82" Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kunst en Letteren. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Bnrsrcrlijke Stand. Scheepvaart. Ajnsterdamsche Effectenbeurs Af'" 93% dat, wanneer er gebeurtenissen mochten plaats grijpen, die het territoriale status quo van de( aan de Noordzee grenzende gebieden bedreigde, de mogendheden, die het verdrag onderteekenden zich met elkander in verbinding zullen stellen om te zamen maatregelen te beramen, ten einde het eens te worden over maatregelen, welke zij tot in stand houding van het status quo wenschelijk achten- Reuter seint uit Parijs De ïTemps" geeft zonder terughouding haar goedkeuring te kennen aangaande de bepalingen betreffende de Noordzee en de Oostzee De over eenkomst is voor Nederland, Zweden en Denemar ken ontegenzeggelijk van waarde. De Hollanders zullen er een bewijs in zien van de goedgezindheid der Duitsche politiek te hunnen opzichte, welk bewijs sommiger ongerustheid zal wegnemen. De «Temps" besluit, dat de uitstekende bedoelingen waarschijnlijk een heilzamen invloed op de be raadslagingen zullen hebben. De beide overeen komsten zijn niet veel anders dan bewijzen van goeden wil. maar zjj zullen er toe bijdragen den vrede in Europa te handhaven. Volkshuisvesting. Door het bestuur van de Vereeniging „Handel drijvende Middenstand" is een adres aan den Raad dezer gemeente gericht verzoekende hét voorstel van B. en W. in zake de Vereeniging „Volkshuisvesting" niet aan te nemen, om over wegingen in de bijgaande memorie van toelichting nedergelegd. In dt memorie van toelichting worden de vol- gentfe gedachten ontwikkeld: Gaarne wordt erkend, dat hier ter stede wo ningnood is, doch adressanten vragen zich af, of hier op zulk een manier in voorzien moet wor den of niet even goed het particulier initiatief daar toe kan gebezigd worden. Wanneer particuliere bouwers evenzoo in een gunstige positie worden gesteld om tegen 33/s o/o rente aan kapitaal te komeh, zoudeh zij mih- stens even goed wellicht nog beter dan de Ver eeniging „Volkshuisvesting" aan het gestelde doel kunnen beantwoorden. Zij meenen er nog op te moeten wijzen datwanneer zulks gebeurde hét risicc. voor de gemeente niet zoo groot zou be hoeven t° zijn, wanneer zij het daarvoor verstrekte, geld in hypothécair verband gaf. Van dit standpunt uitgaande kan men zeker ook bogen op meer succes voor onzen Handel- drijvenden Middenstand, een zeker deel der bur gerij, eigenbouwers, zouden dan in de gelegenhéid zijn iets te kunnen verdienen wat bij de vereéni- ging „Volkshuisvesting" vrijwel is uitgesloten en zi er zeker zal dan ook de Schiedamsche arbei der daaraan zijn geld kunnen verdienen. lei. slotte betoogen adressanten, dat waar de laatste jaren de Handeldrijvende Middenstand toch al gevoeltig wordt getroffen door coöperatieve instellingen hier ter stede en zij vreezen, dat door het aannemen van het voorstel van B. en W. weer een ander deel van dien stand schade zoude leiden, het bestuur van de vereeniging „Handeldrijvende Middenstand" gemeend hééft, op bovengenoemde gronden den Raad beleefd maar dringend te verzoekën, het voorstel van B. en W. niet goed te keuren, maar de wenschelrjkheid uit te spreken „dat de gelegenheid open gesteld zal worden aan particulieren goedkoop geld te verschaffen." Gemeenteraad. Aan de agenda van de vergadering van den Raad van Dinsdag 28 April is toegevoegd 20. Adres van A. Timmermansom in-koop te mogen ontvangen een terrein aan de Prins