Kunst en Letteren. S^ad- en W«w(wfc6iLjiï NieuwH. bremeugd Nieuws. ten zitten Inlet, door het leggen van particieel bouw' verbod, voor hen onverkoopbaren grond. Bond ran klerken.a Het bestuur van den Bond van lerken, werk zaam by de rechterlyke macht, was gisteren ter particuliere audiëntie by den minister van Justitie en bracht dezen hartelyk dank en warme hulde voor diens ingediende wetsontwerp tot wijziging der wet op de rechterlyke organisatie en het beleid der Justitie. Naar de meening van het bestuur zal de gesplitste afdoening van de ont werpen betreffende de administratieve rechtspraak, gelyk die thans wordt mogelyk gemaakt, het best, Tolkomenst en het spoedigst leiden tot de door den bond sinds lang gewenschte verbetering van de positie der griffie- en parketklerken en tal van ingrijpende, verbeteringen in de organisatie der rechterlyke macht brengen. Provinciale Bond van R. K. Kiesverenigingen in Zuid-Holland. Deze Bond hield Zondagmiddag in „Den Ver gulden Turk" te Leiden een algemeene vergade ring De vice-president, de heer Hellebrekers uit 'Rotterdam, riep de 70 afgevaardigden het welkom toe en deelde toen mede, dat tot voorzitter was gekozen mr. F. R. H. Regout, lid der Tweede Kamer, als eenige candidaat. Deze aanvaardde hierop het presidium met een rede waarin hij er op wees hoe de zaken van het kiesrecht tegenwoordig meer op den voor grond treden en dat iedere wetswijziging een uit breiding daarvan beteekent, dat dus de taak der kiesvereenigingen steeds grooter wordt en het noodzakelijk is dat deze goed zijn georganiseerd. Hij roemt in dat opzicht die in deze provincie, waarvan hij nog slechts twee jaar inwoner is en brengt hulde aan zyn voorganger jhr. mr. von Fisenne, die door zijn benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten heeft gemeend te moeten be danken. Deze heeft dezen bond gesticht en tot bloei gebracht. Spreker draagt onder applaus der vergadering den secretaris op den heer v. Fisenne een schrijven te zenden met den dank der ver eeniging. f i Hierop kwam de reglementsherziening aan de orde. Verschillende besprekingen werden hierover gevoerd, doch de amendementen op twee na alle verworpen. Volksbadhuis. In de week van 6-12 Januari 1908 werden genomen 220 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 21 kuipbaden 25 regen 13 regen 130 school kinder »k5ct 1 Ten nadeele van een bezoeker der S. O. V. is Zondag 11. een demi-saison ont vreemd. UIT DELFT. De commissie tegen werkloosheid hield gister haar eerste uitdeeling. Zooveel mogelyk werden gaven in natura uitgereikt. WerkliedeD, die eiken winter werkloos zijn, worden thans niet bedeeld, omdat zij niet beschouwd worden te zyn werkloos door de huidige omstandigheden. Flores. Biykens een bjj het ministerie van koloniën uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram ondervond de colonne-Christoffel in Boven-Endeh (Flores) he- vigen tegenstand. In Worowari kreeg de vyand 130 dooden en werden buit gemaakt 107 geweren, waarna de meesten hoofden zich onderwierpen. Onzerzyds werden zwaar gewond twee inlandsche minderen. Door den posthouder Rozet werd met een kleine patrouille gevangen genomen Rapoodji, de hoofd leider van den eersten overval van Endeh, (zie de Stct. van 16 Juli 1907). Herhalingsoefeningen. De lichtibg van het jaar 1903 zal dezen zomer Voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen van 17 Augustus tot 12 September terwijl zjj die tot het biyVend gedeelte hebben gehoord, eerst 24 Augustus onder de wapenen zullen komen. Mijnraad. Mr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht deelt aan de »N. Ct." mede, dat. hij wel degelijk, na eerst eenigen tijd alleen secretaris geweest te zyn. lid van den Mijnraad is, waarby by echter tegelykertyd secretaris is