Dagblad voor Schiedam en 30ste Jaargang. Donderdag 19 December 1907. No. 8990 Abonneert U op ie Gelouterd. Nieuwe ScMedamsche Courant Kt iratis Geïllustreerd ZoMisMai prijs 10 c. p. veel, 0.45 p. mud, fl.35p.3iei. Gfficieele berichten. Kennisgeving. KAMERS VAN ARBEID FEUILLETON. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandscli Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS! Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 4o cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVEBTENTIëN; Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil - ljjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. te SCHIEDAM. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de wet op de Kamers van Arbeid, het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid en het Koninklijk besluit van 13 Mei 1899, No. 47 herinneren de hoofden of bestuuideis van de navolgende bedrijven Voor de BOUWBEDRIJVEN het bewerken van hout, steen of metalen het schilders-, stoffeerders-, behangers-, stuka doors-, mandemakers-, kurksnjjders-, aard werkers- en straatmakersbedrjjf het ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplannen Voor de VOEDINGS- en GENOTMIDDELEN de brood-, koek-, beschuit-, suiker- en banket bakkerijen de slagerijenj de bierbrouwerijen, de azynfabrieken, de zout- de duivel- en kunstboterfabrieken, het bedrijf der drinkwaterleiding', de tabak- en sigarenfabrieken het vervaardigen van kleederen, hoeden of schoenen de boek- en courantdrukkerijen de kaarsen-, de gas-, de glas-, de soda-, de zeep en de cartonnagefabriekenu aan hunne verplichtingen om voor 15 Januari e.k. eene lust op te maken van de namen, voornamen, enz. der mannelijke en vrouwelyke personen die in hun bedrijf binnen het gebied-der bovenge noemde Kamer van Arbeid (hetwelk zich uit strekt over de gemeente Schiedam) asp of in hun dienst als werklieden werkzaam zyn of zijn geweest gedurende het laatst, verloope kalenderjaar (1907) of, indien betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maan den dat in dat bedrijf is gewerkt, en m mede vóór 15 Januari a.s., te zenden aan Burge meester en Wethouders. Ten aanzien van hem, die in het bedrijf van het bouwvak werkzaam is geweest wordt op de lijst opgegeven gedurende welken tyd hg m dat bedrijf werkzaam is geweest. Op die lijsten mogen niet vermeld worden zy, die gedurende het laatst verloopen kalenderjaar of, indien het het bouwvak betreft, gedurende bovenbedoelde 7 maanden, met binnen het'gebied der bovengenoemde Kamer van arbeid by het zelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaarn znn geweest en behoeven niet te worden vermeld J, die geen ingezetenen des Rijks of geen Neder landers zijn, of die op 15 Februari 1908 den leeftijd van vijf en twintig jaren met zul.en heb ben bereikt. Onder patroons worden verstaan de mannelyke of vrouwelijke hoofden of bestuurders van een bedrijf, waarin ten minste één persoon boven de 20 jaren tegen genot van loon werkzaam is, en allen die op het beheer der hoofden of bestuur ders toezicht houden terwijl met patroons gelyk gesteld worden de personen, die door het hootd of bestuurder van een bedrijf in den regel belast worden met het ontwerpen van wetenschappelijke Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOP1'ER. 14) Neen, hij kende dat kinderlijke, vroolijke ka rakter maar al te goed. Een vlinderzieltje had hij haar dikwijls genoemd en daarmede ae eenvoudige levensopvatting gemeend, die zien in haar vroolijk, dartel gelaat vei toonde. Zij wist zeker nog niet, hoe slecht het den speel genoot harer jeugd stond. Waarin haar beetje coquettene zich oefende dat was in een vluchtig gekheid maken met dien aardigen Fedor Davidowitsch, die natuur- lijk geen volbloed kenner zou lieboen moeten zijn, om over dit bekoorlijke schepseltje niet in verrukking te zijn. Op hem, Oscar, was net gamunt, dat plagerige omgaan met LudesKoy, het moest hem aansporen, hem een beetje straffen voor de ver waarloozing,-waaraan liij zich jegens haar schuldig maakte- O, God, Waarlijk, voor hoeveel had hij haai^niet om verschooning te vragen. Arm kind, gij vei- nroedt niet Eu toen o vei viel den jongen zondaar eene ijskoude huivering. „Elli, Elli, ik ben een ellendeling, uwer sedert lang niet meer Waardig!" Dat riep hij onwillekeurig luide uit plannen en modellen, of met het doen van weten schappelijke proeven, de procuratiehouders alsmede de personen, die by ontstentenis van het hoofd of den bestuurder van het bedrjjf dat hoofd of dien bestuurder vervangen. Onder werklieden worden verstaan alle anderen, die tegen genot van loon in een bedrijf werkzaam zyn, behalve zy, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. Zy, die gedurende het laatst verloopen kalender jaar of, indien het het bouwvak betreft, gedu rende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dit bedrijf is