Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 31ste Jaargang Woensdag 22 Januari J908. A k n 6 e r t op ie Nine MMie Corat met iratis Mlnsteri Mapllaj Wiis 10 c. p. weet, H15p.mi.fl.35ii.3Dii. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Gelouterd. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTÏëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- iijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. RUSLAND. t Het officieele Petersburgsche Telegraafagentschap meldt over de Oostzee-kwestie het volgende »De overeenkomst tusschen Rusland, Duitsch- land, Frankrjjk, Engeland en Noorwegen den 2en November 1902 te Kristiama gesloten, in ver band met een verandering van het verdrag van 21 November 1855 over den Fransch Engelschen waarborg voor het geheele grondgebied van de eertjjds vereemge koninkrijken Zweden en Noor wegen, bracht vanzelf de kwestie van Zwedend internationale positie op den voorgrond. Door de gedachtenwisseling, die daarop gevolgd is, werd 't duidelijk, dat de Zweedsche regeering, ofschoon in zekere mate over de voor Noorwegen gemaakte bizondere positie verontrust, volstrekt niet be geerde, van de groote mogendheden evenals Noor wegen een bizonderen internationalen waarborg voor de onschendbaarheid van Zweden's gebied te hebben. Dientengevolge ontstond het denkbeeld, Zweden's belangen te verzekeren door bijzondere verklaringen aan te gaan tusschen Zweden eener- zjjds en Rusland en Duitschland als kuststaten van de Oostzee anderzijds en door den tegenwoor- digen status quo te handhaven, en wel zulke ver klaringen, die uitsluitend de wederzjjdsche erken ning van dat beginsel in zich sluiten, gelijk het in 1907 Spanje in de met Frankrijk en Engeland uitgewisselde notr's heeft gedaan. Slechts daar over zijn er op het oogenblik gelijktijdig onder handelingen tussctien Petersburg en Stockholm eenerzjjds en Berlijn anderzijds aan den gang, waarbij er van den aanvang der onderhandelingen af van geen andere voo: waarden betreffende den toestand van de Oostzee in vredes- of oorlogstijd sprake is geweest. Zoo heeft ook Denemarken aan de gedachtenwisseling geen deel genomen, ofschoon het volkomen natuurlijk zou wezen, wanneer Denemarken als vierde kuststaat zich bij de voorgenomen uitwisseling van verklaringen aansloot. Met deze onderhandelingen zijn frank rijk en Engeland in kennis gesteld." Een telegram uit St. Petersburg meldt, dat de linkervleugel van het paleis van grootvorst Wladimir met een gedeelte van het meubilair door brand is verweest- Men denkt dat het vuur door revolutionairen is aangestookt. Het comité te Moskou tot leniging van den hongersnood heeft van verschillende kanten zeer treurige berichten ontvangeD. In het zuidwesten van Rusland kan twee derden van den oogst als verloren worden beschouwd. Hier en daar heeft men families aangetroffen, die maanden achtereen uitsluitend van aardappelen hadden geleefd. De correspondent van de „Petit Bleu" te Warschau meldt: Ik verneem, dat de president van den Russischen Staatsraad, Akimow, ver klaard heeft, dat dé regeering de derde Douma ontbinden zal, indien zij1 weigert voor het her- vormingsontwerp der vloot te stemmen, dat 158 Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 37) Deze was niet minder verlegen bij de ont moeting. Een oogenblik stonden beiden zwijgend tegenover elkander. Toen ontviel Koloff, mis schien onwillekeurig de korte uitroep „Olfers!" De aangesprokene kromp bijna van schrik in een. Hij was herkend; de naam, die op dit uur al op de lijist der zwaarste misdadigers tnoest staan, was luid uitgesproken en het was te laat om fcich terug te trekken. Met onvaste hand zette Olfers zijne kaars op de kleine wag gelende tafel, ^die in den hoek van het kamertje stond. Daarbij overlegde hij spoedig, hoe hij zich houden zou. Toen