Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 31ste Jaargang. Vrijdag 24 Januari 1908. No. 9017. A b o r n e e r t D op ie Gelouterd. Nieuwe ScliieiansiÈ Cm met iratis (Mimi Maisblai prijs 10 c. feel. P.45 p. aii f 1.35 p. 3 Ml Buitenlandseh Nieuws. FEUILLET O N. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldeüjkadverteeren word en "uiterst b i 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. De Globe ven eemt uit Petersburg, dat de état- major van de marine een rapport over de Rus sische vloot van 19041907 heeft uitgebracht. Hieruit zou gebleken zijn, dat Rusland in den oorlog met Japan 56 oorlogsbodems heelt verloren met 249.000 ton. Detonnenmaat der reserve-vaartuigen, die ondergegaan zjjn, bedraagt 21.003 ton. De tonnenmaat der tegenwoordige Russische vloot bedraagt aan slagschepen 161.000 ton; ge pantserde kruisers 126.000 ton de vloot, die dient tot het leggen van onderzeesche mjjnen 54.000 ton en de vloot der reserveschepen 2 03.000 ton. DeBerljjnscheBeurscourant heeft bjj onderzoek bevonden, dat de Douma weinig geneigd is, de enorme credieten voor de hervorming der vloot toe te staan, en voegt er bjj, dat de regeering heeft doen begrjjpen, dat de Doema ontbonden zou worden, indien ze werkelijk die credieten weigerde. Daardoor wordt een vroeger bericht van dien aard bevestigd. BELGIë. In het aan de Kamer uitgereikte verslag over de begrooting van buitenlandsche zaken, legt de rapporleur een groote sympathie aan den dag voor den arbeid van de NederlandschBelgische commissie. Hij zegt, dat de regeering de han delsbetrekkingen met de uitmuntende Noordelijke buren moet vergemakkelijken door: verlaging van het posttarief, eenmaking van de spoorwegtarie ven, een overeenkomst betreffende het beheer der havens, éénmaking van het reclht der obligaties, hervorming van de tenuitvoerlegging van von nissen, het vergemakkelijken der circulatie van de landbouwproducten en gelijke behandeling van handelsreizigers. De rapporteur zou in België een vereeniging willen zien opgericht om goede han delsreizigers voor den vreemde op te leiden. FRANKRIJK. De socialistische afgevaardigde Jaurèi zou in de couloirs van de Kamer gezegd hebben, dat het gevecht bij Settat een besliste nederlaag zou zjjn geweest voor d'Amada, die zich in een val liet lokken, terwjj de Marokkanen overtuigd waren, dat zij de Franschen geslagen hadden. Hierdoor, zeide hij, is de Fransche Marokko-politiek in een nieuw en voor Frankrijk bedenkelijk stadium ge treden. Vrijdag zou men afwachten of de Kamer en Clémenceau de zware verantwoordelijkheid op zich durven nemen. Zooals men weet, zou de regeering door Jauiès over de Marokko-poliuek worden geïnterpelleerd. ITALIë. De krachtdadige buudiug van president Manfredi in het proces Nasi ontneemt veel belang aan het proces. Er komt dus ook minder volk- Men voor- Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 39) Koloff ging met het gelukkig veroverde blad in een hoek zitten; het was een exemplaar van de Wilnaer Wjestnik, dat hij1 nu in bezit had. Met éénen blik zag hij! bet belachelijk korte bericht over een instorting van de spoorwegbrug in de nabijheid der stad. Van de ware toedracht der zaak, van een aanslag der Nihilisten, geen enkel woord. Het was. daarom te begrijlpen, dat Koloff op dit bericht niet bijzonder veel acht gaf. De verdere inhoud van het blad scheen hem meer te interesseeren. Met ingehouden adem jas hij een lang telegram uit Petersburg; het tact beefde daarbij in zijne hand en toen hij !E? enbad, liet bij! zijne armen vallen en -,y1 e-.oeë«e °°g®nblikken als verstomd voor zie uit. Het moest iets buitengewoons zijn, wat hij vernomen had. 9lfersI" mompelde hij!, terwijl alle tv t rangen scheen geweken. „Is het mogelijk Wie had dat gedacht? Olfers, hijj die heden nadat met mij in dezelfde kamer sliep: 0 God, van daar zijn ontsteld gelaat is op da vlucht. Maar ongelooflik, ondenk- ziet dat het speedig zal afloopen. De verdedigers mogen niet onderbreken. Nasi