Dagblad voor Schiedam Omstreken. A Nat art 0 op ie Nieuwe ScMamsclie Courant 31ste Jaargang. Woensdag 5 Februari 1908. iSo. 9027 feuilleton. Gelouterd. prijs 10 c. p. ml 0.45 p. aal f 1.35 p. 3 mi Ofücieele berichten. Kennisgeving. Buiteulaiidsch Nieuws. Statcn-Geiieraal. HOOFD ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer Postbus no. 33 De Burgemeester vak Schiedam, Gezien art. 15 der wet van den 26sten Mei 1870 Staatsblad no. 82) betrekkelijk de grond belasting, brengt ter kennis van de daarbij belang hebbenden, dat de saat, aanwijzende de uitkom sten van de metingen en de krachtens art. 14 der aangehtaldewet vastgestelde schattingen van gebouwde- en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de Secretarie (afdeeling A), is neder- gelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. Burgemeester en Wethouders van Schiedam roepen sollicitanten op naar de betrekking van Onderwijzeres, der openbare lagere school met uitgebreid leer plan (school B) waar onderwas gegeven wordt in de vakken a—q, s en t. Be aanvangsjaarwedde bedraagt f 1400 met vrije woning en wordt verhoogd ongerekend de periodieke verhoogingen met f75.voor ieder der akten van bekwaamheid tot het geven van onderwijs in de beginselen der Franscne, Hoog- duitsche en Engelsche taal en in de Wiskunde. Sollicitanten worden uitgenoodigd hunne stuk ken in te zenden aan den Burgemeester vóór 10 Februari a.s. en daarbij op te geven den leeftijd, het jaar waarin de hoofdakte ver kregen is, de tegenwoordige betrekking en zoo de sollicitante niet zelf aan bet hoofd eener school staat, den naam van bet hoofd bij wie zij werk zaam is b. den naam van het district en van het arron dissement, waartoe de school van de sollicitante behoort. de KONINGSMOORD IN PORTUGAL. Hoewel vele berichten uit Portugal door de censuur worden opgehouden en verminkt, kan toch wel worden aangenomen, dat in het land geen volslagen revolutie heerscht. Een telegram, gister uit Lissabon ontvangen, meldt, dat er volledige orde heerscht in Jneel Portugal. Reizigers uit Portugeesche steden, in Spanje en Italië aangekomen, vertellen eveneens Jat het daar uiterlijk thans doodkalm is. Aan de Parijsche „Matin" werd uit Lissabon dd. gister, gemeld, dat het bericht over de uitroe- Ping der republiek te Oporto valsch is. Het is daar zegt het telegram even rustig als hier. i Na den aanslag op de koninklijke familie is de Positie van den dictator Franco onhoudbaar ge worden. r In de dagen vóór den aanslag en gedurende de woelige betoogingen en de ontdekking van bom- Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 48) v het volgend oogenblik stootte Olfers een T„ ;?n, Alijn God, dat waren handboeien, nstmktmatig hief hij de armen omhoog om cn tegen het aandoen van die smadelijke eien te verzetten. Maar wat gaf hem die weging tegenover zes krachtige handen h! ?eg hij een st00t legen de borst, die i, temg tuimelen; toen rukte men hem tanden naar beneden en hield ze vast, tot e3ter de koude ijzers om zijn pols gewrichten gesloten had. „Vooruit 1" zijnen den kolf van het geweer in Olfers stanrp f e,? het bai'3cl1 bevel, en perron banlt°r ,Zaal naar buitea °P het i .