üiiiiienlaiïrï. om f-iowostolljfc Nieuws noodlottige gevolgen tegen het vorstenhuis* van een bevriende natie beraamd en uitgevoerd is. Spr. stelde voor, den Minister van Buitenlandsche'Zaken uit te jmodigen, zijn tusscbenkomst te willen ver- leenen om de gevoelens van verontwaarding van de Tweede Kamer aan de Portugeesche Regeering kenbaar te maken. Minister Van Tets, verzekerende, dat de Nederl. Regeering volkomen die gevoelens deelt, verklaarde aan de uitnoodiging gevolg te zullen geven. De Kamer ging daarna over tot het trekken van de atdeelmgen de leden begaven zich voorts in de secties tot het kiezen van voorzitters en onder voorzitters. Op voorstel vaD de centrale sectie werd besloten na afloop der openbare vergadering in de aldeeiingen te onderzoeken de credietwet voor oorlog en de aanvullingsbegrooting van Suriname enz. Interpellatie. De heer Van Deventer vroeg en vei kreeg verlof, op een nader te bepalen dag den minister van Koloniën te interpelleeren over de strafzaak van 30 November 1907, waarbq in de residentie Semarang inlanders ter dood zqn gebracht, over de wqze, waarop dit vonnis is voltrokken. De vergadering werd daarna gesloten. Officieels berichten. Bq K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer B. Foitkers, ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Groningen. De Kabinetscrisis. Men verneemt, dat de sehout-bjj nacht A. H. Hoekwater, chef van den marinestaf, van wien werd medegedeeld, dat hq als minister van Marine in het nieuwe Kabinet zou optreden, wel daarvoor aangezocht, maar bedankt heeft. Hetzelfde schqnt het geval geweest te zqn met den kapitein ter zee J. J. Hissing, laatstelijk commandant van de nKortenaer", waarmede hij in 1907 uit West- Indië terugkeerde. Aan, de groeve werd het woord gevoerd door den waarnemenden burgemeester air. L. Van Lier, die het onherstelbaar verlies sdhietste voor de gemeente, door den dood van dezen groeten man, wiens nagedachtenis in groote eere gehouden zal worden. Baron Van Voorst tot Voorst sprak na mens de curatoren van de Hoogeschoo], waarvan de overledene curator was geweest. Prof. W. H. Julius, namens den Academischen Senaat; mr. G. H. Van Bolhuis, president van het Hoog Mi litair Gerechtshof, als vriend en ten slotte inr. A. P. C. Van Karnebeek, afgevaardigde der Tweede Kamer voor Utrecht, die eveneens warme hulde bracht aan de verdiensten van den overledene. Een zoon dankte voor de deelneming. Diep getroffen verliep de groote menigte den doodenakker. De Koningsmoord to Lissabon. Namens de Nederlandsche Regeering is aan het Gouvernement van Portugal deelneming be toond met den dood der Vorsten te Lissabon. Bq de begrafenis, die op a.s. Zaterdag 8 Februari bepaald is, zal ons land vertegenwoordigd worden. R. K. Kamerclub. Gisterenavond was er wederom vergadering der R.-K. Kamerclub. Slagers Zondagsrust. Uit »Ons Orgaan" van de slagers-gezellen ver- eeniging blqkt, dat de vleeschouwerspatroons- vereeniging te Amsterdam een ernstige actie op touw heelt gezet voor Zondagsrust en dat er nu Woensdag-avond 9 uur een algemeene vergadering in »d'Geelvink" zal worden gehouden van ossen- en varkensslagersgezellen, die de plannen dei- patroons willen steunen. In een artikel van voornoemd blad teekenen wij de volgende woorden aan »Feitelqk hooren patroons en gezellen in één organisatie thuis. Het zijn niet twee tegenstrij dige belangen, die van patroon en gezel. Eéo belang hebben zij den bloei van bet bedrijf". Het gebeurt niet vaak, dat wij zooveel gezond verstand in een werklieden-orgaan vinden en daarom verdient de pa-sage wel te worden opgemerkt. Toch mag dit allerminst een reden zqn om stil te zitten. Het geldt hier te groote sociale eu eco nomische belangen, dan'dat men zich bierbij aan het inzicht van enkelen kan toevertrouwen. Daar bij komt, dat omtrent dit ontwerp geenszins een stemmigheid van gevoelen bestaat, integendeel om trent zeer principieele punten groot verschil van meening wordt gevonden. En misschien is geen