Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. hy het bivak betrok. Hij leverde Maandag slag aan de Mdakra. Bijzonderheden ontbreken nog. SERVIë. In de Skoepsjtina is de minister-president Pasjitsj geïnterpelleerd over de apanage-kwestie. Hij verklaarde, dat de regeering de apanage in de begrooting bad opgenomen, daar zij het hare plicht achtte de Kroon de vervulling harer mo narchale plichten mogelijk te maken. De Koning had de apanage niet gevraagd, maar het aan de Skoepsjtina overgelaten in deze een beslissing te nemen. De jong-radicalen en de andere vooruit strevende partyen verklaarden zich beslist tegen de apanage, en wezen er op, dat de Kroonprins haar uit eigen beweging had geweigerd. De Brusselsche politie hpeft een Pers aange houden, vroeger uit Damascus over de grenzen gezet wegers de Armeensche moorden en die zich thans bezighield met het schrijven van dreig brieven aan den sultan van Turkije. Onder de bemanning van den kruiser «Democratie" te Toulon, is een begin van muiterij ontstaan. Zy klaagde vooral over het voedsel, dat, onvoldoende en slecht is. Dit incident hernieuwde zich in het arsenaal. By den aanleg van een ondergrondschen spoorweg te Parijs bad dezer dagen een instorting plaats, waardoor het werk eenigen tijd moest stil staan. Het loon voor die gedwongen rust werd nu den arbeiders onthouden, waarop zjj, '250 man sterk, bet werk hebben neergelegd. De koningin-weduwe van Portugal en haar zoon hebben de moeder van het ongelukkige slachtoffer, dat voor een der koningsmoordenaars gehouden werd, bij zich laten komen, haar bun deelneming verzekerd en beloofd, ook in de toekomst voor baar te zullen zorgen. Een Reuter-telegram uit Johannesburg geeft nu verklaring van de onvriendelijke ontvangst, die Keir Hardie daar gehad heeft. Hij had be pleit voor gelijke loonen voor blanken en Kaffers. Naderhand legde hij uit, dat zijn denkbeeld was, aan de Kaffers even hoog loon te geven als de blanken, maar het is niet onnatuurlijk, dat de blanken het hadden opgevat als een voorstel om bun even laag loon te geven als de Kaffers. Vandaar de toom. li f De groote betooging van de New-Yorksche suffragettes op Zondag, die we de vorige week aankondigden, is totaal mislukt. Aan vier politie kazernes waren de reserve-manschappen gereed gehouden, om de manifestanten te beletten op Unfcn Square saam te scholen. Inderdaad ver schenen daar een groot aantal vrouwen, waar onder wel 200 bekende leidsters. Dat was echter bij lange na niet genoeg, om relletjes te veroor zaken. Ze lieten zich dan ook gewillig door de politie uit elkander drijven. Arrestaties hadden niet plaats. De meest strijdbare onder de ver- slagen dames zeggen, met een verachtelijk neus- ophalen, dat haar zwakke zusters zeker bang waren voor de vuisten van de New-Yorker agen ten. Honderdzeventig Duitsche landeigenaars uit Posen hebben aan het Pruisisdhte Heerenhuis een protest gezonden tegen de Poolsche onteigenings wet, Zij verklaren daarin, dat zij tegen elk voor stel tot onteigening zijn, onverschillig van welke zijde, omdat een dergelijke maatregel den solie- don grondslag van den huidigen maatschappelijk ken vorm en derhalve ook van den Staat onder mijnt en omdat zij vast overtuigd zijn, dat het ontwerp het beoogde doel, om namelijk de po sitie der Duitschers in de Oostmarken te ver sterken, niet zal bereiken, maar dat integendeel de Duitsche belangen er zeer door zullen worden geschaad. Zij verzoeken daarom het Heerenhuis het ontwerp niet aan te nemen in het belang van de Oostmark en van den geheelen Staat. Dezer dagen meldden we reeds, dat de Fran- sche gezant te Berlijn bij keizer Wilhelm de jeuneerde. Cambon bood den monarch bij die gelegenheid een artistiek heweïkt album aan, geheel vervaardigd uit producten van den Kon go. 