Dagblad voor Schiedam en éérste blad. Het blijvend gedeelte. 3lsie Jaargang. No. 9071 ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad .verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, por maand 45 cent en per week 10 cent Franco per post door geheel Nederland f 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- atraat oO en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50 Irai PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1 6 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst b i 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer Hh. l'osibus no. 33 Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. De militaire kwestie blijkt in ons klein landje, dat wars is van alles wat naar militaire groot doenerij zweemt, een der moeilijkste vraagstuk ken. Reeds herhaaldelijk bleek zij het struikel blok voor de afdoening van tal van gewichtige zaken, IS een strubbeling van het begin tot het eind, een getob zonder weerga. Vanaf het oogenblik dat het ontwerp tot afschaffing der Plaatsvervanging werd ingediend tot op dezen stond waarop het noodwetje in zake het blijvend gedeelte wordt behandeld, heeft de militaire kwes tie volk en volksvertegenwoordiging in beroering gebracht, de partijhartstochten opgezweept en soms fot kookhitte gebracht. 1 De vraag rijst up of eindelek in zake de nji- ïlaire kwestie althans een zekere bevrediging zal verkregen worden, of althans de kwestie, die in den fiatsten tijd de geesten 't meest beroert, op be vredigende wijize voorloopig opgelost zal blijken. ^vestigend mag daarop het antwoord luiden, nu wij -et. noodwetje van minister Sabron in vei- Iige haven zien gebracht. Aan de nuchtere bcre- •ening van minister Sabron js !t gplukt tof stand te j rui gen, wat de voortvarendheid van een -taal met kon bereiken of waarvoor de onbedacht zaamheid van.een Rappard te kort schoot. Langs vreedzamen, weiwillenden weg wordt nu, zooal niet mei erkenning van eeps yeyworyen rechten, dan toch met voldoening van rechtmatig opge wekte verwachtingen, verkregen wat door dwang moeilijk kon worden bereikt. De manschappen" die noode gedwongen zouden worden, de kazer ne weer te betreden, keeren ër nu vrijwillig wgder, at is hier tooh het (taart dor kwestie? Zet ten wij ter beantwoording dezer vraag het ver loop dezer langdurige zaak uiteen. De opvolgende oi.nisters van Oorlog in het kabinetDe Meester «adden zich ter voldoening aan een der plin ten van het vrijzinnig concentratie program Voigisteld de persoonlijke militaire lasten zoo ver. mogelijk te yermiuderen, en ook uit beguini- bir'fcf>oogpunt, voorgesteld het blijvende gedeelte belangrijk in te krimpen. Daar gelaten de vraag I't eene zekere inkrimping van dat gedeelte zon der schade voor 's Lands verdediging kon plaats hebben, staat 't vast, dat de mate waarop die in krimping door minister Staal bedoeld werd ern stige bezorgdheid, zelf onder 's ministers erken de vrienden, yyetye en de wpe waarop hij die in krimping wilde tot stand brengen, allerminst door het Land en zijne wettelijke vertegenwoordiging werden goedgekeurd. Niet langs wettelfjfcen par lementairen weg, maar eenvoudig krachtens mi nisteriele beschikking wilde Staal het blijven! gedeelte inkrimpen. Toen de onbesuisde Staal eindelijk wegens al gemeen afgekeurd beleid gevallen was, kwam de iels meer voorzichtige, maar toch nog altijd on bedachtzame Rappard, die vooral yan den par lementairen gang van zeken al zeer weinig begrip loonde. Minister Rappard, die wel den wettelijken weg wilde bewandelen, heeft toch door zijne ondoordachte maatregelen in Juli 1907 feitelijk alles bedorven. Hij deed een kleiner aantal mili ciens dan gewoonlijk het geval is, bij loting voor het blijvend gedeelte aanwijzen, vertrouwend dat de Kamers zijn noodwetje wel voor December d a.v. zouden hebben aangenomen. Toen dit echter spoedig onmogelijk bleek, zag hij zich genood zaakt de miliciens op 31 October weder te binden. Nu hel bedoelde wetje niet meer tijdig door de dl-Uen-Generaal kon worden aangenomen, zag rooii zich, noodgedwongen door de schrikkelijik te- leai gestelde miliciens, genoopt de manschappen toch naar