Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. FRANKRIJK. Het „Journal Officiel" publiceert een decreet, waarbij de tusschen Frankrijk en Engeland gesloten overeenkomst wordt bekend gemaakt, welke ten doel beeft de fraude bij successie-rechten tegen te gaan. Engeland verplicht zich daarbij aan Frankrijk inlichtingen te geven omtrent nagelaten onroe rende goederen van in Engeland overleden en in Frankrijk gedomicilieerde personen, zoowel als de namen van de erven. Dezelfde verplichting neemt Frankrijk tegenover Engeland op zich. Als minimum wordt een bedrag van 100 pond of 2500 francs belastbaar goed genoemd. 11 i' Deze overeenkomst werd op 15 Nov. te Londen door den Franschen gezant en den Britscben Mi nister van Buitenlandsche Zaken onderteekend en wordt op 1 Januari 1908 van kracht. De Fransche Minister van Financiën heeft ver klaard, dat het gerucht, als zou Frankrijk ook met andere Staten over dergelijke overeenkomsten onderhandelen, ongegrond is. Bij het ondergaan der zon kwam bij het Parle ment bericht in, dat de Sjah den eersten minis- ter, Nasser-El-Mulk, en den minister van Binnenl. Zaken. Assafed-Dowleh, had laten arresteeren, als mede den gouverneur van Chiraz. Deze tijding bracht in het Parlement een hevige ontsteltenis te weeg. De president maande echter tot kalmte aan. Hij verklaarde, dat hij do redenen niet wist waarom de Sjah aldus had gehandeld, maar er van overtuigd was, dat dit wel spoedig tot algemeen genoegen zou worden opgehelderd. Met deze ver klaring nam de Kamer geen genoegen. Zij wenschte vergaderd te blijven tot een duidelijke opheldering van den Sjah was ontvangen. Het publiek heeft blijkbaar besloten den nacht voor het Parlement door te brengen. Er worden anti-contitutioneele liederen gezonden. De agitatie is groot. PERZlë. En in Perzië zelf, èn aan de Perzisch-Turksche grens is het weer verre van rustig. Volgens een bericht uit Constantinopel aan de ,Pol. Korr.", zouden de commandanten van twee Turksche legerkorpsen, respectievelijk, te Ersing- hian en te Bagdad, bevel gekregen hebben, on verwijld versterkingen aan de Perzisch-Turksche grens aan te leggen. Wapenen en munitie wor den in grooten getale daarheen vervoerd. De »Köln. Zeitung" betreurt het ten zeerste, dat de opstand der Koerden aan de grenzen we der zulke afmetingen aanneemt en in verbinding gebracht wordt met het Perzisch-Turksche grens conflict, en de bezetting der betrokken gebieden door Turksche troepen. Vol verontwaardiging wijst het blad de bewering van sommige blauen terug, als zou Duitschland achter Turkije staan en dit laatste land in het geheim aansporen tegen Perzië op te treden. ^De beste weerlegging tegen deze beschuldiging, zegt het blad, is wel, dat Duitschland zelf groot belang heeft by een oplossing van de hangende kwestie. In vereemging met andere mogendheden heeft Duitschland immers ook Turkije den raad gegeven het geschil door een grenscommissie zoo spoedig mogelqfc te doen beslechten. Uit Tabriz komt het bericht, dat de gouverneur- generaal van de provincie Aserbeidsian, prins firman, uit Saudsjboelag zou zjjn opgebroken, naar het heet om in het koerdische gebied de orde te handhaven. Het geringe aantal der hem begeleidende troepen doet echter vermoeden, dat hij beducht voor zjjn eigen veiligheid met dit escorte Tabriz heeft verlaten, om onderweg naar j Teheran af te zwenken. De provincie Aserbeidsjan zou dus zonder re geringsvertegenwoordiger zijn. Volgens een ander bericht is prins Firman met in der haast bjj eikaar gebrachte troepen op weg gegaan naar Miandoab, waarheen zich ook de Perzische gouverneurs met hun troepen hebben begeven. De leider van den opstand der Koerden, Bajafid Agha, moet zich met