't Doel van dit geschenk was, den vorst nog eens te herinneren aan de definitieve rege ling der grensscheiding, tusschen de Fransche Kongo en Kameroen. i Een Reuter-telegram uit Kopenhagen meldt dat het bezoek van koning Edward aan Dene marken en Noorwegen waarschijnlijk in het laatst van April zal plaats hebben. Mgr. Montagnini is benoemd tot kanunnik van St. Jan van Lateranen. Men leidt uit deze benoeming af, dat mgr. geen diplomatieke functie meer zal vervullen. Gustaaf Hervé, veroordeeld wegens zijn anti militaristische artikelen, is gister gevangen ge nomen. De Antwerpsche politie heeft Dinsdag-avond wegens poging tot diefstal gearresteerd twee in dividuen van Franschen oorsprong, waarvan de een V. Lignez door den krygsraad te Nantes ter dood was veroordeeld, wegens het met den dood bedreigen van een superieur. De ander was uit Parys afkomstig en Renant genaamd. De politie te Parijs heeft eergisteren gear resteerd een Oostenrijker Krustz genaamd en een vrouw die hem vergezelde, Gertruide Breyer, eene Duitsche. Beiden worden beschuldigd van spionage. Er ontstond eergister-rniddag brand in de inrichting voor draadlooze telegrafie op den Eif- feltoren. De schade wordt op 50.000 francs ge raamd. De pompiers zijn den brand spoedig mees ter geworden. De inrichting kon onverstoord in dienst blyven. Iu bet arsenaal te Toulon is gisteren brand uitgebroken in een fotografie-barak, die daar ten dienste van de artillerie was ingericht. De barak is geheel verwoest. Men is het vuur, dat reeds het dak van het atelier der ijzeren affuiten had bereikt, geheel meester kunnen worden. Vorstelijk bezoek. Prins Heinrich XXXIII van Reuss, jongere linie, wordt heden in de residentie verwacht. Minister Heemskerk. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisternamiddag den minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heemskerk, in audiëntie ontvangen. Diplomatie. Men meldt uit St. Petersburg, dat naar alle waarschijnlijkheid tot Russisch gezant te'sGraveD. bage,ter vervanging van den heerTcbarykow,bestemd zal worden de tegenwoordige Russische gezant by het Japansche hof, de heer Bakhmétew. St. Radboudstichting. Z. D. H. de Bisschop van Roermond heeft in plaats van wijlen den heer J. S. Brouwers tot lid van het Diocesaan-Comité der St. Radboud- Stichting benoemd den heer Mr. Paul Baron de Bieberstein, lid van Gedeputeerde Staten van Lim burg. Het Kamerlid mr. Hennequin. Naar aanleiding van het bericht van «De Tyd", dat in het district Oostburg hardnekkige geruch ten loopen, dat de heer mr, P. C. J. Hennequin, zijn Kamerlidmaatschap ter beschikking zijner kie zers zal stellen, kan men uit de meest vertrouw bare bron mededeelen, dat deze geruchten voor barig zijn. Uit het district Oostburg wordt nader nog ge meld, dat het echter zeer waarschijnlijk is, dat mr. Hennequin zich in 1909 niet meer herkiesbaar zal stellen. „De Nederlander." Naar men verneemt, moet er sprake van zijn het dagblad «De Nederlander," het «Nederlandsch Dagblad" tot verbreiding van Christelyk-Nationale beginselen, dat ruim 14 jaren te Rotterdam werd uitgegeven, te 's Gravenhage te vestigen en wei in verband met de benoeming van jhr. mr. D. J. De Geer, de hoofdredacteur van dat blad, tot lid van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De tuchtschool te Velsen. Men meldt aan de »N. R. Ctt." De bouw van de tuchtschool te Velsen nadert zjjn einde. Eigenlijk was het gebouw voor eenige weken reeds gereed, maar daar het te klein bleek voor de behoefte waaraan moet worden voldaan, is men thans begonnen er aan de achterzijde nog een vleugel by te bouwen. Even voorby de ka tholieke kerk te Driehuis den Zeeweg inslaande, ligt het gebouw daar op, door baron van Tuyll van Serooskerke aaii het ryk afgestane gronden, zooal niet in een der mooiste, dan toch in een der meest geschikte en gezondste deelen van de Heide, die naar IJmuiden leidt. Het gebouw heeft een zeer vriendelijk