Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 31ste Jaargang Donderdag 27 Februari 1908 No, 9046 Officieele berichten. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. Verspreide berichten. YISSCHERIJ. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- on Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, por maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50, PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39 De Staatsraad i. b. d., Commissaris der Ko ningin in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 18 Februari 1908, no. 90; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Gedeputeerde Staten is bepaald lo. dat de visscherij in de binnenwateren, waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 15den Maart aanstaande tot en met den 3lsten Mei daaraanvolgende, met uitzondering a. van de visscherij naar aal es paling door middel van fuiken, aalscbareD, aalreepen, aalkorveD, dobbers en peuren b. van de visscherij met de gebbe, om kleine vischjes te scheppen tot aas voor dobbers 2o. dat het vissehen met kuilnetten, waar onder ook behooren ankerkuilen en staalboo» men, van 1 April aanstaande tot en met 31 Mei daaraanvolgende is verboden 3o. dat uitdrukkelijk wordt verboden Gallici- schen- of edelkarper te vangen, vervoeren of ver- koopen, welke eene mindere lengte heeft dan 45 centimeter, gemeten van af de punt van den snuit tot aan het uiteinde van den staart. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het ^Provinciaal blad" en in de «Nederlandsche Staatscourant" worden geplaatst, 's-G r a ve n h a g e, den 24sten Februari 1908. De Staatsraad i. b. d., Commissaris der Koningin voornoemd PATIJN. DUITSCHLAND. In het Heerenlhuis was gister de z.g. „Ostmar- kenvorlage" aan de orde. De minister van landbouw behandelde nogmaals in het algemeen het Poolsche gevaar. De politiek van verzoening tegenover de Polen heeft nooit gunstig gevolg gehad. De Polen beproefden de Duitscliers te verdringen en hierin is het eigen lijke gevaar gelegen, waaraan nog alleen door Duitsche kolonisatie tegemoet te komen is. Na tuurlijk was het moeielijk tot een zoo harden maatregel als onteigening zijn toevlucht te nemen, en dat te meer, daar wijl een zekeren eerbied voor het nationale gevoel der Polen hebben. Vervol gens besprak de minister de veranderingen door bet Heerenlhuis in de wet zooals die door het Huis van afgevaardigden werd goedgekeurd, aan gebracht. Hij verklaarde, dat de regeering na- TWurlijt.- op het standpunt staat, dat zij met haar ontwerp den juisten weg gevonden had; zij hoopt echter met de door het Huis van afgevaardigden toegestane 70.000 II.A. haar doel te kunnen he reiken. De minister eindigde aldus: Wij slaan voor een harde noodzakelijkheidom ie over winnen moeten wij1 den wal hebben te overwinnen. De regeering verzoekt u de besluiten van het Huis van Afgevaardigden in hun oorspronkelijker! vorm te herstellen, daar die besluiten, al geven zij niet het gewensdhte middel dan toch een'vol doend krachtig middel schenken, om het Pool sche gevaar te bestrijden. Graaf Mirbach zeddeWelk een kreet van ver ontwaardiging zon in ons land opstijgen als de B.ussen de Duitschers en baronnen der Oostzee provinciën met onteigening zouden willen tref fen. Ik zie het voornaamste middel ter bestrijding van het Poolsche gevaar in de handhaving en de versterking van het Duitsche bezit in de in gevaar gebrachte deelen van ons gebied. Spr. kon in dit. geval niet met de politiek van Biilow me degaan' Hij stelde voor de onteigening te verwer pen, voor het overige ecjbter het ontwerp goed te keuren. 