poogt vruchteloos een incident uit te lokken. De voorzitter weigett hem ongenadig het woord. Zaterdag zal het verhoor der getuigen op zijn laatst zijn afgeloopen.Een week zal v idoende zjjn orn de getuigen a decharge te hooren. Denkelijk begint het requisitor den 4 Februari. De uitspraak kan vallen op 8 of 9 Februari. Er zullen omtrent 69 «ragen aan de sena ors worden gesteld. MAROKKO. De Spaansche minister van Buitenlandsche Za ken heeft in een interview aan 'n journalist van de „Epoca" verklaard, dat door de proclamatie van Moeley Hafid geen nieuwe juridische kwesties zullen ontstaan. De Spaansche consuls ontvingen order alleen sultan Abdoel Aziz als souverein te erkennen. Zij, die trachten het gezag omver te werpen, hebben den naam van „Hafidisten" aangenomen, als eenig bewijs van hun gehechtheid aan Hafid, die Abdoel Aziz opvolgde. Welke souverein nu ook de overhand moge verkrijgen, zoo verklaarde verder de minister, het is het oogmerk der Fransch-Spaansclhe actie de belangen van derden te respecteeren, 'de verdragen na te. komen en 't leven, de goederen der vreem delingen, hun vrijheid en het verkeer te bescher men. De machten voor het optreden in die ricfa- ting zijn de elementen, waarover wij in Marokko beschikken en zij maken het noodzakelijk, dat 'het plaatselijke autoriteiten zijn, die waarborg geven voor de belangen welke wij moeten beschermen. De ernst, waarmede wij onze taak zullen ver vullen, is het beste antwoord op de geruchten, dat wij avonturen zouden zoeken. In het veidere deel van 't interview noemde de minister van Buitenlandsche Zaken de verschil lende verbintenissen op, die door Spanje en Frank rijk in dezen zijn aangegaan; en weidde vervol gens uit over Spanje's particuliere eischen, die Llaberia (de Spaansche gezant aan 't Marokkaan- sche hof) behandelt en waarover hij herhaaldelijk met den sultan een onderhoud had. Ook tot El Guebbas en El Torres richtte hij dringende be- toogen. De „Kölnische Zeitung" zet haar anti-Fran. sche campagne voort, door het publiceeren van de meest hatelijke berichten over de Fransche actie. Waren het tot dusverre meest Spaansche mededeelingen, ditmaal bevat het blad een tele gram uit Tanger, meldende, dat zich onder de op 19 Jan. naar Casa-Blanca getransporteerde gevangenen, die te Dar-ber-Resjid waren gearres teerd, eenige Duitsche beschermelingen bevinden, die vertelden, dat zij door de Fransche soldaten op brutale wijze mishandeld waren, hoewel zij zich van geen schuld bewust waren en zich door het toonen van Duitsche passen als bescherme lingen van dat Rijk hadden bekend gemaakt. „Duit sche kooplieden, zoo luidt het verder, die de baar i En toch Olfers, Graaf Ludeskoy heet de vermoorde." Daarmede vouwde hij de courant werktuigelijk toe, stak ze bij zich en verliet de gelagkamer. Het ontzettende bericht, dat hiji in het Wilnaer blad gelezen had, scheen hiem vreeselijk getrof fen te hebben, want met onzekere stappen klom hij de houten trap op naar 't zolderkamertje. Boven, vlak voor de deur van het kamertje, dat zij gedurende den nacht gedeeld hadden, trof- hij hem aan, dien hij zocht. Olfers wilde juist de herberg verlaten, verwonderd dat hij zfch verslapen had. Toen hiij Koloff gewaar werd, die hem met een hoogst bedenkelijk gezicht toewenkte, veranderde hij eensklaps van kleur. Lieve God' Die zag er immers volkomen naar uit, alsof hij reeds alles wist „Een oogenblikje I" riep Koloff gehaast zonder den ander aan te zien. „Kom even naar bin nen ik moet gij moet inlichting geven." Olfers dacht door den grond te zullen zinken. Geheel willoos gaf hij Koloff den arm, die hem weder naar binnen trok- en de deur achter hen in het slot drukte. Hij zocht te vergeefs naar woorden; zijn mond bracht geen geluid voort. Met wanhopige gevoelloosheid viel hiij op den eenigen stoel in het kamertje neer, om de din gen af te wachten, die nu zonder twijfel ko men moesten. Had hij nog eenen twyfel ge koesterd, waarover Koloff hem spreken wilde, zoo moest