Dagblad voor Schiedam Omstreken. 31ste Jaargang. Donderdag 6 Februari I9D8 iNo. 9028 Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. een Onderwijzer, Stads-Ziekenhuis. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-Generaal. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39, Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de Directie der Stearine Kaarsenfabriek Apollo", om vergunning tot uitbreiding dier fabriek, staande aan de Voor havenkade no 6, kadaster sectie L no. 4720 Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 20sten Februari a.s., des middags ten 42 ure, ten raadhuize gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de beslaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zjjn zjj, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het gemeentebestuur of een of meer zjjner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd. M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Doen te weten Dat de Raad dezer gemeente in zjjne openbare vergadering van den 4den Februari 49b8 beeft vastgesteld de VERORDENING tot aanwijzing van de stemlokalen binnen deze gemeente voor de verkiezing van leden voor den Gemeen teraad. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den Februari 4908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Aan de openbare School C, te Schiedam (Hoofd de Heer C. KERDEL) wordt gevraagd met akte vrije- en ordeoefeningen. De aanvangsjaarwedde van {550.— wordt ver hoogd voor de akte vrjje- en ordeoefeningen met f 25. voor de akte handteekenen met 150. voor de hoofdakte met f 200. voor 2, 4, 6 en 9 jarigen dienst bij het lager onderwijs roet f50.— voor ieder tijdvak, en kan worden verhoogd na twaalfjarigen dienst en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 45, 48 e& 21 jarigen dienst bjj het lager onderwijs mede met f50.— voor ieder tjjdvak, hetzij de dienst in de gemeente of elders, hetzij bij bet openbaar ot het bijzonder onderwijs werd verricht. bollicitatiën in te zenden aan bet adres van den Burgemeester van Schiedam, voor 23 Februari a.s. Allen, die nog iets over 1907 van het Stads- Ziekenhuis te vorderen hebben, worden dringend verzocht hunne rekeningen vóór 15 dezer aan de adjunct directrice in te zenden, De Commissie van Administratie M. A. BRANTS, Voorzitter. W. A. v. DOL DER Dz., Secr. Pennm. Schiedam, 3 Februari 1908. de KONINGSMOORD IN PORTUGAL. De tijdingen over den jpolitieken toestand en hetgeen in Portugal gebeurt zijn al even verward als de toestand zelf. Zeker schijnt het intussdhen dat er een heel ander stelsel van regeering zal worden toegepast. Zondag-avond moet Franco in den staatsraad heb ben verklaard de orde te kunnen herstellen, zoo naen hem toeliet 300 personen te verbannen, maar wel begrijpende dat hij die volmacht niet zou verkrijgen, verklaarde hij toch liever af te tre den en napr den vreemde te vertrekken. De raadsheeren der kroon hadden dan ook reeds een anderen toon laten klinken. De koningin was reeds lang vijandig aan het behoud der dicta tuur, en vooral sedert hare laatste reis naar Lon den, was zij gesterkt in hare houding. Koning Manuel zal zich niet beperken Int het verleenen van het bewind aan de grondwette lijke partij, maar hij zal ook vele personen gratie verleenen. "Verschillende bladen maken melding van een ernstig incident in het koninklijk paleis te Lissabon. De „Standard" verneemt uit Lissabon het vol gende hierover Toen Franco in de lijkkamer trad, en de ko ningin hem zag, sprong zij' op en wijzend op de lijken van vader en zoon, riep zij uit: „Ziedaar uw werk." i Franco verliet wankelend en sprakeloos het ver trek. Het Spaansche blad „Voz de Guiposcoa" be weert dat Zondag-avond, toen Franco zijn rouw beklag kwam maken bij' de koningin, deze hem verweet de schuld van haar ongeluk fe zijn en hem den rug toekeerde. 'tls daarop dat Franco de ministers brjteen riep en deze allen hun ontslag inzonden. Aan de „Frankfurter Zeitung" werd Dinsdag avond uit Lissabon geseind, dat namens de repu- blikeinsche partij haar leider, Bernlhardino Ma- chado, officieel aan de „Seculo" heeft verklaard, dat deze partij1 de verantwoordelijkheid voor den moord beslist afwijst. j De dictatuur, die de gemoederen tot het uiterste in opwinding bracht, is de eenige oorzaak van het gebeurde. i Het bestuur der republikeinsche partij heeft tot dusverre reeds moeite genoeg gehad om een uit barsting der volkswoede te voorkomen. Het Za terdag 11. afgespeelde drama is eeh natuurlijk ge volg van de omstandigheden. In een interview, dat de correspondent van de „Frankfurter Zeitung" met Machado had, be riep deze zich op de bovenvermelde verklaring, maar voegde er nog aan toe, dat Portugal reeds ge noeg geleden heeft en dat de republikeinen wel degelijk de overwinning trachten te behalen, boe- wel zonder