tad^- oil (-Gewestelijk Nieuws. Kin non land. Daarna ging de Kamer in comité-generaal om het analytisch verslag te bespreken. Na de heropening der openbare vergadering deelt de voorzitter mede, dat morgen vroeg, om elf uur, alsnog eenige kleine ontwerpen in de afdeelingen zullen worden onderzocht. Daar na komt aan de orde de conclusie omtrent een tractaat tusschen Nederland en Pruisen. Ee heer Van-Karnebeek voert daarover het woord, maar minister Van Swinderen, die geen discussie had verwacfht, was blijkbaar niet op de hoogte, waarom het punt werd aange houden. Daarna werd de conclussie omtrent het uitleveringscontract tusschen Nederland en Griekenland goedgekeurd. Daarna werd behandeld de conclussie omtrent een adres van W. Koeke, te Haarlem, houdende verzcek om zijn zoon pensioen toe te kennen. De heer B1 o o k e r voerde hierover het woord en nam in krachtige bewoordingen het pleit op voor den jongen, die het slachtoffer is ge werden van den onvoldoenden stand der medi sche wetenschap. Spr. concludeert, dat de jon gen een blijvende tegemoetkoming verdient, even redig aan het door hem in den dienst ondervon den letsel. De heer D e Vries betoogt, dat de jongen inderdaad vergoeding verdient, waarna de heer Ihomson uiteenzet, waarom dit geval val- strekt niet op zich zelf staat, maar een gevolg is van ons vicieus keuringstelsel, dat veeleer op Zwitsersche leest diende geschoeid. De jon gen had moeten afgekeurd worden en verdient vergoeding, geen blijvende, want die verlangt re- questrani zelf niet, maar vergoeding voor de werkelijk geleden schade. De Minister van Oorlog (de heer Sfi bre n) sloot zich bij deze conclusie aan. Ook zou de minister nagaan, in hoeverre hij zender herziening der militiewet de keurings- vcorschriiten kon verscherpen. De heer B1 o o k e r nam 'hierna zijn amende ment terug en de conclusie der commissie werd aangenomen. Hetzelfde geschiedde met meerdere conclu sies van adressen om pensioen. Omtrent den sergeant Van Raay verzocht de heer Passtoors een nader onderzoek door den ministèr van Oorlog, waarbij zich de heer N o 11 i n g aapsloot. De heer Bos zegt, dat de commissie geen aan leiding vindt haar conclusie te wijzigen toch wordt het amendement aangenomen. De heer Ter Laan betreurt het, dat zulke adressen zoo laat pas in behandeling komen en de menschen zoo lang op hunne tegemoet koming moeten wachten. De heer Van Doorn bespreekt het adres van een militair, in Indië eerst tot vijf, daar na tot 12 jaar militaire gevangenisstraf veroor deeld en eindelijk nog tot 5 jaar tuchthuisstraf, met ontzetting uit den militairen dienst waarom de man beweert, dat nu de militaire gevangenis is vervallen. De heer VanDoorn ac'ht dit mis schien r-enigszins spitsvoudig, maar niet onjuist en hij vindt dat de man gelijk heeft, dat hij eischt in Nov. 1908 te worden vrijgelaten. De regeering echter wil hem tot Mei 1910 houden. De afgevaardigde wil daarover inlichtingen heb ben. De Minister vgn Koloniën ad inte- rurn (de heer Heemskerk) geeft een uiteen zetting, waaruit blijken moet, dat men eerst het eerste- vonnis ten einde had moeten uitvoeren en daarna het tweede, doch van het tweede was gratie verleend. Het derde nu is 23 Mei 1905 aewezen en eindigt dus 23' Mei 1910. Nadeel .heeft de man bii de onregelmatigheden niet ge had. er is dus geen reden tot ingrjjpen. Op ver zoek van den heer Va n D o o rn. of de minister niet alsnog in overleg wil treden met zijn ambt genoot van Justitie, zegt de minister, dat hij hiertoe wel neiging heeft, hoewel hij dit niet kan toezeggen. 