die verdwijnen, toen hij gewaar werd, dat de man een© courant uit den borstzak haal- vrijlating dier lieden door bemiddeling van liet Duitsche consulaat verkregen, meenen, dat een dergelijke behandeling van beschermelingen niet bevorderlijk was voor het prestige van Duitsch- land." Men z£l zich herinneren, dat de destijds hij Dar-ber-Resjid gevangen genomen inboorlingen gehouden werden voor de belhamels der onlus ten, die- de moorden op de Franschen te Casa- Blanca ten gevolge hadden. Dat Duitschland in het geheim onder de Ma- rokkaansche bevolking tegen Frankrijk kuipt, kan natuurlijk bezwaarlijk worden bewezen, daar dit, indien het ten minste geschiedt, wel zoo bedekt zal gebeuren, dat er weinig of niets van bekend wordt. Niet te ontkennen is het echter, dat boven staand relaas over de door het Duitsche consu laat bewerkte invrijheidstelling van een gedeelte der bij Dar-ber-Resjid gearresteerde Marokkanen, een vreemd licht werpt op Duitschland's bedoe lingen in .Marokko. BRAZILIë. Zestien Brazilaansche oorlogsschepen escorteerden van uit Rio de Janeiro eergisteren de vloot der Vereenigde Staten tot ze zich in volle zee bevoDd. De president der Brazilaansche republiek, Penna, bracht een bezoek aan boord van de »Minnesota" en werd door den plaatsvervangenden admiraal ont vangen, daar admiraal Evans zich ongesteld voelde. De president volgde aan boord van zjjn jacht het vertrek der vaartuigen. Gedurende de geheele reis verheugde de equipage zich in een uitstekende gezondheid. JAPAN. De .Tapansche minister van Buitenlandsche Za ken, graaf Hayashi, heeft zich uitgelaten, dat hij niet aarzelen zou de emigratie over Hawaï te ver bieden, zoo hij die niet vermocht te verhinderen. Ook ten opzichte van de emigratie naar Mexico heeft hij dezelfde plannen. In den laatsten tijd is meermalen opgemerkt, aldus de „Temps"-correspondent te Londen, dat Zweden het oor had geleend aan raadgevingen, strekkende om met Duitschland en Rusland al leen het Oostzee-vraagstuk te regelen. Een onderzoek, ingesteld bij de meest geau toriseerde"'' personen, heeft den correspondent nauwkeurig de houding doen kennen, door de Zweedsche regeering aangenomen. Zweden verlangt zeer, dat een internationale overeenkomst het Oostzee-vraagstuk regele, al zou het slechts zijn om eens en voorgoed een eind te maken aan alle perscampagnes, die deze zaak periodiek op het tapijt brengen. Deze overeenkomst zou niets anders kunnen doen, dan het „status quo" erkennen, dat is te zeggen: vaststellen, dat de Oostzee een open zee is. de, en die met een vlugge hand ontvouwde. „Zeg eens," bracht Kolof met heesche stem en bijna stotterend uit, „heb ik goed gezien. Hier lees ik een telegram uit Petersburg, dat graaf Ludeskoy op het Aphotihekers-eiland ver moord is, en uw. naam wordt als dien van den moordenaar genoemd. Zie, hier staat het' „Os car Gawirlowitsch Olfers, een Kurlander uit Mitau, die te Petersburg zijine studiën als inge nieur volbracht heeft en in het huis van Ström- holL gewoond heeftdat zijit gij toch, gij Olfers knikte met een gezicht, alsof alles ver loren was. Koloff keek hem strak aan, alsof hij eiken trek in diens gelaat wilde bestudeeren. Hij scheen het niet te kunnen begrijpen, dat hij werkelijk den ongelukkige voor zich had, tegen wien eene zoo vreeselijke aanklacht ge schreven stond. Oscar vreesde, dat Koloff in het volgend oogenblik in een luide uitdrukking zijner verachting zoude uitbarsten en wilde dat voorkomen. „Zwijg I" fluisterde hij, met opgerichte bezwe rende hand. „Zwijg om. 