bloedvergieten. „De vreedzame weg is wel langer, zeide Machado, maar ons doel blijft bestaan en wacht ons, terwijl wij ons voor bereiden en versterken." i De Fransche regeering heeft besloten eene af vaardiging te zenden naar de begrafenis van ko ning Carlos en den kroonprins. Zij zal bestaan uit den graaf d'Ormesson, gevolmachtigd minister der le klas, commandant Schumberger, en Gui- ard, gezantschapssecretaris. Ook uit Engeland komt een bijzonder gezant schap, bestaande uit prins Arthur van Connaugjht en een afvaardiging van officieren van het Ox fordshire regiment, waarvan koning Carlos eere kolonel was. De marine zal vertegenwoordigd zijn door admiraal Curzon Howe, bevelhebber van het eskader van den Atlantischen Oceaan. Het lijk van den koning en dat van prins Luiz, zullen niet worden tentoongesteld, noch in de rouwkapel, noch in de appartementen van het koninklijk paleis. Zij zullen echter worden ten toongesteld in de St. Vincentiuskerk, het konink lijk pantheon, maar eerst drie dagen na de be grafenis. j De reden hiervan is de moeilijkheid van 't maken eener kist voor het lijk des konings, die pas zal gereed zijin op den dag der begrafenis De „Frankf. Ztg." verneemt uit Lissabon, dat de leider der legitimisten en twee republikein sche senatoren op het koninklijk slot in het re gister van rouwbeklag hun handteekening (hebben geplaatst. - i I Een blad verzekert dat koning Carlos bjj eene Engelscbe maatschappij op het leven was verzekerd voor een raillioen tr. en bij eene Spaansche maat schappij voor 4,400,000 francs. De correspondent der «El Mundo" te Lissabon meldt, dat het waar is dat te Porto verscheidene revolutionnaire groepen de politie en stedeljjke gardes hebben aangevallen. Zij slaagden er in gedu rende eenige oogenblikken de revolutionnaire vlag op het gemeentehuis te hijschen. In den gemeenteraad van Rome hebben de republikeinen en socialisten geprotesteerd tegen het telegram van rouwbeklag, gezonden door den burgemeester naar Lissabon. De raadsheer Alliata sprak ten gunste der uit roeping van de republiek in Portugal. Het pu bliek op de tribune sloot zich aan bij deze woor den. I De socialistische raadsleden deden dergelijke verklaringen, niettegenstaande Nathan, de Sin- daco, deed wat hij kon, om ze het spreken te beletten. Ten slotte zeide hij dat hij gehoor zaamd had aan gevoelens van menschlievendheid en dat, zoo de meerderheid van den raad vond dat hij ongelijk had gehad, hij zou aftreden. Deze bedreiging suste de vergadering en maakte een einde aan het incident. RUSLAND. De overgave van Port Arthur. Eergister kwam te St. Petersburg wederom in behandeling de zaak-Stossel c.s. Daar bekend was geworden, dat in de zitting van den krjjgsraad van dien dag het requisitoir zou worden voorge lezen, was er een talrjjk publiek opgekomen. Op de publieke tribune werden opgemerktgeneraal Koeropatkin, de hertog van Mecklenburg, de minister van Marine, verscheidene diplomaten en generaals. In het requisitoir, waarvan de voorlezing den <7 heelen dag duurde, eischte het Openbaar Ministerie de doodstraf tegen generaal Stos- sel als hoofdschuldige der overgave en tegen de generaals Reuss en Fock als medeplichtigen tegen generaal Smirnoff werd 40 jaar vestingstraf geëischt. Op de generaals S'.ossel, Reuss en Fock maakte het requisitoir weinig indruk. Men is overtuigd, dat, zoo de doodstraf wordt uitgesproken, de straf zal verminderd wordeo. Als opvolger van Bompard, den Franschen gezant te Petersburg. is thans definitief de vice- admiraal Touchard, vice-president van den opper sten vlootraad, na een in den Zaterdag 1.1. ge houden ministerraad genomen besluit, bjj de Russische regeering voorgedragen. Vice-admiraal Touchard is 64 jaar. Als com mandant van het adviso-jacht «Hugon" nam hij in 4881 deel aan de campagne in Tonkin. In 1894 werd hjj tot schout-bij-nacht, in 1902 tot vice- admiraal benoemd. In datzelfde jaar werd hij tevens chef van den generalen stat der marine. In bet afgeloopen jaar voerde hg bevel over de groote vlootmanoeuvres. Gedurende deze oefen in gen werd hij gekozen, om eventueel het bevel op zich te nemen over de Fransch-Spaansche strijd krachten, in de Marokkaansche wateren ver- eenigd. De nieuwe gezant is zeer bemind bjj de Fran sche marineheeft in menige omstandigheid be- wjjzen van diplomatieken tact kunnen afleggen, en is een «causeur plein de charme" wat ook iets waard is, volgens de «Matin." DUITSCHL AND Uit Berljjn wordt aan de Parjj-che »Temps" gemeld: Eene bjjeenkomst heeft gister-avond in het Rjjksdaggebouw plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers der regeering en de hoofden der verschillende partjjen, uitgezonderd de socia listen. Er is besloten de kwestie van de finan- cieele hervormingen en der nieuwe belastingen tot den herfst te verschuiven. MAROKKO. Het