JAN m KATWIJK. Rotterdam, Middensteiger 10. Effecten Coupons. Beleeningen. Incasso. Déposito's. Spaarkas. JOH. KAMMAN. in oner, Camozzi Invernizzi, IMCASSO-BAMK itoneert D op ie Nieuwe ScMamscle Com Gelouterd. Schiedam-Dordrecht Opgericht in 1875. Portretten in kool, platina en andere procédés. palis ad ps 10 CD. rat. 0.45d.mü1.35d.3M. Uitlotingen. Koloniën. FEUILLETON. Advertentie n. Ingezonden Mededeelingen. Dagelijks geopend en Zondags van 9 tot 4 uur. Amsterdam. ROTTERDAM, Haringvliet 96. Almelo. Schroef bootondernemiri: A. VAN DER WEES Co, Delft. !- Broersveld 65 L. JGrootendorst, Utrecht. DAM DAM 46. Schoorsteenvegers en Kookverdrijvers, bevelen zich beleefd aan voor bovengenoemde werkzaamheden. Volgestort Kapitaal f8000.000.—. Reserve f 1.037.589.12. OEPOSI TO-RENTE. 4 pCt. 's jaars 41'» 4 4 4' {W.ordi pecpolgi), een nieuwen druk te doen verschijnen), b.v. eenige vellen onderste boven liet drukken, eenige cijfers of letters verkeerd laat plaatsen, eenige cijfers of letters laat ontbreken, eenige foutdrukken, enfin er zijn een legio manieren om prachtige zaken te doen' Want de regeering zal wel weten, dat deze curiositeiten massa's geld opbrengen, en nu zij toch eenmaal bezig is, zidhi te meten met do kleine Zuid-Amerikaansche Staten, of met de periode van Transvaal hierboven aangeduid, Iban- dert het volstrekt niets, dat men er wat meer geld uitmaakt. Bovendien kan zij tegen een pre mie ook wel foutdrukken op bestelling aanne men, of wel in het openbaar doen verkoopen, zoodat dan handelaars en verzamelaars als om strijd de hoogste prijzen zullen betalen voor deze rariteiten". Geen woning te vinden. Met ingang van 1 Februari is de kommies bij 's Rjjks belastingen W. H. Folmer van Winterswijk naar Rotterdam overgeplaatst. Het eigenaardige van deze over plaatsing is, dat genoemde persoon, ten vorige jare naar Winterswijk verplaatst, daar nooit in functie is geweest, om de eenvoudige reden, dat de man door den woningnood zich daar niet kon vestigen. Dit geval staat niet op zichzelf. Het komt meermalen voor, dat gehuwd belasting- en spoorpersoneel, naar Winterswijk overgeplaatst, zich niet kan vestigeD, omdat er geen woning te vinden is. dene gevallen, zoowel onder Europeanen als In landers. l Onder het werkvolk worden hier en daar in de laatste dagen veel absenties .waargenomen; van den artillerie-constructiewinkel bijv. worden haast eiken dag werklieden en koelies naar huis gezonden, wijl zij onder het werken koorts krij gen. Ook onder het personeel van den Grooten Boom komen veel absenties voor. De gezondheidstoestand van het garnizoen schijnt bevredigend to zijn. De moord in de Van Ostadestraat, De veroordeelden wegens den doodslag op Van der Kwast in de Van Ostadestraat te 's Graven- hage, Vleesenbeek en Hejjer, zijn tot het onder gaan van hun straf naar Leeuwarden overgebracht. LOTEN VAN OSTENDE, van 1898. Trekking 15 Jan. Betaalbaar 2 Nov. Serie 8213 no. 20 fr. 60,000; serie 5379 no. 4 fr. 1000; serie 4373 no. 10 fr. 500; serie 9898 no. 4 en êerie 10069 no. 11, eik fr. 250. De volgende elk fr. 125 Serie 2718 no. 12 en 20, serie 4373 no. 7, 24 en 25, serie 4683 no. 12, 16 en 25, serie 6363 no. 22, serie 7001 no. 8 en 21, serie 7523 no. 19, 22 en 25, serie 8213 no. 17, serie 9898 no. 2 en 5, serie 10069 no. 17. De Nos. in onderstaande serieën vervat elk fr. 100 2312 2718 4373 4683 5379 6363 7001 7523 8213 9898 10069. (Uit de Mail). Batavia, 24 December. Lucifersfabriek. Eenige maanden geleden maakten