Mauritsstraat, tegenover de school, over een gevellengte van üjp 33 M., aanvangende 32 M. uit de Nassaustraat diepte 22 M. met praeadvies van B. en W. Gemeentezaken. B. en W. stellen, naar aanleiding van het voor stelSmit, aan den Raad voor de Buitensluis «Koningin Wilhelmina Sluis", de brug over die sluis «Koningin Wilhelmina Brug" en het plein ten westen van de siuis «Koningin Wilhemina Plein" te noemen. Den Raad wordt voorgesteld aan den heer A. Timmermans een stuk grond aan de Prins Maurits straat, voor den bouw van beneden- en boven woningen, te verkoepen, tegen den prjj3 van f 8 per M2. Voorts stellen B. en W. den Raad voor een perceel bouwgrond, ter grootte van ongeveer 1700 centiaren, gelegen ten westen van de Bejjerland- sche straat en begrensd door de Goereesche en Rozenburgsche straat, te verkoopen aan den make laar J. F. W. Meijer, voor de som van f 7 per M2. Op dezen grond zullen arbeiderswoningen ge bouwd worden. Ned. R. K. Volksbond. Wjj herinneren onze lezers, leden en donateurs van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schiedam, aan de maandvergadering met herstemming voor de bestuurskeuze en prjjsuitdeeling voor de teeken- school welke morgen (Zondag)middag half een in de Bondsgehoorzaal wordt gehouden. Melchers Wzn., den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar bjj genoemde firma in dienst trad. voor B ij h e t t e 's-G ravenhage gehouden examen voor onderwijzeres slaagde o.m. mej. L. P. Dekker van hier. Gisteravond k w a r t v o o r t w a a 1 f is van een sleeperswagen, beladen met hardsteenen zerken, op de Koemarktbrug een der wielen ge broken. Er ging een uurtje met heen om de lading op een ander voertuig over te brengen. Den 4 n Mei a.s. hoopt J. F. C. M i d d e n- dorp, baas in de distilleerderij van de firma J. J- UIT DELFT. Uit Delft wordt ons gemeld Er is een wijziging gekomen in het programma van het Lustrumfeest van het Delftsche Studenten corps. Het steekspel zal den 2 Juli worden gehouden. Herhaling daarvan beeft plaats 3 Juli. Het gebaren spel wordt 1 Juli 's middags gehouden, 3 Juli 's avonds is er vermoedelijk een herhaling van deze uitvoering. Toonkunst. Die Schöpfung. Onder de onsterfelijke werken op muzikaal ge bied, behoort zeer zeker wel Haydn's „Schep ping." Hoeveel honderden, ja duizenden malen zal dit werk, sedert zijn eerste opvoering te Wee- nen in 1799, niet ten gehoore zijn gebracht, en telkens blijft het een genot naar die heerlijke reine muziek te mogen luisteren. In Haydn's „Schep ping" toch ontmoeten wij een welbehagen in de natuur en in hare duizenderlei openbaringen, dat ons warm aandoet. De uitvoering van dit meesterwerk door onze Tconkunst-afdeeling gisteren-avond in „Musis Sa crum" gegeven, mag een welgeslaagde heeten, die van het begin tot het einde boeide, een uitvoe ring die in hooge mate verzorgd was en op ons een grooten indruk maakte. De uitvoering ge schiedde met begeleiding van strijkorkest en pia no en met meewerking van mevrouw Vogel'Van Vladeracken (sopraan) en de heeren M. J. Buys (tenor) en Th. Wouterfood (bas), als solisten. Innig en fijn van toon droeg de sopraan hare re citatieven en aria's voor. Vooral „Nun beut. die Flur," en „Auf starke'm Fittige" muntten uit door geschoolde heerlijke voordracht. Ook het duett van Adam en Eva in het laatste gedeelte was bizonder mooi. De tenor deed zijn best en had goede ©ogenblikkenover het algemeen is zijn orgaan frisch en zuiver, ofschoon zijn hooge tonen wel eens wat benauwd