aanzien. Van opsmuk geen sprake. Het geheele gebouw is opgetrokken van baksteen, hier en daar een hardsteenen rand daar tusschen, alleen in den hoofdgevel eenige zand steen eu in profielsteen naam en jaartal van bouw. Het bestaat uit een hoofdgebouw, waarop twee gangen loodrecht zyn uitgebouwd en aan het einde van die gangen zijn twee flinke wonin gen, waarvan een voor den directeur en de andere voor het personeel. Binnen in het hoofdgebouw en overal elders de grootst mogelyke eenvoud. Aan de achterzyde van het hoofdgebouw een aantal vertrekken voor de verpleegden. Al die vertrekken zyn geheel door glas omgeven, behalve aan de zjjde die het eene van het andere scheidt. Daarboven de slaapvertrekken met ijzergazen omwandingen. Verder: keukens, wasch- en school lokalen, ook straflokalen, enz. Overal centrale verwarming en, zeker in verband met de te Velsen te bouwen gasfabriek, de buisleidingen daarvoor in de geheele inrichting. En er omheen een uitgestrekt terrein, voor tuinbouw geschikt. Wanneer de school zal worden in gebruik genomen, staat nog niet vast. Wel is de directeur op 1 Februari reeds in dienst getreden. Het opnemen van de namen van reizigers. Het Maandblad „De Zee" schrijft: De rampen die achtereenvolgens de Harwichlijn op Rotterdam getroffen hebben, gaven telkenmale aanleiding tot de vraag: wie de passagiers zijn waarover men zich ongerust moest maken, en later wie de slachtoffers zij!n. Korte zeetrajecten worden feitelijk gelijkgesteld met schakels of aansluitingen tusschen de spoor wegen. Men reist daar op dezelfde wijze als in den treinkaartje nemen en plaats veroveren, om zoo spoedig mogelijk aan de overzijde weer pei' gereeds taanden trein verder te gaan. Het is als had men even moeten overstappen. I)a( dit echter niet daarmede mag gelijkgesteld worden, blijkt uit de genoemde rampen, waarbij zich heilhaaldelijk het geval voordeed, dat per sonen van geheel onbekende herkomst zoek ge raakten. Men wist wel hoeveel menschen in een sloep waren, of hoeveel zich op een wrakstuk bevonden, maar wist niet wie. r Zoo iets kan ernstige gevolgen hebben, niet alleen voor de betrokken personen zelf, of hun verwanten, maar ook uit juridisch- oogpunt. Menschen mogen niet zoek geraken of spoorloos verdwijnen, en als er iemand is omgekomen moet vaststaan wie het is. Dit is een eisch voor orde en veiligheid in iederen staat, waaraan alle be schaafde landen door onderlinge samenwerking zooveel mogelijk moeten trachten te voldoen. Voor de verbinding tusschen Nederland en Enge land is door een eenvoudige regeling aan dien eisch zóó gemakkelijk te voldoen, dat men ver wachten mag, dat deze spoedig tot stand zal komen. f 'Als men de passagiers, die zich uit den trein naar de gereedliggende boot spoeden, voor zij den valreep overgaan, of anders aan dek in een beschutte ruimte even hun naam en adres laat opgeven, kan men bij het vertrek naar zee, een volledige lijst van al wie zich aan boord oevinden aan het kantoor achterlaten. Het oponthoud dat een tweehonderd passagiers, die tegelijk aankomen, zoodoende veroorzaken, behoeft niet meer dan een kwartier te zijd, voor waar onbeteekenend bij het ongerief dat er mede wordt voorkomen. i Zeker zullen er, vooral' op bootreizen, personen zijn die reden hebben foutieve namen en .adressen op te geven, maar hun eventueel zoek geraken en blijven is dan meer overeenkomstig hun eigen verlangen; van de anderen staat het ten minste vast of zij tijdens de calamiteit aan boord waren. !De overweging, dat men op zulke korte snelle verbindingen ter wille van het gerief van de passagiers een dergelijken maatregel kan nalaten, omdat die aan boord evenmin noodig is als op de spoorwegen, is onjuist. Zeker, op de spoor wegen komen ook af en toe ongelukken voor, waarbij menschenlevens verloren gaan, maar clan blijven de gedooden ter plaatse met al wat zij aan