Htads» en Gewestelijk Nieuws. Zouavenbond. H. Wortman, ingenieur van den rijkswaterstaat der 1ste klasse te Amsterdam W. K. Behrens, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, ingenieur van den rijkswa terstaat der 1ste klasse met verlof, te Delft. Bij Kon. Besl. is lo. aan mr. M. J. C. M. Kolkman, minister van financiën, te 's Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van bijstand, bedoeld in art. 35 der Woningwet, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en 2o. benoemd tot lid van bedoeld college, mr. E. R. H. Regout, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhage. Prins Hendrik te Vlissingen. (Slot). Aan het déjeuner in het Grand Hotel waren naast den Prins gezeten de Commissaris der Koningin, mr. Dijckmeester, en de president-com missaris van de Schelde, de heer Arie Smit. Om vier uur ging het in gestrekten draf langs denzelfden weg terug naar den kant van het station, alwaar in de haven de «Koningin Wilhel- mina" van de Maaschappq Zeeland werd bezichtigd. Zoodra de Prins de loopplank naderde, stonden daar de beide schippers Schroevers en Jilleba, welbekend van de dappere redding van de beman ning van de «Doris". De directeur der Zeeland, de heer De Meester, stelde hen aan Z. K. H. voor, die zich minzaam met beiden onderhield. De «Wilhelmina", gelegen aan de zuidelijke ponton, was aan beide zijden gepavoiseerd. De beman ning, in Zondagsche plunje, stond aan de loop plank. Bjj het aan boord gaan werden de heeren Lucas, inspecteur, Kromwijk, ingenieur en Kansar, commandant der nachtboot, voorgesteld. Met belangstelling werd 't geheele schip bezichtigd. Het eerste bezoek gold de salons en de hutten der passagiers. Daarna werd de draadlooze telegrafie in werking gesteld en bljjkbaar werden eenige telegrammen gewisseld. Z. K. H. daalde daarop in de machinekamer af en daar de boot onder stoom lag, konden de machtige machines ook in werking worden gesteld. Op de brug teruggekeerd, kon de Prins getuige zfl'n van de behandeling der reddingbooten. In zeer korten tijd lagen er drie sloepen, benevens de reddingboot systeem Engelhard en een redding- vlot, alle bemand te water. Daarna nam Z. K. H. kennis van de werking der onderzeesche kloksignalen, de nieuwe uitvin ding, waarvan de schepen der Mjj. Zeeland ter stond zijn voorzien. Het bezoek heeft geduurd tot ruim vijf uur. In de gereedstaande rijtuigen werd daarop de tocht naar Middelburg aanvaard. Een talrijk publiek bewoog zich onder de hal en langs de pontons. Uit Middelburg Om halfzes kwam Prins Hendrik van Vlissingen hier aan. Op zjjn rijtoer door de stad naar de Abdij werd de Prins herhaaldelijk toegejuicht en bij de Abdij vooral, waar een groote menigte was saamgestroomd, weerklonken luide hoera's. De maaltijd bjj den commissaris der Koningin was strikt intiem. Even zeven uur reed de Prins naar het station en ook nu waren allerwegen in de stad honderden belangstellenden. In de vestibule van het station werd de burgemeester van Middel burg aan den Prins voorgesteld en na op het perron van den Commissaris der Koningin een hartelijk afscheid te hebben genomen, vertrok Z. K. H. naar de residentie. Vacature Hooge Raad. H. M. de Koningin ontving heden-ochtend tien uur ten paleize de commissie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbieding van de nominatie voor de benoeming van een raadsheer in den Hoogen Raad. Prov. Statenverkiezing. Te Gouda werden gister officieel candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, vacature-C. Brunt P.Jzn., de heeren P. J. Brunt, chr.