kende machines, waarop een matras met het borstbeeld van H. M, de Koningin geplaatst was, trok de bijzondere aandacht. Deze matrijs was geslagen van een stempel, gesneden door den eersten graveur der fabriek, den heer J. C. Wes- selius. In een keurig uitgevoerd étui werden stempel, matrijs en eenige afgietsels aan H. M. de Koningin aangeboden. Verschillende oude werktuigen, zooals vroeger in het lettergieters- bedrijf werden gebezigd en eveneens de grond stoffen waaruit de letterspecie bestaat, werden hier getoond. Door ruime gangen en trappen huizen, bereikte men de derde étage, waar door verschillende zalen, eveneens voor lettergieterij en koperen ljjnenfabriek in gebruik, met alle machines in volle werking, gewandeld werd naar de proef- drukkerjj, waar de firma haar eigen drukwerk vervaardigt en de door haar in den handel ge brachte lettertypen aan de praktijk toetst. In de groote daarnaast gelegen voorzaal was door den heer S. H. de Roos, sierkunstenaar der fabriek, eene tentoonstelling van merkwaardig drukwerk ingericht, meest op het lettergieters bedrijf be trekking hebbend, welke met groote belangstel ling door H. M. werd bezichtigd. In de machinezaal gelijkvloers werden de nieuwste werktuigen en persen aan H. M. getoond en ver klaard, waarna men, het directiekantoor wederom bereikende aan H. M. de Koningin de laatste letter proef, een prachtwerk, bevattende afdrukken van alle door de lettergieterij «Amsterdam" in den handel gebrachte lettertypen, benevens een album met talrijke afbeeldingen der werkplaatsen, aanbood. H. M. betuigde Haren dank voor al het bezich- tigde, waarna van de directie en commisarissen afscheid werd genomen en in gestrekten draf naar het Paleis werd gereden om tegen den middag wederom uit te rijden voor Het bezoek aan de Stoom- vaartmjj. mNederian d", ter bezichtiging van de «Rembrandt". Allereerst werd naar het Centraalstation gereden tot het doen van uitgeleide aan H. M. de Koningin- Moeder die te 2.27 uit de Hoofdstad vertrekken zou. H. M. de Koningin en Z. K. H. bege leidden Hunne Moeaer naar den luxetrein, voor wiens bordes zjj zich nog eenige oogenblikken onderhielden. Het afscheid was als steeds aller hartelijkst. Terwijl de trein H. M. de Koningin-Moeder naar de Residentie voerde, begaf het Kon. Echtpaar zich naar de De Ruyterkade. De Boottocht. In de reeks rijtoeren, die de Amsterdammers in deze dagen telkens en telkens weer de ge.egen- heid schenken hun Vorstennuis te huldigen, vormt de jaanykscne boottocht een geheel op zichzelf staande attractie, die duizenden en duizenden langs de boorden van het IJ doen scharen, of alle egels en grachten, waardoor het Konin klijk vaartuig passeert. Direct na het vertrek aan het station, werd, zooals wjj zeiden, naar de Ruyterkade gereden, waar aan een der steigers H.M. en Z.K.H. zich met gevolg aan boord bega ven van de nieuwste en grootste booten van den Havenstoombootdienst, de salonboot No. 9. Het lenige vaartuig scnitterde in het zonlicht, dat weer even was komen breken door de met regen drei gende grauwe wolken. Bloemen en planten vorm den een traai-kieurige waaidige versiering en in den top flapperde op den fnsscben bries de Ko ninklijke Standaard. Over het Y dreven snel heen en weer schietend veel vlugge booten, terwqi een donkere grauwe monitor als een trouw wachter voor de Oosterdokssluis lag. Wat een moei ge zicht die breede stroom, om baard met een reuzen- krans van helkleurig gepavoiseerde schepen. Wel dra stoomde het vaartuig op. Onder de hoezee's der duizenden aan de oevers en der evenzoovele honderden, die op de schepen hun brood vinden. Terwijl de schepen met de driekleur, die zij zoo fier hoog houden op den Oceaan saluut brengen, stevent het vaartuig, snel glqdend over het rim pelend water naar de Oostelyke Handelskade, waar de etablissementen der maatschappij «Neder land" zijn. Daar ligt fraai, atgeteekeud tegen de donkere silo's de «Rembrandt", een schip nauwe lijks een jaar in de vaart. Het rust nu om spoe dig weer de rjjke lading in te nemen om de pro ducten