Dagblad voor Schiedam Omstreken. 31ste Jaargang. Zaterdag 14 Maart 1908 lNo. 9060. TWEEDE BLAD. Alioaneert U ob ie Gelouterd. Niemc Stiieiaistle Coram ml gratis Geïllnstreerd Zondagsblad prijs 10 c. B-tcel. afip.iwLfi.35 b. 3 ld. Kinnmtlaiiij. FEUILLETON. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, por maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- stiaat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: -6 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. 1- Van Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 33c Prijsvraag Slachthuis. Bij Kon. Besl. is ingesteld eene commissie, aan welke is opgedragen het opmaken van eene prijs vraag voor een plan voor een goedkoop, eenvoudig en doelmatig slachthuis, met raming van kosten voor den bouw, alsmede het beoordeelen van de antwoorden op die prijsvraag, en zijn benoemd in deze commissietot lid en voorzitter, D. E. C- Knuttel, Rijksbouwmeester in het 2de district te s-Gravenbagetot leden: J. J. F. Dhont, direc teur van het gemeentelijk slachthuis, te Rotter dam F. J. Nieuwenhuis, directeur van de ge meentewerken, te Utrecht; dr. H. Remmelts, mapecteur in algemeenen dienst bij de directie van den landbouw, te 's-GravenhageJ. N. van Ruy- ven, directeur van de gemeentewerken, te Dor- drecht. (Stct,) Toezicht op Nederlandsche passagiersschepen. De Stct. (no. 63) bevat een Kon. Besl. waarby te rekenen van li dezer gelegenheid wordt ge wordt gegeven om Nederlandsche passagiersschepen te onderwerpen aan een doorloopend van rijkswege uit te oefenen toezicht op hunne deugdelijkheid en die van hunne uitrusting, en wel onder de volgende voorwaarden. Art. 1. Reeders, die wenschen een of meer van hunne schepen aan toezicht te onderwerpen; doen hiertoe schriftelijk aanvraag by den inspecteur voor de scheepvaart. Art. 2. De kosten van het onderzoek en van het toezicht komen voor reke ning van de reeders. Art. 3. Deze schepen worden dan in een droogdok volledig onderzocht. Het onderzoek omvat dan den romp van het schip; de stoomketels; de machines; redding middelen veiligheidsmiddelenankers en ket tingen hulpmiddelen bij de navigatie hulpmid delen ter voorkoming van aanvaringen, noodsei nen. Ten slotte gelden nog enkele «bijzondere bepalingen" voor passagiersschepen. Het nieuwe Kamerlid voor Sliedrecht. Omtrent het nieuwe Kamerlid voor Sliedrecht meldt de «Leeuw. Ct." De heer J. v. d. Molen Tz. werd den lsten October 1867 te Nijeveen geboren en te Stecnwijk opgevoed. Oorspronkelijk voor het onderwijs be stemd, begon bij in 1885 zijn onderwijzersloopbaan te Ambt-Hardenberg aan de openbare school. Uit overtuiging ging hij in 1889 naar het bijzonder onderwijs over en werd toen als le-onderwyzer er.oemd aan de bijzondere school te Utrecht, tot. dat hij in 1891 tot hoofd der school te Batlo werd benoemd. In 1903 verwisselde hij deze betrekking voor die van schoolopziener in het arrondissement Dokkum. Intusschen trokken de sociale verhoudingen in Groningen al spoedig zijn aandacht. De krachtig opkomende Chr. sociale actie vond bij hem steun, vooral het Nederlandsche Werklieden-Verbond Patrimonium, waarvan hij van 18961904 lid van het bestuur was. Ook was bij van 1895 1903 voorzitter van den Provincialen Bond in Gro ningen. In woord en geschrift werkte hij voor de door hem voorgestane beginselen in het openbare leven. Hij was mede-redacteur van verschillende bladen en een tyd lang een der hoofdredacteurs der «Nieuwe Prov. Gr. Ct." Van 1903 1904 was bij ook hoofdredacteur van het «Friesch Dagblad" en werd by na zijn uittreden uit het Verbondsbesiuur van «Patrimonium" op verlangen van dat bestuur naar den heer Talma redacteur van het orgaan van dat Verbond. In November 1907 nam hij door het bedanken van den heer Talma de hoofdredactie geheel voor zijn rekening. Ten slotte vermelden wij nog, dat hij vele malen gecandideerd werd voor de Tweede Kamer en wel in 1901 te Appingedam, Veendara en West stellingwerf, in 1905 nog eens voor laatstgenoemd district en in 1907 voor het district Franeker. Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER. 76) ïHm Gabriel noemde hem wel en als ik den naam hoor, dan zal ik hem mij zeker herin neren. ®Paul Heyberg 1" »Juist, juist Heyberg «Dat was mijn vader!" »Niet mogelyk!" Nathalie veegde zich weder het gezicht af, trok haar kleed terecht en trachtte hare borst van ®ene pynlyke gedruktheid te bevrijden. Toen gaf zij in eenige afgebroken woorden een verhaal, Waarmede zjj eigenlijk slechts zich zelve de vroe gere gebeurtenissen scheen te willen herinneren, want zij keek daarby geenszins Strömholt aan. «Ik was het kind dat den vader na de scheiding gerechtelijk toegewezen werd. Mijn moeder ver dween. Ik heb niet de minste herinnering aan haar behoudenik was twee jaar oud toen zjj wegging. Toen ik volwassen en mijn vader ge storven was, hoorde ik van menschen van Napo- linska en wat die voor mij geweest was. Toen was ook zij reeds lang niet meer in leven. Ik vond in de nalatenschap mijns vaders dit ivoren Nieuwe Zijdskapel. Men meldt ons uil Amsterdam Gisteravond vergaderde in het Consistoriegebouw der Nieuwe Kerk de ongeveer voltallige kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente (aanwezig waren plm 140 leden) o. m. ter behandeling van de Nieuwe Zijds Kapel kwestie. Door de kerkelijke commissie, belast met het beheer der gebouwen van de Ned. Herv. Gemeente, was het voorstel gedaan het be sluit tot slooping van tie-kapel voor den tijd-van drie maanden op te schorten, ten einde belang hebbenden bij het behoud van het oude bouw kunstig monument in de gelegenheid te stellen voorstellen te doenechter met dien verstande, dat in geen geval de mogelijkheid wordt geopend om de kapel aan een ander kerkgenootschap te verkoopen en in de tweede plaats dat eventueele onderhandelingen slechts worden gevoerd op de basis dat de Ned. Herv. gemeente volkomen zal worden schadeloos gesteld voor te lijden financieel nadeel, als gevolg van het opgeven der plannen met de kapel. Ruim twee uur werd over dit voor stel gediscussieerd. Het resultaat was, dat de schorsing van het sloopingsbesluit met ruime meer derheid van stemmen werd goedgekeurd. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling, thans eenige deskundigen, onder wie dr. P. J. H. Cuypers, uit te noodigen met den heer C. B. Posthumus Meyjes, die hiermede volkomen instemt, een vernieuwd onderzoek in te stellen naar den toestand van het kerkgebouw. Poging tot moord. Men meldt ons uit Al melo, omtrent de poging tot moord te Zenderen: Donderdagavond keerden een 40-tal studenten van het R. K. Gymnasium te Zenderen, onder leider van pater Polycarpus van het voetbalveld naar huis terug. Een onbekende fietsrijder, ko mende uit de richting Zenderen, met ongunstig uiterlijk, komt hen tegemoet. Toen tij het laatste drietal wilde passeeren, sprong hij eensklaps van de fiets. Met zijn eenen voet op den trapper, haalt hij een revolver voor den dag, mikkend op den pater, lost hij k bout portant, zonder een woord te spreken, zes schoten, die echter geen doel troffen. Alleen den student, Staarrnan ging een kogel door jas en broek en veroorzaakte een onbeduidend schampsdhotje in .het boven been. De aanrander sprong daarna op zijn fiets en verdween in de richting Almelo. Uit één der gevonden kogels is op te maken, dat de revolver van zwaar kaliber is geweest. De politie stelt ©en onderzoek in. Van den dader is tot heden ge-en spoor bekend. portretje en kon slechts raden, wie het voorstelde. Mijn vader was diep ongelukkig geworden door deze vrouw. Ik heb hem steeds als een somber man