-hist., en K. Schouten Hoogendijk, lib., beiden te Woerden. R. K. Kiesrechtrapport. In een gisteravond te 'sGravenbage gehouden vergadering van de R. K. Kiesvereeniging in district II werd met 36 tegen 5 stemmen, na het aanbrengen van een paar wijzigingen van onder geschikt belang, aangenomen een motie in zake het kiesrechtvraagstuk, waarbij wordt voorgesteld aan de algemeene bondsvergadering, om niet over te gaan tot het aannemen van een practische conclusie. Grondbedrijf. Met het oog op het bij den Gemeenteraad van 's-Gravenbage nog altjjd aanhangige vraagstuk, betreffende het grondbedrijf, vertrok de heer Si mons, wethouder van Financiën, vergezeld van mr. dr. Talma, chef der afdeeling Financiën ter ge meente-secretarie, naar Duitscbland met het doel in verschillende Duitsche steden o.a. Dusselddorf en Berlijn persoonlijk een onderzoek in te stellen naar de regeling van het grondbedrijf aldaar, en meer in het bijzonder de inrichting van gemeen telijke hypotheekbanken na te gaan. Deze dienst reis zal ongeveer twee weken vorderen. Antirev. Kamerclub. In de eergister-avond gehouden vergadering der anti revolutionare Kamerclub, ook bijgewoond door de nieuwe leden, de heeren Van der Molen en v. d. Voort van Zijp, zjjn benoemd tot voorzitter de heer De Waal Malefyt, tot vice-voorzitter de heer Van der Velde, tot eersten en tweeden secre taris resp. de heeren Van Citters en mr. S. de Vries, en tot penningmeester de heer Van Asch van Wijck. Coöperatieve verzekering. Zondag-middag vergaderde in het gebouw van den R. K. Volksbond te Utrecht de directie der opgerichte Coöperatieve Bondslevensverzekerirg «Concordia" in het aartsbisdom Utrecht, waarbjj al de nieuwe agenten uit de verschillende plaatsen tegenwoordig waren. Besloten werd om reeds nu machtiging te geven de inschrijvingen open te stellen, echter onder datum van 4 April 1908. Voorts werd medegedeeld, dat door bijna al de af- deelingen een of meer obligatiën waren genomen en dat door ruim 100 geestelijken een aandeel voor het Maatschappelijk kapitaal is genomen. Als een bewijs dat men het voordeel van deze coöperatie van verzekering inziet, blijkt, dat alleen te Hilversum 1000 inschrijvingen zjjn gedaan. Vreemdelingen in Engeland. Vanwege het departement van justitie wordt medegedeeld met betrekking tot de uitvoering van de Engelsche Vreemdelingenwet, dat het door de Engelfche overheid bij instructie gestelde ver- eischte, dat ieder in Engeland aankomende persoon in het bezit moet zjjn van 5 pond sterling, is ingetrokken. De betrokken Engelsche ambtenaren hebben zich slechts te vergewissen, dat de imi- granten in staat zjjn te voorzien in hun onder houd en in dat van hun gezin. Middelbaar technisch Onderwijs. Het hoofdbestuur der maatschappij van Nijver heid heeft aan de schriftelijke stemming der departementen en donateurs onderworpen het voorstel om aan H. M. de Koningin een adres te richten, waarin te kennen gegeven wordt, dat de Maatschappij het door den minister Rink gedane voorstel betreffende de subsidieering der te reor- ganiseeren kweekschool voor machinisten te Amsterdam, zoowel als het door den minster Kuyper gedane voorstel tot stichting van een rjjks centrale middelbare technische school te Haarlem minder geschikt acht tot bereiking van het beoogde doel. Als motiveering daarvan wordt in het adres te kennen gegeven dat aan centrali seering hier zeer overwegende nadeelen verbonden zjjn, terwjjl de vestiging van b.v. een vjjttal kleinere inrichtingen, doelmatig verspreid over het land, verre de voorkeur verdient met het oog op de geldelijke omstandigheden der leerlingen en van hun verzorgers, met het oog op de eischen van practische opleiding en met het oog op de gewenschte splitsing van de opleiding voor werk bazen en opzichters, die aan verschillende eischen moeten voldoen. Bjj het nummer van het «Tijdschrift der maat schappij van Nijverheid", waarin dit adres is opgenomen, is gevoegd een schrijven van den heer Enno van Gelder, directeur der Kweekschool voor machinisten te Amsterdam, waarin deze een plei dooi houdt voor het voorstel van den minister Rink, en als zijn raeening te kennen geeft, dat het op den weg der maatschappij van Nijverheid ligt de regeering te verzoeken, dit voorstel in hoofdzaak over te nemen, vooral wjjl het motief van het hoofdbestuur, angst voor centralisatie, niet gegrond blijkt te zjjn, daar door het voorstel geen centralisatie beoogd wordt. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Friesland. Wjj lezen in «Ons Noorden" Volgens de Statuten wordt de tijd van den Landdag of algemeene vergadering door het Dageljjksch Bestuur bepaald en is deze voor 1908 gesteld op een der Zondagen in de maand Juni. Vraagpunten voor den Landdag, liefst met opgaaf van den inleider, worden ingewacht bjj den secretaris, den heer Th. v. d. Loos, voor ot op 15 April e.k. Bestuursvergadering wordt gehouden in de laatste helft van April of 't begin van Meideze wordt echter later per persoonlijke oproeping bekend gemaakt. De districtsbesturen worden beleefd uitgenoo- digd een afgevaardigde te zenden naar de alge meene vergadering te Utrecht op 21 Mei, ter bespreking van het Kiesrechtrapport. Ned. R. K. Volksbond. De Encycliek-meetings in de afdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond zul en dit jaar plaats hebben op Zondag 17 Mei, zooveel mogeljjk in alle afdeelingen tegeljjk. Met zekerheid kunnen wij meedeelen, dat met toestemming van den hoogeerw. deken van Gouda, de protestvergadering van den Ned. Zouavenbond dit jaar in de maand September te Gouda zal worden gehouden. (H.gez.j Prins Hendrik. Prins Hendrik, die 25 Maart ter inspectie van het reddingswezen, Terschelling zal bezoeken, zal op 27 Maart daaraanvolgend met een torpedoboot aldaar worden afgehaald en naar Nieuwediep worden overgebracht. De aankomst aldaar is bepaald op ongeveer 12 uur, waarna het vertrek naar Den Haag zal plaats hebben per automobiel des middags omstreeks drie uur. Antir. Kiesvereenigingen. In een eergisteren te Rotterdam gehouden ver gadering van het Provinciaal Comité van Anti revolutionaire Kiesvereenigingen in Zuid-Holland zijn in het moderamen gekozen, in de plaats van de heeren Van Namen, van Zwjjndrecht, en Van der Pols, van Cbarlois, de heeren P. Rjjsdijk, van Sliedrechl, en ds. J. E. Vonkenberg van Baren- drehht. Voorts is gekozen als vertegenwoordiger bjj het Centraal Comité ds. Van Lummel, van Delft en als secundus de heer Joh. Krap van 's-Gravenhage. Politie. Onder voorzitterschap van den heer B. H. A. Lenderink, commissaris van politie te Zutphen, is gister aldaar een vergadering gehouden der afdeeling Gelderland van den Alg. Nederl Politie bond, waarin de voorzitter verslag uitbracht over de gemaakte propaganda ter verkrijging van een wekeljjkechen rustdag voor de politiebeambten. Spr. kon tot zijn genoegen mededeelen, dat tal van burgemeesters en commissarissen heel gaarne dien rustdag aan het politiepersoneel gunnen en dat ook de commissaris der provincie de zaak een warm hart toedraagt. Ten slotte wjjdde de voorzitter een woord aan de «stichting", die ten doel heelt hulp te verlee- nen aan politiemannen, leden van den Bond, die door langdurige of ernstige ziekte ondersteuning behoeven. Voor die stichting is reeds f17.000 bijeengebracht. Drinkwaterleiding. Gister middag te 2i/s uren bezochten het College van B. en W. met de Commissie van beheer der Gas- en Drinkwaterleiding het terrein der Drink waterleiding om de nieuw gebouwde dienstwoningen, aan de Westzijde van den Watertoren gebouwd, te bezichtigen. Onder leiding van den architect, den heer P. Sanders, werden de woningen in oogenscbouw ge nomen en in onderdeelen bekeken. De woningen zjjn ontworpen in aansluiting met den Watertoren en zijn bestemd voor buisvesting van den machinist en de beide stokers. Het ge heel is met het oog op den slechten toestand van den ondergrond, opgebouwd op een plaat van betonijzer nadat de woningen door de bezoekers bezichtigd waren, nam de heer Honnerlage Grete, voorzitter der Commissie voor de Gasfabriek en de Drinkwaterleiding het woorden dankte den architect voor de goede zorgen, waarmede hjj dezen bouw had verricht, verzekerde dat de woningen de volle goedkeuring der Commissie wegdroegen. Mede bracht hjj hulde aan den opzichter, den heer Brinkman, en aan de aannemers, de heeren Slaven burg en Scheurkogel, en onderaannemers voor de toewijding