huis te zenden, er in berustend dat i oi ig a-ia en orde van December tot Maart in gevaat kwamen. \c-or de tweede periode van 27 Maart tot o u.i .08 rezen echter weer de vragen, die c ooi et doorhakken van den gordiaanschen knoop de vorige maal' eenvoudig ter zijde waren gesteld, in al hare veelomvattende be'teekènis. Moest nu de tweede ploeg, die ovejxeeps ia Jpli 1907 vrijlootte, toch maar weer worden opge roepen? Dat ware te hard, heeft de Kamer reeds in December 11. beslist. Mocht dan het Land ten prooi worden gelaten aan den onvoor- zienen toestand, waarin men voor December tot Maart noodgedwongen berust had? Wien het welzijn des lands ter harte ging, mocht die vraag niet bevestigend beantwoorden. Er waren, zelfs builen het belang der mobilisatie, te gewichtige aangelegenhéden mee gemoeid. De noodwet-Sabron tracht tusschen beide klip pen door te varen. Zij wil de verkregen gunsten der miliciens zooveel mogelijk onfzjen en toch de noodigv maatregelen treffen om in de dekking der mobilisatie en de handhaving van orde en rust te voorzien. Wat minister Rappard op 31 October'11. per circulaire deed, doet piinjster Sa bron in dp laatste dag-en van Maart hij de wet De eerste kon slechts gedwongen miliciens krij gen, omdat de verkregen gunsten werden inge trokken; de laatste bekomt vrijwilligers, omdat het ingetrokken gunstbewijs billijk wordt vergoed. De gewenschte redding uit het moeras, waarin de onbedachtzame vjapcl yap minister Rappard de niilifipns had gedreven, is zeker piet te duur gekoch; voor de f264.000 welke aan de noodige 2200 man f120 premie per man zullen worden uitgekeerd plus de twee tön voor f au ra ge die er nog bijkomen. Hef geldelijk offer ons doo, J^ef wanbeleid van de liberale Oorlogs ministers opgelegd, moest gebracht worden in het belang van de veiligheid, de orde en rust des Lands. De politiek van het slapen bij open v o ai- der, r mocht niet besterylygd yyoixteiy De veilig* heidsmaatregielen door minister Sabron aanbeva len, mochten niet worden veronachtzaamd. Op schitterende wijize is het bezwaar te niet gedaan, door sommigen opgeworpen, dat als de 2200 man niet vrijwillig opkwamen tegen f120, ze toch zopden gedwongen moeten worden zon der vergoeding op te komen. De 2200 vrijwilli gers zijn ruim voltallig; de miliciens hebben er de voorkeur aan gegeven, tegen bjllijkp v-ergoeding enkele maandep weer te dienen liever dan ge dwongen te. worden in de kazerne terug te treden. Generaal Sabron heeft dus zijn mannetjes; de mobilisatie is voldoende gedekt en de orde en rast dps Lands zijn afdoende verzekerd. Zoo is dus dooi de nuchtere berekening van den Oor logsminister pif het reohtsche Kabinet tot stand gekomen, wat door de zelfzuchtige en ondoor dachte handelingen van de defensie-titularissen uit het linksche ministerie niet kon worden be reikt. De TVeede Kamer heeft Piet vrij groote meer derheid het noodwetje-Sabron betreffende het blij vend gedeelte aangenomen. Zij heeft zich daarbij hoofdzakelijk laten leiden door het betoog van deu Minister van Oorlog, dgt het onverminderd blijvend gedeelte in hoofdzaak voor de mobilisa tie noodig was. Een poging werd nog door den afgevaardigde van Zierikzee, den heer Patijo, in het werk gesteld, om het geregeld verloop der mobilisatie te verzekeren zonder de feitelijke in krimping van het blijvend gedeelte te niet te doen. Rij wilde dat de minister de eerste drie artikelen van zijn noodwetje: wie zich vrijwillig tot een premie van f 120 aanmeldt, zou laten vei vallen en slecht behouden de slotbepaling, die hem de bevoegdheid geeft, de miliciens der lich ting 1907 tot den dienst bij het blijvend gedeelte op te roepen met dien verstande, dat die man nen met kleip verlof buiten de kazerne zullen blijven, totdat de omstandigheden 't naar het oor- deel der regeering noodzakelijk maken voor een mobilisatie alles in gereedheid te brengen. Het verzenden van enkele telegrammen is toch vol doende om de dienstplichtigen in de kazerne te roepen; binnen twaalf uur tijels kunnen allen op hun post zijln. f Hoe goed wellicht bedoeld en hoe handig ook toegelicht, hot denkbeeld van den heer Patijn kón geen ingang