Dagblad voor Schiedam en 31ste Jaargang. Donderdag 16 Januari I9D8. No. 9010. ilonncert D op ie feuilleton. Gelouterd. Nienwe SclieiaiKle Courant met gratis bad prijs 10 c. p. weet. 0.45 p. aai fl.35 g. 3 mi Officieele berichten. Kennisgeving. Bekendmaking. Kennisgeving. •Kennisgeving. Biiitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnen land. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, por maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders-, BureauBOTER8TRAAT 50 1?:' PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. STRAATNAMEN. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge raadsbesluit van den 14den Januari j.h, de volgende namen gegeven zjjn aan de hieronder aangeduide straten St. Liduina-straat. (Wroeger bekend als ïFranke- straat"). Fabri straat(De straat, gesticht door de Vereeniging»Volkshuisvesting"). Plein »Eendragt". (Vroeger genoemd «Eendracht- plein"). En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den löden Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W. B. De Secretaris, V. SICKENGA. Alphabetisclie lijst van de iu deze Gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van paarden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat de ingevolge art. 17 van het Koninklijk besluit van 16 December 1902 (Staatsblad No. 222) opgemaakte alphabetische lij»t, bevattende de namen der in deze Gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van één ot meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari a.s., voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage zal liggen. Schiedam, den 16den Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V SICKENGA. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan J. T. Bertels, lirma G. J. Bertels, en zijne rechtverkrijgenden vérgunning verleend is tot uitbreiding zyner branderij, staande aan de Westerkade no. 4, kadaster sectie M no. 412, roet een stoomketel van 14 M2 verwarmingsop pervlak, ter vervanging van dien varf geringer afmeting. Schiedam, den 16den Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12, le lid der Drankwet, Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 33) Waarom kijkt ge mij zoo verwonderd aan? unt ge het niet gelooven? Dan zal ik u nog tets vertellen, een ontzettende gebeurtenis, die- zijnen zelfmoord begrijpelijk maakt.. „Nu?" „Graaf Fedor Davidowitsch werd door hem vermoord." «Wie zegt dat?" vraagde zij1 weder als het verpersoonlijkte wantrouwen, a llcl-1S duidelijk bewezen i De politie heeft n stand van zaken reeds opgenomen. De ver- r'^en van zijne clubgenooten, die van den lieden'llt Van Ludesk°y en van nog andere toedracht d^zaak^1 °mtront de geheelc den,'1 watb hefg^ïS011 T* woor' 't licht gebracht^^ rrlt onderzoek reeds aan aan datgene, wat Elil Ujt rw.0 am ëehjk vernomen had. Aan enen mol m?d dachten rade geloofde men nog niet \lln°was de meening toegedaan, dat Oscar in 'zijn zin nelopze woede met den uit het bed gesprongen ter openbare kennis, dut bij hen een verzoek is ingekomen van LEONARDUS JEGEN, alhier, om vergunning voor deta verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop voor het benedenlokaal van het pand Lange Haven no. 36 en herinneren, dat, ingevolge het 3e lid van art. 12 der Drankwet, binnen 2 weken, na deze bekendmaking, tegen het verleenen van de ver gunning, schriftelijk bij hun College bezwaren worden ingebracht. Schiedam, 16 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNEHLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. DUITSCHL AND Uit Berlijn wordt door den particulieren cor respondent van de »Petit Bleu" het volgende ge meld Men zegt, dat de onderhandelingen