Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. verschillende autoriteiten op artilleriegebied, en blgkt het Oostenrijksche geschut werkelijk zoo goed te zqn als gezegd wordt, dap zullen de aan te bouwen Spaansche oorlogsschepen door de leve ranciers bewapend worden, die ook de Oostenrijk sche marine van kanonnen voorzagen. ITALIë. De vertegenwoordigers van al de katholieke vereenigingen te Rome hebben, volgens een bericht uit Rome aan de «Köln. Volkszeitung", Zondag besloten kraehtig te ageeren tegen het besluit der Kamer, waarbjj het ministerieele reglement be treffende het godsdienstonderwijs werd goedge keurd, en de katholieke kiezers te organiseeren, opdat dezen bij de eerstvolgende politieke en administratieve verkiezingen die candidaten uit sluiten, welke hetzij m bun kwaliteit van af gevaardigde, of wel als gemeenteraadslid gestemd hebben tegen het geven van godsdienst onderwijs. Den 28en Maart heeft een algemeene vergadering plaats van vertegenwoordigers van alle katholieke vereenigingen in Italië, ten gunste van de christelijke opvoeding des volks. TURKIJë. De Porte moet, volgens een bericht aan de ïFranf. Ztg.", gisteren afwijzend hebben geant- woo-d op de protestnota van Italië, in zake het gewelddadig doen staken van den arbeid op het aan Italianen toebehoorende kolenveld in het Heraklea-gebied. Wanneer deze houding van de Porte niet ge wijzigd wordt, zal, volgens hetzelfde blad, Italië deze Turksche weigering beantwoorden met een energiek optreden. ZUID-AFRIKA. De Transvaalsche minister van Financiën heeft in een rede te Johannesburg gezegd, dat de unifi catie van Zuid-Afrika nader is dan men wel gelooft. In minder dan vjjf jaar zou ze een voldongen feit zijn. De Zuid-Afrikaansche regee- ringen zjjn thans nauwer verbonden, dan voor den oorlog en ze hebben een natie doen ontstaan die bij geen in Europa behoeft achter te staan. AMERIKA. De echtgenoote van Roosevelt heeft zich ook eens laten interviewen en zeide, een beslist te genstandster van een nieuwe candidatuur van Teddy te zijn. Zjj tracht voortdurend hem het idee uit het hoofd te praten, en ve: langt, dat haar man, die zich bjjna het gansche jaar aan zijn ambt wjjdt, nu eindelijk eens tot zijn familie zal terug- keeren. Ze houdt niet van Washington en is beu van al de taakjes en verplichtingen, die haar positie meebrengt. Overigens is ze overtuigd, dat Roosevelt naar haar raad zal luisteren en zich, na afloop van zjjn diensttijd, uit het politieke leven z&l terugtrekken, hoewel dat dan niet voor altijd behoeft te zjjB. Prins Albert en zijn vrouw vertrokken heden middag van Brussel naar Kaap Martin. Een Lloyds-telegram meldt, dat het eiland Mauritius door een orkaan geweldig geteisterd is. Bizonderheden ontbreken nog. Uit Henday wordt nader bevestigd, dat koning Alfonso Barcelona zal bezoeken. De minister-president Maura zal hem vergezellen. De koningsgezinde jongelui te Barcelona zijn voor nemens zich te organiseeren om koDing Alfonso bg zijn bezoek te beschermen. Toen eergisteren zich een troep gema^kerden met een versierden wagen door de straten van Syrakuse bewoog, werd deze aangevallen door een troep gepeupel, dat den wagen omwierp en de carnavalspoppen verbrandde. Daarna dwong de bende een muziekkorps,, bet sNusilied" te zingen. Er ontstond een hevig gevecht, waaraan de aarts bisschop een einde maakte, door van het balkon van zijn woning af bet volk toe te spreken. Ofilcieele berichten. Bjj Kon. bes), van 2 dezer is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, J. L. Erland, gezagvoerder van het Noorsche stoomschip «Songa". Bij Kon. besluit is met ingang van 2 Maart ■1908 benoemd tot lid en voorzitter van den Pen sioenraad voor burgerlijke ambtenaren mr. Tb. H. De Meester, oud-Minister van Financiën. gast te zijn geweest vau Koningin Emma, haar