TWEEDE BLAD. AM ei tacberaiijr. Ajomert op Jo Gelouterd. Nieite Sciieiaiscte Courant il iratis GelMeeri Zonflaisblafl Financieel Moyeraclt. FEUILLETON. Staten-Ueneraal. Kerknieuws. Uitlotingen. m 10 c I WRfit fl45D f1,35 Hill. van Zaterdag 4 April 1908. 73 685 717 867 904 1171 1207 1444 1548 1643 1667 1750 1783 1791 1966 2010 2037 2132 2175 2-228 2423 2782 2793 2816 2896 3023 3095 3230 3242 3868 van de No. 19 van de uitgave der Tariefvereeniging is aan bovengenoemd onderwerp gewijd. Het artikel herinnert aan de werkloosheid, die dezen winter hier en daar zulke schrikwekkende verhoudingen aannam, vooral in de hoofdstad, waar duizenden krachtige en gezonde arbeiders zonder werk rondloopen. Wel werden door een commissie aanzienlijke sommen bijeengebracht om dén eersten nood te lenigen, maar daarméde is de oorzaak van het kwaad niet weggenomen. Alleen blijvende behoorlijk betaalde arbeid kan redding brengen. Daarom begaven zich vele arbeiders naar Duitschland, waar de meeste hunner een geschikt arbeidsveld vonden. ,jHet is merkwaardig hoezeer het aantal vreem de, ook Nederlandsche arbeiders in Duitschland ln de laatste jaren is toegenomen. Uit d© stati stiek van de verdeeling der Pruisischebevol king naar de moedertaal blijkt, dat er in 1890 Druisen ruim 40.000 Nederlandsch sprekende ingezetenen waren, maar op 1 December 1900 reeds 77.413 en op 1 December 1905 zelfs 84.555 -ederl is het aantal nog belangrijk vermeerderd (nren schat het aantal thans in Duitschland wo nende Nederlanders op ruim 88.000 tegen onge- ■•'0.000 Duitschers in Nederland) er zijn er ook velen, die in Nederland gevestigd blijven, maar toch feitelijk in de Duitscjhe nijverheid of knul .Bouw bun levensonderhoud geheel of groo- tendeeh verdienen. boet alleen Nederlandsche werklieden vinden work in Duitschland, maar ook Engelsclhe. Zoo schrijft de „Daily Mail" van 25 Mei 1907: „Tot USVer zijn twee duizend der beste arbeiders uit bet arsenaal te Woolwich in dienst getreden bjj uitsche arsenalen, en machinefabrieken te Es sen, Ems, Maagdenburg, Stuttgart, Offenbaer en Bi ik ka u. Verscheidene van hen verdienen gemid deld 6 rot 8. De groote fabrieken in Duitsch land hebben volop werk voor Rusland, Noor wegen, Denemarken, Turkije en zelfs voor En geland." He Duitsche Consul-generaal te Londen, Schwabach, schrijft in zijn overzicht van den Lmtschen handel met Engeland in 1906, dat de Duitsche handel en nijverheid, na de betrekkelijk korte depressie in het begin dezer eeuw, in dat jaar hun hoogste punt bereikten, In de' laatste acht jaren is de uitvoer van Duitschland naar Engeland toegenomen, terwijl de uitvoer van En geland naar Duitschland betrekkelijk verminderde. In 1897 voerde Duitschland in Engeland in voor 34.957.950 zijnde ruim 12 pCt. van den gebeelen invoer; in 1905 voor 52.121.750 zijn de ruim 18 pCt. van den totaal invoer. De uit voer van Engeland naar Duitschland bestaat hoofdzakelijk uit ruw-materiaal en gedeeltelijk be werkte artikelen, terwijl Duitschland in Engeland invcert afgewerkte artikelen. Nu zijn lret juist deze afgewerkte artikelen, die aan de arbeiders et meeste werk en het beste loon verschaf fen. En zoo is het te verklaren, dat de loon- s La rul aard in. Duitschland hoog is, en dat Rijk vele arbeiders van elders tot zich trekt. Vroeger was dit anders. Veertig jaar geleden moest een groot deel der Duitsche arbeiders naar het buitenland trekken, om werk te vinden. De