oogenblik meer geschikt dan het onderhavige, orn invloed te oefenen in deze materie op den wetgever". Keuring van vee en vleesch. Naar men verneemt, is het ia de Troonrede van bet vorige jaar aangekondigde wetsontwerp betreffende de keuring van vee en vleesch voor het binnenland zoo goed als gereed. Gelijk bq de openbare behandeling van het wetsontwerp op de keuring van ten uitvoer bestemd vleesch door den minister van Landbouw reeds werd medegedeeld, zal de keuring een gemeentezaak blqven, noch- thans onder verplichting om voor de keuring te handelen volgens de aan rijkswege te geven voor schriften. Een verplichting voor de gemeenten om openbare slachtplaatsen op te richten zal het wetsontwerp niet bevatten. Of het ontwerp nog door den demissionairen minister zal worden in gediend, staat te bezien. Het incompleet aan Kader. Het incompleet aan kader bq het wapen der infanterie bestond in Januari 1908 uit 100 ser geanten, 103 korporaals-lourier en 571 korporaals deze cijfers waren in Januari 1907 respectievelijk 117, 80 en 469. Ofschoon het cqfer voor de sergeanten iets gunstiger is, geeft de stijging der cijfers van de korporaals-fourier en korporaals te denken. Prof. dr. J. H. Gallée. f Te Utrecht is in den ouderdom van 60 jaren overleden prof. dr. J. H. Gallée, hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit aldaar. Hq overleed aan de ge volgen van een nierziekte, waaraan hij reeds een paar jaar lqdende was. Begrafenis-dr. Reiger. Men meldt uit Utrecht: Onder het luiden der klokken is gister het stoffelijk hulsel van burgemeester dr. B. Reiger naar de laaste rustplaats gevoerd. De openbare gebouwen en vele particuliere waren gesloten en van vele huizen hing de vlag half stok. Duizen den hadden zich langs den weg opgesteld, welke de stoet nam. Achter den lijkwagen volgden 12 rijtuigen; al les was zeer eenvoudig, zooals de overledene had gewenscht; ook waren sledhits weinig bloem stukken op de lijkbaar, waar onder een van II. M. de Koningin-Moeder. Uitgebreide maatregelen waren genomen oin de orde te handhaven. Zoo was de begraafplaats slechts toegankelijk op een toegangsbewijs. Om streeks 1 uur zette de stoet zich in beweging, voorafgegaan door de stadsboden en gevolgd door familie, den commissaris der Koningin graaf Schimmelpenninck, de wethouders en lal van an dere autoriteiten. Bij1 de groeve werden o. a. opgemerkt jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, lid van de Tweede Kamer, tal van burgemeesters, waaronder die van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, voorts de directeur-generaal der Staats spoor, verschillende hoofdambtenaren en ambte naren van de gemeente, predikanten, hoogleeraren en tal van burgerlijke en militaire autoriteiten. Sociale Week. Men meldt ons In een vergadering van het PI. Comitee der K. S. A. te Breda is de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen Het Plaatselijk Comité der K. S. A. te Breda, Gelezenhet in de Kath. bladen voorkomend bericht, als zouden er plannen bestaan om de So ciale Week, welke dit jaar zal worden gehouden, te reorganiseeren, d. w. z. in haar oude vorm af te schaffen en daarvoor in plaats te stellen twee- of drie daagsche cursussen vernomen hebbende van de leden van het PI. Comité, die de Centrale vergadering te Utrecht bebben bijgewoond, dat er grond is om aan de berichten der bladen te twqfelen. Van oordeel, dat het voor de Plaatselijke Co mitees nu tijd is om zich uit te spreken, over wegende lo. dat de S. .W in haar tegen woor- digen vorm beoogt een zoo volledig mogelijke methodische leergang te zijn en het maatscbappe lijk vraagstuk in zqn geheel aan de hoorders voor te stellen 2o. dat bovenomschreven doel met de S. W. in 1966 in Utrecht en in 1907 te Breda gehouden, Vdlkornen is bereikt spreekt den wenscb uit, dat in den aard der in dit jaar te houden S. W. geen essentiëele veran dering zal worden gebracht en gaat over tot de orde van den dag. Evenredige vertegenwoordiging. Men meldt uit Utrecht