onzer nijverheid naar den Oost te brengen. In October 190ö deed het dit voor de eerste maal. D«ze moderne Oost-Indievaarder meet niet minder dan 58u0 ton bruto en is ontegenzeggelijk het mooiste schip dezer stoomvaartmij. Zijn gezag voerder is kapitein D.Hubert. Juist op tijd meerde de boot langszij den grooten kolos, die weldra door de Koninklijke Bezoekers werd bestegen. Middendeks bevonden zich de directeuren, com missarissen en hoofdambtenaren der maatschappij. De oudste der directeuren, de heer L. P. D. Op ten Noort, stelde zijne medebestuurders voor, n.l. de heeren C. A. den Tex, J. B. A. Jonkheer, directeuren, Jhr. P. Hansen, S. P. van Eeghen,' A. K. F. R. van Hasselt, J. G. C. A. de Vogel] P. E. Tegelberg, Jhr. Jbr. C. H. A. van der Wijk' en mr. J. C. de Vries, benevens de heeren S. Bakker, inspecteur en L. Burger, ingenieur der maatschappij. Na een korte verwelkoming door den directeur, werd een wandeling over het schip aangevangen. Daarbij drukte H.M. meermalen hare bewondering uit voor de grootsche inrichting en de vergevorderde scheepstechniek. Het bezoek dunrde slechts kort, waarna H. M. zicb naar den hangsteiger begaf, om den tocht door den haven te vervo gen. Het geheele etablissement der stoomvaartmaatschappij «Nederland", benevens die der overige maatschappijen, was schitterend gepavoDeerd, hetwelk aan het toch al reeds zoo kleurige haventafereel een ongewone levendigheid gaf. In de stad. Als het Koninklijk gezelschap de «Rembrandt" verlaten heeft, stevende de boot naar de stadswa- teren. Door de Oosterdokssluis en het Oosterdok wordt opgestoomd naar de Nieuwe Heerengracht en Binnen en Buiten Amstel. Overal langs de kaden het vrooljjk getier van een drukke enthou siaste menigte, die voortdurend gejuich doet op laaien en aan de Vorstelijke gasten der Amstelstad wuivingeu en groeten ontlokken. Op den Amstel was een heele eigenaardige drukte veroorzaakt door de vele werrhy's, motorbootjes, etc. door de leden der verschillende daar gelegen roei- en zeil verenigingen op den stroom gebracht. Al die ranke bootjes, licht over het water glijdend, voort geduwd door een paar krachtige roeispanen of die wel door het water vliegende motorbootjes, krachtig de golven doorsnijdend, maakten op het breede water en schoon effect, waardoor de aanblik hier weer zoo gansch anders was als in de oude deftige grachten tusschen de oude huizenstapels. Omstreeks 4.45 werd de Sarphatikade bereikt, waarde Konink lijke louristen met hun gevolg debarqueerden. Spoedig voerden de galakoesten H. M. en Z. K. H. naar het Paleis, waar men precies vjjf uur arri veerde. Alom iangs den weg weer die vijfvoudige menschenhaag, eenvoudig groetend of enthousiast juichend. De Gemeenteraad is hedenavond aan het diner ten Hove genoodigd. Emma Kinderziekenhuis. Ten 10 ure in den morgen werd door H. M. de Koningin-Moeder uitgereden, om het aange kondigde bezoek aan bovengenoemd kinderzieken huis in de Sarphatistraat te brengen. In de nieuwe afdeeling voor de Polikliniek, welke voor deze gelegenheid met bloemen en planten versierd was, werd de Hooge bezoekster ontvangen. Alvorens de heer I. W. H. Crommelin, president, zjjn mede bestuursleden voorstelde, werd Haar, in den vorm van een bouquet rozen met lila linten, door de jonge juffrouw S. van Lennep een kleine bloemen hulde gebracht, welke met eenige minzame woor den aanvaard werd. Bjj de ontvangst waren eveneens tegenwoordig de directrice mej. H. van Lennep, de geneesheer-directeur jhr. dr. S. de Ranitz, de plaats-vervangende geneesheer-directeur jhr. dr. E. J. de Ranitz welke allen eveneens van het bestuur deel uitmaken, benevens de doctoren en geneeskundigen aan de inrichting verbonden, waaronder prof. P. K. Pel, prof. J. YV. K. Tilanus, dr. M. Juda, prof. H. Burger, dr. Cornelia de Lange. Nadat behalve de nieuwe polikliniek ook de zuigelingen-afdeeling bezocht was, kwam het eigenljjke hoofdgebouw aan den beurt, waarvan eenige ziekenzalen met een bezoek vereerd werden. H, M. werd op den tocht door het gebouw door het bestuur rondgeleid