Dagblad voor Schiedam en Omstreken. m 3iste Jaargang Dinsdag 21 Januari 1908. INo. 9014 Ofücieele berichten. Kennisgeving. Buiteuiaudsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. 3 - I t H. J. Brouwers, f ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, por maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke pummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTEKSTKAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelijkadverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. b i 1- Telefoonnummer 85, Postbus no. 39, DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ingevolge art. 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van A. BLESTING, om verlof voor den verkoop van alcohoinoudenuen drank, anderen dan sterken drank voor het benedenlokaal van het pand Heerenpad no. 15. en herinneren, dat, ingevolge het 3e lid van art. 12 der Drankwet, binnen 2 weken, na deze bekendmaking, tegen het verleenen van het ver lof, schriftelyk by hun College bezwaren kunnen Worden ingebracht. Schiedam, 21 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Gasfabriek. De cokespryzen zyn vanaf heden per Heet. a contant afgehaald aan de fabriek Ongeklopt 55 cent. Geklopt 60 Aan huis bezorgen 5 cents per Heet. extra. De geklopte cokes wordt in verzegelde zakken van 1 Heet. inhimd aan huis afgeleverd, om de juiste maat te garandeeren. Schiedam, 22 Januari 1908. De Directeur. RUSLAND. t Als candidaten voor den post van minister van handel worden genoemd de huidige onder minister Ostrogradski en de vroegere adjunct van den minister van financiën, prins Obolenski. De vroegere minister van financiën, Sjipof, zou niet in aanmerking wenschen te komen voor de porte feuille van handel, doch gezant te Tokio willen worden. Stolypin is ziek aan influenzazqn toestand wordt nog verergerd door een aandoening der longen. NOORWEGEN. Het Noorsche Storting heeft eenstemmig het verdrag in zake 's lands onschendbaarheid aangeno men. ENGELAND. De onafhankelijke arbeiderspartij in Engelsche Lagerhuis heeft Zaterdag op een vergadering te Hull met algemeene stemmen een besluit aange nomen, waarin zjj een ouderdomspensioen alleen aannemelijk verklaart indien het op 65 j irigen leeftijd (en bij lichamelijk" ongeschiktheid vroegp'r) aan allen zonder onderscheid wordt toeg-kend. er geen bijdragen voor geëischt worden en net geld er voor verkregen wordt, oiet ui indirecte belas tingen, maar door directe belasting op groote inkomens. DUITSCHL AND De «Daily Graphic" deelt mede, dat Duitseh- land het bekende vraagstuk wil verdeelen in twee andere, n.m. een betreflende de Oost- en een ander' betreffende de Noordzee en wel in dier voege, dat de onderhandelingen over elk der kwesties' afzonderlijk gevoerd zullen warden tus schen de landen, die aau genoemde zeeën grenzen. Erankryk zou bovendien misschien by het Noord zee vraagstuk betrokken worden. Het plan is het status quo in de beide zeeën te handhaven en de Oostzee onder alle omstandigheden vry te ver klaren. Aan het begin van de gister te Kassei ge houden vergadering van de Duitsche vlootvereeni- ging las prins Salm-Horstmar een ver klaring voor, behelzende dat alle leden van het hoofdbestuur het in het belang van de vlootver- eeniging dienstig achtten af te treden. FRANKRIJK. De Fransclie Kamer verwees gister naar een commissie het wetsontwerp, waarbij fteinach, die tijdens de Dreyfnszaak den militairen dienst verliet, in zijn rang bij het territoriale leger wordt her steld. Vervolgen» ging de Kamer over tot de be handeling van het wetsontwerp nopens de in komstenbelasting. ITALIë. Uit, Rome wordt gemeld, dat de hertog en de