Dagblad voor Schiedam 31ste Jaargang. Dinsdag 28 Januari 1908. lNo. 9020 ilouetrt D op ie lewe ScPieiamhe Con Gelouterd. Et iratis GeiMrari ZmiaisIM priis 10 c. p. weet, 0.45 p. ml f 1.35 p. 3 mi. öfficieele berichten. Bekendmaking. Onderwijzeres. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en beestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, por maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post (loor geheel Nederland f 2. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland, Gelet op art. 102, alinea 2 der Wet van den 7den September 1896 Staatsblad no. 154) Noodigen de inwoners der Provincie Zuid- Holland, die elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór den loden Maart 1908 aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of va-n een uittreksel uit de kohieren der Rijks directie belastingen, opdat daarop kunne worden gelet bij het opmaken der LIJST YAN DE HOOGST AANGESLAGENEN, verkiesbaar tot Afgevaar digden ter Eerste Kamer van de Staten-Generaal. De aanslagbiljetten of uittreksel uit de kohie ren moeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst 1908 betreffen. De bedoelde stukken behooren door belang hebbenden te worden ingezonden aan het ge bouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland, met opgave van lo. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene; 2o. de gemeente en de dagteekening zijner geboorteen 3o. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te be schouwen, met vermelding van de dagteekening zijner naturalisatie; indien deze mocht hebben plaats gehad. 's-Gravenhage, den 13den Januari 1908. De Gedeputeerde Staten voornoemd, PATIJN, Voorzitter. F. TA VENRAAT Griffier. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, roepen sollicitanten op naar de betrekking van HOOFD der openbare lagere school met uitgebreid leer plan (school B.) De aanvangsjaarwedde bedraagt f 1400 met vrjje woning en wordt verhoogd ongerekend de periodieke verhoogingen met f 75.voor ieder der vereischte akten van bekwaamheid tot het geven van onderwjjs in de beginselen der Fransche Hoogduitsche en Engelsche taal en in de Wis kunde. Sollicitanten in het bezit van voormelde akten worden uitgenoodigd hunne stukken in te zenden aan den Burgemeester vóór 10 Februari a.s. en daarbij op te geven a. den leeftjjd, het jaar waarin de hoofdakte ver kregen is, de tegenwoordige betrekking en zoo de sollicitante niet zelf aan het hoofd eener school staat, den naam van het hoofd bij wie zjj werk zaam is b. den naam van het district en van het arron dissement, waartoe de school van de sollicitante behoort. BOTER8TRAAT 50, 1 den Staatsraad (Senaat) zal verworpen worden, want daar werken de reactionairen nog sterker dan de liberalen er op, om een minister nog meer absolutistisch gezind dan Stolypine aan het bewind te brengen en het land te voeren naar de vernie tiging van het parlementaire regime. De reactionairen begrijpen intusschen niet, dat zij, met hun zonderlinge kieswetten het parlemen taire stelsel in discrediet brengende, den hervor- mingsgezinéen geen a'der middel dan derevolutie overlaten. De Doema-commissie voor de landverdedi- ging heeft het ontwerp, waarbij de regeering 31 millioen roebel voor nieuwe schepen vraagt, goed gekeurd. Admiraal Rodjestwenski zeide in een interview, dat z. i. alle geld, uitgegeven voor de vloot, weg gegooid geld is, omdat Rusland voor alles een sterk landleger in het Oosten noodig heeft, daar het nog steeds door Japan en China bedreigd wordt. Tengevolge van den vreeselijk strengen win ter is aan de Newa-oevers een influenza-epidemie uitgebroken, die onder alle klassen haar slachtoffers zoekt. Op het oogenblik zijn alle kinderen van den Tsaar door de ziekte aangetast. Sjipof, de vroegeren minister van Financiën, is Zaterdag van zijn reis naar het verre Oosten te St Petersburg teruggekeerd. Het heet dat hy reeds tot minister van handel is "benoemd. f Op een door den gouverneur-generaal Ger hard ingediend verzoek heeft de Tsaar zijn goed keuring gehecht aan de bijeenroeping van den Finschen Landdag te Helsingfors op 12 Februari a. s. Gerhard zal den Landdag openeD. