Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Dinsdag 3 December 1907. No. 8976. Alioneert U op ie Gelouterd. Nine SclMamsclie Cent gratis prijs 10 c. p. weel, 0.45 jJiifl.3ii.3M. Ofücieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-tieneraal. ABONNEMENTSPRIJSj Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADYERTENTIëNi Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Yoor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lyke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonnummer 85. jPostbus no. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, brengt, op verzoek van den heer Staatsraad i. b. d. Commissaris der Koningin in deze provincie, het navolgend bericht ter kennis van belangheb benden bij de scheepvaart Schietoefeningen van het fort »Hoek van Holland", 4e district. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op een nader tusschen 6 en 20 Decem ber 1907 vast té stellen dag, eene schietoefening worden gehouden van het fort »Hoek van Holland." Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber 6 c. M., waarbjj onveilig wordt ge maakt een driehoek, gevormd door het tort, een roode vlag beZ. het zeegat en een roode vlag beN. het zeegatde afstand wordt 3100 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, van minstens één uur voor den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan. (Zie »Ned. krt." nos. 218, 202, 226, 227.) Schiedam, 3 December 1907. De Burgemeester van Schiedam M. L. HONNERLAGE GRETE. W.B. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis, dat bjj hen een verzoek is ingekomen van den voorzitter en den secretaris der Sehiedamsche Cricket- en Footballciub „HERMES" om verlof voor den verkoop van uitsluitend alco holvrijen drank voor de lunchkamer, kleedlokaal, waschiotaal en ontvangkamer van het clubgebouw op het sportterrein aan de Damlaan alhier, en herinneren, dat, ingevolge het 3e lid van art. 12 der Drankwet, binnen 2 weken, na deze bekendmaking, tegen het verleenen van het ver lof schriltelyk bjj hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 3 December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. L. HONNERLAGE GRETE, W. B. 'I De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 18bts der verordening ter handha ving van de openbare orde en veiligheid en op straatpolitie Verleenen by deze dispensatie van het verbod om de straat te schrobben, voor Woensdag 4, Don derdag 5 en Vrydag 6 December a.stelkens tot 's middags 12 uur. Schiedam, 3 December 1907. M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. T De Secretaris, V. SICKENGA. Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPPER. 1) EERSTE HOOFDSTUK. Gregor Dimitryewitsch Koloff. In den zomer van 1879 verscheen in het Ad vertentieblad van de Petersburger CourantDe »Nowoje Wremja" de volgende annonce HULP »Een jong menscb, tot eiken arbeid ge- negen, maar in de grootste wanhoop, sbidt om redding van den ondergang. Adres sonder mottoDNood kent geene wet" Daan het bureau van dit blad." Twee dagen na het verschijnen van dezen nood kreet, bevond zich voor het loket dezer courant een jongmensch en vraagde onder overlegging van zyn identiteits-bewys naar de onder zyn nommer ingekomen brieven. De jonge man scheen naar zyn uiterlijk voorkomen te oordeelen, tot de arme volksklasse te behoorenhet was aan hem te zien, dat dat hij reeds lang honger had geleden, terwijl het troostelooze gelaat en de bedrukte, klagende toon, waarop hy zyne vraag deed, tieten Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zyn voornemens op Donderdag 5 December a.s., des middags te twaalf uur, voor den tyd van 3* jaar by inschrijving in het openbaar te verpach ten Het recht van afslag van visch aan de Groote Yischmarkt te Schiedam. De paohtsvoorwaarden liggen ter inzage op de Gemeente Secretarie (afdeeling A.) Op zegel geschreven inschryvingsbiljetten moe ten vóór 's