Kirt nieuws. 'Uads- en Ue westelijk Nieuws. Huig als Kamerheer in buitengewonen dienst ver bonden Onlangs werd vermeld, dat jhr van Swin- deren de portefeuille van buitenl. zaken in het afgetreden liberale Kabinet moet aangeboden zijn, maar dat hij toen bedankt zou hebben, omdat hij zich niet gdhieel met het programma van het Ministerie-de Meester kon vereenigen. Sommige bladen meenen te weten, dat hij tot de christolijk-historisctfre partij behoort. Mr. R. P. L. Neliss en, minister van Jus titie. (katholiek) door jhr. J. Goudsmit als een der voortreffelijkste leerlingen van de Leidsche hoogeschool geprezen, promoveerde op een be langrijk proefschrift over „Huur en Verhuur". Reeds 6 jaren na zijn promotie te Leiden werd hjj in 1880 benoemd tot rechter te Maastricht, vanwaar hij in 1887 naar zijn geboortestad Breda in dezelfde betrekking overging, waarna hij eenige jaren geleden tot Raadsheer in het hoogste rechts college werd benoemd. Mr. Th. Heemskerk, Minister van lnnnenl. zaken (antirevolutionair) tevens samensteller en leider van het nieuwe Kabinet, was sedert 1876 advocaat te Amsterdam. Hij vertegenwoordigde het district Weesp in de Staten van Noord-Holland en werd in 1888 gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor Ridderkerk, later voor Harlingen, Amsterdam en Sliedrecht. Gedurende vele jaren was Mr. Heemskerk lid van den Amsterdamschen Gemeenteraad en sedert 1901 wethouder van de financiën en bedrijven in de hoofdstad. Zoowel in zijn hoedanigheid als wetlhouder als in die van Kamerlid en woordvoerder der Anti-revolu- tionnaire Partij deed hij zich kennen als eèn talentvol debater. Zooals men weet, werd hij na het aftreden van het vorig Ministerie, besdbouwd als de aangewezen samensteller van een kabinet uit de rechterzijde. ff Mr, M. J. C. M. Kolkman, Minister van Fi nanciën, (Katholiek) was advocaat te Arnhem, notaris te Didam, lid van de Tweede Kamer voor Nijmegen, later tot heden voor Rheden, vele jaren lid van den Haagschen Gemeenteraad en sedert het vorige jaar lid der Prov. Staten van Zuid- Holland voor Rotterdammaakte eenige jaren deel uit van de Staatscommissie voor de gemeente- financiën, maar nam later als zoodanig ontslag. In de laatste jaren was hij voorzitter van de Katholieke Kamerclub en algemeen voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging te 's-Gravenhage tot het vorige jaar, toen hij aftrad. i iLuit.-Gen. F. H. A. Sabron (politieke rich ting onbekend) was vele jaren werkzaam bij het Ministerie van Oorlog. In verschillende iangen maakte hy deel uit van den generalen staf en werd wegens zijn groote bekwaamheden meer malen in speciale betrekkingen geroepen. Tot deze behoorde die van generaal-majoor gouverneur dei Kon. Militaire Academie, inspecteur van het mili tair onderwijs en chef van gen. staf. De nieuwe Minister van Oorlog, die bekend staat als een officier die bijna rusteloos is opgegaan in zijn militaire en krijgskundige studiën, is daardoor minder in het publieke leven op den voorgrond getreden en heeft, voor zoover men weet, oak geen politiek verleden. Mr, J. G. S. Bevers, Minister van Water staat (Katholiek), was vele jaren lid van de Haag- sche balie en oefende ook nog de rechtspractijk uit toen hij, door de Katholieken in den Haag schen Gemeenteraad gebracht, door den Raad als wethouder aan het hoofd werd gesteld van de afd. Openbare Werken. In den loop der jaren was Mr. Bevers lid van de Tweede Kamer voor Doetinchem, lid der Prov. Staten