Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 31ste Jaargang Donderdag 5?5Ïaart 1908 No. 9052 AlioBH eert U op de FEUILLETON. Gelouterd. Nieuwe ScMeia«cta Ooiram jjrjjs 10 c. p. weel, 0.451). Mil, f 1.35 p. 3 mi. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- 3traat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. RUSLAND. Door de Russische regeering is aan hare ver tegenwoordigers in het buitenland een rondschrij ven verzonden over den aanleg van spoorlijnen op het Balkansdhiiereiland, waarin zij er op wijst, 6at het kabinet te Weemen bij de mededeeling var. het plan tot aanleg van een spoorweg Bosnië Mitrowitza verklaarde, dat het daarmede slechts ©en economisch doel had, ni. vergemakkelijking van de verbindingen op het Balkanscfhiereiland. Nu is de Russische regeering, die groot belang stelt in de economische ontwikkeling van de Bal kan-volken, van mleening, dat de aanleg van spoor wegen, die verschillende gedeelten van het schier eiland met elkander verbinden en vrijen toegang verschaffen tot de zeeën die het schiereiland om ringen, zal bijdragen tot den vreedzamen voor uitgang dezer landen. De Russische regeering zoekt m deze geen voordeelen voor zich zelf en zal ook in de toekomst voor zich zelf geen concessies voor den aanleg van spoorwegen in de Balkan- staten trachten te verwerven. Zij is steeds bereid ieder spoorwegplan te steunen, dat het vorenge noemde doel kan bevorderen, daar de Servische regeering heeft verzodbt, dat de keizerlijke re geering steun zou verleenen aan de lijn, die de Donau zal verhinden met de Adriatische Zee. Aan den Russischen ambassadeur te Konstanti- nopel werd de opdracht gegeven het plan bij de Porto te ondersteunen; daar het kabinet te Pe tersburg overtuigd is, dat het niet moeilijk zal vallen om de verschillende betrokken belangen met elkander in overeenstemming te brengen. De Russische regeering zal ook andere spoorweg plannen, die door de Balkanstaten worden opge maakt, even gunstig beoordeelen en hun ihaar diplcmatieken steun ten deel doen vallen. Ten slotte spreekt de Russische regeering de hoop uit, dat de mogendheden zicb bij die opvatting aansluiten en aan de pogingen die Rusland in dezen geest zal doen, hunne ondersteuning niet zullen weigeren. Men meldt uit Bakou een aanslag tegen den chef van de politieke politie. De moordenaars zijn gevlucht, na verschillende schoten te hebben gelost.- Een hunner is aanstonds gevangen geno men. Een half uur later is een bom door de moordenaars geworpen, ontploit, een groot aantal personen kwetsende. Een draadbericht uit St. Petersburg meldt dat een militaire commissie benoemd is om de type van een kanon, bestemd om te vuren op de bestuurbare ballons, te ontwerpen. Het orgaan van de vereeniging voor het Russische volk meldt, dat de Tsaar gratie ge schonken heeft aan 15 personen, gedurende den herfst van het vorig jaar door den krijgsraad te Odessa veroordeeld, wegens deelneming aan de progrotns in het district van Tiraspol. Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER FRANKRIJK. Na afloop van den Franschen minister raad op 3 dezer heeft de regeering aan hare vertegen woordigers in het buitenland telegrafisch roede- deeling gedaan van het genomen besluit tot zen ding van versterkingen voor de troepen te Casa blanca en hen opgedragen aan de regeering, bjj welke zjj geaccrediteerd zijn, mede te deelen, dat deze uitzending geen wijziging beteekende van het aan de mogendheden medegedeelde program van Frankrjjks optreden te CasablaDca. ITALIë. Woensdag-morgen heeft te Rome eene bijeen komst plaats gehad van afgevaardigden van de conferentie te Rome voor den dienst der spoor wegen met directe wagons. Zij had ten doel het program der werkzaamheden der Conferentie vast te stellen, waaraan deelnamen de vertegenwoor digers van de spoorwegen in Oostenrjjk-Hongarjje, Rumenië, Servië, van