tusschen Engeland en de andere Staten om de vrije vaart in de Oostzee te verzekeren in oorlogstijd, niet door Duitschland zullen worden tegengewerkt. Natuurlijk begroet Duitschland die onderhande lingen niet met geestdriftin tjjd van oorlog zou zijne vloot in de Baltische zee als in een muizen val kunnen worden opgesloten en zijne kusten gemakkelijk gebombardeerd worden. Daarom heeft 't in beginsel steeds voor de sluiting dier zee in oorlogstijd geijverd. Maar beseffend dat de meerderheid der mogendheden, Rusland aller eerst, zich laten leiden door den Britschen in vloed gunstig gezind zijn voor de vrijheid dier zee, zal 't dezer zake geen moeilijkheden maken, op voorwaarde h-i e r gehoord te worden evenals in de Marokkaansche kwestie, wjjl Duitschlands belangen en rechten in deze kwestie nog meer dan in het Marokkaansch conflict gemoeid zijn. Daarom zal 't de noodige maatregelen nemen orn zjjne vloot voor elke ver rassing te bewaren in oorlegstijd en haar de noo dige steunpunten elders te verzekeren. BULGARIJE. Het huwelijk van vorst Ferdinand met prin ses Eleonora von Reuss-Köstritz is definitief vast gesteld op 29 Februari. Het zal worden voltrok ken op het kasteel Osterstein bij Gera. Het oorspronkelijke' plan om het huwelijk op het slot Emstbrunn bij Weenen te voltrekken heeft men om verschillende redenen laten varen. Tal van vorstelijke personen zullen bij de plech tigheid tegenwoordig zijn. Het Russische Hof zal zich door grootvorst Wladimir laten vertegen woordigen. I MAROKKO. Uit Tanger wordt heden gemeld: Rechtstreek- sche berichten uit Rabat bevestigen, dat er onge rustheid heerscfhlt in de omgeving van Abd-el- Aziz. Het mee rondeel der Marokkaansche over heidspersonen heeft verwanten en goederen te graaf in gevecht was geraakt en onwillekeurig op hem geschoten had. De zelfmoord was dus eene soort, van berouw geweest na het bedre ven van zijine vreeselijke daad. Ook bestond nog de mogelijkheid, dat Olfers reeds vóór hij in de club was gekomen, het plan had geihad, zich door zelfmoord het leven te ontnemen, en dat hij daar eerst op de gedachte was geko men, den man, dien men hem als zijn doodvijand had doen kennen, mede te doen sterven. Elli luisterde met ingehouden adem. Zij heclhtte zich met. inwendige vreugde vast aan de overtui ging, die uit haars vaders woorden bleek, dat men in elk geval aan zelfmoord, dus aan den dooid van Oscar geloofde. „Weet men dan zeker, dat de gtevonden hoed aan hem behoorde?" vraagde zij alleen. „Een der agenten bracht den hoed mede ik heb hem zelf gezien het is die van Os car de menschcn in 't huis herkenden hem dadelijk; hij droeg hem gisteren, toen Ihdj zich verwijderde het is een stijve, grijze zomer hoed en draagt van binnen zijn monogram." Elli herinnerde zich, dat zij Olfers 't laatst met eenen donkeren, slappen hoed met bree- den rand gezien had en kon zich nu licht voor stellen, dat hij dien anderen hoed op weg naar huis verloren had. Zij zond in den geest een dankbaar gebed ten hemel. Nu mocht mén im mers hopen, dat men zich zou tevreden stellen met te gelooven aan den dood van den onge lukkige, do verdere nasporingen zou achterwege Fez en loopt gevaar alles te verliezen als 't zich niet voor Mouley Haf id verklaart. Abd-el-Aziz zou een krachtige Fransche of Europeesdhie tus- schenkomst ten zijnen gunste wenschen. De Euro peanen achten onvoldoende voor hunne veiligheid de Fransche troepen door generaal d'Amade op 30 kilometer afstand van Rabat samengetrokken. JAPAN. Te Tokio loopen geruchten over een ernstige kabinets-crisis. Naar het heet zijd de ministers van financiën en van verkeerswezen afgetreden. Ook de mi