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39c DENEMARKEN. Reuter seint uit Kopenhagen, dat de koning en Koningin van Engeland binnenkort bij bet Deen- sche hof officieel ten bezoek zullen komen. RUSLAND. Men is overtuigd, dat zoo de Douma het mineuse hervormingsontwerp der vloot aanneemt, 't door FRANKRIJK. Gister werd het debat over Marokko in de Fransche Kamer voortgezet. De Parjjsche correspondent van de »N. R. Cc." seint over deze zitting Minister Pichon gaf een uiteenzetting van het geen dit ministerie in Marokko gedaan had; hij noemde het logisch en juist. Omtrent den huidi- gen toestand vermeed de minister echter te preci seeren of helderheid te brengen. Hjj sprak van de inwendige anarchie, waar men zich niet in mengen en zich toch niet buiten houden moest. Toen hy van Moeley Hafid sprak, riep Jaurès, dat uit ministers woorden bleek, dat de regeering toch tegen Moelay Hafid party koos. Clemenceau en Pichon maakten zich hierover erg boos, maar weerlegden het niet. Wat Delcassé's optreden be treft, heeft de minister de taktiek gevolgd, welke de ministerieele pers gistermorgen reeds aangaf. Hjj wees erop, dat al het goede, dat gedu rende Delcassé's ministerschap voor Frankrijk Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 42) In de hoop eenen meer gemakkelijken weg te vinden naar het perron,-dan door de deur, waar het grootste gedeelte der menigte zich vloekend en scheldend doorheen worstelde, kwam hij "in de groote restauratiezaal, om van daaruit de plaats tot instijgen te bereiken. Maar ook hier kon hij door het heen en weer loopende publiek slechts langzaam vooruitkomen. De menschen liepen meest doelloos nu hier, dan daar en hinderden elkander vreeselijk. De kellners, die onder zulke omstandigheden geen handen genoeg hadden om ieder te helpen, draafden heen en weer. Er behoorden zeker bekwaamheid en geschiktheid toe, om de hon- gengen en dorstigen allen tevreden te stellen. Reeds had Koloff, eene der deuren, die op het perron uitkwamen, bijna bereikt, toen hij van de eene zijde eene zachte stem hoorde, die als in stille verrassing zijnen naam halfluid riep „Gregor Dimitiijewitsch". Hij keek om, niet dadelijk wetend, tot wien zich te wenden. Eindelijk vestigde hij zijn blik op eene vrou wengestalte» die aan een tafeltje onmiddellijk tot stand gekomen was, niet de verdienste van één man was, maar van alle republikeinen sedert 37 jaar. Dit ging zeer goed op, maar de minis ter bedierf het effect door even later sprekende over het goede onder het huidige ministerie tot stand gekomen, de verdienste daarvan geheel aan het tegenwoordige kabinet te geven. Het klonk byoa kluchtig. De minister besloot verder met te zeggen, dat de regeering vredelievend was, nie mand wilde isoleeren en niets verborg. De Kamer, de socialistten inkluis applaudisseerde wel, maar zonder veel geestdrift. De opzet van de rede was goed, de gedachtengang voorzichtig en handig, maar de uitwerking liet te wenschen over en was vooral op de punten, waar ze Jaurès en Delcassé wilde treffen, soms zeer flauw. Vandaag wordt het debat voortgezet. PORTUGAL. Naar de »Lokal-Anzeiger" uit Madrid verneemt, ontvangen de bladen daar van de Portugeesche grens onrustbarende berichten over den toestand in Portugal. De censuur is er zoo heet het streng, en brieven worden geopend. Er zitten 300 republikeinen achter slot. Patroeljes trekken voort durend in Lissabon door de straten. Aan troepen waarbij er een oproerige geest is, is de munitie ontnomen. Het le regiment artillerie en het 16e regiment infanterie zijn geheel ontwapend, aan gezien men ze verdacht deu koning en Franco