Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 3Lsie Jaargang. Woensdag 26 Februari 1908. A o. 9045 A1) o a n e e r t U op ie Gelouterd. Niewe SÉiejaiscto Conraat iratis Gel prijs 10 c. p. weet 0.45 b. mui f 1.35 p, 3 mi. Officieele berichten. Bevolkings-contröleur. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. Burgemeester en Wethouders van Schiedam roepen sollicitanten op naar de betrekking van be- volkings-contróleur, op een door hen ie regelen bezoldiging van f600.— f800.— 's jaars. De benoeming geschiedt aanvankelijk voor een Proeftijd van een jaar. Sollicitatien in te zenden vóór 15 Maart a.s. Z(j. met wie persoonlijke kennismaking wordt Verlangd, Zullen daarvan bericht ontvangen. RUSLAND. De campagne, gevoerd tegen den minister van oorlog, generaal Roediger, in de reactionaire bla den en kringen, ontevreden over de Finsche af komst van den nieuwen titularis, is volkomen gelukt. De Tsaar heeft gisteren het ontslag van deu minister aangenomen en in diens plaats ge steld, den commandant van Kroonstadt, generaal Wanofï. Lettend op de energie, de uitgebreide kennis en de vaderlandsliefde van den nieuwen minister, hoopt men in de hooge kringen, dat hij ei' in slagen zal de groote noodige hervorming van bet leger tot stand te brengen. ZWEDEN. De Londensche »Matin"-correspondent had een onderhoud met den Zweedschen gezant aldaar, die ongeveer het volgende zeide «Het is eenigs- zins lastig voor me, u mijn meening te zeggen over de versterking der Alauds-eilanden door Rusland, omdat de zaak feitelijk nog niet in 't reine gebracht werddoch wel kan ik, die zelf gezant te Petersburg was, verklaren, dat de ver houding tusschen Zweden en Rusland nooit beter was dan op het huidige oogenblik. Als Rusland opheffing van bet verdrag van 30 Maart 1856 vraagt, teneinde de Alands-eilanden te kunnen versterken, geloof ik wel, dat wjj van onzen kant ook militaire maatregelen willen nemen, die echter steeds een beschermend, allerminst een aanvallend karakter zullen dragen. Mochten we hiertoe gedwongen worden, dan zou dit voor Zweden zeer te betreuren zijn, daar de industrie beslist zou moeten Ijjden onder de financieele offers. We zien de versterking der Alands eilanden dan ook met leedwezen tegemoet." DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt aan de Par(jsche «Temps" gemeldHeden zal in het Pruisische Heerenhuis de beraadslaging beginnen over de tweede lezing van de wet der Poolsche onteigening. Het is nog onmogelijk te zeggen wat het lot dier wet zal zijn en of of het Huis de betrokken amendementen zijner commissie zal overnemen. Onder de Duitsche onderteekenaars van het protest, dat in de Pool sche provinciën tegen de wet circuleert, komt voor Radolin, zoon van den ambassadeur te Par(js. Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 63) Wat bedoelt ge? Ik versta niet...." „O, gij weet misschien nog niets van zijn ongeluk?" f „Geer. woord 1" „En geheel Petersburg spreekt er reeds van; dezen avond stond het zelfs in den „Grafflv danin," 1 Olga kwam weder tot zich zelve; zij begreep, dat Leo slechts tot (haar gekomen was, om haar te pijnigen en wilde hoe eer hoe liever alles weten. „Dus mag ik het missdhaea ook vernemen?" „O zeker 1" zeide Murawin zeer gemoedelijk; „die goed© Sergius MiohaiolOwitscfh is dezen voormiddag op bevel van den Czar gearresteerd." 'Olga was blij, dat zij zat; zij zou anders bij deze mededeeling zeker zijn neergevallen Thans ging 'haar slechts eene huivering door de leden Met starende oogen keek zij in den groeten Venetiaansehen spiegel naar het mar merbleek gelaat, dat haar van uit het glas te- genblikte. „Gearresteerd?" vroeg zij, zoodra zjj ■weder in staat was om te spreken- „Is het PORTUGAL. De ministers zijn in buitengewonen ministerraad vereenigd om, naar men gelooft, de laatste be raadslaging te houden betreffende de bijeenroe ping der Cortes. 