van Zuid.Holland voor Zoetermeer, totdat deze vergadering hem voor die provincie naar de Eerste Kamer afvaardig den. Hij is een handig debater, maar bovenal een zeer werkzaam man, die te midden van zijn velerlei ambtsbezigheden, steeds tijd vond om zich met ijver te wijden aan maatschappelijke instellin gen met name aan de Vereeniging van den H. Vin- centius a Paulo als president van den Hoofdraad, het R. K. Armbestuur en de Duincommissie tot verschaffing van Winterarbeid. Als Minister van Waterstaat zal hij geroepen worden tot oplossing van eenige vraagstukken, die hij ook als Wethouder voorbereidde, t. w. de beschikking geheel of gedeeltelijk over landsgebouwen en ruim ten in verband met de verruiming van het publieke verkeer en de havenverbetering te Scheveningen. Als wethouder deed Mr. Bevers zich kennen als tegenstander der exploitatie van verkeer- en ge meenschapsmiddelen van overheidswege. Sedert de heer van den Bergh Minister van Waterstaat is Mr. Bevers weer de eerste Katholiek als Minister zich kenmerkte door krachtige bevor dering der economische ontwikkeling van de Ko loniën Vandaar dat hij, nadat hij als Minister was afgetreden, benoemd werd tot Gouverneur van Suriname, waar zijn bewind zeer wordt geprezen. De heer Idenburg zal zoo spoedig mogelijk repa- trieeren ter aanvaarding van zijn nieuw ambt. De benoeming van het nieuwe Kabinet gaat in met Woensdag 12 Februari. I i Door het optieden der verschillende ministers zullen vele nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben. Gekozen zullen moeten worden een Eer ste Kamerlid voor Zuid.Holland; Tweede Kamer leden voor Sliedrecht, Rheden en Tietjerkstera- deel; Statenleden voor Weesp en Rotterdam 111; een wethouder van Financiën en een raadslid in Amsterdameen wethouder van Publieke Wer ken en een raadslid te 's-Gravenhage een raadslid in den Hoogen Raad. Benoemd moeten worden een gezant te Washington; een chef van den generalen staf en, last not least, een gouverneur van Suriname. Tevens zullen verschillende sta als- commissies moeten worden aangevuld. volle verschijning te Lourdes is op veelzy'dige wjjze bevestigd, vooral ook door het groot aantal wondervolle genezingen, die in het beroemde ge nadeoord werden gewrocht onder de talloozen die uit alle hemelstreken kwamen nederknielen op de gezegende plek, waar de Allerh. Moeder des Heeren hare liefdevolle goedertierenheid aan hare aardsche kinderen had getoond. Door de H- Kerk, die talrijke geestelijke gunsten aan de be trokken devotie verleende en nog onlangs bij decreet van Z. H. Paus Pius X den dag der eerste verschijning tot een feestdag verhiel, mag zij als erkend heeten. Bljjve die devotie ook in ons land, waar zij zoo hoog staat, steeds bloeien 1 Kome zij met de ge- heele wereld ook vooral het ongelukkige, zwaar beproefde FraDkrjjk ten goedeStroome nog eenmaal van de Masabiella-rotsen voor Frankrijk de heilgenade af, die het land waar eens het christelijk geloof zoo heerlijk bloeide, naar de bron der eeuwige waarheid terugvoert wellicht tot een 70- a 80-tal Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins is gisterochtend ten 6 uur naar Altenburg vertrokken. 