Financieel Weefoveraclit. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nienws. Kerknieuws. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Burgerlijke Stand. hetgeen het bankroet van de groote brouwerij van „Saki", de grootste van het land, ten gevolge heeft gehad. De crisis is zoo ernstig, dat men de re geering het voornemen toeschrijft de banken voor het eind van de maand te hulp te komen, daar hun kassen leeg zijn. Een ernstige aardschok is gisteren in Mexico gevoeld. Hij heeft zich -doen gevoelen tot aan Guana-Juanto en Rincon. Vier personen zijn in laatstbedoelde stad gewond. De San Francisco- sfraat is over een grooten afstand gespleten en muren zijn ontzet. De naald van de sieismograaf is de wijzerplaat rondgeloopen. In de zaak van het nieuwe komplot tegen den Sultan, waarbij een Belg is gearresteerd, maar later weer losgelaten, heeft de Russische ambas sade er in toegestemd in verhoor te nemen, den eere-drogman Hadji-Bar, door de Turksche jus titie verdacht (en door zijne beweerde Grieksche medeplichtigen aangeklaagd. Laatstbedoelden be weerden, dat Haitji-Biar hun chef was en dat men 't vorige jaar bommen had geworpen om aan Europa te toonen, dat 't te Constantinopel niet veilig was. De bommen zijn door een zekere Karydakis geworpen, die verleden jaar gevangen genomen en daarna aan de typhus gestorven is. Een Griek heeft ook een Franschman te Con stantinopel gevestigd als medeplichtige aangewe zen. Haitji-Biar ontkent intusschen volstrekt alle schuld. Men gelooft, dat de bende werkzaam was voor rekening van de vereeniging „het comité van Jong Turken". De zaak is zeer ingewikkeld. I Den 23n dezer heeft een Armeniër te Van een geweerschot op een huis gelost en een der bewoners, een Ameniër gekwetst, die beschuldigd werd in Februari een revolutionaire bende, zjjne landgenoaten, die een aanslag voorbereidde, bjj de politie aangeklaagd te hebben. De Baschi-Bazouks hebben de gendarmen te hulp geroepen, die van de gelegenheid gebruik maakten om een alge- meenen aanval op de Armeniërs te doen. Zij hebben er 33 gedood en 8 gekwetst. Verscheidene Armeniërs werden nog vermist. De keizerlijke troepen kwamen ten slotte tusschen beiden en wisten het moorden te stuiten. Buitenlandsche Zaken, Root, zou bekend gewor den zijn, dat in een schrijven uit Berljjn onder, weg is, waarin de reden der veranderde bouding van de Duitsche regeering ten aanzien van den heer Hill men weet dat er nl. reeds lang sprake was van een benoeming van dezen als opvolger van Tower nader wordt aangeduid. De officieuse ïLokal-Anzeiger" daarentegen houdt vol, dat er tusschen Berlijn en Washingto» hoegenaamd geen verschil van meening over de eventueele benoeming van den heer HiJ] als gezant aan het Duitsche Hof, bestaat. Vorstelijke loge's. Uit Den Haag wordt gemeld: De Luxemburgsche erfgroothertogin, vertrok heden Woensdag komt voor eenige dagen ten hove lo- geeren hertogin Marie Antoinette van Mecklen- buig-Sehwerin, een nicht van Prins Hendrik. Prins Hendrik komt morgen-avond tegen 6 uur in de residentie terug. 1 - Prins Hendrik in Nieuwediep. Een groote massa menschen bewoog zich Vrij dagmorgen tegen 12 uur langs de Marinehaven van het Nieuwediep, in afwachting van den komst van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Aan boord van het aldaar gestationneerde wachtschip waren reeds lang de acht glazen ge slagen (ten teeken dat het middaguur verschenen was) en nog waren de verwachtte torpedobooten, waarmede de Prins zou komen van Terschelling, niet in 't zicht. Eindelijk tegen een uur riep de uitkijk, welke steeds in een der hooje masten van het wacht- schiu zicht ophoydt met