klonken. Bij voort gezette. studie twijfelen wij er niet aan of deze zangei zal bljjken, bij het heerschende gebrek aan tenorsolisten, een kracht te zijn die op veel con certen met succes zal kunnen optreden. Aan onzen jeugdigen stadgenoot, den heer^Th. Wc.uterlood, een bizonder woord van lof. Hoe schoon zong hij o.a. de arias „Rollend in Schaü- menden Wellen" en „Nun scheint in vollem glan- ze", en hoe mooi en bescheiden klonk zijn stem in het duett (Adam en Eva). Waarlijk dat belooft veel' voor de toekomst. Een flink klankrijk or gaan, gepaard met goede vocalisatie en veel zeg gingskracht, dat zijn de elementen die den goeden zanger vormen en deze zijn bij den heer W. in ruim-) mate aanwezig. Zeker zoo nu en dan kan zijn voordracht nog wat warmer en gevoeliger zijn, maar door volhaiSende studie, onder goede leiding, zal hij zeker een flinke hoogte bereiken op het pad der kunst en met eere gerangschikt kunnen worden onder het getal onzer goede Ne- derlandsche baritons. De koren klonken frisch en zuiver en er waren vele bizonder fraaie momenten. De begeleiding van het orkest door leden van „Symphonia" van Rotterdam was goed verzorgd en sloot volkomen aan bij den zang van solisten en koren. Ook aan deze heeren een woord van warme hulde en waardeering. Insgelijks aan den pianist, den heer Limbath, die door zijn accuraat pianospel de uitvoering hielp opluisteren. Ten slotte eere den man die wel het grootste aandeel in het welslagen dezer goede uitvoering had, den Directeur, den heer Georg Rijken, die met vaste hand orkest en zangers leidde en tot bezieling wist te brengen. Ongelukken. Te Valkermond (Gr.) is Don derdagmiddag het 4-jarig zoontje van H. Spier in het hoofddiep, te water geraakt en jammerlijk verdronken. Bij Kropswolde is de 43-jarige zoon van den heer V. onder een kar geraakt en gedood. Noordpoolvaarder. Men meldt uit IJmnidenSedert gisteren ligt in het Noordzee kanaal als bijlegger de Fransche Noordpoolvaarder «Jacques Gautier", die op gunstig weer wacht voor de verdere reis. Eerst was de schoener wegens het slechte weder Vlissingen binnengevlucht en na verscheiden dagen wachten in zee gestoken. Het scheepje zal nog Bergen in Noorwegen, aan doen, en van daar naar de Karazee, de zee van Barends en Nova Zembla zeilen. De drank. Te Musselkanaal (Gr.) is de tim mermansknecht R. ten gevolge van onmatig jene- vergebruik gestorven. Kievitseieren. De aanvoer van kievitseie ren bedroeg te Leeuwarden gister 6 a 7000 stuks. De inkoopsprijs wisselde van 15 tot 17 cent per stuk. Met de noorderzon vertrokken. De kassier en commissionnair in effecten J. A. V. te Alkmaar, die door de rechtbank in staat van faillissement is verklaard, schijnt met de noor- dtrzon te zijn vertrokken. Sneeuw. Gisteren heeft het te Londen en op andere plaatsen in Engeland tamelijk zwaar ge sneeuwd. De courses te New Market moesten wegens het slechte weer worden uitgesteld. Op sommige plaatsen lag de sneeuw vijftien centi meters hoog. Va rider bilt te Be r lij n. William Vander- bilt, hoofd van de bekende Amerikaansdhe milli ard aiisiami lie, is Zondag te Berlijn aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het hotel Bristol. Hij ontving een Berlijnsch journalist, wien hij een en ander meedeelde over het doèl van zijn reis. „Ik ben met mijn familie alleen maar voor mijn pleizier in Ide hooldstad. Het is een soort mode bij ons geworden, de Paschen in Berlijn door te brengen naar het scihgnt, want in liet vreemdelingenboek