en vertoefde enkele oogen blikken bij verschillende patiëntjes, welke zjj met eenige vriendeljjke woorden toesprak. Na in de geheele inrichting ruim een uur aanwezig te zjjn geweest, werd, nadat H. M. van allen hartelqk afscheid had genomen en Haar bjjzonderen dank had betuigd, weer in de rjjtuigen plaats genomen, om zich te begeven naar Het Zeemanshuis, aan het Kadjjksplein, waar H. M. te ongeveer kwart over elven arriveerde. Nog versch ligt het feest ter herdenking van het 50 jarig bestaan van deze hoogst nuttige inrichting in het geheugen. Van de zeevaartschool en het Zeemanshuis te verhalen zou dus overbodig zjjn. De ontwikkeling en verbetering van het Huis, onder de energieke leiding van den tegen woordigen directeur, den heer G. H. Lotze, die zich met meer dan gewone toewjjding aan de onder zjjn beheer staande inrichting geeft, werd eenige weken geleden uivoerig in het licht gesteld. Ook thans weder was ter eere van het Kon. Bezoek, onder leidingvtan den heer Lotze, een zeer mooi en passende versiering in de vestibule aangebracht. De buste van Willem III in een zjjhoek der vestibule Staande, was mede met groen omgeven, terwjjl het standbeeld van De Ruyter, recht tegenover den ingang, door kleine oude kanonnetjes was geflan keerd, tevens waren daarnaast aan een muur pieken etc. aangebracht. In de eetzaal voor stuurlieden, eveneens met groen en planten ver sierd, werd H. M. de Koningin-Motder ontvangen door het Bestuur, welks leden, o.a. jhr. W. Six en J. Vink, door den voorzitter, baron A. J. van Geen, werden voorgesteld. Eveneens waren aan wezig de heeren A. E. Dudok van Heel, voor zitter der afdeeling Amsterdam van den Chr. Zeemansbond, en de directeur G. H Lotze. Baron van Geen leidde daarop H. M. door het gebouw en liet haar de verschillende zalen, zooals de eetzaal voor matrozen, de kamers voor de interne leerlingen, de keuken zien. H. M. toonde zich zeer belangstellend en drukie haar voldoening uit over de wjjze, waarop de zeelieden in dit gebouw gehuisvest worden. Een typische aanblik leverde de ruime binnenplaats op, waar circa 30 jongens van de Zeevaartschool waren opgesteld, welke allen, toen H. M. op de plaats verscheen, eerbiedig salueerden. Nadat H. M. dank had betuigd en van alle bestuursleden had afscheid genomen, werd om bij twaalven de terugtocht langs Prins Hendrikkade en Damrak naar het Paleis onder nomen, waar H. M. te ruim twaalf uur aankwam, luid toegejuicht door de menigte welke zich langs den weg en vooral op den Dam had verzameld. Offlcieele berichten. Bij Kon. besl. van 21 dezer zijn in den Raad van Nederlandsch-Indië benoemd: a. tot vice-president, D. F. W. van Rees, thans lid van dien raad; i b. tot lid, mr. J. G. Pott, thans directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Neder landsch-Indië, én 1 c. met ingang van 5 Mei a.s. tot lid, R. H Ebbink, thans resident van Soerabaja. Bij Kon besl. van 19 Februari is de heer II. Spakler, consul-generaal der Nederlanden te Sin gapore, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. 1 Bjj Kon. besl. van 21 dezer is, ter belooning van eenig personeel der Koninklijke Parketvaartmaat- schappjj in Nederlandsch-Indië, dat deelgenomen heeft aan de expeditie naar Celebes in 1905; lo. benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, de gezagvoerder A. Smits, en 2o. bepaald, dat bjj afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de eerste-stuurlieden K. J. Westerhof en F. W. J. G. de Vries, alsmede de eerste-machinist R. Tannenbaum. Koningin Wilhelmina-fonds. Verschenen is het jaarverslag over 1907 van het Koningin Wilhelmina-fonds, vereeniging tot onder steuning van behoeftige Nederlanders te Hamburg, Altona, Wandsbek en omstreken. Het fonds bestaat nu 15 jaar. Aan ondersteuningen werd verleend een bedrag van 2173.30 mark. Er is een nadeelig saldo van 70.05 mark. stelling, sprak ongeveer H. M. volg ik steeds de verschillende voorvallen, die in den bond plaats hebben en het is me aangenaam de heeren hier gezien te hebben. Malaise en Spoorwegontvangsten. De