Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. de verdachten geconfronteerd. Macedo Braganza kreeg hierbij een aanval van woede, die het noodig maakte, hem naar het ziekenhuis over te bren gen. Zooals men weet, werd hot feit, dat Bra ganza tijdens zijn verhoor een bloeduitstorting in de hersenen kreeg, reeds vroeger vermeld. De touwslager beweerde, dat Braganza hem 100.000 reis had aangeboden om een bom te werpen naar het koninklijk rijtuig. De republikeinen beweren, dat beide verdach ten slachtoffers zijn van een boosaardigen toe leg vande politie. De laatste berichten zeggen, dat Braganza al weer op vrije voeten is gesteld, zoodat inder daad de beschuldiging van waarheid schijnt ont bloot te zijn. het oog op de polderinrichtingen en waterstaats werken. SPANJE. Be gemeenteraad van Santander heeft den Ko ning het schiereiland Magdelena aangeboden en een som van 600.000 peseta's, door inschrijvin gen bijeengebracht, om daar een paleis te bouwen. Alfons XIII nam het geschenk aan. Het doel is van Santander een hoofdplaats te maken in concurrentie met St. Sebastiaan. In 1909 moet het paleis gereed zijn. Ah- opvolger van Nanssen, op de post van gezant te Londen, werd te Christiania gedacht aan Dette, thans gezant te Berlijn. Deze benoe ming werd algemeen beschouwd als een promo tie voor den betrokkene. Men bericht nu, dat kejzer Wilhelm tegen de ze benoeming protesteerde, omdat hij niet wil, dat Lenden, als gezantschap, meer belangrijk wordt beschouwd als Berlijn. Dette blijft te Ber lijn, en Irgens, eerste secretaris van de Londensche ambassade, wordt opvolger van Nanssen. De uitsluiting van alle timmerlieden, be trokken bij den scheepsbouw in Engeland, is Za terdag van kracht geworden, daar de arbeiders de verlaging van loon, door de patroons voor gesteld niet wilden aanvaarden. Vijftienduizend man zijn thans uitgesloten. Mocht het geschil niet geregeld worden, dan zal het totaal aantal uitgesloten werklieden sLijgen tot 80.000. Gister-nacht heeft de jeugd van Corfou, in schuitjes de »Hohenzollern" omringend, den Duit- schen keizer een mandoline-concert gebracht, die zich daarvoor zeer gevoelig betoonde. Koning Georg en prinses Sofie hebben aan boord van de Hohenzollern" ontbeten, die heden, Maandag, het anker zou lichten om Corfou te verlaten. Een telegram van admiraal Philibert meldt, dat de haven van Safi gisteren zonder eenig incident weder door de troepen van het maghzen bezet is. Een draadbericht uit Santiago di Chili meldt in dato 3 dezerDe revolutionaire beweging, die gisteren te Lima was uitgebroken, is onderdrukt door de gouvernementstroepen. Verscheiden hoofden der beweging zyn gearresteerd. De revolutionairen z^jjo Daar het binnenland gevlucht. Men meldt uit Rome: De koning, de hertog van Aosta de graaf van Turyo, prinses Laetitia talryke generaals en enorme menigte hebben gistermiddag het Concours hippique bijgewoond. De tweede groep der mededingenden die den vorigen dag ernstig echec had geleden, hebben deelgenomen aan een steeple-chase. De Spaansche luitenant Boceta en de Italiaansche luite nant Tenogiiozullen elkaar definitief het Kampio- naat van het gewapende paard betwisten. Kiesrechtrapporf. Dc B. K kiesvereeniging te Bussem beantwoord de de vragen betreffende het kiesrechtvraagstuk als volgt 1. Het is wenschelijk dat de bond zich uitspreekt, macr niet noodzakelijk dat het op de eerstkomen de vergadering geschiedt2. De kieswet Van Hou ten voldoet niet aan de tegenwoordige eischen; 3. Sociale wetgeving .ga voor; 4. de regeling be hoort in de grondwet tehuis; 5. een bevoegdheid die door de overheid wordt toegekend; 6. en 