Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 31ste Jaargang. Donderdag 9 Januari 1908 Abonneert op ie Gelouterd. Nieuwe ScMetaisck Courant tratis prijs 10 e. i). weetQ 45p. aal fl.35 }.3ii Oflicieele berichten. Kennisgeving. Buiteulaudsch Nieuws. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS) Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTER8TRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van B. A. J. Wittkampf, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij staande aan de Westerkade no. 18, kadaster sectie M. no. 362, met een stoomwaterketel van 8 M3 verwarmingsoppervlak Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 23sten Januari a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerecntigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het gemeentebestuur of een of meer zjjner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9den Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKEN GA. RUSLAND, Aan de »Evening Standard" wordt uit Odessa gemeld, dat de politie te Sebastopoi en te Sim- feropel na een gestreng onderzoek onweerlegbare bewezen in handen heeft gekregen, dat de hon derden met piroxiline geladen bommen, die onlangs in beide steden gevonden werden, bestemd waren om de geheele Zwarte Zee-vloot te vernietigen. Dit besluit was genomen door zevenduizend revolutionnairen, die allen werkzaam waren ge weest op de werven van Sebastopol, maar gelijk tijdig door admiraal Wiren waren ontslagen we gens insubordinatie. Van de achtduizend arbei ders, die op de marine-werven werkten, waren toen slechts duizend in dienst gehouden. Tgdeas de afwezigheid der vloot, die op een kruistocht was, werden verder de marine-kazernes zorgvuldig doorzocht en daar vond men lijsten van alle marine-officieren. Dezen waren in drie cate- goriën verdeeld en voor elke categorie was een verschillende straf bedacht. DUITSCHLAND. Het scbjjnt thans vast te staan, dat getracht Wordt in Duitschland de spiritus-industrie door het r|jk te doen exploiteeren. De correspondent te Berlijn van de «Frankf Naar het Hoogduitsch van'KARL. ED. KLOPFER. 28) Na korte rust zette hij zijnen weg weder voort. Nu herinnerde hij zich, dat zijn hoed daar beneden in de Newa dreef en dat hij zonder hoofdbedekking door eenen hem ont- tnoetenden politieagent zou kunnen opgemerkt Worden, zoodat deze eenige vragen tot hem zou kunnen richten. Daarom koos hij de kleine en slecht verlichte straten. Na eenige oogenblikken kreeg weder de angst voor ontdekking bij hem de overhand. Afschuwelijk, meer dan afschuwelijk 1 Was het dan mogelijk Aan zijne handen kleefde bloed: Ludeskoy was inderdaad dood en lag daarboven in zijne villa, vermoord! Nu hij zich van het tooneel dier gruweldaad meer en meer verwijderde, nu werd 't hem weder on begrijpelijk. Maar wat baatte het. dat zijn gemoed zich tegen die beschuldiging verzette, dat hij zich van de bloedschuld vrijspreken wilde door zichzelven wijs te maken dat hij zich slechts door een visioen had laten be driegen. Zijn verstand hield hem als een even scherpzinnig als ombarmhartig rechter de ver- Zeitung" is in de gelegenheid geweest kennis te nemen van den inhoud van het wetsontwerp voor de s p i r i t u s-m o n o p o 1 i e, door den staats secretaris van financiën uitgewerkt. Het monopolie-bedrgf van het rijk zoo meldt hij zal in dien voege ingericht zijn, dat het r|jk den moutwijn of spiritus van den brander koopt, den wijngeest reinigt, en vervolgens aan den distillateur, slijter of herbergier levert. Alleen zeer kleine branderijen («Abfindungsbrennereien"), die niet meer dan tien HL. in het jaar stoken, zullen buiten het monopolie blijven en over hun spiritus de vrge beschikking houden. Bjj de vast stelling van den koopprijs voor den moutwijn, dien het rjjk aan de agrarische branders betaalt, zal een «grondprijs" aangenomen