Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De heer Reyne spreekt ook over den post subsidie voor landbouwonderwijs (f119,000) en waarschuwt daarbij tegen het te weinig geven van subsidie. De minister antwoordt, dat er wel wat tegen te zeggen is om personen voor het leer aarsambt als het ware te koopen, zoodat ze geheel buiten de practjjk komen, maar ook hier wordt overweging toegezegd. Bij boerenleenbanken-subsidie (16.000) maakt de heer Tydeman bezwaar. Hij ziet in de boerenleenbanken geen zuiver economische instel lingen. Zij hebben ook een politiek doel en dus, meent hij, kan het niet op den weg van den staat liggen, die instellingen te steunen. De heer Ruys de Beerenbrouck be strijdt die meening. Den heer B o s is het een grief, dat de boeren leenbanken zich op het zeer onvrijzinnige stand punt stellen, allen uit te sluiten, die van andere meening zijn op godsdienstig gebied, doch de instellingen doen te veel nut, dan dat hij daarom zijn stem zou willen onthouden aan den post. De heer P i e r s o n heeft zuiver economische bezwaren tegen subsidie geven aan coöperatieve ondernemingen. De minister zegt, dat hij op het voetspoor van de ministers De Marez Oyens en Borgesius geen bezwaar heeft gezien in de Christelijke kleur der boerenleenbank voor subsidie. Ook leenbanken, die tegenovergestelde beginselen huldigen, zullen voor subsidie in aanmerking komen en door dezen post af te stemmen, treft men in elk geval ook de neutrale leenbanken. Bij de replieken stelt de heer Tydeman bij amendement voor, den post met 11000 te vermin deren. De heer Reyne betwijfelt of men aan de rechterzijde de juiste definitie heeft van vrijzin nigheid en liberalisme. Deze afgevaardigde zou nog geen bezwaar hebben tegen subsidieering van in stellingen, die de algemeene Christelijke beginse len voorstaan, maar nooit wil hjj subsidie voor instellingen van uitsluitend Katholieken. De heer Goeman Borgesius kan tot geen andere conclusie komen, dan die van den heer Bosde economische voordeelen zijn ten slotte te groot, om die prijs te geven. Men geeft ook subsidie aan Christelijke drankbestryders-vereeni- gingen. De heer Heemskerk meent, dat ieder het recht heeft zich te vereenigen, met wien hjj wil. Dat een vereeniging een grens trekt, mag nooit 'n reden zjjn om ze uit te sluiten van subsidie. De heer Van der Zwaag wijst op het ver schil, dat er bestaat tusschen Christelijke drank bestrijders, die toch een algemeen belang na jagen en de betreffende banken, die het privaat belang van enkele beoogen. De heer Kolkman komt op tegen de dwa ling, als zou men dergelijke bankjes moeten be handelen volgens de salgemeene beginselen van het bankwezen". Die bankjes geven f 150 of f 200 voorschot aan een armen boer, welk geld gedekt is door oe gezamenlijke borgtochten. Het doet er niet toe, of dergelijke leeningen wat lang loopen. Ook is dat subsidie van meer belang voor de in stellingen dan men denkt. De Minister verklaart, dat de gevoerde dis cussie van beide zijden hem grootendeels ontslaat van principieel antwoord. Den heer Pierson wil Z.Exc. gaarne de verzekering geven, dat op de bepalingen van subsidie-vragende leenbanken uit 'n oogpunt van regelen van bankwezen, toezicht zal worden gehouden. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Dan zal er over het amendent Tydeman worden gestemd. Tan het Loo. Men seint uit Apeldoorn aan het sVad." H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder brachten Woensdagmiddag een bezoek aan Hoog Soeren. Z. K. H. de Prins was op de hertenjacht. Eergisterenavond arriveerde jhr. de Ranitz. Gisteren werd een drijfjacht onder Kerschoten gehouden. De kamerdienaar van H. M. de Koningin Kubly ontving van de Keizerin van Duitschland een prachtige gouden dasspeld met initialen voor het vinden van een kostbaren parel, door