nijverheid was er betrekkelijk weinig ontwikkeld, hel land was arm en Engelsche artikelen be- heersefcten de meeste markten. Sedert echter in 1879 hef beschermend stelsel werd ingevoerd met de bedoeling om althans de Duitsche markten Naar het Hoogduitsch van KARL. ED. KLOPFER 90) Welaan, in dit geval schiet ik in onze ge meenschappelijke onderneming gaarne het geld voor, dat er toe noodig is en dat met de reeds oorgeschoten sommen de waarde van uw denk beeldig 'kapitaal uitmaakt. Dus de Firma Olfers en Co. is gevestigd?" Oscar stond verpletterd over zooveel edele grootmoedigheid. „Gij handelt met mij als de Voorzienigheid," zeide hij getroffen. „Geve God, dat ik in staat staat ben u te bewijzen, dat gij uwe goedheid aan geen ondankbare bewijst. Indien er iets is, dat ik voor u doen kan, welnu, aarzel dan dan niet, uwen wensch daartoe uit te spreken, en gij zult in mij een man gevonden hebben, die lijf en ziel voor a in de waagschaal zal stel len. Gij zult mij gelukkig maken met zulk een opdracht en ik zal u toonen, dat het geen ijdele woorden zijn die ik spreek." Weder kleurde de Vorstin een weinig Zij gelooide zijne woorden te begrijpen en schaamde zich, dit te laten merken. Toen trad Olfers in zeer bt seheideft houding njyrr haar toe. voor de Duitsche nijverheid te houden, heeft een omkee.'' plaats gegrepen. Duitschland heeft zich allengs ontwikkeld van een landbouwstaat tot een industriëelen staat van den eersten rang, die in menig opzicht Engeland naar de kroon steekt. Het behoeft zijne inwoners niet meer naar buiten te zenden om den kost te verdienen, maar kan integendeel levensonderhoud bieden aan duizen den vreemdelingen, die op eigen bodem te vergéefs zoeken." „Maar dit is iets geheel anders dan dat de werkeloosheid eene slepende ziekte in hét volks leven wordt en een blijvend karakter dreigt aan te nemen, zooals hier te lande, het geval is. Na te hebben uiteengezet, dat ook in Duitsch land en andere landen, die hun nijverheid bescher men, nu en dan werkloosheid kan voorkomen, ontstaan door minder bestellingen b\j de industrie, vervolgt no. 19 De oorzaak daarvan is niet twijfelachtig. Ieder land, waarvan de bevolking geregeld toeneemt, moet tot eiken prijs eene bloeiende eigen nij verheid hebben. De landbouw kan hier niet ba ten, want de bevolking neemt snel toe en de bodem weinig of niet. Ook de handel kan met aan alle handen werk verschaffen. Hij is gebonden aan elke daarvoor gunstig gelegen plekken en niet voor ieder is er plaats als bootwerker, veen arbeider of kantoorbediende 1 De nijverheid daarentegen levert een bijna on beperkt arbeidsveld op en een rijk land als het onze met prachtige natuurlijke verkeerswegen en gunstige ligging te midden der groote cultuur-sta- ten zou aan duizenden zijner ingezetenen, die thans zonder werk zijn, een looncnd arbeidsveld kunner. verzekeren, indien niet de nijverheid' ten onzent betrekkelijk weinig ontwikkeld was. Daarin kan slechts verbetering komen, indien zij krach tiger dan tot dusver van overheidswege wordt ge steund en beschermd. Want terwijl zij in haar uit voer door de hooge buitenlandsche invoerrechten wordt belemmerd, heeft zij op eigen bodem geen nóemenswaardigen voorsprong en moet dus met ongelijke wapenen en op een te beperkt afzetgebied coneurreeren. 