en bij zich hebben. De justitie kan hen dadelijk vinden met hun kleeding, bagage en reisbillet, wat gewoonlijk voldoende is om de identiteit vast te stellen 1 Mogen de betrokken stoomvaartlijnen, hetzij al of niet vrijwillig, spoedig tot een geregelde samen stelling en achterlating van passagierslijsten over gaan I I Rijksverzekeringsbank. Door den Alg. Ned. Bond van Handels- en kan toorbedienden te Amsterdam is aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een adres gezonden, waarin het verzoek, aan 's ministers ambtsvoorganger gedaan, om te willen bepalen, dat klerken aan de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam, die voor t September iyu7 benoemd verden, ook zonder voldaan te hebben aan het examen bedoeld in Art. 7 van het Koninklijk be sluit van 15 Mei 1907 No. 117, benoembaar zul len blijven tot adjunct-commies, alsnog te willen inwilligen. „Opvoeding en Onderwijs". Bij E. v. d. Vecht te Amsterdam zal binnen kort verschijnen „Opvoeding en Onderwijs", we tenschappelijk weekblad voor het Katib. Lager, Middelbaar en Hooger Onderwijs, onder redactie van Dr. H. W. E. Moller. Zondagsrust voor slagers. Onze Amsterdamsche correspondent schryft, dat binnenkort te Amsterdam een vergadering zal worden gehouden van de «Vleeshouwerspatroons- vereeniging", waarin de actie voor Zondagsrust zal ter sprake komen. Het bestuur zal aan de ledenvergadering voorstellen te besluiten als proef de komende 4 zomermaanden des Zondags van 8 tot 12 uur open te blyven en in de winter maanden des Zondags geheel te sluiten. Valt deze proef goed uit, dan zal men het geheele jaar Zondags gesloten blijven. Een moeilijkheid is echter het sluiten op Zondag van Christenpatroons, wonende in Israëlitische wjjken. Een zelfde soort kwestie dus als met de vervroegde winkelsluiting. Mocht het bestuursvoorstel worden aangenomen, dan kan de patroons-vereeniging op krachtigen steun rekenen van de slagersgezellen. Kerkgebouw Ned. Protestantenbond. Men schryft uit Schiedam aan het «Vaderl." Door het bestuur van de plaatselijke aldeeling van den Ned. Protestantenbond werd, zonder de goedkeuring der leden te vragen, aan professor Evers uit Delft, verzocht een ontwerp te maken voor een kerkgebouwije. Waar er bekwame bouw kundigen lid der afdeeling zyn, wekte dit reeds eenig protest onder de leden, maar nu het ontwerp geëxposeerd is geweest, gaan er meer stemmen op die zich verklaren tegen uitvoering van de bestuurs plannen. Het ontwerp-Evers brengt het kerkge bouw op een dood punt aan een vest, waar, vlak by een korenmolen staat, terwyl er zich links en rechts mouterijen bevinden. De afdeeling heeft een ruim, recht pand aan de Lange Haven, in het centrum da- stad aangekocht, maar in plaats nu dat pand met weinig kosten in te richten tot een kerkgebouw, waarbij dan nog de noodige lo kalen zouden overblijven voor andere doeleinden, als catechiseer- en leeslokalen, is het bestuur ge porteerd achter in den tuin van dat huis, met het front naar de Vest, een achteraf. Mede zullen daardoor de kosten zoo aanzienlijk worden, dat men er moet zien te komen met subsidie van gemeente of anderszins, daar de kas der afdeeling zich een dergelijke luxe niet kan permitteeren. Zangvereeniging »St. Cecilia". Wjj vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, waarin de opvoering van «Incognito", de zoo gunstig bekende comiscbe operette van H. Kipper, wordt aangekondigd. De zangvereeniging «St. Cecilia", onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, doet zeker met de weder opvoering van deze operette, velen hier een bijzonder genoegen. Zjj die deze comische operette reeds vroeger zagen opvoeren, zullen haar zeker met genoegen weder hooren en aan hen, wien ze tot heden onbekend bleef, is de kennismaking alleszins aan te bevelen. Bovendien zullen nog een aantal muzikale voor drachten den avond