1 Interparlementaire Unie. i Men meldt uit Londen aan de „Haarl. Cf, dat de hoofdzetel van de Interparlementaire Unie vermoedelijk van Bern naar 's-Gravenhage zal wor den overgebracht. I Spoor wegcon ferentip. •Naar wij vernemen, zal de reeds eerder door ons aangekondigde vergadering van Europeesche spoorwegbes turen op 3 September a.s. te Amster dam worden gehouden. Ambtenaar-Staatsburger. Naar »L. en V." verneemt, zal de heer Ketelaar eenige vragen richten tot den Min. van Water staat over de bekende dienstorder van den direc teur generaal der Posterijen en Telegrafie. Federatie van R. K. Handels- en Kantoorbedienden. Men meldt ons Op initiatief van de vereeniging van R. K. Handels- en Kantoorbedienden te Deventer kwamen j.l. Zondag te Nijmegen, afgevaardigden van ver schillende vereenigingen van R. K. Handels- en Kantoorbedienden uit Nederland, alsmede eenige adhaesiebetuigers, bijeen, ten einde een landelijke organisatie voor R. K. Handels- en Kantoorbedienden op te richten. In beginsel werd met algemeene stemmen be sloten tot oprichting eener federatie bestaande uit vijf diocesane bonden in Nederland. Verder werd besloten den zetel van het federatieve bestuur te ves tigen in de woonplaats van den voorzitter en den secretaris, die door de bondsvergadering worden be noemd ieder der vier overige diocesane vereeni gingen kiest uit haar diocesaan bestuur een;iid,in het federatieve bestuur, terwjjl nog een zevende lid in het federatieve bestuur door de bondsvergaderin g wordt benoemd. Aangehouden werd het vaststellen der contributie, in verband met nadere regeling van bondskas, orgaan, ondersteuningsfondsen, enz. Ook zullen, zoodra de actie ver jgenoeg gevorderd is, geestelijke Adviseurs worden aangevraagd. Aan genomen werd het voorstel om hospitanten in de organisatie op te nemen onder eenige beperkende voorwaarden, Na een interessante inleiding van Deventer over damesleden werd met overgroote meerderheid besloten geen dames als lid der Ver eeniging toe te laten. Besloten werd voorts een Bondsorgaan uit te geven. Ook ondersteuningsfondsen zullen worden opgericht tegen de gevolgen van ziekte en werk loosheid buiten schuld. Het ontwerpen van concept-statuten en regie menten voor de Federatie en voor de Diocesane vereenigingen, welke laatste gelijkluidend zullen zjjn, werd opgedragen aan een commissie van 5 personen. De voorloopige leiding der organisatie werd bij stemming toegewezen aan de vereenigingen te De venter en te Tilburg. was. aan het Hoofd van dat Departement. A. S. T a 1 m a, Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, anti-rev., was predikant der Ned. Herv. Gemeente te Vlissingen en later te Arnhem en redigeerde tevens het bondsorgaan van Patrimonium. In '1901 werd hij in Tietjerksteradeel tot Lid der Tweede Kamer gekozen. Sedert ves tigde hij zich te 's-Gravenjhage, waar hij nog me nigmaal een ambtgenoot op den kansel verving. De heer Talma was o.a. voorzitter der Commissie van enquête naar den toestand van het spoor- en tramwegpersoneel hier te lande. A. W. F. Idenburg, minister van Koloniën (anti-rev.) beheerde dat departement in het Mi- nisterie-Kuyper, dat na de verkiezingen in 1905 aftrad. Hij was vroeger kapitein der genie bij het leger in O.-I. en werd tijdens zijn militairen dienst gekozen tot afgevaardigde van Gouda in de Tweede Kamer, waarna hij ontslag nam uit den dienst. Men herinnert zich, dat zijn bestuur 0. L. Vrouw van Lourdes. Heden is 't vyftig jaar geleden, dat ruim drie jaren na de afkondiging te Rome van het dogma van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, de Aller heiligste Moedermaagd te Lourdes verscheen en tot een arm, onschuldig kind de eeuwig gedenk waardige woorden sprak Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis. Een halve eeuw is 't geleden dat Zjj die in de hemelsche heerlijkheid troont aan de zjjde van het Goddeljjk Lam, den maagdenvoet zette op de Masabiella-rots en zich aan de kleine Bernadette Soubirous bekend maakte als de eeuwig reine, de immer smettelooze, wien nooit de geringste vlek der zonde trof en aldus voor bestemd werd de Moeder te worden van den on eindig Heilige, Die der wereld zondenschuld boe ten zou. 