Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Vrijdag 6 December 1907. No. 8979. A li o n n e a r t op ie Nieuwe SeMeiamsclie Courant M palis G-eïllnstreerd Zondagsblad prijs 10 c. p. weel, 0.45 p. mud, fl.3iji.fM. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Gelouterd. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS! Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en tyj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. PRIJS DER ADVERTENTIëNj Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lyke overeenkomsten aangegaan. Bureau BOTERSTBAAT 50 Telefoonnummer 85. [jl'ostbus no. 89. RUSLAND. De Amerikaansche minister van Oorlog, Tatt, is gisteren door den Tsaar te Tsarskoje-Zelo in audiëntie ontvangen en woonde in diens tegen woordigheid een parade by. Ook het op het pro gramma staande diner bij den minister van Bui- tenl. Zaken, waaraan de minister-president en de ministers van Oorlogen Financiën deelnamen, had plaats. De Russische pers verdiept zich in allerlei be schouwingen over het eigenlijke doel van Taft's bezoek. Een politieke beteekenis wordt er a priori aan gehecht. De jPetersburgskaja Gaseta" meent niet, dat er sprake kan zyn van eenigen overeen komst tusschen beide rijken, maar beschouwt het bezoek meer als een poging van de Amerikaansche diplomatie om de stemming in Rusland en de politieke constellatie van nabij te bestudeeren. De »Slowo" schrijft, dat alle geruchten omtrent eventueele aan Taft gegeven instructies wel meer op phantasie dan op werkelijkheid zullen berusten daar Rusland zich op het oogenblik bezwaarlijk met buitenlandsche verwikkelingen zal kunnen in laten. Voor - de »Retsj" is de afwezigheid van den Amerikaanschen gezant een vry duidelijk bewijs dat het belang van dit bezoek nipt groot kan zijn, althans minder groot dan op het oogenblik toen tot het brengen er van werd besloten. Vervolgens wyst het blad er echter op, dat men niet uit het oog mag verliezen, dat Rusland en Amerika door oude vriendschap aan elkaar verbonden zjjn, ter wijl Japan zijn natuurlijken tegenstander is. Al heeft Rusland geen veroveringsplannen, het moet niet vergeten, dat Japan zijn roeping in de Japan- sche Zee nog niet voor geëindigd beschouwt en dat men derhalve de oude vrienden den rug niet moet toekeeren. Hoe het zij, er blijft een geheimzinnig waas over dit bezoek gespreid. De verschillende hypo thesen zijn weinig bevredigend. Merkwaardig is ongetwijfeld een bericht van de »Slowo", dat eenige honderden Russische officieren, waaronder generaals, die hun ontslag uit den Russischen dienst genomen hadden, zich aan het Amerikaan sche gezantschap hebben aangemeld om opgeno men te worden in het Amerikaansche leger. ZWEDEN. Over den toestand van koning Oskar werd gis termiddag het volgende bulletin uitgegeven Een blaasaandoening veroorzaakte den Koning eergisteren voortdurend pijn, die door de genees- beeren door een plaatselijke behandeling werd Weggenomen. De slaap is weinig bevredigend. De lichaamstemperatuur is normaal. DUITSCHLAND. De vrede tusschen de blokpartyen is weer tot stand gekomen. Bülow heeft natuurlijk met de Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 4) „Morgen, Woensdag, 's avonds om 7 uur," mompelde hij werktuigelijk in zich zeiven, en voelde zich onaangenaam gestemd over den klank van zijne eigen gesmoorde stem. Hij zag die woorden „Woensdag 7 uur" zoo duidelijk staan, als waren de groote, stijve letters aan den donkefblauwen hemel voor iedereen lees baar. Heden was het Woensdag en de lange over de straat lieenvallende schaduwen lieten duidelijk bemerken, dat de dag reeds sterk aan t afnemen was. „Welk een toeval," zeide Koloff tot zich zeiven, „dat hij reeds zoo dicht bij het rendez-vous was. Wanneer hij eerst morgen aan bet bureau gekomen was, om den brief te halen, zou hij verzuimd hebben ter aangewezen Plaatse te zijn." Maar hoe? Wilde hij dan volstrekt...? Hoe d« mensch zich zeiven