gebleven. Hy heeft niet, gelyk de andere leden, ontslag genomen, omdat hy in zyn byzondere positie van secretaris en van leider van een tuk der Staatsdienst (de Ryksop-pormg van delfstoffe.en derhalve van ambienaar, vermeende, met gerechtigd te zjjn, zich aan zyn taak te onttrekken, alvorens mocbt ge desen zyn, dat de plaats gehad hebbende instelling eener dneboofd.ge directie by de Staats mijnen dermate overeenigbaar is met de eischen voor een goeden commercieelen gang van dat bedryf, dat hy het niet meer mogelyk zou achten ten deze verder werkzaam te blijven. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11£ uur voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. halfwas smoutzetter jongen voor boerdery halfwas bakker - jongens voor haarfabriek jongens - smidsjongen jongen voor kui perij keukenmeid. Aangeboden Arbeidskrachten, timmerman halfwas timmerman stoker machinist jongens voor kantoor - bakker portier koetsier huisknecht schipper straatmaker verver - halfwas verver smidsjongen- smid halfwas bankwerker grofbankwerker - voorslager - chauffeur persenen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis gevraagd schoonmaak ster naaiwerk aan huis gevraagd machinebankwerker giond werkers pakhuis knecht kraandrijver - halfwas plaatwerker lood en zinkwerker. 8. O. V. De Wognummers. Op haar tournée door ons land viel ook Schie dam de eer van een bezoek der vermaarde zang- vereeniging vJacob Kwast", te Wognum, te beurt. De Wognummers zullen zich over hun bezoek aan onze stad niet hebben te beklagen, want ze von den hier de zaai der S.O.V. stampvol met een belangstellend publiek. Ook vele Schiedamscbe kunstvrienden deed het blijkbaar goed, dat dèar zoo'n tali yke schare was bijeengekomen, om naar den meiodieuzen zang der Wognummers te luiste ren. Want het gebeurt helaas maar al te dik- wjjls, dat vele goede kunstenaars en kunstena ressen onze stad voorbygaaD, omdat zy vreezen voor een zoo goed als leege zaal te moeten optreden. Aan de hooge verwachtingen, die velen van »Jacob Kwast" hadden, is gisteravond in alle op zichten ruimschoots voldaan. Men was verrukt over den bewonderenswaardigen, meesterlijken zang. Het dameskoor vooral een woord van hulde het heeft zich van zyn beste zyde leeren kennen'. Er werd zeer beschaafd gezongen en met een gratie en gevoei, zooals men dat slechts by wei nige gemengde koren aantreft. Welk 'n lang durige, volhardende studie moet er niet aan vooraf zyn gegaan, om het zoover te brengen. De avond werd geopend met vier Kerstliedjes, waarvan »De nederige geboorte" van Willem Saai, den dirigent, wel het beste was. Men staat waarlyk verbaasd over de fyne pianissimo's, die als zachte orgeltonen nog na het einde van een nummer in de ooren wegruischen. De stichtelijke liederen maakten een machtigen indruk. Het heerlijke vPanis Angeiicus", van den zoo vroeg gestorven Paryschen componist Cecar Franck, hoorden we zelden zoo mmg-devoot in een con certzaal voordragen. Dit nummer behoorde dan ook tot het beste van hetgeen voor de pauze werd ten gehoore gebracht. De Wognummers vergastten hunne toehoorders voorts op eenige heerlyke oud-Nederiandsche melodieën. Ook deze hadden een beslist succes. Na de pauze ontlokten sAvondlied", van Nessier, en Zonnelied van Cath. van Rennes, een wel verdiend, daverend applaus. Het publiek was over den fyoeo, ongekunstelden zang zoo enthusias tisch gestemd, dat Willem Saai en de sopraan tot tweemaal toe voor het voetlicht werden terug geroepen. De sopraan is den ganschen avond onver moeid geweest. Tot het laatst vervulde zy niet alleen uitmuntend haar moeilyke party, maar zong bovendien nog in de koren mede. Steeds wist zy haar welluidende, kristalheldere natuur stem volkomen te beheerschen en friscbheid te geven aan onderscheidene