1 f De Noordzee. De offieieuse »Suddeutsche Reichscorrespondenz" spreekt het bericht tegen, dat Duitscbland er op aandrongen heeft geen termen voor de overeen komst aan te nemen van zelf spreekt, als mpn eten status quo wil vaststellen, dat daarvoor geen 'ij'1 bepaald wordt, zegt het blad er is dus geen voorste! van dien aard gedaan. Over de hoofdzaak is men 't eens. heet 't verder, alleen een bijzonder heid valt nog te regelen en spoedig zal het verdrag geteekend en openbaar gemaakt wordeD. Departement van Onderwijs. Wij hebben, scbrjjf het »Vad.", naar aanleiding van het in ons Ochtendblad van heden opgenomen bericht van sHet Centrum" volgens hetwelk er een Onderwas-Departement zou komen, information ingewonen, die ons aan het bericht doen twjjfelen. Daar, waar men het ongetwijfeld zou weten, indien het juist ware, wist men niets van een dergelijk voornemen Wellicht vindt het bericht zijn oorzaak in de voorgenomen overbrenging van de afdeeling Onder wijs naar het Voorhout. Gemeente-ambtenaren. Het bestuur van het Nationaal Verbond van Ge meente-ambtenaren in Nederland heeft adressen gericht aan den minister van Binnenlandsche Zaken en den voorzitter der Tweede Kamer der Staten- Generaal, met verzoek de motie-Drucker-Treub inzake rgkspensionneering van alle gemeente-amb tenaren en bunne weduwen en weezen door het rijkspensioenfonds, wel te willen steunen en aan de orde te doen stellen. Beambten bij de Rechtscolleges. Door beambten (concierges, boden, portiers en knechten) b(j de Rechtscolleges in Nederland is aan den minister van Justitie een adres gericht waarin zjj, onder berinnering dat zij sedert 1 April 1906 zijn beambten in dienst van den Staat te kennen gegeven, dat hun salarissen op enkele ui'zonderingen na, ver beneden het maximum zijn Van die der beambten bq de Departementen van Algemeen Bestuurdat bun geen weg is aange wezen om tot verbooging van salaris te geraken, dat het meerendeel van hen reeds vóór 1 April 1906 vele dienstjaren had, zelfs tot ongeveer 30 en zij voor die jaren volgens den buidigen toe stand geen pensioen zullen genieten. Zij verzoeken daarom den minister lo. dat zij mogen worden gelijk gesteld met de beambten der Departementen van Algemeen Bestuur voor wat betreft jaarwedde, periodieke verhoogiog en maximum en 2o. aan die regeling terugwerkende kracht te verleenen voor een bepaald aantal jaren of wel door inkooping in het pensioenfonds. Het beruchte viertal. Naar men ons nader uit Rotterdam meldt, heb ben de vier inbrekers, waarvan wij in een vorig bericht melding maakten, gister-namiddag in het Huis van Bewaring aan de Bergstraat aldaar, een streng verhoor ondergaan. Het gevolg van dit verboor was, dat zjj tegenover den rechter van instructie, den heer mr. Visser, en den officier van Justitie, mr. Star Busman, allen een volledige bekentenis hebben afgelegd. Na afloop der instructie zijn W. J., uit de Hooglandstraat, en J. H. K., van de Kortekade, in het Huis van bewaring opgesloten, terwijl de twee mannen, die bjj de bittekar op den Vlaardinger dijk op den uitkqk haddeR gestaan, de koopman in pluimgedierte A. P., wonende Meester Willem straat, en de koetsier J. v. d. L., wonende aan den Bergweg, voorloopig op vrjje voeten zijn gesteld. De in beslag genomen dieren zijn heden, op last van den officier van Justitie, aan de eigenaren teruggegeven, door bemiddeling van de Rjjksveld- wacht alhier. Zij moeten echter voorloopig ter beschikking der Justitie worden gehouden. Sociale cursus. Morgen (Vrjjdag) avond zal de vjjftiende en laatste cursusavond gehouden worden, waarop de heer T. J. H. Mouwens het onderwerp nArbeidscon- tract" zal vervolgen. De belangrijkheid van dit onder-werp zal zeker velen naar dezen laaisten cursusavond doen gaan. Vanmorgen is een man opdeglas- fabriek »De Schie" in elkaar gezakt en heeft al vallende