middags 12 uur van dien dag ten Raadhuize zjjn ingeleverd. DUITSCHLAND. - Te Lemberg zijn Zondag groote anti-Duit- sche betoogingen gehoudenTienduizend menschen kwamen ten stadhuize byieen, om tegen de Prui sische staatkunde jegens de Polen verzet aan te teekenen. De afgevaardigde Rutowsky voerde het woord en wekte alle Polen op, hun broeders in Pruisen zooveel mogelijk te helpen. Alle Poolsche clubs en Poolsche afgevaardigden moesten bij de Oos- tenrijksche regeering aandringen, opdat zij haren invloed ten gunste van de Pruisische Polen zou laten gelden. Men riep: „Weg met Biilow1! Weg mjet Aehrenthali" Na de vergadering betoogde de menigte nog voor het hotel waar de Duitsche consul zijn in trek heeft genomen. Er is een beweging gaande, om geen Duitschers meer huisvesting te verlee nen. De eigenaar van het hotel Georges, is ge dwongen, den Duitschèn consul tot heengaan uit te noodigen. Een karikatuur vau den Duitschèn Keizer werd openlijk verbrand. De politie voerde eenige charges uit, maar nam niemand in hechtenis. ZULD-AFRIKA, Voor het optreden in Zoelöeland zijn bijna 2000 man troepen bestemd. De hoofdmacht vertrok gister. Er wordt geen algemeene opstand verwacht, maar de overheid maakt zich gereed om aan alle gebeurlijkheden het hoofd te kunnen bieden. FRANKRIJK. In den loop; der beraadslaging in de Fransche Ka mer, over de oorlogsbegrooting verklaarde mi nister Picquart gister dat een vermindering van den tijd, gedurende welken de reservisten moeten worden geoefend, zooals bij amendement werd voorgesteld, een gevaar voor de nationale ver dediging zou worden. I Onder hevige opwinding, verwierp'de Kamer daarop een voorstel om de ingediende amendemen ten van de behandeling der oorlogsbegrooting te scheiden en nam vervolgens met 405 tegen 113 stemmen de wijziging der wet op de aanwerving aan. i i Daarna werd met 464 tegen 53 stemmen de oefe ningstijdperken der reservisten tot 21 en 15 da gen teruggebracht en werden die tijdperken voor de ingedeelden bijl het territoriale leger met 448 tegen 41 stemmen op 7 dagen gesteld. Toen vooraf de meening der regeering terzake gevraagd werd, haalde Clemenceau de schou ders op. I Volgens een bericht aan de „Times" uit San Francisco, komen daar zoo goed als geene Ja- pansche landverhuizers meer aan. Maar de be weging tegen dë Aziaten duurt niettemin voort.. Er gaat haast geen dag voorbij! dat niet de een of andere vakvereeniging het besluit neemt om Oosterlingen te begroeten. De Japanners aan de Westkust doen daaren tegen hun best, om de hartelijke verstandhouding tusschen de twee volken te bevorderen. Een van de middelen die zij aan de hand doen, is het bevorderen van huwelijken tusschen Amerikanen en Japansche meisjes en omgekeerd. Volgens de „Japanese New World", moedigt de Japansche regeering deze verzoeningsbeweging aan. De koning en de koningin van Spanje zullen met den prins Van Asturiën Woensdag van Lon den naar Spanje terugkeeren. Volgens de „Figaro" zal koning Alfonso zich voor eenige dagen naar Bordeaux begeven. Over de „Patrie" valt thans nog te melden, dat het luchtschip op verscheidene plaatsen in Engeland is gezien. De opinies aangaande den vermoedeljjken koers, dien de „Patrie" verder zal nemen, loopen nogal uiteen. Op last van hét ministerie van oorlog is de Fransche torpedoboot „Tourbillon" van Brest vertrokken, om de „Patrie"- op te sporen. I j Gister heeft in de kolenmijn Naomi te Mo- nongahela (Pennsylvanië) een ontploffing plaats gehad. Zestig mijnwerkers werden levend onder instortende mijnschachten begraven. Men gelooft, dat slechts weinige mijnwerkers gered zullen kun nen worden. De "bladen te Cettinge melden, dat de justitie thans alle daders en medeplichtigen aan den on langs vermelden bomaanslag op prins Nicolaas in handen heeft. j 1 -Gister is te Monte Carlo het geding aange vangen tegen Vere Goold en diens vrouw, in zake het vermoorden van de Zweedsche dame Emma Levin, die in de ville „Menesyni" aldaar woonde. Het gruwelijk verminkte lijk der vermoorde vrouw werd destijds in een koffer gevonden. Pater Frühwirth van de orde der Predikhee- ren benoemd nuntius te München, heeft Zaterdag uit de handen van kardinaal Merry del Val in de Duitsche kerk Santa Maria dell' Anima te Rome de bisschopswijding ontvangen. 