andere hoofden van de Koerdische bevolking te Saudsjboelag vóór Turkjje verklaard hebben. Heden-nacht werd uit Teheran nog het vol gende geseind De toestand is hier veel ernstiger geworden, nu het kabinet zjjn ontslag heeft genomen en verscheidene ministers en hooggeplaatste personen zjjn gevangen genomen. Eenige dagen geleden werden twee kooplieden in een gevecht tusschen soldaten en winkeliers in het kwartier Chalmaidan gedood. De moordenaars werden ontdekt en in de gevangenis opgesloten. De makkers der gearresteerde soldaten boden een losgeld voor hun invrijheidstelling aan, maar de ouders der slachtoffers, die door de Anjumas ondersteund werden, bleven aandringen op ver oordeeling der daders. Het Parlement en de hooge- priesters wenschten eenigen ijjd uitstel en eerst een regelmatig onderzoek in te stellen. Daarop hebben de Anjumas aan den Sjah verzocht den commandant van het garde-korps en minister Soad-Ed-Dowleh ontslag te geven, daar zij be schuldigd worden van samenzwering om de con- stitutioneele regeering omver te werpen. De Sjah had den minister beloofd op een schrijven te antwoorden. Zonder echter dit antwoord af te wachten nam het kabinet Zaterdag zjjn ontslag. Gister-namiddag kwam een groote menschen- massa, gedeeltelijk gewapend, in de moskee van Sipah-Salar, nabjj het Parlementsgebouw, bijeen, om te protesteeren tegen de vertraging van de veroordeeling der gevangengenomen soldaten en de houding van het Parlement. Een groote optocht werd samengesteld, die daarop door de straten, Maidan en Toopkhaneh tiok. Toen de stoet voorbij het Parlement kwam, werden op het gebouw schoten gelost. De bazars moesten toen op hoog bevel onmid dellijk worden gesloten. De soldaten van het garde korps werden in allerijl van munitie voorzien. Turksche kozakken en soldaten van het garni zoen kwamen in Maidan, waar anti-constitutio. neetf) priesters redevoeringen hielden, bijeën. De Sjah liet Nizam-Saltanch, oud-gouverneur van Chifaz en Nizam-El-Mulk, oud-gouverneur van flfthrjz bi^ zich küjaaeö- 1 EN GELSCH-INDIE. In Villapoerarn (Britsch Indië), ontstonden ern stige onlusten tusschen Christenen-inboorlingen en Hindoes, omdat deze laatsten zich tegen een gods dienstige processie verzetten. De politie beval de menigte uiteen te gaan. Toen de Hindoes mei steenen wierpen, vuurde de politie, waardoor ver scheidene personen gedood of gewond werden. Naar Madras werd om militaire hulp geseind. Authentieke bijzonderheden ontbreken tot dus ver. AMERIKA. De bekende New-Yorksche dagbladuitgever Hearst zal zich als candidaat van de Independence League voor het Presidentschap opwerpen. Hij verklaart, dat, al wint hij ook niet, hij toch de hoop heeft de democratische partij leelijk afbreuk te doen. - - Op de Amerikaansche oorlogsschepen wer den tot nu toe steeds een aantal Japanners als Stewarts gebruikt. Toen men echter ontdekte, dat de Japansche jongen van den kapitein van het admiraalschip, dat deelneemt aan den kruistocht in den Stillen Oceaan, ijverig bezig was met het schetsen van een Amerikaansch kanon, werd be sloten alle schepen van Japanners te zuiveren en ze door negers te vervangen. De „Matin" verneemt uit Berlijn, dat de graven Lynar en Hohen.au, wier namen op zoo onverkwikkelijke wijze zijn bekend geworden in het proces-Harden, zich in arrest bevinden in de militaire gevangenis te Potsdam. Prins Schönaich' Carolath heeft naar t schijnt verklaringen afgelegd, die voor beide heeren vernietigend zjjn. Een nauwkeurig onderzoek heeft aangetoond, dat het diamanten diadeem, door de Belgische vrouwen indertjjd aan koniBgin Henriëtte geschon ken, en dat, zooals men weet, met andere kost baarheden door de schuldeischers van prinses Louise van Koburg, binnenkort publiek verkocht zal worden, niet tot het erfdeel der prinses be- j hoort. In het testament der koningin staat uitdrukke- lijkIk geef en vermaak aan koning Leopold II, i mijn echtgenoot, het brillanten diadeem, mjj door de Belgische vrouwen geschonken. Dit sieraad moet bjj de familie- ot bjj de kroonschatten ge voegd worden. 