liederen. Ten slotte nog een woord over Willem Saai zelf. Vanaf den aanvang tot het einde van het concert toonde hy een onder velerlei opzicht knap dirigent te zyn. Met bewonderenswaardige kalmte leidde by zyn gezelschap en aan zyn vaardige dirigeerkunst is bet zeker te danken, dat alles zoo vlot van stapel liep. De Wognummers hebben hier, zooals wy reeds zeiden, een ongemeen groot succes gehad en zullen zeker bjj een herhaald bezoek aan Schiedam op een even groote belangstelling van de zyde der Schiedamsche kunstvrienden, als gister-avond werd betoond, kunnen rekenen. den tot Katwijk en de banen naar Warmond en de Kaag in orde en zeer mooi. Het Westland is overal' goed te berijden. Enkele gevaarlijke plek ken zijn afgezet. Van den Haag naar het Westland aanbinden echter het station van de Holl. Spoor. Van Delft uit zijd de polderslooten in de richting van den Hoorn goed berijdbaar en is het Westland dus op die wijlze te bereiken. Naar Voorbuig! Van de Schenk over de Machine- sloot, Goo en Spoorsloot goed. De. Vliet van Leidschendam tot Leiden en de Vink goed ver trouwd; de baan ligt langs het jaagpad. Verbin ding van Vliet bij! Leidschendam met d« Schenk naar Den Haag goed. De afdeeling Monster meldtj dat al het ijs om Monster goed is, en dat de wakken zijn afgezet. Slachtoffers van het ijs. Men meldt uit Elburg Zondag zjjn by het schaatsenrijden op de Zui derzee onder deze gemeente twee knapeu, één van 13 en éen van 12 jaren, door het ijs gezakt en verdronken. De lyken zyn reeds gevonden. Op het kanaal lusschen Maastricht en Luik, bjj de brug van Formam te Hermalie, zakte eer gisteren een j mgen van 10 jaar, schaatsen ry- dende, door het ys. Op het geschreeuw zijner kameraden snelde de moeder toe en sprong haar kind na; beiden moeder en zoon, verdronken. De lyken der beide slachtoffers werden 's avonds op gehaald. De vader, Detalle, blyft als weduwnaar met zeven kinderen achter. Dit ongeval is in de ganscbe streek met schrik vernomen. Gevangen genomen. Te Heerenveen is gevankelijk binnengebracht de assistent der zui velfabriek te Steenwykerwold v. d. K., die gister nacht twee personen met revolverschoten heeft verwond, waarvan een ernstig. Zjja gevangenhou ding is gelast. Van een erfenis uit de 17e eeuw. Elk jaar, den eersten Zondag na Vrouwendag, heeft te De Rijp (N.-H.) de bijeenkomst plaats van alle erfgenamen van den oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, Comelis van der Lijn, die wel reeds tal van pogingen hebben in het werk ge steld, om diens, nog altijd onverdeelde nalaten schap verdeeld te krijgen, doch die zicjh tot nu toe hebben tevreden te stellen, elk jaar op dien dag een zekere som1 uit de rente te ontvangen. De erflater was van 1629 tot 1656 gouverneur- generaal, keerde toen naar Nederland terug en békleedde daar nog tal van malen het burge meestersambt van Alkmaar. Zyn huwelijk in Indië met Levina Polith bleef kinderloos en vandaar zeker de onverdeeldheid der erfenis. Hoe de gemeente De Rijp daarover het bewind heeft gekregen, konden wijl niet navorschen. Ook te Haarlem en omstreken wonen naamgenooten van den erflater, die mee deelen. Het moet steeds een allerprettigste familiebijeenkomst zijn. Het gestrande petroleumsehip. De petroleum van het scihp, dat bjj Den Helder verongelukte, heeft zich zelfs tot langs de kust in 't Westland verspreid. De lucht er van is op het strand duidelijk waarneembaar. Een jager, die zee-eenden geschoten had, vertelde, dat die dieren ongenietbaar waren, wijl de veeren een ondraaglijke lucht van petroleum verspreiden. Het ijs. Uit Ameide a/d. LekDe felle vorst der laatste nachten heeft de hier zittende ysdam nog wat steviger gemaakt en thans zyn ook de wakken langs de beide oevers, waar de door den dam verlegde stroom