Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. iEen ernstige ontploffing lileeft eergisteren plaats gehad in de kolenbergplaats van den gepantser- dcn kruiser „Monotaur" voor Plymouth. Bij dit ongeluk, te wijten aan de onvoorzichtigheid van een stoker die met een brandende kaars in die bergplaats was gedrongen, zijn vijf personen ern stig verwond. f Be Italiaansche regeering houdt zich ernstig bezig met de bedenkelijke onlusten die in Be- nadir, de kolonie in oostelijk Afrika, ontstaan zjjn. De rooverijen en de aanhoudende aanvallen der Kahilis hebben in die kolonie een regime van vrees idoen ontstaan, waaraan de troepen onmach tig zijn een einde te maken. De gouverneur van Benadir, de beer Carletti; is naar Rome gekomen, teneinde zich met de regee ring te Verstaan over de middelen die moeten worden aangewend om de rust in de kolonie te verzekeren. 1 f Het huwelqk tusschen prins Charles de Bourbon en prinses Louise de France is Zaterdag op Wood-Norten, het kasteel van den hertog van Orleans, voltrokken. De huwelijksplechtigheid had met grooten luister plaats. De zeer fraaie toilet ten en de vele schitterende uniformen vormden een schoon schouwspel. Tot de gasten behoorden 'de Koning en de Koningin van Spanje, de Konin gin van Portugal, alsmede de voornaamste leden van het huis Orleans. Het marine bestuur der Vereenigde Staten laat alle naar den Stille Oceaan vertrekkende oorlogsschepen met inrichtingen voor telefoneeren zonder geleiding uitrusten. De schepen zullen aldus met elkaar over een afstand van 8 K.M. kunnen in verbinding staan. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder is Zaterdagnamiddag om ruim vijf uur te Apeldoorn aangekomen met het salonrqtuig der Centraalspoor, dat, afgehaakt van den locaaltrein, voor het eerste perron werd gereden, waar Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik de vorstin-moeder opwachtten. Na een hartelijke begroeting werd terstond met een k la daumont bespannen rqtuig naar 't Loo gereden^ De burgemeester was op 't perron aanwezig. De koninklijke familie werd door het publiek zeer hartelijk begroet. Keizerin Augusta op Het Loo. Men meldt aan het »Vad", dat de speciale trein van de Duitsche keizerin niet op het Het Loo, maar aan het station Apeldoorn zal arriveeren, omdat de lqn ApeldoornHet Loo en het perron zich niet leenen voor een zoo grooten trein. Lr zal geen militair escorte zjjn. De keizerin wordt door bet koninklijke echtpaar afghaald. De Duit sche gezant wordt op Het Loo verwacht. Het ko- umkiqk park wordt bijzonder verfraaid. Wegens het taJrqk gevolg zal een gedeelte gelogeerd worden in hotel De Keizerskroon. Omtrent het uur van aankomt valt nog niets met zekerheid te zeggen, vermoedelijk zal het twee uur zjjn. Daarna volgt een dejeuner en wordt er cercle gehouden. Het galadiner vangt te zeven uur aan. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Oorlog, Nijverheid en Handel en Landbouw zul len deze week niet plaats hebben. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zjjn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 26 dezer, des avonds te half negen uur. (Stct.) Mr. fi. Goeman Borgesius. Morgen den 19en November, zal de heer H. Goeman Borgesius, de bekende liberale staats man en formateur van het tegenwoordige minis terie, dertig jaren achtereen hel lidmaatschap van de Tweede Kamer hebben bekleed. Hjj had ach- tereeuvolgens zitting voor de districten Winscho ten (18771888), Veendam (1888—18'it), Zutphen (18911905) en sinds dit laatste jaar voor Enk huizen. Zjjn Kamerlidmaatschap van 18971901 viel samen met zjjn ministerschap. Vice-consul geschorst. Bij beschikking van