'Wel zijn er ook hier enkele bloeien de takken van nijverheid, maar dat zijn meestal juist de zoodanige waarvoor thans reeds bescher ming is ingevoerd, gelijk wij meermalen in de uit gaven dezer vereeniging aantoonden. Maar wij tehceven slechts een blik te slaan op de groote steden in Duitschland en België, die als door een 'kring van fabrieken en andere nijverheidsin richtingen zijn omgeven om te beseffen hoezeer wij in dit opzicht ten achteren zijn." TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 3 April. Aan de orde was het wetsontwerp tot regeling der visscherg, hoofdzakelijk strekkende tot verbe tering van de wettelijke bescherming der zoetwa- tervisscberij in het belang van den vischstand. De heer Reg out juichtte het ontwerp toe, omdat de visscherij wordt losgemaakt van de ver ouderde jacht- en visscherijwet en omdat men zal komen tot codificatie van het vischrecht, waardoor aan veel onzekerheid een einde zal komen, 't Al lervoornaamste voordeel, dat spreker van het ont werp verwachtte, was de verbetering van den vischstand. Ter bereiking van dit doel gaf spreker verschillende wenken. De heer R e ij n e was meer ingenomen met het gewijzigd ontwerp dan met het oorspronkelijke. Hg adviseerde, in tegenstelling met den heer Re- gout, om niet te veel over te laten aan de uitvoe rende maebt. Hij klaagde op verschillende punten over onvolledigheid en onregelmatigheid van de voorgedragen regeling dit laatste onder meer ten opzichte van het hengelen in binnen- en buiten wateren. Spreker wenschte voorts, om een einde te maken aan vernieling te land en te water vooral tengevolge van het schakelen in de om streken van groote plaatsen een bepaling, dat slechts op bepaalden afstand van den walkant met netten mag worden gevischt. De heer Dujjmaer van Twist verheugde zich ook over het ontwerp, maar had eveneens verschillende bedenkingen. Hij oordeelde dat, indien niet tevens maatregelen genomen worden tegen de vervuiling van het vischwater de voorgestelde „Mijne "Vorstin! vergun mij een vrijmoedig woord I" begon nij op zachten toon. „De bui- tengewon omstandigheden, die onze kennisma king in het leven hebben geroepen, verontschul digen wel de vermetelheid u om een vertrou wen fe bidden, dat gij in een ander geval aan een man, wiens naam gij eerst sedert een uur weet. onmogelijk zoudt kunnen schenken. Doclb men is immers in dringende gevallen ook be reid. aan een onbekenden arts of advokaat de tecdeisto geheimen toe te vertxouwén. En ik geloof, dat er in uw belang iets kan gedaan wor den, waarin ik u betere diensten kan bewij zen, dan die Dr, Glovery, hoe prijzenswaardig zijn ijver, zijne voorzichtigheid en zijne stil zwijgendheid ook zijn mogen." „Hoe bedoelt gij dat!" lispelde zij, terwijl zij bleef steken en met den kanten zakdoek tus- schen hare vingers speelde. Olfers haalde op nieuw adem en ging toen voort, op een toon sprekende, alsof hij een geheel an'der onder werp wilde aanroeren. „Gij waait zoo edelmoedig', om de afschu welijke onrechtvaardigheid, waarvan Gregor Di- roiüijewitsch Koloff het slachtoffer scheen ge werden le zijn, met al uwe krachten te willen hers temen Een toeval beschermde Koloff te Swensjamj die geen vermoeden had van de wraak, die hem.toenmaals was toegedacht. Doch ®,0.k we(ier staat hij door mijn vlucht uit liberie voor een nieuw gevaar, dat hij onmo- gelipc kent, dat hij dus niet kaft voorkomeft. regeling weinig zal bijdragen tot verbetering van den vischstand. Ook behoort in het belang der kunstvisscherg de schelpenvisscherij geregeld te worden. De