Teneinde het stelsel van de evenredige verte genwoordiging bij verkiezingen te populariseerem is door den heer E. C. van Koetsveld, spcretaris van de Nederlandsche vereeniging voor E. V., hier ter stede een preetverkiezing op touw gezet- Aan genomen werd. dat alle kiesvereenigingen candi- daten gesteld hadden, tot een gezamenlqk getal van 33. en dat er 13 vaeatures in den gemeente raad waren. De stembiljetten konden tot en met Vrqdag ingeleverd worden. De uitslag is gister avond bekend gemaakt, en ,mag oogetwqfeld be vredigend genoemd wordvn. Ingekomen waren 856 biljetten. Het kiesquotient was dus 65 (breuken tellen niet mee). Bq eerste aflezing werden met het volle kies- quotient gekozen 7 candidaten. Bq tweede aflezing, hetgeen geschiedt door het overbrengen van de stemmen dergenen, die het minste aantal op zich vereenigd hebben, 3 candidaten met het veile kies- quotient. Voor de drie overblijvende vacatures gaf de betrekkelijke meerderheid den doorslag. Er bleven 22 biljetten zonder uitwerking, ter wijl bij het thans gehuldigde stelsel, dat hpt geval kan zqn met de helft - 1 van het aantal uitgebrachte stemmen. Verdere voordeelen van de E. V., geen herstemmingen, geen tusschentqdsche verkiezin gen. Het Kiesrecht-vraagstuk en de Algemeene Boud van R. K. Kiesvereenigingen. Door het bestuur van den algemeenen bond van Roomsch Katholieke kiesvereenigingen is aan de aangesloten leden eene circulaire verzonden, ver gezeld van een aantal vragen, uit welker beant woording op de algemeene vergadering van den bond zal blijken, welke houding ten opzichte van het kiesrecht wordt aangenomen en welke vragen tevens kunnen dienen als leiddraad bq de bespre kingen in de kiesvereenigingen. Deze vragen, getrokken uit het rapport der commissie, luiden 1. Acht gq het thans, nu de voorstellen tot grondwetsherziening staan ingetrokken te worden, nog noodzakelijk of wenschelqk dat de bond zich over de regeling van het kiesrecht uitspreke 2. Zijt gq van oordeel dat de kiesrechtrege ling volgens de wet van Houten aan zoo groote gebreken leidt, dat eene nieuwe regeling wensche lqk is (rapport pag. 120 sq.) 3. Meent gij dat eene nieuwe regeling van het kiesrecht zóó urgent is dat desnoods eene her ziening der grondwet aan het voortarbeiden aan de sociale wetgeving moet voorafgaan pag. 214 sq.) 4. Behooren de grondslagen van het kiesrecht voor de politieke lichamen in de grondwet tehuis of kan aan de wet worden overgelaten die te regelen (blanco artikel in de grondwet.) pag. 212 sq.) 5. Is het kiesrecht een den burger vannature toekomend recht of is het kiesrecht een bevoegd heid die door de Overheid wordt toegekend aan die burgers, die vermoed worden de geschikt heid om te kiezen te bezitten (pag. 13 sq.) 6. Behoort de nieuwe kiesrechtregeling weder individueel te zqn of schenkt gq de voorkeur aan organisch kiesrecht d.i. aan eene regeling waarbij het kiesrecht wordt toegekend aan organische in de Maatschappij levende groepen? (pag 131.) 7. Wordt naar uwe meening een eerste stap gezet op den weg naar organisch kiesrecht door het kiesrecht toe te kennen aan gezinshoofden (pag. 132 sq.) 8. Of zijt gq van oordeel indien gij vraag 7 niet toestemmend kunt beantwoorden dat in het zqn van gezinshoofd naast andere een uitnemend kenteeken ligt van geschiktheid om de kiesfunctie uit te oefenen (pag. 137.) 9 Of verklaart gij u gelet ook op de tegenwoordige politieke verhoudingen voor algemeen kiesrecht (pag. 139 sq.) '10. Behooren zoowel degenen die vanwege de overheid als zq die door kerkelijke en particuliere liefdadigheids-instellingen blqvend bedeeld worden, van het kiesrecht te worden uitgesloten, of alleen de eerstgenoemde (pag. 162 sq.) 11. Indien het kiesrecht is een door de over heid toegekende bevoegdheid heeft de overheid dan ook het recht te eischen, dat van het kies recht gebruik gemaakt wordt? (Stemplicht) (pag. 168 sq.) 12. Zqt gij vóór of tegen invoering van eene evenredige vertegenwoordiging ongeveer zooals in Belgie bestaat (pag. 173 sq.) 13. Is invoering eener evenredige vertegen woordiging van zooveel belang, dat een oplossing van het kiesrecht-vraagstuk zonder haar onbevre digend dient te heeten (pag. 176 sq.) 14. Zjjt gq van meening dat het meervoudig kiesrecht alleen in theorie een prachtige instel ling is of acht gjj haar ook inde practqk uitvoer baar (pag. 157.) 