Zaterdag beeft de minister van Buitenlandsche Zaken den heer N. D. Dia- mantidi8, te Taganrog, geschorst in zijne betrek king van vice-consul der Nederlanden aldaar. (St. Ct.) H. de Wilde. De heer H. de Wilde, nieuw-benoemd wethou der van 's-Gravenhage, neemt in de Standaard" van Zaterdagavond afscheid als Haagsch briefschrij ver, als journalist en als propagandist. H|j doet dat in zjjn 222en brief en deelt daarin o.a. mede, dat z'n ideaal altijd geweest is ^hoofdredacteur te mogen zjjn van een volks-dagblad" in schristelq- ken" trant. De oprichting daarvan is hem echter niet gelukt. Opperofflcieren. Binnenkort zal een wetsontwerp aan de Staten- Generaal worden aangeboden tot wijziging van art. 11 van de Bevorderingswèt voor de Land macht in dimt zin. dak een officier, om voor be vordering tot opperofficier in aanmerking te komen, ook ouder kan zjjn dan 60 jaar. Sneek. De centrale antirevolutionaire kiesvereeniging in het district Sneek heeft b|j aclamatie tot candi- daat voor de Tweede Kamer gekozen dr. A. Kuyper. e De »Sneeker Ct." deelt, in tegenspraak met »Het Vad." mede, dat de Christelijk-Historische Part|j besloten heeft haar kiezers vry te laten. Er op terugkomen. In de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag heeft de heer Borgesius tegen de bewering van mr. Heemskerk geprotesteerd, als zou de heer Borgesius als rapporteur over de Arbeidswet de verschoning van het voorloopig verslag over die wet hebben vertraagd. De heer Borgesius riep zelfs dr. De Visser als getuige op, die het zeggen van den heer Borgesius beaamde. Naar »De Standaard" was, toen dit gebeurde, mr. Heemskerk niet in de Kamer, en heeft deze het voornemen de volgende week op deze kwes tie terug te komen en de waarheid van zijn bewe ren te staven. Ecu zuireldeskundige voor Transvaal. Wij hebben dezer dagen medegedeeld, dat de heer R. Pape, controleur van de Maatschappij van Kaas- en Roomboterfabrieken te Leeuwar den, door de Transvaalsche regeering benoemd is tot, zuiveldeskundige. Over die benoeming schrijft men ons uit den Haag: „Door tusschenkomst van den heer Knobel, den consul-generaal te Pretoria, ontving onze regeering voor eenigen tijd bet verzoek, een bekwaam Neder- landsch vakman aan te wijizen, ten einde door de Transvaalsche regeeiing te worden aangesteld als zuiveldeskundige met hét doel, de pas ontluikende zuivein ijverheid in Transvaal tot bloei te brengen. Door bemiddeling van de directie van den land bouw mocht men er in slagen een voor die ge wichtige betrekking geschikt persoon te vinden in den heer Robert Pape. De heer Pape Vertrekt deze week met de Engelsché mailboot naar Zuid-Afrika, waar hij aanstonds zijn betrekking denkt te aan vaarden." I Na den oorlog heeft de Engelsche regeering in Transvaal en Transoranje meer dan één vakman uit Engeland laten komen om de bevolking bijl een of ander bedrijf Voor te lichten. Het bezwaar was dan dat het grootste deel der bevolking!, geen Engelsch verstaande, aan de raadgevingen niet veel bad. Zoo heeft men ook in de Kaap kolonie iemand, uit bet Vereenigde Koninkrijk over gekomen, onder de Afrikaanders voor coöperatie laten werken, maar, geen Ilollandsch kennende, kon bij weinig uitrichten. De Transvaalsche re geering heeft nu blijkbaar ingezien, dat zij, om de boeren in den lande hét zuivelbedrijf goed te leeren, niet genoeg heeft aan een die het vak terdege verstaat, maar iemand, moet hebben, die zijn kennis kan mededeelen in een taal, die de boeren verstaan. Zoo was ons land aangewezen om er naar den gewpnscfrte uit te zien. I CM R. ot.") Nederland en België. De Parïjische correspondent der „Nieuwe Crt." schrijft: I S 1 Was de