Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Kiezerslijsten. 31ste Jaargang. Zaterdag 18 Januari 1908. No. 9012. TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, por maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post dóór geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 iUiU-.tti1 '•.«/.inUlUlV.. itilDiniUOHinBItiUi PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- iijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 33 Nu de tijd nadert, waarop de nieuwe kiezers lijst moet worden samengesteld brengen wij het volgende in herinnering: Belastingkiezer is hiji, die over /het laatste dienst jaar al zijin aanslagen in de Rijksbelastingen heeft voldaan. Die belastingen zijnPersoneele belasting, Grondbelasting, Vermogensbelasting en Bedrijfsbelasting. Deze aanslagen behoeven niet te loopen over een vol dienstjaar; men moet eenvoudig de verschuldigd© belasting op tijd heb ben betaald. Belastingkiezers behoeven zidh niet aan te ge ven; zij worden ambtshalve op de kiezerslijsten gebracht. f Allen zij, die mede-eigenaren zijn in een onver deelden boedel, waarvoor in 1907 grondbelasting is betaald, terwijl hun aandeel in die belasting f 1 bedraagt, behooren zidh tusschen 1 en 15 Fe bruari aan te geven aan de secretarie waar zij een formulier ontvangen, dat voor 15 Februari ingevuld en onderteekend aan de secretarie moet 'worden ingeleverd, met het belastingbiljet. Wie verhuisde naar een andere gemeente en in oen vorig jaar belasting betaalde, dient zich even eens aan te geven, met overlegging van het vol daan geteekende belastingbiljet. De rijwiel be lasting telt niet mee. Wie op 1 Februari zijn belasting nog niet vol daan heeft krijgt van den ontvanger ten waar schuwing tihuis, een gratis waarschuwing, waar in gezegd wordt, dat, is de belasting op, 1 Maart niet voldaan, men niet op de kiezerslijst komt. Alle overige kiezers, d.'w.z., de huur-, inko men-, spaarbank- en examenkiezers, behooren zicjh aan te geven tusschen 1 en 15 Februari ter se cretarie. Ze ontvangen een formulier, dat on derteekend en ingevuld moet worden ingeleverd aan het Gemeentelhuis. Hierkiezer is hij, die op 31en Januari sedert 1 Augustus van het vorige jaar in een 'huis heeft geiwoond van de huurwaarde voor iedere gemeen te bepaald. Men mag in dien tijd ook éénmaal verhuisd zijn; mits dan ieder der woningen den huurprijs (heeft, door de wet vastgesteld. Men kan echter ook kiezer worden, wanneer het (huis of het gedeelte van het huis, dat men bewoont, niet den geëischten huurprijs heeft, doch iwanneer men in zijn woonplaats grond in huur heeft, en samen daarmêe het voor de gemeente geldende bedrag wordt verkregen. Natuurlijk moet men dien grond minstens van 1 Augustus van het vorige jaar af in 'huur hebben. De huurkiezer moet zidh aangeven. Alleen wan neer hij in dezelfde woning bleef, als het vorige jaar, en hij stond reeds op de kiezerslijst, is aangifte niet noodig. De bepalingen voor de huurkiezers gelden ook voor de schipperszij moeten alleen den vast- gestelden tijd een schip in eigndom of huur heb ben gehad van 24 kub. M. inlhoud, of 25,000 K.G. laadvermogen. Inkomsten- of loonkiezers zijn zij, die van 1 Januari van het voorgaande jaar tot 31 Janu ari van het volgende adhtereenvolgens bij niet meer dan twee pelsonen, ondernemingen, open bare of bijzondere instellingen in dienstbetrek king zijn geweest, en daar een loon hebben ge noten, dat óók voor iedere gemeente in de wet is vastgesteld. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den man, en evenzeer het 'halve loon van min- derjarige, inwonende kinderen. Wanneer dat al les bijteen het door de wet geëisdhte bedrag haalt, kan de man kiezer worden. Men behoeft niet meer het juiste bedrag van loon of inkomen op te geven, doch kan vol staan met de verklaring, dat het loon 'het door de wet gevorderde bedrag bereikt. Als loon wordt ook gerekend het pensioen of de lijfrente, door openbare instellingen verleend en ook dat, door ondernemingen of bijzondere instellingen uitbetaald. Natuurlijk bljjft het be drag van het inkomen voor iedere gemeente on veranderd. Ongevallenrente wordt ook als loon beschouwd. Staat ook in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, waarin niet gewerkt wordt, toch als diensttijd bescjhouwd. Is men ten hoogste twee maanden ziek, dan wordt, toch 'het loon gerekend ontvangen te zijn. Ook de kost en de inwoning wordt als loon gerekend naar een daarvoor bij1 de wet door iedere gemeente vastgesteld bedrag. Wie op Zon en feestdagen den kost echter niet geniet, be hoeft vóór deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend vollen kost en inwoning te genieten. f De bepalingen voor de inwonende zoons zijn dezelfde gebleven. Loonkiezers moeten zich ieder jaar opnieuw aangeven tusschen 1 en 15 Februari. Spaarbank- en grootboekkiezers. Wie op 1 Februari a'.s. sedert een jaar f100 nominaal op het grootboek (heeft staan, of f 50 op de spaar bank, zóó, dat het inderdaad zijn eigendom is, kan op grond daarvan aanspraken maken op het kiezerschap. j Hij moet tusschen 1 en 15 Februari zidh op de secretarie aanmelden, onder overlegging van een bewijs van de directie van het Grootboek of het bestuur der spaarbank, dat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderd© bedragen. 1 Het is niet meer noodig, da) men een boekje hebbe van de Rijkspostspaarbank; andere spaar banken, zooals die van het. Nut, tellen ook mee; doch natuurlijk moeten de lichamen, waarvan deze spaarbanken uitgaan, rechtspersoonlijkheid hebben, en, zoo ze na 1 Mei 1900 zijn opge richt, moeten ze een waarborgsom van f 25000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedeponeerd. Wie reeds Grootboek- of Spaarbankkiezer is, behoeft zidh niet. opnieuw aan te geven; daar voor wordt ambtshalve gezorgd. Examen-kiezers. De wet zegt, dat zij kiezers kunnen worden, die „met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krach tens de wet en in verband staande met de be noembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep." Het kiesrecht aan bovengenoemde categorieën van personen wordt toegekend, wanneer zij zijn mannelijke ingezetenen des rijks, tevens Neder landers, die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt. Wie dit jaar op 15 Mei zijn 25ste jaar be reikt en in de termen valt, kan dus kiezer wor den. De Kabinetscrisis. De «Nieuwe Tilburgsche Courant" (uitgever het Kamerlid A. Arts) schrjjft Wij ook hebben vernomen dat er van antirevo lutionaire zijde wel aangestuurd wordt om dr. Kuyper in een nieuw ministerie te doen plaats nemen, maar dat' het verschil van appreciatie over de wensehelijkheid hiervan, bij de katholieken 'zou samengaen met een verdeeling van- ouderen en jong ren, daarvan vernamen wij niets. Wel weten wij, dat verschillende leden der katholieke staatspartij nok van de «jongere" een optreden van dr. Kuyper als minister thans niet in het belang der christelijke politiek zouden achten, zooals de «Telegraaf' opmerkt, «vrijwel uitsluitend op grond van tactische over wegingen." In de eerste dagen van de crisis riep een der meest hartstochtelijke liberale Kamerleden in den antirevolutionairen hoek zou men het zich maeten kunnen herinneren luid op «Ik geef vijf-en-twintig gulden aan den arme, wanneer Kuyper weer minister wordt." Hiermede gaf deze liberaal zich bloot maar liet tevens scherp uitkomen van hoeveel waarde voor de liberale propaganda het zou zijn, wanneer met den naam Kuyper weer kon worden geschermd, de Kuyperhaat weer bespeeld. Wil men nu de vrijzinnige propaganda in de hand werken, men zal niet beter kunnen doen dan dr. Kuyper de leiding weer opdragen. Men krjjgt dan, daarvan zjjn wij en massa's katholie ken overtuigd, een herhaling van 1905, zoodra het maar tot een verkiezing zal komen. Het thans weder optreden van dr. Kuyper als minister, zou, daarvan zijn wij innig