'tls mogelijk, dat de koning indertjjd afstand deed van deze erfenis, doch de Belgische pers betreurt het ten zeerste, dat niemand aan deze laatste wilsbeschikking gedacht heeft. Het dia deem ware dan niet in handen der schuldeischers gevallen. De verkoop van voorwerpen, vroeger toebe hoord hebbende aan prinses Louise van Koburg, die, zooals wjj eenigen tjjd geleden meldden, eer gisteren te Weenen zou plaats hebben, ging niet door, omdat keizer Frans Jozef persoonlijk tus schen beide is gekomen. In het geding wegens hoogverraad tegen 49 sociaal-democraten, waaronder 37 afgevaardigden van de tweede Doema, werden 11 beschuldigden eergisteren te Petersburg tot 5, 15 tot 4 jaar dwangarbeid en 12 tot verbanning veroordeeld; 11 werden er vrijgesproken. Roosevelt zou, na afloop van zjjn president schap, volgens een gerucht, naar Duitschland komen om den keizer te bezoeken. Mogeljjkgaat hjj ook een wereldreis ondernemen, sten einde in Indië en Afrika op grof wild te kunnen ja gen". Begrafenis koning Oscar. Het heeft tb M. de Koningin behaagd eere buitengewone zending te belasten om hoogstdezelve te vertegenwoordigen bjj de plechtige teraarde bestelling van wjjlen Z. M. den Konig van Zweden. De zending is samenges ebl uit Hr. Ms. adju dant in buuengewonen'dienst, den gepensioneerden vice-admiraal P. ten Bosch, lid van Raad \an State den kamerheer ceremoniemeester H. WJ E. baron Taets van Amerongen, en den kapitein der artillerie jbr. A. G. S'ckingbe. (S ct.) l)e Six-collrctie. Op de algemeene vergadering in »Pulchri Studio gehouden, is besloten een adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal te nebten, ten eindt- den wensch te kennen te geven, dat het voorstel van den minister van Binnenlandsche Zaken tot aankoop van de 39 scbilderjjen uit de collectie- Six door de Tweede Kamer worde aangenomen, grr.l Nederland en Oranje. Onze Berlijnsche correspondent meldt ons: Donderdag-avond heeft de hier gevestigde ver eeniging „Nederland en Oranje, het twintigjarig jubelfeest van haar bestaan gevierd. Het slechte weer was oorzaak, dat, helaas, een aantal heeren, die al jaren lang lid zijn, voorzichtigheidshalve thuis moesten blijven, zoodat de opkomst niet zoo groot was als bij andere feesten. Ook de gezant, baron Gevers, ontbrak, wegens zijne te genwoordigheid bij het bezoek van den Duitschen keizer te Amsterdam. Prof, Dubois zat voor aan tafel. Hij dronk op de gezondheid van den Duit schen keizer en van Koningin Wilhelmina. Vice-consul George hield de feestrede. Hij ver telde in het kort de twintigjarige geschiedenis van de vereeniging. Van de oprichters van de vereeniging waren de heeren Cats en Citroen aanwezig. Er werden een aantal telegrammen van ge- lukwensch uit binnen- en buitenland voorgele een, en het feest werd met een opgewekte dans partij besloten. i (N. R. Ct.) aardig is het verschijnsel omdat de toeneming voor de bijzondere school niet. in gelijke mate is. De bevolking der openbare school daalde van 68,235 in 1905 op 67,589 in 1906 en 6,538 in 1907 -- aevende een nadeelig verschil van 1697 leerlingen. Van 1905 tot 1907 is de bevolking der bijzondere school toegenomen, slechts met 517, zoodat de vermindering der twee categorieën bij eengenomen, toch nog 1180 blijft. Dat de bijzondere school door de betere con dities waarin zij gekomen is tengevolge van het nieuwe