gerucht liep gister middag op deParjjsche Beurs en in de wandelgangen van het Palais Bourbon dat bjj een nieHw gevecht in Marokko, de Franschen 163 dooden en tal van gewonden zouden hebben. De minister van Buitenlandsche zaken ontkent echter op de meest stellige wjjze dit bericht. De laatste telegrammen van generaal Amade brengen slechts bekende bijzonderheden van het gevecht van Dar Kribar. eer. jachtgeweer licht aan'den rechtervoet ver wond. Hij; kon echter gister zijn gewone wande ling doen, 1 i Volgens de Weensche »Z»it", is de hertog der Abruzzen, neef van den koning van Italië, van plan, in het huwelijk te treden met de dochter van den senator, tevens multi-millionnair Elkins. Te Tra pan i op Sicilië werden op een vriend van den beruchten ex-minister Nasi, die daar een lezing hield, door een anarchist twee revolver schoten gelost, die echter niet troffen. Volgens een draadbericht uit Berljjn aan de «Petit Bleu", dat alle voorbehoud verdient, zou de breuk van den rijkskanselier Von Bulow en ten gevolge daarvan ook van den Keizer een gewel dige ontstemming onder de katholieke geesteljjk- heid, vooral in het Rjjksland, hebben gewekt. Zoo zou abbé Mansui in Lotharingen, ter gelegen heid van het feest van keizer Wilhelm, de volgen de geruchtmakende woorden hebben gesproken De ware Katholieken, zou hjj gezegd hebben, hebben geen reden om het feest van den keizer te vieren. Zjj zjjn slechts goed om belasting te betalen en militairen dienst te verrichten. Men houdt hen van de openbare ambten verwjjderd. De goede Katholieken moeten er zich toe bepalen God te bidden, dat hjj den Keizer meer helder inzicht van zaken verleene". Tengevolge van deze preek is den troepen van het garnizoen verboden, zich onder het gehoor van abbé Mansui te begeven. De Duitsche bestuurbare militaire luchtbal lon is gisteren in een sneeuwstorm geraakt en de personen die hem bestuurden, zagen zich genood zaakt in het veld te dalen. De ballon stootte tegen een stroodak. Ten slotte wPten de boeren hem te grijpen en de aëronauten uit hunne gevaarljjke positie te helpen. De ballon leed geen schade. TWEEDE KAMER. i Zitting van Woensdag 5 Febr. Op voorstel des voorzitters wordt besloten de Credietwet voorOorlog, na het gisteravond uitgebrachte sectie-verslag, reeds heden in behandeling te nemen. Minister Van Rappard beantwoordde korteljjk eenige opmerkingen, in dat voorloopig verslag gemaakt, doch maakte tevens van de gelegenheid, dat hjj aan het woord was, gebruik om te weerleggen een interview door het Kamer lid Van Idsinga in het dagblad »De Telegraaf' gegeven, naar aanleiding van de conduue-staten. De minister verdedigde de cavalerie-chets tegen Van Idsinga's beschuldiging van kuiperjj ten na- deele van overste Römer. De chefs hadden slechts gehandeld in opdracht van 's ministers ambts voorganger, die nadrukkelijk inlichtingen had gewenscht. De minister deelde nog mede, dat de cavalerie-chefs bjj hem een klacht hadden inge diend over het interview in «De Telegraaf' en de bun daarbjj aangedane beleediging. De min. zond die klacht door naar Justitie ter overweging of de inhoud van dat stuk, waarin de chefs van «boos opzet" werden beschuldigd, niet aanleiding zou kunnen geven tot een gerechteijjke vervolging van den heer Van Idsinga (Beweging). De minis ter had den heer Van Idsinga met deze klacht in kennis gesteld, waarop deze de uitdrukking «boos opzet" in «De Telegraaf' eenigszins wjjzigde, doch niet openlijk zjjn beschuldiging introk. Daarom paste van de zjjde des ministers een openljjk woord van protest. In de tweede plaats weerlegde de minister zeer breedvoerig de voorstellingen door den heer Duy- maer van Twist, eveneens in een interview, in «De Telegraaf" gegeven, betrekkeljjk het zg. zoekraken van gelden, bestemd voor soldjjverbe- tering van onderofficieren. De minister merkte daarbjj op, dat van zoekraken absoluut geen sprake is en dat het volslagen onmogeljjk is, dat het geld voor andere doeleinden gebruikt is. De onderofficieren hebben ontvangen datgene waarop ze, naar het oordeel van het Departement van oorlog recht hebben. De beer Van Idsinga beantwoordde den minister, zeggende, dat deze een geheel verkeerde voorstelling gat van de manier, waarop spr. wg- zigiog had gebracht in zgn interview in «De SERVIë. Prins George heeft zich bijl het beproeven van Telegraaf". Maar overigens bleef de hoofdgrief bestaan, n.l. 4o. dat over den overste Romer een rapport is uitgebracht, zonder dat dezen hoofd officier iets daarvan is medegedeeld2o. dat het ongunstig oordeel over dezen officier is gegrond op een teit, dat zou zjjn voorgevallen in een jaar, waarin, volgens een conduite-staat, over dat jaar loopende, hoegenaamd niets ten nadeele van overste Römer kon aangevoerd worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1