onstuimig doorbruist, dichtgevro reneen en ander levert een indrukwekkend schouwspel op, dat van heinde en ver toeschou wers bierheen lokt, vooral voer het nemen van foto's. De rivier wordt nu in alle richtingen te voet gepasseerd. Uit Huizen Verleden week was het ys bjj de haven gaan kruien, met groot gevaar, dat dyken en dammen zwaar beschadigd zouden worden. Heden hebben zich de ysheuveis vastge zet. Vele nieuwsgierigen, ook van elders, komen naar het vreemde schouwspel langs het haven hoofd kyken, Bericht van de Zuidhollandsdhie IJsvereeniging De Schenk en de Veenwetering, de Rjjn van Lei- In brand geraakt. Terwijl' Zaterdag-avond jl. de huisgenooten van den heer O. aan den Academiesingel te Breda by) gezelligen kout om de tafel waren geschaard, werden dezen door ontzetting aangegrepen, toen het 12-jarig dochtertje van mevrouw baronnesse Van H., mede inwondend met brandende kleeding uit de kamer rende. Het meisje staande met den rug naar de kachel, en prentjes in een illustratie beziende, had on bewust met haar kleeding de vulkachel genaderd, waardoor het schortje vlam vatte en de overige kleeding aantastte, mede doordien het kind door het huis rende. Door de edhitgenoote van den heer O., werd het kind tot staan gebradhi en trachtte deze door het kind tegen ziclh te drukken, de vlammen te smoren. Dit mislukte, ja, zelfs bekwam mevrouw O. brandende haren en werd haar japon reeds ge schroeid, waarop het meisje door haar moest worden losgelaten, en naar de keuken liep. De moeder van het meisje, mevrouw baronesse v. H., inmiddels toegeschoten, wieip zich op het brandende kind, doch de vlammen hadden een te groeten omvang, zoodat ook deze poging mis lukte. Inmiddels had de jongeheer Gererd Zeed- ses des Plantes, bij de familie O. inwonend, de tegenwoordigheid van geest zich van 'n emmer met water te voorzien en wierp hij) den inhoud over het meisje, waardoor de vlammen gesmoord werden en de kleeding verder gebluscht. Dr. B. inmiddels ontboden, verleende geneeskundige hulp en kon de bekomen brandwonden minder ge vaarlijk noemen. j i i Nog werd beduidende brandschade bekomen doordien afgeslagen brandende stukken der klee ding op verschillende plaatsen Waren ingebrand. Verzekering dekt de schade. Voorzeker, het actieve optreden der aanwezigen, heeft een ontzettend ongeval in zijn opkomst verijdeld. (D. v. N.) Ongelukken. Zaterdag-middag is te Hee renveen de 25-jarige timmermansknecht D. Blauw van Wolvega, by het plaatsen van een luchtkoker! van het dak der in aanbouw zynde nieuwe school gevallen en zoo deerlyk gekwest, dat hij binnen een uur overleed. Iu het Israëlietisch Ziekenhuis te Amster dam is Zondag-avond aan de 's middags bekomen wonden overleden een 9-jarig meisje uit de Nieuwe Kerkstraat, wier kleeding in brand was geraakt, toen zy te dicht by de brandende open staande kachel kwam. De moord te Zeist. Het vütr. Dbl". meldtWy hebben voor eenige weken medege deeld, dat bij den verdachte Van Vaalen in het Huis van bewaring verschijnselen waren waarge nomen, die deden denken aan krankzinnigheid. De deskundigen, aan wie een geneeskundig on derzoek werd opgedragen, om vast te stellen in hoeverre men hier met voorgewende dan wel met werkelijke krankz nnigheid had te doen, zyn thans druk bezig zich van die opdracht te kwyten, al kan het nog geruimen tyd duren voor hnn rapport by de justitie wordt ingediend. Intusschen verne men wy, dat de opinie, die aanvankelyk naar si mulatie van den verdachte overhelde, zich sedert wel eenigzins heeft gewyzigd, al valt met zeker heid natuurlyk niets te zeggen alvorens de dokto ren hun onderzoek hebben voltooid. Er zyn toch feiten die wyzen op werkelyk bestaande verstands verbijstering. Van Vaalen kreeg onlangs byv. bezoek van zijn vader en zuster, die