zuster. Ook de Engelsche gezaut bij ons Hof, sir Henry Howard, was ter verwelkoming aanwezig, benevens enkele dames en heeren van het Huis van H. M. de Koningin-Moeder. Lang kon het oponthoud op het plankier voor de Koninkljjke wachtzaal echter niet duren, daar spoedig de trein der Hollandsche Spoor zou vertrekken, waarmede de hertogin van Albany, via Vlissingen, de terugreis zou aanvaar den. De vorstelijke personen, ook de juist aangeko men vorstin, reden dus nu snel naar het andere station, waar zij aanwezig vonden den burgemees ter der residentie, baron Sweerts, en de gouver neur der stad, generaal Van Ermel Scherer, ge komen om de hertogin van Albany uitgeleide te doen. In den gereserveerden damessalon onderhield de Vorstelijke Familie zich nog eenige oogenblikken met genoemde autoriteiten, die aan de vorstin van Teek inmiddels waren voorgesteld, en met den Engelschen gezant, waarna de hertogin van Albany, na een hartelijk afscheid te hebben ge nomen van allen, met den intusschen binnenge komen gewonen trein van 8.18 uur, deze stad verliet. D. F. W. ran Rees. De correspondent van de »Tel." te Batavia seint De installatie van den secretaris Van Rees als vice-president van den Raad van Indië, is voor- loopig afgelast, daar de heer Van Rees terugkeert naar Nederland, wegens zeer erestige zenuw ziekte. Het blad teekent hierbij aan: «Bovenstaand bericht zal ongetwijfeld in den lande veel deelneming verwekken. De heer D. F. W. van Rees, vroeger algemeen gouvernements secretaris, en onlangs benoemd tot vice-president van den Raad van Indië, is een bekende figuur. Hjj heeft pas geruimen tijd in Nederland doorge bracht en is werkzaam geweest op het departe ment van Koloniën, op speciaal verlangen van minister Fock. Vrjj algemeen was de meening, dat de heer Van Rees bestemd was, om gouver neur generaal Van Heutsz als zoodanig op te vol gen en zjjn benoeming als vice-president van den Raad van Indië, na het aftreden van jhr. Van der Wjjck, bevestigde dat vermoeden. Binnen zeer korten tijd zou zijn installatie in die functie volgen, die nu echter, blijkens bovenstaand tele gram, niet kan plaats hebben door een zeer ernstige zenuwziekte van den benoemde. Het feit, dat de heer Van Rees naar Nederland terug keert, wjjst er wel op, dat zijn ziekte van bijzon der ernstigen aard moet zjjn." Oud-minister Kraus. De heer Kraus, afgetreden minister van Wa. terstaat, zal weldra Den Haag verlaten, tot het doen van een reis, gedurende het voorjaar, in het zuid-oosten van Europa. Arbeidsbeurzen. Op uitnoodjging van den burgemeester van 's-Gravenhage, waren gistermiddag 2 uur ten stad- buize een dertigtal bestuursleden der verschillende Arbeidsbeurzen in Nederland bijeengekomen, tot het houden eener conferentie, ten einde te ge raken tot de stichting eener vereeniging. Dc vergadering had plaats in de Raadzaal, waar de heeren werden ontvangen door den burgemees ter, baron Sweerts de Landas Wijborgh, en de wethouders De Wilde, Mouton, Simons en Van Sandick. De burgemeester begroette de aanwe zigen met een toespraak, waarin hij de werking der Arbeidsbeurzen en de wenschelijkheid tot op richting eener vereeniging uiteenzette. Nadat alsnu de eerewijn was rondgediend en door hartelijke toejuichingen instemming was be tuigd met de rede en den heildronk van den burgemeester, stond de heer Wegmans, uit Gro ningen, op om den burgemeester namens de ver tegenwoordigers der verschillende Arbeidsbeurzen in Nederland, hartelijk te danken voor het initia tief, dat hij Ihad willen nemen om niet alleen deze belangrijke bijeenkomst te openen, maar ook de voorbereidende maatregelen daartoe te willen nemien. 