Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag, 12 December eerstko mende, niet plaats hebben. Staatscommissie binnensehipperij Bjj kon. besluit is aan jhr. mr. dr. C. L. de Jonge eervol ontslag verleend als tweede secre taris der staatscommissie voor de binnensehipperij onder dankbetuiging, en als zoodanig benoemd mr. W. C. Beucker Andreae, adjunct-commies bjj het departement van Buitenlandsche Zaken. (St. Ct.) F. A. Rietema f Zaterdagmiddag is na langdurig lijden te Rot terdam overleden de heer F. A. Rietema, directeur van het Vincent-instituut voor lupuslijders aan de Kortenaerstraat aldaar. Sakae Mikuraiya. In het diaconessenhuis te 's-Gravenhage, is op jeugdigen leeftijd overleden de heer Sakae Miku raiya, kanselier bij het Japansche gezantschap te 's-Gravenhage, waar men van hem groote verwach tingen voor de behartiging der belangen van zijn vaderland koesterde. De overledene werkte ook met den directeur van het Rijks Ethnographische Museum te Leiden samen aan de bewerking der Japansche afdeeling van den beschrjjvenden cata logus dezer instelling en stelde zeer veel belang in alles wat Nederlandsche kunst en wetenschap betrof. Nederlandsche politie in Indië. Naar wjj vernemen, bevindt zich te Amsterdam een Indische politieautoriteit, met het doel een studie te .maken ,van Nederlandsche politie-orga- nisatie en na te gaan welke maatregelen zullen kunnen worden genomen om de Indische politie zoodanig te reorganiseeren, dat de recherchedienst onder leiding van Nederlandsche politieambtenaren kan komen te staan. Een en ander moet in ver band staan met de vele en groote diefstallen, in de laatste jaren door Europeanen in Indië gepleegd Reeds hebben een aantal Nederlandsche recher cheurs zich aangemeld om voor deze betrekkingen in aanmerking te mogen komen. (Avp.) Rijksverzekeringsbank. Tot dekking van het tekort is een suppletoire begrooting voor Landbouw, Nijverheid en Handel over het nog loopende jaar ingediend ten bedrage van 14.120.000. In de memorie van toelichting wordt er aan her innerd, dat het tekort, dat de balans op 31 December vermoedelijk zal aanwijzen, op f4.118.574.05 is berekend. Nadere afrekening wordt voorbehouden glEveuals in het ministerieele antwoord op de inierpellatie-Stork, waarnaar de memorie van toe- licnting verwijst, wordt het tekort toegeschreven aan dne oorzakenhet telaag geraamde bedrag der administratiekosten, het renteverlies, dat de Rijksverzekeringsbank lijdt, doordat de werkge vers en de ricicodragende maatschappijen eerst na geruimen tijd het verschuldigde betalen en de te gunstige indeeling van het bedrijf van laden of lossen van schepen. Deze drie oorzaken worden nog uitvoerig met cjjters toegelicht. Ten laste van de werkgevers en de maatschap pijen en vereenigingen kon het tekort niet worden gebracht zoo lezen we voorts omdat de wet daartoe geen vrijheid geeft en omdat de invorde ring niet meer mogelijk zou zijn in veel gevallen. Er blijft dus niets over, dan het deficit door den Staat te doen dragen. Om den toestand voor den vervolge beter te maken, strekt het wetsontwerp tot wijziging der Ongevallenwet. Artikel 4 der Grondwet te Rotterdam. „De Echo" brengt nog eens in herinnering wat de meergenoemde Calandstraters te Rotterdam (dus genoemd naar de straat, waarin zij; meeren- deels op Feijenoord wonen) aan H. M. de Koningin hebben verzocht, op grond van de door hen in eert door 200 namen onderteekend adres opge noemde feiten. Het blad knoopt daaraan de vol gende opmerking vast: 1 1 1 Men weet helaasuit de dagbladberichten die nog beduidend beneden de werkelijkheid blij ken te staan, dat de requestranten niet overdrijven. Moet dat nu zoo maar blijven gaan? Laat men, als men over"3ie