worden. Deze prijs zal zoo hoog zijn, dat bij de gemiddelde voortbrengingskosten van spiritus in goed geleide aardappelbranderijen van tamelijken omvang dekt, met dien verstande dat de spoeling den brander op geen geld te staan komt. De opbrengst van den spoelingverkoop wordt dus zijn winst. De staat koopt echter niet meer spiritus dan een zeker contingent, dat voor elk bedrijf afzonderlijk wordt vastgesteld. Voor de door een branderij geleverde overmaat (Superkontingent) wordt een lagere prijs (Ueberbrandpreis) dan de grondprijs betaald. Voor de andere, niet-agrarische brande rijen komt er nog een derde prjjs bg. De koop prijs, die tot 12 mk. den HL. zuiveren alcohol bedraagt, wordt berekend naar den omvang van het bedrijf, van het contingent en naar de inrich ting van het bedrijf, de op grond daarvan ont worpen schaal wijst 30 verschillende prijzen aan. De verschillende accijnzen, die op het oogenblik geheven worden, worden afgeschafthet rijk ver koopt namelijk den gereinigden alcohol tegen een prjjs, die het een hoogere opbrengst, dan het nu uit den accijns trekt, verzekert. Het ontwerp noemt dien prijs den «Branntweinverkaufspreis". Het monopolie komt onder beheer van een exploi tatie-bureau (Vertriebsamt), dat bijgestaan wordt door oen adviseerend lichaam. Het wetsontwerp bepaalt verder, dat er een aantal schadeloosstellingen uitgekeerd zullen wor den aan spiritusfabrieken en hun personeel en aan de beambten van de Spirituscentrale. De agrarische stokerijen, die op dit oogenblik bijzon dere voorrechten genieten, zullen tien jaar lang 10 mk. ontvangen voor eiken HL. van hun alcohol. De Zuidduitsche branderijen zullen een vasten bjjslag van 5 mark ontvangen. Uit het een en ander blijkt, dat de branders er wel b)j zullen varen. De waarde van de spoeling wordt op 8 mk. per H.L. zuiveren alcohol geschat. Maakt een branderij dus 800 H.L. alcohol in het jaar dit is de voortbrenging van een branderij «van gemiddelden omvang" in den zin der wet dan krijgt de eigenaar, behalve een behoorlijke vergoeding voor zjjn alcohol, nog een extra profijt van ettelijke duizenden marken. pletterendste bewijzen voor en riep hem zijn donderend: schuldig toe. Het was niet moeilijk het gebeurde te ver klaren. Ludeskoy was uit den eersten slaap opgeschrikt, had den indringer in de duisternis niet herkend, hem wellicht voor eenen dief gehouden, hem aangevallen en hij, Oscar had waarschijnlijk met alle woede weerstand ge boden; toen was het pistool afgegaan. Mijn God, misschien was Oscar in zijne razende begeerte naar wraak werkelijk zoo zinneloos geweest, om met voile bedoeling los te drukken. Nu wist hij daar echter niets meer vande roes en de daarop volgende bedwelming hadden eenen ondoordringbaren muur geplaatst tusschen zijn tegenwoordig bewustzijn en dat noodlottige tijdstip, waarop de daad volbracht werd. Hij kon zich van zijnen zieltoestand in dat be slissend oogenblik volstrekt geen rekenschap geven; hij tastte volkomen in 't donker. Zeker was het slechts, dat hij Fedor Davidowitsch doodgeschoten had en dat hem geen gerechts hof ter wereld van dezen moord kon vrijspre ken. De meest welwillende rechters konden hem hoogstens de dronkenschap en de buiten gewone gemoedsaandoening als verzachtende omstandigheden aanrekenen. Toen hij voor het huis van Strömholt stond, ontwaakte weder in hem de wanhopige kracht van den man, die om zijn leven worstelt. Nu wierp hij alle pijnlijke gedachten van zich; nu was het er maar om te doen. al zijne kracht, al zijn denken daartoe te bepalen, dat het hem ge- Dan wordt nog vernomen, dat de denaturatie van spiritus ook van rijkswege zal plaats hebben. De prijs voor gedenatureerden spiritus zal voor de eerstvolgende vgl jaren op 25 mk. den HL. vast gesteld worden. Men zal daar de overmaat van de voortbrenging plaatsen. Allen tot het monopolie behoorende bedrijven komen natuurlijk onder strenge ambtelijke con ti óle te staan. BELGIë, Tot minister van Binnenlandsche Zaken is ter vervanging van wjjlen De Trooz benoemd de heer Schollaert, voorzitter der Kamer. De naam van M. Schollaert schrijft het «Hdsbl. 