1 Na deze woorden nam de burgemeester met de wethouders afscheid van de vergaderden, wel ke hierop in huishoudelijke bijeenkomst overgin gen tot besprekingen in verband met het doel van hun samenzijn. Aankomst en vertrek van vorstelijke personen. Men meldt uit 's Gravenhage De plichten van hoffelijke Gastvrouwe vorderden gisteravond van Hare Majesteit de Koningin- Moeder eene aanwezigheid, met slechts korte tusschenpoos, eerst in het Staatsspoorstation en daarna in het station der Hollandsche Spoorweg maatschappij. De Staatsspoor bracht eene vorstelijke logée van Hare Majesteit, de Hollandsche Spoor voerde er eene weg. De aankomende was de vorstin van Teek, die, gelijk gemeld, enkele dagen de gast van de Koningin-Moeder zal zijn. H. M. verwelkomde de vorstin allerhartelijkst. Eene aardige verrassing voor de zoo juist gearri veerde vorstin, óók begroet te worden door hare moeder, de hertogin van Albany, die eenige oogenblikken later, de stad zou verlaten, na de Voor philatelisten. Men meldt ons uit Amsterdam. Van het in 1895 door de Nederlandsche veree ning van postzegelverzamelaars uitgegeven «Stan- daardwerk van de postwaarden van Nederland en zijne koloniën", zal een geheel ongewerkte uitgave verschijnen, bewerkt door Mr. E. Bonn, advocaat en procureur te 's Gravenhage. Aan Mr. Bonn is door den minister van koloniën vergunning verleend, daartoe gebruik te maken van de op het depar tement berustende officieele stukken, betrekking hebbende op de postwaarden van Nederlansch-Indië. Suriname en Curapao. Huishoud- en Industrieschool voor Schiedam en Omstreken. De vaderland«che driekleur, wapperend van den gevel der nieuwe huishoud- en industrieschool j aan de Prins Mauritsstraat bij de Warande toont dat 't heden een gewichtige dag voor die inrich ting is, den dag waarop zij na hare voltooiing plechtig zal geopend worden. Alvorens van die plechtigheid, die eerst laat in den middag plaats heeft, verslag te geven, willen wjj onze lezers eerst den nieuwen bouw binnenleiden. Reeds aanstonds als men door het ijzeren hek de afgesloten ruimte binnentreedt, trekt de fraaie ingang de aandacht. Met wanden van bricorna en romeinschen vloer is eep soort voorportaal ge vormd, dat na het schellen den wachtende beschut. Treedt men door de sierlijke deuren binnen,dan heeft men in de nette vestibule door glazen tochtpui van den ruimen gang gescheiden, beiden met terrazo- vloeren, aan de linkerzijde allereerst de spreekkamer met eikenhouten parketvloer, waar aan de toekomstige huishoudsters hun kunst kun nen wijden, allereerst de kamer van de direc trice, mej. M. van de Ven, zeer net, hoewel een voudig ingericht. Verder heeft men aan die zijde de keukens, de gewone keuken, waarin drie fornuizen en de fijne keuken, waarin er twee, allen van de firma J. T. Hunck Zn. te Amster dam zijn geplaatst, beiden met terrazovloeren op fundeeringen van gewapend beton van de firma Van Waning Co. te Rotterdam, dat bjj den geheelen bouw overvloedig is aangewend en van marmeren tafels en alle geriefelijkheden ruim voorzien, terwijl ook een zeer doelmatige kelder van 35 M1. in hetzelfde gedeelte wordt gevonden. Aan de rechterzijde van de vestibule heeft men esrst de net betimmerde kleedkamer en daarach ter de eenvoudig net ingerichte bestuurskamer. Vervolgens sluit daarbij aan het waschlokaal met vloer van hard gebakken tegels, de droogkamer en de mangelkamer, allen zeer doelmatig en getie- felijk ingericht met kasten op gemetselde voeten, die men vermeden heeft tegen de buitenmuren te plaatsen, en in het strijklokaal een vloer van ahornhout, die den leerlingen weer gelegenheid tot oefenen zal geven. Op de verdieping vindt men de costumekamer, de huishoudkamer, de teekenzaal, het handwerk lokaal, het lokaal voor lager onderwijs, de leera- ressenkamer en het magazijn, welke lokalen, voor zoover noodig, in de juiste richting zjjn gebracht, van schea-vloeren, waar gewenscht, zijn voorzien) en door visitine-balken onder de plafonds en met aanwending