Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 31ste Jaargang. Donderdag 20 Februari I0D8. i\o. 9040 Ai paneert U up ie feuille ton. Gelouterd. Kiene SdMamscle Con iratis prils 10 c. p. veel. 0.45 p. «ül 11.35 p. 3 li. Officieele berichten. Openbare Yerkooping. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauB0TERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Burgemeester en Wethouders van Schiedam rijn voornemens ten overstaan van den Deurwaar der G. S. MONTFOORT op Vrijdag 21 Februari 1008, des namiddags 2 uur, publiek om contant geld te verkoopen aan de Westvest nabij de Korte Haven een groote party afbraak, daarna aan de Nassaustraat nabij bet Kanton gerecht Iepen- en Kastanjeboomstammen. DE BALKIN-KWESTIE. O er de nieuwe Balkan-kwestie wordt in de groote Enropeesche dagbladen nog steeds druk ge schreven. Het Russische blad »Ro$sija", dat vaak door de Russische regeering geïnspireerd wordt, schrjjft het volgende ij ontkennen geenszins, dat Oostenrijk krach tens art. 25 van het verdrag van Berlijn recht beeft, rnet Turkjje een overeenkomst aan te gaan betreffende den aanleg van een spoor door het sandzjak Novi-Bazar. Wy willen ook erkennen, dat Oostenrijk, van dat recht gebruik makende, stipt genomen den zin van de Mürzsteg-overeenkomst met Rusland niet schendt, aangezien daarin alleen het verkrijgen van gebied op het Bal kan-schiereiland uitgesloten wordt en bet erlangen van oeconomische voordeelen niet voorzien is. Maar men mag niet vergeten, dat die overeenkomst Rusland en Oostenrijk-Hon- garije de verplichting oplegt, eensgezind en met alle macht voor de belangen der Christelijke be volking van Macedonië te werken. En nu stijft on- oochenbaar de kans op een breuk in de eensge zindheid tusschen de mogendheden het verzet van den sultan tegen de noodige hervormingen daar." Intusschen komen er uit Rusland en Oosten- njk-Hongarjje nog velerlei alarmeerende berichten over groote bedrijvigheid in leger en vloot van beide rijken. Uit Odessa wordt gemeld: »Het leger in de Kaukasus, op het oogenblik 170.000 man sterk, zal op 2o0.0' 0 man worden gebracht. Vijf batail- jons kozakken zjjn naar de Turksche grens gezon- en. Het gerucht loopt, dat generaal Koeropatkin ot opperbevelhebber van het Kaukasische leger korps is benoemd. Een ernstige crisis schijnt aanstaande." Uit Weenen wordt van gister geseind, dat de erichten over het voornemen der regeering om een Oostenrijk-Hongaarsch eskader naar Saloniki e zenden, onjuist zijn. Het eskader, dat gister vertrok zal alleen de westelijke havens van de Middellandsche zee aandoen. aar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 58) ^ok ,was een vochtig, koud gat in de ïjrv,; Ze*Vetln he* gesteente uitgehouwen, zonder dnnr' 20 ®r fnssche lucht en ten overvloede ooor eene ijzeren deur afgesloten. Er zou dus sohiin em &een daglicht meer zijn, geen zonrn- Tnon nss,c adem der vrije natuur, hb ™aS at zij'ne standvastigheid, die ver,worven had, hem .p een maal Jreigde te bezwijken. In den eersten nacht, bracht ^®zen afschuwelijken kerker door- den üit lil \°P .t. punt waanzinnig te wor- hoonskteten stemde hij in met de vvan- ÏL ;n J 'Mr medegevangenen, die naast hem in de duisternis, als wilde dieren op den grond rondwentelden. Daar verschenen de op- zichters en sloegen met hnnne lederen zwe pen, wier scherpe riemen als messen in het vleesch drongen, blindelings op de ellendi«m toe, tot het geschreeuw in een klagend kermen overging. Na eenige weken kon Olfers op oenen morgen niet meer aan zijne 'dagtaak beginnen. Hij meende te sterven en was er blijde om. Hajtr het was glechtg een© ziekte, die bieia on- RUSLAND. Van particuliere zijde wordt bericht, dat er in Finland groote verbittering is ontstaan, ten gevolge van het ontslag van den gouverneur-ge neraal Gerbardt. Overal hebben meetings plaats, waarin de 'Qi- stand wordt besproken. Te Helsinglors en in verschillende andere ste den is de politie