gewerkt, niet in het bedrjjf van hetzelfde hoofd ol denzelfden bestuurder werkzaam zyn geweest, en die aanspraak kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst voor de bovengenoemde Kamer van arbeid, zyn bevoegd daarvan vóór 15 Januari e.k. aangifte te doen bij Burgemeester en Wethouders. De formulieren voor bedoelde lijsten en aan giften zijn kosteloos voor belanghebbenden ver krijgbaar aan de afdeeling A, ter gemeente- Secretarie. Schiedam, den 49den December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet," Geven kennis aan de ingezetenen, dat, vermits het deskundig onderzoek met betrekking tot de aanvraag van lo. A. Dirkzwager, om vergunning tot oprich ting van een gistpakkerij met gaskraehtwerk- tuig, in het pand staande aan de Schie no. 9, kadaster sectie B uo. 1314; 2o. It. J. Kleypool, firma A. Daalmejjor, om vergunning tot oprichting van een likeurstokerij en plaatsing van een stoomketel met een ver warmingsoppervlak van 2 M2, in het pand staande aan de Raam no. 7, kadaster sectie A no. 1435 nog niet geëindigd is, hun College besloten heeft, de beslissing over genoemde aanvragen te ver dagen. Schiedam, den 19den December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inriohtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan P. J. Meyer JDz. en zyne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zjjner branderij, staande aan de Westerkade no. 6, kadaster sectie M no. 413, met een stoomketel van 5 M2 verwarmingsoppervlak (ter vervanging en de klank zijner half door tranen gesmoorde stem joeg hem vrees aan, verdreef de wilde droombeelden en bracht eenige heldeiheid in zijne vermoeide hersenen. Met een ïuk stond hij op. „Foei, wat was dat? Lafgepiaat Jij domme jongen, wat overkomt je? Blijft er dan werkelijk niets anders over dan berouwvol op de borst te slaan en de dingen te laten, zoo als zij werkelijk zijn. Laat toch eens zien I Je hebtimmers nog geld - hoeveel dan Hm, in elk geval genoeg om - - alles terug te win nen. Slechts liet hoofd niet verliezen Ludes- koy kan toch niet altijd geluk hebben. Dezen avond voorzeker ja dan kon het blaadje zich wenden, dan moest het zich wenden hij voel de dat met onbetwistbare zekerheid men heeft als speler dikwijls zulk een ombetwistbaar voorgevoel. Welnu, wat was er dan verloren Hij kon zich ook met weinig tevreden stellen hij was tevreden als hij het verlorene maar voor de helft terugwon. En dan bij God den Almachtige - dan stond zijn besluit vast, om zijn geheele leven die vervloekte kaarten niet weder aan te raken. Hij wilde weer een vlijtig arbeider worden; hij wilde nieuwe ont werpen maken, die den oude zouden bewijzen, dat Oscar Olfers de bekwaamste man in zijn vak was. Goddank, hij was immers nog jong, hij had nog jaren voor zicli en Elli, het 17 jarig bakvischje, behoefde waarlijk niet te verouderen gedurende de verwekelijking van al de schoone plannen, waarvan hij zwanger ging. O, als hij van dien van geringer afmeting) en een stoom pomp. Schiedam, den 19den December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. De regeering had zich niet uitgesprokenda socialisten stemden voor de motie. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van J. T. Bertels, iirma G. «L Bertels, om vergunning tot uitbreiding zijner brandery, staande aan de Westerkade no, 4, kadaster sectie M no. 412, met een stoom ketel van 14 M2 verwarmingsoppervlak, ter ver vanging van dien van geringer afmeting Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 2den Januari a.si,, des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. ■7 dier Wet voor het gemeentebestuur of een of meer zjjner leden zyn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19den December 4907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND, Het proces tegen de onderteekenaars van 't Wyborgsche manifest, dat, naar men zich her inneren zal, werd uitgevaardigd na de ontbinding der eerste Doema, zal op 25 December te Peters burg aanvangen, 139 personen zjjn er bjj betrok ken, hiervan behooren SI tot de constitutioneel- democraten, 32 tot de arbeiderspartjj en 20 tot andere partjjen. Finsche bladen beweren, dat de ex-gouver neur van Odessa, de despotische generaal Kaul- bars, tot gouverneur van Finland zal worden benoemd. ITALIë. 