van dubbele Brükner-platen gehoorvrjj zijn gemaakt, zoodat de verschillende geruisch ma kende bedrijven op den verderen leergang geen storenden invloed uitoefenen. Alles van af den grooten zolder over het voor gedeelte van het gebouw (over het achtergedèelte ligt een plat dak) tot aan de lokalen gelijikvloers is uitnemend verlucht en verlidht, de meeste lo kalen met een drietal ramen, terwijl aan alle hygiënische eischen is voldaan. Zoo zijn de AV. C.'s zoowel boven als beneden allen zeer net ingericht en van automatische doorspoeling voorzien. Ecu breed plat geeft gelegenheid tot luchten én biedt langs de ijzeren brandladder ook desnood een veiligen uitgang. Ook een loods en rijwielberg plaats is nog den leerlingen ten dienste, die nog op de begrinde speelplaats gelegenheid tot verpoo- zing vinden. Verder is ook aan de noodige hulp middelen de meeste zorg gewijld: in een lokaal zagen wij niet alleen al wat tot warenkennis kan dienen, maar ook monsters van de hier verbruikte houtsoorten. Gaat men den ruimen gang beneden ten einde dan komt men links in de concierge.woning met afzonderlijken uitgang aan de straat bevattende voor- en achterkamer en suite, keuken en slaap kamer boven. Achter de conciërge woning zijn geheel dampvrij van het gebouw de ketels voor de centrale verwarming zoowel voor zomer als wintergebruik en voor het leveren zoowel van warm- als koud water in verschillende lokalen geplaatst Deze inrichting werd mede door boven genoemde firma Hunck geleverd. Meldden wij' nog dat de heer T. E. J. Kramers alhier architect van den bouw was, dat die door den heer G. Bal uit Rotterdam, onder toezicht yan den heer A. P. P. Rovers, werd uitgevoerd en dat. onder de verschillende onderaannemers zich vooral de heeren Gebr. Hickendorf, alhier door net uitgevoerd schilderwerk verdien stelijk maakten, dan meenen wij hiermede voor heden te kunnen besluiten. in het volgend nummer willen wij' dan van de plechtige opening verslag geven. Aanbesteding. Hedenmiddag 2 uur had ten kantore van den architect IJ. Gabel alhier, de aanbesteding plaats van de paalfundeering, alsmede het graaf- en metselwerk voor den bouw van drie heerenhuizen aan de Tuinlaan alhier. ingekomen waren de volgende biljettenJ. Pin ster Schiedam, f4749; K. v. d. Berg Den Haag, f6685; L. Huizer Delft, f7399; G. Krabbendam Schiedam, f5425; Joh. Goossen Maassluis, f 5555 H- J v. Bochove Schiedam, f6231.50; P. v. Gel der Rotterdam, f5898; J. Jac. Kooimans Dordrecht, f9070; R. Maarleveld Vlaardingen, f5550; AV. Lans en H. de Pater Rotterdam, f5472. Door B. en W. is aan den laag- sten inschrijver A. den Hoed, te Delft, gegund het rioleeren en bestraten der Maas-, Zalm-, Ploeg-, Hout- en Steenstraat en de Noordzijde van het Wilhelminaplein, zoomede het rioleeren van een deel van de Groenelaan voor de door hem inge schreven som van f22 999| met gebruikmaking voor een deel vau Schiedamsche werklieden. Van den schilder Jan Hingman is in G. Odé's boekhandel geëxposeerd «Stilleven", olieverf. B g de »S t a a t 8 c o u r a n t" no. 54 z ij n gevoegd de koninklijk goedgekeurde Statuten van de N. V. «Nieuwe Schiedamsche Courant." UIT ROTTERDAM. Ter voorziening in de vacature voor de Prov. Staten in district Rotterdam III, ontstaan door het bedanken van mr. M. J. C. Kolkman, zal Vrgdag 20 Maart de verkiezing (candidaatstelling) plaats hebben, Woensdag 1 April de stemming, en Vrijdag 10 April, zoo noodig, de herstem ming. UIT DELFT. De politie heeft geverbaliseerd tegen twee studenten aldaar, die uit louter baldadigheid twee katten hadden dood-, en een derde aangeschoten. De jongelui zullen met den strafrechter kennis maken. Van diefstal afkomstig. Van het onlangs tn het Oranje-Hotel te Scheveningen gestolen tafelzilver worden steeds kleine partijen teruggevonden. Een partij werd uit het