ontvangsten gedurende de Paaschdagen aan de loketten der H. S. M aan het Centraal station te Amsterdam bedroegen dit jaar circa vijf duizend gulden minder dan in 1907. De S.S. zal alles in bet werk moeten stellen» om dit jaar een dividend van vier procent uit te kunnen keeren, terwjjl de aandeelhouders der H. S. M. het waarschijnlijk met wat minder zullen moeten doen. (Centr.) Protest tegen Zola. Bjj den heer Draper, secretaris van den Njjmeeg- schen Volksbond, zjjn nog een aantal betuigingen van adhaesie ingekomen op het protest tegen Zola- huldiging, uitgebracht door den Njjm. R. K. Volks bond en de Kath. Gezeilenvereeniging. De opgaat n «De Geld." bevat niet minder dan 50 vereeni- gingen, waaronder een met 1200 en een met 3000 leden. Koninklijk bezoek aan Utrecht. Naar het «Centr" verneemt, zal H. M. de Konin gin vermoedelijk het volgend jaar een bezoek aan Utrecht brengen. De Noordzee. Reuter seint uit Berljjn Heden is op het ministerie van buitenlandsche zaken de overeenkomst betreffende de Noordzee onderteekend door von Schön, den Duitschen mi nister van Buitenlandsche zakensir Frank Las- celles, gezant van Engeland; Cambon, gezant van Frankrjjk Hegermann, gezant van Denemarken graaf Taube, gezant van Zweden, en baron Gevers] gezant van Nederland. Over den tjjd van open baarmaking zal later een beslissing worden geno men. Zaakgelastigde in Portugal. Uit Lissabon wordt gemeld, dat als diplomatiek vertegenwoordiger van Nederland bjj het Portu- geesche hof, ter vervanging van wjjlen jhr. mr. van Ejjs, besiemd zal worden minister-resident mr. W. Doude van Troustwyk, voormalig secretaris generaal der te 's-Gravenhage gehouden Tweede Vredesconferentie. Mr. Doude zou dan te Lissabon optreden als zaakgelastigde, met den persoonljjken titel van ge zant. Art. 171 der Grondwet Naar ons wordt medegedeeld, zal op 1 Mei te Utrecht de jaarvergadering gehouden worden van de Vereeniging tot handhaving van het christ.-hist. karakter der natie, in welke vergadering dr. P. J. Kromsigt, predikant te Rotterdam een rede zal hou den over het onderwerp; Frankrjjk's voorbeeld of art. 171 der Grondwet. Congres der S. D. A. P. Naar wjj vernemen, is in de geheime zitting van het congres der S. D. A. P- het Koninkljjk bezoek aan Zaandam ter sprake gekomen. De Koüingin had nameljjk den wensch uitgesproken, dat er tjjdens haar bezoek aan Zaandam, voor Haar gele heid zou zjjn eens te spreken met de verschillende raadsgroepen. In de geheime zitting der S. D. A. P. nu is de vraag aan de orde gesteld, of de socialistische raadsfractie ook eventueel zich bjj H. M. zou laten aandienen. Besloten werd, dat de raadsleden, de heeren Duys en Prins, dat niet zouden doen. Als n staaltje van de eigenaardige vrijmoedig heid van den heer Duys vermelden we nog, dat deze, toen hjj als raadslid werd uitgenoodigd voor het offlcieele diner, geantwoord heeft, dat hjj daarvoor moest bedanken, maar dat hjj het zeer op prjjs zou stellen, indien zjjn portie van het diner hem werd thuis bezorgd. (Tel.) R. K. Volksbond. Op de in het Paleis te Amsterdam gehouden audiëntie door H. M. de Koningin voor particuliere commissies waren o. m. tegenwoordig het Centraal Bestuur en de afdeeling Amsterdam van den Ned- R. K. Volksbond, bestaande uit de heeren W. Pas- stoors, J. W. Smit, B. Lammers en Jac. Snijders. De heer Passtoors stelde de verschillende heeren aan H. M. voor en bracht de landsvrouwe namens den bond eerbiedige hulde. Ook deelde de heer Passtoors mede, dat de bond dit jaar zjjn 20 jarig bestaan heeft gevierd, en dat de bond evenals alle organisaties, moeiljjke tjjden heeft beleefd, tengevolge van de algemeene werkloosheid, maar ondanks alle möeiljjkheden mag de Ned. R. K. Volksbond zich in voortdurenden bloei verheugen. Ten slotte dankte de heer Passtoors H. M. voor de belangstelling, die de bond steeds van Haar en de Koningin-Moeder heeft mogen ondervinden. H. M. sprak tot.de deputatie eenige woorden, daarbjj met belangstelling vragende naar het aantal leden en afdeelingen van den bond.Met veel