1 i De „Daily Mail" verneemt uit Rio de Janeiro bijzonderheden over de verijdelde internationale samenspanning die ten doel had het bestuur van den staat. Minas Geraes omver te werpen en Sebastian Magali, het hoofd van de flibustiers, tot president uit te roepen. Bij de vrijbuiters waren Canadeesche, Engelsche en Amerikaansche officieren. Zij waren ©rin geslaagd in Noord-Ame- rika een fonds van een half millioen dollars voor de onderneming bijeen te brengen. De regeerings- troepen behaalden echter spoedig de overwin ning en namen de heele bende in den omtrek van het zeestrand gevangen. Magali weigert iets naders te zeggen, maar men gelooft dat er vele menschen van invloed bij de samenspanning be trokken waren. raden, dat hy zich van den gedanen stap het plaatsen der advertentie, waarvoor hy wellicht zyn laatste geld geofferd had niet veel succes beloofde. Zijn blik, zijne vermagerde wangen kleurden zich voor een oogenblik van vreugde, toen hem de bediende aan het loket na lang zoe ken twee brieven toewierp. Hy nam ze dadelijk hoopvol op, verborg ze onder zjjnen ouden, ver sleten zwarten rok en verdween onder de menigte, die het kantoor vulde. Eerst in de schaduw van eene afgelegen poort haalde hy zijn' schat met begeerige handen voor den dag. Wat kon, wat möcht hy verwachten Zou hy durven hopen op redding uit zyne bedroevende omstandigheden en uit zynen dringenden nood Den eenen brief, die hem om zyn grooter for maat, fijner papier en mooier geschreven adres onbewust meer doeltreffend dan den andere voor kwam, brak hy het eerst open. De Secretaris van den rijken, door zyne groote weldadigheid bekenden vorst Murawin, meldde hem daarin met drogen ambtsstijl, dat hy zich onder overlegging van zijne bewijsstukken en van eene breedvoerige levensbeschrijving tot de ar menkas van Zijne Doorluchtigheid wenden kon, waar men hem, naar mate van zijne behoeftigheid, met eene gave voor eens ondersteunen zoude. De jonge man kon onder het lezen een sma delijk lachen niet onderdrukken. Welk een spot tend toeval had hem daar een brief van dien man in de handen gelegd, aan wien hjj slechts met wrok dacht! Dien naam Murawin hal hy in de laatste maanden dagelyks als een vloek uitgespro ken aan dezen naam was immers zyne armoede zoo na verwant. Wat zou zijne grootmachtige Doorluchtigheid een boos gezicht gezet hebben, als uit de overgelegde bewijsstukken van den smeekeling gebleken was, dat deze niemand an ders was, dan Gregor Dimitryewitsch Koloff de vroegere Secretaris van den Vorst, dien deze in den vorigen winter onschuldig weggej iag f had. De onschuldige jonge man had ten minste nooit de reden van zyn ontslag uit den dieast van den Vorst kunnen vermoeden. Eens was hy, als leer ling eener Hoogere Burgerschool, de. bijzondere beschermeling van Vorst Murawin geweest ea na voltooiing zyner studiën zelfs als Secetaris in diens huis opgenomen. Maar nauwelijks een jaar na het aanvaarden van zjjne zoo benij lenswaar dige betrekking was hy plotseling in ongenade gevallen. Waarom? Dat wist hy 'niet. Hij trachtte het te raden uit het yskouie gelaat van Zyne Doorluchtigheid en kon het zich slechts als een van die despotenluimen verklaren, die de op jaren komende Vorst tot leedwezen van zijne nog beeldschoone vrouw en vau al zijae ondergeschik ten maar al te veel aan den dag legde. Op zekeren dag maakte zich de Stutsraad Vorst Murawin op stel en .sprong nut zijne ge malin gereed om een reis naar Italië te doen, maar de Secretaris werd niet medegen men, doch ontving in plaats