gekend. Mijn gevoelens voor hem waren meer met vrees dan met kinderlijke liefde ver mengd. Wellicht stond mijn lot ook onder den invloed van die ongelukkige verbintenis. Maar. wat helpt dat redeneeren Plotseling wendde zij zich met luider stemme tot den fabrikant. «Mjjne moeder was schoon, dat weet gij door dit portret. Maar dat ook ik schoon geweest ben, zoo, dat men mjj zelfs haar evenbeeld noemde, dat zult gij niet kunnen ge- looven." Strömholt wilde eenige onbeduidonde woorden zeggen, maar toen hij de vrouw in het gezicht keek, waarvan de leelijkheid nu door een lach van wreede zelfversmading nog vermeerderd was, bleven hem die woorden in de keel steken. «Dacht gij soms, dat men in mij nog de Na thalie Paulowna Heyberg, het jonge meisje van toen herkennen zoude," lachte zij schamper. «Het is mjj alsof er een eeuw ligt tusschen het verle den en het heden. Alles aan mij en in mij is, is m#t den tjjd anders geworden. Hoe oud denkt gij wel dat ik ben V' «Nu, ik zou werkelijk niet zoo "licht eene schattingGij hebt veel bittere ervaringen achter u, veel ongeluk, niet waar «Daarvan kunt gij u geene voorstelling maken," zeide zij dof. Toen maakte zij een toornig gebaar alsof zij iets onzichtbaars van zich afwierp en De auto van den sultan van Lang- kat. Op 14, 16 en 17 Maart a.s. zal in den Showroom der firma Van Rijswijk Zonen, Wa genstraat 20, te 's-Gravenhage, te bezichtigen zijn een luxe-automobiel, welke door de firma Ver- wey Lugard, daar ter stede geleverd zal wor den aan Z. II. den sultan van Langkat. Deze, geheel volgens de wensclh.cn van den sultan ver vaardigde pracht-auto, is een Fiat van 18/24 pk. met automatische in-foeweging-stelling. Het koetswerk is een coupé-limousine-démon- table, met twee draaiende uitneembare fau teuils, bekleed met gele gebloemde èn één stra- p..ntTn. Onder de achterzitting bevindt zich een kofferbergplaats. De wagen is geel geschilderd met gouden filets en voorzien van het monogram van Z. II. den sultan in artistieke uitvoering. Het geheel maakt eens zeer fraaien indruk. BedFiegeiijike bankbreuk? Men schrijft uit Geulle aan de ,,L. K." 'Deer den Maastric-htsdhen inspecteur van po litie Bulkens, is Donderdag alhier in een schuur van den landbouwer P., een groote stapel ge weren naar beweerd wordt, ongeveer 200 sjuks ontdekt. De inspecteur, tevens onbezoldigd rijksveldwach ter, verscheen daar plotseling met een camion wagen, bespannen met 2 paarden. 1 Half Geulle liep te hoop; de schuur werd op last van den inspecteur geopend, en uit de saam- gestroomde menigte werden door hem een aantal personr-n gerequireerd, om een tiental zware kis ten, welke in de schuur waren verborgen, en waarin de geweren waren verpakt, op den wagen te iaden Daarra werd nog door den inspecteur biji ze keren J. een onderzoek ingesteld, en nam hij in een bij diens woning gelegen gebouwtje twéé groote kisten met patronen en een motor-fiets in beslag. Een en ander werd bij de geweren op den wagen gevoegd. f i De betrokken personen werden vervolgens aan een streng verhoor onderworpen. Het in-beslag-genomene werd naar Maastricht overgebracht, waar het op het politiebureau werd gedeponeerd. Alles is afkomstig van het faillissement van den wapenhandelaar J. te Maastricht. In het geheel zijn dus een 36-tal kisten, met allerlei zaken, in beslag genomen. De arrestaties van J. en H. bleven tot nu toe gehandhaafd. De ramp te Hampstead. Koning Edward heeft uit Biarritz geseind, dat hij1 diep getroffen was door het bericht, meldende, dat de pogingen, om de bedolven mijnwerkers in de kolenmijn te Hampstead terug te vinden, niet hadden geleid tot ontdekking van eenig levend wezen; in den avond van eergisteren werd gemeld, dat nog zes lijken zijn gevonden; er ontbreken thans nog 6 mijnwerkers op het appèl. I richte zich