Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Abo ie eert II op de Kiene Setieiaiscie Courant mei gratis Mtewil Zoaiap 31ste Jaargang;. Vrijdag 10 Januari 1908. No. 9005. Gelouterd. jFlis ld c. D- wfi8i.045p.MLfl.35 p.3M. Officieele berichten. Kennisgeving. Buitcuiandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. IDM ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Alzonderhjke nummers 2 cent. ^«^nementen worden daoeH)ks aangenomen aan ons BureauBoter- a raat Pt) en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Diiemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst hjke overeenkomsten aangegaan b il- Telefoonnummer 85. Postbus no. 39 Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan de lirma P. J. Wouterlood en hare recht verkrijgenden vergunning verleend is tot oprich ting van een gistpakkerjj met een gasmotor van 2£ paardenkracnt, in het pand staande aan de Schie no. 1, kadaster sectie B no. 1320. Schiedam, den 9den Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. A. BRANTS. De Secretaris, V S1CKENGA. DUITSCHLAND. Door de socatl-democraten werden gister avond te Berlijn 35 bijeenkomsten gehouden als protest tegen het Pruisische kiesrecht. Nadat de vergaderingen vroegtijdig geëindigd waren, trachtten groote troepen der deelnemers langs verschillende wegen in het centrum der stad te komen; zjj werden echter door politie agenten verstrooid. Ook een troep van 300 perso nen, die er in geslaagd was, gesloten blijvende tot nabij het paleis te komen, werd ten slotte, zonder ingrijpen van gewapende macht, verstrooid, waarbij verder niets bijzonders voorviel. De Romeinsche bladen melden, dat tengevol ge van een strooplucht van 2000 Aoessiniers, die de karavanen beroofden en gevangenen maakten, de kooplieden uit de landstreken Boidwa, Revai en Buracaba, alsmede de beroofde bevolking van de Abessimscbe grens, de bescherming van den Italiaanschen resident te Lugh hebben ingeroepen. Er zijn uit de Roode Zee Italiaansche oorlogs schepen gezonden. Protest zal bjj Menelik worden ingediend met een eisch om genoegdoening. PORTUGAL. Koning Carlos van Portugal zou, volgens den Portugeeschen gezant te Rio de Janeiro, op 7 Juni a.s. in deze stad aankomen. De Koning had reeds lang het verlangen gekoesterd Brazilië te bezoeken het bezoek zal samenvallen met den honderdsten herdenkingsdag van de uitvaardiging van het de creet, waarbij koning Johan VI van Portugal" de haven van Brazilië voor den wereldhandel open stelde. In het jaar 1807 had prins Johannes, die het regentschap voerde voor zijn moeder, die krank-, zinnig was geworden, den zetel der regeering naar Brazilië overgebracht uit vrees voor de Franschen, die steeds verder Portugal binnendrongen. Rio de Janeiro werd dus de hoofdstad van het Rjjk. Daarna volgde dan de openstelling der Braziliaan- Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 29) „Oscar, gij zijt het toch Hij antwoordde niet en stond doodstil. Zij tiad op hem toe en stak hem onwillekeurig de hand toe om hem vast te houden, daar zij begreep, dat hij slechts op eene gunstige gele- ^en-OT ,wachtte om haar te ontsnappen. „Wat is dat? Een reistaschje, geloof ik Om dat te halen zijt ge naar huis gekomen Maar, tocl1 nu n^et vertrekken, nu dadelijk?' Hij beproefde een ruw antwoord te geven, maar zijne woorden kwamen er op zonderling bewogen toon uit. „Zou u dat onwelkom zijn? Ik geloof, dat nu ,*eeds lang genoeg tot last ben en riiet vei'dei' spreken. De bevende, deSiVkhW Ia-n zijn stem> de onheilspellen de uitdiukkin0 zijner trekken, het geheimzinnig op-en afklimmen van de trap, zijne zenuw* achtige ontroering en gebaren zijn eerste