het noorden van Duitschland Nederland, België en Denemarken en het westen Frankrjjk en Italië. De conferentie zou heden (Donderdag) morgen geopend worden onder voor" zitterschap van den heer Alzona, vice-directeur generaal der Staatsspoorwegen. De correspondent van de zPetit Bleu" te Rome meldt aan zijn blad Men verzekert m(j, dat de oud-minister Nasi besloten heeft een langen autografischen brief aan zjjne kiezers van Trapani te richten om bun zjjn volslagen onschuld aan te toonen en hun op eene herziening van zjjn vonnis te doen hopen. Van den anderen kant hebben de partijgangers van den ouden minister besloten een stelsel van collectief protest in te voeren door middel van weigering der betaling van de belastingen TURKIJë. Men meldt uit Constantinopel: De gezant van Oostenrijk-Hongarije heeft ern stige stappen bij den groot-vizier gedaan om een antwoord van de Porte te verkrijgen op de col lectieve nota der mogendheden ter zake van de verlenging der mandaten van de agenten voor de hervormingen en eveneens dat de gendarmerie in dienst dezer agenten, eindelijk met carabiniers van liet Mauser-repetitie-geweer zal gewapend zijn. ZUID-AFRIKA. Eergisteren en gister werden de kandidaten ge steld voor het Kaapsche Huis van Afgevaardigde^ waaronder tot dusver 20 leden van de Zuid-Afri- kaansche partjj, de ministers Merriman, Burton, Currey en Theron, allen meegerekend. De minister president Merriman werd, evenals vier unionsten, bjj eenvoudige candidaaistelling gekozen. Een nader telegram meldt voorts, dat nog drie leden van de Zuid-Afrikaansche partjj werden ge kozen het district van een hunner werd voor de partjj gewonnen. PERZIë. Tc Teheran zijn, volgens een telegram uit die stad aan het „Berl. Tageblatt", vier Kaukasiërs in hecihtenis genomen, die de hoofdschuldigen moeten zijn aan den aanslag van jongstleden Vrij dag. De vier mannen waren gevlucht naar een neiligc- plaats, die sinds eeuwen reeds een vrij plaats voor vervolgde misdadigers is geweest. Hier werden zij in arrest genomen, ondanks het pro test en het krachtdadig verzet van mullah's cn derwischen, die verontwaardigd waren over deze schending van hjet asylrecht. 69) Dat waren wel woorden van hoop, maar de toon die ze alleen geloofwaardig gemaakt zonde hebben, liet zicjh niet hooren. Elli barstte aan £ijn borst opnieuw uit in een vloed van tranen. pogingen om haar den pijnlijken toestand Weder te willen verbergen, troffen haar nog meer, dan de wanhoop, waaraan hij straks ten prooi was Zij had een gevoel, alsof zij voor het grootste deel sdhuldig was aan dit ongeluk, alsof het door de gedachteloosheid, waarmede zij het leven van eene rijke koopmansdochter geleid had, vermeerderd was Maar spoedig zij weder hare oogen af, om met ver dubbelde kracht naar een of ander reddings middel te zoeken; zij bemerkte zeer goed, dat haai vader bij' het zien van haar medelijden zijne tegenwoordigheid van geest dreigde le ver liezen „Dertig duizend roebels 1" riep zij „Wat zei- 6et gij, Papa? Ontbreken er nog twintig duizend éictri d.'GZ'O som? Is ons huis d<m uiG^ zoovogI waard?" Strömholt was r(?cds van plan haar zuchtend AMERIKA. In de Vereenigde Staten begint men thans wat krachtdadig op te treden tegen de anarchisten. Be regeering heeft aan de ambtenaren voor de landverhuizing Ihiet bevel doen toekomen zich in verbinding te stellen met de politie in hunne districten, om zich te verzekeren van hare mede werking tot zuivering van het land van anar chisten en misdadigers, die op grond van de wetten op de landverhuizing uit het land kunnen worden gezet. Te Chicago is, volgens „Central News", be sloten. alle bekende anarchisten uit te wijzen en de tot dusverre gebruikelijke zachtmoedige wijze van behandelen te laten varen. Want ten gevolge van deze zachtmoedigheid is Chicago een waar anarchistisch broeinest geworden. Naar