Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Abonneert II op ie Mews SttMaiiclrc Courant mei gratis Mistmri MaesMai prijs 10 ej. neet, 0.45 p. ml. f 1.35 p. 3 mil. 31ste Jaargang. Woensdag 8 Januari 1908. ÏNo. 9003. NATIONALE MILITIE. Gelouterd. Ofücieele berichten. waterijker en roeier. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Dnemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil. lijke overeenkomsten aangegaan Telefoonnummer 85. Postbus no. Aanvragen om ontheffing van den werkelyken dienst der Militie of om vergoeding. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de mihtieplichtigen die in dit jaar moeten worden ingelytd, zich als kost winners onmisbaar achten voor het gezin waartoe zy behooren en op grond daarvan meenen in de termen te vallen tot het verkrijgen van ontheffing van den werkelyken dienst op grond van art. 113 der militiewet 1901, of van een geldelijke vergoe ding als bedoeld wordt by art. 113bis der wet. dat de aanvragen daartoe die op ongezegeld papier kunnen worden geschreven en door de belanghebbenden eigenhandig geteekend behoo ren te worden gericht o. aan Hare Majesteit de Koningin, indien alleen ontheifing of ontheffing en vergoe ding verlangd wordten b. aan Zyne Excellentie den heer Minister van Oorlog, indien alleen vergoeding ge vraagd wordt. Belangüebbenden worden er voorts op gewezen, dat zy den hiervoren aangewezen weg moeten volgen, daar aanvragen anders geadresseerd groote vertraging in de afdoening tengevolge kan hebben en dat indiening van die verzoekscnrilten eenige weken voor de opkomst, eene spoedige afdoe ning daarvan in de hand werkt, wat zeer in het belang van de adressanten is te achten. Schiedam, den 8sten Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. A. BRANTS. De Secretaris, V SIOKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam roepen op sollicitanten naar de betrekking van Sollicitatiestukken in te zenden aan den Burge meester voor 15 Januari a.s. RUSLAND, Het heet, dat admiraal Nebogatof, die inder tijd tot tien jaren opsluiting in de Peter en Paulus-vesting veroordeeld werd, eerstdaags bege nadigd zal worden. BELGIë. Op verzoek van prinses Louise van Koburg heeft het blad sDernière Heure" de inschrijving voor den aankoop der juweelen van wijlen konin gin Henriëtte van België gestaakt. FRANKRIJK. Sir Frank Lascelle, de Britsche gezant te Parys, zal wegens hoogen leeftyd aftreden, zegt een bericht aan de »New-York Herald". ITALI8. Het is thans zeker dat de vorst van Monaco binnenkort een bezoek aan Italië zal brengen. Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 27) Met beide handen greep hij naar zijnen hoed, dien hij op den drempel van de half gesloten salondeur zag liggen en drukte hem op het hoofd. Toen wierp hij nog eenen onderzoeken den blik in 't rond; het ziëtlvan het lijk boezemde hem steeds meer angst in; hij be greep niet, hoe hij tot nu toe den moed had kunnen vinden in de nabijheid daarvan te blijven. Ha! die brandende kaars! Hij liep er op toe en blies ze uit de andere lag uit gedoofd op het tapijt naast het afgeschoten pistool. Hij durfde geen licht laten branden, uit vrees, dat men te vroeg het lijk zou vinden. Hoopte hij, dat God medelijden met hem zou hebben? Rekende hij er werkelijk op, zonder moeilijkheden naar buiten te komen'? Hij wilde het tenminste probeeren. Elke minuut, die hij eerder vertrok, was gewonnenhij wilde om zijn leven strijden, als een wanhopige. En waarom zou hij niet hopen Als er tot nu toe niemand was gekomen, dan was het immers niet onmogelijk, dat hij zich uit het huis verwijderde, zonder gezien te worden. Meteen Koning Victor Emmanuel heelt hem persoonlijk uitgenoodigd tot het houden eener geologische lezing in de hoofdstad, waarby o.a. de koninginnen tegenwoordig zullen zijn. ZUID-AFRIKA. Generaal Jan Smuts heeft te Pretoria een be- langryke rede gehouden over de moeilijkheden, die gerezen zyn by de toepassing