7. blanco; 8. neen; 9. voor algemeen kiesrecht; 10 geen uitsluiting; 11 voor stemplicht; 12 voor evenredige vertegenwoordiging; 13 neen; 14 in de praktijk onuitvoerbaar; 15 het tijdstip voor vrouwenkiesrecht achtte men nog niet gekomen. Vrouwenkiesrecht. Bij gelegenheid van de samenkomst van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht, die op uit- noodiging van de Nederlandsche Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht van 15—20 Juni a.s. zal worden gehouden in het Concertgebouw te Amsterdam, zal onder presidium van douair. Beelaerts van Blokland—Kneppelhout, van hier, op Donderdag 18 Juni, des namiddags te 2 uren, in het Concert gonouw het vrouwenkiesrechtvraagstuk worden toegelicht van Christelijk standpunt doorde Wel Eerw. Anna Shaw, van Philadelphia; jonkvr. A. Van Hogendorp, van hier; Frau Blauenfoldt, ten onzent in zendingskringen niet onbekend; lady Frances Balfour, de schoonzuster van den ge wezen Engelschen conservatieven eersten Minister van dien naam, de zuster van den Hertog van Argyll en zelve een propagandiste van groote kracht voor het beginsel van staatkundige gelijk stelling van man en vrouw, mrs. Stewart, van Chicago; Frau Katharina Schavan, van Dresden, de presidente der aldaar gevestigde afdeeling van de Féderation Abolitionistemadame Marie Mau- geret, de leidster der rechtzinnig Roomsch-Katho- liekc vrouwen in Frankrijk. Dr. B. Reiger. In de Zaterdagmiddag ten stadhuize te Utrecht gehouden vergadering van het Comité tot oprichting van een monument ter eere van de nagedachtenis van dr. B. Reiger, is besloten, dat het gedenktee- ken zal bestaan in een borstbeeld en het comité zich terstond zal wenden tot de burgery met een rondschrijven ten einde gelden byeen te brengen ter verwezenlijking van dat denkbeeld. Teyler's Stichting Maar de »0. H. Ct". verneemt, zal de heer mr. A: A. v. d. Mersch binnenkort zijne betrekking als secretaris van Teyler's Stichting te Haarlem neerleggen. Een nieuwe Munt. De Reg. wil, zooals men weet, te Utrecht een nieuw muntgebouw oprichten. Dat moet onge veer 6 ton kosten, waarvan thans voor 1908 een bediag van f 83,500 wordt aangevraagd. Officieele berichten. Bij Kon. besl. van 34 Maart is de heer S. Vassi- lopulo, vice consul der Nederlanden te Varna, be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Audiëntie. De gewone audiënties van de ministers van Justitie en Landbouw, Nijverheid en Handel zullen deze week niet plaats hebben. Een huldeblijk aan gouverneur Idenburg. „Onze West" meldt: Dcor eenige ingezetenen te Paramaribo is oen comité samengesteld om bij degenen, die gewoon waren het gouvernementshuis te bezoeken, en instemming met het 'plan zullen betuigen, gelden ïn te zamelen om den heer en mevr. Idenburg een herinnering aan Suriname aan te bieden voor de voorkomendheid, steeds van hen ondervonden gedurende hun verblijf in de Kolonie. Het Comité bestaat uit de heeren: R. N- G. M. Bar von Hemmersweil, H. Buiskool, J. da Costa, J. H. Crena Uiterwijk, C. van Drimmelen, J. J. Heilbron, mr. C. I. Heylidy, P. A. Hilfman, mr. P. Hofstede Crul, W. L. Lot, mgr. J. C. Meeuwissen, G. J. Staal, R. Voullaire, A. G. van Wieringen, Christelijk Nationaal Vakverbond. Donderdag 30 April werd te Utrecht eene ver gadering gehouden, uitgeschreven door het be stuur van het Chr. Arbeidssecretariaat en het bestuur van den Chr. Textielarbeidersbond. Op die vergadering waren verschillende Chr. vakorganisaties en bonden vertegenwoordigd. Doel was oir. te komen tot oprichting van een Chris telijk Nationaal Vakverbond. Na uitvoerige bespreking werd hiertoe over gegaan en aan eene commissie opgedragen, sta tuten te ontwerpen. i („Rott."