een verwonding aan neus en hoofd be. komen. Toen men met een handwagen op weg was om den man naar zijn woning te brengen, oordeelde men 't noodig den stal' van tjrebr. Hoek binnen te gaan, en eerst een dokter te hulp te roepeD. Op diens advies werd daarna de man per bran, card naar het Ziekenhuis gebracht. UIT VLAARDINGEN. Gistermorgen is op de scheepstimmerwerf van den heer Figee te Vlaardingen een ernstig ongeval gebeurd. De 15-jarige G. P., raakte er bekneld tusschen eeu van eeue stelling vallend stuk gzer, ter zwaarte van ongeveer 20(J K.G. en een op die werf staand roer. Zwaar inwendig gekwetst naar het ziekennuis te Vlaardingen vervoerd, is hq gistermiddag overleden. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dmsuag 7 April lyuS, 's na middags ten 2 uur. (Slot), Volkshuisvesting. De heer Gouka vindt de risico die de ge meente bij dit crediet loopt, niet zoo erg tegen de veei grootere risico die zij loopt als zij met door tu-nge voorziening in üeu womngnoou voor komt, dat zij met haar terreinen in de maag bli.it zitten wijl de industriën zich mer niet kunnen vestigen ais er geen woningen voor de arbeiders zijn. Overigens is hij van meenmg dat de gemeente niet zoo norsch en zuur tegen de eigenoouwers is; met de eigenhouwers is ook bij de uitvoering van dit ptan voldoende rekening gebonden. De Voorzitter meent, dat desnoods door etn wijziging der bouwverordening de eigenbou wers moeten geholpen worden. Voorz. is zelfs voor kazernebouw om in den woningnood te voorzien; hij aciht het bezwaar van risico voor de gemeente niet. Vergt men een grootere waar borgsom dan zal de Vereeniging. zeggen, dat zi. die niet kan bijeenbrengen. Ee wethouder Van Westendorp verde digt „Volkshuisvesting" tegen het verwijt van fiasco maken. De woningen in de Fabristraat waren wel niet direct voor arbeiders, maar door opschuiving kwamen er toclh weer woningen voor de arbeiders open, buitendien wordt er in de Gorze wel voor arbeiders gebouwd. Bij constante verhuring der woningen is het risico voor de gemeente gering. De nnodige invloed op de huurprijzen kan men gerust aan B. en W. overlaten. De bouw verordening is geen beletsel voor eigenbouwers, wel de stand van het bouwkapitaal, daar zij onder deze omstandigheden geen goedkoope wo ningen kunnen bouwen. Een verhooging van den loonstandaard zal hier tot een beteren toe stand meewerken. Spr. meent overigens dat de vrij belanglooze werkzaamheid van een vereeni ging, als hier bedoeld, 't best tot het beoogde doel zaj leiden. De heer Van der Velden meent dat wan neer particulieren evengoed als de hier bedoel de vereeniging aan kapitaal werden geholpen, zij evenzeer goede woningen zouden kunnen' bouwen. Ee Voorzitter is 't daarmede volkomen eens, maar meent dat 't moeilijk zal zijn, den eenen crediet te geven en den anderen niét; daarom is 't voor de gemeente beter, aan ëén commisssie crediet te geven dan aan particu lieren. De heer Smit zegt, dat als fiasco te scherp was, 't toch zeker was dat „Volkshuisvesting'!1 don verkeerden weg opging, waar zij, wetende dat er gebrek aan arbeiderswoningen was, toch de betere woningen ging bouwen. De heer Ris is 't er niet mee eens, dat in de Fabristraat geen woningen voor den werkman gebouwd zijn. In ieder geval zijn er door op schuiving voor den werkman betere woningen gekomen. Het .belang is vooral goede woningen te hebben en dan prefereert hij voor f2°50 of 2.75 een goede woning boven een donkere eerikamerige woning voor f 2.25 in het Kamp. Beter is dan voor meer een woning, die a,a.n matige eischen voldoet. De hoer De Groot, dankbaar dat de grieven tegen „Volkshuisvesting" hier nu eens openlijk geuit zijn, verdedigt haar daartegen. Het