waarmede zjj dit werk hebben uit gevoerd. Daarna zich tot de toekomstige bewoners rich tende, wenschte hjj hun geluk met hun nieuwe woningen, waarin hij hoopte, dat zjj vele gelukkige jaren zouden doorbrengen. Daarop nam de heer Scheuerman het woord om namens het personeel dank te brengen aan de Commissie en den Directeur voor het besluit tot den bouw dezer woningen en gaf de verzekering, dat zoowel de stokers als hjj met hunne nieuwe woning zeer ingenomen zjjn. Daarna dankte de heer Sanders de Commissie en den Directeur voor de prettige samenwerking weike hjj gedurende voorbereiding en uitvoering van dit werk heeft mogen ondervinden. De woningen zullen reeds deze week door de bewoners worden betrokken. Poging tot diefstal Gisteren-avond omstreeks kwart over negen bemerkte een der dienstboden van de pastorie der Singelkerk, ter wjjl zij zich op het privaat in het oude gedeelte der pastorie bevond, dat een man, gekleed met werkmansbroek, door de Dabjjzjjnde openstaande buitendeur komend, de trap opging die naar het repetitielokaal der zangers leidt. Daar zjj niet kon denken, dat die man korist was, waarschuwde zjj spoedig daarna de zangers, waar van er enkele, de trap naar de zolderverdieping opgaand, meenden iets op het leien dak te hooren bewegen. De politie, die daarna op verzoek van den pas toor een onderzoek instelde, kwam spoedig, ten slotte wel ten getale van acht agenten, in de pas torie en bracht ook den schoorsteenveger Cammozzi mede. Noch Cammozzi, noch een der agenten kon echter iets van den insluiper bemerkenalleen werd bevonden, dat een venster, dat anders nooit geopend is, nu openstond. Talloozen hadden zich inmiddels voor de pastorie verzameld. Verondersteld kan in dit geheimzinnig geval slechts worden, dat of de man zich met katten- vlugheid van de zolderverdieping langs den muur naar beneden heeft gewerkt, of dat hij, leven hoorend, weer laDgs dezelfden weg waarlangs hjj ge komen is, verdwenen is. Intusschen maant het geval weer tot voorzichtig heid en om de zorg voor de veiligheid van huis en erf niet geheel aan de politie over te laten. Anti Rer. Propaganda-club. De ondergrond der Antithese. In het lokaal «Patrimonium" aan de Tuinlaan hield gister-avond de Anti-Revolutionaire Pro pagandaclub «Groen van Prinsterer" hare jaar vergadering, waarin als spreker zou optreden de heer dr. E. J. Beumer, van Utrecht, met het onderwerp: «De ondergrond der Antithese." Allen die de Christelijke beginselen waren toegedaan, hadden toegang tot deze vergadering en dus mocht deze vergadering niet tot de engere geestverwan ten beperkt worden geacht. De heer T. S. Goslinga, voorzitter van bedoelde propaganda club, na gebed de vergadering openend, heette allen welkom en deelde mede, dat ook om de .aanvankelijk nog geringe opkomst, de huishoudelijke zaken zouden uitgesteld en aan stonds met de lezing begonnen worden. De heer dr. Beumer, daarna zijne lezing aan vangend en nader bevestigend dat zjj lot onder werp zou hebben de beruchte of bekende anti these, betoogde dat de antithese, die men volgens «Het Volk" den nek had omgedraaid n.b. nadat zjj reeds dood was! nog volstrekt niet dood is, maar in den zin, zooals die door ons wordt verstaan, nog immer ieeft. Immers volgens ons betreft zjj niet een scheiding van personen, maar van beginselen, schept zjj geen christenen en paganisten, maar stelt zjj lijnrecht tegenover elkaar twee reeksen van beginselen, twee levens opvattingen: de christelijk en de moderne. Hier is geen sprake van verkettering of exclusivisme: waar onze tegenstanders ons daarvan beschul digen, zou men hun zelf die beschuldiging riaar het hoofd kunnen werpen. Intusschen erkennen onze tegenstanders-zelven in de stilte hunner studeerkamer, dat er zekere scheiding bestaat, dat er twee stroomingende christelijke en de met- christelijke levensopvatting, zich doen kennen. Mr. Van Houten erkent in zjjne geschriften eerlijk dat 't een ijdele waan is, de tegenstelling tusschen geloof en ongeloot