1 'f Opperburgemeester Wilms (Posen) dankte de regeering voor het ontwerp. Het beginsel van onteigening was zeker aan ernstige bedenkingen onderhevig. r Baron Lucius bracht tegen de onteigening de zelfde bezwaren als graaf Mirbach te berde. Toen nam von Bülow, de minister-president, het woord en zeideEr is op gewezen welken indruk het ontwerp in het buitenland zou kun nen maken. Ik kan niet toegeven, dat onze bin- nenlandsche politiek in eenig opzicht van het buitenland afhankelijk zou moeten zijn. Wij willen een rechtvaardige, vredelievende buitenlandsobe politiek voeren, die ons de achting van de andere volkeren doet verwerven en ons in staat stelt aan den beschavingsarbeid mede te werken. Wij moeten ons er meer aan wennen tegenover lof en blaam een grootere onverschilligheid te be waren. De regeering kan niet inzien, dat de com missoriale besluiten verbetering in het ontwerp hebben gebracht. Met het daardoor verstrekte wa pen is de overwinning in den strijd om den grond in de Oostelijke provincie niet te bevech ten. Het is verkeerd, het ontwerp zoo ie ver zwakken dat het odium blijft, het resultaat ech ter uitblijft. Niemand kan thans met beslistheid zeggen hoe Bismarck over het ontwerp zou den ken. Ik geloof echter, dat hij zijn instemming daaraan niet onthouden zou. Met volle instem ming der kroon en in overeenstemming met het Huis van Afgevaardigden verzoek ik niet te wei geren hetgeen gevraagd wordt en het ontwerp aan te nemen, i Graaf Haeseler en graaf Schulenburg verklaar den zich eveneens tegen de onteigening. Rhcinbaben, de minister van financiën, weer legde verschillende beweringen van de vorige spre kers; hij wees er op, dat met het ontwerp geen eerste stap gedaan kon wordenhet ontwerp was slechts een uitzonderingsmaatregel onder bijzon dere omstandigheden genomen. Ook in de Oos telijke provincies aldus verder deze minister zal eens het uur van den vrede slaan, maar al leer. dan ais wij consequent en met een bepaald doei voor oogen optreden. Daarop is de zitting, die ook door den kroon prins werd bijgewoond, verdaagd. Heden voort zetting der beraadslaging. ENGELAND. De Engelscben beginnen het nu toch ernstig te meenen met, hun campagne tegen het huidige besiuur van den Kongostaat. Gister heeft het Engelsche Lagerhuis met alge meene stemmen een motie aangenomen, waarbij het bestuur van den Kongostaat streng werd ver oordeeld en waarbij een beroep werd gedaan op de Engelsche regeering om haar best te doen ten einde een fundamenteele wijziging van het be staande stelsel te verzekeren. Toen minister Grey deze motie aanvaardde, ver melde bij de Belgische naastingsvoorstelien. Hjj zeide niet te gelooven, dat het Belgische parle ment de verantwoordelijkheid voor den Kongo zou aanvaarden, tenzij het de volledige controle had Wij zullen zeide de minister wachten tot de zitting van het Belgische parlement gesloten is en als dan België den Kongo niet op bevredigende voorwaarden zou hebben overgenomen en wij nog altijd met een ongewijzigde Kongo regeering had den te maken, dan zouden wjj zoo vrij zijn de kwesties, uit bet verdrag voortspruitende, op onze eigen manier te behandelen. Wjj zouden in overweging hebben te nemen of onze toestemming tot invoering van in- en uit gaande rechten in den Kongo, welke oorspronke lijk werd gegeven om de uitgaven voor den mo- reelen en zédelijken voorspoed van de inboorlingen te bestrijden, niet onder valsche voorwendselen werd verkregen en of de voorwaarden, waarop die toestemming verleend werd, niet geschonden zjjn, en of de Kongostaat niet alle rechten op internationale erkenning heeft verbeurd (toejui chingen). thans enkel wijtzen op de campagne, die in de ItaÜaansche anti-clericale pers wordt gevoerd om toch maar aan 'het volk goed duidelijk te maken, dat de paleizen van het Vaticaan, de rijkdommen zijner musea, de kostelijke boekerijen eigendom zijn van den Italiaanschen Staat en dat de II. Stoel daar enkel bij de gunst van de regeering en het volk mag blijven zetelen. Er wordt zelfs geïnsinueerd, dat een aantal schilderijen daar onrechtmatig blijven, wijl ze aan Fransche kloosters zijn ontnomen in den revo