1 I SPANJE. De «Gazette" maakte gister een besluit openbaar, waarbjj gelast wordt, binnen een maand in elk huis een huisbewaarder aan te steden, die toezicht zal uitoefenen tot het voorkomen van misdrijven of het in hechtenis nemen van schuldigen. De maatregel is genomen in verband met de talrijke anarchistische aanslagen. ITALIë. De veroordeeling van Nasi heeft, zooals te voor zien was, betoogingen en wanordelijkheden uitge lokt op het eiland Sicilië, vooral te Trapani, waar Nasi de afgod was, te Messina, Palermo en Ca- tani, maar het feit zelf dat alles zich bepaald heeft tot eenige gebroken ruiten en straat lantaarns wettigt de hoop, dat men niet zal staan voor de treurige noodzakelijkheid de wanordelijk heden te wraken. Het oordeel der bladen over de gevallen uitspraak is wel zeer verschillend, sommige vinden haar zelfs gestreng, maar over het geheel onthouden ze toch hun goedkeuring niet aan deze veroordeeling, die de eerste is, welke in Italië een oud-minister treft. Het gerucht dat den veroordeelde gratie zal worden verleend, wint intusschen steeds meer veld en 't zou kunnen zijn, dat de gezondheids toestand van den veroordeelde evenals het verlan gen voldoening aan de Sicilianen te geven, nu de gerechtigdheids-idee is gevrijwaard, den vrien den van Nasi hun pogingen om hem in vrijheid te doen stellen, zouden vergemakkelijken. De Siciliaansche afgevaardigde Aguglia heeft het initiatief genomen om door de leden der Kamer eene petitie aan den Koning te doen rich ten, verzoekende de gratie van Nasi. Een twin tigtal afgevaardigden hebben tot hiertoe ge- teekend. Zooals Frankrijk verleden jaar, wordt nu Italië door een ernstige wjjncrisis bedreigd. De groote oogst van het vorig jaar heeft zooveel wijn op de markt gebracht, dat de prjjzen eene belang- ryke daling hebben ondergaan en wat er nog blijft van den oogst van vroegere jaren bjjnageen koopers meer vindt. Een comité van wijnbouwers bestudeert thans de middelen om de crisis te bezweren, ten einde een reeks van wenschen aan den president van den raad over te brengen. Voor het geval minis ter Giolitti de voorstellen der wijnbouwers niet mocht aannemen, wordt er een groote betooging voorbereid. Meer dan 100.000 wijnbouwers zouden naar Rome komen om de laksheid der regeering te laken. miögelp? Sergius Michaiolowitsdhi Karfzimiroff, die tol nu toe de gunsteling des Keizers was?" „Ja, het is eene onaangename geschiedenis," ging Murawin voort, altijd op eene wijze, alsof hij over ihiet weder sprak. „Men heeft gegronde vermoedens, dat deze Vorst» een goed vriend der Nihilisten is of was, want nu zal men aan deze betrekkingen wel voor altijd een pinde weten te maken." 1 'De Vorstin waagde het niet, dadelijk eene nieuwe opmerking te maken. Als op gloeiende kolen zittende, verw chtte zij, wanneer Mura win zijn gesprek zoude voortzetten, dat hij haar den laats ten slag zou toebrengen. Maar hij zweeg nog eenen geruimen tijd en toen zij eindelijk weder den blik ophief, toen zag zij, dat zijn oog, half verborgen onder de saamgedrukte oog leden, naar haar gluurde, terwijl hij met de cigarette gat op gat in het fluweel der leuning van den fauteuil brandde. Toen wist zij dat er niets mieer voor hem te verhelen was en dat hij met haar speelde als eene kat met hare prooi En ofschoon zij nu over de zekerheid van hare nederlaag niet meer "in twijfel kon zijn, spande zij toch (hare krachten in om ha ren angst door geenc beweging te verraden. Zoo zaten deze twee echtelieden stom tegen over elkander, elkaar beglurend, als twee tot aan de tanden gewapende vijanden. Wie zou dezen geveinsden vrede het langst volhouden? „Maar dat is nog niet alles," begon hij ein delijk weder zacht en langzaam1, als