^,'JIlevoe}3> in lompen en ketenen geës- koiteeid door drie gendarmen als een voor- weip van schuwe nieuwsgierigheid voor het publiek. Men besteeg rae! hem een ïïigen goederenwagen. Olfeia ademde reeds ruimer, toen hij zag, dat hij de eenige gevangene was - hij had reeds gevreesd in deze geïmproviseerde rollende gevangeniscel een gezelschap van de men, gaf de openbare denkwijze hem de kracht om de orde te handhaven, maar de koningsmoord heefl. alles omvergeworpen. Eene sterke vaderlandsche strooming onder steunt de vorming van het kabinet Amoral. Dit nieuwe kabinet zal, volgens een Reu ter telegram van gister, als volgt zijn samengesteld: Admiraal Ferreiro do Amoral, Binnenlandsche Za ken en minister-president; Campos Henriquez (con servatief), Justitie; Wenceslae de Lima (conserva tief), Buitenlandsche Zaken; Moreira, junior (pro gressief), Financiën; Mathias Nunes (progressief), OorlogGraaf de Bertiandos (katholiek-nationalist) Openbare WerkenAdmiraal Augusto Castilho, Ma rine. 1 Admiraal Ferreiro do Amoral, de nieuwe minis ter-president, geboren in 1843, is een vriend van het Hof. Hij behoorde vroeger tot de progressieve partij, wier leider, Luciano de Castro is, maar sedert jaren hield hij zidhi buiten de politiek. Amoral is oud-gouverneur van Portugeesch -in- dië, oud-minister van Marine; voorzitter van het Aardrijkskundig genootschap, vriend en bewon deraar van Engeland. Dat hij de portefeuille van Binnenlandsche Zaken nam, bewijist dat hij zich. gaat toeleggen op het herstellen der rust in het rijk. I Er werd gesproken van het opnemen van Alpoïm, hoofd der afgescheiden progressieven, in het concentratie-kabinet, met de portefeuille van justitie. Men blijft echter beweren dat hij Vrijdag in een automobiel uit Lissabon is gevlucht naar de Spaansche grens. Hij was tusschen de monar. chisten de hevigste bestrijder van de dictatuur. Zijne groep is de meest vooruitstrevende onder de dynastieke partijen en, alhoewel trouw blijvend aan de monarchie, is hij voor velerlei hervormin gen. i j Zijne groep is nu de eenige, die niet verte genwoordigd is in het kabinet van samenwer king, dat het republikeinsche gevaar van boven den troon des jongen konings moet verwijderd houden. 1 Het ontslag van Franco beteekent dus het einde der dictatuur. Het nieuwe kabinet zal afzien van beteugelingsmaatregelen, de anti-grondwettelijke decreten vernietigen en de vrijheid van woord, van persoon, van drukpers en van vereeniging opnieuw invoeren. V Hoogstwaarschijnlijk zullen de verkiezingen voor de Cortes binnen kort plaats hebben. Van heden af wordt het land weer volgens de grondwet geregeerd. f In bijna alle Europeesche Parlementen is dezer dagen uiting gegeven van de gevoelens van deel neming met de koninklijke familie in Portugal. In Italië en Frankrijk veroorloofden eenige so cialistische of fel-republikeinsche afgevaardigden ergste boeven en landloopers te zullen vinden. Hij was, zelfs in dit oogenblik nog, de hoog beschaafde man, wiens zenuwen voor elke ruwe aanraking gevoelig zijn. Spoedig bemerkte hij, dat hij weder den weg aflegde, dien bij des voormiddags gekomen was. Toen begon de honger hem te plagen, maar zijne bewakers stoorden zich niet aan zijn verlangen. In Wilna stapte men uit. Olfers was in koortsahetige spanning. Zou men verder gaan, naar Sweas- jany om Petersburg te bereiken of had hij reeds de plaats zjner voorloopige bestemming bereikt. Men bracht hem weder in een wacht lokaal, tot de gevangenwagen kwam, die hem naar het politiebureau moest brengen. Olfers had dus tijd genoeg om de afwisselende in drukken in zich op te nemen en daarover na te denken. Het was voor hem een uitgemaakte zaak, dat men hem als den moordenaar van graaf Lndeskoy gearresteerd had en hij had nu slechts nog één wensch, in dit oogenblik nog het schavot te mogen beklimmen om zijne daad te boeten, ten einde zoodoende te om komen aan een langdurig proces voor bet ge recht te Petersburg, aan de getuigenissen dei- clubleden, en aan het wederzien van Strömholfc en diens dochter Elli! Ja, Elli! Da gedachte aan haar greep hem plotseling zoo hevig aan, dat hij heete tranen in zijne oogen voelde