vraag nadenkt, nu even al zijn zinnen bij elkaar halen om er zich zelf goed van te doordringen, dat sympathieën mét of antipathieën tegen het optreden der Caland straters in den stakingstijd hier buiten spel zijn. De Overheid mag zich daardoor natuurlijk heele- maal niet laten leiden. Zie de eerste alinea van artikel 4 der Grondwet. Maar ook de gewone burger moet die quaestie hier geheel ter zijde schuiven. Men moet wél be grijpen, dat met eigengerechtigheid niet valt te transigeeren. Dat men 't vandaag niet kan goed keuren dat „onderkruipers" met messen en revol vers worden bewerkt, en 't morgen afkeuren, dat 'n staker wordt gevierendeeld. Gelegenheidsmoraal js in deze al bijzonder uit den booze. De zaak staat eenvoudig zoo In Rotterdam worden burgers of 't moorde naars, „onderkruipers," bankroetiers, stakers of wat dan ook zijn, doet niets ter zake geterrori seerd, mishandeld, af en toe ook vermoord door andere burgers, en de plaatselijke Overheid neemt geen voldoende maatregelen om aan dit misdadig schrikbewind een eind te maken. Integendeel. Op 't oogenblik dat het gruwelijk spel in vollen gang is, neemt zij plechtig afscheid van de huzaren, die eenige weken te barer beschikking waren gesteld, 't Loopt zóó de spuigaten uit met de beoefenaars van het lynchrecht, dat de bedreigden zich recht streeks tot H. M. de Koningin .om bescherming moeten wenden. Wij herhalen, dat is niet in orde. Er is onlangs schrikkelijk misbaar gemaakt over een artikel van ridder van Rappard, van het Haag- sclie Gerechtshof in zake de oprichting van een beschermingsbrigade in tijden van staking. Het artikel was wat bloederig, wat hevig van con ceptie. Dat moet erkend. Maar wat stellen zij, die er 't hevigst op losge- toornd hebben, daar nu tegenover, met de Rotter- damsche schandalen voor oogen? Wij zijn nieuwsgierig om dat eens van hen te Vernemen. i Rijkseigendom. Het heeft de aandacht getrokken van de Alge- meene Rekenkamer, dat enkele burgemeesters wachthuisjes enzoovoorts, aangeschaft, voor reke ning van het rjjt, tjjdens het heerschen van mond- en klauwzeer, hebben verkocht, zonder daartoe vooraf de machtiging van den minister van Landbouw, Njjverheid en Handel te hebben gevraagd en verkregen. In verband daarmede zjjn de burgemeesters namens voornoemden minister er voor zooveel noodig op gewezen, dat dergelijke voorwerpen rjjkseigendom zijn, en derhalve alléén kunne» worden verkocht na van Z.Exc. verkregen mach tiging. Yereeniging voor Vrouwenkiesrecht. De uitslag van de verkiezing van drie defini tieve en twee voorwaardelijke leden van het hoofd bestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is, dat gekozen zijn tot definitieve leden mevr. Van Itallie—Van Embden, te Leiden, mevr. Van BuurenHujjs, te Amsterdam, en mej. Sutherland, te 's-Gravenhage; tot voorwaardelijke ledenmevr. Van BalenKlaar, te 's-Gravenhage, en mevr. Clifford Kork van BreugelRoelofs, te Breda. De voorwaardelijke leden zjjn die, waarmee het hoofdbestuur zal worden uitgebreid, zoodra de algemeene vergadering daartoe hare toestemming heeft gegeven. Geschiedt dit onverhoopt niet, dan worden zjj als geassumeerde leden aan 't hoofdbe stuur toegevoegd, iets, waartoe de statuten be voegdheid geven. De tuchtschool te Velzen. Deze tuchtschool nadert met rassche schreden haar voltooiing; trouwens, 4 Februari 1908 moet de oplevering geschieden. In de maand Augustus 1906 is met den bouw van deze uitgebreide stichting, gelegen aan den weg van de Heide naar Driehuis, begonnenhet wordt uitgevoerd door den heer Janssen uit Utrecht, die voor f 145.000 laagste inschrijver was. Het hoofdgebouw tot de tuchtschool be- hooren een groep gebouwen maakt een hoogst aangenamen indruk door de verscheidenheid van ljjnen, door de banden van gekleurden steen, die afwisseling brengen in de oppervlakte waal steen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefar. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11£ uur voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbe idskrachten. halfwas smoutzetter kuipersjongen schoenmakersjongen jongen voor mandenma kerij halfwas bakker jongens voor haarfa- briek jongens jongen voor sigarenfabriek kleermakersleerling jongen voor loop en pak- huiswerk keukenmeid. Voor buiten de stadverplegers. Aangeboden Arbeidskrachten, timmerman halfwas timmerman stoker machinist jongens voor kantoor zakkenmaker bakker portier koetsier huisknecht schipper straatmaker verver halfwas verver halfwas plaatwerker halfwas bankwerker grofbankwerker voorslager smidsjongen smid personen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaak ster naaiwerk aan huis gevraagd dagmei-'je Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: taschje met schaar, enz.; gebreide bruine hand schoenen; deksel van een drinkensblik; kinder zak met zakdoek. i Te bevragen aan de volgende adressen: gouden lorgnet, C. Rodenrijs te Kethel; rozenkrans, v. Woerkom, N. Haven 16316; rozenkrans, Rijkuiter, N, Buurt 175; lorgnet, v. d. Vlies, Bleekerstraat 7; zilveren oorknopje, Nolet, Hoogstraat 194; por tefeuille, Kersten, L. Haven 7; groen gordijn, Middendorp, Oostsingel 54; groen gordijn, Pols, Villastraat 3; theedoek, Bergijk, Spoorstraat 12; Vrouwenschort, Kruinen, Lourensstraat 14. Legitimatie-kaart. Den ieden van den Gemeenteraad is ingevolge art. 15 van het reglement ven orde kennis gegeven, dat heden is ingekomen en ter visie gelegd, eeu voorstel van het raadslid, den heer P. de Bruin, ondersteund door de raadsleden, de heeren E. Koopmans en D. Ris Jz., tot wijziging van het reglement van orde, door aan art. 49 toe te voegen Tevens wordt den raadsleden een namens B. »en W. geteekende legitimatie-kaart verstrekt, op welke, bjj vertooning, toegang wordt verleend »tot alle gebouwen, inrichtingen en werkeD, tot »den openbare dienst beboorende, en aanwezige, »direkt of indirekt in dienst der gemeente zjjnde, »ambtenaren gehouden zjjn, desgewenscht geleide »en inlichtingen te verschaffen. »Van deze verplichting wordt op de kaart mei »ding gemaakt. »Her gebruik der kaart is strikt persoonljjk." Onze oud-stadgenoot, de weleerw. pa- ter Aug. Beukers WAzn. van de orde der Kruis- heeren te Diest (België), vierde gisteren zijn ko peren priesterfeest. Zaterdagavond zou een logeergast van een logement aan de Buitenhaven vertrekken om zich elders te vestigen, toen hjj in de gang van het logement een gepakt koffertje neerzette. Nog iets binnen te doen hebbend, zag bjj, na een oogenblik atwezig te zjjn geweest, dat zjjn koffer tje verdwenen was. Zoeken naar het vermiste voorwerp moebt niet baten, waarom de politie in den. arm genomen werd. De politie vond bjj hare opsporing het koffertje ongeschonden terug in een slop aan dezelfde straat, zoodat vermoedeljjk slechts baldadigheid in 't spel is. UIT ROTTERDAM. Politie. De waarnemend hoofd commissaris van politie te Rotterdam, maakt bekend dat volgens bjj hem ingekomen mededeeling in den nacht van 3 op 4 dezer te Luik is gevonden het ljjk van een onbe kend man, waarschjjnljjk uit Rotterdam of om streken afkomstig, van het volgende signalement Middelmatige lengte, rond beenig gezicht, blond, kort haar, kleine blonde knevelongeveer 25 a 30 jaar. Hjj was gekleed in zwart gekleede jas en pan talon, donker fantaisievest, zwarte overjas met fluweelen kraag, wit staand zeer hoog boord, roode das met gouden speld, blauw gebloemd overhemd, waaronder een wit flanel, zwarte sokken met ver