luider stem: „Torpe dobooten in 't zicht op de reede" en kort daarop wederom „Torpedobooten in de haven". Daaiop steeg een luid gejubel uit de wachten de menigte op, terwijl stoomden met verbazende snelheid de twee groote zee torpedobooten ach ter elkander de haven in. Op de commandobrug der eerste boot, de „Johan van Brakel", commandant de luit. ter zee le kl. G. Hcogenraad, stond de Prins de joelende menigte te salueeren. - Met een sierlijke zwaai, stoomde de „Johan" langs den aanlegsteiger, gevolgd door de „Wil lem Willemze" (de andere boot), commandant de luit. ter zee le kl. K. F. Sluijis. Nadat, de beide torpedobooten aan den wal wa ren gemeerd, werd de loopplank gelegd en be gaf zich de schout-bij-nacht J. van der Bosdh met zijn adjudant de luit. ter zee F. Van Wage- ningen aan boord van de „Van Brakel", om Z. K. H. te verwelkomen. Daarna begaf zich het hoogc gezelschap zich te voet naar de woning van den schout-bij-nacht ten einde aldaar te lun chen. Des namiddags bezichtigde de Prins 's Rijks werf, het pantserdekschip „Utrecht" en de on- derzeetorpedoboot I, waarna hij met zijn adju dant de luit. ter zee le kl. F. baron Van Ac- beck te 4 uur van Nieuwediep per automobiel verfrok. Langs de wegen welke Z. K. H. passeerde wachtte hem overal een groote menigte volk3 op, die hem luide toejuichte. Cremer weer naar Indië. Wij lezen in de zoo juist ontvangen sSumatra Post" bet volgende telegram uit Weltevreden: De president der Handel-Mjj., de heer Cremer, komt naar Indië, tot het instellen van een onder zoek naar den staat der Kantoren der Factory. Ook China en de Straits krjjgen een beurt. Noordzee-overeenkomst. Reuter's Agentschap verneemt, dat de tekst van de overeenkomst nog niet is vastgesteld. De onder handelingen schieten goed op en men verwacht niet, dat er een kink in den kabel zal komen, maar te zeggen, dat men op 't punt staat de overeenkomst te onderteekenen, is voorbarig. De „Ver. Volkshuisvesting" heeft den bouw van 34 woningen en een winkelhuis in de Gorzen gegund aan den laags ten inschrij ver J. W. Worsteling te Amersfoort voor de som van f54.445 Gister-middag is tijdens het ver voer vermist een vaatje brandewijn, inhoudende 41 liter, dat, naar mededeeling, met een sleepers wagen der firma Tak, bestuurd door J. Kool, hij de firma Daniel Visser Zn. was opgeladen en naar het spoor moest worden vervoerd. De politie heeft een onderzoek ingesteld Jleden-morgen ongeveer half tien had de 18-jarige J. Kaltner het ongeluk per fiets ir. de Lange Haven te rijden. Hij werd gered door den brugwachter der Koe marktbrug en zekeren Stekelenburg. Dc fiets werd eveneens later opgehaald. Gemeenteraadsverkiezingen in Den Haag Gister werd te 's-Gravenhage de stemming voor 3 vacatures in den Gemeenteraad gehouden. De drie afgetredene waren de katholieke heeren mr. van Gils, mr. Kolkman en mr. Bevers. De uitslag was voor de Katholieken zeer ongun tig. Een zetel ging reeds gister verloren en als er niet zéér hard door Rechts gewerkt wordt, is er alle kans, dat de drie katholieke zetels in handen der vrijzinnigen komen. Zie hier de cjjfers Kiesdistrict I. Vacature mr. Kolkman (aftreding 1909.) Uitgebracht 4133 geldige stem men. Volstrekte meerderheid 2067 stemmen. J. Bleeker, (soc.-dem.) verkreeg968, E.Deen, (vrjjz.- dem.) 1627 en F. N. V. Quant, (r.-k.) 1520 stem men. Herstemming tusschen de heeren Deen en Quant. Vacature mr. Gils (aftreding 1911), Uitgebracht 4104 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 2053 stemmen. A. J. Oostdam (r.-k.), verkreeg 1488, M. W. F. Treub (vrjjz.-dem.), 1756 en L. L. H. de Visser (soc.