Dagblad voor Schiedam Omstreken. 31ste Jaargang. i\o. 9012. EERSTE BLAD. Het geïllustreerd Zon dagsblad zal bij een volgend nummer worden ingelegd. Ufficieele berichten. Kennisgeving. Buiteniaudsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. 3 ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan. ons BureauBoter- stiaat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel'. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- jijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39o Dit nummer bestaat uit twee bladen. LANDWEER. Oproeping onder de wapenen van een Landweerpliebtige. De Burgemeester van Schiedam, brengt by deze ter kennis van den verlofganger van de Landweer, der licöting 190'1, PETRUS HENDRICUS WINDHORST, behoorende tot he. XXXIII- Landweerdistrict, dat by is aangewezeii oiri op grond van art. 35 der Landweerwet, vóór den tjjd van dertien dagen in werkelyken dienst te komen by het 4e Regi ment Infanterie in garnizoen te Delft, op 10 Februari aanstaande; dat by mitsdien by deze wordt opgeroepen om op dien dag vóór des middags twaalf ure by ge noemd korps tegenwoordig te zyn, gekleed in uniform en voorzien van al de aan hem uitgereikte voorwerpen van kleeding en uitrusting. Ingeval ziekte de opkomst mocht .verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra mogelyk doen blyken door overlegging van een op •gezegeld, papier geschreven en gelegaliseerde geneeskunuige ver klaring ter Gemeeute-3ecreiarie. De verlofganger van de Landweer, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. De verlofganger, die zich niet tijdig op de aangegeven plaats van opkomst aanmeldt, maakt zich strafschuldig. liet niet-ontvangen eener hoofdelijke oproeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst ih werkeujken dienst, daar deze openbare kennisgeving LLSilx en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opge roepen. MF Zoodra de verlofganger iu uniform is gekleed, staat liy onder de ürygswetteu. Schiedam, den 18den Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. RUSLAND. Tengevolge der huiszoekingen gisteren gedaan ten huize van de partij der constitutioneel demo craten laken de openbare meenig en de onatban- kelyke pers eenparig de regeering, omdat zy de party der cadetten wilde vernietigen door zich aan te sluiten by een geheime organisatie, waht de denkbeelden van de party der cadetten stemmen overeen met die van een groot deel der Russische burgerij. Deze laatste wordt aldus in de oogen der regeering een revolutionair en gevaarlyk element. FRANKRIJK. De Koning en de Koningin van Engeland zul len Maandag 24 Februari te Parijs arriveeren en daar ©enige dagen vertoeven. Vóór het be zoek aan Parijls gaat het Engelsdhe koninklijk echtpaar naar Noorwegen. De Parijsche „Temps" vermeldt, dat sedert den Russisch-Japanscthen oorlog Japan om zijn marine en zijn leger te versterken voor 298 mil- lioen francs aan materiaal in Engeland, Duitsch- land en Amerika heeft besteld en gieen sou 'heeft doen verdienen door de Fransche industrie, die toch op de Japansdhe leeningen heeft ingeschre ven. De „Temps" meent dat Frankryk toch ein delijk eens een deel van zyn ententes, hond genootschappen enz. moet opgeven. Wat Japan betreft, zouden beide Staten er zich beter bij bevinden, want goede rekening maakt goede vrien- den. -, ITALIë. Een Leuter-telegram uit Rome meldt, dat de II. Vader gister-nacht een liclhten aanval van jicht had. Pius X kon desniettegenstaande toch op staan en bezoeken ontvangen. MAROKKO. De berichten uit (het Marokkaansche rijk lui den de laatste dagen zeer ongunstig. Blijkbaar zijin er nieuwe moeielijikheden te waclhtein in ver band 'met het krachtdadiger