subsidie-stelsel, vooruitgaat in leerlingen aantal, behoeft niet te verwonderen. Maar hoe' komt het, dat hoewel de bevolking, zij 't in ge ringe mate, toenemende blijft, het leerlingen-aan tal op de lagere scholen in weerwil van de leerplichtwet is achteruitgegaan? De oplossing zal mogelijk te zoeken zijn in een wijziging van de gezinssterkte. Het is bijv. denk baar, dat de gezinnen, die de stad hebben ver laten, tegenover die welke zich er nieuw geves tigd hebben, een grooter getal kinderen vertegen woordigden, die binnen de schooltermen vallen. En ook is niet uitgesloten, dat wij te doen heb ben met een begin van kunstmatige gezinsbeper king, terwijl eindelijk de huwelijksstatistiek mis schien licht zou kunnen verschaffen. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal tot 17 dezer te Detmold vertoeven, daarna een paar dagen bjj graaf Bentick op kasteel Weldam bij Goor en vervolgens te 's-Gravenhage terugkeeren. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 19 December e.k. niet plaats hebben. Onderscheidingen. Zaterdag (bij gelegenheid van het 50 jarig bestaan van het college van Zeevissaherijen), zjjn benoemdtot commandeur van den Ned. Leeuw mr. Rahusen, voorzitter te Amsterdamtot. officier iu de orde van Oranje-Nassaude Kikkert te Vlaardingen, en tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heer Pot te Elshout. (Kinderdjjk). Onze spoorwegen. Aan den directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is een adres gezonden door de Handelreizigers-Vereeniging Noord-Brabant, te Tilburg, waarin gezegd wordt, dat reeds sedert jaren in de steden Breda—Til burg-'s-Bosch—Eindhoven en bjjgelegsn plaatsen dringend behoefte gevoeld wordt aan verbetering van den spoorwegdienst, wat betreft de correspon dentie Antwerpen—Tilburg 's-Bosch. Adressante verzoekt om verbetering in dien toestand. Rijksverzekeringbank. Naar men verneemt, werd voor eenige maanden aan R. V. B. door de gezamenlijke afdeelingcbefs een commissie benoemd om te onderzoeken of de administratie van de instelling zou kunnen wor den vereenigvoudigd en om eventueel een plan voor gewijzigde administratie uit te werken. Aan deze commissie werd een ruime vrijheid gegund ten aanzien van haar werkwijze en werd door het bestuur der Bank met haar optreden instemming betuigd. Als leden dier commissie werden gekozen de heeren: mr. L. Del Baere, K. Lidner en M. J. D Merens, resp. referendaris en hoofdcommiezen, afdeelingchefs. Uit de benoeming dezer commissie blijkt, dat onder de hooldambtenaren der Bank, welker administratie uit den aard der zaak zoo sterk de publieke attentie trekt, de wenscheljjkheid wordt ingezien de feilen in de administratie na te sporen. De leden dezer commissie zjjn reeds voldoende bekend door verschillende tjjdschrift-artikelen, aan de Ongevallenwet en haar uitvoering gewjjd. Met vertrouwen is dus het resultaat tegemoet te zien. Werkloosheid. In de a.s. Amsterdamsche raadszitting op Woens- dag zal aan de orde komen de voorstellen der S. D. A. P.-fractie tot het instellen van een on derzoek naar de omvang der werkeloosheid en het geven van f25000 ondersteuning. Nederl. Boud van Gemeente-ambtenaren. Gisteren werd te Gouda eene vergadering ge houden van de afdeeling Zuid-Holland van den Nederl. Bond van Gomeente-ambtenaren. Nadat voorlezing gedaan was van de ingekomen stokken werd medegedeeld dat door het bestuur een pers-commissie benoemd is, bestaande uit de heeren E. de Groot te Noordwjjk, Voorzitter, G. J. Hardick, te Vlaardingen, onder-voorzitter, en H. T. Klein, te Vrijenban, Redacteur. De vergadering hechtte daaraan hare goedkeuring. Ter benoeming van een correspondent van het plaatsingbureau werd een voordracht opgemaakt, waarop