-dem), 860 stemmen. Her stemming tusschen Treub en Oostdam. Kiesdistrict III. Vacature-mr. Bevers, aftreding 1909). Uitgebracht 4273 geldige stem men. Volstrekte meerderheid 2137. Dr. C. Lely (lib.) verkreeg 2765, J. J. de Poorter (r.-kath.) 1249 en K. van Trigt (soc dem.) 259 stemmen. Gekozen is dus Lely. UIT VLAARDINGEN. Men deelt mede, dat de gister gehouden in schrijving op f400.000 aandeelen „Hollandia," Hol landse he Fabriek van Melkproducten en Voedings middelen, tot resultaat heeft gehad, dat op de inschrijvingen zonder recht van voorkeur slechts enkek stukken worden toegewezen. UIT DELFT. De jury, belast met de beoordeeling van de ingezonden eind-ontwerpen voor eene Maskerade reclameplaat, besloot met openlijke hulde een prijs toe te kennen aan de ontwerpen van de heeren D. H. Kramer, M. B. Bruins en F. J. Rubatz. Het ontwerp van eerstgenoemden werd tot uitvoering aangewezen, als zijnde daarvoor het meest geschikt. De heer Kramer is oud-lid van het Delftsch Studentencorps en sedert een paar jaar kunstschilder in Den Haag. De Papendreehtsche strafzaak. Wjj vernemen, dat de rechter v. instructie van strafzaken bij de Arrondissemens-Rechtbank te Dordrecht verschillende personen laat dagvaarden om voor hem te verschijnen. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen de verhooren onder andere ook loopen over het al- of niet- mishandelen door de politie en veldwacbt te Papendrecht by andere gelegenheden dan in zake Garsthagen en tevens over de al-of niet-betrouw- baarheid van getuigen, die verklaren zelf vroeger ook mishandeld te zjjn. Een en ander is te beschouwen als een uitvloeisel van het door den Minister van Justitie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal toegezegd nader onderzoek van hoogerhand. («Dordtsche Ct.") Ned. R. K. Volksbond. Wij herinneren onze lezers, leden der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, aan de maandvergadering welke morgen (Zondag)-middag half een in de gehoorzaal wordt gehouden. In deze vergadering zal de bestuurskeuze plaats hebben, waarvoor als candidaten zjjn opgegeven de heeren H. Albers (altr.)W. Blok (aftr.)J. H. den Boer, Th. Groenendaal (aftr.)J. Gunneweg, J. J. van Hees, (aftr.)J. L. Hilkhuyzen, G. H. Huiskens (aftr.); M. Maltha Th. W. P. van Slobbe en A. P. S. Swartjes. De weleerw. pater Knippenburg, assistent der Singelkerk, zal in deze vergadering als spreker optreden met hetzelfde onderwerp dat bjj op den socialen cursus behandeld heeft »De Katholieke Kerk en het Socialisme", een onderwerp dat, in beperkten kring met genoegen gehoord, in deze groote vergadering zeker te meer allen zal vol doen. Mr. J. W. H. M. ran Idsinga. Het lid der Tweede Kamer, mr. J. W. H. M. Van Idsinga, is om gezondsheidsredenen voor eenigen tjjd naar het buitenland vertrokken en zal voorloopig de zittingen niet bjjjwonen. De Amerikaansche gezant. Reuter seinde uit Washington, dat tengevolge van een onderhoud tu«schen den Duitschen gezant aldaar, Speck von Sternburg, eu den minister van Veilingen. In oen gedeelte der oplage was in de rubriek veilingen niet vermeld de opbrengst van het pand in de St. Pietersteeg: f1100. Door de p olit ie is op ge v an gen e en gele gladharige hond, zwarte snoet en zwarte ooren (reu.) Binnen 2 X 24 uur niet opgeëischt zjjnde, wordt hg afgemaakt. De verpachting van de lokalitei ten in het Bondsgebouw is aan den hoogsten in schrijver, den tegenwoordigen pachter J. Bexter- man, gegund. Wie het verloop der markt gedurende de afgeloopen week volgde,heeft kunnen waarnemen, welke groote kracht van Amerika uitgaat. Als bjj tooverslag is alles veranderd en ontving men nu de meest optimistische berichten, terwjjl een week