kwamen O OSTENRIJK-HON G ARI JE. Do groote dichter Svatoplyk Cedh is Zondag overleden. Hij was geboren in 1846. De schrijver van de Zangen van den Slaaf heeft het best de Tsjeechiscthe ziel in zijne epische en lyrische stuk ken tot uiting gebracht. Praag en heel Bohemen bereiden hem een luis terrijke nationale begrafenis. t Gister verdedigde Andrassy in de Hongaar- sche Kamer het wetsontwerp betreffende de her ziening van het reglement van orde- Hij wees de beschuldiging terug als zou het de bedoeling zijn de vrijheid van (het woord te beperken en hij toonde de noodzakelijkheid aan om een kleine groep te verhinderen misbruik te maken van de vrijgevigheid van het tegenwoordige reglement. De herziening is geenszins gericht tegen de socia listen en nationalisten, maar geschiedt eenig en alleen om het parlement in staat te stellen be sluiten te nemen. De minister drong op goed keuring van het betreffende wetsontwerp aan. MAROKKO. In de Spaanscthe Kamer ,stelde Soriano (republi kein) gister een vraag ten aanzien van de Spaan sche betrekkingen met de inboorlingen in Marokko, met name voor wat betreft de verdragen tusschen Spanjaarden en den Roghi gesloten en of het Magzen tegen de bezetting van Mar Chica door de Spanjaarden had geprotesteerd. De minister van Buitenlandsche Zaken ant woordde, dat de regeering erkent, dat in de mede deel'ng van regeering tot regeering Abdel Azis als de eenige sultan werd erkend. Hij rechtvaardigde het, dat de commandanten der Spaansche neder zettingen betrekkingen onderhouden met de er kende overheidspersonen in den omtrek der ver sterkte Spaansche plaatsen, maar men moet niet de verdragen erkennen, welke gesloten zijn met personen, die geen wettelijke bevoegdheid hébbén. De ministers Clemenceau, Pichon, Thomson en Picquart beraadslaagden gister-avond langdurig over den stand van zaken in Marokko. Admiraal Philibert seinde, dat de politieke toe stand ongewijzigd is. De troepen van generaal d'Amade houden verblijf in de onderscheiden ka zernes. Een telegram uit Tanger meldt nog, dat de Sjerifiaansche meihalla, sterk 3000 man voetvolk en 1000 ruiters met geschut, naar Fez is vertrok ken. f Een draadbericht uit Tanger meldt Een ruiter, die geweigerd had zjjne wapens aan de bewakers der poorten van Mazagan af te geven, heeft de vlucht genomen, zjjn geweer op laatstbedoelden afschietend. De bewakers schoten terug en troffen den vluchteling in de djj en in den armvervolgens namen zjj hem gevangen. Toen de stam der Zouaiis zijne onderwerping te Magazan kwam aanbieden, slachtte die drie ossen een voor het Fransche consulaat, éen voor het huis van den Caïd en de derde in het kamp van den mehallah van Abd-el-Aziz. TURKIJë. In het dorp Repnitza (Kasa de Petritcb) in Mace donië beeft eergisteren een gevecht plaats gehad tusschen de troepen en eene Bulgaarsche bende. Een en-twintig comitadjis zijn gedood. Onder deze zjjn de hoefden Mancussi en Skender. De verlie zen der Turken zjjn onbekend. Den troepen is het thans gelukt den chef van de Bulgaarsche bende, Petro Christoff, wien men de verwoestingen in het Grieksche dorp Rakoyon toeschreef, te dooden. In het dorp Kastoria zijn twee Grieksche vrouwen door de Bulgaren gedood. PERZIë. Het Perzische parlement heeft gisteren goed gekeurd de uitgifte van eene nieuwe leening, een der eerste daden van den nieuwen minister van Financiën, Sani-ed-Dowleh. Msn zal zich beijveren de fondsen in Rusland te vinden en slechts in geval van niet-slagen zou men aan een geheel internationale leening denken. zijne woorden slechts moeielijk over zijn lip pen. „Ik vrees, dat men nog menigen vriend en menige vriendin van Karfzimiroff onder de hooge kringen ontdekken zal, die sympathie schij nen te hebben voor dezen nilhdlistischen samen zweerder, eene zeer gevaarlijke