verschrikte houding tegenover haar, dat alles maakte haar angstig. scbe havens. Brazilië was thans van een kolonie, die het tot dusver was geweest, een gelijkberech tigd deel van het koninkrijk geworden. In 1815 werd Brazilië tot koninkrijk verheven en het Rijk heette van toen afhet koninkrijk van Portugal, Brazilië en Algarves. MAROKKO. Generaal Drude is, gisteren te Oran aange komen om zich in te schepen naar Algiers. Bij zjjn vertrek werd hem uitgeleide gedaan door generaal Wetzel en vele andere officieren van hoogen rang. Uit Pargs wordt aan de «Germania" gemeld dat men aldaar zeer ontstemd is tegen koning Leopold. De Koning bezit n.l. een prachtige auto mobiel, waarmede hij door Parijs tuft en die on langs gebruikt werd door de vrouw met wie hij kort geleden morganatisch gehuwd is, barones Vaughan. De chauffeur, een onvoorzichtig man, overreed een armen loopjongen, Bordt geheeten, en die thans kreupel is. Deze heeft nu tegen den Koning een eisch van schadevergoeding ingesteld. Doch Fransche rechters staan tegenover vreemde staatshoofden en gezanten machteloos en de Bel gische rechtbanken zijn het tegenover den lands vorst eveneens. De Koning weigert intusschen den armen kreupele een schadevergoeding uit te beta len. Met wie zou Z. M. op Het einde zjjner dagen nog in vrede leven Daar het koning Leopold niet gelukt is, het slot Larmoy voor madame De Vaughan te koopenj zal ze thans binnenkort het nieuwe slot Ballin- court, dat op 50 kilometer van Parijs geiegen is, betrekken. Het congres der Ver. Staten zal binnenkort een wetsontwerp behandelen, waarin aangedrongen wordt op het slichten van Amerikaansche am bassade-gebouwen te Parijs, Londen en Berlijn. Te Keulen wordt onder de 18.000 werk- loozen een groote manifestatie voorbereid. De «Tribune", te New-York verklaart, dat het ontwerp op de herziening van het toltarief der Vereeriigde Staten, waarschijnlijk in het voor jaar van 1909 door het congres in behandeling zal worden genomen, en wel in een speciaal daartoe aangewezen zitting. liet Koninklijk Echtpaar. De Koningin en de Prins zjjn in de middaguren schier dagelijks aan 't strand. H. M. wandelt dan geruimen tjjd zoo ook gister langs de zee, gevolgd door Z. K. H. gezeten in den bekenden phaëton bespannen met de beide appelschimmels. De Crisis. Over de crisis hebben de bladen berichten te kust en te keur. Zoo weet «Het Volk" met ze- „Oscar, spreek de waarheidstamelde zij. de bevende stem eenigszins verheffende. „Gij hebt gespeeld hebt alles verloren - en vlucht nu in wanhoop en uit schaamte over het gebeurde." Hoe trof hem hare bezorgdheid, haar smartEn groote God zij wist volstrekt nog niet, dat juist datgene, wat zij hem ver weet, slechts het geringste vau zijne ware schuld was. „Ja, verspeeld verspeeld alles verspeeld mompelde hij. Hij steunde zich tegen de leuning van de trap. O, had hij maar kunnen neer storten, had hij maar in een diepen slaap kunnen vallen om den volgenden morgen bij het ontwaken gewaar te worden, dat de af schuwelijke gebeurtenis van dezen nacht slechts een booze droom was geweest. „Oscar, ik bid je!' Zij hield zjne rechter hand vast en trok die zacht naar zich toe, aangedaan door de diepe smart in zijne woor den. „Wees verstandig, vat moed, er zal.zich nog wel een middel tot uitkomst laten vin den." Deze woorden herinnerden hem er aan, dat er geene andere uitkomst voor hem was, dan de snelle vlucht. Hij stond op en zocht zich los te maken. Maar zij hield zijne hand met alle kracht vast. „Neen, Oscar, neen, ik laat je niet losIk moet je voor zulk eene onbezonnen daad be waren. Meen je dan, dat ik voor niemandal op je gewacht heb? Denganschenavond