optieden der Fran sche troepen en de proclamatie van Moeley Ha- fid tot sultan. Over de uitwerking der proclamatie van Moeley Hafid tot sultan ontving de „Matin"-correspon- dent te Tanger uitvoerige bizonderheden. Den 5en Januari aldus meldt hij liepen in den vroegen morgen talrijke Adoels door de stad om rijiken en armen de proclamatie van Moeley Hafid en de acte van Abdoel-Aziz afdan. king te laten teekenen. Woensdag j.l. werd een copy van deze docu menten aan Moeley gezonden en tevens ontving hij de „siljhiam," het witte gewaad, dat tot dusver op het graf van den heiligen Moeley Edris ten toongesteld stond. Bij het opstellen der proclamatie deed zich het volgend incident voor. De „Ghi" (geleerde) Meni Sanhaji, bekend wegens zijn vaardigheid in het redigeeren van publieke stukken, werd met het samenstellen der acte belast. Hij deed het zoo, dat er een kleinigheid aan ontbrak teneinde het stuk voor de toekomst ongeldig te maken. De fout werd ontdekt en hij moest 'haar met zijn leven betalen. De afgevaardigden, die daarna met de redactie belast werden, besloten de keizerlijke archieven te raadplegen. Alle proclamatie's wer den zorgvuldig in de Moskee op het graf van Moeley Edris bewaard. Ze werd ten slotte letter lijk overgeschreven van de acte, betrekking heb bend op Moeley Ismaël, die in 1082 Mohamme- daansche tijdrekening (de vesentiende eeuw der Christelijke jaartelling) regeerde. Het stuk werd eergisteren naar Marakesj gezonden. De Parijsche berichtgever van de „Kö]n. Zei- tung" meldt over hetgeen er te Marakesch is gebeurd het volgende Een Franscb oorlogsschip heeft te Tandzjer een brief uit Mazagan aangebracht, in welken brief gemeld wordt, dat, volgens brieven uit Mara kesj, den 12en in de moskeeën daar de Dzjehad (Heilige Oorlog) tegen de Franschen uitgeroepen is, aangezien hun voortdurend opdringen geen anderen uitweg laat. Men besloot tegelijk, Moelai Hafid te steunen. Ook uit de buurt van Maza gan trekken er scharen naar Marakesj. De ge heel ongerechtvaardigde aanval van de Fran schen op de mehalla van Moelai Hafid bij! Mc- dioena en het onnoodige oprukken van de Fran schen naar het binnenland hebben dat besluit uitgelokt. Het is nog niet zeker of er reeds tot den Heiligen Oorlog zelf, dan alleen tot de toe bereidselen ervoor is besloten. Dzjehad betee- kent in Marokko toch ook wapening, volgens den correspondent der „K. Ztg." In alle geval besluit hij hebben de Franschen zichzelf de nieuwe uitbarsting te wijten. In de Fransche Kamer Ibeeft Jaurès gister ver zocht de regeering te mogen interpelleeren over het gevecht van Settad, waarbij 150 Marokkanen gedood en 300 gewond wenden, en over het op rukken van generaal Amade. Minister Pichon antwoordde, dat generaal Ama de de schuldige' stammen ihieeft bestraft en dat hij (hem er hartelijk mede gelukwenscht. Niets werd er veranderd in de Fransche politiek, wel ke bestaat in het beschermen der Europeanen, De aan generaal Arnade gegeven bevelen zijn de zelfde als die zijn voorganger werden verstrekt. Op de Fransche politiek werd de goedkeuring van alle mogendheden verkregen. Op verzoek der regeering werd met 367 tegen 197 stemmen de 24ste dezer voor die interpel latie bestemd. Een bericht uit Fez te Tanger ontvangen meldt, dat El Mirani een joodsch deskundige 'heeft ontboden om een nieuw keizerlijk zegel met den naam Mouley Hafid te vervaardigen. Ben Daoud, oud-minister die ter gelegenheid van de reis van den Sultan naar Rabat gevangen was genomen, is weer in vrijheid gesteld evenals de aanvallers van den Franschman Gironcourt. Patrouilles bewaken de consulaten van Fez, wijl men vreest, dat de bevolking de huizen der Euro peanen en ministers van Abd-el-Aziz zal plun deren. 