de Keizerin in het salon verloren. Men meldt van Het Loo We hebben vroeger eens melding gemaakt van de armzalige maaier, waarop 's nachts het Ko ninklijk paleis werd bewaakt n.l. door een ar beider op klompen. Thans vernemen we dat deze wacht" zal worden afgeschaft; er zul len een aantal parkwachters worden benoemd bij het reeds bestaande corps, en dezen zullen dan 's nachts den wacht betrekken. Het Kon. echtpaar' naar Engeland Aan het Nederlandsch gezantschap te Londen is niets bekend van een plan van het Kon. echt paar om eerlang een bezoek aan het Engelsche Hof te brengen. Bezoek van den Duitschen Keizer. Reuter seint uit Berlijn dato 21 November Het door een Hollandsch blad verspreide ge rucht, als zou de keizer zjjn bezoek aan Holland opgegeven hebben, kunnen we tegenspreken. Ten bevoegder plaatse is van eenige verandering in 's keizers reisplannen absoluut niets bekend. Na zjjn verblijf te Mighcliffe zal keizer Wilhelm, zoo als vóór 't begin der Engelsche reis al bepaald was, Holland een bezoek brengen. Eerste Kamerverkiezing. De heer Karei Raaymakers heeft 't lidmaatschap der Eerste Kamer aangenomen. Ds. G. W. Melchers. De heer ds. G. W. Melchers te Alkmaar, de voormalige socialistische afgevaardigde, die na zjjn aftreden als Kamerlid een particuliere betrekking daar aanvaardde, heeft zich weder als predikant beroepbaar gesteld. Indisch telegram. De correspondent te Batavia van de »N. .R Ct." seint dd. gister Op de conferentie met zaakkundigen, gisteren te Buitenzorg gehouden, besliste de landvoegd, ten gunste van het pierplan voor Soerabaja een cre- diet van 10 millioen aan te vragen. De landvoogd reist heden zonder ceremonieel naar Atjeh af. Kapitein Veltman, de vermoede lijke schrijver van de Wekkerartikelen, is aan de hooge commissie toegevoegd als tolk. Geloofwaardige geruchten over Flores luiden minder gunstig. In allerijl worden versterkingen derwaarts gezonden. De torpedobooten zijn gisteren in welstand te Tandjong Priok aangekomen. Kamerverkiezing te Sneek. Het blijkt, dat de Friesch-Christ.-Historische partjj in Sneek driemaal heeft vergaderd, tot jl. Dinsdag de beslissing viel om de kiezers vrjj te laten. Na het bedanken van dr. Kuyper zou nu daar voor het eerst in aanmerking komen de heer H. Pollema, lid van de Ged. Staten van Friesland. Deze moet echter niet genegen zjjn het lidmaat schap van Ged. Staten te ruilen voor dat van de Tweede Kamer, en ook niet beide betrekkingen tegelijk willen bekleeden. Bljjft de heer Pollema weigeren, dan zou naar volgens de »N. R. Ct." beweert wordt de geheele rechterzijde in het district Sneek den oud-minister van waterstaat mr. De Marez Oyens willen candidaat stellen. Van Friesch-Christ.-Hist. zijde wordt jhr. Schimmelpennick van der Oye genoemd. De Christen-democraten hebben volgens »De Tel." den heer A. P. Staalman definitief candi daat gesteld, maar deze heeft de candidatuur nog niet aangenomen. Heden is de officieele candidaatstelling. Een nader telegram uit Soeek meldt Mr. S. de Vries Czn. is door de centrale anti revolutionaire kiesvereeniging tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen. Ambtenaar B. Stand. De minister van Binnenlandsche Zaken is van meening dat de vraag, of tijdelijke waarneming van de functie van secretaris of ontvanger van rechtswege de betrekking van ambtenaar van den Burg. Stand doet vervallen, onder de geldende wet niet in het algemeen, in den eenen of anderen zin, kan worden beantwoord. Er is echter geen bezwaar om bjj deze wets wijziging in de moeilijkheid te voorzien. Het schjjnt niet noodig, daartoe de onvereenigbaarheid met de betrekkingen van secretaris of ontvanger in grootere gemeenten geheel op te heffen vol - doende is een bijvoeging welke uitdrukkelijk vast stelt, dat een tijdelijk vervullen van de werkzaam heden aan de betrekking