op komen. Arm meisje! Wat zou zij lijden, als zij voor het gerecht tegenover hem zon moeten staau. Zij had zoo edel en liefdevol jegens minder gunstige uitlatingen, maar veel notitie werd er niet van genomen. - In eene vergadering van het comité der dissiden- tos (afgescheiden progresieven) is eenparig de aan slag geschandvlekt en loyale ondersteuning aan de nieuwe regeering toegezegd, op voorwaarde dat onmiddellijk vrijheid worde verleend aan politieke gevangenen of ballingen, dat alle politieke rech ten hun worden teruggegeven en alle dictatoriale decreten worden ingetrokken. De „Diario Official" deelt het program mee van den lijkdienst, die zal plaats hebben Zaterdag a.s., van 8 tot 10 ure, in het koninklijk Pantheon van Lissabon, met allen mogelijken luister. Koning Manuel draagt nog den rechterarm in een verband, doch is veel beter. Markies de Soveral, gezant te Londen, is naar Engeland vertrokken. 1 Uit Madrid verneemt de Morning Post" dat, na den dood van den koning en van den kroon prins, een geveeld ontstond tusschen de revolutio nairen en de troepen, waarbijl verscheidene offi cieren en paleis-ambtenaren werden gewond. De Parijsche correspondent der „Secoio" van Milaan, vernam van Magalhaës Lima, grootmees ter der Vrijmetselarij in Portugal, verleden Vrij dag het volgende„Wacht nog enkele dagen c-n go zult sensatienieuws vernemen uit Lissabon." De „Daily Telegraph" beweert dat eergisteren heel den dag is onderhandeld tusschen Londen, Parijs en Madrid over de mogelijkheid eener En gelsche tusschenkomst in Portugal en over den vorm en de uitgestrektheid dier tusschenkomst. BELGIë. Gister hebben te Brussel de ministers een zeer belangrijke bijeenkomst gehad met de leden der rechterzijde, die deel uitmaken van de commissie van XVII. Volgens de verklaringen van het hoofd van het kabinet zou de regeering afzien van het kroon domein en zou zij zich aansluiten bij het denkbeeld om een bijzonder fonds te stichten voor de uit voering van openbare werken in België en den Kongo. Die mededeelingen van den leider van het ka binet maakten een zeer goeden indruk. In poli tieke kringen is men van meening dat de koloniale kwestie zoo goed als geregeld is. FRANKRIJK. Volgens de sFigaro", verklaart men in regee- ringskringen, dat vice-admiraal Touchard, voor zitter van den oppersten raad van marine, de vroe gere vlootvoogd over het smaldeel in de Middelland- hem gehandeld, dat alleen de gedachte daaraan hem in het diepst van zijne ellende'steunde en troostte. En nu zou zij moeten vernemen, dat hij gearresteerd was. Nu zou zij de onver diende schande moeten dragen, zich in het publiek voor de rechtbank als zijne bruid te verklaren, te moeten bekennen, dat zij hem geholpen had in zijne vlucht. En toen na n hij een heldhaftig besluit. Niet langer meer mocht hij aan zich zei ven en zijne vernedering denken. Het gold nu niet de schanden van zijn hoofd af te wenden - voor hem zou alles slechts straf en vergelding zijn maar haar, de reine, de engelachtige, van de dreigende schande te bevrijden, dat had hij in zijne hand, al waren zijne handen nu ook in zware boeien geslagen. Wat was daartoe slechts noodig? Een muur om zich den schedel te verpletteren, een sterk touw of een scherf van de waterkruik in zijn ceL om zich de polsaderen te openen. En zie, deze gedachte versterkte hem wonderbaar Zoo even had-hij nog over honger geklaagd, over de onvriendelijke behandeling van den kant zijner bewakers en zichzelveu bij eiken stap als 't ware mot medelijden beschouwd Eu nu was het, alsof dat besluit hem op eens den af te leggen weg in volle klaarheid had aangewezen. Hij kwam tot het inzicht, dat hij