Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Abonneert D op ie Nieuwe ScMeiamsck Coral met Gratis MasM Zaaüaisllai W10 c. p. weet, 0.45 (.mul, fl.35ii.3M, 30ste Jaargang. Donderdag 21 November 1907. No. 8966. öfficieele berichten. Kennisgeving. Afsluiting Koemarktbrug. Kennisgeving. Gemeente-Reiniging te Schiedam. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Vrouwenlist. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS) Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADXERTENTISNj Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. ^00r herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lyke overeenkomsten aangegaan. bil' Telefoonnummer 85. Postbus no. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de firma Brinkman Co. en hare rechtver krijgenden vergunning verleend is tot oprichting *an een'inrichting tot het herstellen en email- Ieeren van rywielen, in het pand staande aan de Hoogstraat no 33, kadaster sectie C no. 42. Schiedam, den 21sten November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i J iL M- A. BRANTS, j - De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat op Vrijdag 22 November a.s., van 's middags 1£ uur, en zoo noodig op Zaterdag 23 November d.a.v., de Koemarktbrug voor het verkeer met ry- en voer tuigen zal zyn afgesloten. Schiedam, 21 November 1907. i Burgemeester en Wethouders voornoemd, 1, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Sneeuwruimen. Personen, boven 16 jaren, die wenschen te wor den opgeroepen om, zoodra zulks blykt noodig te zijn, by het sneeuwruimen werkzaam te worden gesteld, kunnen zich daarvoor nu reeds dagelyks aanmelden ten kantore van den Hoofdopzichter •tan den Buitenhavenweg alhier, 's morgens van 912 en 's middags van 2-6 uur. De Hoofdopzichter A. VISSER. ENGELAND. Als keizer Wilhelm zijn dagen op Highcliffe Castle zoo doorbrengt, als hiji, volgens een En- gelsch blad, gisteren gedaan heeft, is 't geen Volstrekte rust die hij neemt. Voor zeven uur zat hij voor zijn schrijftafel, en twee uur lang Werkte hij hard aan staatszaken tot negen uur. Ban ontbijt en na het ontbijt een lange tocht Het de auto, die hard moest loepen. Kolonel Stuart Wortley, de eigenaar van het kasteel, zat Voorin en diende als gids door het schoone land-: schap van zuidelijk Hampshire. Na het diner weer een automobieltocht. 's Avonds speelde de keizer[ kaart. Naar het Engelsch.) Beze heeft een boot, groot genoeg om u veilig naar Frankrijk over te varen. Het slechte weer komt u in zeker opzicht ten goede, maar het Haakt ook de reis bezwaarlijker, zoodat de mees te spoed noodig is. Peggy heeft een spijskorf gevuld. Ik geloof, dat alles gedaan is om uw reis zoo goed mogelijk te doen zijn. Hebt u nog iets anders bedacht?" „Volstrekt niets! Alleen maar moet ik zeggen, nat uw hier zijn mij verlegen maakt. Waarom nebt u zich zooveel moeite gegeven? Waarom zijt u hier? Is het kan het zijn Zij bloosde; haar straks nog bleeke wangen Waren nu donkerrood. t „Ik doe het voor mijin vader, in zijn belang", fluisterde zij. f „Goede hemel", dacht De Brignolles, met een zonderlinge gewaarwording, „hoe dwaas van mij Hn aan een andere reden te denken„Ik hel, gehoord wat er gisterenavond tusschen u ?n mijn vader is voorgevallen en toen besloot H hem te helpen, ondanks hemzelf." fig Fraftsohe officier wa§ yol bewondering BELGIë. Gister is in de Belgische Kamer aan de orde geweest het wetsontwerp om het voltrekken van huwelijken te vereenvoudigen. Een der belangrijkste beslissingen van de Kamer was wel de aanneming met 61 tegen 14 stemmen van een amendement om de vrouwen te machtigen als getuigen by