de Indische bladen melding van het verzoek van een Arabier te öoerabaja ter verkrijging van vergunning voor de oprichting van een lucifersfabriek in het dis trict Gempol, afdeeling Bangil. Adressant werd verwezen naar den directeur der burgerlijke open bare werken, wat betreft het bezigen van water voor drijfkracht ten beihoeve dier fabriek. Dat verzoek is nu toegestaan, volgens de „Nwe Soerab. Crt.; de fabriek wordt opgericht daar, waar vroeger een etablissement voor de bereiding van indigo bestond, n.l. in de desa, gelegen nabij de sedert gesloten suikerfabriek Djapanaa. Voor de lucifersfabriek zullen de noodige ma chinerieën, toestellen, enz. uit Europa ontboden wordenintusschan. zal een begin gemaakt worden met den bouw van werkloodsen, magazijnen als anderszins. De ondernemer stelt zich voor, lucifers te ver vaardigen, die evengoed zijn als de Japansche en ze tegen lage prijzen in den handel te brengen. I De gezondheidstoestand te Soei'abaja Het schijnt, aldus de „Niwe. Soerab. Crnt.", dat in de laatste dagen de koortsen te Soera- baja weder het hoofd opsteken, want in de be nedenbuurten Krembangan en Pesapen bijv., waar die ziekte een poosje geleden zoo geducht huis gehouden (heeft, hoort men nu weer van verschei- Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 35) Waarschijnlijk, want 'de man had niet de min ste bagage bij zich, en was dus niet van plan eene verre reis te doen. Evenwel wilde Oscar geene voorzorg verzuimen. Hij verliet den gan- schen dag de coupé niet, en vertoonde zich slechts op de stations voor het raampje, om eene verfrissching te nemen. Het was nog zoo ver tot aan de Duitsche grenzen. Te middernacht zou hij pas te Wilna zijn. Aan dit kruispunt kon hij eerst omtrent zijn verdere reis beslissen; het hing er name lijk van af, welke richting de volgende trein zoude nemen. Liever wilde hij een omweg ma ken, dan op één© plaats te blijven, om daar in voortdurende spanning te wachten. Hij ver langde naar rustelooze beweging; hoe verder hij zidh van Petersburg verwijderde, hoe meer hij de geruststellende overtuiging verkreeg, dat zijn redding mogelijk was. Hoe moed- hij ook was, toch gelukte /het hem niet den verlangden, verkwikkenden slaap te vinden. Eerst bij het vallen van de avondschemering drukte hem de afmatting van den verbazend hoe ten dag een Het zoutmonopolie. De aanmaak van zout is, zooals men weet, een gouvemements-monopolie en daarom, zonder vergunning en ten behoeve van den lande, in geheel Nederlandsdh-Indië verboden, behalve in de Vorstenlanden, waar ter zake door de in- landsche vorsten bepalingen zijn vastgesteld, ter- Wijl voorts aan de bevolking van eenige desa's in de afdeeling Grobogan der residentie Sema- rang is toegestaan, de winning van zout uit de aldaar aanwezige zoutwater- en modderwellen. Door degenen, die zich met dat bedrijf bezig houden, wordt eene zekere belasting betaald, ter wijl strenge voorschriften het vervoeren van dat zout buiten de pfdeeling regelen. Dat die zout winning niet van weinig belang is, kan hieruit blijken, dat gedurende het laatste drietal jaren resp. 34666, 36530 en 32978 pikols verkregen werden, terwijl de betrokken desa's in den zout- accijns waren aangeslagen voor de bedragen van f17,363, f17,220 en f18,641. In den laatsten tijd wordt van daar veel zout naar buiten het daarvoor aangewezen afzetge bied uitgevoerd en daar in concurrentie met het gouvernementszout verkocht. Maatregelen zijn in overweging tot beteugeling van dit misbruik. (Java-Bode.) en tusschengelegen plaatsen, in onmiddellijke aansluiting met Zeeland en Noordbrabant. Ver trek van Schiedam, Dinsdag en Vrijdagmorgen vroeg. Goederen worden dagelijks aangenomen bjj den agent A. KOSTER, Hoofdstraat 41, Tele- foon 176. Aanbevelend, Telefoonnr. Interc. 