belangrijk versterkt. De parlementaire commissie voor de natio nale verdediging heeft gister met algemeene stemmen een regeeringsvoorStel aangenomen, om onmiddellijk over te gaan tot het leggen van een spoorlijn in het Amour gebied. Voorts stond zjj een voorloopig crediet toe van 12 millioen. iMen verwacht nu alle dagen het vonnis in het bekende proces over de overgave van Port- Arthur. Stoessel heeft eergisteren nog eens voor het laatst het woord gevoerd. Hij stelde zichzelf alleen verantwoordelijk voor de capitulatie. „Als daarvoor geboet moet worden met bloed, laat het dan mijn bloed zijn", zoo sprak hij. „Port-Arthur had ihiet nog maar enkele uren langer kunnen uithouden en daarvoor hadden 20,000 monschen moeten offeren". •Generaal Reiss verklaarde, nog steeds voldaan te zijn over het feit, dat hij gehoorzaamde aan de hem gegeven bevelen. „Als dat een misdaad is, welnu, dan moet men mij veroordeelen. Ik vraag den rechters niet om clementie". PORTUGAL. 'Een speciale correspondent van Reuter heeft op zijn terugreis uit Lissabon gelegenheid gehad zijn eigen indrukken met die van menschen te vergelijken, die jarenlang in Portugal hebben ge woond of Portugees van geboorte waren. Hij' geeft een résumé van zijn bevindingen, dat we hier med -deelen. Hoewel zaken en 't dagelijksch leven hun nor malen gang hernomen hebben, is niemand opti mist genoeg, om te verklaren, dat een duurzame rust verkregen is. Iedereen weet en ook ik kreeg daarover authentieke informaties, dat Koningin Amelia voortdurend brieven krijlgt, waarin haar geadviseerd wordt met den Koning buitenslands te gaan, omdat dit de eenige manier is, waarop zij hun leven-kunnen redden. 1 APt klassen van de bevolking weten, dat het complot, dat Koning en Kroonprins den dood j bracht, bedoelde de geheele koninklijke familie om te brengen. Men beweert zelfs, dat langs den weg, dien het koninklijk rijtuig nemen moest, meerdere mannen geposteerd waren, die het moor denaarswerk volbracht zouden hebben, indien bet marine-arsenaal bijtijds de ongedeerde leden der familie geherbergd had. Algemeen neemt men aan, dat de mannen bij' loting waren aangewezen. Merkwaardig is, dat gedurende de 48 uur, die aan den aanslag voorafgingen, een angstige span- der den ongewonen arbeid overvallen was en die zijn jeugdig lichaam spoedig zou overwin nen, indien hij "daarboven in het hospitaal der gevangenis voor eenigen tijd beter voedsel, rust. en bovenal de lang ontbeerde frissche lucht genieten kon. Maar toch zou deze ziekte een keerpunt zijin in het leven van den ongelukkige en een bejeren toestand in het leven roepen, Het was of het toeval, nadat het hem in den eersten tijd tot den vreeselijksten graarl van menschelijke ellende gebracht bad, hem eenige lafenis voor het doorstaan van deze beproeving vergunnen wilde en zijnen karaktervollen moed versterking wilde aanbrengen. Nog half door koorts bevangen, had hij den bem behandelen- den dokter op diens vragen naar waarheid ge antwoord; hij had zicfh hij zijnen juisten naam genoemd, gesproken van zijne vroegere betrek king in de burgerlijke maatschappij en als oor zaak zijner veroordeeling den moord aan graaf Ludeskoy opgegeven, daar hij toch in dien tijd nog volkomen in den waan verkeerde, dat hij alleen daarvoor gestraft werd, daarvoor nu lij den moest; zijne verwisseling met Koloff was int zijn geheugen Verdwenen. De dokter en de beambten, die den naam en de misdaad van en gestrafte niet kenden, waren juist door de ge eime wijize, waarop in zijn stukken over den ongelukkige gesproken werd op het vermoeden gekomen, dat zij te doen hadden met een der Hoofdlieden der Nihilisten, doch zagen hem nu, uaar het scheen, met vriendelijker oogen aan. ning in Oporto heerschte, er werden bijina geen zaken gedaan; iedereen was overtuigd, dat iets vrees.elijks ging gebeuren, en niemand wist wat hot precies zou zijn. Of opnieuw aanslagen zul len gepleegd worden; maar men ziet met een