hij zich omkeerde, vertoonde zich een ei legen lachje op zijn bleek gelaat. kennen schijnt, dat wij elkander „O, dus herinnert gij u mijner toch nog?" zeide de ander verlegen en reikte hem de hand. „Mijnheer Koloff geloof ik?" hernam Olfers, zijne hand met minder verlegen aannemende, om ze dadelijk weder los te laten. „Ik heb mij dus niet vergist, dat wil zeggen ik, ik kwam millioen roebels per jaar zal vorderen, waarvan een groot gedeelte in den vorm' van douceurtjes in de zakken van de bureaucratie en de groot hertogen zou verzijld raken. Het pederdure ont werp ontmoet levendige oppositie zelfs bij een gedeelte'der rechterzijde en een aantal reactionai ren zija#Areid 't te verwerpen, al was 't slechts om de ontbinding der Douma et de verdwijning van het parlementaire regime te heiwerken. DUITSCHLAND. Gister-namiddag kwart over vieren kwam het te Berlijn op de Schiffbauerdamm, tegenover liet Rijksdaggebouw, tot een botsing tusschen werk loozen en politie, die van den in aanbouw zijin den schouwburg met steenen werd geworpen. Po litie, te voet en te paard, ging met de blanke sabel op de menigte in, waarbij! een aantal men- schem hoofdwonden beliepen. Nagenoeg op denzelfden tjjd als te Berlijn heeft gisteren te Hannover eene betooging van de werkloozen plaats gehad. Zeshonderd werkloozen hadden zich voor het administratiegebouw van een dagblad vereenigd, om bons voor werk te bekomen, een hunner veroorloofde zich onbehoorlijke han delingen tegenover een politieagent, zoodat deze van de sabel moest gebruik maken. Meerdere an dere werkloozen wierpen zich daarop met hunne geopende messen op de agenten. Een der betoo- gers werd zoo ernstig gewond dat hjj naar het hospitaal moest vervoerd worden. ENGELAND. Op de conferentie der arbeiderspartij te Huil, hebben de stemrechtvrouwen gedreigd, dat zij eene scheuring zouden verwekken, indien men haar belette de candidaten der arbeiderspartij, die tegen het vrouwenstemrecht zijn, te bekam pen. BELGIë. De leden der commissie van de rechterzijde vereenigden zich Maandagnamiddag, in de zaal van den voorzitter der Kamer ter bespreking der Congokwestie. De heer Cooreman had die bijeenkomst belegd, hopende een terrein van overeenkomst te vinden. Schollaert, Renkin, Davignon en Helleputte woonden deze zitting bij. Volgens de »Patriote" heeft de vergadering ge duurd van 2 ure tot half 6. Beernaert deed breedvoerig de redenen van zijn verzet tegen het ontwerp van overname gelden. Helleputte verdedigde deze thesisdat het ontwerp van overname, zooals nu aan de Kamer onderworpen, niet in strijd is met de in Decem ber 4906 door de Kamer aangenomen dagorde. Kortom, de gedachtenwisseling heeft geen wij ziging gebracht in de gevoelens en opvattingen, zoowel van aanhangers als van tegenstan ders. eerst, later, toen ik dezen morgen in eene an dere coupé verdwaald was, op het vermoe den De houding van Oscar was te in het oog loopend, dan dat het den ander had kunnen ontgaan. Hij nam hem scherp op en kreeg toen veel meer zekerheid, dan hij; zooeven getoond had. „Gij verwondert u over mijn uiterlijk, dat juist niet van welvaart getuigt, is het niet? En gij1 zoudt liever gezien hebben, dat u déze ontmoe ting met een vroegeren schoolkameraad ware bespaard gebleven?" „Hoe kunt gij zoo laag van mij denken," beijverde Olfers zich te verzekeren. Nu kwam er deelneming in zijhen toon, daar hjj werkelijk moeite wilde doen, den aan lager wal gekomene de meening uit het hoofd te praten, dat hij- uit trotschen hoogmoed zou gewenscht hebben, dit wederzien vermeden te hebben. Hij greep hem opnieuw bijt de hand. „Maar gij kunt u toch niet verwonderen, dat het toeval, dat ons tot elkander brengt, mij1 verbaast, beste Koloff. Evenzoo bevreemdt mij uwe mededeeling, dat gij tegenspoed zoudt ge had hebben. Voor zoover ik mijl