postadministratie nooit een voor beeld van vlugheid en nauwkeurigheid, dezer dagen laten de bestellingen bijzonder veel te wen- schen, vooral wat de bezendingen uit Enge land en Nederland betreft. De Engelsché Ka mer van Koophandel heeft een klacht tot de be treffende autoriteit gericht de Nederlanders te Parijs blijven zich vergenoegen met een pla tonisch geweeklaag, wanneer ze een landgenoot ontmoeten. Sommigen hebben echter aan een post directeur of Hoofddirectie geschrevenhetgeen waarschijnlijk evenveel helpt als zij nog stiller berust hadden. I i Wellicht vindt echter, wat de bestellingen der Nederlandsché brievenmalen aangaat, de Fransche administratie ditmaal een verontschul diging, in het nieuwe station te Roosendaal, dat dezer dagen vertraging in den dienst bracht. Waarschijnlijker ligt de fout evenwel aan de Belgische administratiën, die niets doen om het transitoverkeer tusschen Nederland en Frankrijk te bespoedigen of te vergemakkelijken. Wanneer nog steeds de Nederlandsche reizigers naar Parijs blootgesteld zijn aan het missen van een, zoogenaamde, aansluiting te Brussel, is het te begrijpen dat de brieven en nog eer de couranten - ©en drukwerk, dat al heel weinig in de oogen der verkeersbureaucraten schijnt te tellen! niet spoediger hun be stemming bereiken dan terecht mopperende rei zigers. I I C De oorzaak van het euvel ligt daarin, dat de Belgische spoor en postdirectiën zich om' Neder land niet veel meer bekommeren dan een paar- denkooper om een automobiel-tentoonstelling. Nog altijd wacht de nachttrein uit Parijs naar Holland, die bijna een uur te Brussel stil blijft staan en gedeeltelijk boemeltrein is, op verbetering. Nog steeds klinken de stemmen van groote Ne derlandsche (en ook van Fransche) industrieelen, die om telefoonverkeer tusschen Frankrijk en Ne derland roepen alsof de Staat, die deze landen van elkaar scheidt een woestijn ware. Als het zoo voortgaat, zullen bovendien onze brieven en druk werken weldra daarna verstuilen. Uit zeer goede bron weet ik, dat zoowel liet Nederlandsche hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie als de Nederlandsche (en ook Fran sche) spoorwegdirectiën alles doen wat zij kun nen om verbetering te brengen in den toestand. Dat stuit af op het gebrek aan medewerking, om niet te zeggen onwil onzer „zuidelijke broeders." Zou (het denkbeeld is niet van mij!) de Ne- derlandsch-Belgische Commissie niet uitstekend in de gelegenheid zijn om officieel er op te wijzen, dat het slechts van België afhangt, om, althans voor zooler bovenbedoelde punten aangaat, tot een „goede verstandhouding" te konren? Geen vluehtharen te Lobith. Naar »De Geld." weet te melden, heeft de mi nister op een schryven van de vereeniging »Schut- tevaer" geantwoord, dat er swegens technische bezwaren »aan haar wensch", om van den Ouden Rynmond te Tolkamer een vluchthaven te maken, geen gevolg kan worden gegeven. Pensionneering van werklieden. Een merkwaardige proeve van ouderdomsver- zekering wordt door de firma Van Houten te Weesp geleverd. Tegen len Januari a.s. heeft zq al haar werk lieden boven de vqf en-zestig jaar ontslagen en kent hun een pensioen toe, dat s/4 van hun tegen woordig loon bedraagt. Na verloop van twee jaar vermindert dat pensioen tot op de helft van het oorspronkeiyk loon. Tegen dezen maatregel, hoe edelmoedig ook be doeld, die ten nauwste in verband staat met het ingediende ontwerp van ouderdomsverzekering, hoort men nu reeds ODder de werklieden ontevreden stemmen opgaan. Ouderdom is geen invaliditeit, zeggen zq, en zq zien ongaarne hun loon verminderen, terwql ze zich nog krachtig genoeg voelen voor hun arbeid. Staatscommissie