in de gelegenheid werden ge steld om rustig en ongestoord met hem te praten de vader hoopte eenigen invloed ten goede op zyn zoon te kunnen uitoefenen en verzocht hem met dat doel te mogen opzoeken. Van Vaalen bleek beiden, vader noch zuster te herkennen en het onderhoud bad dan ook niet het minste resultaat. Een kort gesprek viel met den verdachte niet te voeren, zoodat het bezoek gee- nerlei uitwerking had. Het spreekt vanzelf, dat deze plotseling opgeko men omstandigheid, die een medisch onderzoek van iangerén duur noodzakelyk maakte, de afloop van de instructie in deze zaak zeer vertraagt. Vreemde vergissing. Te Aardenburg kwam een jongmensch, die dezer dagen zich als militieplichtige dient aan te geven en daartoe zyne geboorteakte kwam opvragen, by het ont vangen daarvan tot de ontdekking, dat zyne grootmoeder als zyn moeder te boek staat. De groote diamant, door de Transvaalsche regeering den koning van Engeland aangeboden, is, naar men uit goede bron verneemt, te Amster dam aangekomen. Zy, die meenden, dat er heel wat omslag gemaakt zou worden met de eigenlijke verzending, hebben zich vergist. Weet men hoe de .steen, die een waarde heeft van 6 millioen gulden, van Zuid Afrika naar Engeland is gebrach t Als doodgewoon postpakket, zonder meer. Van Londen naar Amsterdam is niet anders gehandeld. Onze zegsman, die het weten kan, deelde ons mee» dat de steen weer als gewoon postpakket is ver zonden, terwyl een speciaal ervoor aangewezen beambte der Londenscbe Bank door twee personen bewaakt, van de Bank een kistje heeft vervoerd metniets erin. De heeren hebben alleen op het pakket een oogje gehouden. Waar de steen te Amsterdam bewaard wordt, wordt stipt geheim Een goochemerd. Een man, als vrouw ge kleed, is aangehouden door de politie aan den Oedjong te Soerabaja. Er zat op de hoogte van Petireman al sedert eenigen tijd een waronghoud ster, die het erg druk had. Zij sdheen een mooi gebouwde vrouw, en niet preutsch óók. De po litieoppasser vond dat erg verdacht, daar het bjj Javanen geen gebruik is handtastelijk te worden aan de warong. Hij nam de waronghoudster mee naar den schout en daar bleek, dat het vrouwtje een ver- kleede man was, die heel handig 'Let figuur eener vrouw met oude goeniezakken had *geimmiteerd. Hij gaf voor als vrouw gekleed meer te verkoo- pen,.terwijl hij als man aan de warong geen klanten kreeg. Hij zal toch voor de rol moeten verschijnen. t (Ni Socr_ Cg Levend verbrand. Op Goenong Batoe in de dessa Medoe was een vtouw in een grooten pot inlandsche suiker gaan koken, zoo vertelt de „Pre- angerbode." Natuurlijk kreeg zy een heelen troep kampongkleuters om zich heen. Toen de vrouw zich even verwijderde ontstond er ruzie onder het grut, een tweejarig kind kreeg een duw en kwam midden in den kokenden pot te lande. Op 't geschreeuw der kleine kwam dadelijk het kampangvolk toegeschoten, maar 't was al te laat. Het kind was reeds omgekomen. De sneeuw in Berlyn. In de hoofdstad van het Duitsche Ryk heeft de enorme sneeuwval van de laatste dagen groote verkeersstoringen te weeg gebracht, die zich zelf ver in den omtrek nog doen gevoelen. Rytuigen en omnibussen met paardeniractie konden slechts met de uiterste moeite vooruitkomen, daar de paarden door de gladheid voortdurend vielen. De treinenloop naar het Noorden is geheel in de war. Eergisteren bleven op het Stetiner Bahn - hof alle internationale treinen weg en de ambte naren rekenden met sommige treinen op een uur of tien vertraging. De expres Berlyn—Kopenhagen bleef Woensdag in de sneeuw steken, terwyl d« nachtexpres Kopenhagen—Berljjn van Röskilde maar weer terugkeerde. Kopenhagen heeft dan ook eergisteren geen post land*1 ontvangen? gelegen buiten* r" 1 ■i'.-H'A.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2