heer T y d e m a n, den tegenwoordigen toe stand schetsende, betoogde, dat door het uitmoor den en vervuilen van onze binnenwateren een stuk nationaal vermogen te loor gaat. Gelukkig wint nu hg ons het besef veld, om aan de bestaande bandeloosheid een einde te maken zelfs al was de oppervlakte van onzen vischwateren minder groot ais het geval is, dan nog zjjn er voldoende motie ven voor de overheid, om zorg te dragen voor de instandhouding van den behoorlijken vischstand, aangezien 't hier betreft een algemeen belang. Onder meer door aanhalingen uit het adres van den Nationalen Hengelaarsbond, stelde spreker in het licht, dat de visschers gaandeweg ten onrechte vrijheden zijn gaan beschouwen als verkregen rechten. De nieuwe Regeering wacht een moeilijke taak. Zg zal moeten ingaan tegen bestaande denkbeelden en toch tevens niet te veel duizenden in hun ge noegen voor het hoofd stooten. Ten deele beschouwde spreker het ontwerp als niet ongelukkig', in dit opzicht echter zal dit alles afhangen hoe de alge meen bestuursmaatregelen er zullen uitzien. Hij adviseerde de Regeering, niet te veel te willen regelen en zich bij het maken van regelen niet te zeer te laden leiden door de beroepsvis°chers, bij wie in den regel het eigen belang op den voor grond staat. De heer Van Bijlandt wees er op, dat dr. Redeke toch wel degelijk blijkt prijs te stellen op het oordeel van beroeps visschers. Regeling van Werkzaamheden. A. s. Woensdag na de pauze zal er eindstem ming plaats hebben over de Boterwet en het ontwerp Consignatiekas. Tegenlijk zullen eenige kleine wetjes en conclusiën op adressen worden behandeld Vermoedelijk gaat de Kamer 10 April op Paaschreces. Visscherg wet. De heer B o s is ten aanzien van het effect dezer wet niet zoo optimistisch gestemd. Het zal er geheel van afhangen, wat er van de algemeene maatregelen terecht komt om te beoordeelen, wat deze wet uit zal richten. Vervolgens wgst spreker op het gewicht van tegengaan der waterveront reiniging en van verspreiding van goed begrip van de economische waarbij der viscb. De minister van Landbouw, Han del en Ngverheid (de heer Talma) beant woordt de sprekers. Hij beschouwt dit ontwerp voorloopig^gehee] als proefneming, omdat een juiste basis nog ontbreekt voor de kennis van hetgeen eigenlijk dient gedaan om tot. verbetering te komen. Die basis zal eerste verkregen worden, indien een organisatie van de visscherij de regeering zou voorlichten in hetgeen noodzakelijk is, om tot hetere toestanden te komen. Daarna weerlegt spreker de kleinere bezwaren, door verschillende sprekers te berde gebracht. De heer Bos repliceert. De heeren R e y n e en T y d e m a n repliceeren, waarna de heer Schaper een beroep doet op den goeden zin van den minister, om niet met zenuwachtige haast de amendementen terzijde te leggen, maar er naar te streven tot onderling verstand te komen en zulks, te meer, waar 't ont werp met zooveel sympathie is ontvangen. De minister beantwoordt de verschillende sprekers. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Bij de behandeling der artikelen verdedigt de heer Ty dem an, namens de commissie van rapporteurs, een amendement op art. 1, strekkende te definieeren, wat onder territoriale wateren is te verstaan. De heer de B aufort heeft bezwaar tegen dit amendementzulk een kwestie behoort te worden uitgemaakt door den rechter, niet in de wet. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag elf uur a. s. Te Alkmaar overleed de eerw. zuster M. Lambertfaa (in de wereld mej Sophia M. M. Eijgenraam) Overste van het klooster der Congre gatie van Amersfoort aldaar. O. L. Vrouw van Lourdes sprak bij haar derde verschgning op 48 Februari 1858 tot Ber- nadette de woorden »Ik wensch hier een grooten toeloop te zien 1" Bjj het Gouden Jubeljaar der verschijningen past het aan deze woorden te her inneren. Het Ned. Comité tot regeling der Bede vaarten doet een oproep, zich aan te sluiten bjj de jubilé Bedevaart naar Lourdes en de Basiliek van het H. Hart te Parijs, die van 5 tot 43 Augus tus wordt gehouden. Het comité bestaat uit zeer- eerw. heer Suidgeest, pastoor Egmond-aan Zee, Men zal over mijne vlucht naar Petersburg be richt zendenmen zal nasporingen doen --— en eer het u missdhien gelukt het schandelijk misbruik aan te wijzen, dat Vorst Murawin van zijn macht gemaakt heeft, zou Koloff in Moskou opgespoord en gevangen genomen kunnen wor den. Laten wij de zaak goed onder de oogen zien. Binnen oonige maanden is de geheime politie le Petersburg van de vlucht van Koloff uit den kerker van het Algassi-dal onderrichtde nieuwe beambten in de derde afdeeling var» de Kabinets kanselarij weten niet, dat Koloff onschuldig is verbannen geworden, maar zij zullen meenen, zeer rechtvaardig te handelen, als zij hem weder naar Siberië zenden. Dan zal men gaan onder zoeken, hoe het mogelijk is geweest, dat een der bannelingen uit de Siberische mijnen heeft kunnen ontsnappen, en men zal ten laatste ontdekken, door welke middelen ik bevrijd ben geworden Uw naam zal dan ook op de lijst der verdachten komen en gij zult niet in staat zijn, als eene geloofwaardige getuige voor Ko- lofi op te treden, wanneer eenmaal een geregeld onderzoek zal plaats vinden." „O, mijn God 1".stamelde Olga Pehrowna, wan kelende tusschen verlegenheid en angst. „Gij hebt gelijk en eene dergelijke vrees is bij mij in den loop van het gesprek ook ontstaan. Gij meent dus, als ik u goed begrijp, dat bet mijn plicht zoude zgn, over Koloff te waken en hem te waarschuwen voor het gevaar, dat hem bedreigt?" i N. H., president, Charles Kieckens, eere kamerheer van Z. H., Bredascbeweg 501, Tilburg, directeur, den zeereerw. heer J. Th. Boonekamp, pastoor, Overflakkee, en G. L. DerkseD, Til burg, bestuursleden. LOTEN PALEIS VOOR VOLKSVLIJT, van 1867. Trekking 1 April. Premietrekking 1 Mei. 30 serieën Amsterdam, 3 April. De week, die achter ons ligt, was, wat de Amerik. afdeeling aangaat, weer veelbewogen. Reeds bij het begin der week bleek, dat de hausse-specu latie weer te ver was gegaan en dat daardoor eene reactie niet kon uitblijven. Bovendien waren er factoren aanwezig, die een minder gunstigen in druk maakten en wel in de eerste plaats de vraag hoe het zou afloopen met de Erie-notes, die per 8 April a.s, zouden vervallen. De bestuursver gadering was namelijk uitelkaar gegaan zonder een bepaald besluit ten opzichte van de schuld regeling te nemen en dit deed vermoeden, dat deze maatschappij in receivers-banden zou over gaan, welk lot de South. Railroad Company wel licht eveneens beschoren zou zijn. En dan zou natuurlijk de contramine van dit onaangenaam nieuws weer parig trekken en de koersen naar beneden werpen, wat dan ook inderdaad Maandag en Dingdag j.l. het geval bleek te zgn. Men zag dan ook niet zonder spanning de Woensdagsche beurs te gemoet., want New-York zond van Dins dag op Woensdag geducht flauwe merken. Doch zooals wel eens meer plaats heeft, gebeurde precies het tegenover gestelde van hetgeen werd verwacht, Woensdag ji. n.f. was de Amsterdam.