begrijpelijke spanning het eerste optreden van Koning Manuel in het publiek tegemoet. Vóór ue verkiezingen worden uitgeschreven, is het car naval, en men hoopt, dat de feestelijkheden de publieke opinie van politieke kwesties zal af leiden, en in kalmere banen zal leiden. Ondertus- schen hebben dan wellidhlt grootmoedige verzoe- ningsmaatregelen de vijandigheid van sommige po litieke partijen bezworen, hoewel er altijd on- vefzoenlijken in den lande zullen blijven. De republikeinsche pers, die juist weer vrij heid heeft verkregen is druk bezig afkeer van het vorstelijk huis onder de kiezers aan de wak keren, die vooral op het platteland in verbazing wekkende hoeveelheden tegelijk analpbabeten zijn. Het is algemeen bekend, dat, zoo de verkiezingen geheel vrij waren, 75 pCt. der kiezers voor de republikeinen zou stemmen. Hoe leger en vloot zich in deze kwestie zullen houden, is niet uit te maken. li. vele kringen neemt men aan, dat een ge slaagde staatsgreep door de militaire wereld stil zwijgend zou worden aanvaard. Koning Manuel maakt, volgens informaties uit de hofkringen, door zijn vriendelijke en hartelijke manieren, een zeer aangenamen indruk op ieder, die niet behept is met onverzoenlijke revolution- H,:re ideeën. Als kind was hij zwak en leed veel aan rheumatiek, maar na een aanval van mazelen, eenigie jaren geleden, werd hij veel krachtiger. Toch doet hij minder aan paardrijden en sport, dat zijn vader en broeder, en lijdt veel meer een zittend leven. Hij houdt bijzonder veel van muziek, schil deren en literatuur. Vroeger wilde hij bij de En- gelsche marine gaan en sprak daarover met Ko ningin Alexandra bij haar laatste bezoek aan Portugal. Hij is ook in hoofdzaak voor de marine opgevoed. Hij spreekt en leest Engelsch zeer goed, hoewel niet zoo goed als de overleden kroon prins, die die taal volkomen beheerschte. Gedu rende net laatste bezoek van den hertog en de hertogin van Connaught, te Lissabon, zette de- Koningin hem aan met de gasten Engelsch te spreken. Hij was naderhand zeer terneergesla gen, omdat, zooals hij zeide, al zijn Engelsch door jijn schoenen verdwenen was. De treurige gebeurtenissen van twee weken geleden, hebben eenige spitsvondigen lieden aan leiding gegeven zich de diepzinnige kwestie te stellen, of men moet spreken van de begrafenis van Koning en Kroonprins, of van de begrafenis der beide Koningen, want, zoo redeneeren deze denkers, de Kroonprins is vijf minuten na den Koning overleden, en was dus vijf minuten ko ning. En zoowaar, de universiteit te Leipzig, telt De dokter oordeelde, dat Olfers niet in staat was om den arbeid met den kruiwagen weder op to nemen en den mijnopzichter was bet eensklaps duidelijk geworden, dat bij door zijne wetenschappelijke opvoeding nuttiger diensten bewijzen kon. Hij waagde het evenwel niet dade lijk de aanwijzing der akte te overtreden, vol gens welke Olfers was geplaatst onder eene reeks nummers, die tot het zwaarste, laagste werk veroordeeld waren. Alles wat hij voor loopig meende te durven doen, was, dat liij Olfers. gesteund door de goedkeuring van den dokter, van den kruiwagen-dienst vrijstelde, hem toestond in de bovenste cellen te overnachten en hem plaatste aan het lichtere werk van lood cr.uoeren in den smeltoven. De ketting aan den voet werd hem wel is waar niet afgenomen, maar overigens kon hij zich hu gemakkelijker iri zijin lot schikken. Door het werk aan den smeltoven werd zijne belangstelling opgewekt; hij had nu gelegenheid de behandeling om lood te winnen, die hiel* door het afscheiden van zilver in het erts bijzonder veelomvattend was, ter dege te bestudeeren. Al heel spodig kwam hij tot de ontdekking, dat door het ge'heel en al veranderde stelsel van branden deze ovens zonder moeite te verbeteren zouden zijn onwel- dra werd hem een nieuwe bezigheid aangewe zen, die hem in 'den loop van eenige maanden tot onverwachte gebeurtenissen zoude brengen. In de lente kwam een andere