15. Acht gq het tqdstip gekomen waarop ook aan de vrouw in meerdere of mindere mate het kiesrecht behoort te worden toegekend (pag 153 sq.) die aan den oproep tot het ondergaan van twee dagen gevangenisstraf niet had voldaan. Hij is ter beschikking van de justitie te Rot terdam gesteld tot het ondergaan zijner straf. Ziekteverzekering. Het departement van Amsterdam van de Maat schappij van Nijverheid heeft een circulaire aan de leden rondgezonden om alsnog hun meening te hooren omtrent de proeve van een wetsontwerp- ziekteverzekering, door het departement Haarlem aan de Maatschappij aangeboden. Het bestuur scbrjjft o m. Hoewel de wettelijke ziekteverzekering reeds zeer lang op de agenda staat van alle partqen,en zoowel door het ministerie- Kuyper als door bet ministerie De Meester daaromtrent een ontwerp regeling werd ingediend, laat zich nog niet bere kenen het tqdstip, waarop in welken vorm dan ook, die verzekering een feit zal worden. Volkssanatoriuin. Aangezien van de benoodigde f80 000, voor de oprichting van het Sanatorium te Joure nog maar ongeveer f57 000 aanwezig is, wordt thans ge tracht uit de verschillende gemeentekassen een toelage voor het stichtingskapitaal te ontvangen. »Recht Plicht en Orde". Wjj vestigen de aandacht op achterstaande advertentie waarin de jaarvergadering van de R.K. Kiesvereeniging uRecht Plicht en Orde", tegen morgen (Donderdag)-avond 8 ure in het Bordsgebouw wordt opgeroepen. Aller opkomst is dringend gewenscht. St. Liduina-Gesticht. De plechtige inwijding van het verbouwde en uitgebreide St. Liduina-Gesticht voor oude man nen en vrouwen aan de Nieuwe Haven alhier, zal op Maandag 10 Februari,'snamiddags 6 ure, plaats hebben. H e d e n-m orgen is doordepolitie aan- gehouden de 25-jarige J. W., wonende alhier, Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 4 Februari 1908, 's na- middags 2 uren. {Vervolg.) Wijziging Inkomstenbelasting, oorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen. De heer De Bruin vraagt aanhouding van dit voorstel tot de volgende vergadering, omdat 't wel meerderen gegaan zal zijin als hem en zij niet voldoende op de hoogte zijn van het betrokken onderwerp. i De V oorzitter meent, dat de gevolgen van het niet behandelen van dit voorstel van te ver strekkenden aard zouden zijn met 't oog op den tijd van invordering der belasting. De heer De Bruin zou toch gaarne dit voorstel uitgesteld zien; dan had men den t:jd om 't nog eens goed te overwegen en konden schriftelijk amendementen worden ingediend. De Voorzitter constateert, dat het uitstel- voorstel—De Bruin alleen door den heer Koop- mans ondersteund wordt, dus kan 't geen on derwerp van behandeling uitmaken. De heer De Groot heeft verschillende be denkingen tegen het ontwerp. Allereerst meeint hij, dat de lagere klassen daarbij niet afdoende worden ontlast, verder kan hij het motief voor den progressieven kinderaftrek, zooals die hier is voorgesteld niet begrijpen. Ook meent hij dat de bepaling dat naar het middencijfer der klasse zal belast worden, tot onbillijkheden aanleiding geeft. Hij meent, dat onbillijkheden in de rege ling van deze belasting tot nog meer tegenstand tegen deze heffing aanleiding zullen geven dan zij reeds ontmoet en zal daarom bij de'betrokken artikelen de noodige wijzigingen voorstellen Den heer Wittkampf heeft ook de rege ling van het gewijzigd ontwerp teleurgesteld; de laagste klassen raken wij niet kwijt; Spr. stelt in het licht, dat velen met deze wijziging niet beter worden. Iemand die bijv. f490 inko men heeft en f400 voor noodzakelijk levens onderhoud mag aftrekken, blijft met f 90 restee- rend