daarvan het schriftelijk bevel om zyne betrekking neer te leggen, en het huis en den dienst van Zyne Doorluchtigheid op staan ten TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 2 Dec. Salariswet voor Onderwijzers. De minister van BinnemauUshe Zaken (de heer Rink) dankt de Kamer Üktl zy nu reeds dit onderwerp ter Hand uaui, waarooor deze regeling voor 1908, desnoods eerst in net tweede kwartaal van dat jaar, nog in werismg kan treden, en voorts constateert *pr., «u. ae grondgedachte, dat de onderwyrstiac. men te laag zijn en een forschen gi «p in u m at- kist wettigen, ter verbetering vau dien tuissiaud doorniemand in deze Kamer is aangevocuten. Spr. resumeert nu de ontworpen regeling en ontwik kelt de ontworpen verbeteringen, welke net in de bestaande toestanden brengt. Men Kan ecuter niet meer doen, dan de schatkist gedoogt, tei nie mand zelfs gepoogd heeft te beweren, aai oe mm niet goed en gelijk was verdeeld. De regeling is in vol overleg met den mimstei van Financiën getroffen en geeft alles, wat nu idgelys i«. tspr. raadt daarom met aanurang aan ue amendementen niet aan te nemen, want, dan zat ae regeermg het ontwerp moeten terugnemen. j&De heer Arts bespreekt zyn standpunt tegen over dit ontwerp (deze heeft een amendement in gediend om voor hulponderwijzers, met minder dan vyf dienstjaren, het minimum te bepalen op f550). Ook deze spr. acht de ontworpen regeling veel te miniem. Spr. wenscht het amendement- Ketelaar te steunen. De heer Van Doorn is evenmin zeer met dit ontwerp ingenomen, dat uiterst minimale verbetering brengt in de bestaande situatie. Spr. zou een verhooging wenschen voor de gezinshoof den en rekent daartoe op de hulp der regeering (de heer Rink schudt neen). Voorts uit spr. nog zyn griel, dat men de onderwijzeressen geeo band werkles zal laten géven buiten de schooluren zon der vergoeding. De. heer De Geer levert een pleit ter eere der stad Rotterdam, tegen de sprekers, die betoogd hebben, dat slechts de wettelijke minima daar betaald werden. Spr. zet uiteen, in den breede, hoe alleen miskenning van het bestaande systeem tot die conclusie leiden kan. De meeste salarissen zyn daar verre boven het minimum en alleen voor de beginners zoo laag. Op een enkel punt moet men zich wel blind staren, als men de regeling van Rotterdam op een lyn wil stellen met die van een boerendorp. De heer Bos heefr, naar aanleiding der minis- terieele verklaring, wat te zeggen en wel dit Of men had het motief van onze zwakke finan- voet voor altjjd te verlaten. In het Russiche ryk, waar zelts de geringste machthebbende het stelsel van willekeur uitoefent, een stelsel, waar aan men heden zyne bevordering, maar morgen zijnyn val te danken heeft, is me i er een g-zins aan gewoon geraakt, zich niet te erzeuei W-n ae geoo nen besluiten der hoogere ueareo. Koloff gat het op om te vergeel zijn r» ui u reken met de wisseling van ge. aeieus v.. z. vroegeren begunstiger, pakte zyn goed oysan en keerde het paleis den rug toe. Spoedig echter zou hij tot de vreeseljjke ont dekking komen, dat hy zich vergist had in de verwachting dadelijk eene andere betrekking te verkrijgen. Hy zou het ondervinden dat wat hy eens als jong beursstudent gelooid had: »wie werken wil, zal werk vinden", slecht3 een holle pürase was. Hij vond niets, vols. rekt uh om zijne bekwatmaeden tot zyn oanrttml am e wenden. De vacante betrekking die i.j nieuwsbladen las, waren reeds vervuld, wauneer mj er op uitging en als hij eens hier ot daar mei een »Wy zuilen eens zien" half en half 'aaageo >- men was, dan ontving by daags daarna zijne pa pieren terug met de koele by voeging/ di„ m-a iemand anders gekozen had. Dit aertiaai ie zien eindelyk onder zoo in 't oog loopen le omsianoig- hiieo, dat hij er niet meer aan twijfelen kon, of er was een vijandige invloed by in 't spel. CW.qtM AMTF.RTKA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1