voor bianenschipperij. De staatscommissie voor de Binnenschipperq roept allen, die vermeenen, aan haar nog mede- deelingen te kunnen doen die haar voor het uit brengen van haar rapport aan H. M. de Koningin van nut kunnen zqn, op, zulks te doen hetzq schriftelqk, vrachtvrij aan het adres van den secretaris, jhr. L. F. Texeira de Mattos, Nassauplein 31, 's-Gravenhage, vóór 31 Decem ber 1907 hetzq mondeling, en dit op een den belang hebbenden nader op te geven plaats, dag en uur. Het verzoek om mondelinge mededeelingen aan de commissie te verstrekken, behoort door de belanghebbenden vóór 31 December 1907 eveneens bq den secretaris voornoemd, schriltelqk en vracht- vrq te worden ingediend, met opgave van juist adres. Op mededeelingen of verzoeken, die na boven vermelden termqn inkomen, of op verzoeken die niet vergezeld zqn van opgave van het juiste adres van den belanghebbende, kan geen acht worden geslagen. Niet of niet genoegzaam gefrankeerde brieven worden geweigerd. (St.-Ct.) Postzegel-tentoonstelling te Hoorn. Zaterdag-middag om twee uur werd te Hoorn de nationale postzegeltentoonstelling officieel ge opend met een toespraak van den voorzitter der afdeeling West-Friesland, den heer B. S. H. Stie- ler te Westwoud. Deze bracht dank uit aan H. M. de Koningin-Moeder voor de geschonken medalje en aan allen, die hielpen deze expositie te doen slagen. Een woord van hulde werd geuit door den heer de Joncheere aan het uitvoerend, comité, voor diens vele bemoeingen. Daarna werd de eere- wqn rondgediend en de uitspraak der jury mede gedeeld. Volkssanatorinm. Men schrijft uit Friesland aan de „Ned.": Niettegenstaande de tegenwerking van de zijde van sommige doktoren, om te Joure een volks sanatorium te stichten voor arme tuberculose lijders, en alzoo geen gebruik te maken van het prachtige buiten „Heerema State" genaamd, inder tijd door dr. Driessen aldaar gratis voor dit doel afgestaan, heeft de commissie, die zich voor dezen arbeid inspant, besloten, toch op het eerstgeno- men besluit door te gaan eft door hét verkrijgen van geld, te trachten de bestaande bouwplannen te verwezenlijken. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie zweep, '.damesportemonnaie met eenig geld, knot lampenkatoen, rozenkrans, geelharige hond, teef. Terugtebekomen aan de volgende adressen lederen muilkorf, H. Landsbergen, Villastraat 10 2eelharige hond, reu, H. Kerkhof, Puttershoeksche straat 56bos sleuteljes, C. Mulder, Boterstraat 40ring met sleutels, wed. v. d. Broek Grofbaan 65. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11£ uur voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrqdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbe idskrachten. kuipers kuipersjongen halfwas letter zetter halfwas smoutzetter kleermakers leerling jongens voor stoomkuiperq halfwas bakker jongens timmermansjongen keukenmeid pakhuisknecht Voor buiten de stad kaehelsmid. Aangeboden Arbeidskrachten, timmerlieden zakkenmaker stoker ma chinist strastmaker huisknecht koetsier portier bakker halfwas plaatwerker halfwas timmerman schipper halfwas verver verver halfwas bankwerker grofbankwerker smid-jongen persenen voor lichte werk zaamheden wasschen aan huis gevraagd naaiwerk aan buis gevraagd dagmerije jongen voor kantoor. Bq de politie is terug te bekomen een zwarte hond. Binnen 2X21 uren Diet opgevraagd zqnde, wordt de hond afgemaakt. Zaterdagmiddag vond de vee houder A. Poot, wonende Delfshaven, in zqn land aan den Rotterdamschen dqk onder deze gemeente, een zqner schapen doodgebeten en van een ander de beide ooren afgebeten, vermoedelqk door een hond. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Gelijk gemeld, zijn thans, zoovele maanden na de ramp der „Berlin", wederom aan den Hoek van Holland lijken aangespoeld. Een dezer lijken is door de familie herkend als dat van den bij de ramp der „Berlin" omge komen heer B. Lasanee te Amsterdam. Het lijk is inmiddels overgebracht en werd gistermiddag op de R. K. begraafplaats te Buiten- veldert aldaar ter aarde besteld. UIT MAASSLUIS. Uit Maassluis wordt gemeld, dat het stoomschip >Peruvian", gistermiddag 1 uur met asistentie der sleepbooten Oostzee, Zuiderzee, Gouwzee en Ro zenburg is vlot gekomen en naar Rotterdam op- stoomd. UIT ROTTERDAM. r Door B. en W. is bq den Rotterdamschen Gemeenteraad een voorstel ingediend om in het belang van een goede exploitatie van de aan te leggen Waalhaven alsnog in het ontéigeningsplan op te nemen een strook gronds aan de Westelqke grens ter groote van 40,87,60 HA. en een stuk van het aan het Rqk behoorende deel derBoven- Hqplaat ter grootte van plm. 11,16,75 HA. Het monument voor Galand, den vader van den Rotterdamschen Waterweg, op het Van Ho- gendorpsplein te Rotterdam, zal in het begin van December voltooid zijn. De plechtige onthulling zal dan spoedig geschieden in tegenwoordigheid van den oud-burgemeester 's Jacob', die het monu ment aan de gemeente schonk. Tegelijk met deze onthullingsplechtigheid zal een andere plechtigheid plaats hebben: de aan bieding van zijn portret in het Museum Boqmans door den Gemeenteraiad aan oud-burgemeester s' Jacob. l Ongelukken. Men meldt uit den HaagIn het Oog in 't Zeilstraatje had Zaterdagmiddag een 92-jarige vrouw het ongeluk, uit het raam eener bovenverdieping op de straat te vallen. Stervende werd de ongelukkige oude door de politie per raderbaar naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Daar aangekomen, bleek zij1 reeds ten gevolge van schedelbreuk te zijn overleden. Valse he bankbiljetten. Sinds het be kend worden van het in omloop zijn van valsche bankbiljetten van f40, waarvan er te Amsterdam eenige zijn uitgegeven, zijn politie en justitie al daar ijverig in de Weer mét het doen van naspo- ringen. 1 Dat onderzoek heeft geleid tot het vermoeden, dat de fabriek van de vervalschte papieren moest gezocht worden in de onmiddellijke nabijheid van Amsterdam. Voortgaande met de afwikkeling van den gevonden draad, heeft de justitie gistermid dag een huiszoeking gedaan bij een welbekend ingezetene van Buiksloot. Te ongeveer elf uur verscheen plotseling vóór de woning van den heer J. M. Schalekamp, di recteur van de „Drukkerij en Uitgevers-Maatschap pij, voorheen J. M. Schalekamp", de rechter commissaris mr. L. P. J. Hoeffelman, de subst.- officier van justitie mr. W. J. van Dam, een griffier en een 15-tal politiebeambten. Na tot hét huis toegang gekregen te hebben, werd daar en in de drukkerij ©en minutieus onderzoek inge steld, dat tot ongeveer halfvijf geduurd heeft. Tijdens het onderzoek werd niemand tot de lo- caliteiten toegelaten en mocht ook geen der aan wezigen zich daaruit verwijderen. De heer Schale kamp en zijn zoon, die ook in de zaak werkzaam is, waren tehuis en schenen door het onverwachte bezoek niet weinig verrast te zijn. Tot degenen van het personeel die aan den laatste vroegen wat de aanwezigheid van al die personen te beteekenen had, deelde hij lachende mede, dat zij kwamen zoeken naar valsche bankjes van, f 40. Het schijnt dat niets verdachts gevonden werd en dat de justitie onverrichterzake weder ver trokken is. Eenige arrestatie werd dan ook niet gedaan. Nader vernamen wij, dat de politie de gangen had nagegaan van den mede-directeur, den heer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2