't Was de eerste van de achttien malen dat de Onbevlekt Ontvangene te Lourdes in het zuiden van Frankrjjk aan de oevers van de Gave de Pau verscheen en in de talrijke herhaling van haar wondervolle verschijning niet alleen het arme dorpskind, maar ook eene groote menigte van hare gewestgenooten deelen deed. De wonder- Door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot deken van Amsterdam vie lioog- eerw, heer L. E. J. Jansen, kanunnik van het kathedraal kapittel van Haarlem. In diens plaats is tot pastoor der kerk O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Posthoorn) benoemd de zeereerw. heer M. P. A. Ooms, pastoor der St. Jozefskerk aan de Kruiskade 'te Rotterdam De plechtige inwijding van het St. Liduina. Gesticht voor oude mannen en vrouwen. De plechtige inwjjdmg van het verbouwde en uitgebreide St. Liduma-Gestichl voor oude mannen en vrouwen aan de Nieuwe Haven alhier, bracht gister-avond zes ure tal van betrokkenen, belang stellenden en genoodigden in dat gesticht te zamen. In ue zaal tweede klasse der mannenaf- deeling vereenigden zie met de leden der St. Vincenttus-Vereeniging, de zeereerw. heeren pastoors en verdere geestelijken der verschillende parochiën, het dagelyksch bestuur der gemeente, meer bijzonder vertegenwoordigd door den Bur gemeester, dr. Brants, en den wethouder, den heer Lagerwey, terwjjl oek de wethouder, de heer Honnerlage Grece, in andere hoedanigheid tegenwoordig en de heer Van Westendorp door uitstedigheid verhinderd was, de leden van kerk en armbesturen en andere katholieke corpotatiën dezer stad en eerw. broeders, die met de eerw zusters van het gesticht mede tegenwoordig waren. Ook de arcnitect, de heer Tonnaer, had gaarne aan de vereerende uitnoodiging tot by woning der plechtigheid gevolg gegeven. De voorzitter van den By zonderen Raad der St. Vincentius-Vereeniging, de heer A. C. A. Nolet, heette hen allen welkom in dit plechtig oogenblik nu het nieuw uitgebreide St. Liduina- Gesticht naar het gebruik onzer Moeder de H. Kerk stond ingezegend te worden, hun allen voor hunne trouwe opkomst, gevolg gevend aan de be trokken uitnoodiging dankend. Alvorens tot de plechtige inzegening werd overgegaan, bracht voorz. dank aan allen, die 't mogelyk hadden ge maakt 't zoover te brengen. Openlijk dank bracht hy aan de pastoors van Schied am, die in den tyd toen de uitbreiding van het gesticht stond beslist te worden, van den stoel der waarheid de Katholieken van Schiedam hadden aangespoord, de pogingen der St. Vincentius- Vereening door milde bydragen te steunen, den wensch uitsprekend dat hunne voortdurende sympathie steeds aan het gesticht zou verzekerd zjjn. Ook een woord van dank bracht voorz. aan B. on W. dezer gemeente, die, gehouden de Bouwverordening te handhaven, toch steeds bjj verschillende moeilijkheden het bestuur ter wille waren geweest en de meeste medewerking en sympathie hadden getoond. Dank bracht voorz. aan de weldoeners, die zoo mildelyk bydroegen om de groote kosten te be strijden, hopende dat hun offervaardige liefde steeds aan het gesticht