het heet, zijn er reeds 300 anarchisten voorloopig opge borgen. Volgens een bericht uit New.York hieeft de po litie te Chicago ook zes medeplichtigen van den Russischen anarchist Haverbuch, die door den prefec-, van politie Shippy werd neergeschoten, in hechtenis genomen. Nader is gebleken, dat er ook een samenzwering was gesmeed tegen den burgemeester en een aantal andere ambtenaren, terwiji uit verschillende deelen van het land be richten komen over dreigbrieven, ontvangen door geestelijken en anderen. Verschrikkelijke brand te Cleveland. Uit Cleveland (Ohio) wordt geseind: Gister brak er een brand uit in de openbare school van Gollingwood, een voorstad van Cle veland. Een paniek ontstond onder de 400 kin deren, van welke, volgens tot dusver ingekomen berichten, 51 verbrandden en een groot aantal hij het naar beneden springen werden gewond, 'Een later telegram meldt: Er zijn thans 146 lijken geborgen; men vreest dat er nog meer onder de puinhoopen van het gebouw liggen. De brand ontstond ten gevolge van het te harde stoken van een fornuisde rook verspreidde zich snel en dientengevolge ontstond een paniek. De kinderen vlogen in wilden haast naar de twee uitgangen, van welke de eene ver sperd werd door de groote massa's kinderen. Een groot aantal werd doodgetrapt, anderen die ach terna kwamen en zagen, dat ontsnappen onmoge lijk was, gingen weder terug en vlogen op het gezicht van de vlammen in de vensters, waaruit zij naar beneden sprongen. Het meerendeel der omgekomenen werd verstikt door den zwaren rook. Een groote menigte volks omringde het gebouw, zonder dat zij iets tot redding kon doen. Het gebouw is verwoest 1 Officieel wordt medegedeeld, dat de prins van Wales in de laatste week van Juli Quebec zal bezoeken, vergezeld van het Atlantische vlootes- kader, ten einde deel te nemen aan de feestelijk heden, ter herdenking van het 300-jarig bestaan van Quebec. Men hoopt, dat de Fransche en Amerikaansche eskaders eveneens aanwezig zullen zjjn. De crisis in de Lancashire katoen-industrie die gedurende eenigen tjjd dreigde, zal in de fa', briek van Colne en Nelson waarschijnlijk tot uit. barsting komen door een lock-out, die uitgeschreven is door de vereeniging van fabrikanten. Men ver wacht, dat meer dan zestigduizend weefgetouwen stopgezet zullen worden. De nieuwe Spaansche gezant in Marokkoi Merry del Val, is naar Tanger afgereisd. Joso Franco, de gewezen Portugeesche dictator, is bezig met het schrijven van een boek, dat belangwekkende onthullingen zal bevatten en tot dusver nog niet bekende bijzonderheden over hetgeen onder vorige regeeringen in Portugal is geschied. Door de rechtbank van gezworenen te Limoges werd de kerkdief Thomas veroordeeld tot 6 jaren*tuchthuisstraf, terwijl zijn drie helpers elk 3 jaren gevangenisstraf kregen. Een draadbericht uit Washington meldt om trent het Amerikaansdb-Venezolaansch conflict nog her, volgende: Venezuela weigert opnieuw, ditmaal de redt ontvouwend waarom het weigert al de punten van zijn geschil met de Vereenigde Staten aan een scheidsgericht te onderwerpen. HetStaat3- departement der Unie werpt dus alle verantwoor delijkheid voor het niet-slagen der arbitrage op Venezuela en de diplomatie schijnt onmachtig om een entente tot stand te brengen. Daar de Senaat al de documenten met betrekking tot de ensis heeft opgevraagd, zal men die waarschijn wel overleggen. 1 te bekennen, dat hij het huis reeds sedert den herfst met een zware hypotheek belast had, maar hij bedacht zich en slikte het woord, dat hem reeds op de tong lag, weder in. jjNu ja het zou kunnen zijn wij zullen zien," zeide hij toen, alsof hij in gedachten iets narekende Elli keek hem onderzoekend aan; hij keerde zich om, ten einde haren scherpen blik te ont wijken, maar te vergeefs; zij raadde maar al te wel, dat zijne opmerking slechts ten doel had, haar gerust te stellen. Zij gaf zich den schijn, alsof zij werkelijk bevredigd was door zijn woorden. „Zoo ziet gij', dat men den moed niet moet laten zinken. Niet waar, Papa, alles zal nog wel terecht komen?" 