239. URBAN U S PILLEN van Volgens het oude en echt bereide recept, zjjn zacht laxeerend, bloedzuiverend en sljjmafdrjjvend, bjjzonder dienstig tegen ongesteldheden der maag, bevorderen de spijsvertering, nemen de duizelig heid weg en zjjn zeer heilzaam tegen de gal en scherpte in het bloed. Door het vermeerderd debiet tegen den ver minderden prjjs van 30 cents het verzegelde doosje met gebruiksaanwijzing. Te Schiedam verkrijgbaar bn den Heer P. J VAN DER SM AN. 25 cent per regel. EEN TREFFEND ROTTERDAMSCH BEWIJS. Do ziekte der nieren wordt aangeduid door een doffe pijn en zwakheid in den rug. üe zieke kan nauwelijks loopen. De wreede pijn verlaat ihem niet gedurende den dag. 's Nachts is het hetzelfde terwijl hij met smart in zijn bed woelt en tracht in te slapen, nimmer rustende op zijn rug, die 's morgens bij het opstaan pijnlijker dan ooit schijnt. Mejuffrouw J. Koopman, Oudaenstraat 32 te Rotterdam, méldt onsSedert drie jaren leed ik aan hevige pijnen in de nieren, die niettegen staande alle zorgen aanhielden. Ik was den ge- heelen dag lam en afgemat en te minste werk in mijn huis/houden viel mij reeds zwaar. Mijn water was troebel en 's avonds waren mijn voe ten en enkels opgezwollen. Ik was ten einde raad want alle ingenomen geneesmiddelen waren zonder baat gebleven. Men maakte mij toen op merkzaam op Foster's Rugpijn Nieren Pillen die een uitstekend middel voor mijn kwaal zouden zijn. Ik gebruikte ze dadelijk en de uitslag was buiten alle verwachting. Na ze zorgvuldig ge durende acht dagen te hebben ingenomen, was mijn toestand enorm veel beter. Mijn pijnen waren bijna geheel verdwenen en de urine nam weer een normale kleur aan; ik gevoelde me weer opgewekt en kon me beter bewegen. Ik ga nog eenigen tijd voort Uw pillen in te nemen en ben er van overtuigd dat ik in een paar dagen totaal genezen ben. Gaarne zal ik eventueele lij ders omtrent de goede hoedanigheden van Uw uitstekende pillen inlichten. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Spreek langzaam en duidelijk wanneer gij Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Zij zijn te Schie dam verkrijgbaar bij de Heeren Kappelhof IIo- vingh, vooilheen Frans Visser. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. weinig d© oogen dicht. Nu had hij ruimte ge noeg in de coupé om zich zoo lang als hij was neer te vlijen. Op de andere bank zaten nog slechts twee personen, ieder in een hoek en even als hij sluimerend. Olfers ontwaakte eerst na geruimen tijd, door het praten van zijn mede reizigers, die hardop met elkander spraken. Hij richtte zicjh weder op, geheel verfrischt. Het moest reeds laat zijn; de lamp boven hem brandde; buiten door de raampjes was de heldere sterrenhemel te zien. Wat was dat? Eensklaps bleef de trein stil houden, en scheen men zich aan een groot station te bevinden, want er werd een drukke beweging opgemerkt. Ook de twee reisgenooten schenen er ziclh mede te bemoeien, en riepen uit het raampje, doch zij kregen slechts on duidelijke antwoorden van de beambten, die haastig voorbijliepen. Olfers keek op zijn hor loge, het was bijna elf uur. „Wat?" riep bij zeer verschrikt uit, toen hem plotseling de ge dachte overviel, dat hij