nister-president bood zijn ontslag aan, hetgeen echter door den Mikado niet werd verleend. De moeilijkheden, in het Kabinet gerezen, betreffen de begrooting. Volgens officieel rapport over den moord den lOn dezer in het patriarchistisdhe dorp Dra- gohlareso in Macedonië gepleegd, heeft een Bul- gaarscbe bende daar 5 huizen verbrand en zijn daarbij 24 personen, waaronder 10 kinderen om gekomen in de vlammen of verwond. Een per soon is verdwenen en een ander is door de Bul garen ontvoerd. Een Bulgaarsche bende van zes personen, onder bevel van Joachim Gyorgyf, is verslagen te Ramme in het sandjah van Serrés. De Poolsche fractie van den Duitschen Rijks dag heeft gisteren de regeering willen interpel- leeren over de Poolsche onteigening, welke zaak bij den Pruisischen Landdag aanhangig is ge maakt. Ondanks den tegenstand der regeering, die verklaarde, dat deze zaak uitsluitend Pruisen en niet het rijk aangaat, heeft de Rijksdag de inter pellatie toch toegestaan. Te Berlijn is het gerucht verspreid, dat een Duitsch eskader, de aanstaande maand een kruistocht gaat ondernemen in de Spaansche wate ren en dit feit min of meer in verband zou staan met de nieuwe Marokkaansche crisis. Alle voor behoud is hier gewettigd. Aan de Porte zijn door de diplomatieke mis sies der scheepvarende landen identieke nota's overhandigd, welke een herhaling bevatten van het in de laatste nota neergelegd verlangen, nl. om de sedert den oorlog met Griekenland in het jaar 1897 verboden nachtelijke doorvaart der postvaartuigen door de Dardanellen wederom toe to staan. Tegenover vroegere onjuiste commentaren zij1 opgemerkt, dat hierdoor het zeeëngte-vraagstuk niet wordt aangeroerd, en dat het hier slechts handelsfaciliteiten betreft, gebaseerd op vroeger gesloten overeenkomsten. De Crisis. »De Tel" schrift Er is reeds zoo pertinent beweerd, dat van laten, en zoodoende den vluchteling gelegenheid geven, zich te redden. Het had er allen scihiijn van. De avondbladen brachten een nauwkeurig bericht over den moord op het Apothekers-eiland en den daarop gevolgden zelfmoord*van deri jongen Olfers, waaraan niet meer getwijfeld weid. Men had zijnen hoed aan het Schedimi- rowsk-eiland opgevischt; het lijk was door den sterken stroom waarschijnlijk dadelijk in de bocht gedreven, waardoor het gemakkelijk te verklaren was, dat men het niet had kunnen vinden. Dat de dader ontvlucht was, kon men bovendien niet veronderstellen, omdat deze zon der geldmiddelen was, zooals duidelijk bewe zen kon worden. Vervolgens liet men zich in de bladen uit over den roep en de leefwijze van graaf Ludeskoy en diens gezelschap, om eindefejk een paar hatelijke aanmerkingen aan het adres van de club en de jonge burgerzonen uit te deelen, die zich daar aan gevaarlijke ge noegens overgaven. Volgende courantenberichten waren steeds meer en meer ongunstig ten opzich te van den vermoorde, en droegen er toe bij om den jongen Olfers een openlijk medelijden te verzekeren. Het gerechtelijk onderzoek be treffende de nalatenschap van den graaf bracht bovenal aan den dag, dat deze Ludeskoy in geen geval de zoo onberispelijke aristocraat was geweest, waarvoor men hem in zijne omgeving gehouden had. De zoo geroemde betrekkingen tot de hoogste kringen, die hem in de oogeii zijner burgerlijke vrienden een interessanteh roep een wederoptreden van dr. Kuyper bij deze gele genheid geen sprake is. Was dit bericht wjj meenen van den »Centrum"-correspondentjuist, dan moet de situatie in de laatste dagen zeer veranderd zjjn. Wjj vernemen namelijk van welingelichte zjjde, dat er thans niet alleen sprake is van dr. Kuyper's optreden als minister, maar dat het steeds