door de St. Vincentius- Vereeniging voor oude mannen en vrouwen inge richt, zou verzekerd zjjn. Dank bracht voorz. ook aan de betrokken com missie, de heeren J. T. Berteis, C. J. Wouterlood en A. T. A. Zoetmulder, die hun tyd en vljjt en moeilijken arbeid veil hadden om tot het goede re sultaat te komen, dat thans aller tevredenheid wekt. Bjj zonderen dank bracht voorz. ook aan den architect, den heer Tonnaer, die zeker hier een verdienstelijk, moeiljjk werk heeft verricht. Veel gemakkelijker is 't toch een nieuw gesticht te bouwen dan een nieuw te doen aanpassen aan een oud, dat niet meer aan de gestelde eischen voldoet, uit den tyd is geraakt. Daarin is de heer Tonnaer tot volle tevredenheid van het bestuur geheel geslaagd. Hank kon voorz. tot zjjn spjjt niet brengen aan den bouwmeesterwat hy gemaakt heeft, is goed, maar dat hy 't zoo heeft laten liggen, daarvoor kon spr. hem niet honoreeren in de plaats daar van bracht hy warme hulde aan zy'n borg, den heer Hulsebos, die op zoo consientieuze, bereid vaardige en plichtmatige wyze het werk heeft afgemaakt. Hulde bracht voorz. vooral aan de eerw. zusters mét haar priorin, die met engelachtige gelaten heid en kalmte de tribulatiën der laatste maarn- den hadden ondergaaD, zonder van eenige ont. stemdheid bljjk te geven. Haar daarvoor dank en hulde brengend, huldigde voorz. vooral den arts, den heer Koene, (niet aanwezig), die de aanvan kelijk bereidwillig voor een 26-tal verpleegden op genomen taak, nu ziet uitgebreid. Na dit dank- en openingswoord verzocht voorz. nu den hoogeerw. Deken, pastoor Coppens, tot de plechtige inzegening te willen overgaan. Daar toe begaven allen zich naar de kapel, waar Schie dams Deken, met het kerkelijk gewaad bekleed, de plechtigheid inzette om vervolgens al zege nend door geestelijken en leeken gevolgd, de" ver schillende lokaliteiten door te gaan, waarna de plechtige handeling met de gebruikelijke slotge beden in de kapel voltrokken werd. Nadat langzamerhand allen in de groote man nenzaal waren teruggekeerd, nam de heer Nolet weer het woord. Uit naam van de leden van den Bjjzonderen Raad der St. Vincentius-Vereeniging bracht hy den hoogeerw. Deken dank, dat hy door de plechtige wijding de stichting gekerstend had, hopend dat de zegen Gods door hem afge beden, steeds op het gesticht en al deszelfs bewo ners zou afdalen. Daarna nam de hoogeerw. Deken het woord. Met byzondere voldoening en groote vreugde zeide hij het nu voldoende St. Liduina-Gesticht te heb ben ingezegend, overtuigd dat alle Katholieken zjjne vreugde zullen deelen, wjjl zy de vervulling geldt van een lang gekoesterden wensch. Jaren achtereen had men toch gewenscht, dat het katho lieke Schiedam bjj zjjne vele instellingen van lief dadigheid ook een eigen gesticht voor katholieke mannen zou hebbendoor de milde bydragen van Schiedams Katholieken is nu de Byzondere Raad der St. Vincentius-Vereeniging in staat gesteld dien wensch te vervullen. Zeker onze katholieke oude mannen waren niet volstrekt hulpeloos of verlaten in het stedelyk gasthuis vonden zy, dank zjj de goede zorgen van regentessen en regenten, een goed onderkomen, werden zjj in de gelegenheid gesteld hun plichten goed waar te nemen en von den de geestelijken toegang. Maar dat is voor Katholieken nog niet genoeg en verschillende mannen wilden er dan ook niet in. Onze mannen behoeven meer dan warme kleeding en lichame lijke verzorging; zy hebben behoefte aan eene katholieke omgeving, aan een