lutietijd: van de bepalingen dienaangaande door de mogendheden gemaakt, vernemen de lezers weinig of niets. Leo XIII kocht in den laatsten tijd,van zijn pontificaat voor een half millioen francs de bi. Uiotheek Barberini; uit alle deelen der' wereld komen geschenken voor den Pausde Italianen staan in vrijgevigheid waarlijk niet vooraan, maar toch zou hun dit alles toebehooren, wilde men gelooven wat voortdurend door de anti-clericale pers wordt gezegd en heifhaald. De Paus heet vrijt, maar de directeuren van bedevaarten die Hem willen komen geluk wen- schen met zijn jubilé, moeten zeiven trachten te zorgen dat aan de onder hunne hoede staande %zoekers geen overlast wordt aangedaan, f En dag aan dag worden de meest schaamtelooze spotbladen rmet hoon tegen Paus en Kardinalen, bisschoppen en priesters, gedrukt en verspreid. De Paus heet vrij' De Vaticaansche boekerij had van de biblio. ïeek Mundhien een handschrift geleend. Na- l hei %«bruikt was voor het wetenschappelijk doel, wat daarmee werd beoogd, werd het naar den eigenaar teruggezonden. Maarvoordat het do grenzen over was, werd het. in beslag ge nomen en aan pater Ehrrle te verstaan gegeven dat handschriften uit het Vaticaan niet buiten Italië mogen worden gebracht. Zelfs toen werd aangetoond dat het te Munc(hien thuisbehoord'e, werd de verzending nog niet toegestaan en de gezant van Beieren moest eraan te pas komen, voordat de eigenaar in 't bezit van zijn eigendom kon worden gesteld. Van een wederdienst door het Vaticaan te be wijzen, is natuurlijk geen sprake. Maar de Paus is vrij. ,r Granja bij koning Alfonso en zijne gemalin eenigen tjjd verblijven. Het Belgische ministerie van oorlog heeft bevolen dat voortaan de burgerkleeren, die de lolelingen bij hunne in diensttreding afleggen, kosteloos en vrachtvrij naar hunne ouders terug zullen worden gezonden. Deze zullen bericht ontvangen dat zij die aan spoorwegbureelen zullen kunnen afhalen, zon der daarvoor vracht- of vervoerprijs te moeten betalen. Zou zulks in ons land ook niet kunnen geschie den? MAROKKO. Na de bijeenkomst, die Dinsdag-avond te Parijs in het ministerie van Binnenlandsdhe Zaken is gehouden, en werd bijgewoond door Clemenceau Pit quart, de minister van Marine en de Fransche gezant te Tanger, is een telegram gezonden aan generaal d'Amade, bevelhebber der Fransche troe pen in Marokko. In dit. telegram wordt hem ge vraagd lo. Dat hij aan de regeering 'het algemeen plan der krijgsverrichtingen moet meedeelen, die hij denkt te ondernemen, om de Sjaoeiastreek te bevredigen en aan de Mdakra's eene voorbeeldige straf toe te dienen. 2g, Of hij de zekerheid bezit dat de troepen waarover hij nu beschikt, voldoende zijn om deze krijgsverrichtingen tot een goeden uitslag leiden. te ITALIë. De vrijheid van den H. Stoel js het onderwerp waarover aan de „Pbtriote" een brief' uit Rome wordt geschreven. Er zijn katholieken die meenen, dat de toe stand, waarin de Paus te Rome verkeert, wel houdbaar moet worden geacht, maar zegt schrij ver, men late zich niet bedriegen door den uiter- lijker. schijn, mien bezie de zaak onder alle ge zichtspunten. Hij wil nog niet eens spreken van de beroo- ving, den Paus in zijn wereldlijke macht aange daan, een macht, die voor het hoofd der katho lieke, der Wereldkerk toch zoo noodig was om werkelijk onafhankelijk: te kunnen zijn; hij wil AMERIKA. Hayes, een lid van het Congres uit Californië. heeft een wetsvoorstel ingediend, dat kort en bondig alle Japanners wil uitsluiten. Hij heeft tegen de commissie voor buitenlandsche aange legenheden gezegd, dat de Westkust door Ooster lingen overstroomd zou worden, indien de toestroo- ming van Japanners niet bjj de wet gestuit werd. De schooloverheid te San Francisco heeft be sloten, dat alle Japansche kinderen, die den school leeftijd te verlaten. boven zijn, de scholen daar moeten Koning Edward zal na zij verblijf