huwelijksvoltrekking op te treden. Het voorstel van den minister van Justitie om ten aanzien van dit amendement tot de orde van den dag over te gaan, aangezien het strijdig is met het burgerlijk wetboek, was reeds te voren verworpen. ITALIë. Hel geding tegen Nasi heeft gister weer inte ressante momenten opgeleverd. De beschuldigde drong er krachtig op aan, dat men gedurende den tijd, dat hij voor het hof is de politieagenten voor zijn woning wegneemt. De voorzitter ver klaarde, dat de politieprefect gelooft niet voor de veiligheid van den beschuldigde te kunnen instaan, indien tot den door Nasi gevraagden maatregel werd overgegaan. Deze bleef aandringen en zeide dat hij die beleediging van zijn familie niet kan dulden. Martini, de verdediger, vroeg verlof om de stuk ken, die betrekking hebben op het beheer van de vorige ministers, aan een onderzoek te on derwerpen. Hij besprak breedvoerig de afschriften van de rekeningen betreffende de reiskosten. De voorzitter verzocht Martini om te eindigen, maar deze ging voort met de cijfers dier on- kostenberekeningen voor te lezen. Opnieuw dron gen de voorzitter en de senatoren er bij Martini op aan om op te houdenMartini las daarop een verzoek voor om te verkryigen, dat de ver dediging bij de rekenkamer alle bescheiden mag onderzoeken, die betrekking hebben op de ver slagen omtrent het beheer van de andere mi nisters. De voorzitter ontnam daarop het woord aan Martini, die nog trachtte door te spreken, maar door het leven zich niet verstaanbaar kon maken. Er werd geroepenGenoegLuc Gaetani, recht opstaande, riep: Mijnheer de Voorzitter! doe het aanzien van het hooggerechtshof eerbiedigen De verdedigers van Nasi maakten een protest op, dat zij aan de perstribune deden overbrengen. Vervolgens legden zy de verdediging neer en ver lieten de zaal. Nadat het hof weder zitting had genomen, las de voorzitter een in raadkamer genomen beschik king voor, waarbijl de voorzitter gemachtigd werd, de noodige schikkingen te treffen opdat de be waking der beschuldigden voor de families zoo weinig 'hinderlijk als mogelijk zal zijn. Het verzoek van de verdediging om nasporin gen ten aanzien van vroegere gevallen te mogen doen, werd afgewezen omdat daardoor de gren zen van [het geding zouden worden overschreden. voor den moed en het verstandig overleg, door haar betoond. Geen wonder, dat het Engelsche volk heldhaftig was, waar het zulke vrouwen had, die de moeders van zijn zonen werden. „Monsieur heeft er immers niet tegen zich als een boer te verkleeden?" „Mademoiselle, ik ben geheel in uw hand. Wat kan ik doen om u mijn dankbaarheid te toonen?" „Indien mijn lioop, op deze wijze de schuld van mijn vader te kunnen delgen, verwezenlijkt mocht worden", zeide zij yarzelend, „dan zou dit mijn grootste belooning zijn." „Wanneer wij hier papier en inkt kunnen vinden, dan zal de zaak zeer spoedig vereffend zijn, mademoiselle." i Een minuut later hield Dorothy een geteekend ontvangbewijs in de hand, voor het bedrag, dat Sir Anthony schuldig was. „Ik mag dit niet aannemen eer ik u in vei ligheid weet", zeide zij ernstig. „Neen, neen, miss Dorothy, neem het nu aan, ik verzoek het u dringend. Waarlijk, ik zou wenschen, dat u alles had wat ik bezit, dat u Peggy's ondeugende blik van belangstelling, toen hij de hand yan Dorothy teeder drukte, was niet opgemerkt door De Brignolles, die voort durend alleen het lief gelaat van het jong© meisje in 't oog hield. „Wanneer ik, in gelukkiger dagen, weder op deze kust macht laaiden, mademoiselle, wilt u Ook het verzoek der verdediging betreffende de oproeping van nieuwe getuigen werd afgewezen. Vervolgens las de Voorzitter