1 „Zeker, zeker 1" mompelde hij tusschen de tan den en streelde verstrooid hare wangen. „Wees maar goedsmoeds het zal zich alles wel redden." Vader en dochter, die elkander wederkeerig met holle klanken dachten te troosten, waren heiden verheugd, toen in dit oogenblik een be ambte van het kantoor verscheen om den chef te roepen. Zij gevoelden zich verlost van den druk eener armzalige komedie, die zij voor el kander gedwongen waren te spelen. Strömholt verwijderde zich met de gedachte aan een wanhopig plan; het huis was wel met hypotheek bezwaard, maar hij had nog équi page, luxe paarden, kostbare schilderijen en meu belen. Doch het was hard, dat alles te moeten verkoopen en de handelswereld moest daardoor volkomen tot kennis van zijn ondergang komen. Het viel hem het zwaarst, zijn lieve kind van de gewone schitterende omgeving te moeten hero oven. „Mijn God, mijn God l zou er dan werkelijk geen andere uitweg zijn? Toen hij °P het einde van Januari den wissel van Bel- juscheff met drie maanden had laten prolon- geeren, toen was zijn vriend Opinsky nog aan wezig geweest, tot wien hij zich om vriende lijke hulp had kunnen wenden. Doch een gevoel van kieschheid had hem van dezen stap terug gehouden. Opinsky toch, wist even als iedereen, dat hij eens dien avonturier, dien graaf Lu-des- koy als zijn schoonzoon gewensdht had. En toen Opinsky daarna, met zijn toestemming, naar de hand van Eleonore had gedongen helaas, te vergeefs, zooals beiden spoedig nadden moeten erkennen, toen had Strömlholt het niet van zich kunnen verkrijgen zidh tot schuldenaar van den afgewezene te maken. Bovendien hoopte hij toen altijd nog op redding uit zijne financieele omstandigheden en heimelijk misschien ook op een ommekeer in de gevoelens van zijne dochter. En nu was het toch tot het ergste gekomen, doch nu zou hij Opinsky niet helmen kunnen aanspreken, al had hij er toe kunnen besluiten, want zijn jonge vriend wa.s >veg en niemand wist, waar deze zich ophield Elli hiela zich terzelver tijd met niet minder buitengewone plannen bezig. Zij kon zich maai Prins Hendrik te Wilhelmshaven. Dezer dagen is gemeld, dat Prins Hendrik, in gevolge een uitnoodiging van den Daitscben Kei zer, Zaterdag te Wilhelmshaven tegenwoordig zal z(jn bjj het van stapel loopen van een nieuw linie schip. De beteekenis van deze uitnoodiging wordt duidelijker, zegt de »N. R. Ct.", als men er bjj weet, dat het nieuwe oorlog-schip, een van de Duitsche Dreadnoughts, met den naana Nassau ge- met voorstellen, dat die vrouwelijke woekeraar Nathalie Beljuscheff werkelijk zulk een harte loos schepsel zou zijn, als Papa haar afschil derde. En bovendien, al was deze vrouw in den omgang met mannen misschien hardvochtig en niet te buigen, dan zou het toch wel kunnen geleuren. dat zij tegenover iemand van haré kunne, tegenover de smeekende dochter van een ongelukkigen vader, eenig menscheljjk ge voel zou toonen. Hoe meer Elli daarover na dacht, hoe meer vertrouwen zij begon te stellen in de uitvoerbaarheid van haar voornemen, en eindelijk kwam zij tot het besluit, terstond den stap te wagen. Er was bovendien met veel tijd te verliezen, want overmorgen zou immers die vreeselijke wissel vervallen. Wat had papa ook weer gezegd,,-:U'i die vreeselijke vrouwp®aar "rzoek om zou zij het vergeefsche van tm S SA «.erkwyrdip te teeren kennen. Met dit voornemen legde Elli hare laatste beschroomdheid af en maakte zich Ireed tot haren gang. Zij ging van huis, alsof zii eene wandeling wilde doen. In de naaste apotheek trad zij binnen en verzocht het adres boek te mogen opslaan. \Wordt vervolgd .Uil: ,;-;liliiHiii.Ull

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1