vervulden kerheid mede te deeleu, dat de voorzitter der oud-liberale Kamerclub, mr, Tydeman, als minister van Oorlog in aanmerking komt. Het »N. v. d. D." bevestigt in hoofdzaak het bericht van de Tel." Het blad verneemt, dat mr. Th. Heemskerk gereed is met de vorming van een kabinet uit de rechterzijde. De Ijjst van ministers zal aan H. M. de Koningin worden voorgelegd, nadat de anti-revolutionnaire en katholieke Ka merclubs eerst nog over de samenstelling zjjn ge hoord. Van de ministers, die het kabinet Kuyper vormden, zal enkel de heer de Marez Oyens deel uitmaken van het ministerie-Heemskerk. De heer De Savornin Lohman blijft buiten de combinatie. Het Haagsche correspondentiebureau meldt In welonderrichte kringen wordt verzekerd, dat het Kamerlid mr. Heemskerk, die op 30 Decem ber naar aanleiding van de crisis een onderhoud met H. M. had, zich nog deze week opnieuw naar de Koningin zal begeven. In een gisteravond te Watergraafsmeer gehou den lezing over den politieken toestand, waarvan hjj Kamerontbinding eenige oplossing noemde, verklaarde het soc.-dem. Kamerlid Hugenholtz dat de soc.-dem. Kamerleden na de verklaring van generaal van Vlij nen, waarom hij tegen de oor- logsbegrooting zou stemmen en van den heer Lo- man, waarom hjj voor zou stemmen nog even krijgsraad gehouden hebben. De slotsom was. dat men tegen de begrooting zou stemman, het mocht dan kosten, wat het wilde. Men kon er, zeide spr. voorts, niet aan denken zoover te gaan als in den nacht van Staal. Minis ter Staal werd «gered", omdat hij zich zoo maan- moedig verdedigde, toen men hem aanviel over de afschaffing van het bljjvend gedeelte, doch zulk een reden bestond er nu niet. van den Mjjnraad, was, naar men verneemt, in zoover onjuist, dat niet alle leden in die aanvrage waren begrepen, met name niet de heer mr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht. Eerste Kamer. Het eergisteren in de Tweede Kamer aange vangen afdeeliogsonderzoek der Staatsbegrooting voor 1908 is gister voorgezet. Daarbjj moeten, naar aanleiding der bereidverklaring van de demissi onaire regeering tot behandeling alsnog van de begrooiingen met de Kamer, verschillende vragen en opmerkingen van constitutioneelen aard in het midden zjjn gebracht. De Kamer kwam heden-middag om half twee in openbare vergadering bjjeen ter behandeling van verschillende aanhangige wetsontwerpen. Credietbegrooting voor Oorlog. Naar men verneemt, is een credietbegrooting voor het departement voor Oorlog voor het eerste halfjaar 1908 in gereedheid gebracht en naar den Raad van State verzonden. Mijnraad. Het dezer dagen aan de »N. Ct." ontleende bericht, omtrent de collectieve ontslag-aanvrage mij reeds de zonderlingste vermoedens van een ongeluk, toen ik met papa thuiskomende, hoorde dat ge weder uitgegaan waart. Eu nu ja ik wil het niet verzwijgen - de boek houder Heeft papa met opzet gewacht om hem mede te deelen. dat "ge al uw geld meegeno men hadt Toen stond mijn besluit vast niet eer te gaan slapen, voor ik met u gespro ken had Ik viel evenwel m slaap, maar God zij dank, dat mij het gerucht van uwe voet stappen deed ontwaken Nu moet ge mij op- recht te woord staan en geene poging doen, om je los te maken of ik roep om hulp, ik roep zoo hard ik maar kan, om papa en om de dienstboden Zij zullen uw onzinnig voornemen verhinderen, als ik daartoe te zwak mocht zijn." Hare hartstochtelijkheid belees hem maar al te duidelijk, dat zij haar besluit ook zou hebben uitgevoerd. Hij gevoelde zich in een toestand, die niet pijnlijker, niet ontzettender kon zjjn. „Ongelukkige, zwijg I" riep hij haar toe. „Gij weet niet, wat gij over mij 'beschikt, wan neer „Spreek