's Hemels naam, wan neer gij niet besloten hebt, mij onmiddellijk in 't verderf te storten. Ja, ik ben het, op wien het telegram doelt; het zou te vergeefs zijn het te willen ontkennen. Ik ben op de vlucht; ik vrees, elke minuut gearresteerd te zullen worden en er is slechts één woord van u noodig, om mij nog in dit oogenblik aan de justitie over te leveren." Koloff bedwong zijne ontroering, wreef zich Zweden zou zelfs niet toestemmen, om te tre den in onderhandelingen, die dit beginsel niet vóór alles zouden aanvaarden. Dit principe een maal aangenomen, en dat is het, acht men van Zweedsche zijde, dat een internationale overeen komst niet alleen de onderteekening moet be vatten van Duitschland en Rusland, de meest di rect belanghebbenden, maar ook van Engeland, bijna evenveel bij de zaak geinteresseerd ten ge volge van zijn suprematie ter zee, en van Frank rijk, als groote zeevarende mogendheid, en wjjl dit land overigens heeft deelgenomen aan het Parijsche verdrag. De socialistische fractie van den Duitschen Rjjksdag heeft besloten binnenkort een resolutie in te dienen, vragende het algemeen, rechtstreeksch en geheim stemrecht, met evenredige vertegenwoordi ging voor de verkiezingen vau den Rqksdag en voor het overig deel van het rijk, met stemrecht zonder onderscheid van sexe voor alle burgers van minstens 20 jaren. In het geding tegen graaf Von Hohenau en graaf Vort Lynar heeft de krijgsraad der eerste gardedivisie het volgende vonnis geveld: Von Ho henau werd vrijgesproken van de beschuldiging van tegennatuurlijke ontucht; Von Lynar werd veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevange nisstraf wegens misbruik van gezag in 6 gevallen, waarmede in 4 gevallen naar wettig o Wl/.o" werl, beieediging van ondergeschikten gepaard ging, en in 5 gevallen, naar wettig bewezen werd, samen gaande met zedelijke afdwalingen. „Berliner Tageblatt" verneemt uit Gnesen, dat men zich binnenkort mag verwachten aan de benoeming van den hoogeerw. heer Kloske, lid van het kapittel, tot aartsbisschop van het diocees Gnesen-Posen. i Woensdag heeft te Weenen met groote plech tigheid de begrafenis plaats gehad van den groot hertog van Toscanen. De keizer, de familie van den overledene, de aartshertogen, aartshertogin nen, leden van het diplomatisch korps en mi nisters woonden de plechtigheid bij. Volgens de „Frühling" heeft de geheimraad Hinzpeter, oud-huisleeraar van keizer Wilhelm, welke onlangs gestorven is, de gedenkschriften, die hij over zijn keizerlijken leeriing had geschre ven, kort voor zijne dood verbrand. Te Lissabon is een bergplaats van revolvers ontdekt. In verband daarmede zijn eenige repu- biikeinsch gezinde journalisten gevangen genomen. De gouverneur van den Staat New-York Hughes verklaart in een brief aan de Republi- keinsche Club te New-York, dat hij de candidatuur voor den presidentszetel der U. S. A. gaarne zal aannemen als de Republikeinsche Partij zou wen- sthen hem als candidaat te' stellen. Volgens een bericht uit Madrid is professor Molinen, van de hoogeschool te Valencia, die onder de studenten aldaar tot „staking" heeft aangezet, gevangen genomen. meermalen over het bleeke gezicht en kon ein delijk op meer bedaarden toon spreken. „Blijf kalm' van mij hebt ge in geen geval iets te vreezen. Ik begrijp zeer goed, hoe de zaak zich heeft toegedragen. De verzachtende omstandig heden, die in het artikel ten uwen gunste wor den genoemd „Hoe," riep Olfers haastig en opgeruimd, „men is zoo rechtvaardig om verzachtende omstandig heden voor mij in aanmerking te nemen. Maar dan moet het bericht over die onzalige gebeur tenis wel zeer uitvoerig zijn." „Zeer uitvoerig," bevestigde Koloff en reikte hem eindelijk het blad over, dat hij tot nu toe krampachtig had vastgehouden. Terwijl de ander las, liep hij met gebukt hoofd in de kamer heen en weer, voor zoover het de enge grenzen dezer ruimte veroorloofden. „Wat is dat?" riep Olfers in de grootste ver rassing uit. „Mjjn zelfmoord Ik zou in de Newa verdronken zijn?" Koloff keek hem verbaasd aan. „Wist ge daar niets van? Hebt ge dat met met opzet zoo gedaan?" „Bij mijne arme ziel, ik heb geen vermoeden; maar ja, daar staat het toch, mijn hoed, mijn hoed' O lieve God, hoe dank ik U voor dat wonderlijk toevalDie hoed Ach i daaraan zou ik nooit gedacht hebben. In welken toestand verkeer ik nu? Ik word dus voor dood gehou den (Wordt ven&lggk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1