Kanaal opgevischt, terwijl een andere hoeveelheid in de duinen was begraven. De politie hoopt thans de daders spoedig in handen te hebben. Valsch geld te Leiden. Men meldt uit LeidenSinds Vrijdag waren hier verscheidene valsche guldens in omloop, die in ontvangst geno men waren in eenige winkels en, naar men kon nagaan, daar uitgegeven door een manspersoon van 30 a 40 jaar. De politie deed ijverig onder zoek en maakte zelfs voor dit doel een uitstapje naar Haarlem, doch zonder eenig gunstig resultaat- Gisternamiddag deed de banketbakker Oosterlee' op de Breestraat, aan den aldaar surveilieerenden agent Kuiken de mededeeling, dat hij een man zag loopen, die overeenkomst had met den persoon, die in zijn winkel een valschen gulden had uit gegeven. De agent volgde den man, die blijkbaar lont rook, langs de Haarlemmerstraat, zag hem verdwijnen in een zijstraat, sloeg toen een ande ren weg in, zoodat de verdachte hem op de Ouden Rijn tegemoet liep, waar hjj werd gear resteerd en naar het politiebureau gebracht. Gaar bad men de onachtzaamheid den man voor men hem fouilleerde naar een zekere pjaats te laten gaan. Daarna onderzocht, vond men op hem 8 echte guldens en twee opvolgende tramkaartjes van de stoomtram Haarlem—Leiden. Later werd hij bij verschillende winkeliers geconfronteerd, die allen den persoon meenden te herkennen. Intusschen had men door stadswerklieden het privaat doen onderzoeken en daarin werden 7 valsche guldens gevonden. Het is dus zoo goed als zeker dat men den dader of een der daders in handen heeft, hoewel de man blijft ontkennen schuldig te zijn. Hjj zeide te heeten G. de R., oud 32 jaar, van beroeo koopman, en wonende in de Heerenstraat te Haarlem. De inspecteur van politie Balfoort is met een rechercheur naar Haarlem vertrokken, met het doel in het aangegeven per ceel huiszoeking te doen. Misschien brengt dit meer aan het licht, want dat op den man twee opeenvolgende tramkaartjes werden gevonden, doet vermoeden dat er nog iemand met hem uit Haarlem is gekomen. De man was als een werk man gekleed en zag er niet bijzonder snugger uit. Tegen winkelsluiting. Te Groningen heeft zich een comité tecen sluitingsdwang ge vormd. Voorzitter is de heer T. G. Jansen, secre taris de heer AV. R. Rozema, waar hg zich ver tegenwoordigers uit verschillende vakken hebben aangesloten. Er zal krachtig geagiteerd worden tegen elke pogingen, die zou kunnen leiden tot een verplichte vervroegde winkelsluiting. Brand te Veendam. Men meldt uit VeendamDe sagofabriek, behoorende tot Mei- hulzen Boons fabrieken, is gister geheel door brand vernield. De overige gebouwen zgn ge spaard. Het verbrande was verzekerd op beurs- polis. Oudheidkundige nasporingen. Bin nenkort wordt met het afgraven begonnen van eene wierde of terp te Dokwerd nabij Groningen. De Vereeniging tot vermeerdering der kennis van de Provincie Groningen wil nu door een deskun dige toezicht laten houden op alle voorwerpen der oudheid, die aan het licht mochten komen. De wierden komen in Groningen in twee rjjen voor, namelijk langs de zeekust in de richting van oost en west en langs de voormalige rivier de Hunze of het tegenwoordige Rietdiep. De wierde te Dokwerd behoort tot de tweede rijevenzoo eene te Garnwerd, die mede aan sneê komt. Doordat, er veel vraag naar wierdegrond is, worden de wierden waar dat mogeljjk is afgegraven. Vechtpartij. Eergister-naeht ontstond twist tusschen eenige bewoners van woonwagens aan den Geldropschen weg te Stratum (N. Br.) Deze lieden, die eerst prettig uit vastenavond vieren waren geweest, schijnen zeer veel te gevoelen voor aanschouwelijke voorbeelden van den overgang van 'teene uiterste naar 't andere; althans toen de pret op bet hoogst was, nam de twist plotseling een aanvang en werd hierbij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2