sympathie in elk geval, want ik kan u de verzekering geven, dat men niemand niemand ontzien zal, wie het ook zijn moge!" f Hij had zijne stem bij de laatste woorden onwillekeurig verheven en zijne boosheid, die zich nu nauwelijks meer verbergen liet, verloste ao arme vrouw van den vreeselijken angst, die haar vervulde, zoo lang hij vreedzame vroolijk- heid huichelde. Nu draaide zij het hoofd om en keek den tiran open in bet gezicht. „Gij spreekt tot mij, alsof gij mij dreigt," kwam het bijna spottend van hare lippen. Murawin stak zijne cigarette Voor de laatste maat in het overtrek van den fauteuil, zoo diep, dat zij uitging en stond op met een ontzag wekkend gelaat. Zijne oogen fonkelden in niet te bedwingen woede, maar zijn mond hield hij nog in toom. f 1 i „Gij hebt inderdaad reden, u in acht_ te ne men, Olga Petrowna, want gij verliest immers in Sergius Michaiolowitsdhi eenen zeer goeden, dienstwilligen vriend?" „Wie beweert dat?" 1 „Hij, die op bevel van den Czar, het onderzoek tegen den Vorst leidt." f „En wie is dat?" j>De Volkstem" betreurt het gedenkteeken, onlangs te Burgersdorp voor gesneuvelde Afri- kaanders opgericht,- zoo leeljjk is. De twee mar meren Boeren die er op voorkomen, zjjn de gewone typische Boeren figuren, door de Engelschen uit gevonden en niets van de werkelijkheid hebbende. Er zjjn nog heel wat gedenkteekenen op til, en de «Volkstem" zou het droevig vinden als die alle soortgelijk oppermanswerk moesten worden. Op de Mexicaansche kust is gisteren de stoomboot «Canuto Bulnes" gedurende een storm bjj de baai der Lagunen gestrand. Twee matro zen en zeven en-twintig passagiers zijn daarbij verdronken. Een zandschuit heeft gisteren de brug van Visé bij Luik aangevaren en is daarna in de Maas gezonken. Een van de beide opvarenden kon gered wordende andere is verdronken. De «Nordd. Algem. Zeit." deelt mede, dat met toestemming van den Keizer, eene conferentie van de internationale unie voor de bescherming der letterkundige en kunstwerken den 14 October te Berlijn zal plaats hebben. De behandeling van de zaakThomas, de chef van de georganiseerde bende, die talrijke kerken in de omstreken van Limoges beroofde, bij welke zaak vier personen gecompromitteerd zijn, zal morgen (Donderdag) voor het Hof van Assisen te Limoges een aanvang nemen. Talrijke bijzondere maatregelen zijn genomen om het politietoezicht bij de behandeling dezer zaak te verzekeren. Na het verboor van de vier beschuldigden, zullen 59 getuigen worden gehoord, waarvan 12 décharge- „Ik," antwoordde Murawin bedaard. Olga lachte krampachtig. „Dan waarlijk heeft ihij niets meer te ho pen! Arme Sergius Michaiolowitsdhi" „Zeer waar, want de tegen hem aangevoerde bewijzen zijn meer dan bezwarend." „O, al waren er geen bewijzen, men zou ze wel weten te vinden!" „Pas op uwe tong, mevrouw!" ..Zoudt ge mij wellicht ook naar Siberië wil len zenden?" lachte zij nu luid. „Gij bedriegt mij niet met uw verheven rust, schoone mevrouw! Ware ik niet de man van die dame, wier naam op een klein verzegeld couvert staat, dat ik heden onder de napieren van Karfzimiroff in beslag genomen neb, zoo zou het wel eens kunnen gebeuren, dat gij pet lol van den Vorst zou moeten doelen, want tut couvert bevat eene nauwkeurige lijsvan e politieke misdadigers, die in het afgeloopen jaar gi)ePvS?n 'kleurde, ofschoon zij todh reeds pedert eenige minuten wist, dat haar gemaal alles ontdekt had. Murawin verviel weer in cen l;oosaardigen triomf. Ik had u de lijst kunnen medebrengen, mijn lieve Maar ik vrees, dat gij die uit onacht zaamheid zoudt verliezen, waardoor gij wel eens in werkelijkheid in verdenking zoudt kunnen komen, aan de vervloekte plannen dier oproer lingen te hebben deelgenomen. (Wordt vtrvoigd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1