hertogin van Connaught, alvorens van Malta naar Egypte te vertrekken, in de hoofdstad van Italië zullen komen. Dit bezoek wordt niet vreemd geacht aan een aanstaande ontmoeting tusscben Edward Vil en den koning van Italië. Volgens bericht uit Rome gaat de koning van Italië dit jaar naar Parjjs, Londenj en Kon- stantinopel. Te Ariano, Italië, hebben verkiezingsonlus ten plaats gehad, ter gelegenheid waarvan socia listen en conservatieven elkaar in 't haar zjjn gevlogen; gewonden en uitstel der verkiezingen zyn hiervan het gevolg. I MAROKKO. De correspondent van de «Temps" te Tandzjer seinde Zondag, dat de berichten uit Fez niet ge ruststellend zyn. Sedert de uitroeping van Mouley Hafid tot sultan is het vrij rustig geweest in de hoofdstad, maar er heerscht onder de nieuwe ambtenaren van Mouley Hafid geen eendracht, en men leeft daar onder de voortdurende bedreiging van onlusten. Alles hangt in de lucht zoolang Mouley Hafid niet zelf naar Fez komt, en een tocht naar Fez zal hem niet gemakkelijk vallen, tenzij hy dicht langs de kust vaart PERZIë. De Perzische regeering had onlangs gevraagd, dat een Fransch ambtenaar te barer beschikking zou worden gesteld om haar te helpen in het werk der fiuancieele hervorming. Nu is de heer Bazel, inspecteur der financiën, door de Fransche regee ring aangewezen om deze delicate functie, met den titel van financieel raadsman, te vervullen. Te Tabriz, in Perzië, hebben zeer ernstige onlusten plaats gehad, ontaardende in een geregeld gevecht, dat den geheelen dag duurde de opstan delingen hebben een stadswijk gebombardeerd. BRAZILIë. Een anarchistisch complot. Niet weinig opzien baart in Amerika het uit Rie de Janeiro ontvangen bericht, dat daar een anarchistisch complot is ontdekt, hetwelk beoogde een deel der Amerikaansche vloot in de lucht te laten vliegen. Nadere telegrammen uit Brazilië en Amerika bevestigen de ontdekking van het complot, zoo dat men hier niet met bloote geruchten te doen heeft. Het. middelpunt, der samenzwering was Petro- o'i te S o Paulo en Minas Geraes bad zij ver- takkingen. Zekere Jean Fedher te Petropolis schijnt de hoofdman van de bende te zijn. Er moeten ook vreemde anarchisten toe behooren. In een ambtelijke mededeeüng verklaart de Braziaanscke regeering, dat zij vóór de komst van de Amerikaansche vloot te Rio uit Washington en Parijs bericht had gekregen, volgens hetwelk anarchisten van verschillenden landaard iets tegen de vloot in het schild voerden. Naar verluidt, zyn door de Braziliaan°che politie drie Italianen gearresteerd. Men gelooft, dat nog twee Italianen, een Canadees en twee Duitschers bij de samenzwering betrokken zijn. JAPAN. De berichten, die in de laatste maanden uit het Rijk der Nippons komen over de betrekkin gen van Japan met eenige groote mogendheden, zyn zoo verward, dat het hoogst moeilyk is zich een juist denkbeeld te vormen over de oorlogs zuchtige neigingen van dit machtige Aziatische rijk. Te Washington en St. Petersburg is men, nu in Japan een nieuw ministerie zal optreden, dat zeer oorlogszuchtig gestemd is, alles behalve op zijn gemak. In Amerika schynt op de een of andere wijze in regeerings- en diplomatieke kringen de op vatting te hebben postgevat, dat er van Fransche zjjde geheimzinnige invloeden aan het werk zijn, om te stoken tusschen Japan en de Vereenigde Staten. Hoe de opinie in Rusland over den stand van zaken in het Verre Oosten is, kan worden afge leid uit een artikel in het «Nowoje Wremja", waarin gezegd wordt, dat de Russische regeering zich ernstig bezorgd maakt over den toestand in het Verre Oosten. Met ongerustheid wacht men aan de Newa op den terugkeer van den