geplaatst werden de heeren H. A Mus- quetier, te Schipluiden, J. M. Bonscholte, te Den Haag en G. H, Schuurman te Schiedam. Het voorstel tot aanvulling van het bijzonder reglement voor de aldeeling, werd na eenige dis cussie, aangenomen. De volgende vergadering zal te Schiedam ge houden worden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11$ uur voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbe idskrachten. halfwas smoutzetter kuipersjongen schoenmakersjongen jongen voor manden rna- kerjj halfwas bakker jongens voor haarla- briek jongens jongen voor sigarenfabriek kleermakersleerling jongen voor tabaksfabriek keukenmeid. Voor buiten de stad slagers bakker. Aangeboden Arbeidskrachten, timmerman halfwas timmerman stoker machinistjongens voor kantoor zakkenmaker bakker portier koetsier huisknecht schipper straatmaker verver halfwas verver halfwas plaatwerker halfwas J bankwerker grofbankwerker voorslager smidsjongen smid persenen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaak ster naaiwerk aan huis gevraagd dagmeisje machinebankwerker giond werkers. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: eenige sleutels, rozenkrans, kinderzak waarin por- tamonnaie. Te bevragen aan de volgende adressen: porte- monnaie met eenige postzegels, Rous, Warande 73; zwart lederen ceintuur, Staalduin, Kreupel- straat, 10; portemonnaie met eenig geld, Zoet mulder, Hoogstraat 188; manspantoffel, v. Har- melen, Doelestraat 14; knipmes, Penning, Wa rande 173. Met ingang van heden is benoemd tot kommies-verificateur bij de dir. belastingen, enz. te Zevenaar de kommies 2e klasse J. Kas telein alhier. De van diefstal van een rijwiel ver dachte H. H. B. S. en J. B. W., van heling verdacht, zijn na opgemaakt proces-verbaal resp. Zondag en Zaterdag ontslagen. UIT BOTTERDAM. Moord. H Merkwaardige cijfers. Men schrjjft uit Amsterdam aan de „N. R. Ct." Er doet zich hier een eigenaardig verschijnsel voor met betrekking tot de bevolking der lagere school. Zij is verminderend, van 1905 af. Eigen- De drogist J. C. Halmans de Jong, wonende le Pjjnackerstraat, was voor de tweede maal gehuwd met de weduwe Boerendonk, die uit haar eerste huweljjk had den thans 20-jarigen kantoorbediende C. Boerendonk, een oppassend joDgmensch, werk zaam op een meubelfabriek. Wegens wangedrag van haar man had juffrouw Boerendonk met haar zoon sedert twee maanden de echtelijke woning verlaten. Sedert dien tjjd had De Jong, die zonder werk was, meermalen bedreigingen geuit tot zijn vrouw, dia in dezelfde straat was blijven wonen. Zaterdag-avond om halfzeven wachtte in de Jacob Catstraat De Jong zjjn stiefzoon op, kwam hem ter zjjde en lostte een revolschot op het achter hoofd van het jongmensch, dat binnen enkele seconden een ljjk was. Door burgers opgenomen, werd hij gedragen naar den politiepost in de Wiekstraat. De dader was doorgeloopen, doch werd om halt tien door drie agenten gearresteerd in een caté in de Snellemanstraat, hjj was half dronken en in het bezit van een geladen revolver. De man ontkende, doch verschillende uitlatingen tjjdens de arrestatie en briefwisseling wjjzen den moordenaar afdoende aan. De commissaris van politie Caspers was met de inspecters Rutgers en Van Gulden met het onderzoek bezig. Het ljjk werd om 10 uur naar de sectiekamer in het Ziekenhuis vervoerd en de dader naar het bureau Lange Torenstraat. Vrijdagnacht te luur bemerkten twee agenten van politie, dat de kerkdeur open stond van de R.-K. kerk aan de Hoflaan, te Rot terdam. Zjj wekten den pastoor en dadeljjk werd een onderzoek in de kerk ingesteld. Het bleek toen, dat een der offerblokken was opengebroken}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2