het protest van de verdedigers van Nasi voor, die daarbij ver klaren de bank der verdediging te verlaten. Hij vroeg aan Nasi of hij' het gedrag van zijn ver dedigers goedkeurde. Nasi antwoordde, dat hij> zich vereenigt met de door de verdedigers aan gevoerde redenen. Geen enkel wetboek, geen en kele rechter zeide Nasi belet den beschul digde vrijuit te spreken. Uwe beschikkingen heb ben de wet geschonden. Mijtn verdedigers trekken zich terug; ik lijd daaronder. Ik zal gebruik maken van de bevoegdheid die de wet mij schenkt en begin met te vragen de uitsluiting van ver scheidene mijner rechters (beweging). Men kan mij niet treffen zonder al mijn voorgangers te treffen, zonder een geheel stelsel te treffen. De voorzitter hierop antwoordende, verklaarde dat alle rechten der verdediging waren geëer biedigd. De Senaat kan niet op de beraadslaging de harten der kolonie en van heel Zuid-Afrika voor altijd aan het Britsche Rijk heeft verknocht. terugkomen. r j De voorzitter noodigde de verdedigers van Nasi uit om zich heden op de zitting weder aan te melden en hun taak te hervatten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Men weet, dat de Kroaten op dit oogenblik een stelselmatige obstructie in de Hongaarsclie Kamer voeren door om beurten het woord te voeren over hetzelfde onderwerp. Rakowsky, de ondervoorzitter der Kamer, had ongemerkt, dat de redevoeringen der Kroaten alle gelijkluidend waren. Er werd vervolgens te ken nen gegeven, dat aangezien 3 leiders der Kroaten de handen er mede vol hadden om eiken dag de redevoeringen voor iederen ambtgenoot ge reed te maken, het 't eenvoudigste zou zijh als allen dezelfde maar voorlazen. Nu Rakowsky de manier van optreden der Kroaten aan het licht heeft gebracht, zullen zy verplicht zijn er iets anders op te vinden. ROEMENIë. Het krantenbericht over de ziekte van den Koning van Roemenië wprdt tegengesproken. ZUID-AFRIKA. Uit Bloemfontein wordt gemeld: De constilutionalisten hebben in Bloemfontein de overhand behaald, zij: wonnen 4 zetels toet groote meerderheid en verloren den vijfden met 2 stemmen. Sir John Fraser (constitutionalist) werd gekozen, dr. Ramsbottom, (Orangiaunie) werd verslagen j Naar Reuter uit Bloemfontein seint, heeft generaal Hertzog daar eergisteren, op een kie zersvergadering, den dag voor de stemming gehou den, gezegd, dat de behandeling, die de Oranje rivierkolonie bij de rijksregeering had gevonden, toy dan vriendelijk welkom hëeten?" „Dat zal ik stellig doen", antwoordde zij plechtig. „En zult u mij niet vergeten?" Er werd driftig aan de deur geklopt. „Vlug, miss!" waarschuwde Peggy en Doro thy verdween door de tweede deur. De vrouw duwde den graaf tamelijk onzacht op het bed. Haar man kwam binnen, gevolgd door den rui ter, die nog slechts half wakker scheen. „Vrouw, een postrijtuig staat voor het huis!" „Nu al? Maar dat is niet mogelijk!" „Het kwam ledig van Farthing Holt terug en toen heeft de sergeant het aangehouden en met de postillons afgesproken, dat zij hierheen zouden rijden om "den Franschen officier en ruiter George te halen." j „U moet met hen gaan, mijnheer", fluisterde Bpggy; „er zit niets anders op. Maar u behoeft toet te vreezen, dat mijn jonge meesteres er genoegen mede nemen zal, de zaak zoo te la ten afloopen." En toen begon zij met een groot vertoon van drukte den gevangene te helpen de kamer uit om in het rijtuig te komen. Zij kwamen in een wereld vol sneeuw en duisternis, toen zij uit het g<^pd verwarmde en verlichte tolhuis naar buiten traden. George wreef zijn oogen bij het instappen en tamelijk dommelig nam hij zijn plaats in de postkoets in. „Nog een enkel