verbonden, niet wordt geljjk gesteld met het bekleeden van de betrek king zelve. In dien geest is een gewijzigd ontwerp bij de memorie gevoegd. Voorts is het ontwerp zoodanig gewijzigd dat in een gemeente van niet meer dan 5000 zielen een onderwijzer van het lager- of middelbaar onderwijs tevens ambtenaar van den burgerlijken stand kan zijn. Departementsambtenaren. Naar wij vernemen, is het bestuur van den »Bond van ambtenaren bq Departementen van Algemeen Bestuur en Hooge colleges van Staat" een paar dagen geleden op auoiëntie geweest bjj den Minister van Financiën. Het heeft aan Z. E. toen een request overhandigd, met het verzoek bjj de te verwachten nieuwe regeling der trak tementen enz. gehoord te worden. De Minister zegde dit toe, en vroeg verder het bondsbestuur een regeling te ontwerpen ter uni- formeering van de eisGhen van het examen tot benoeming als 2e klerk. Het bondsbestuur heeft zich dadelijk met groo- ten ijver aan de vervulling van dia opdracht gezet. (A-VP-) Het blijvend gedeelte. Men wjjst er nogmaals op, dat, na de beslis sing door de Tweede Kamer in zake het bljjvend gedeelte, van de lichting 1907, de zaak daar nog niet mee uit is. De minister toch, mag de beper king van dat blijvend gedeelte niet tot uitvoering brengen, zoolang zich ook de andere tak der volks vertegenwoordiging, de Eerste Kamer, niet heeft uitgesproken. Met andere woorden het blijvend gedeelte mag niet worden beperkt, vóór de Eerste Kamer er haar goedkeuring aan heeft geschonken Ongetwijfeld vertrouwt het geheele volk, dat dit gebeuren zal. De Eerste Kamer komt Dinsdag avond bjjeen en verwacht mag worden, dat één der leden gebruik zal maken van het recht van interpellatie, ten einde langs dien weg een be slissing van ons Hoogerhuis uit te lokken. Telegraafkantoren. De minister van Waterstaat heeft beslist dat vooralsnog niet kan worden voldaan aan de ver zoeken om de telegraafkantoren te Ter Neuzen en Vlissingen, in het belang van de scheepvaart, ook des nachts open te stellen. Actie in zake het vergunningsrecht. In de eergistermiddag in het café »Spoorzicht" te Leeuwarden gehouden buitengewone algemeene vergadering der leden en donateurs van den Frie- schen Bond van Hotel-, Café- en Societeithouders is besloten, een beweging op touw te zetten, die ten doel heeft te verkrijgen, de vergunning op het pand. Ter bestrijding van de daarmee gepaard gaande kosten werd besloten tot heffing van een extra bijdrage van de leden. De gelijksoortige organisaties in de provinciën Drente en Groningen hebben zich reeds bereid verklaard aan de agitatie deel te nemen. Van die in Gelderland en Overijssel zjjn bewijzen van sym pathie ingekomen. (»L. Ct.") Congres voor Kinderbescherming. Omtrent het a.s. Nationale Congres voor Kin derbescherming in de Paaschweek van 1908 te 's-Gravenhage te houden, meldt men nader Het congres zal in 't Gebouw van Pulchri Studio gehouden worden op 22 en 23 April, terwijl de daaraan verbonden tentoonstelling nog eenige dagen openblijft. Deze tentoonstelling wordt in zes af deelingen gesplitst I. De medisch-hygienische afdeeling II. Voeding; III. Meubelen (voor slaap- en speel kamer, wagentjes enz.) IV. Kleeding V. Speel goed VI. Prentenboeken en platen. De eerste twee afdeelingen zullen aan de leiding van speciale geneeskundigen worden toevertrouwd. De inrichting der tentoonstelling is opgedragen aan mevrouw van Zuylen—Tromp, de bekende presidente van »Oost .en West", bijgestaan door mevrouw TersteegPronk, die op het gebied van tentoonstellingen reeds veel deed, o.a. op de ten toonstelling voor vrouwenarbeid, in 1898 te 's-Gravenhage gehouden. Wat er oorspronkelijk beoogd wordt met deze tentoonstelling is, op een eenvoudige en practische manier te laten zien, wat er voor de verzorging van het kind van 14 jaar noodig is, wat er reeds gedaan