overtuigd, het begin zjjn van het einde. Wanneer men nu zonder dr. Kuyper in bet ge heel geen behoorlijk ministerie zou kunnen sa menstellen, dan ware er misschien grond voor de opmerking, 'dat men zich aan de weinig eervolle verkiezingspractjjken der vrijzinniger! niet heeft te storen. Maar evenmin als wie ook is dr. Kuyper onmisbaar, terwjjl men van den anderen kant bij het voeren van politiek, met alle mogelijke, feite lijke omstandigheden moet rekening houdeD. En dit willen wjj wel zeggen, dat het ons en menig collega een onverkwikkelijke toekomst ljjkt> wanneer het Nederlandsche volk weer eens door enkele jaren Kuyper polemiek wordt beziggehouden, verdeeld, opgezweept en verveeld. En wanneer het waar mocht zijn, dat «men van antirevolutionaire zjjde geen Kabinetsformatie (zou) willen zonder den leider", dan is er toch nog alijjd plaats voor de vraag, of de andere bondge- nooten ook hier, evenals bij het verdeelen der Ka merzetels, eenvoudig maar hebben goed te vinden, wat men bij de antirevolutionairen pleegt vast te stellen en te «willen". De nieuwe Justiti e-m i n i s t e r. In het «Weekblad van het Recht" komt een driugende raadgeving voor aan het adres van den nieuwen minister van Justitie. Het blad wjjst op het vele, dat minister Van Raalte ter hand heeft genomen en zegt dan Wat zal de nog onbekende nieuwe minister ven Justitie ons brengen Zijn aspiratiën zullen, vermoedelijk althans, ten deele wel weer gaan in een andere richting dan die van zyn voorganger; zjjn aandacht zal het meest gericht zijn op andere onderwerpen, dan waarvoor degene, die hem voorafging, de meeste belang stelling koesterde. Dit is nu eenmaal niet anders mogelijk. Doch juist in dit oogenbliki nu wij nog niet weten, wien minister Van Raalte zal opvolgen, mag een wenscb, een dringende wensch worden uitgesproken. Laat onze aanstaande minister van Justitie, wie hij ook zijn moge, met terzijdestelling van eigen voorkeur, voor zoover hem slechts eenigszins mogelijk, het werk voortzetten, waar mr. Van Raalte het moest laten liggen, onverwijld en met krachtige hand. En met wat hij nog uit eigen initiatief aan dat werk wil toevoegen, iaat hq daar vooral niet langer dan dringend noodig is, mede wachten. Wie te onzent als minister een werk van eenigen omvang wil zien tot stand komen, is verplicht voor de aanbieding zurg te dragen, reeds in den eersten tjjd van z'n ministerieel leven. Alleen door zoo te handelen kon minister Cort van der Linden zijn ontwerpen ten opzichte van het verwaar loosde en misdadige kind een plaats in het Staatsblad verzekeren. Ea nog moest hij de werkzaamheid voor de invoering aan zjjne opvolgers overlaten. Hjj, die zich thans met de leiding van het departement van Justitie belasten wil, aanvaardt een zware en verantwoordelijke taak. Steeds luider en luider worden de stemmen, die over den achterstand in onze wetgeving klagen. Met eik jaar wordt de toestand ernstiger. Er moet om de schade in te halen hard gewerkt worden. Wij hebben behoefte aan een minister, die de regeermgsboot niet alleen stuurt met vaste band, doch haar tevens een snelle vaart weet te verzekeren en daarbtj volkomen zeker is, op de parlementaire wateren, aan een minis ter, die weet wat hij wil, dit met voortvarend heid ten uitvoer brengt en die de Kamer, aan zijn wil onderwerpende, haar naar zijn wil doet werken. Niet overwegen, maar doen en afdoen, zij de leus van den komenden bewindsman. Ongelukken. Men meldt uit IJmuiden Vrijdagmorgen is door den stoombeuger «Java", VL 164. in de Visschershaven de vlet overstoomd en vernield, waarin de vletterman D. Boon gezeten was, die de trossen zou uitbrengen. Met groote tegenwoerdigheid van geest, greep hij den voor steven van den beuger, klemde zich vast en werd een twintig meters door het water gesleurd. De vele toeschouwers stonden op hun been en te trillen. Juist toen hem de krachten begaven, nader de een ander vlet, die den drenkeling nog bijtijds opnam. Opnieuw is gebleken, hoe gevaarlijk het is zich in een vlet door een stoomschip te laten voortduwen. Te Huisel, N.