bedrag vriji, terwijl hij die f 510 inkomen geniet en voor onderhoud en kinderaftrek dit bedrag met f505 mag verminderen, voor f5 wordt aangeslagen; daarom zou hij bij art. 5 willen voorstellen dat betastbare saldo's bene den f 100 van heffing vrijl zouden blijven. De heer De Bruin zegt, dat voor hem bet zelfde bezwaar geldt. Meer gevoelt hij voor pro gressieven kinderaftrek en hij hoopt dat dit wei nige goede wat in dit onderwerp is, er in zal blijven. Verwonderd heeft hem de uitdrukking dat progressie niet ligt op den weg van een stad als Schiedam. Zeker is hij er voor om binnen redelijke grenzen aan bepaalde eischen te voldoen; o.a. door zoo eenigszins mogelijk niet te kostbare verfraaiingen aan te brengen, maar hij kan er niet met medegaan, den wel- gestelden nog een douceurtje bovendien te ge ven; hij meent, dat de meergegoeden 't altijd nog beter dan de minbevoorrechten kunnen be talen en wil er daarom niet toe medeweken den bezitters van hun plicht te ontbefUn De wethouder van Financiën, de heer" La ger wey, betoogt, dat in 't algemeen de wijzi gingen in deze verordening voorgesteld onderling verband houden. Vooral daarop dient men bij: de beraadslagingen het oog gericht te houden, vvaar het vooraf besprokene dan meer als alge meene beschouwingen moet gelden, dient men de zakelijke bemerkingen bij de betrokken arti kelen te maken. De Voorzitter, de gemaakte ODmerkingen omtrent den kinderaftrek releveerend, zet uit een de gedachte, die B. en W. bij het voor stellen dezer bepalingen hebben geleid. Zij; meenende dat bijv, het tweede kind niet zoo veel last meebrengt als het eerste, waar 't veelal de afgelegde kleederen van 'het eerste draaft hadden toch ook willen bestrijden de ideeën' die zich reeds al te veel onder het volk vesti 'enj dat kinderen geen zegen is maar iets anders; daarom beoogden zij eene tegemoetkoming in de belasting die de kinderzorg verlicht en pas ten daarbij toe "het progressief beginsel. Over het geheel meenden zij echter met het toepassen van progressie voorzichtig te moeten ^tjn, omdat hoe meer men de meer gegoeden belast, de min gegoeden ten slotte bij de bij zondere toestanden in deze gemeente zullen ge troffen worden; daarom zijn zij in beginsel tegen progressieve heffing. De heer Wittkampf is voornemens bij de verdere behandeling van het onderwerp voor stellen te doen om aan de gemaakte bezwaren tegemoet te komen. f De heer De Br uin zegt, dat als de veror dening betreffende de Inkomsten-belasting te Zaandam reeds sedert twee jaar in behandeling is, dit niet komt door de progressie, welke ook in andere gemeenten wordt toegepast, o.a. in sterke mate te Winschoten, maar daar een an der- motief geldt. Overigens make men zich geen illusies omtrent het weglaten van progres sie de groote industriën komen hier, maar de ondernemers blijven buiten de gemeente. De heer Lagerwey verzekert, dat'niet de progressie te Zaandam het struikelblok blijkt maar het feit dat de gezamenlijke aftrek tot zulk een bedrag wordt opgevoerd f 350 dat t veel meer dan het noodzakelijke bedroeg voor het minimum-leyensonderhouddaarom houden min's,Jer^er zÜne goedkeuring aan ont- De wethouder van onderwijs, de heer Hon- n er la ge Grete, betoogt, dat werkelijk met eigenaardige toestanden hier moet rekening worden gehouden; er blijkt toch dat hier van de 4000 aanslagen 80 o/0 een inkomen hebben van minder dan f1000 en 3700 een inkomen beneden de f 2000, zoodat er slechts een 300-tal eenigszins gegoeden overblijven die meer dan f 2000 aan inkomen genieten. De heer De Bruin meent, dat als men het aantal belastingbetalers zoo nauwkeurig heeft nagegaan, men wel tot de bevinding zal zijn gekomen, dat het klein aantal grootbezitters toch nog anderhalf maal zooveel bezit als het groot aantal minder financieel krachtigen. Do heer De Groot is 't met de opmerking van den heer De Bruin niet eens, maar ineent hier iets anders in het spel is, nl. dat er hier

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2