is op dat gebied en wat er nog te doen valt. Staken van stemmen. Men schrjjft dd. 21 November De gemeenteraad van Leiden heeft den geheelen namiddag zich onledig gehouden met de kwestie der rechtspositie, en een regeling der salarissen der secretarie-beambten en de ambtenaren ten kantore van den gemeenteontvanger. Echter met weinig resultaat. Over de motiemr. Aalberse in zake de rechtspositie staakten na ampele bespre king de stemmen en toen men kwam aan de salarisregeling van deze ambtenaren, staakten de stemmen nogmaals over een amendement betref fende de salarieering van den nieuw te benoemen controleur van de gemeentebelastingen. Toen staak ten de heeren zelf ook maar en sloot de voorzit ter de vergadering. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Schie dam op Dinsdag 26 November 1907, des namid dags ten 2 ure. Verdaging notulen der vergaderingen op 29, 30 en 31 October jl. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda. 1. Aanbeveling voor de benoeming van een leeraar in vakteekenen aan de Burger-Avond school Aanbevolen wordenI. J. W. J. Cook te 's-Gravenhage; II. P. H. van Linscholen te Rot terdam. 2. Adres van mr. dr. H. J. D. van Lier om eervol ontslag als leeraar aan de Hoogere Bur gerschool. 3. Adres van mej. K. J. J. Disselkoen om tegen 15 Januari a. s. eervol ontslag als onder wijzeres aan school G. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van de jaarwedde van den con cierge aan het Gymnasium. 5. 2 modellen C. tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1907. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de kohieren no. 3 en 4 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1907/8. 7. Bezwaarschriften inkomsten-belasting dienst 1907/8. 7a. Voorstel van B. en W. tot verhooging der opcenten op het personeel. 8. Voorstel van B. en W. tot verhuur aan L. Bitter van 12 M2 gemeentegrond van de voorma lige werf »de Nijverheid" aan de Voorhavenkade. 9. Adres van de afd. Schiedam van den Bond van Nederl. Onderwijzers om wijziging van de verordening tot regeling der jaarwedden voor de onderwijzers en onderwijzeressen aan de O. L. scholen, met prae-advies van B. en W. 10. Adressen van den Nederl. Schildersgezellenbond en der Sociaal-Technische Vereeniging van Demo cratische Ingenieurs en Architecten tegen het ge bruik van loodhoudende verven, met prae-advies van B. en W. 11. Adres van A. Tieman om met zjjn motor booten de brug over de Buitensluis te mogen passeeren zonder tuig te strijken, met prae-advies van B. en W. 12. Adres van de Schiedamsche Tramwegmaat schappij om 2 jaar uitstel voor den aanleg van ljjn C. met prae-advies van B. en W. En verdere voorstellen en mededeelingen. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Gisterenmiddag hield bovengenoemde Kamer onder voorzitterschap van den heer mr. W. H. Jansen, vergadering. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Er was o.a. ingekomen lo. een missive van Burgemeester en Wet houders van Schiedam, waarin naar aanleiding van het schrijven der Kamer d.d. 18 October 1.1. werd medegedeeld, dat omtrent de Ooievaarsbrug door hen nader rapport is ingewonnen bjj de Commissie van de Gemeentewerken, die hun me dedeelde, dat indertijd het metselwerk van de Ooievaarsbrug schuin afloopend van boven eenigs- zins verbreed is dat de ruimte tusschen de fun deeringen der land hoofden echter niet verbreed kan worden zonder de brug af te breken, en dat schepen van de toegelaten maat bjj gewonen waterstand niet kunnen vastvaren. Voorts hield die missive in, dat, wordt echter de doorvaart in strijd met de verordening door breedere vaartui gen beproefd, zij dan moeten vastloopen op de fundeering en alleen kunnen passeeren, wanneer zij gelicht zjjn of het water buitengewoon is op gezet, en dat Burgemeester en Wethouders gaar ne ^overnamen