vinden bij! den minister van Oorlog, die dit bemiddelend voorstel beslist van de hand wees. Generaal Sabron verklaarde voor een snelle mobilisatie iets anders noodig te heb ben dan miliciens met klein verlof, die hem de afgevaardigde van Zierikzee- genadig wilde toe staan. Ook bij de afgevaardigden der rechterzijde vond s heeren Patijtas denkbeeld geen ingang. Zij pre zen de goede hoedanigheden van het tegenwoor dige ontwerp. De heer Lobman, die de premie van f 120 in bescherming nam, wees in 't bij-zon der op hef belang eener snelle mobilisatie, liet Engelsch-Russisch conflict deed zien, hoe snél er onweerswolken aan den politieken horizon kun nen opdoemen en hoezeer eene snelle mobilisatie gewensebt is. De eenige bemerking die van rechts op het ontwerp gemaakt werd, is dat art. 4 gevoegelijk kon vervallen, nu er toch vrijwilligers in cvervloed zich aanmeldden. Het dwangartikel is dan ook ten slotte door den minister van Binnenlandsche Zaken, hoofd van het Kabinet, ingetrokken. Ter linkerzijde vond het noodwetje een veel minder gunstig onthaal. De heer Marchant zag in den afstand van reeds verkregen rechten te gen billijke vergoeding een soort van onteige ning, waarmede hij ziph niet kon vereenigen. Meer. sympathiek dan deze vrijzinnig-democraat en zijn geestverwant den heer Roodhuizen, die vooral „den draai" van den minister van marine, den heer- Wenfholt, afkeurde, waren de beide oud- liberale afgevaardigden, de heer Van Karnebeek, die van ganscher harte en de heer Tydeman, die met een zucht, gewagende nog van een uit zonderingswet ep vap de enorme uitgave van 41/3 fon, zich bereid verklaarden, den minister van Oorlog te dezer zake te steunen, Tegenover deze uitcenloopende mceningen heeft miriiïtei Sabron zijn ontwerp afdoende verdedigd. Op gropd van officieele rapporten hield hij- staan de, dat de inkrimping van het blijvend gedeelte nog vele andere bezwaren had dan die in bet belang der mobilisatie waren gelegen; de som bere voorspellingen der legerautoriteiten waren te dezer zake uitgekomen. Voor wat allereerst liet belang der mobilisatie betrof, werden door den minister inlichtingen gegeven in een comité- generaal, dat der Kaïper nagenoeg den geheelèn dag bezig hield. I Die inlichtingen schijnen ten slotte ook nog meerderen van links overtuigd te hebben. Met de geheele rechterzijde stemde- tèn slotte toch hot grog der oud-liberalen, de heeren Blocker, Tydeman, Roell, Hennequin en Van Karnebeek vóór. De Ministers hadden de gelukwenschen van tal van Kamerleden in ontvangst te nemen. Voor het ministerieHeemskerk is zeker deze eerste schrede op het niet effen gebaande poli tieke hoogterrein een schitterend de-buut. 't ITeèft gezien, dat 't op het gebied der neutrale zone, in zaken die het algemeen 's Lands belang ra ken, wel op eene oogenblikkelijke meerderheid in de Tweede Kamer rekenen mag. Nu 't het nieuwe Staatsschip de klip is omgezeild waarop de vorige regeeringshulk strandde, mag men ho pen, dat 't de veilige haven die 't door den Poolzee der partij-hartstochten moet binnenvaren, onder Heemskerk, „stoutmoedig in 't bangst ge vaar", gelukkig zal bereiken. Biiitfinlaiiflsch Nieuws. DUITSCHLAND. In de Rijksdagbijeenkomst van Donderdag Sprak afgevaardigde Lattmann over het kiesrecht in Prui sen en betreurde het, dat de rijkskanselier zoo weinig scheen te voelen voor hervormingen in dezen Vorst Von Bülow nam daarop het woord en zeide o.a., zoolang hij rijkskanselier is nooit te zullen dulden, dat een afzonderlijke staat een overwegenden invloed op het rijk krijgt, evenmin als het rjjk op de afzonderlijke staten. Toen de socialisten hem voortdurend in de rede vielen, zei de rijkskanselier: Mijne heeren, wij zijn allen zoo gevoelig voo-r stoornis, van buiten of van boven af; zouden we hier in de zaal die inter rupties ook niet kunnen verbieden? Gesteld al, dat ik critiek uitgeoefend had, dan zou dit nog zoo erg niet zijn; we leven immers nog niet in den sociaal-democratischen toekomststaat, waar alles door de regeering gedecreteerd wordt. Gelooft ge werkelijk, mijne heeren, dat de volkswelvaart voor 't grootste gedeelte afhangt van grondwet en