heb ik de namen van een massa bekenden gezien." De vrouw van Vanderbilt, de sdhoone dochter van senator Fair, uit Californië, vergezelt, als gezegd, haar gemaal, en (het oudste dochtertje, dat op een kostschool fe Mundben is, kwam Zondag te Berlijn aan. De familie blijft 10 dagen te Berlijn. De eerst 30-jarige William is een groot sportman en amuseert zich vooral met de auto mobiel. Een ongeluk. Bij Trondhjem is aan Huit- feidt, Noorsch militair attaché te Berlijn, een ern stig ongeluk overkomen. Op een tocht op sneeuw- st boenen, viel hij van eene steilte, waarbij zijn sueeuwstok hem in het onderlijf drong. De wond werd zeer bedenkelijk geacht. De Katholiekendag en de Pers. De «Nieuwe Haarlemscne Courant" verneemt uit goede bron, dat het hoofdbestuur van den Katholieken dag besloten hee't ook de niet-katho- lieke pers in den vervolge tot de vergadering zal worden toegelaten. De moordaanslag te Arnhem. Men meldt ons uit Arnhem Het ongelukkige jongentje is nog in leven, maar verkeert in zorgwekkenden toestand. Een nieuw sanatorium. De «Vereeniging tot Christelijk hulpbetoon aan tuberculose Ijjders". tellende 3000 contribuanten, heeft besloten te Harderwijk een Sanatorium te stichten, dat nog dit jaar de eerste ljjders kan opnemen. Van een wissen dood gered. Men schrfjit ons uit St. Filipsland Tijdens den bevigen wind, die hier van morgen circa 9 uur heerschte, zou schipper C. v. d. Berg een reiziger per zeilboot over den eenige honder den meters breeden Mosselkreek brengen. Een paar honderd M. uit den wal schuurde een der zwaarden van het ranke vaartuig op een zand plaat; de wind sloeg in bet zeil en in een mini mum van tjjd sloeg de boot om en worstelden de beide inzittenden tegen de hooge golven. Gelukkig voelden ze spoedig grond, doch stonden, omdat het water wassende was, algauw tot de schouders in het water. Gewis zouden ze er het leven bij ingeschoten hebben indien C. Faasse en J. Verwijs op het angstig hulpgeroep niet spoedig met een andere boot er opuitgegaan waren om de beide schipbreukelingen uit hun benarde positie te redden, dat hun dan ook gelukte. Men seint ons uit Haarlem De «Nieuwe Haarlemsche Courant" meldt, dat de toestand van mgr. B. Dankelman deken, ka- nunink en pastoor te Haarlem (H. Joseph) niet vooruitgaande is. De zwakte en bewusteloosheid houden aan. Men seint ons uit Ginniken De burgemeester van Ginniken, H. E. baron van der Borch, is gisterochtend te 14 uur op 60 jarigen leeftjjd overleden. De overledene was sinds 16 April 4881 burgemeester dezer plaats. MADRID. 24 April. De handels- en flnancieele toestand te Barcelona moet, volgens sommige bladen i moeilijk zijn, en er moeten stappen zijn gedaan bjj de regeering, opdat deze baar hulp verleene, ten einde hierin te voorzien. Het gerucht liep 's avonds in de wandelgangen van de Kamer, maar moet onder voorbehoud worden aanvaard, dat een Madrileensche bank, waar men den naam verzweeg, aan de flnancieele instel lingen in Madrid zou hebben doen wetem dat zjj, uit hoofde van de onlangs plaats gebad hebbende faillissementen in Barcelona, weigerde om eenig effect, uit die stad afkomstig, te accep teeren, zoolang daar de abnormale toestand zou duren. Geboren: 23 April. Catharina, d. v. J.Brink man en C. Buytelaar, Spinhuispad. Overleden: 23 April. Laurens Jonk, oud 5 mnd. Ged. Broersvest. Binnengekomen schepen. 25 April ss. «Vlieland", kapt. H. M. L. Ouden dijk, van New Castle, geladen met 3.400.000 K.G. steenkolen, ligplaats Oo«terhaven, Vertrokken sehepen. 