voorma- lip -n minister van financiën Sjipof, die door zijn re^ eering naar Japan en China is gestuurd om over die rijken een uitvoerig rapport op te stellen. Men vreest in Petersburg vooral voor onaangename verrassingen van den kant van China. De vast stelling der gedragslijn van de Russische regeering ten opzichte van Ver-Oostersche vraagstukken en de benoeming van een nieuwen Russischen ge zant te Peking (Bakmetiëf wordt teruggeroepen) wachten op bet rapport van Sjipof. Voegen wy aan deze alarmeerende tijdingen nog toe, dat, volgens telegrammen uit Peking aan de «Times" de betrekkingen tusschen China en Japan om verscheidene redenen minder gunstig zjjn geworden, dan gaat hoe langer hoe meer de meening ingang vinden, dat ginder erjastige ge beurtenissen te wachten zyn. CANADA. De Canadeesche regeering heeft besloten de voorrechten, welke totnogtoe werden toegestaan aan onderdanen van verschillende Europeesche rjjken, waaronder ook Nederland, voor de uitoe fening der kustvaart, met ingang van 1 Januari 1909 in te trekken. Alleen Britsche schepen zullen na genoemden datum de kustvaart in de Canadeesche wateren mogen uitoefenen. Naar verluidt, is het ageeren door New-Foudlandsche en N. Brunswjjkscbe kustvaarders tegen de mede dinging, bun door Europeesche schepen aangedaan, de oorzaak van het door de Canadeesche regeering genomen besluit. Met het overlijden van Ferdinand IV van Tos cane is de titel «groothertog van Toscane uit de reeks van vorstelijke titels verdwenen. Toen Leo pold Wölflmg nog niet uit de keizerlijke familie was getreden, kreeg hij van zón vader de schriftelijke op dracht bij diens overlijden den Keizer mede te deelen, dat hy den titel van groothertog van Toscane aan nam. Nadat Leopold Wölfling echter uit de kei zerlijke familie getreden was, heeft aartshertog Jozef Ferdinand, de huidige erfgenaam van den groothertog, de uitdruk kei ij ke verklaring afge legd, dat hij en zijn broeders van het voeren van den titel van groothertog van Toscane afstand deden. Leopold Wölflmg zal, tiaar uit Weenen gemeld wordt, de ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot zijns vaders niet bijwonen. De Pausen-medaille van dit jaar (zooals be kend is, wordt elk jaar zulk ebn medaille geslagen, die betrekking heeft op de meest gewichtige daad van het vervlogen pontificaatsjaar) is bezichtigd door den Romeinschen correspondent van de «Ger- mania" die er de volgende beschrijving van geeft: «De eene zyde vertoond het borstbeeld van Plus X; op de pauselijke stola ziet men een afbeelding van het door Wüscher-Bëcchi vervaardigde portret van den H. Joannes Cbrysostomus. De andere zijde verzinnebeeldt den strijd des Pausen tegen de Modernisten. Rechts de H. Vader op zijn troon, lie Pans is gekleed in dageljjksch gewaad zonder tiaar of mijter. In de vooruitgestoken rechterhand houdt hij een rol (de Encycliek) waarop het woord «Pascendi" te lezen is. Boven in de wolken ver. schynt een hand, waaruit bliksemstralen neer schieten op een veelkoppige hydra, welke zich kronkelt beneden rond den troon. Voor den Paus (links op de medaille) ziet men een groep alle gorische vrouwen-figuren die verschillende naties voorstellen: Duitschland is herkenbaar aan den Walkyrenhelm, Frankrijk aan de hoofdbedekking in den vorm eener kroon van leliën, Oostenrijk aan den dubbelen adelaar enz. Het randschrift luidt Modernismi. Errore. damnato. VI Id. Sept. MCMVIÏ. De geheele medaille zal in wasmodel eerst gereed zijn tegen einde Februari. Lord Curzon, ex-vice koning van Indië, niet bet recht hebbend toeaelaten te worden tot de Ka er der Lords als Iersch lord, is gisteren tot vertegen woordigend