schillende gekleurde streepjes, zwarte bottines, zwarte ronde hoed, waarin de initialen »H. v. B." Aan den rechterwjjsvinger droeg hjj een gouden ring, waarin een blauwe steen, waarin een beeldje gegraveerd. In den zak van de overjas bevond zich een ledige portefeuille van zwart leder, in den vestzak een binocle in bruinlederen étui, waarin de inscriptie »Firma W. B. Gunther Njjmegen", een gouden remontoirhologe met bewerkte buitenkast, schjjnt nieuw. In de binnenkast staat »Antoine frères no. 5930", Aan het horloge bevindt zich een zilveren ketting van ronde schakels. In den pantalonzak een mes, waarin 9 mesjes, o.a. schaar tje, kurkentrekker, nagelschaareen witte zak doek waarop no. 535 met rook merkgaren, een horlogesleutel (passe-partout), aen sleutelring, een sigaren-étui, een bruinlederen portemonnaie met 4 vakken, voorzien van nikkelen sluiting. In de portemonnaie bevind zich o.a. een couponboekje 2e klasse Rotterdam—Schiedam, waarin 8 bil jetten en een gouden potloodhouder, waarop op den riDg voorkomen de letters H. A. B. De mouwen van het overhemd waren voorzien van gouden veerknoopjes en de manchetten van gouden kettingknoopjes. Zjj, die inlichtingen kunnen geven, waardoor de indentiteit van het ljjk zou kunnen worden vast gesteld, worden beleefd uitgenoodigd zich te ver voegen aan het hoofd-commissariaat van politie aan het Haagscheveer 23 te Rotterdam. UIT DELFT. In de gemeenteraadszitting van 13 Nov. jl. be sloot de raad de traktementsverhooging voior het politiepersoneel en de belastingkommiqzen, welke in de zitting van 29 Oct. d.a.v. was aangenomen, te doen ingaan mjet 1 Juli van hét loopende jaax. En in de zitting van den raad van 4 dezer werd de af- en overschrijving op de begrooting goed gekeurd, om de uitbetaling Van het meerdere te goed mogeljjk te maken. f De burgemeester, hoofd der politie, heeft er persoonlijk zorg vopr gedragen, dat op 'den St. Nicolaasdag aan de inspecteurs en de manschap pen hun verhooging over het halfjaar werd uitbe taald. Donderdag jl. ging een ambtenaar met het raadsbesluit tot af- en overschrijving naar 's-Gra venhage, om het te doen goedkeuren door Ged. Stalen, en toen dit geschied was, gaf de burge meester last tot uitbetaling. De inspecteurs ont vangen bedragen van f 75 tot f 100 en de agenten van f25 tot f62.50. Of de mannen plezier hid den 'li': i Z.-H. E. S. M. Door de Zuid-Hollandsche Electri- scbe Spoorwegmaatschappij, te wier behoeve dezer dagen uit de fabriek der firma Beynes, te Haarlem, het eerste motorrijtuig werd afgeleverd, zal met 1 Mei van het volgende jaar, althans het ge deelte Den HaagSchéveningen, thans nog met stoomvoerluigen bereden, met electrische beweeg kracht geëxploiteerd worden. „De Ingenieur" geeft van den eersten motor wagen voor de Zuid-Holïandsche F.lectrische Spoorweg-Maatschappij de volgende korte beschrij ving. De wagen is, tusschen de buffers gemeten, 18.57 M. lang, hij een breedte van 3.15 M., ter wijl over de geheele lengte een doorloopende luebtkap is aangebracht. De bale ons zijn geheel afgesloten en bieden elk staanplaats voor 10 per sonen aan. In de afdeeling le klasse zijn 24 zitplaatsen, tegen 49 zitplaatsen in de 2e klasse. De wagen loopt, op 2 schamelstellen bij een radstand van de vindassen van 14.65 M. en een radstand van de trucks van 2.50 M. De wielen hebben een middellijn van 1100 m.M., terwijl de assen 170 m.M. dik zijn, met 130 m.M. zware Lappen. Het gewicht van den wagen bedraagt 51. ton; de rijsnelheid is 75 K.M. in het uur. De electrische uitrusting, welke geleverd werd door de Siemens Schuckert Werke te Berijjn, is ingericht op het z.g. „multiple unit"-svsteem, zoo dat alle motoren in den trein van uit één punt bediend kunnen