aanvullen, waarbij het lid, de heer Voorhuyien, een nieuwe, door hem gemaakte, voordracht, «Flip Sukkel", zal geven. Velen zullen zeker van deze zoo gunstige gelegen heid een genoeglijken avond door te brengen nog voor de dagen van onthouding weer intreden gaarne gebruik maken. Daar 't aldus Zondag avond in de Bondsgehoorzaal vol zal loopen, zal taan te bevelen zyn, reeds in de voorafgaande middaguren plaats te bespreken. Den H a a gS chev eningen. De Avp." verneemt, dat in de vorige week overeenstemming is verkregen eenerzyds tusschen de directies van de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij en van de Haagsche Eiectrische Tramweg-Maatschappy) naar men weet in één persoon, den heer Van Hasselt, vereen igd) en het gemeen bestuur aldaar over den ombouw van de stoomtram HaagScheveningen der H. IJ. S. M. in een eiectrische tram, die te Scheveningen door zal rijden tot het Kurhaus. Rembrand t's woning. Men is thans bezig de eigendomspapieren van het huis in de Joden Breestraat aan een zorgvuldig onderzoek te onderwerpen, teneinde aldus gegevens te verzame len omtrent den voormaligen toestand. De stukken gaan terug tot het einde der 17e eeuw, toen het perceel door een gemeenen muur in tweeën werd gescheiden. Intusschen sluit die verbouwing naar men hoopt en verwacht geenszins uit de aanwezigheid van meer of minder duidelyke overblijfselen. Op 1 Mei a.s. eindigt de huur der tegenwoordige bewoners, en kan, onder leiding van den architect De Bazel, het plaat selijk onderzoek een aanvang nemen. Ver moedelijk zal hiermede geruimen tyd verstryken. Ook by het kadaster zullen nasporingen worden gedaan. Aangeteekende brief gestolen. Op 25 Jan. heeft iemand te Baarn een brief met een bankbiljet van f60 en een van f40 per aange teekende post naar Amsterdam verzonden. De geadresseerde firma G. kwam tot heden niet in het bezit van dien brief, zoodat deze vermoedelyk tydens het vervoer ontvreemd is. Mollenvangers in Friesland. Dage lijks komen te Doezum een groot aantal mollen vangers per rywiel aan, om, vergezeld van een hun dierbaar mollehondje en gewapend met een spade, een groot aantal mollen aan de landeryen te ontrooven. Dat de boeren dit niet beletten 1 Men vertelde, dat het minimum-aantal mollen, dat ieder per week vangt, circa 70 bedraagt. Bedenkt men, dat deze diertjes 8 cent «in 't vleesch" kosten, dan is het minimum weekloon dezer menschen f 5.70. Dat de vangers veel van hun hondjes houden merkt men aan het feit, dat zy, gedurende de reis per rywiel, geborgen worden in een groote mand, die voor aan het rywiel is vastgemaakt. Vyfde Finse n-instituut inNede'r- land. Te Nijmegen is Zaterdag een Finsen- instituut geopend, gesticht door de heeren J. W. Hoeffelman, huidarts, dr. J. J. L. v. d. Horn v. d. Bosch, en dr. E. van Kekem. By de opening waren de burgemeester, een aantal raadsheeren en vele belangstellenden tegenwoordig. De heer Hoeffelman demonstreerde de werking van de lamp ter behandeling van lupuslyders. f 10.000 in een latafel. Eene alleenwonende oude weduwe van den netten stand, wonende in een plaats in het oostelyk deel onzer provincie werd ziek. De buren moeeten er by te pas komen, want zy kon zich niet meer helpeD. Met een glas water en een haring vonden zy haar te bed lig gen. Een buurman, die hare familie moest schry- ven, moest ook voor haar de contanten uit haar latafel verwyderen, en dat was me zoo maar eveatjes een 10 duizend gulden, welke daar ren teloos lagen, 't Is ongepermitteerd, dat er in onzen tyd nog dergelyke lui worden aangetroffen en dan durven zulke lui hunne nooddruft er niet van ne- men- (Avondster.) Arme spaarpenningen. Te Heithnijsen bad Z. H. zijn spaarpenningen, circa f200, in don grond geborgen. In den nacht van Zondag op Maandag hebben gedienstige handen het opge graven en meegenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2