!) Nieuw ziekenhuis te Gouda. Zaterdagmiddag had te Gouda de eerste steen legging plaats van het Van Iterson-ziekenhuis, een schenking van wijlen de dames E. J. L. en J. A. van Iterson. De burgemeester, de heer R. L. Martens, die de eerste steenlegging verricht ten hield een rede. Eerste Kamerleden op reis. Evenals ten vorigen jare zal ook dit jaar een groep leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, vergezeld door den griffier der Kamer, een aeels des lands bezoeken. Ditniaa' zal de tocht in de helft dezer maand Jcor de provincie Zeeland gemaakt worden, en beslaat het plan o.a. te bezoeken: Middelburg, voer de gebouwen van geschiedenis en kunst; Vlissingen, voor de havenwerkenTemeuzen voor het kanaal en nog enkele andere plaatsen, met Alg. Ned. Verhoud. Vrijdag werd te Breda herdacht het 10-jarig bestaar van het Algemeen Lederlandsch Verbond met eenf eestavond, waarop de stichter, dr. H. J. Kieviet de Jonge, voorzitter van het hoofd bestuur, het woord voerde. Onder een hartelijke toespraak bood mr. Van Dam den stichter een lauwerkrans aan, met de nationale kleuren. Te vens werd de afdeeling Breda opgericht, de eer ste in de provincie Noord-Brabant. De 20e Uitgave der „Tarief-vereeniging." De „Tariefvereeniging" blijft nuttig werk ver richten door het verspreiden van vliegende blaad jes, waarin op degelijke tezelfdertijd bevattelijk èn populaire wijze de na'deelen in het licht worden gesteld, welke onze industrie en onze nationale welvaart in het algemeen van het noodlottige ucctnriairisme der vrijhandelsschool te lijden heb ben. In het jongste nummer wordt nog eens gewezen op het voorbeeld van Duitschland. Toen dit Rijk meer en meer den protectionistischen weg op ging, werden daarvan door mr. S. Van Hopten in Je „Vragen des Tijds" Jaargang 1879, p. 315— 321) de droevigste gevolgen voorspeld. En thans! Wij geven verder het woord aan de „Tariefver eeniging": „Duitschland zal door zijn tarief den vreem den invoer van eenige artikelen verminderen, hét zal kunstmatig zijn eigen markt voor zijn eigen producten reserveeren en eenige industriéën aan- kweeken, welke er tot dusver niet konden be staan, omdat zij in het buitenland haar natuur lijke plaats haduen; maar op de onbeschermde markten wordt het machteloos." (Aldus mr. Van Houten in de „Vragen des Tijds".) De Duitsche industrie machteloos op de we reldmarkt! Ziedaar de voorspelling der vrijhan delaars van toen. Ziedaar een voorspelling, "die volkomen in overeenstemming is met de theorie van den vrijhandel, zooals die ook thans nog wordt gehuldigd; met de theorie, die leert, dat door de bescherming alle halffabrieken en fa- brikalen duurder worden en dat daardoor de ex port met lamheid wordt geslagen. De practijk heeft het anders geleerd. Duitsch land 's industrie is schier oppermachtig gewor den. Maar daaruit blijkt dan ook tegelijk zonneklaar, dat de vrijhandelstheorie niet deugt, dat het duur dei worden van alle industrieel© producten een fictie is. Daaruit blijkt tevens, dat wanneer men onzen arbeiders kunstmatig het werk laat ont nemen en de loonen kunstmatig laat drukken beneden den loonstand in het buitenland, dit niet is in het belang der verbruikers, want die ver bruikers zijn juist gebaat door overvloedige, bin- nenlandsche productie tot zoo lagen prijs, dat concurrentie op de wereldmarkt mogelijk is. In „Die Deutsche Volkswirtscüai't an Schlusse des 19en Jahrhondert bearbeitet in Kaiserlichen Statistischen Ambt Berlin" vindt men een sta tistiek van de fabrikaten die in 1892 in Duitsch land werden in- en uitgevoerd, verdeeld in 35 