godsdienstig, stich* tend leveD, aan een heilig zalig steriuur naar Roomsche zeden en dat kon het gasthuis hun niet verschaffen. Daarom zegent spr. dit grootsche en heerlyke werk, een aieuwe tak aan den zwarea grooten boom, die sedert lang op katholieken bo dem geplant is, op voorbeeld van den grooten Stichter, den Goddelyken Zaligmaker, Die in Zijne oneindige goddelijke liefde zoovele liefdewerken tot ons heil gewrocht heeft. Hoe menig oude van dagen die heel zjjn leven zwaren arbeid verricht heeft, zal in deze heerlyke stichting een rustigen onbezorgden ouden dag vinden! Hoemenigeaa, in jaren rjjp, maar die in zya veelbewogen leven' de wetenschap Gods verzuimd heeft, zal hier, hopen we, luisteren naar het woord des heils, en door Gods genade getroffen, komen tot een zalig, heilig sterfuur, de groote genade die alles bekroont en waarvan onze gelukzalige eeuwigheid afhangt. Hoezeer daarvan alles afhangt, kon spr. staven met een stichtend voorbeeld uit de laatste levens dagen van mgr. Lans, wiens nagedachtenis hier steeds in zegening zal blyven. Toen hy zjjn huis verliet voor de laatste ernstige operatie, zei hjj tot zjjne dienstbode, eene SchiedamscheKind, bid voor rajj, dat ik beter worde of zalig sterve. Als een man van zoo groote verdiensten van de noodzakelijkheid van een zalig sterfuur zoo overtuigd is, hoezeer moeten wy daar dan niet van doordrongen zjjn. Dank brengt spr., dan ook aan allen, die deze heerlijke stichting tot heil van den werkenden stand in het leven riepen en 't der St. Vincen tius-Vereeniging mogelyk maakten het heerlyke werk te voltooien, dankaan de eerw. priorin en hare zusters, die hun heerlijken arbeid wel verzwaard zien, maar zeker dit offer met liefde zullen bren gen op het voorbeeld van haren Goddelyken Bruidegom, Die al weldoende het joodsche land rondging. Zjj zullen zeker, lettend op haar God delijk Toonbeeld, de ziekte der zielen genezen, zooals Hjj de krankheden des lichaams genas. Zy zullen de dooven de ooren openen voor het woord des heils, de blinden doen zien het licht van Gods genade, en hem die als 't ware voor God gestorven was, zullen zjj door hun woord, hun voorbeeld, hun religieus gebed ten leven opwek ken, zjjne ziel het leven der genade wedergeven. Zoo velen reddend, zullen zy hun doen waardeeren de groote genade hun geschonken en zoovelen in een gelukkigen ouderdom tot eene gelukzalige eeuwigheid overgaand, zullen hun bjj God danken voor het heil hun geschonken. Met den harte- wensch dat de plechtige inzegening in naam der Kerk verricht goede vruchten van liefdadigheid moge afwerpen, honderd voor een, besloot de hoogeerw. Deken zjjne kernachtige, diep treffende toespraak. Daarna voerde nog de heer J. T. Berteis, presi dent der commissie voor het St. Liduina-Gesticht, het woord. Aan het woord van den praeses wenschte hjj nog een enkel woord toe te voegen. Een woord van oprechten dank aan hem die vooral dezen bouw mogelyk heeft gemaakt, wenschend hjj nog lang, vele jaren getuige moge' zjjn van de bloeiende instandhouding van het geen hier door aller medewerking is gesticht. Verder had spr. nog een opdracht te vervul len. Er zjjn er onder de verpleegde vrouwen werkeljjk die vooral hetgeen de zusters voor haar doen zóo tevreden en dankbaar zy o, die de goede zorg aan haar niet alleen des daags maar ook 's nachts gewjjd, zóo waardeeren, dat zjj behoefte hebben 'tuit te spreken en spr. is haar aller tolk, als hjj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2