in haren stoel op. «Wees openhartig en geloof my dat ik niet boos zal zjjn, als gij mjj voor een oude vrouw aanziet. Hoe oud deukt ge dat ik ben Strömholt trok geërgerd de schouders op onder deze standvastigheid. «Nu dan, op goed geluk af! Vijftig jaar wel licht." Het gesmoorde lachen van Nathalie klonk bijna als een kermen. «Ik ben kort geleden eerst 35 jaar geworden," zeida zjj met een zekere wreede zelfvoldoe ning. «Mjjn lieve God 1" mompelde Strömholt ver bluft. Nathalie schepte opnieuw lucht, bekeek nog maals het portret in haren schoot en veegde het glas met haren zakdoek af. «Schenk mij dat portret," zeide zij kortaf en huiverig, alsof haar dit verzoek niet gemakkelijk viel. «Mjj goed, als gij er waarde aan hecht. Zon derling, zonderling! Dan zoudt gij dus werkelijk de halve zuster van Oscar zijn, die zoo lang als een zoon in mijn huis geleefd heeft. Strömholt zeide dit op eene wijze alsof hem deze gevolgtrekking eerst nu inviel. «Zijne halve zuster ja!" «Welk eene beschikkingEn dat vernemen wij eerst na zynen dood 1" «O, zwjjg daarvan," riep toen de vrouw zoo luid uit, dat Strömholt ontroerd terugweek. Toen bleef het een poosje stil in de kamer. Strömholt EENIGE WOORDEN van een inwoner van Sehiedam. De Heer C. Ooms te Schiedam heeft iets te Zeggen betreffende Foster's Zalf, het bekend'e mid del tegen huidziekte, zooals aambeien, eczema, huiduitslag, jeukingen enz. De Heer C. G. J. Ooms, wonende Broersveld Boélhofje 1 te Schiedam, meldde ons den len Februari 1905: „Ruim twee jaren heb ik zeer veel last gehad *nn een onaangenamen uitslag in liet gezicjhit, dien ik toeschreef aan onzindelijk scheren. Niet alleen dat dit er zeer onoogelijk uitzag, doch ook de jeuking, die mij dezen uitslag bezorgde, was buitengewoon hinderlijk. Toen ik zulke gunstige berichten vernam omtrent Uw Fos ter's Zalf maakte ik hier onmiddellijk gebruik van en ik ben zeer gelukkig U te kunnen melden, dat ik door het gebruik van Uw zalf, in veertien dagtn tijds geheel en al van mijn uitslag genezen was. Gaarne zal ik dan ook dit geneesmiddel voor huidziekten aanbevelen." Den 30en Augustus 1907 vernamen wij van den Heer Ooms: „De genezing die ik door het gebruik van Foster's Zalf bekomen heb is een blijvende genezing geweest. Ik heb totaal geen last meer gehad van mijn lastige kwaal en zal dan ook steeds gaarne Uw geneesmiddel recom- mandeeren". Verzeker U dat men U de'échte Foster's Zalf geeft, dezelfde soort die de Heer Ooms gehad heeft. Ze is te Sdhiedam verkrijgbaar bij de Het ren KAPPELHOF HOVINGH (voorheen Frans Visser). Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a F 1.75 voor één- of F 10.voor zes doozen. waagde het niet meer, het besproken onderwerp verder aan te roeren en vond geen aanknoopings- punt tot een ander. Nathalie Paulowna had genoeg met zich zelve te doen, om den haar toe- ge brachten schok te overwinnen. «Ik dank u voor uwe mededeelingen," zeide zy eindelijk, tamelijk bedaard en het gelukte haar zelfs, zonder al te zichtbare inspanning op te staan. «En nn wil ik uw tijd met dit onaange naam bezoek, niet langer in beslag nemen." Zij trok haar japon over de borst te zamen en maakte hare handschoenen vast. «Hebt gij misschien nog iets aan myne dochter te zeggen stamelde de man, die haar aan bet doel van Elli's bezoek van gisteren slechts moei lijk durfde herinneren. «Groet Eleonora Arwedowna ik ben te ly- dend in dit oogenblik, dan dat ik haar zelve Doch ja, ik heb nog iets voor haar. Zii opende nog eens het tascbje, dat aan haren arm hmg - eenige oogenblikken te voren had zii het haar geschonken portret daarin geborgen en nam daaruit een samengevouwen papier «Ze» haar, dat dit een geschenk is in naam van mijn overleden broeder Oscar aan zijne bruid...!" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 5