toch altijd bedriegt! Ko loff «reende dat. hij zich tot niets verbond door naar het rendez-vous te gaan; dat hij vooraf Weten wilde, wat men van hem verlangde; dat bijl alle oneerlijke voorstellen van den onbe- ISlide kon en zou verwerpenen toch voelde heeren langen tyd over tal van aangelegenheden geconfereerd en daarby zal hij wel een veer heb ben moeten laten. In de voortgezette Ryksdagzitting van gister deelde de conservatief Normann mede, dat zyn party Bülow zal trouw blyven en ook de groep der vrye conservatieven, de oeconomische vereeni- ging en de antisemieten zich daarby aansluiten, De nationaal-liberaal Basserman verklaarde het volgende De party erkent nog steeds dat de samenwer king met de conservatieven en liberalen een politieke noodzakelijkheid is. Wy vertrouwen, dat de rijks kanselier deze politiek zal voorzetten. Wy zullen hem daarin steunen. (Hevig tumult in het cen trum en by de socialisten). Ook Wiemer (vryzinnige volksparty) deelde na mens de vrijzinnige volksparty de vrijzinnige ver- eeniging, de Duitsche vereeniging en de Duitsche volkspartij mede, dat zjj onder handhaving hun ner beginselen bereid zyn de blokpolitiek van den rijkskanselier te steunen (hevig lawaai by de socialisten). Het centrumslid Gröber, die hierna het woord kreeg, maakte deze rake opmerking, ten aanzien van de verklaringen tegenover den rijkskanselier - Und Hans küsst Grete und 's ist alles wieder gut (daverend gelach). Onder deze omstandigheden beschouw ik het niet als onze taak het onderhoud der gelieven te storen. Deze woorden ontlokten levendige bijvalsbetuigingen van alle zjjden). Na een opmerking van den socialist Bebel deelde de voorzitter vervolgens mede dat hij voorstelt de algemeene beraadslaging te sluiten (rumoer by de socialisten). Het voorstel werd ondersteund en door de blokpartyen aangenomen. In het verdere gedeelte der zitting, dat zeer rumoerig was, werd besloten de vlootwetsnovelle en het grootste deel der begrooting naar de be- grootingscommissie te zenden. Het wetsontwerp betreffende de handelsbetrek kingen met het Britsche ryk werd in een eerste en tweede lezing aangenomen, waarna de verga dering werd gesloten. BELGIS, Uit het wetsontwerp, waarbij de overdracht van den Congostaat aan België wordt goedgekeurd, blykt, dat 170 millioen aan particulier kapitaal in de kolonie is gestoken, dat de handel over het jaar 1906 bedroeg 106.483.059 francs. Het actief der geldmiddelen van de kolonie bedraagt 120 millioen, het passief 114 milioen. Men rekent dat de begrooting over 1907 zal sluiten zonder na- deelig saldo. Ingeval het wetsontwerp wordt afgestemd, zal er geen andere souvereiniteit zelfs op het Kroon domein rusten dan de^ overeenkomst met België bepaalt. De regeling legt aan de bewindvoerders de ver plichting op zorg te dragen voor het stichten van hospitalen, scholen, kerken en maatregelen te hij maar al te goed, dat de listige verleider hem reeds geheel en al in zijne macht had Hoe zou het hem anders zoo Onophoudelijk in de ooren klinken: „Nood kent geen© wet de honger kent geen gebod." Doch hoe ook in elK geval wilde hij er heen het overire was van later zorg. i Lang nog, ©er het van de Engelsche kerk zeven uur sloeg, stond Koloff bij den aange wezen lantaarnpaal op de Nicolaïbrug, het reepje papier in het knoopsgat vtfn zijne bijna versleten jas, de handen in den zak, om zich zoo mogelijk een onschuldig voorkomen te geven. Doch zijne onrustige blikken, waarmede hij de tallooze voor bijgangers monsterde, verrieden, dat hij buiten gewone dingen verwachtte en ook, met welk verlangen liij ze tegemoet zag. Eindelijk dreunden de zeven metalen slagen der klok van den nabijzijnden toren. Kolol'f's hart sloeg onstuimig onder de langzaam weg stervende tonen; het was hem alsof alle men- schen op hem acht gaven en kwaad vermoeden koesterden. Zoo dikwijls een politie-agent hem voorbijging, stokte hem de adem. Maar nie mand sloeg acht op