van de Aziaten- ordonnantie. Hy zeide, dat de Regeering niet verwacht, had dat de wet tot zulke groote moeilijkheden zou hebben geleid. In de laatste vijf jaar waren duizenden valsche verblijfpassen uitgegeven. Tegen 1500 Indiërs waren in die jaren strafvervolgingen ingesteld, omdat zy zich op ongeoorloofde wyze in het land hadden gesmokkeld. De eenige manier om aan de traude een eind te maken was eloor dactyiographie dit stelsel van vingerafdrukken wordt ia ludië zelf toegepast en geelt geen moeilykheden. Hy wees er op, dat de regisiratiewet dient tot bescHerming van Indiërs, die zicb langs wettigen weg in Transvaal hebben neergezet en de Indiërs willen er dan ook wel aan, maar Gandhi en andere volksmenners houden hen er van terug door hen vrees aan te jagen en met wraakoefeningen te be dreigen. De wet heeft vervolgens Smuts reeds het be vredigend resultaat gehad, dat 50 JO Aziaten, die geen recht hadden in het land te verblyven, zyn teruggekeerd. Er zyn naar schatting thans nog 950J. Dezen weigeren zich te laten inschrijven. Hiervan hebben 5000 vergunning handel te drijven. Hij waarschuwt den Indiërs, dat de Regeering de wet, ondanks alle verzet, krachtig zal door voeren. Zy zal de rechtvaardigheid en billijkheid betrachten, maar wanneer de Indiërs in hun ver zet blijven volharden, komen de gevolgen voor hun eigen rekening. JAPAN. De »Daily Telegraph" verneemt uit Tokio, dat de begrooting van Japan voor het dienstjaar, dat 1 April 1908 zal aanvangen, sluit met een voor- deelig saldo. De uitgaven zyn geraamd op 610 millioen jen, de inkomsten op 660 miltioen jen. Voor de gewone begrooting is dus het batig slot geraamd op 50 millioen jen. Dit geraamd batig slot slinkt alvast tot 30 millioen jen door vermindering der bijzondere inkomsten en toeneming der byzondere uil gaven*. Naar men zich herinneren zal, is indertijd gemeld, dat de Japansche gezant te Rome Taka- hira benoemd was tot ambassadeur te Washington, waar by de plaats zou innemen van burggraaf Aoki, wiens terugroeping, naar men zich herin neren zal, zooveel opzien in de Vereenigde Staten heeft gebaard. Het vertrek van Takabira naar Amerika zou koortsachtiger! ijver klemde hij zich aan deze zwakke hoop vast. Was deze valsch, dan wilde hij ze toch tot het allerlaatste oogenblik be houden. Het pistool van klein kaliber kon slechts eenen zwakken knal hebben laten hoorenhet geluid was, dank zij den open staanden ramen, niet door het geheele huis doorgedrongen. De concierge had misschien niets gehoord; de kok en de rijknecht in hunne kamers evenmin - en de bediende van den graaf, die anders op dezelfde verdieping sliep, was immers uit voor dezen nacht, zooals de oud-sergeant-majoor uitdrukkelijk gezegd had. Kwam hij dus onbespied uit het huis, dan bleven hem eenige uren over, waarin van het gebeurde niets ruchtbaar werd; wellicht kwam de ontdekking eerst tegen den middag. De bediende zou thuiskomende, zich misschien dadelijk naar zijne kamer begeven. Daar de eetzaal des avonds niets gebruikt wakon hij, die misschien slaperig was en rust noodig had, zich het opruimen daarvan besparen. Hij zou dus wellicht wachten, totdat de bel van zijn meester hem in de slaapkamer riep. Dat de graaf ua nachten van pleizier niet vóór den middag opstond, dat kon niemand opvallen. En tegen den middag - ja, dan hoopte Olfers reeds ver buiten Petersburg te zijn. In twee minuten was hij beneden in de vestibule. Door de glazen deur in de portiersloge scheen licht en de voormalige sergeant-majoor lag snorkend in een ouden leuningstoel aan de zelfs zeer aanstaande zijn. Thans wordt echter uit Rome gemeld, dat de Japansche gezant te Rome nog geen bericht heeft ontvangen van zyn overplaatsing en ook niet verwacht, dat hem de belangrijke post te Washington zal worden opge dragen. De nieuwe pauselijke nuntius te Brussel, mgr. Tacci, zal op het eind van Januari zijn voorganger, mgr. Vico, vervangen. Hij bevindt zich thans te