ge vangen te willen nemen. Progressieven en con servatieven hebben besloten, niet aan de verkiezing mee te doen, zoodat de regeering alleen met de republikeinen te maken zal hebben. De beurs is scd -rt twee dagen geslotende handel staat ge heel stil. Verder verneemt het Berlynsche blad uit Lissa bon, dat daar uitgekomen is, dat zekere republi keinen en radicalen tegen den 31en dezer een opstand hadden beraamd en daartoe van bommen en revolvers waren voorzien. De regeering had alle noodige maatregelen genomen. i OOSTENRIJK-HONGARIJE. Gister heeft Aerenthal, de minister van Buitenl. Zaken, in de bijeenkomst van de commissie voor buitenlandsche zaken der Hongaarsche delegatie een overzicht van de buitenlandsche politiek de r monarchie gegeven. De commissie begroette met groote sympathie von Aerenthal's uiteenzetting. Te midden van toejuichingen drukten de rap porteurs en verscheidene sprekers hun voldoening uit over de betrekkingen met de vreemde mo gendheden. De rapporteur verklaarde, dat het de plicht der Oostenry ksch Hongaarsche diplomatie was er voor te waken, dat de Marokkaansche kwestie niet een bron van verwikkelingen voor Europa werd. ZUID-AFRIKA. De verkiezingen voor den Wetgevetiden Raad bij den ingang stond. Hij zou niet met zeker heid hebben durven beweren, dat deze dame, die haar gezicht door een dichten grijzen sluier bedekt had, hem geroepen had, want nu maakte zij geene enkele beweging om zijne opmerkzaamheid tot zich te trekken. Het scheen, alsof zij zich schaamde over het on willekeurig uitspreken van dien naam en dat zij maar liever onopgemerkt wenschte te blijven. Maar hij herkende hare voorname gestalte in weerwil van den grijzen sluier, die haar bedekte, en wist nu ook, dat hij even te voren aan het loket goed gezien had, toen hij meende de livrei van dien wachtenden man te herkennen. Zij, die daar voor hem stond, was Vorstin Olga Petrowna Murawin, de ge malin van den machtigen Petersburger Staats raad, zijn vroegeren chef. Eerbiedig nam hij den hoed af. De vorstin had zich jegens hem altijd edelmoedig en welwillend betoond. Zoo verbitterd als hij was op haar gemaal, zoo aangenaam was hem de herinnering, die deze vrouw bij hem opwekte. „Doorluchtigheid!" Hij was haar in zijnen ijver een schrede genaderd, maar bij bleef bij dat eene woord steken. Hij begreep, dat zij onmogelijk een gesprek kon beginnen met den voormaligen secretaris van haren echtgenoot, Wien men zoo smadelijk de deur van het vor stelijk huis had gewezen. Zijne onverwachte aanwezigheid op deze plaats had haar moeten treffen, had haar dien verrassenden uitroep in de Kaapkolonie zijn afgeloopen met de over winning der Zuid-Afrikaan»cke party. Deze overwinning is van belang. In de verkie zingen voor het Lagerhuis, de Wetgevende Ver gadering, had de Zuid-Afrikaansche partjj volle vertrouwen, maar de uitslag van deze verkiezing voor den Wetgevenden Raad, met haar stelsel van het verzamelen van de stemmen, die een kiezer kan uitbrengen op één of meer candidaten, was twjjfelachiig, en bjj het geringe aantal zetels (26) hing het van enkele districten at. Nu deze slag gewonnen is, mag men zeggen, dat de zaak gezond is. Jameson'» regeering kan weldra gaan en een Zuid-Afrikaansch ministerie haar plaats innemen. JAPAN. Zaterdag zou de Japanscbe minister van buiten landsche zaken, Hajasji, in het Huis van Afge vaardigden een redevoering houden over het vraagstuk der emigratie van Japanners naar de Vereenigde Staten. De rede van den Japanschen staatsman werd echter op het laatste oogenblik afgezegd. Hajasji zal nu a.s. Donderdag spreken. Men brengt deze plotselinge wjjziging in 't voornemen van Hajasji in verband met het feit, dat.de beantwoording van de jongste Japansche nota aan de regeering te Washington, door het Amerikaansche departe ment van Staat nog niet is ingekomen, ofschoon dat antwoord Vrijdag 1.1. werd verwacht. Vrij