herinner, hebt gij mij vóór vijf jaar, toen wij kennis maakten, medegedeeld, dat gij de beurs van een rijken vorst genoot en na het eindigen van uwe studie in zijnen dienst zoudt treden." „Ja, ja T" antwoordde Koloff met een hitteren lach. „Ik stond ook tot voor korten tijd in OOSTENRIJK-HONGARIJE. Tjjdens het bezoek van de leden der Ooslen- rjjksche en Hongaarsche delegatie van Fiume, hebben Kroaten de HongaarsÊhe vlag, die ter eere der gasten van het raadhuis wapperde, neer gehaald en in brand gestoken. Daarna hielden zjj vijandige betoogingen tegen de Hongaren. Het kwam tot eene. botsing tusschen Kreaten, Hon garen en Italianen, waaraan de politie, door eenige aanhoudingen, een einde moest maken. ITALIë. De »Osservatore Romano" van Zondag bevat de volgende officieele mededeeling De H. Vader, die een zeer lichten aanval had van jicht, ontving den l7en dezer een bezoek van den Ijjfarts Petacci, die hem aanried een dag rust te nemen. Dientengevolge werden alle op Vrjjdag vastgestelde audiënties uitgesteld. Zaterdag was de toestand van den Paus veel beter, zoodat Z. H. des morgens tjjdig opstond en den geheelen dag op bleef. Intusschen meldt een particulier bericht van betzelfde blad, dat de jubilé-feesten van den H- Joannes Cbrysostomus uitgesteld zjjn tot den 16en Februari. MAROKKO. Volgens een telegram uit Tangeraan de »Evening Standard" maakt de zaak van Moelai Hafid voort durend vorderingen in de steden ten zuiden en westen van Fez. Moelai Hafid is ook tot sultan uitgeroepen te Ze- roun, een der meest vereerde heilige steden van Marokko. Te Fez heerscht ware regeeringloosheid. Het gepeupel plunderde de voorraadschuren der re geering en bedreigde de ambtenaren met den dood. Generaal d'Amade en admiraal Philibert stuurden telegrammen over den toestand, die echter geen bijzonder nieuws bevatten. ZUID-AFRIKA. Oud-ambtenaren van de Z.-A. Republiek hebben te Johannesburg een drukbezochte vergadering gehouden, onder leiding van Munnik. Deze zei- de, dat. de oud-ambtenaren aanspraak maken op benoemingen. Zij verlangen, dat van hen die in de laatste twee jaren benoemd zijn er ontslagen zullen worden. Van de oud-ambtenaren is er slechts een op de honderd (herbenoemd. Een be sluit, met algemeene stemmen aangenomen, ver langt van de regeering dat van nieuwe benoemin gen tenminste de helft aan de oud-ambtenaren zal ten deel vallen en dat hun uitbetaald zal worden wat zjji nog te vorderen hebben. De ver gadering eindigde met het zingen van het Volks lied. CANADA. De heer Lemieux heeft gister in de Canadeesch Kamer zijn verslag over de immigratie van Japan- vorstelijken dienst. Toen verloor ik mijne be trekking en waarom zal ik het verzwijgen? Van dat oogenblik af heb ik veel armoede ge leden. Ge kunt u daarvan geen denkbeeld maken. Gij zij t immers de zoon van eene gegoede fa milie, geboortig uit Riga of Mitau, nietwaar? En vandaar zijt ge naar Petersburg gekomen wegens zaken?" Olfers moest zich omkeeren om te verbergen wat in hem omging. „O, ik keerde na de voltooiing mijner studiën slechts voor korten tijd naar Mitau terug," zeide hij droogjes. „Mjjn vader stierf nog gedurende mijn laatste studiejaar." Toen hield hij op; hij wilde niet dadelijk bekennen, dat hij voortdurend iii Petersburg gewoond had. „Maar u heeft nu toch zeker weder een andere betrekking," zeide hij daarop, om van zijne eigene aangelegenheden niet te spreken. „En zoo komt het zeker, dat gij Petersburg verlaat, waar gij niet gelukkig ■geweest zijit, en dat gij van plan zijt u ergens anders te vestigen?" „Ja zeker i waarlijk," antwoordde Koloff haas tig, terwijl er iets vreemds in zijn oogen te zien was. Ware Olfers niet zoozeer door de zorg over zijnen eigenen noodlottigen toestand beheerscht geworden, dan zou hem menige ge heimzinnige bijzonderheid in het gedrag van den