-che beurs bepaald willig in aansluiting mei Londen, dat met vaste koersen was voorgegaan. Dit bracht men in verband met ter beurze circuleerende geruchten, volgens welke Morgan zou voorzien hebben in het prolongeeren der Erie-notes. Op welke wijze zulks was geschied wist eigen lijk niemand en men verkeert oogenblikkelgk daaromtrent, nog steeds in onzekerheid. Sommigen beweerden, dat de Steeltrust te hulp zou zijn ge komen, anderen dat Morgan het geld te Londen zou hebben gevonden, doch iets positiefs wist men niet. De ongerijmdheid van het verschaffen van geld door de Steeltrust ligt voor de hand, omdat Morgan zeker nooit er toe zal medewerken om de tamelijk sterke financieele positie der Steelrust te verzwakken. Wat het verkrijgen van geld in Londen aangaat, daarop zou wellicht eenige moge lijkheid bestaan, maar dan zou, naar men beweert, hoogere rente, men sprak van 8 pet. moeten betaald worden. In ieder geval schjjnt de trans actie nog niet definitief tot stand te zijn gekomen en verkeert men nog steeds omtrent hen lot der Erie in het onzekere. Daarbij kwam nog iets, wat minder prettig stemde, nl. het reduceeren van het dividend van de Atchison Topeka R. C. van 6 tot 5 pet. per jaar- Ofschoon zelfs op een 5 pets. basis Topeka's voor ruim 70 pet. niet te duur zgn, vond men in deze reductie geen aanleiding voor eene optimistische bescherming van den toestand en toen er nog bovendien bgkwam, dat een zeer groot aantal werklieden werkloos werden gemaakt, kreeg te Londen en te dezer plaatse, het pessimisme weer de overhand. Vandaar dat men aan de Theems en hier gister dwars tegen New-York inging, dat vaste koersen had gezonden. En dat die zienswijze tamelijk juist is geweest, blijkt over bet beloop nabeurs, toen zoowel «Southern Rails" als «Eries" en «Missouris" lager waren aangeboden. Nochtans schijnt de beurs in Amerika sterk te fluciueeren, want het eene oogenblik zgn de fondsen door de arbitrage sterk aangeboden, terwjjl eenige oogenblikken later weer hoogere koersen ontvan gen worden en de markt draait. „Juist. Wij moeten ons in de eerste plaats overtuigen, of hij zich nog te Moskou of er gens anders in Rusland ophoudt. Is dat zoo, dan moet hij gewaarschuwd worden, om zich zoo spoedig mogelijk buitenslands te begeven. „Maar hoe hem dat alles begrijpelijk te ma ken?" „Daartoe is een ingewijde een vertrouwbaar persoon noodig. Genadige Vrouw, ik herhaal het u, dat ik voor niets zal terugdeinzen om u mijne grenzenlooze dankbaarheid te bewij zen." „Wat?' ging Olga voort, geheel geroerd. „Gij gij zoudt in staat zijn ,KoJoft persoonlijk op te zoeken en hem alles uit te leggen," hernam Olfers kalm. „Zeg^óen woord en ik vertrek morgen naar Moskou. „Wat een idée. Nu gij na tallooze gevaren uit Siberië gevludht zijt, zoudt ge weder nbnr i Rusland willen terugkeeren, om uwe veiligheid opnieuw in gevaar te brengen, en dat wel ten behoeve van een .ander." Welnu, Vorstin, laat ik u dan bekennen, dat ook mijn eigen belang mij tot dezen stap doet besluiten. Meent ge dan, dat ik rust kan vin den, zoolang ik niet alles gedaan heb, wat mogelijk is. om opheldering te verkrijgen omtrent den dood van Ludeskóy? [Wordt vervolgd-].

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 5