hem. Niemand, kwam naar hem toe en te vergeefs keek hij naar een ge zicht uit, dat zich met eenige belangstelling naar hem wendde, liet eene kwartier verliep na het andere; liet licht van de laatste zonnestralen, dat op de rusteloos voortrollende golven der Newa viel, veroorzaakte hem pijn in zijne strak vooruitziende oogen; de menscbenstroiom, die nemen voor den algemeenen gezondheidstoestand en in zake philantropie, Omtrent den verkoop van de juweelen der koningin van België wordt gemeld, dat waar schynlyk de verkooping niet zal worden uitgesteld. Het advies van het openbaar ministerie stemt overeen met hetgeen de advocaten van de schuld- eischers hebben gezegd. De voorzitter der recht bank achtte eveneens, dat er geen recht bestond de verkooping der juweelen en andere waarden van prinses Louise uit te stellen. De advocaat van prinses Louise vroeg nog aan den voorzitter, om de volgorde van den verkoop te mogen bepalen, opdat dan eenige voorwerpen» waarop de prinses byzonder gesteld is, wellicht behouden kunnen blyven. Het openbaar ministerie is echter van oordeel, dat het hof zich daarin onbevoegd zal moeten verklaren De uitspraak is op Maandag bepaald. Het sLaatste Nieuws van Brussel heeft een na tionale inschryving geopend ten einde de 40.000 francs te verkrygen, die nog ontbreken om de verkooping der juweelen van de Koningin te ver hinderen. frankrijk. i In de Fransche Kamer werd gister, de begroo ting van Buitenlandsche Zaken behandeld. Pichon verklaarde, betreffende wynen, dat hij elke gelegenheid aangrypt om aan de buitenland-1 sche mogendheden te verzoeken de tarieven te verbeteren of te handhaven. De beraadslaging wordt met name met Nederland nog voortgezet, waar wy verkregen, dat een wetsontwerp werd ingetrokken. Verder zeide Pichon, dat hij de noodzakelijkheid erkent om ten aanzien vau Marokko in verbin ding te blijven met de mogendheden. Wy zullen vervolgde de minister - te Oedsjda een Al- giersch-Marokkaansche politie instellen. Het op treden van Frankryk te Casablanca was noodza kelijk; Frankryk houdt zich aan de acte van Algeciras en is besloten zich in geenerlei expe ditie te laten meesleepen. Frankryk zal zyn rech ten doen eerbiedigen en zal niet gedoogen, dat een andere mogendheid zyn plaats inneemt. Pichon achtte zich gelukkig bekend te maken dat Frank rijk en Spanje ten deze samengaan. Vervolgens werden alle artikelen van de begroo ting aangenomen, waarna de vergadering werd opgeheven. TURKIJS. In de bijeenkomst van de gezanten te Konstan- tinopel werd de tekst van een by de Porte in te dienen nota inzake de hervorming van het rechts wezen in Macedonië, aangenomen. AMERIKA. De Daily Telegraph" verneemt uit San Fran cisco Alle Japanners in Californië juichen het tusschen het Karansche deel der stad en het Basilius ©iland heen en weer voorbijgolfde, ver minderde langzamerhand, maar geen mensche- lijke ziel" bekommerde zich om hem. Toen eindelijk de volle duisternis gevallen was met hare huiveringwekkende schaduwen, die in hem zoo dikwijls, zoo meaiigmaal de verwachtingen van eenen hoopvollen dag had doen verdwijnen, toen zeide hij tot zich zeiven met een van woede trillende stem, dat het weder voor niemendal was geweest, dat men hem we der misleid had. Hij balde de vuist, sloeg eenen arm om den ijzeren lantaarnpaal en draaide zich om tegen de leuning van de breede brug. Hij dacht er nu een oogenblik aan, om zijn voor nemen uit te voeren, en een einde aan zijn leven te maken, door zich in de haastig voortstroo- mende golven te werpen. Maar voorbij* weven de lichten deden hem inzien, dat hij zijn doel moeie- hJK bereiken zou, want daar was de stoompont, die van dezen oever af naar de Njcolajewska- ja-kade voer en men zou hem zeker uit het Water gehaald hebben. Toen beproefde hij alle mogelijk'heden uit te vorschen, die zijnen onbe kenden briefschrijver van het rendez-vous moch ten hebben' afgehouden. Was ook deze man bij nadere overweging