Ingenieur-Di recteur aan het hoofd der mijnen in het Algas- een geleerd jurist onder haar vele hooggeleer den, die zich over deze kwestie nader heeft uit gelaten. Professor Binding zeide: Het laat geen twijfel of Luiz Felipe is gedurende de vijf (zegge vijf) minuten van zijn leven koning van Portugal geweeèt. Want het staatsrecht stelt ook in Por tugal vast, dat de troonopvolger op het oogen blik, waarop de troon ledig is, koning wordt. Daarvoor is geen verklaring van aanvaarding of proclamatie noodig, zooals men dikwijls aanneemt. Van" af het oogenblik, dat Koning Carlos den laatsten adem uitblies, was Luiz Felipes koning van Portugal. I f f MAROKKO. Een Reuter-telegram uit Casablanca meldde, dat er verwoedde aanvallen op de Franschen hebben plaats gehad, waardoor dezen tot binnen 6 K.M. van de stad zijn teruggedreven. Ook de Settat- ccdonne zou zijn. afgesneden door de mehallah van Hafid. Versterkingen waren geland van de Fransche en Spaansche oorlogschepen om de stad te verde digen. Naar aanleiding van een gister-avond te Parijs ontvangen telegram van admiraal Philibert, mel dend dat er te Casablanca volmaakte rust heersch te beschouwde de voorzitter van den Franschen ministerraad alle geruchten over de beweerde out- stPiping van Fransche en Spaansche matrozen om Casablanca te verdedigen en over een neder* laag. die aan de Franschen op eenige kilometers van Casablanco door de mehalla van Moelai Ha fid zou zijn toegebracht, als geheel en al uit de lucht, gegrepen. Omtrent de gevechten in Marokko ontving de regiering vexder nog de volgende telegrammen. Generaal d'Amade had na zijn vertrek van Set- fit Lij de Oeed Tamazer een ontmoeting met de Mdakia. De Mzab, die den vorigen avond bij ge neraal d'Amade in onderwerping waren gekomen, steunden het optreden onzer troepen. De Mdakra leden gevoelige verliezen. Kolonel Taupin, heeft, na verscheidene gevech ten, bet Marokkaansche contingent, dat zijn co lonne bij de engte van Rebbah, 25 K.M. van Fe- uala, had aangevallen, op de vlucht gedreven. De Fransche troepen hielden zich bewonderens waardig; 7 maal achter elkaar dreven zij de Ma rokkanen terug, die zeer zware verliezen leden. Aan Fransche zijde werden 2 officieren on eenige manschappen gedood, en 3 officieren benevens 24 soldaten gewond. 1 Men meldt uit Fez, dat een brief van Mouley Hafid, die authentiek schijnt en den 13n dezer in de hoofdstad is aangekomen, Omrani bevestigt in zijn functien van het khalifaat en aldus beslist Kittani in dezelfde positie ontkent, die toch de voornaamste bewerker der betrokken beweging is. Uit Tetuan meldt men, dat de stammen uit de sidal en toen deze nieuwe leider het hem opge dragen werk inspecteerde, verzocht Olfers, die dc or zijn vlijt en kennis reeds de toegenegenheid van dien ambtenaar verworven had, om per missie het denkbeeld van eene nieuwe manié-* van sioken bij deji smeltoven toe te passen en verder t© ontwikkelen. Wat hij mondeling daarover uitleggen kon, boeide de opmerkzaam heid van den Directeur reeds zoo zeer, dat er reeds nu eene verandering kwam in zijne levens omstandigheden. De Directeur kon het voordeel niet ontkennen, dat er voor hem in liggen moest, met weinig kosten, meer dan de andere mijnen te kunnen opleveren. De vroegere zeer uitge breide, prachtige wouden, die .voortdurend de benoodigde brandstof geleverd hadden, waren door onverantwoordelijk zorgeloos misbruik groo- tendeels vernietigd en in den kolentoevoéruit het Kusneckische bekken van Tomsk hadden voortdurend storingen plaats, die het bei rijf zeer benadeelden. In korten .tijd had Olfers de vol doening, dat hem in de bovengevangems eene rtime gezonde cel werd aangewezen en tévens het materiaal om zijne plannen op het papier te brengen en door proeven zijn zeer oorspron kelijke modellen, zooveel als mogelijk was, te volmaken. (Wordt vervolgd). iUrfttfluuii'. '.riiiuih^iiuign.nmuntiiw

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1