de verklaring van de Commissie voornoemd, dat voor schepen van toegelaten breedte de fundeering geen belemmering kan zjjn. De Kamer besloot om van den inhoud dezer missive kennis te geven aan den sSchiedamsche(n) Steenkolenhandel," die bij schrijven d.d. 12 Juli 1.1. de aandacht der Kamer er op had gevestigd, dat het herhaalde malen voorkwam, dat schepen grooite moeite hebben om door de Ooievaarsbrug te komen, en haar tevens had verzocht om po gingen in het werk stellen om hierin verbetering te doen brengen, wat tot de correspondentie met Burgemeester en Wethouders had aanleiding ge geven 2o. een afdruk van het adres, door de Kamer van koophandel en fabrieken te Meppel aan den Minister van Waterstaat gezonden, waarin die Kamer onder de welwillende aandacht van Zijne Excellentie brengt, dat het nieuwe tarief van be- stelgoederen bq de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij op haar een zeer onaange name indruk gemaakt heeft, niet alleen wegens den spoed, waarmede het, ternauwernood in de handelswereld, in toepassing is gebracht, maar voornamelijk wegens de groote verhooging van den vrachtprijs der bestelgoederen en waarin zij de hoop uitspreekt, dat Zgne Excellentie in het geen in dat adres is uiteengezet, aanleiding moge vinden om het daarheen te leiden, dat bij de spoorwegen het vorige tarief der bestelgoederen weder van kracht worde verklaard. De bedoelde afdruk was vergezeld van een missive der Kamer van koophandel en fabrieken voornoemd, waarin zij de Kamer verzocht om, zoo de strekking van het adres hare instemming mocht verwerven, daaraan ondersteuning te willen verleenen. Er werd besloten aan dit verzoek gevolg te geven 3o. een missive van Burgemeester en Wethou ders van Schiedam naar aaanleiding van het schrijven der Kamer van 12 October 1.1., in welk schrijven de Kamer tot Burgemeester en Wet houders het verzoek had gericht om de noo- dige stappen te willen doen, opdat artikel 38 van het Reglement voor de korenmeters en wegers te Schiedam, door den Gemeenteraad vastgesteld in zijne vergadering van den lOden November 1891, in dien zin zal worden gewijzigd, dat het gewicht van mais worde bepaald op 70 kilogram per schaal. In bedoelde missive deelden Burge meester en Wethouders mede, dat naar hun oordeel het reglement der Korenmeters-wegers als vervallen is te beschouwen door het Raadsbe sluit van 21 October 1902, tot opheffing der corporatie van korenmeters-wegerhetgeen bq de behandeling van het daartoe strekkend voorstel door den voorzitter, zonder dat dit verzet uitlokte, ook uitdrukkelijk werd geconstateerd, toen hij zeidesdat hij opheffing der corporatie ook het reglement vervalt". De Kamer besloot om deze missive in handen te stellen van de ter vergadering van den 13den Mei 1.1., naar aanlei ding dezer zaak benoemde commissie, bestaande uit de heeren J. Houtman, H. J. Jansen en B. A. J- Wittkampf, en aan deze commisie op te dragen om te overwegen of er geen aanleiding zou bestaan tot vaststelling van een nieuw reglement voor de meters-wegers, waarin dan tevens de bepaling omtrent het gewicht van maïs zou kun nen worden opgenomen. 4o. een missive van Burgemeester en Wethou ders f van Schiedam, waarin werd medegedeeld, dat in de Gemeenteraadszitting van 31 October j.L door een der leden in overweging werd gegeven een Zaterdag-avond markt in het leven te roepern tot bescherming van den winkelstand tegen d« rondrijdende kooplieden, en waarin de Kamer werd verzocht om van bericht en raad te dienen omtrent de al of niet wenscheijjkheid der instel ling van zulk een markt. De heeren D. L- Ingelse, F. J. Smit en de secretaris werden door de Kamer benoemd tot leden eener Commis sie om prae-advies hieromtrent uit te brengen. 5o. een missive van Burgemeester en Wethou-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2