zeker der geacht moet worden, dat de oud-premier in een rechts Kabinet zal zitting nemen. Trots alles wat in de laatste weken, ten opzichte van dr. Kuyper, in recbtsche en linksche pers is geschre ven, schijnt men van anti-revolutionaire zjjde geen Kabinetsformatie te willen zonder den leider. De oudere Katholieken toonen zich intusschen zeer gekant tegen een hernieuwd plaatsnemen van dr. Kuyper achter de groene tafel. Zjj vreezen als gevolg hiervan een oplaaien van den partjjhaat en verscherping der verdeeldheid in den lande en.... versterking van de positie der linksche partjjen. 't Is dan ook vrijwel uitsluitend op grond van tactische overwegingen, dat zjj de ministerscandi- datuurKuyper bestrijden, ter plaat.se, waar men over de verdeeling der portefeuilles delibereert. Echter in de katholieke partjj bestaat op dit punt geen overeenstemming. Want de jongere Katholieken roepen om Kuyper en werken even volhardend ten gunste van zijn wederoptreden, als de oudere Katholieken dit ter voorkoming ervan doen. Ten slotte ligt er, naar wjj vernamen, nog eenige moeieljjkheid in het zittingnemen van de heeren Heemskerk en Kuyper in hetzelfde Kabinet. Maar de kansen op een nieuwe Kuyper-aëra zjjn stjjgende. Wjj vernamen, dat jhr. mr. De Savornin Loh- man, reeds daags na de ontslagaanvrage van het ministerie, door H. M. de Koningin in gehoor is ontvangen. Het laatste bericht, betreffende den heer Loh- man, doelt er dus bljjkbaar op, dat de staatsman ten tweede male ten hove is ontboden. De gistermiddag gehouden vergadering der Roomsch-Katholieke Kamerclub had alleen ten doel, de behandeling van het rapport van de Roomsch-Katholieke kiesvereenigingen, betreffende het kiesrecbtvraagstuk, in verband met de resul taten van een onderzoek, door de Kamerclub in zake dit vraagstuk ingesteld. Naar men verneemt, gaat de heer Heemskerk voort met het plegen van overleg met de verschil lende groepen der rechterzijde, in verband met de crisis. Omtrent de eergisteravond te 's-Gravenhage gehouden bijeenkomst van de heeren Heemskerk, Kuyper, Talma en de leden van de Katholieke Kamerclub, waarvan in ons vorige blad onder het hoofdje Kabinetscrisis is melding gemaaüt, zegt thans de Nieuwe Tilburgsche Courant (uitgever de heer A. Arts, lid der Tweede Kamer «Evenmin als de vorige bjjeenkomst in het verleend hadden, waren alles behalve groot ge weest. Hij scheen een tamelijk duister leven achter zich te hebben, dat men niet verder wenschte op te helderen. Zeker was 't slechte, dat de man lang in de Krim en in den Kaukasus had rondgezworven, totdat het hem gelukte zich in den laatsten Turkschen veldtocht als vny williger door een vermetele daad te onderschei den, die hem de gunst zijner supérieuren en zijne bevordering tot officier opleverde. Het lukte hem toen zelfs, zich bij den commandeerenden groot vorst in te dringen en hij wist zich deze omstan digheid ten nutte te maken. Maar het was al tijd een zacht, verachtelijk lachje van welwil lendheid geweest, waarmede deze hooge bescher mer hem behandeld had. Van de goederen, waarom Ludeskoy volgens zeggen procedeerde, was geen spoor aanwezig; hij had slechts kun nen leven van zijn tractement als kapitein, als hij zich ten minste niet door het spel de mid delen had verschaft, om zoo kostbaar te leven. Wel wetende, dat hij in den kring zijner adellijke vrienden weinig kans op goed succes zou gehad hebben, had hij zich in Petersburg hij den rijken burgerstand aangesloten, wiens ijdelheid door den° graventitel en zijn aristocratische vormen op e©ne door hem gewenschte wij'ze gestreeld weid. (Mordt vervolgt).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1