't Is onjuist, dat de tabak-entrepots te Mequinez zyn geplunderd; zy die aan den pacha de opheffing dier depóts zijn gaan vragen, zijn gevangen genomen. Men verzekert, dat Mouley Hafid tot sultan te Mequinez geproclameerd is en zijne procla matie met 21 kanonschoten is begroet. JAPAN. Volgens den correspondent van de „New-York Herald" te Sjanghai, is men in Clhina bevreesd, dat in de kwesties, die er nog tusschen Japan en China 'hangen, Japan krasser zal gaan optreden, nu de militaire partij te Tokio de bovenhand heeft. f Dezelfde correspondent weet te vertellen, dat volgens betrouwbare berichten, de Japanners op de Pescadores uitgebreide verdedigingswerken aan leggen. In den laatsten tijd hebben zij er vele zware kanonnen opgesteld. - Naar Reuter uit Tokio seint, heeft de Ja- pansche regeering bericht' gekregen, dat het ver slag van Lemieux de Canadeesche regeering vol komen bevredigt. De Canadeesche regeering néémt ten ©enenmale genoegen met de belofte van de Japansche regeering om de landverhuizing van arbeiders te beperken, en vertrouwt dat de Ja pansche regeering de voorschriften die zij' dien aangaande in haar memorie aangeeft, zal weten te laten gelden. Er blijft dus nog alleen oen uitwisseling van memoranda tusschen de twee regeeringen over. AMERIKA. De minister van oorlog der Noord-Amerikaan- scfee Unie, de heer Taft, candidaat van president Roosevelt voor het presidentschap der republiek, bad 't bij een groot deel van het kiezerskorps verbruid, byzonder bij de groote joodsche partij, door ter gelegenheid van zyn doortocht te St. Petersburg eene uitnoodiaing tot een diner by den Tsaar aan te nemen en op de gezondheid van dien anti-semitischen aristocraat te drinken. Nu werd gisteren te Washingtoiï een banket gegeven ter eere van den beroemden Rus Milin- kuff, geuoopt als «revolutionair" uit Rusland de wyk te nemen. De heer Tatt heeft aan dat banket deel genomen en op Milinkoff gedronken ondanks de stappen door de Russische'n ambassade bij de Amerikaansche regeering gedaan om dien banne ling als een verpeste door de officieele wereld der Unie te doen behandelen. Daardoor heeft Taft bet verloren terrein by het kiezerskorps weer herwonnen. In den nacht van Donderderdag op Vrydag is te Salzburg, tengevolge van hartverlamming, de groothertog van Toscane overleden. Groothertog Ferdinant de ,IV werd 10 Juni 1835 te Florence geboren hjj volgde in 1859 zyn vader, Leopold II opzijn oudste dochter is de gewezen gemalin van koning Friedrich August van Saksen, daarna gravin Montignoso en thans de «echtgenoote" van den pianist Enrico Toselli. Te Dublin heeft een door John. Redmond bijeengeroepen vergadering van Iersche nationa listen plaats gehad. Oschoon de bijeenkomst niet openbaar was, bljjkt thans, dat een aantal leden zich heftige aanvallen veroorloofden tegen Red mond, zoodat diens afireden als leider waarschijn lijk geworden is. Als opvolger wordt William O'Brien genoemd, die zich voorstander heeft ver klaart van een nieuw program van actie, waarvan verzoening met Engeland de grondslag is. O'Brien heeft reeds een bijeenroeping van de Iersche natio nale conventie aangevraagd, waartegen Redmond zich verzette. O'Brien zou voorstander zyn van een «halve home-rule" voor Ierland. Zijn aanhan gers beweren, dat de kritieke toestand van Ier land geweten moet worden aan de alles of-niets- politiek van Redmond. Een gevolg van zyn onbe kwaamheid is het' opkomen van de Sinn-Fein- beweging. De aangangers van O'Brien stellen zich de Boeren, die ook toegegeven hebben, ten voor beeld. De vijf gistermorgen te Londen in hechtenis genomen stemrecht-vrouwen zyn voor het politie