glaasje van het middel tegen de koude, dat mijn vrouw heeft!" zeide de tol gaarder dringend, en de postillons werden gr CHINA, Een telegram uit Canton meldt, dat de Chi- neesche Kamer van koophandel heeft besloten ernstig te protesteeren tegen vreemde inmenging van de kwestie van de gerechtshoven voor koop- vaardyaangelegenheden. Zy verzocht den onder koning aan de regeering te Peking een milhoen dollars subsidie te vragen om haar eigen plannen uit te voeren. In een ander draadbericht uit Canton wordt gemeld, dat in den loop eener meeting van bur gers en studenten besloten is een protest aan het wai-wou-pou te zenden tegen de hyuografi-che operaties door Engelsche autoriteiten m net uis- trict Su-Non-La. De burgerij ziet- er een ueurei- ging van de onschendbaarheid van ti«i gnmu- gebied in. In de buurt van Tsaotsjoesoe doen de Boxers weer van zich hooren en zoeken zij aanhangers tc winnen. De gouverneur van Sjangtoeng, Wue- ting-pin is derwaarts gereisd. Eigemyke ongere geldheden zijn niet voorgekomen, wat vocruummyx wordt toegeschreven aan het 18 Oct. li. door de Regeering te Peking uitgevaardigd manifest, waar bij de verschillende gouverneurs berispt werden over hun weinige activiteit tegenover de voort durende onlusten en hun bevoien weru een streng toezicht te houden. .Een telegram van generaal Uruüe, gister avond te Parys ontvangen, meldt, dat tieua feeheel verwoest zou zyn door den stam van Zarnz*. i>e caïd van dien stam, die zich veruonneu oa.j aan Mouley Hafid, zou gevlucht zyn. "Van oen arut-reu kant zou Mouley Raschid naar Maiakescn geroepen zyn en vervangen door Mouley Youssef. De meuai- lah van Mouley Hafid staat altyd .nog voor de poorten van Marakesch, maar belangryk ver minderd. De koning van Griekenland heeft den keizer van Oostenrijk gisteren een bezoek gebracht, dat een kwartier duurde. De Grieksche koningin is eveneens gisteren te Weenen gekomen. Volgens de te Madrid verschynende »Liberal" loopt het gerucht dat Japan door bemiddeling van zijn gezant te Madrid zou hebben aangeboden om het ontworpen Spaansch eskader samen te stellen tot een pry's veel matiger dan van andere zyde zou geëischt worden. Men verzekert te Lissabon, dat een derde pair van het koninkryk, aanhanger der progres sistische party, professor Rebello da Silva, zyn adhaesie betuigd heeft aan het program der repu blikeinen ter zake van de handhaving der dicta tuur van Franco. ook op onthaald. Bij het klappen van de zweep klotsten de paarden in de sneeuw langzaam aan en het rijtuig sukkelde zwaar en loom vooruit Bij de snel toenemende duisternis kon men moeilijk iets van den omtrek onderscheiden. De Em bolics moest er zich dus in voegen togen ue kussens te leunen en te luisteren naar da ver- wenschingen van oen cavalerist aan het adres van zijn sergeant. „Het is wel Schande ons uit die lekker warme kamer in dit weer te laten rijden", bromde hij. „Wij loopen veel kans in de sneeuw te verzinken en er tot imvrgenoch- tend in te blijven zitten 1" Ten langen leste gaf hij toe aan zijn lust tot slapen, wat aan een gezond en luid snorken, merkbaar was. Dank zij de dikke sneeuw, konden zij zeer moeilijk snel verder komen en hoewel er reeds een half uur verloopen was, sedert zij het huis verlaten hadden, waren zij niet meer dan twee mijlen ver, toen er iets gebeurde, dat Jen cava lerist plotseling uit zijn prettige droomen deed wakker schrikken. Het rijtuig werd namelijk onverwacht tot stilhouden gedwongen. De drie straatroovers, die aldus den voortgang belemmerden, waren komen opdagen eer iemand er op was voorbereid. (WorAt vemlii^ v.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1