ander niet ontgaan zijn. „uan wensch ik u van ganscher harte geluk." „O, dat komt zeker. Het is mjj tenminste in den laatsten tijd weider gelukt een nieuwen ners neergelegd. Hjj zegt er in dat, mits enkele waar borgen, de invoer van Japanners geen ernstig ge vaar zal vormen. Men gelooft dat de Canadeesche regeering de conclusies van het verslag zal goed keuren. AMERIKA. Clark van Missouri heeft in het Huis van Afge vaardigden medegedeeld, dat de democratische partij voornemens is William Bryan op de demo cratische conventie candidaat te stellen voor het presidentschap. Deze mededeeling werd met toejuichingen ont vangen, waarbij zich zelfs eenige republikeinen aansloten. De Amerikaansche vloot, op weg naar den Stillen Oceaan, zal heden (Woensdag) de recde van Rio de Janeiro verlaten om naar Buenos- Ayres en Punta Arenas te vertrekken, nadat de president van Brazalië, die haar geluk wenscht met hare ontsnapping, aan het overigens zoo ne velachtig anarchistisch komplot, de revue over haar zal gepasseerd hebben. De torpedovloot zal de hoofdvloot te Punta Arenas opwachten, om haar te leiden dwars door de straat van Magel- laan en haar te beschermen tegen den Japansdhen mijnaanslag, waarvan de alarmisten droomen. Kolonel Goethals, de leider van de werken aan het Panama-Kanaal, is gisteren gehoord door de Kanaal-commissie uit den Senaat. Goethals verklaarde, nog niet te kunnen zeggen, hoe hoog de aanlegkosten van het kanaaJ zouden worden; maar het zou best 500,000,000 kunnen wezen. Dit bedrag is het zij hier in biet voorbijgaan opgemerkt hooger dan de geheele nationale schuld van Nederland I In December 1907 zjjn er 2234 Japansche immigranten minder in de Unie aangekomen daa in 1906. De overheden zjjn zeer tevreden over de maatregelen, door de Japansche overheden ge nomen, om de immigratie van Japanners tegen te gaan. Uit Ottawa wordt aan de Londensche bladen geseind In 1907 zjjn in Canada aangekomen 8000 Aziaten, waarvan 4500 Japanners. Op het werkliedencongres te Hull is eene motie strekkende om het streven der arbeiders partij in socialistischen geest te wjjzigen, zoodat zjj voortaan de omverwerping van het kapitalisti sche regime en de vestiging van de socialistische staat zou beoogen, met 951000 tegen 91000 stem men verworpen. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat er brand ontstaan is in Yildiz-Kiosk, in het paleis van Yset Pacha, secretaris van den Sultan. Yset Pacha en zjjn harem konden slechts met de grootste moeite ontsnappen. De brand ontstond tjjdens eene vertooning van een bioscoop. Telegrammen uit Posnanië en Oost-Pruisen beschermer te vinden en met diens hulp hoop ik mij ergens anders te vestigen." „Waarheen denkt ge te gaan?" vraagde Olfers verstrooid, alleen om geen pijnlijk zwijgen te doen plaats hebben. Koloff maakte een onbepaald gebaar naar eene of andere hemelstreek. „Heel nauwkeurig weet ik het zelf nog niet. Ik zal voorloopig wel dat wil nameljjk zeg gen, totdat ik van mijn nieuwen beschermer nadere aanwijzing bekom mHm, gij ziet, ik ben niet zoo onafhankelijk als gij en kan mij het leven niet naar mijn genoegen inrichten." „Gaat gij misschien naar Warschau?" „Naar Warschau?" „Ja, naar Warschau. Wat zegt gij van dat merkwaardig avontuur, dat ons heden moest overkomen? Daarover erger ik mij ten zeerste en vooral, omdat men zich met zoo'n ellendig nachtverblijf behelpen moet. Van deze stoornis in het verkeer, waarvan men ons op t station geene nadere inlichting wilde geven, schijnt ech ter iets heel bijzonders de oorzaak te zijn. Ik kan mij ten minste die onrustbarende geheim houding anders niet verklaren. Koloff schudde bedenkelijk het hoofd en speel de lachend met zijn knevel. „Werkelijk? Nu, ik kan dit geheim 'dan wel oplossen." t (Wordt vervol)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1