doel met het bouwen der woningen in de Fabristra it was vso ral het ideaal te geven van eene zoo goedkoop mogelijke behoorlijke arbeiderswoning. Behoudens een enkele fout is men daarin vrij wel geslaagd. Beneden f 2.is geen goede wo ning te bouwen. De woningen in de Fabristraat kwamen overigens door opschuiving o>ok den arbeiders ten goede. De mogelijkheid de waarborgssom te vergroo- ten beslaat niet; de menschen die tot dit doel iets kunnen of wiilen missen zijn zoo weinig talrijk. Het ideaal van een werkmanswoning meet overigens hoog gehouden worden. Tegen liet idee van kazernebouw zal de yereeniging zich zoo lang mogelijk verzetten, ten spijt van hetgeen de Voorzitter daar zóoeven opmerkte, zal zij aan de uitvoering van dat systeem niet meewerken. De heer Van der Drift kan in beginsel met dit voorstel niet meegaan ook om het ge ringe waarborgkapitaal. Hij meent, waar „Volks huisvesting" reeds gelegenheid heeft gehad in een practische prijsvraag mede te dingen en nu weder aan een dergelijke prijsvraag meedoet, men eerst de uitkomsten van dien practischen wedstiij moet afwachten alvorens nieuw kapi taal toe te staan. De heer Smit, hoewel hij veel wat de heer De Groot zeide, kan onderschrijven, meent toch te mogen zeggen, dat „Volkshuisvesting" haar doel is voorbijgestreefd, te voorzien in don woningnood; zij heeft slechts laten zien hoe men een mooie woning kan bouwen. iDe heer De Bruin meent, dat bij de wonin gen in de Fabristraat te veel luxe is tentoonge spreid. Zij zijn voor den werkman te duur. De werkman kan slechts van zijn loon aan huur besteden en dus bij het loon dat bij in den regel geniet, hoogstens slechts f2.50 ver wonen Hij meent dat de huren thans over het geheel te hoog zijn; 't is de gouden tijd voor de huisjesmelkers. Kan hij dus de ze kerheid krijgen, dat niet gebouwd wordt tot een huurprijs hooger dan f2.50, dan kan hij wel met dit voorstel meegaan. Maar hij stelt zich de vraag als de gemeente een vertegen woordiger heeft in het bestuur van „Volkshuis vesting", welke macht heeft hij dan; maakt hij werkelijk deel uit van het bestuur en heeft hij recht aan de stemming deel t© nemen? De Voorzitter antwoordt, dat de gemeente door een bestuurslid en commissaris in „Volks huisvesting" kan vertegenwoordigd zijn, maar tot heden is van dat recht nog geen gebruik gemaakt Tegenover de pertinente verklaring van den heer De Groot omtrent kazernebouw, wijst hij op dat bouwstelsel gelijk 't in Duitschland be staat en ook hier in enkele instellingen gezien wcröt; voor Schiedam aclht hij het hoog wonen nog niet zoo verwerpelijk. De beer D e Groot betwist, dat er bij de woningen in de Fabristraat te groote luxe is betracht. De luxe daar aangewend, kan hoog stens den huurprijs met 8 ct. per week hebben doen stijgen. Heeft men er dan dat niet voor over om de woning een werkelijk vriendelijk, aardig aanzien te geven? Zegt men, dat die weningen voor den werkman te duur zijn, dan kan hij er op wijzen, dat in de Gorze een ander blok wordt gebouwd tot huurprijzen van f2.25 a. f 2.50. Maar ook doordat de woningen in de Fabristraat allen verhuurd zijn, is er een op schuiving gekomen, waardoor de werkman ge baat is. Spr. verzekert, dat de gemeente in Volkshuisvesting kan vertegenwoordigd zijn door een bestuurslid en een commissaris, die dezelfde rechten hebben als de overige bestuurs leden. De heer Gouka verzekert, dat voor de groote meerderheid der woningen door „Volkshuisves ting te bouwen f2.50 en minder als huurprijs zal gesteld worden. De heer De Groot meent, dat de woningen nog wel iets goedkooper kunnen worden, als de Bouwverordening er zich toe leent. Maar tot het kazernesysteem zal „Volkshuisvesting" met overgaan; de