-Br., is een kind in 't vuur gevallen en aan de bekomen brandwonden over leden. Te Donk (L.-B.) is gistermorgen de molenaars knecht Van Wezel bij het omzetten der molenkap naar beneden gevallen. Hij bekwam zulke ernstige wonden, dat bjj kort na den val is overleden. De Koninklijke auto. In automobiel kringen werden wij gewaar, dat er groote vol doening heerschte, dat Z. K. H. Prins Hendrik zich een auto had gekocht. Over de keuze .liepen de meeningen nogal uiteen. De Prins heeft de keuze namelijk, op een Renault auto laten vallen. Nu was men algemeen van opinie, dat de Renault- auto's tot de beste fabricaties behooren, die op de markt worden gebracht, maar toch was men eenigszins teleurgesteld, dat in deze dagen van crisis de Nederlandsche industrie was gepas seerd. Weer is vergeten, dat wjj daar op den Am- steidjjk een usine bezitten, waar Nederlandsche arbeiders werken om even goede auto's te labri- ceereD, als in het buitenland geschiedt, tegen eenzelfden concurreerenden prjjs. Toevallig zjjn de Renault- en Spyker-wagens van ongeveer de zelfde constructie. Ziet, men had gaarne gezien, dat van hooger hand hier nu eens een protectie- voorbeeld ware gegeven, te meer omdat die fabriek een crisis doorleeft, die zij best te boven zou kunnen komen, met een beetje medewerking juist van de zjjde onzer landgenooten, zooals trouwens «Observer" onlangs in een ingezonden stuk in ons blad aantoonde. (Tel.) De Ruyter-portzegels. Het tijdschrift „De Nederlandsche Philatelist" wijdt nogmaals een beschouwing aan de De Ruyterzegels en zegt daarin o.a.Waarom deed de regeering een nieu wen voorraad vervaardigen? „Haar restbestand was opgeraakt en beslóot zij er toe over te gaan een nieu'wen voorraad te herdrukken. Hoe ik dat weet? De bewijzen liggen voor de hand. Laat ieder ernstige ver zamelaar alle zegels naulwkeurig onderzoeken, zoowel de nieuwe* als de oude, en hij1 komt tot de overtuiging dat alle zegels met breuken, zoo als b.v. li 2i, 6), 7£, 12.), in het> breukcijfer een afwijking vertoonen, die niet te miskennen is, en waaraan men onmiddellijk een nieuwen druk herkent. Dit schijnen èn de re geering èn de drukkers niet te weten, zoodat feitelijk de eerste druk de zeldzame worden, en zal er in deze zegels ongetwijfeld veel gespe culeerd worden. Bij de andere waarden kan ik nog niets ontdekken, doch geloof mij, ook hierin zal verschil bestaan, (hetzij in de inkt of iets anders. Het eigenaardige er van isv dat, ofschoon zooals ik boven aanhaalde, het reeds Maandag savond in de pers gepubliceerd werd, dat er alle waarden voorhanden zijn, tot Zaterdagavond ie Amsterdam geen 1/2, 6i/2, 50 ct. on 1 gulden verkrijgbaar waïen, of gezegd werd nog niet aan gekomen. Men zegt, dat de regeering besloten heeft, steeds te blijven voortdrukken, en zelfs als de voorraad De Ruyter-zegels opgeraakt zal zijn, nieuwe te doen drukken en die te overdrukken en op zoo'n manier de speculatie den kop in te drukken. Zal het haar lukken? Maar dan moet zij eerst beginnen met geen .speculatiezegels te laten druk ken, niet het publiek laten merken, dat zij! van 13 zegels, ter waarde van veertien en een halve cent, liet verhoogen tot twee gulden zeven en idertig cent, ten nadeele van het publiek, dat wanneer dit postzegels waren, nimmer eenig v<u lies zoude lijden, omdat die altijd hunne nomi nalc waarde behouden. Het komt mij /ooi, 1l.1t hier gehandeld wordt als in Transvaal, 111 de jaren 1892—1896, toen ook zooveel speculatie in postezgels van de posterijen uitging; zouden hier dezelfde elementen werkzaam zijn? Doc|h dan kan de regeering een aardig duitje er uit slaan, wanneer zij dat schitterend voorbeeld volgt. „Mag ik eenige wenken geven? Zou het niet goed zijn, indien men (nu men toch bezig is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 5