Brussel. Naar het »Hdbl. v. Antwerpen" meldt, heb ben de Katholieken in België opnieuw een zwaar verlies geleden door den dood van graaf de Brou- choven de Bergeyck, lid van den Senaat. De overledene maakte zich o.a. zeer verdienstelijk voor net katholieke onderwys in België en de missie in den Kongostaat. »Voor de onschatbare diensten, door hem aan de Kerk bewezen, vereerde wylen Paus Leo XIII den overledene met zyn (des H. Vaders) geschilderd portret." Gisteren is voor de rechtbank te New-York het tweede proces tegen Harry Thaw, verdacht van moord op den architect White, begonnen. De rechtzaal was overvol met een nieuwsgierig publiek dat ook het plein er voor geheel en al vnlde. De nieuwe advocaat van Thaw hecht groote waarde aan het verhoor van den president van de sDurity Society", Anthony Comstock, die beves tigen zal, dat, toen Tbaw zijn actie tegen White begon, deze op hem den indruk maakte geestes krank te zyn. De famüie Tnaw heeft groote moeilijkheden met het bijeenkrijgen van de groote kosten die het proces meebrengt. Mevrouw Tnaw is thans krachtiger en gezonder dan by het vorige proces. Ze bereidt bet middagmaal dat haar man in de gevangenis wordt voorgezet. Thaw's moeder ligt ziek te Pittsburg en zal dus het begin van 't proces niet kunnen bijwonen. Naar den Braziliaanscben minister van Oorlog werd een bom geworpen, die echter zonder letsel te veroorzaken ontplofte; zestien personen werden gearresteerd. De oorzaak van den aanslag moet gezocht worden in het misnoegen over den gedwongen militairen dienst. De vrouw, die te Petersburg gearresteerd werd, omdat men haar verdacht een aanslag op admiraal Wiren te willen plegen, werd op vrije voeten gesteld, toen ze bewijzen kon een speciale kennis van het vloothoofd te zyn. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 7 Jan. 's avonds 9 uur. Mededeeling wordt gedaan van verschillende ingekomen stukken. De Voorzitter zegt, dat de Centrale Sectie besloten heeft Woensdag in de afdeelingen de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1908 te onderzoeken. Spr. heeft zich ervan vergewist, dat de ministers hunnerzijds bereid zijn met de Kamer de Staatsbegrooting te behandelen, indien de Kamer daartoe den wensch te kennen geelt. tafel. Hij had de terugkkomst van den laten bezoeker willen afwachten, maar was ouder gewoonte ingeslapen. Oscar tikte op de ruit. Na een herhaald kloppen ontwaakte de slaper, stond op en kwam er uit. Olfers liep vooruit om het licht achter zich te hebbenhij vreesde immers, dat de uitdrukking op zijn gelaat eenig vermoeden zou opgewekt hebben. Alles ging goed. De concierge liet hem uit, half in slaap, veel te dommelig om eene vraag tot den vertrekkende te richten. Zeker, hij ging dadelijk weder liggen zoodra hij de deur ge sloten had. Oilers meende in de nachtlucht daarbuiten reeds volkomen veilig te zijn. Zoo snel hij kon, zonder juist hard te loopen, ging hij den weg terug, dien hij vijf kwartier ge leden ook gegaan was. Op het midden van het Kamenno-Ostrowsky-Prospekt ging hij in het Bolschof Prospekt om den naasten weg naar het Basilius-eiland te nemen. Dit geschied de in 't eerst slechts instinctmatig. Toen zette hij de richting voort met duidelijke bedoeling. Hij moest immers de weinige kostbaarheden halen, die hij nog bezat. Anders zou hij vol komen zonder middelen zijn en niet in staat het geld tot een verre reis te bekomen. De vroegste trein van dien dag ging immers eerst na verloop van twoe uren, zooals hij wist, van het Warschauwerstation. Hij had dus den tijd om zijne maatregelen te nemen, die hem af leiding konden geven van de pijnigende gedachten aan het voorgevallene, die hem De regeermg heeft er intusschen op gewezen, dat het moeilijk is in de tegenwoordige politieke omstandigheden in besprekingen te treden over het beleid van het ministerie in zyn geheel of van elk der ministers in het byzonder, zoodat het den ministers aangenaam zou zyn, wanneer de alge- meene beschouwingen over de Staatsbegrooting en over elk der Hoofdstukken achterwege zouden kunnen blijven. Overeenkomstig het voorstel der Centrale Sectie wordt besloten. De vergadering wordt daarna verdaagd tot ver moedelijk Vrijdag. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 7 Jan. De Voorzitter opent de vergadering en geeft het woord aan den minister van Financiën, den heer De Meester, ofschoon overtuigd, dat hetgeen hy zeggen zal, de Kamer is bekend, acht hy het nochtans regelmatig hier mede te deelen, dat het ministerie, naar aanleiding van het op 21 December gevallen votum, by missive van 24 December aan H. M. de Koningin heeft verzocht, de ministers, hoofden van departementen, te ont heffen van hun ambt. Dit verzoek is thans by de Koningin in overweging. Het Kabinet isalzoo demissionnair, maar het heeft gemeend, waar inzake het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 28 Augustus 1907 te Brussel gesloten additio- neele akte xot de op 5 Maart 1902 aldaar gesloten overeenkomst betreffende de suikerbeiasting be reids eindverslag is uitgebracht, deze zaak nog te moeten afhandelen. Met het oog op den fa talen termijn, waaraan die goedkeuring is gebon den, zyn de ministers van Financiën, Landbouw, Buitenlandscbe Zaken en Koloniën aanwezig, ten einde, indien de Kamer zulks blykt te verlangen, aan die goedkeuring alsnog mede te werken. De Voorzitter stelt voor, bedoelde acte aan de orde te stellen. Aldus wordt besloten. Suikerconventie. De heer Tydeman acht het nutteloos met dit demissionaire kabinet te redekavelen, over de late indiening van dit wetsontwerp, ofschoon zoo danig tractaat is a prendre ou k laisser, toch wil spr., de voor- en nadeelen nagaan aan dit tractaat verbonden. Uitvoerig worden deze thans ontwik keld. Spr. wil niet adviseeren tot verwerpen van het voorstel, want dat zou stellig gevaarlijk zyu, ter wijl de aanneming slechts gevaren mogeiyk zou maken. Verwerpen zou isolement voor ons bedui den. Treden wy uit de conventie, dan zullen aller lei beschermende middelen noodig zijn om onze suikerindustrie er bovenop te houden. Spreker zal vóór stemmen maar met vrees en bezorgdheid. De heer Van Vuuren zal aan dit betoog niets toevoegenmaar somt toch nog enkele be zwaren op. Ook deze spreker is bevreesd voor Russische verrassingen van gepremieerde suikers en vraagt wanneer wy surtaxe gaan heffen. De heer P i e rs o n Nooit. De heer Van Vuuren: Nooit. Ook nieti wanneer de industrie te gronde gaat? Ik ben dankbaar voor deze interruptie. Stemmen: Ook Harte wilde niet. De heer Van Vuuren: Harte heeft niet ge zegd Nooit. De liberalen hebben uitdrukkelijk te verklaren, wat zy met surtaxe voornemens zyn, en spr. hoopt, dat uit den verderen loop der de batten te ervaren. De heer Van N i s p e n zet zyne bezwaren naar verschillende kanten uiteen en eindigt met meer- tot waanzinnigheid toe martelden. Toen hij aan den oever der kleine Newa kwam. woei hem vanuit de bocht een huilende windvlaag toe. De lucht was bewolkt, en een onweder in aantocht. Olfers zette den lichten zomerhoed in den nek en liet zich het met zweet bedekte hoofd door den scherpen zeewind afkoelen. Ha dat deed goed Hij voelde zich vreeselijk moe en de weg scheen onder zijne voeten steeds langer te worden. Hij voelde in al zijne zakken naar een misschien verborgen gebleven roebelstnk om daarmede een rijtuig te kunnen betalen - natuurlijk tevergeefshij bezat werkelijk niets, volstrekt niets meer aan geld. Overigens, er was ook geen rijtuig te vinden, wijd en zijd geene levende ziel in de straten te zien; de geheele stad scheen uitge storven. Op het midden van de Futschow-brug ging hij uitgeput over de brugleuning hangen, snakkende naar de zoele lucht. Eene nieuwe windvlaag ontvoerde zijnen hoed; hij keek er slechts naar, omdat hij zijn hoofd heerlijk voelde verfrisschen. (Wordt vervolgd). iiïïESllSSS&ss

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1