worden. De stroom wordt bij eene spanning van 10.000 volt door 2 beugels van de bovenleiding afgenomen en den motoren onder een spanning van 300 volt toegevoerd. Onder eiken wagen zjjn 2 wisselstroommotoren van 175 P.K. aangebracht, terwijl de rijtuigen verder voor zien zijn van electrische verlichting en verwar ming en van de Westinghouse snelrem met rem- cylinders van 16' Ongelukken. i - Gistermorgen is de 42-jarige B., wonende op de Vroenmarkt te Dordrecht, uit het venster van zijn slaapkamer, in de Voorstraathaven, ge vallen en verdronken. Hersteld. Vrouw Van Beusekom, die bij het ongeluk aan den Liebergerweg, te Hilversum, op 2 November 1.1. zwaar gewond werd, heeft thans hersteld de R. K. Ziekenverpleging verlaten. De moord te Dwingeloo. De justitie uit Assen vertoefde gisteren te Dwingeloo, tot het instellen van een onderzoek naar den in die. gemeente gepleegden moord. Rijwieldief aangehouden. Hilvert T. van Bellingwolde, verdacht van oplichting voor verschillende rijwielen en verduisteringen, ge pleegd te Groningen, enz., is Vrijdagmorgen te Munster (Westphalen) gearresteerd. Zijn uitleve ring is verzocht. Effecten in beslag genomen. Naar men verneemt zijn Vrjjdag door de justitie bij deTwent- sche Bankvereeniging, te Amsterdam, vijf effecten in beslag genomen, die afkomstig waren van den te Rotterdam gepleegden diefstal. t Aanranding. Vrijdagavond keerde de 23-ja- rige F. G. van Annerveensche Kanaal naar zijn woonplaats Borgercompagnie terug, over den Kiel- ster Achterweg, gemeente Hoogezand. Onderweg ontmoette hij eenige personen, die hem van de fiets trokken, hem sloegen totdat hij bewusteloos werd en hem daarna zijn portemonnaie met geld ontroofden. De daders zijn onbekend. Diefstal. Reeds gedurende gieruimen tijd werd herhaaldelijk door ambtenaren ten bureele van de directie van den Landbouw, aan het Lange Voorhout 28, te 's-Gravenhage, geld vermist uit hunne lessenaars, zonder dat men er tot dusver in wa3 geslaagd, den dief te ontdekken. Gisteren echter is het den rechercheurs van politie Van der Drift en Maasland, die zich daartoe verdekt hadden opgesteld, gelukt, den vaste-knecht J. H., bij genoemd bureel op hee- terdaad te betrappen. De aangehoudene heeft be kend, ook de vorige diefstallen te hebben ge pleegd. In 't geheel werd door hem over een tijdsver loop van één jaar, ongeveer een paar honderd gulden ontvreemd. 1 Brandstichting. Uit Hilversum meldt men Een zekere E. T., die deze week op vermoeden van brandstichting was gevangen genomen, maar weer ontslagen was, is Zaterdag op last Van den officier van justitie naar het Huis van Bewaring te Amsterdam overgebracht. In 1899 is dezelfde persoon tot 5 jaar gevangenisstraf, ook wegens, brandstichting, veroordeeld. Smokkelen. Men meldt uit Hardenberg aan de „Zw. Ct." het volgende tooneeltje, dezer dagen tegenover onze grenzen afgespeeld: Twee Pruisische ambtenaren waren in de nabjj- heid van Emlichheim op surveillance, toen ze iemand zagen naderen met een zakje koffieboonen op den rug. De smokkelaar, zich ontdekt ziende, gaat op de vlucht, gevolgd door de twee beamb ten. Eindelijk kan hij het niet meer volhouden,- struikelt en valt. Een der ambtenaren valt ook en komt boven op den smokkelaar te liggen. Roerloos bljjft onze smokkelaar liggen, en welke moeite de kommiezen ook aanwenden, er is geen leven in hem te krjjgen. Een der ambtenaren houdt de wacht, terwijl de andere naast de nabij gelegen boerderij loopt om hulp te halen. Spoedig is hij terug met een wagen met twee paarden, om den bewusteloozen of misschien dooden man naar Eimlichheiin te vervoeren. Daar aangekomen, wordt hij in een kamer van een herberg nger-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2