dag heeft de Japansche regeering een besluit uitgevaardigd, waarbjj het aan landverhuizings- maatschappjjen totaal wordt verboden andere Japanners van Hawaï over te brengen, dan hen, die daar familie hebben. Dit besluit beeft in Japan eenige opwinding teweeggebracht. Het heet echter, dat Hajasji niet zal willen terugkomen op deze discussie. Hij stelt zich op het standpunt, dat de regeering een be lofte heeft gedaan aan het gouvernement te Washington en nu niet meer terug kan. De groothertog van Baden is Zaterdag te Berljjn aangekomen, om er zijn eerste ambteljjke bezoek aan het Duitsche hof te brengen. De Keizer, de Kroonprins en al de andere prinsen, geijjfstaffierd door een zwerm van waardigheidsbekleeders, wa- aan het station. De Groothertog heeft zijn intrek ten paleize genomen. 't Schjjnt; dat de Engelsche kiesrechtstrjjd* sters langzaam maar zeker ook buiten Brittannië school maken voor haar luidruchtig optreden. Nadat Clara Zetkin Zaterdagavond te Berljjn op een socialistische vergadering gesproken had over 't algemeen kiesrecht in Pruisen, trok een stoet van 500 vrouwen luid-zingend door de straten van zuid-westeljjk Berljjn. Er werd onmiddellijk politie gerequireerd, die den dames den weg versperde. Na eenige liefljjke scheldwoorden aan 't adres der gewapende macht, verspreidde men zich. Vier arres taties hadden plaats. ontlokt en nu speet het haar. Zij was blijk baar niet minder verlegen dan hij. Hare vin gers, die aanvankelijk den sluier gegrepen hadden, alsof zij hem wilde oplichten, trokken hem nu nog dichter voor 't gezicht. „Ik bid om vergiffenis, als ik uw Doorluch tigheid mocht hebben verschrikt", lispelde hij en wilde zich verwijderen. Toen maakte zij echter eene schuchtere be weging, die hem terughield. „Hoe gaat 't u, Gregor Dimitrijewitsch. Ik wil hopen Zij sprak niet verder. Haar medelijdende, diep bedroefde toon zeide, dat zij raadde, dat het hem slecht ging. Zij sloeg hare donkere oogen van achter haren sluier op zijn uiterlijk, dat niet van welvaart en voorspoed getuigde. „Doorluchtigheid, ik bevind mij juist op weg naar een „beteren toestand", kon hij in de bitterheid van zijn gemoed, niet nalaten te antwoorden; „maar ik heb moeilijke, zeer moeilijke dagen achter mij, dat moet ik zeggen. Ik heb wel bemerkt, dat Vorst Leo Nicolaje- witsch er zich niet om bekommerde, my zonder reden -broodeloos te gebben gemaakt, maar dat hij zijne macht ook daartoe gebruikte, om voor mij alle deuren te sleucen, dat had ik nooit gedacht. Wanneer de honger iemand tot aan den rand des afgronds heeft gebracht en de ongelukkige daarbij den haat van een machtigen vijand als een voortstuwende kracht in zijnen rug voelt, dan nietwaar? dun zou hij dezen vijand wel eens gaarne voor een hoogeren rechterstoel willen dagen Koloff bedwong zich, om de scherpe woorden, die hem in dit oogenblik, dat hij ziju gerechten toorn tegen zijnen vijand weder in zijn binnen ste voelde opkomen, invielen, in te houden. Het gesluierde gezicht voor hem week nu een weinig terug, als door verbazing aangegrepen en de grootere donkere oogen werden nog grooter. „Arme manl" kwam het toen bevend, nau welijks luider dan een ademtocht, van de lippen der vorstin en hare hand maakte een gebaai, dat veel op een verzoek om vergiffenis geleek. Koloff werd getroffen door dien toon en deze treffende handbeweging, die hem ver gezelde. r. „O, ik begrijp het, mijne genadige Vorstin, fluisterde hij, medegesleept door een dat hem onwillekeurig aangreep, dat ik niet de eenige ben, die de boo van een ellendeling verdragen mvenréliiken is tot wat ik geleden te* met hetgeen eeu tiraa sedert jaren reeds duldde' - des te smarteljker duldde, - omdat zfl zich daaraan niet onttrekken kon. zooals de SrSate dienstknecht het wel doen kon, door Hongerlijden te verkiezen boven de behandeling van mik een man. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1