tot andere gedachte ge komen, zooals men het hem reeds zoo dikwijls te verstaan had gegeven of had misschien de politie hein als eenen lang gezochte gesnapt, alvorens liij weder stappen tot eene nieuwe onderneming konde doen? Of wie weet, wa§ toe, dat Aoki weggaat (naar zy overtuigd zyn voor goed), omdat hij huns inziens te veel voor de Amerikaansche regeering week en niet voor de rechten der Japanners pal stond. Zy hopen, dat Aoki's opvolger flinker zal wezen. De correspondent becyfert, dat er in heel Ame rika langs de kust van den Grooten Oceaan 75,000 Japanners zyn en evenveel op Hawaï. De »Daily Mail" verneemt uit Tokio, dat men daar in toonaangevende kringen 'ter werkeiyk voor houdt dat Aoki voor goed is teruggeroepen, sommigen zeggen, omdat hy niet flinker voor zyn landgenooten in Californië is opgetreden, anderen wegens zyn minachtende houuing tegenover Okoema's party. Als Aoki's opvolger worden genoemd de gezant te Weenen en die te Beriyn. ZUID-AFRIKA, De berichten over de vyandige houding der Zoeloe's blyven ongunstig luiden. De »Daily Mail" verneemt uit Pietermamzt urg dat de regeering van Natal, zooUm ue timpen uit Eshowe zyn opgebroken, een vérkiaiing mi doen over de reden van den vëidtocat te gen de Zoeloes. Van imperialistische zyde verklaart men aivast dat het doel van den toent is, eeu emUe te maken aan Dinizoeloe's pogingen om een algemeenen naturellenopstand te verwekken, ue ommauenyke aanleiding ertoe zou zyn, dat zekeie uppr-i ouluen, die Engeland trouw waren, door de Zoe..>es ver moord zyn en dat Dinizoeloe de mjuiWna s met uitgeleverd of gestraft heeft. De regeeringen van Transvaal eu de Kaapkomme en ook de Britsche regeering hebueu zien bereid verklaard Natal te helpen. De Kaapsche regee ring heeft reeds een krqgsmacht naar de grens van Griqualand gezonden. Dinizoeloe heeft naar verschillende stammen boodschappen gezonden en volgens bencuien heb ben 9000 inboorlingen van Natal zich bereid ver klaard hem hulp te verleenen. De totale krygsmacht vau de Zoeloes wordt op 30.000 man geschat, maar een algemeene opstand wordt niet waarschynlyk geacht, uoewel de ge zindheid van de inboorlingen ten opzichte van de blanken ongunstig is. 15.000 man troepen zyn nu gereed om te ver trekken; de eerste reverve wordt gemobiliseerd en de tweede reserve zal waarschynlyk eveneens onder de wapens worden geroepen. Feitelyk zyn dan alle weerbare mannen in Natal in krygs- dienst. TWEEDE kamer Zitting van Donderdag 5 Dec. De discussie over de Waterstaatsbegrooting werd voortgezet met een herinnering door den heer March an t aan de lijdensgeschiedenis van den bouw van het nieuwe station te Deventer, die geheimzinnige hem al reeds een paar malen voorbijgegaan en had hem, den wachtende opge nomen, doch niet geschikt bevonden! Én nu deed Koloff zich hevige zelfverwijten, dat hii misschien te weinig stoutmoedig, te weim- koe- 'J™' ttols "ito» wTim J»g Ce, e den anderen daardoor deed vermoeden, dat lnj voor gewaagde zaken niet deugde. Opmerkelijk was het, dat Koloff nu ten volle overtuigd was, dat de uitnoodiging om op het rendez-vous te komen, slechts voor onzuivere oogmerken kon hebben gediend en dat het hem waarlijk leed deed, ook zelfs in dit geval to zijn afgewezen. Woedend rukte hij het reepje papier uit zijn knoopsgat en scheurde het in kleine stukjes die hij in het water liet afdrijven. Toen sloeg hij de juist voor hem liggende straat in en gmg met vlugge schreden naaiden kant van het Krjukow kanaal. In de nabijheid van den Maria-schouwburg voelde hij, dat het zweet hem met dikke drop pels van het voorhoofd liep. Hij nam den hoed ai' en greep met de andere hand naar zijnen zakdoek in den buitenzak van zijne jas, die uooi veelvuldig gebruik wijd genoeg open stomi, dat hij er niet naast kon tasten.' tn heizeakj oogenblik echter trok hij, de lia„d terug, a.u.f een adder hem gebeten had, (Wordt J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1