zijne bestemming reeds voorbij was en den eisch om uit te stijgen niet mocht gehoord hebben. „Zijn wij' misschien reeds te Wilna?" „Neen," antwoordde men hem, „te Swens- jany." i - Dit was het laatste station vóór Wilna. „Waar om hebben wij toch zulk een lang oponthoud? Wij moeten ten minste al een geruimen lijd hier staan?" Men haalde de schouders op en verklaarde Hoogachtend, CAMOZZI IJfVERNIZZI, Broersvest No. 129. opzegging (Bedragen tot f 25.000 zonder opzegging) a n n n n n 1 dag 10 dagen 1 maand 6 maanden 12 Voor Deposito met onderpand. Met 4 dag opzegging 10 dagen Accountant AMSTERDAMSCH ACCOUNTANTSKANTOOR onder Directie van Mr. E. J. Korthals Altes. i 3>/j pCt. 33/4 W. MOLL Jzn. i Directeuren v/h. G. H. VOORHOEVE (kantoor ROTTERDAM. dat men het niet wist en daarom niet instaat was -het te zeggen. Voornamelijk, de eene rei ziger, een koopman, die over de Oost-Pruisische grenzen naar Gumbinnen moest, vloekte gods lasterlijk, omdat hij vreesde de aansluiting te Wilna te zullen missen. Het gelukte hem ein delijk, de deur van de coupé te openen en op het perron van het station te springen. Olfers keek eveneens naar buiten en begreep spoedig dat er iets buitengewoons plaats had. Uit alle raampjes van den trein zag men de hoofden der ongeduldige passagiers. Velen hadden hunne coupé's verlaten, gesticuleerden hevig en be stormden het treinpersoneel met vragen over hei onverwachte oponthoud. Maar men haalde slechts de schouders ,op of gaf onbeteekenende antwoorden. Of de conducteurs wisten het zelf niet, óf zij hadden het bevel ontvangen het publiek met uitvldchten te bevredigen. De alge- meene belangstelling bepaalde zich langzamer hand uitsluitend tot de glazen deur van het telegraafbureau, op wier dunne, groene gordijnen zich in de flikkering van -het licht, van tijd tot tijd de schimmen der boogere beambten vertoonden, die in dit vertrek bij elkander waren. Gaarne zou men naar binnengedrongen zijn om inlichtingen te verkrijgen, maar de twee agen ten, die tot de geregelde politie van het station behoorden, hielden op deze druk bezochte plaats met opgeheven sabel de wacht en lieten slechts beambten passeeren. Wanneer de deur echter voor pen oogenblik geopend werd, om den een of ander binnen te laten, kon men uit de naar buiten dringende stemgeluiden opvangen, dat de heeren daarbinnen nog onrustiger waren, dan het wachtende publiek daarbuiten. De vloeken en verwenschingen, die de rei zigers uitbrachten, werden voortdurend hefti- êer" S l „Opendoen, riepen eenigen en balden 'de vuisten. „Je moet er uitkomen en ons eindelijk klaren wijin schenken. Wat is er gebeurd, dat wij niet verder kunnen reizen?" ja Wij willen ophelderingi Wat drommel! zijn wij dan slaven, dat wij niet eens vernemen mogen, waarom men ons hier ophoudt. Wij be talen toch?" Een paar Polen drukten zich in een vloed van smaadredenen uit en vonden van alle kanten bijval. Olfers steeg eveneens uit en sloot zich aan bij de ontevredenen, die het slecht verlichte perron vulden en bevredigde zijn ongeduld door het genot van eene cicai rette. „Wij willen weten, wat er' gebeurd is, hoort gij?" klonk het meer en 'meer verbittei'd van de opdringende menigte. „Vooruit, gij daar vooraan, dringt de glazen deur open" Wij wachten niet langer? Wat moet dat wordenHoe lang zal dat nog duren?" Eindelijk werd de 'deur opengestooten en de stationschef verscheen op den drempel, gevolgd door zijn ondergeschikten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 6