geleden nog alles treurig en miserabel was. Jn de eerste plaats steeg de koperprgs en werkte zulks van meet aan stimuleerend op de geheele markt. Men weet, dat de daling van den koperprgs een der eerste oorzaken van de geheerscht hebbende malaise is geweest. Eene verbetering in die richting toont dus aan, dat er een gewenschte ommekeer in den stand van zaken is gekomen. Vervolgens is door de rechtbank uitspraak gedaan, waarbjj het 2 ets. tarief onwettig werd verklaard. Dit vonnis bad vooral waarde voor sommige spoorwegmpg'en., w. o. de Southern-Railway Co., wier ondergang de handhaving van dit besluit zou geweest zjjn. Nu evenwel die drukkende last was weggewenteld, vatte men weer moed en vond men daarin aanleiding den koers van dit fonds eenigszins uit zgn apathischen toestand te doen opheffen. De beweging ging nochtans grootendeels van Nederland uit, daar ons publiek belangrijke posten opnam, welke in New-York in een beperkte markt moest worden uitgevoerd. Daarna kwamen betere berichten uit de ver schillende industrieele centra der Ver. Staten, vooral wat de ijzer- en staalnjjverheid aanging, hetgeen Steels en andere industreels ten goede kwam. Bg groote partijen werden Sieels door insiders opgekocht, ofschoon beweerd werd, dat de Trust niet zoo voorspoedig werkt als bg gerHchte werd verspreid. Tenslotte kwam de derde Boodschap van presi dent Roosevelt aan het Congres, die in veel ge matigder termen was vervat dan de beide vooraf gaande. Het is jammer, dat de president deze woor den niet geuit heeft in zgn speech in December 1907, want dan ware er aardig wat minder verloren en zou het algemeen vertrouwen zeker minder ernstige schokken hebben ondervonden. Roosevelt wenscht nu mildere bepalingen gemaakt te zien voor trusts en andere combinatie, mits onder goedkeuring der Regeering. Te dien einde stelt hg een amendent voor op de Anti Trust en Commerce Commission-wetten. Als voorname factor, welke tevens stimuleerend op het marktbeloop heeft gewerkt, kan men ook de ruime geldmarkt noemen. Immers toen kort geleden nog koersen van 6 en 7 pet. werden ge noteerd, bestond er hoegenaamd geen aanleiding om 5 en 6 pet. rentegevende bonds op te nemen- Daarin is echter sedert de laatste weken ge wenschte verandering gekomen, want bg een geldstandaard van 2 a 3 pet. worden 6 en 7 pet. rentegevende bonds beslist aantrekkelijk, hetgeen trouwens sedert de laatste dagen voldoende is gebleken, daar omvangrjjke posten door de specu latieve beleggers werden opgenomen. Dergeljjke handelingen steunen natuurljjk de markt der shares, die dan ook daardoor gedurende de afge loopen week hebben kunnen profiteeren. Behalve Steels" en sSouth-Rails", waren ook »Missouri's", sRocksen grootere shares tot hoogere koersen gezocht, terwgl voor Goudwaarden de stemming eveneens wat aangenamer is geweest, naar aan leiding van het feit, dat de Gould-ljjnen de eerste zjjn, wier ontvangsten eenige neiging tot stjjging aan den dag leggen. Dit klinkt geheel anders dan de geruchten, die onlangs de ronde deden met betrekking tot de benoeming van receivers voor dtze ljjnen. Natuur lijk werden deze on-dits door contramineurs ver spreid met de bedoeling om de markt verder ongunstig te ioffuenceeren, doch dit helpt oogen- blikkeljjk niet veel meer, daar de baisse-partjj langzamerhand te machtig begint te worden en zich scherp plaatst tegenover de hausse-cliques. Hiermede is niet gezegd, dat al het kwaad al geleden is, integendeel is het zeker verstandig hoogst voorzichtig bij het doen van zaken te werk te gaan, want de rjjzing ging wel wat al te snel. 21 Mrt. 27 Mrt. Atchison Topeca 739/16 747/, Denver Rio 20'/, 217/ Erie 15" /16 16»/', Kansas City Southern 223/16 227/, Miss. Kansas 233/16 24% Rock Island 15% 15% 6 Southern Pacific 73» 4 75'/ie Southern Railway 127/, 15SA Union Pacific 1261291/» Wabash 93/4 l0n/16 Amer. Car and Foundry 31 3315/io U. S. Steel Corp. 34% e 36 Int. Mere. Marine gew. 7'/« 75/» Int. Mere. Marine pref. 20 20ls/]e De buitenlandsche Staatsfondsen- markt kenmerkte zich bjjna onafgebroken door een kalm, prijshoudend beloop. Van Industrieele waarden bleef de aandacht in hooge mate gevestigd op Cultuur- aandeelen, meer bjjzonder aandeelen vCultuur der Vorstenlanden" en aand. »Barge en Moor- mann", die sterk voor provinciale rekening uit de markt genomen werden, in verband met de zeer gunstige berichten, welke omtrent deze onderne mingen werden verspreid. Het schjjnt dat dit jaar de suiker-campagne zeer goed belooft te worden. Tabakken min of meer sterk fluctueerend en beginweek vooral aan den flauwen kant. Ten slotte was de tendenz tameljjk prijshoudend, ofschoon de handel geleidelijk in beteekenis is afgenomen. Petroleum bjj weinig affaire onregelmatig, hoewel tameljjk vast sluitend. M jj n e n met tameljjk beweegljjke sKetahoens", die de heele week in zeer flauwe stemming be sluiten een gevolg van uiteebreid aanbod voor locale rekening. Daarentegen bljjven »Great Cobars" gunstiger, le omdat de koperprjjzen stijgen, 2e. omdat de Buitenlandsche Bankvereeniging een tameljjk gunstig rapport openbaar maakte. De geldkoers was aanvankelijk ruim, later in de week liep de koers langzamerhand van 3 tot 3% pet. op. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft be- ncemd tot assistent aan de kerk van O. L. Vr. Onb. Ontv., Elandstraat, te 's-Gravenhage den zeereerw. heer P. van Santen, oud-pastoor van Soerabaja. Geschenken aan den Paus. -- In de maand Mei zal te Maastricht een tentoonstelling plaats hebben van voorwerpen en geschenken, die Z. H. den Paus, ter gelegenheid van zijn gouden priesterfeest, en vervaardigd in Maas tricht en omliggende plaatsen, zullen aangebo den worden. Daarna zullen de goederen naar Rotterdam worden gezonden voor de nationale tentoonstelling. Men schrijft ons: i Aan het Juvenaat der Paters van het H. Hart te Bergen-op-Zoom is per telegraaf het bericht ontvangen, dat de apostolische prefectuur van Stanley-Falls, in den Belgischen Congostaat, is verheven tot apostolisch vicariaat. De hoogeerw. pater Gabriel Grison, prefect, is benoemd tot apostolische v.carius en bisschop titularis In 1897 werd de missie van Stanley-Falls toe vertrouwd aan de priesters van het H. Hart. Pa ter Gabriel was de eerste Katholieke priester, die zich daar vertoonde. De missie telt op het oogen- bliic 1118 christelijke families, 4000 christenen en 5000 catechumenen. Onder de missionarissen zijn 4 Hollandsche paters en 1 broeder werkzaam, nl. de eerw. pater Willebrordus Reelick van 's Gravenhage, eerw. pater- Jos. Slangen van Scbinnen, de eerw. pa ter Wijsen van Maastricht, de eerw. pater Joh. Mulder van Amsterdam, en de eerw. broeder Ma- ternus Michelse van Steenbergen. Koninklijk bezoek. Men seint ons uit Amsterdam Dindag 28 April zal H. M. de Koningin een be zoek brengen aan Zaandam. Op Dinsdag 21 April komt H. M. te Amsterdam. DIJON, 27 Maart. De staats buskruitfabriek te Vomges is in de lucht gevlogen* Een doode werd te voorschijn gebracht. Bijzonderheden ontbreken. Geboren: 26 Mrt. Jacobus Catbarinus, z. v. L. de Goederen en C. C. Schot, Kreupelstraat. 27 Clasina Maria Wilhelmina, d. v. H. P. Martens en M. C. Voermans, L. Kerkstraat. - Petronella. d. v. L. Oosterman en C. M. van der Windt. L. Achterweg. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2