tot op dit oogenblik enkel om eigen welzijn was bezorgd geweest, dat hij slechts voor zijn eigen ik ge vreesd had. Nu was hij verloren, vernietigd, maar hij had toch nog jegens een ander een sche Zee, als opvolger van Bompard, tot gezant te Petersburg benoemd zal worden. SPANJE. De Senaat heeft een wetsvoorstel aangenomen, waarbij verzekeringsmaatschappijen aan regeerings- toezicht worden onderworpen. ITALIë. De >Civiha Cattolica" zegt in éen artikel over het Pruisische gezantschap bij het Vaticaan Twee zaken zouden de goede betrekkingen tus schen het Vaticaan en de Duitsche regeering kun nen verstoren de Poolsche kwestie en de stel ling van het centrum. In eerstgenoemde kwestie zal Berlijn ten slotte de onmogelijkheid inzien van een politiek, welke van het Vaticaan dingen vordert, die het Vaticaan niet geven kan. Eb daar het Vaticaan zich niet wenscht te mengen in den strjjd tusschen het centrum en de regeering, zul len ook bij een verscherping van dat geschil de diplomatieke betrekkingen niet verstoord worden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens eeB bericht in de sNeue Freie Presse" zou de koning van Griekenland zich met baron Von Achrenthal verstaan hebben, omtrent den bouw van een spoorweg van Weenen naar Piraeus, over Saloniki en Larissa, die het Slavische land om zoo te zegen in tweeën zou snijden, en er een goed deel van onder invloed van Oostenrijk, beu- wer van den spoorweg, zou brengen en dat ten koste van den Russischen invloed. AMERIKA. Uit Salt Sake City wordt gemeld, dat de ver tegenwoordiger van den advocaat-generaal der Vereenigde Staten bjj het bondsgerecht te Utah een klacht heeft ingediend tegen den Union Pacific, Atchison Topeka en Santa Fé en des Southern Pacific Spoorweg en andere maatschap pijen van de Harrimantrust, benevens tegen Har- riman en Jacob Schiffs en anderen, wegens het hinderen van <len handel, dit alles naar aanleiding van de bonds wet van 2 Juli 1890. JAPAN. Chinda, de vice minister van Buitenlansche Zaken, verklaarde in het. Huis van Afgevaardigden, dat in Chili een .lapacsch gezantschap opgericht zou worden om ten opzichte van handel en immigratie oetere betrekkingen tusschen de beiden landen te doen ontstaan. Hij verklaarde eveneens, dat Chili en Argentinië zeer geschikte landen voor Japansche emigranten zijn. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 4 Fébr. De Voorzitter herdacht bjj den aanvang der zitting, in een door de leden staande aangehoorde toespraak, met afschuw den aanslag, die met zoo plicht te vervullen. En dat was het, wat hem staande hield en hem een trots inboezemde, die geheel verschillend was van dien, waarmede hij tot nu toe de vermeende voorrechten van den beschaafden en goed gezeten man had be schouwd. Het overige van den dag en den ganschen nacht moest hij in eene nauwe cel bijna zonder lucht en licht doorbrengen, zonder voedsel, met geboeide handen, zonder een an dere ligplaats dan den vochtigen grond. Had men geen tijd om hem te verhoeren of wilde men hem kwellen Hij wist inderdaad nog niet, dat dit een welberekend systeem was om hem gedwee te maken. Eindelijk ging de deur van zijn kerker open en een tot de tanden toe gewapend soldaat haalde hem er uit en dreef hem met ruwe vuist voor zich uit. Het was morgen. Er lagen zestien uren tusschen zijne gevangenneming en het tegenwoordige oogen blik, maar Olfers meende reeds meer dan het dubbele vau dien tijd in hst akelige rnoiaei- achcige kerkerhol doorgebracht te hebben. De honger en een razende dorst putten hem bijna geheel uit; hij geloofde in het volgend oogen blik te moeten sterven Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1