zeden zijn hier anders dan in Duitscbland; het ideaal van een vrije woning hier over'heerscht, zal men niet prijs geven' De heer Van der Velden zegt, dat „Volks huisvesting" voor het laatste complex woningen in de allergunstigste omstandigheden verkeert: met te groote diepte en lage prijzen. De Voorzitter herinnert aan zeker artikel van het orde-reglement, dat ieder lid slechts tweemaal over zeker onderwerp het woord mag voeren De heer R i s ac'ht 't van den heer Smit verkeerd gezien, dat hij het doel van „Volks huisvesting" alleen gelegen acht in voorziening in den woningnood: verbetering van de volks huisvesting is allereerst haar doel. De wethouder Van Westendorp blijft op aanneming van het voorstel aandringen, ge ruststellende verklaringen gevend omtrent de huurprijzen. Ook de heer De Groot spreekt in dien zin. De heer Wittkampf blijft bezwaar maken op grond van de risico bij de geringe waar borgsom. Hij wil dat het College eerst het be stuur van „Volkshuisvesting" over een hoogere waarborgsom polsen zal. De heer Van der Laan acht evenzeer het geringe vereenigingskapitaal geen waarborg voor de uitgave van vier ton. Bij de risico die de gemeente bij deze zaak loopt, kan zij evengoed zelf bouwen. Spr. is er ook vooir meer het particulier initiatief aan te moedigen. Wordt dit evenzeer aan kapitaal geholpen, dan zal 't wel zorgen woningen te bouwen die aan de gestelde eischen voldoen. De heer De Groot betwist, dat de particu liere- bouwers evengoed aan kapitaal zouden kunnen worden geholpen als de hier bedoelde vereeniging. Wel geeft het rijk door middel van de gemeente geld a 33/8 o/0) maar g6eft <jat niet aan pa .iculiere bouwers wel aan een vereeni- ging als „Vakshuisvesting", die geen winst be oogt. Maar de particuliere bouwers worden hier toch niet zóo benadeeld: Ook al kunnen zij dan met zeil bouwen, zij kunnen toch inschrijven bij de bouwwerken die „Volkshuisvesting" onder nemen zal. De heer Van der Velden wijst nog op het belang der eigenbouwers en de moeilijkheid die de geldkwestie hun oplevert. De heer Van Westendorp betoogt, dat er nog meer woningen noodig zijn dan de hoogstens 300 die „Volkshuisvesting" bouwen zaler za* dus nog genoeg voor de particuliere bouwers te doen blijven. De heei N o 1 e t moet zijn stem motiveeren tegen dai voorstel. Zooals 't daar ligt, is 't mot aantrekkelijk; de waarborgssom acht bij te gering. De heer W ittkampf stelt een amendement op het voorstel en formuleert dat na de andere opmerking van den wethouder van Financien, den heer Lagerwey, in dien zinmits het kapitaal gebracht worden op 10 o/0 Van het verstrekte voorschot. Tegen dit amendement, behoorlijk ondersteund, verzet zich de heer De Groot. Het aannemen van dit amendement .staat gelijk met niet bou wen; er is hier geen kapitaal van f30.000 bij een te krijgen iemand die zijn eigenbelang niet volstrekt op zij zet, neemt daaraan niet deel. De heer Wittkampf meent, dat als dus de geldschieters er niet voor te vinden zijn, de gemeente er zich ook niet aan wagen mag! Ee heer Gouka zal tegen dit amendement stemmen: de risico voor de particulieren en de gemeente is hier volstrekt niet dezelfde; de gemeente loopt de risico, dat als bij gebrek aan woningen zich |hier geen nieuwe bedrijven vestigen, zij met de opgespoten gronden blijft zitten en dan gaan wij vast falliet. In haar eigenbelang moet dus de gemeente het verzochte vooischot geven. 