'an Antw." werdreeds daags na het afsterven van M. de Trooz, door bladen van links en rechts genoemd als die van den staatsman, die aangeduid scheen om de opvolging van M. de Trooz te aan vaarden. M. Schollaert wenschte evenwel geenszins het bewind in handen te nemen en het zou enkel na herhaald aandringen zijn, dat hg zich liet over halen. Zondagsavond had hij nog een lang onderhoud met den Koning en het is in den loop van dit onderhoud dat hij zou aanvaard hebben, onder voorbehoud dat zekere vraagpunten wier op lossing overigens op geen moeilijkheden stuit vooraf zouden geregeld worden. Als voorzitter der Kamer zou M. Cooreman, oud-minister van arbeid, volksvertegenwoordiger van Gent, die op alle banken der Kamer sympathie ontmoet, de meeste kans hebben. ITALIë. Aan de «Koln. Volkszeitung" wordt uit Rome gemeld, dat met het oog op de anti-clericale woe lingen, de jubilé-Mis van den Paus (ter gelegen- geid van des H. Vaders gouden priesterfeest in September) in de St. Pieterskerk niet zal plaats hebben. Zoo ook zal bij eveotueel dit jaar plaats hebbende heiligverklaringen de Paus zich niet naar de genoemde basiliek begeven. Evenmin zal de op touw gezette groote Duitsche pelgrimstocht naar Rome plaats hebben. De H. Vader heeft Zondag den aftredenden gezant van Pruisen bij bet Vaticaan, baron Wol tram von Rotenhan, in afscheids-audiëntie ont vangen. Deze diplomaat was jarenlang bij den H. Stoel geaccrediteerd en te Rome algemeen zeer gezien. Ook in Italië is veel werkloosheid en daardoor groote armoede. Eergister avond demonstreerden te Rome 10.000 huurders om de aandacht van het publiek erop te vestigen, dat ze eerstdaags, nl. 11 Januari, uit hun woning zullen worden gezet. Hier en daar be letten ze arbeiders hun werk voort te zetten. Nog een ander ernstig voorval wordt uit Rome gemeld. Toen koning Victor Emmanuel gisteren lukken mocht te vluchten. Hij haalde den sleutel voor den dag, sloot zoo zacht mogelijk de deur open en klom even stil de trap op. Hij had aan twee ramen op de eerste verdie ping nog licht gezien en wilde aan de menschen in huis niet laten weten, hoe laat hij thuisge komen was. Zoo snel hij kon liep hij vooruit het hart klopte hem koortsachtig. Als hem thans iemand gezien, hem tegengehouden, of iets gevraagd had, hij zou onmogelijk in staat geweest zijn, hem te woord te staan. Tqen hij zich op de bovenste trede der trap bevond, was het hem, alsof beneden aan de kamer van den huisheer zacht eene deur werd geopend. Zou men hem dus gehoord hebben 1 Pijlsnel vloog hij in zijne kamer. O, hoe stikkend heet was het daarin 1 Hj nam echter den tijd niet een raam te openen.. Hij rilde alsof van elk der vier wanden, een streng ondervragend paar oogen zich op hem richtte. Hij aarzelde zelfs licht aan te steken en toen hij het toch deed, toen vermeed hij angstig het groote portret in olieverf aan te kijken, dat boven de canapé hing. Het was het beeld van zijn overleden vader. Hij ging slechts naar het bureau, in welks hoofdvak hij de enkele dingen van waarde verborg, die hij medenemen moest: zijn laatste hoop op de toekomst. Moeilijk viel hem de vraag, hoe hij toch deze dingen in der haast tot geld zoude maken. Op de stations zwier ven weliswaar steeds een paar kooplui rond. om den armen duivels, die gewoonlijk möt den eersten trein vertrokken en dikwijls niet het naar het standbeeld van zgn grootvader ging kijken op den Capitolgnschen berg, liepen een aantal werkloozen te hoop, roepende «brood en werk". De koning liet iDformeeren wat de menschen wilden en daarmee liep het incident