buiten de gisting van het politieke leven zoude blijven en mr. Cort van der Linden, prof. Treub en Hoetink getuigen minder ot meer beslist nagenoeg in deuzelfden zin. De opvattingen van sociaal- en vrijzinnig- democraten, van de vrijzinnigen in het algemeen, en die der rechtsche parijjen loopen dan ook over verschillende instituten in den Staat te zeer uiteen om de bovenbedoelde tegenstelling niet duidelijk in het licht te doen treden. Tegenover onze opvatting van de souvereiniteit der Kroon, afge leid van de goddelijke souvereiniteit, staat de opvatting der vrijzinnigen, die haar als een uit vloeisel der voikssouveremiteit erkennen, dat lang niet onaantastbaar is. In tegenstelling met onze opvatting van de beieekenis der wetgevende en uitvoerende macht staat die der vrijzinnigen, welke bedoelde machten onder koning en parlement verdeelen. Tegenover onze opvatting van het burgerlijk recht en de strafwetgeving staat die der liberalen, die den Staatalvader, de vrouwen emancipatie huldigen en de echtscheiding verge makkelijken, die geen schuldigen en strafbaren meer erkent, maar slechts zieken en abnormalen ziet, die niet gestraft maar verpleegd moeten worden, op wien het woord moet worden toege past, dat alles begrijpen alles vergeven is. Zij zien in de misdadigers slechts zieken, krankzinnigen, erfeljjk belasten, die geen straf moeten ontvangen, maar wien een geneesmiddel moet worden toege diend. Ook in zake de openbare zedelijkheid, al toont ook een enkele liberaal gezonde opvattingen, loopen de meeningen van vrijzinnigen en recht- zinnigen belangrijk uiteen. Zoo zien wij dus, dat ook na den schoolstrijd er nog reden genoeg tot strijd tusschen de voor standers der beide levensopvattingen overblijft. Verheugen wjj er ons dan over, dat thans weer een christelijk Kabinet, het derde in den reeks dier Kabinetten, is opgetreden, een Kabinet, dat ons voor de christelijke levensopvattingen de schoonste verwachtingen biedt, ais de politieke omstandigheden toelaten die verwachtingen te verwezenlijkeneen ministerie dat de christelijke beginselen van ons volksleven ook op politiek terrein alleszins zal handhaven I Heeft men van links de verwachting gewekt, dat de rechtsche partijen, aan de regeering ko mend, elkaar in het haar zouden vliegen en de liberalen dan als vredeherstellers zouden optreden die verwachting is na het optreden der beide vorige christelijke ministeriën niet verwezenlijkt en zal ook onder dit derde christelijke ministerie wel niet vervuld wordeneerder zou 't kunnen gebeuren, dat men van rechts als vredehersteller zou moeten optredenwant aan de linkerzijde vliegen de verschillende partijen elkaar wèl in t haar. Met het uitspreken van de verwachting dat bjj den komenden stembusstrijd de recht sche partijen: roomsch-katholieken, anti-revolu tionairen en christeljjk-historischen, de banier hunner christelijke beginselen zouden hooghouden en die beginselen ook op politiek terrein zouden handhaven, besloot spr. zijne doorwrochte rede, door krachtig applaus als bezegeld. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakte alleen gebruik de heer J. S. D i e n s k e, die de kwestie opwierp, hoe de souvereiniteit van de Kroon zoowel in praktjjk als theorie is op te vatten, waar toch de Koningin verschillende wetten, door uiteenloopende ministeriën voorge legd, teekent. Daarop antwoordde d r. Beumer, dat wel de Koningin, om ongewenschte botsingen te vermijden, verschillende wetten kan teekenen maar dat zjj naar antirevolutionair Staatsrecht die teekening kan weigeren, terwjjl de Kroon volgens liberale rechtsopvatting slechts te teeke nen heeft wat haar wordt voorgelegd. De Voorzitter meende ten slotte aller tolk te zjjn als hjj den grachten spreker dank bracht voor zjjne belangwekkende rede, der. wensch uit sprekend, hjj nog vele jaren voor de partij zou gespaard bljjven. Daarna deed voorz. een beroep op aller medewerking en steun om de wacht te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2