pair van Ierland benoemd, wat hem het recht geeft in het Hoogerhuts zitting te nemen. De Kamer van Koophandél te Glascow heeft gisteren met algemeene stemmen besloten aan de beide Kamers van het Parlement eene petitie te zenden, protesteerend tegen het wetsontwerp, bedoelend den achturigen werkdag te geven aan de mijnwerkers. De toepassing -van dit wetsont werp, zegt die Kamer van Koophandel, zou tot resultaat hebben, de productie van steenkolen met 30.00(1 millioen ton te verminderen. Ter gelegenheid van den verkiezingsstrijd hebben de Portugeesche progressisten besloten, den strijd op te geven in de omstreken van Lis sabon, maar in overeenstemming met alle partyen der oppositie te handelen. Een draadberiebt uit Rome meldt, dat mi nister Tittoni een telegram heeft ontvangen van den regent der kolonie Benadir, meldend, dat de toestand belangrijk verbeterd was en bevesti gend, dea terugtocht der Abessyniërs naar Kar- sule. Luitenant Cibrelli, regent van het station van Bardera, is zonder incident de stad Lugh ter hulp gekomen, die hy op een mogelijken aanval bereid heeft gevonden. Luitenant Bortazzi is reeds met hulptroepen naar Bardera gezonden. Prins Hendrik te Amsterdam. Gisteren was Prins Hendrik der Nederlanden in de hoofdstad, orh een bezoek te brengen aan de Automobielen-tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt. Aan het Centraal-Station werd de Prins ont vangen door Jhr. mr. Sandberg tot Essenburg, president van de Nederlandsche Automobiel-Club, in wiens auto Z. K. H. en diens adjudant naar de tentoonstelling reden. Aldaar werd de Prins opgewacht door de ten- toonstellings-commissie. Nadat Z. K. H. enkele leden aan zich had laten voorstellen, gaf hy het verlangen te kennen dadelijk eene wandeling langs de stands te maken. De heer Leonard Lang leidde den Prins rond. Z. K. H. bezichtigde alles met groote belang stelling. Geruimen tyd onderhield hy zich met den vertegenwoordiger van de Minerva-auto's, den heer Koolhoven Jr., welke in den afgeloopen zomer den tweeden prijs won in den grooten wedstryd in de Ardennen. Het vorstelijk bezoek duurde van halfelf tot ongeveer één uur. Prins Hendrik gebruikte de lunch in het Am- stel-Hó tel. Met den trein van 2 u. 7 min. vertrok Prins Hendrik weer naar 's-Gravenhage. Uit Venloo meldt men het overlijden van den heerJ. S. H. Brouwers, lid van de Eerste Kamer. Hij was geboren den 4en Maart 1812 te Heer en werd in 1881 benoemd tot notaris te Venloo. In Juli 1900 werd by gekozen tot lid van de Pro- vinciafe Staten van Limburg en op 4 Nov. 1902 tot lid van de Eerste Kamer. Te Venloo was de overledene voorzitter der vereeniging van den H. Vincentius en curator van bet progymnasinm. Hjj was ridder der Orde van den H. Gregorius en van den Nederlandschen Leeuw. Belastingwetten. Het Haagsche correspondentie bureau meldt Men verneemt, dat de Memorie van Antwoord der Regeering op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de belastingwetten gereed is om aan de Tweede Kamer te worden ingezonden, zoodat het omvangrijke stuk, dat vergezeld gaat van een gewijzigd ontwerp, weldra zal verschijnen. Afkoop. Bij den gemeenteraad van 's-Gravenhage kwam gisteren in behandeling het sinds November 1.1 aanhangige voorstel, om tegen betaling van f 150,000 af te koopen het recht, dat de maatschappij «Houtrust" heeft, om van een 47 Hectaren groot gedeelte der gemeente-eigendommen in de West duinen, tot 15 Februari 1909 zand te halen of te doen halen. De bedoelde afkoop zou geschieden, om de zeewering te behouden voor de beplanting op het terrein, dat bestemd is voor den bouw van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1