te Biarritz met koningin Alexandra aan boord van de »Vic- toria and Albert" een kruistocht in de Middel- landsche zee ondernemen. Waarschijnlijk zullen de Koning, de Koningin en prinses Victoria een langdurig bezoek aan Malta brengen en dan bet paleis te Valetta betrekken. Naar luid van een telegram uit Madrid, zou het Engelsche Koninklijk Echtpaar voorts nog te La lie aanrijding, van het Koninklijk rijtuig. Het nVad." verneemt, aangaande het ongeluk met het Koninklijk rjjtuig, waarvan reeds gister door ons onder »Laatste Berichten" is melding gemaakt, de volgende bijzonderheden: Het ongeval is waarschijnlijk daaraan te wijten, dat Prins Hendrik een dogen blik vóór de botsing eerst links wilde uitwijken, doch zich bedacht en de paarden naar rechts deed gaan toen het reeds te laat was. De tram toch, uit de richting Scheveningen komende, naderde uit alle macht bellende den hoek van de OranjestraatPrins Hendrik, die op dat oogenblik de tram nog niet kon zien, maar de bel moet hebben gehoord, wilde linksom tus- schen trottoir en tram naar de richting Mauritskade. Op het oogenblik dat de paarden den hoek om kwamen, en dus voor den wagenbestuurder van den tram zichtbaar werden, remde deze en be merkende, dat de rails glad waren, gebruikte bij ook dadelijk de electrische noodrem. Toch schoof de tram met stilstaande wielen nog een eindje voort, terwijl de Prins, inmiddels van plan veranderende, rechts stuurde, met de bedoeling nog even om de tram heen te komen. Daarvoor bleek het echter juist een fractie van een seconde te laat. Waren de paarden recht doergeloopen, het (tegenoverliggende) trottoir op, de botsing ware vermeden, doch nu greep het voorbalcon van de tram het wiel van het Koninklijk rijtuig, sleurde het even mede en wierp het met zóóveel kracht tegen den paal van den trolleydraad, dat er een groot gat in kwam, 't wiel van de phaëton totaal verbrijzeld werd en deze op één zijde viel. H, M. de Koningin had zich vastgegrepen en bleef zittende Prins hield de reeds steigerende paarden krachtig in bedwang, hoewel Z. K. H. voorover op de knieën was gevallen. Natuurlijk schoien verschillende personen toe, in de eerste plaats de rechercheur, de beer Blon- dé, die H. M. bij het uitstappen hielp en de heer Heyting, voor wiens woning het ongeval plaats greep. De laatste vroeg H. M. binnen te treden, waarvoor de Koningin evenwel bedankte, zeggende, niet geschrokken te zjjn. Dit bleek dan ook, door dat H. M. de op den gTond gevallen képi van den Prins opraapte en Z. K. H. onmiddellijk voor- stelde naar huis terug te gaan. De PriDS was toen bezig de beide hondjes, die het Koninklijk echt paar vergezelden uit het rijtuig te nemen, de paarden verder aan een der lakeien overlatende Prins Hendrik verklaarde dadelijk bjj het uit stappen, blijkbaar met de bedoeling dat de om standers het zouden hooren, »het is mjjn schuld". Het bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder, onmiddellijk na het ongeval gebracht, duurde slechts enkele minuten, het Koninklijk echtpaar wandelde kort daarna in het Haagsche Bosch. Spreken we ten slotte onze hartelijke vreugde uit over het gelukkig ontkomen, ter nauwernood, aan een zóó ernstig gevaar dat onze geëerbiedigde Vorstin en haar gemaal dreigde. Na de wandeling zijn H. M. en Z. K. H. zeer opgewekt ten paleize teruggekeerd, waaruit mag word.» afgeleid, da. Zij ven bet gebeerde ide Parkstraat niets hebben ondervonden dan den eersten schrik. Vele autoriteiten en ingezetenen hebben zich gister, ten blijke hunner belangstelling in den „eiukkigen afloop van het ongeval, ingeschreven in bet ten Paleize liggend naamboek, o.a. gister middag de minister van buitenlandsche zaken, de gezanten of zaakgelastigden van vreemde mogend heden, de commandant van het veldleger, de commissaris der Koningin in Zuid Holland, de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1