1 '4| De Kamer beraadslaagde gisteren over de handhaving der gevangenneming van Nasi. Met 239 tegen 91 stemmen en 31 onthoudingen, werd een motie aangenomen, waarbij de wettig heid van Nasi's gevangenhouding wordt erkend. maar ernstig wilde. En waarlijk nu wilde hij". Nu wierp hijudien dwazen roes, waarin hij sedert eenige maanden verkeerde in eens van zich af. Nu was hij weder volkomen man, ernstig en vast in zijn besluit, gereed om het noodlot te bedwingen. Oscar stond in zijne ge heele lengte op, rekte de armen, alsof hij nieu we levenskracht zocht en liep door zijne kamer met geweldige stappen. Gewis, alles moest nog ten beste afloopen. Al zag Strömholt hem ook met schuine oogen aan van Elli was hij toch zeker; wat Elli wilde, gebeurde; zij ver stond het immers altijd zoo goed om den vader om hare -lieve vingers te wenden. Thans lag de door hem te volgen weg duidelijk voor hem de uitweg uit het moeras. Zeker, zoo moest het gaan, zoo en niet anders en was inder daad nog geene enkele reden om te wan hopen. Den ganschen dag liet Olfers zich noch in het heerenhuis, noch in de fabriek zien. Zijn bediende moest hem bij den huisheer en diens dochter verontschuldigen door te zeggen, dat hij niet wel was. Hij sliep vast tot aaii den avond. Toen stond hij op en kleelde zich net jes aan. Vijf minuten later kwam hij in de koffiekamer van het kantoorgebouw, waar men zich juist gereed maakte om te vertrekken. Hij had- van zijn bediende vernomen, dar mijnheer Strömholt met zijne dochter reeds een half uur te voren uitgereden was, om een bezoek af te leggenhij wist dus, dat hij eene onaangename OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het Hongaarsche Huis der Magaaten de aan vallen van Tonnjsich, Kroatisch magnaat, beant woordende, zeide WekerleWjj hebben inzake het gebruik van hun taal den Kroaten meer toe gestaan dan zij gevraagd haddenwij deden meer om de oeconomische belangen van Kroatië te bevorderen dan voor welke andere streek ook. Indien de Kroaten desniettegenstaande zich bly- ven beklagen, dan verbergen die klachten stout moediger plannen, die niet gedoogd kunnen worden. Door ons te laten leiden door recht en rechtvaardigheid hopen wij ten slotte tot overeen stemming met hen te geraken. PERZIë. De algemeene toestand blyft zeer ernstig, hoe wel er voor het oogenblik een soort wapenstil stand schynt ingetreden te zyn, daar de Sjah een geruststellend antwoord aan de Nationale verga dering heeft doen toekomen. Heden zouden alle politieke clubs in het Parlementsgebouw onder elkander vergaderen. In Zuid-Perzië staat de handel vrijwel sul, daar alle karavanen en posten worden uitgeplunderd. De Europeanen schijnen voorloopig ectuer met direct bedreigd te worden, hoewei de onveiligheid in alle steden veel te wenschen over iat eo moorden en inbraken veelvuldig voorkom, o. Het manifest, door het Perzische volk gericht tot de mogendheden en goedgekeurd door ae Na tionale Vergadering te Teheran, is een document van aanzielyke lengte. De merkwaardige plaatsen zyn van dezen inhoudaToen de staatsz*Ken m een ellendigen toestand waren gekomen, zag het volk in, dat zijn eenige hoop op de instelling van een grondwettige regeering berustte. De overleden Sjah verleende een grondwet en de tegenwooidige Sjah heeft haar bekrachtigd. Maar menscüen, die, onder het despotischen stelsel, gewend waren hejt volk te onderdrukker), misleidden onzen jongen vorst en maakten hem diets, dat de grondwet de bron van de tegenwoordige troebelen en moeilijk heden was. Het volk zal niets doen, om de ru>t te verstoren. Maar, tengevolge van de aanvallen van leden van de regeering, die kwade bedoelin gen hebben, zal het zyn eenige hoop zyn, de grond wet, ten einde toe te verdedigen". Het Perzische volk zegt overtuigd te zyn van de broederlijke vriendschap van al de volkeren der wereld. Het hoopt dat zy niet zullen dulden, dat de rechten van 10 millioen Perzen met voeten worden getreden. Uit Teheran wordt nog gemeld Een honderdtal boeren, slecht gewapend, komende van de nabu rige dorpen, hebben zich met de reactionnairen vereenigd, die de straten in den omtrek van het paleis bezetten. Twee personen, die schoten lost- ten op de priesters, die op het plein Maidan pre- ontmoeting met" zy'n patroon niet te duchten had. Zijne houding was vrij en ongedwongen zijn gezicht was weliswaar nog bleek, maar in zijnen blik was weder al dat stoute vertrouwen op te merken, waarmede hij van deen 'aanvan af als een rechte dwaas tot zijn vroegere fout vervallen was. „Ach, nog één oogenblik riep hij zacht don ouden kassier toe, zonder zidi om de g.ipoucU gezichten der overige kantoorbedienden lo oa- kommeren. Daarop haalde hij de reeds geschre ven kwitantie té' voorschijn„Ik heb weder een kleine aangelegenheid." De oude heef schudde het hoofd en spitste bedenkelijk de ooreu. Toen hij echter de som op het hem overgereikte papier las, deed hy een kreet van pijnlijke verrassing liooreu. Toen wenkte hij den jongeling, om hem in zijn ka mertje te volgen. Daar deed hij liet kantoor- loket dicht, zoodat niet een van de zich daar buiten bevindenden hen beluisteren koa ea wendde zich met van verbazing sameugev,,awen handen tot Olfers, die nu met geveinsde kaï.n- te op de kassierstafel leunde. „Om 's Hemels wil, Oscar Gawirlowitsch, wat wilt gij toch Deze som geld Waarop moet dat toch uitloopen Ik bezweer u bn aaes wat heilig is CEontt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1