25 April schoener «Democraat", kapt. A. de Jong, met flesschen, naar Londen. Leith, 25 April. Vertrokken ss. «Gelderland", kapt. J. Tiscar, met steenkolen naar Schiedam. van Zaterdag 25 April. Staatsleeningen. NEDERL. Ned. W. S. Obl.3 dito dito Cert3 dito dito Cert2 HONGAR. Obl. Goudl. '81/93 4 L. 1892—1904 O. .4 OOSTENR. Oblig. in Papier 5 dito in Zilver Bel. vr. Kron. 14 PORTUGAL. O. Tabaksmonop 4 Obl. Ie serie3 RUSL. 5-j. Schatk. bilj. '04 5 Obl. 1906 frs. 500 O. Iwang. Dombr. 4 Obl. Nicolai 67/69 20. 4 Obl. Nicolai 67/69 100. .4 Zuidw. Z. R. 125 4 dito 8/90 G. R. 625 bij Hope 4 JAPAN. Binn. Schatk. Obl. 5 MEXICO. Aflosb. O. 1, 2,3,4 s. 5 COLUMBIA. Gee. B. Sch. Obl.3 DOMINIC. Rep. 4 pc. 2 3/, O. m. tick. 1901 V. K. 89% 897h 93VS 992A 997i« 95 96%, 96 90 857'. 84%, 8f/s 76 77% 92 48 »/m 423/, 54% Heden. 89'/, 897» 7*7i. 97'/8 90 «Vu 77%, 42 547 it I. Bank- en Cred.-Instellingen. A. NED. en KOL. Amst. Bk. A. Lab. Oyens A Co. s. A. Nederl. Bank. A 4 86% 90 210 II. Hypotheek-Banken. NED.enKOL. E. Ned. H. Briefb. 4 Gener. H.-B. Pbr. .4 Ned. H.-B. Veend. 4 N. W. Pac. A. dito Bew. v. deelg. III. Industr. Ondernemingen. NED. en KOL. N. Gist-& Sp.LA. 226 West. Suikerr. A. BUITENL. Am. Car&F.C.v.A. New- Orl. Rw. Co. C. v. g. A. Cerf. v. Pref. A. U. S. Steel C. C. g. A. dito C. r. Pr. dito 96 89%. 963/, 177% 78.50 1341/» 33% 11% 28 85u/i« 99 176% 77.50 434% 34 367. 993/, IV. Koloniale Crediet-Instellingen en Cultuur-Ondernemingen. C. M. d. Vorst. A. Koloniale Bank A. Nederl. Handelm. rose. A. N.-I. Handedsb. A. 1151/4 98 1573/1€ 1287, 117% 1577i, V. Mij nbou w-Maatschapp^j en. NED. en KOL. Ketahoen,gew.A. dito pref. Aand Paleleh gew. Aand. Redj. Lebong A. BUITENL. Gr. Cobar Ree. t. A. Kimb. Vot. Tr. C. v. A. VI. Petroleum-Ondernemingen. 1233/, 124% 187% 186% 17 863% 8631/2 1297, 1293/, 4% NED. en KOL. K.M.t.E.P.br. A. 278% Moeara Enim A. 139'/, Perlak-Petr. M. A. 108% Sum. Pal. P.-M. A. 93 Z. Perlak P. pref. A. 84% VII. Scheepvaart-Maatschapp. NEDERL. en KOLON. Ned.- Am. S.-M. A Rotterd. Lloyd. A. BUITENL. Int. Merc. Mar. A. dito Pref. dito (279% 138% 108 937. 84% 129% 1173/, 1291/2 117% 7% 19% VHI. Tabaks-Ondernemingen. NFD. en KOL. Amst. Deli-C. A. Amst. Langk. C°. A. dito pref Aand Amst. Serd. T.-C. A. Deli Cult.-Maatsch. A. Krapoh. Tab. Maatsch. A. Langk. T. M. Ad. A. Medan Tabak-Maatsch. A. N. Asah. Tabak Maatsch. A. Rotterd. Deli-Maatsch. A. BUITENL. Un. Lk. PIC.v.g. A. IX. Diversen. BUITENL. Maxw. Land Grant Cert. van Aand. Cert. v. Inc. bds. Per. Corp. C. v. A'. dito C. v. Pr. A. Transv. L. Ex C. v. A'. dito Cert. v. Pr. A. Spoorwegen. NEDERL. Holl. IJ.-Sp.-M. A. Maatsch. tot. E. v. S. A. N. B. Boxtel. W. A. dito 2e hypoth. O. 5 ENGEL. Underground .5 AMERIKA. A. Top.C.v.gew. A. Denv. Rio-Gr. Cert. v. A. Erie gewone A'. Kans. Cit. S. Rw. Cy. g. A. dito dito Prefer. Aand. Miss. K. Tex. Cert. v. A. Nat. R. R. Co. of Mex. Cert. v. pr. Aandeden. dito Cert. van 2e pr. Aand. Rock Island Co. C. v. g. A. South. Pac. Cy. gew. Aand. South Railw. Co. Afg. g. A. Un. Pac. Rr. Cert. v. g. A. Wabash Spoorwmjj. gew. A. CANADA. Grand Trunk Rw. Cy. Cert. v. gew. Aand. Prolongatie Rente, 1 1 i 545 142 180 73 105% 803/, 92 250 140 350 407% 3% 353/, 94 1041/a 9 443/, 39% 77% 21% 183/, 231/s 537i, 253/, 48i/, 17% 15u/a 751/4 14" 130% 103/4 15*/. 4 541 72 104»/, 79 91 253 1401/2 350 8 33% 94 1047a 38 79 21%, 19%, 233/, 54 26 16% 76»A 1416/H 133 11 15% 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2