af. PERZIe. De oud-president van den Perzischen Minister raad, Saad el Daoeleb, en diens broeder, die eerst verbannen wareD, maar later begenadigd werden, zjjn eergisteren-avond in Perzië teruggekeerd. De laatste is benoemd tot gouverneur van Sasjer- mansjak en Koerdistan. CHINA. Volgens particuliere berichten uit Peking schijnt het gerucht zich te bevestigen, dat de keizerin weduwe Tsou-Hsi, verouderd en vermoeid, er aan denkt, de macht, die zjj zoolang aan haar neef, den feitelgken keizer Kouang-Su, onthield, over te laten. Sedert bjjna tien jaren oefende zij over haar neef, hoewel reeds lang meerderjarig, een strenge voogdijschap uit. Men twijfelt echter of Kouang-Su, zelf zeer verzwakt, hoewel hij nog niet ten volle 36 jaar oud is, zich lang op den troon staande zal kunnen houden te midden van de hervormingsgezinde be weging, die het Chineesche volk zoo hevig beroert. In ieder geval zou de oude, intelligente geslepen keizerin-weduwe, tegen haar gevoelen, maar door gezonde redeneering gewonnen voor de constitutio neel en democratische hervormingen, zeker meer vastheid en ernstiger gevolgen hebben gegeven aan den ontwakingszin van China dan haar neef. Tegelijkertijd publiceert de Parijsche «Temps" van zjjn kant een langen brief uit China, beves tigend dat de heerschzuchtige vorstin Tsou Hsi nog slechts een schaduw is van hetgeen zg vroeger was tengevolge van een soort beroerte, die haar in het gelaat heeft getroffen, dat zjj bang is voor vorstenmoord en de Chineesche pers haar aftreden in den loop dezer maand aankondigt ten gunste van haar neef Kouang-Su. Waarschijnlijk zal deze in China de westersche hervormingen willen in voeren, maar zal hem de macht ontbreken daartoe te geraken. Zjjn optreden zou aanleiding kunnen geven tot een anti-dynastieke beweging, aan wel ker hoofd zich zou stellen Yuan-Chi-Kaï, onderkoning van Petchili, die zgn verklaarde vgand is. Alles bgeen genomen, zou men in Cbina aan den vooravond staan van gewichtige gebeurtenis sen, waarvan 't onmogelijk is, den omvang te voorzien en wier belang Japan niet uit het eog zal verliezen. In de Japansche pers komen in den laatsten tjjd herhaaldelijk bedreigingen tegen China voor, die een eenigszins officieel karakter zouden dragen. De «North China Daily News" waarschuwt Japan den boog niet te zeer te spannen, daar het de vraag is of Japan bjj dergelijke uittartingen wel op den steun van Engeland mag rekenen. noodige reisgeld hadden, alle mogelijke goede ren af te koopen. Maar zouden die ellendige woekeraars hem niet met eene kleinigheid trachten af te schepen En dan, was het niet hoogst gevaarlijk zich met hen in lange onder handelingen in te laten, hen zijn signalement te doen opnemen, en wellicht door zijn gansche optreden hun kwaad vermoeden op te wekken Ja, de toestand kwam hem nu reeds veel bedenkelijker voor dan hem in 't eerste oogen blik was toegeschenen. Maar wat bleef hem anders over? Hij moest zich aan zijn lot overgeven, daar mocht van komen wat wilde. Zwaar zuchtende maakte hij zich tot vertrekken gereed. Zijne geheele bagage bestond uit een taschje, dat hij om den hals hing. Hij nam nog een oude regenjas en een' anderen hoed mede, eenen in lang niet gebruikten hoed met breeden rand, die zijn gezicht beschaduwen moest. Nu vooruit en weg! Hij drukte de deur achter zich in 't slot en ging de trap af. Plotseling, juist toen hj op de tusschenverdie- ping was gekomen, ging de deur open van de kamer van Strömholt; er viel een heldere lichtstraal over het portaal. Vooi hom stond een lieve, teedere gestalte, die hem onmiddellijk tegemoet trad. Hij was zoo verschrikt, dat hij in°heü erste oogenblik niet wist, wat te doen. Eenige seconden daarn i was het reeds te laat, om weg te sluipen. ELli versperde hem reels den weg. (W.ordt vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1