belane- Het kiesrechtrapport. Dat men zich niet overal in de afdeelingen der Kiesvereenigingen het hoofd breekt met de beant woording der vragen naar aanleiding van het kiesrechtrapport gesteld, bljjkt uit het antwoord door de afdeeling Ojjen der kiesvereeniging in het district Gravewant, naar men verneemt, zou die afdeeling aan den voorzitter der kiesvereeniging Grave geantwoord hebben, dat zjj met belangstel ling kennis genomen heeft van de vragenljjst naar aanleiding van het kiesrechtrapport gesteld, dat zjj ten hoogste den jjver van het Bondsbestuur voor eene goede oplossing van die gewichtige kwestie waardeert, maar zich de vrjjheid veroorlooft als hare overtuiging uit te spreken, dat aangezien men al meer dan een halve eeuw met die kwestie is bezig geweest, er alle reden is om ze voorloopig een tjjdje te laten rusten, om de aandacht ook voor een tjjd op nog meer gewichtige belangen te vestigen, als daar zjjn bevordering van het land- bouwbedrjjf en de welvaart van den boerenstand vermindering van belastingdruk door bevordering en ondersteuning van de nationale industrie en door overbrenging van een deel onzer financieele lasten op de buitenlanders die in ons land een winstgevend afzetgebied vinden voor hunnen handel en njjverheid; als ook op de verheffing van het zedeljjk gehalte der bevolking door handhaving en verscherping der strafbepalingen tegen de zede loosheid. De afd. Ojjen acht het daarom noch gewenscht, noch noodig dat de Bond zich voor eerst over de regeling van het kiesrecht uitspreke. (N. Br.) Congres voor Kinderbescherming. Tjjdens het congres voor Kinderbescherming is in de zalen van Pulchi Studio een tentoonstelling geopend van kinderspeelgoed, -kleeding, -verpleging enz. Deze tentoonstelling, die tot 25 dezer geopend bljjft, bevat het nieuwste op het gebied der ver zorging van het jeugdige kind. Men vindt er mo derne »baby-boxes" bedjes, reformblauses, prac- tisch en stevig .speelgoed, terwjjl ook de voeding en medische behandeling van het jonge kind niet vergeten is. Er is een model-kinderkamer met Iröbel-gerei, een couveuse, een groote collectie kindermeel en andere voedings-praeparaten, een nieuw model van verband, vele foto's van voor werpen en inrichtingen op het gebied der kinder- bescherming hier en elders. In één woord, wie belangstelt in het lief en leed van 't kind zal op deze tentoonstelling veel kunnen leeren. Vrjjdag middag zal er in de congreszaal voor bezoekers der tentoonstelling en congresleden door mej. Louise den Hollander een openbare les wor den gegeven in het zingen van klein-kinderliedjes en kinderspelen op muziek. Het jnbilé van den Paus. In de maand Mei zal onder leiding van mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, een comité van eenige achtenswaardige Katholieken, namens alle Katholieken van Nederland, aan Z. H.' den Paus hunne eerbiedige gelukwenschen en offergaven aanbieden ter gelegenheid van het 50 jarig Priesterfeest van Z. H. Het comité zal bestaan uit 4 leden uit ieder bisdom, nameljjk Aartsbisdom UtrechtDe heerenJhr. mr. P. J. A. A. M. van Nispen tot Sevenaer, lid der Gedep. Staten van Gelderland, te Arnhem, president. Jhr. L. Bosch van Nieuw-Amelis weerd te Bunnik. G. R. V. Schaepman te Zwolle. R. S. H. Visser, lid der Prov. Staten van Fries land, te Sneek. Bisdom HaarlemMr. F. Th. Westerwoudt, Staatsraad i. b. d. te Amsterdam, president. Jhr. P. von Fisenne, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Rjjswjjk. J. J. G. Baron van van Voorst tot Voorst, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal te 's-Gra venhage. Mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, geheim-kamerheer van Z. H., lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal te Amsterdam. Bisdom 's BoschJhr. P. J. J. s. M. van der Does de Willebois, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal en burgemeester van 's Bosch» president. H. Eras te Tilburg. w. J. s. Prinzen, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Helmond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2