dan, spreek 1 Zeg mij allesWat is is er gebeurd Nog eenmaal zocht hij zich los te rukken; maar zij hing aan hem, zoodat hij zich aan haar zou moeten ontworsteld hebben. „Welnu verloren ben ik, als gij de huis- genooten roept, en hun vertelt, waarom ik Consulaire dienst. Naar de «Neue Zürcher Ztg." verneemt, zal de Nederlandsche consul-generaal te Zurich, de heer H. S. van Wickevoort Crommelin, om gezond heidsredenen zjjn ontslag vragen. Kamerontbinding. Mr. A. C. B. Arts Jr., bespreekt ia een hoofd artikel in de »Nieuwe Thburgsche Courant" het instituut der Kamerontbinding. De schrgver is het niet eens met de uitspraak van de «Nieuwe Cou rant" een öesiuit tot Kamerontbinding moet aan twee vereiscnten voldoen, n.l. de onmogeljjkbeid voor een Kabinet om met de Kamer samen te werken, en de overtuiging dat het parlement niet meer de meerderheid van het kiezerscorps verte genwoordigt. Mr. Arts onderwerpt die stelling aan een critisch onderzoek. Aan de hand van uitlatingen van Thorbecke, Buys, Loaman en andere gezagvolle schrjjvers betoogt hjj, dat alleen het belang des lands richt snoer mag zjjn en dat het op den weg lag van het demissionaire kabinet, de Kamer te ontbinden Een eventueel ministerie van rechts kan daarom z.i. wanneer het dat in 's lands belaag noodig acht, volkomen terecht en geheel naar parlemen taire zede, aan de Kroon adviseeren de Kamer te ontbinden al was het alleen maar om te onder zoeken of de tegenwoordige politieke samenstelling der Tweede Kamer met de wenscnen van het volk overeenstemt. Ook een groot deel des volks acht Kamerontbinding de meest gewenschte op lossing. Herziening Zeerecht. Het W. v. h. R-" herinnert er aan, dat, bljjkens de mem. v. antw. over de begrooting van justitie voor dit jaar, het wetsontwerp tot herziening van een groot deel van het zeerecht het arbeids contract tu.-scben de reederjj en de scheepsofficieren en scheepsgezellen zal, geljjk men weet, zelfstandig worden geregeld ten tijde van de samenstel ling dier memorie nagenoeg ter verzending naar den Raad van State gereed was. Naar het »W. v. h. R." thans »van goed ingelichte zjjde" verneemt, is nu inderdaad een wetsontwerp houdende her ziening van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel en wjjziging van daarmede samen hangende artikelen in andere wetboeken bereids sedert eenigen tjjd bjj den Raad van State aan hangig. «De bedoeling is" voegt het »W. v. h. R." hieraan toe »dat de regeling van speciale onder werpen, zooals de arbeidsovereenkomst ter zee, de binnenvaart en andere, in afzonderljjke wetsont werpen zal worden vervat en zich bjj het boven- weg wil gaan." zeide hij schamper met een plotseling wanhopig besluit. „Zoo moet ge dan alles weten; misschien zijt ge dan zoo barmhartig jegens mij, dat ge tegenover ieder een verzwijgt, onder welke omstandigheden gij mij aangetroffen en gesproken hebt." Zij luisterde nog toe; zij begreep, dat er iets ongehoords, iets vreeselijks voorgevallen moest zjjn. „Spreek! spreek! maar stil, niet hier! neen niet hier! kom een oogenblik binnen in mijne kamer daar kan ons niemand hooren I" Hij moest haar volgenhij vond het nu maar het best haar alles te bekennen. Misschien kon zij hem de vlucht gemakkelijk maken. En dan - hij voelde op eenmaal de branden de begeerte, haar, die eenmaal de speelgenoot zijner jeugd was, zijn misdaad te belijden. Voor haar alleen, de onschuldige oorzaak vau het gebeurde, zou hij dan misschien niet zóó schuldig zijn, wanneer morgen ach, bin nen weinige uren reeds, de tijding van het voorgevallene hem overal als een moorde naar zou aanwijzen. {Wordt vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1