hof verschenen. Het vonnis luiddeborgtocht stellen voor goed gedrag of drie weken hechtenis. Zy kozen het laatste. Te Saï'la is een soldaat, van het vreemde lingen-legioen. Duitsch oud-otfleier, gearresteerd, die beschuldigd wordt van spionnagehy stond in correspondentie met officieren van Saar- brücken. De „Times" verneemt aangaande Tibet uit Peking: De onderhandelingen tusschen Engeland en China over de toepassing van het verdrag van 1904 zijn afgeloopen met een uitslag, die voor China bevredigend is. China wil zijn telegraaf tot Lhnssa verlengen. Een Deensch ingenieur, in Clhaneeschen dienst; is met de uitvoering van het plan belast. Men beweert te New-York, dat twee Itali- aansche kruisers, waaronder de „Puglia" op weg zijn naar den Stillen Oceaan om er het oude marine-station te herstellen. Het bericht vindt echter weinig geloofde Amerikaansche verbeel ding "ziet bij de tegenwoordige agitatie overal sche pen op weg naar den Stillen Oceaan om het gele gevaar te bestrijden. Men verzekert dat president Castro van Venezuela het lucifersmonopolie heeft vernietigd, dat het congres twee jaar geleden voor twintig jaar aan een Engelsche maatschappij heeft afge staan. Deze maatschappij werkt met een kapi taal van 5.500.000 francs, waarvan net meeren- deel in Frankrijk is geplaatst. Het kiesrecht. Gisteren vergaderde de kiesrecht-commissie, uit de R. K. Kamerclub daartoe benoemd, opnieuw met leden der anti-revolutionaire party. Ditmaal waren, om beter tot geheele overeen stemming te geraken, ook leden der cbristelyk- historische party daartoe uitgenoodigd. (»Tyd".) Dr. Leyds. De «Zuid-Afr. Post" deelt mede, dat de gezond heidstoestand van dr. Leyds vooruitgaat. Zooals men echter weet, is een langdurig verblijf in een zeer mild klimaat beslist noodig geacht voor vol komen herstel, zoodat dr. Leyds niet vóór het voorjaar in Holland terug zal komen. Het standbeeld van Christiaan Huygens. Thans hebben de leden van den Haagschen Gemeenteraad ontvangen een atdruk van de me morie betreffende het ontwerp van dr. Caypers voor een standbeeld van Christiaan Huygens, waarbij gevoegd is eene teekening in kleuren van bet monument. De desbetreffende Raadscommissie hoopt den Raad een nader verslag over deze zaak uit te brengen. Katholieke Spoormannen. In «Vooruit", het orgaan van den anti-sociaal- democratischen bond van Ned. spoorweg-personeel «Recht en Plicht," komt de volgeade kennisgeving voor Aan de Katholieke leden van «Recht en Plicht." Vrienden 1 Ik deel u mede, dat ik by dezen my met één ruk losmaak van «Recht en Plicht." Onder voorlichting van den onvergeteljjken dr Schaepman grepen wij in 1893 naar een organi satie, die ons in staat zou stellen, in vereenigiog met alle Christus' getrouwen, de sociaal-democratie aan den spoorwagen te bekampen. 15 jaren van strijd liggen achter ons, jareD, die uw leven dubbel verdienstelijk hebben ge maakt. Thans doet God ons langs den biërarchieken weg het licht toekomen, dat wjj den zegen kunnen bevechten, door ons, nauw aangesloten om onze herders, eenheid van actie te verzekeren. Alleen met en door hen zullen wy, waar wy anders in het onzekere rondtasten, den socialen vrede kunnen bekomen, de levensvoorwaarde van het. geluk en de welvaart van den werkman. Gij ziet het: God verlaat ons Nederland niet. In alle andere levensomstandigheden gevoelen wy ons veilig onder Zyn bestuur, ons kenbaar ge maakt door het van Hem aangesteld en voorge licht Gezag. Gij zult dat veilig gevóél niet willen missen by uw werk om u en uw medearbeiders de vereisch- te lotsverbetering te verzekeren. Wordt daarom ijverige en trouwe propagandis-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1