1 De heer Van der Velden merkt op, dat in Rotterdam geheel door eigenbouwers in de woningbehoefte is voorzien. Ook hier zullen zij wol bouwen als er voldoende kapitaal is. De heer an der Laan motiveert zijn stem voor het amendement—Wittkampf. Ook hij acht een waarborgsom van f20.000 tegenover een uitgave van vier ton te gering. De heer De Groot merkt op, dat de ge meente toch medezeggenschap heeft in het bé stuur en zij ieder oogenblik de woningen kan naasten. Hij meent, dat als men van den eenen kant dit in aanmerking neemt en aan de andere zij beziel' de risico die de gemeente loopt hare gronden niet in exploitatie te kannen brengen, de weegschaal ten gunste van het voorschot zal overslaan. Dc heer De Bruin stelt als sub-amendement op het amendement—Wittkampf voor, daar aan de woorden „zoo mogelijk" toe te voegen. De heer Wittkampf kan zich met die tee- vcegmg niet vereenigen; als het financieele za ken betreft, bepaalt hij zich niet tot wenschen, maar stelt hij voorwaarden, zwart op wit. De Voorzitter betoogt, dat men hier wat moet wagen, om den waarborg te hebben, dit hetgeen hier met moeite tot stand is gekomen, ook werkelijk in exploitatie zal kunnen worden gebracht. De heer Van der Drift kan wel meegaan met hel voorstelWittkampf, dat hij nog het beste acht, hoewel hij tegen het geheelè voor stel is. De heer D e Bruin meent, dat over zijn sub-amendement eerst moet gestemd worden. De heer Wittkampf betoogt dat zijn amen dement de verste strekking heeft. De heer Gouka meent, dat de toevoeging niet moet voorgaan. De Voorzitter erkent, dat het amende ment—Wittkampf den voorrang heeft. De heer De Groot merkt op, dat'bij niet aanneming van dat amendement de toevoeging „zoo mogelijk" in stemming komt. De stemmen staken over het amendement Wittkampf. Voor stemmen de heeren Van dor Drift, Van der Velden, Nolet, mr. von Briel Sasse, Wiftkampf, Bender, Van der Laan, Lager wey en Beukers. L'e verdere behandeling van het voorstel is dus opgeschorst tot de volgende vergadering. L o s wa 1. Voorstel van B. en W. tot het maken van een loswal aan de Nieuwe Haven tegenover de Schoolstraat. 1 Wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Zaterdagavondmark t. Voorstel van B. en W. betreffende het instel len van een Zaterdag-avondmarkt. De heer De Bruin stelt voor, dit voorstel aan te houden tot de volgende vergadering De heer Wittkampf meent, dat dan 'de volgende agenda te overladen zal zijn. L'e heer Smit vraagt of bij uitstel deze zaak nog tijdig in orde kan komen. De Voorzitter acht dit mogelijk. Het voorstel De Bruin wordt aangenomen met 15 -3 stemmen. Tegen stemmen de hee ren Wittkampf, Smit en Gouka. Gasfabriekenwaterleiding. Voorstel van de Financieele Commissie om B. en W. uit te noodigen te bevorderen, dat geen bindende kasbegrooting, doch een niet bindende bedrijfsbegrooting voor de gasfabriek en de wa terleiding wordt overgelegd. Om niet telkens de machtiging van den Ge- me enteiaad noodig te hebben om voor sommige posten af- en overschrijving aan te vragen, worclt overeenkomstig de voorstellen der Financieele Commissie besloten. V ooi stel van den heer F. J. Smit, inzake het uitoefenen van het fittersbedrijf door de gasfabriek; met prae-advies van B. en W. De heer Smit vraagt uitstel van dit voorstel tot de volgende vergadering, daar nog enkelen onder de burgerij zich te dezer zake wenschen uit te spreken. Daartoe wordt besloten. Drinkwaterleiding. Bespreking van de opmerkingen van den lieer de Bruin omtrent de Drinkwaterleiding. De heer De Bruin vraag, eerst het woord; hij zal kort zijn. Waar de heer Wittkampf in de vorige vergadering een les heeft willen geven door te spreken van dikke woorden, kan hg die les, hoe goed ook bedoeld, met alle goeden wil niet aannemen, omdat zij voorbarig is Want de heer Wittkampf plaatst zich op een verkeerd standpunt als hij sprekers optreden beschouwt als persoonlijk tegen den Directeur gericht. Spr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2