kiesrecht? Afgevaardigde Bebel verklaarde onlangs de Engelsche grondwet te verkiezen boven de Franschewelnu, Engeland heeft ge-en Rijksdag kiesrecht, en vindt ge de toestand-en in Mecklen- zooveel slechter dan in Haïti, waar wel algemeen kiesrecht is? I De sociaal-democratie heeft de ontevredenheid en hei beroep op de materieele instincten nu eenmaal noodig. Daarom vindt ze geen kiesrecht radicaal spno^r; en als de burgerlijke p irtijen het Rijksdag-kiesrecht er voor de afzonderlijke staten doorkrijgen, zouden- ze het op hun kos ten doen Een deel der liberalen veronderstelt, dal de jiiteisten hen slechts lijdelijk zouden ver dringen, dat is de theorie die men in Frankrijk „la mer rouge" noemt; maar, mijne heeren, zij, die de roode zee niet onder leiding van Mozes en Aarpn doortrekken, zullen er jammerlijk jn verdrinken Neen, mijne heeren, er h-eerscht eens gezindheid in het groote Duitsche rijk, dat wil ik hier tegenover binnen- en buitenland nog eens nadrukkelijk verklaren, en deze eensgezindheid mag ncch door de aanvallen van buiten, noch dooi binnenlandsche conflicten vernietigd worden SPANJE. De Senaat beeft Donderdag 400 000 pe-etas Toegestaan, strekkende tot uitbreiding vaD den veiligsheidsdienst te Barcelona. Enkele sprekers van de oppositie merkten op, dat de politie daar ter stede, wat haar getalsterkte betrelt, niet on voldoende is, maar dat zjj onmachtig staat tegen over het terrorisme, doordat de leiding niet deugt. ITALIë. De Italiaansche Koning heelt afscheid genomen van zijn keizerlijken gast en is naar Rome terug gekeerd. De toosten tusschen de beide vorsten gewisseld zjjn niet gepubliceerd. Donderdagavond had aan boord van het keizer lijk jacht aHohenzollern" een diner plaats, door den Keizer aan de stedelijke autoriteiten van Venetië aangeboden. De bladen, die het onderling nog niet eens zijn in hoeverre dit bezoek van keizer Wilhelm aan den Italiaanschen koning beteekenis heeft gehad voor de hoogere politiek, vermeldden ook het feit dat de keizerlijke familie zonder gevolg door Ve netië vaart en wandelt, als gewone touristen. De speciale correspondent van het „Berliner Tagehlatt" te Venetiëseint aan zijn blad, dat iemand, die door zijn nauwe relaties in „gezag hebbende kringen" uiterst betrouwbaar is, hem over de politieke beteekenis van het onderhoud tusschen den keizer van Duitschland en koning Victor Emanuel het volgende wist te berichten: Van beide zijden beschouwt men het bezoek in de allereerste plaats als een uiting der hartelijke vriendsc happe 1 ijke betrekkingen tusschen de beide verhonden vorsten. Omtrent het karakter der politiek, die door de bij den driebond aangesloten regeeringen gevolgd moet worden, werden in den laatsten tijd van regeeringswege herhaaldelijk zulke duidelijke ver klaringen afgelegd, dat de noodzakelijkheid van nieuwe beraadslagingen of overeenkomsten ge heel en al „uitgesloten" is. Dit verklaart ook, waarom, noch in den vorm van toasten, noch op andere wijze, manifestaties in dien geest den volke kond werden gedaan. Wat ou meer speciaal de Balkankwesties be treft, ook hierbij kan er jeen sprake van zijn, dat de regeeringen bij den thans heerschenden toe stand er aan zouden denken, de bestaande over eenkomsten omtrent het richtsnoer hunner poli tiek te veranderen. De vrees, dat het aanleggen van spoorwegen op het Balkan-schiereiland aan leiding zou kunnen geven tot misverstanden, is definitief uit den weg geruimd; trouwens, van den aanvang af, wist Duitschland Italië s op vatting in dezen te eerbiedigen. Met de Oosten- rijk-Hcngaarsche regeering zijn speciale overeen komsten gesloten, waardoor ook in de toekomst Italië's belangen in Albanië behartigd woiden, de grondslag, waarop de bepalingen van den drie bond gebaseerd zTjn, bevat niets, wat Italië's vrij heid van handelen bij' zekere eventualiteiten in den Balkan zou kunnen beperken. Verspreide berichten. De „Tribuna" weet te berichten, dat vorst Bülow over veertien dagen te Venetië een samen komst met Tittoni zal hebben. Men meldt uit Japan, dat de spaarbank te Kobe hare betalingen heeft moeteü staken^ i I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1