groepc-n. Drie van deze groepen, bevattende pè- ti oleum struis- en andere vederen en terpetijn- olie moeten in dit verband buiten beschouwing blijven. Van de overige 33 zijn er 32, zegge twee en dertig welker artikelen meer wiorden uitgevoerd dan ingevoerd. Duitschland, zijn afzetgebied vergrootend door de inlandsche markt voor zijn nijverheid 'te re seiveeren, maakte zijn industrie in op één na alle takken van nijverheid, tot export-industrie. Het saldo-export dier fabrikaten bedroeg niet minder dan 1.91x5 millioen mark. Kan sterker bewijs worden geleverd voor onze stelling, dat juist de bescherming de export-in dustriër. kweekt? Kan meer afdoende worden aangetoond de on deugdelijkheid der theorie, volgens welke Duitsch land te duur zou gaan produceeren en de Duitsche export zou worden vernietigd En aan die foutief gebleken theorie, aan dat dogma, waaraan men, de andere landen ten spot, nog maar steeds vasthoudt, moet onze nationale welvaart worden ten offer gebracht! M ordt een tak van nijverheid door prodectio nishsche maatregelen van het buitenland, wat haar clientèle aangaat, tot haar land beperkt en laai men de concurrentie in de andere landen de volle vrijheid, met haar op eigen terrein mede te dingen, dan laat men kunstmatig het afzetge bied van die industrie verkleinen. Haar afzetge bied wordt te klein; de kostprijs van haar pro duct wordt te duur, waardoor haar clientèle zich al meer en meer van haar vervreemt en de export op de wereldmarkt afneemt; en deze wis selwerking van verhoogden kostprijs en verklei nerend afzetgebied geeft alweder de verklaring van het meermalen door ons aangetoonde feit: dat eenzijdige vrije invoer en geringe ontwikke ling der nijverheid veelal samengaan. Daarin ligt dan ook de verklaring van den minderen rang, die Nederland langzamerhand op industriëel gebied onder de beschaafde natiën be gint in te nemen. Nog duidelijker zal de evenbedoelde verklaring worden, als men acht geeft op hetgeen in den aanvang van hetzelfde opstel gezegd wordt. Afzetgebied en prijs zijn twee hoofdfactoren voor de nijverheid. Bij vele economische beschouwingen en in de ineesle staathuishoudkundige leerboeken wordt ge let op en gesproken van prijs, doch wordt aan den anderen even belangrijken factor, het afzet gebied geen voldoende aandacht geschonken. Boe belangrijk die factor is, zullen we door een uiterst eenvoudig voorbeeld duidelijk maken. Stel, een fabrikant maakt 100 stuks fabrikaat, die hij verkoopt met fl winst, dan verdient hij 1:100. Nu wordt echter zijn afzetgebied vergroot, zoodat hij 200 stuks gaat maken, die hij verkoopt met f 0.75 winst per stuk. Hij verdient dan f150 en de verbruikers betalen f025 minder. Doordat hij zijn prijs f0.25 lager stelde, kan hij niet alleen binnenlands, maar ook op de wereldmarkt met meer succes meedingen. Zijn export zal toenemen en in sommige gevallen zal exporteeren van een artikel kunnen plaats heb ben, waar dit vroeger niet mogelijk was. Door vergrooting van het afzetgebied wordt dus ver- Kregen meer winst, lager prijs en meer export. Nog sterker wordt die prijsvermindering en het veimogen tot exporteeren, wanneer men in aan merking neemt, dat bij grooter productie ook de kostprijs vermindert. i St. Liduina vau Schiedam. 1433 1908. Met blijde opgewektheid viert St. Liduina's stede heden weder het jaarfeest van hare glorie volle Heilige. De herinneringen aan het roemrijk lijden van de Maagd van Schiedam worden dit maal versterkt door de omstandigheid, dat heden juist de 475ste verjaardag van haren zaligen dood wordt gevierd. De 33 lange lydensjaren waren vervuldde geheimzinnige rozelaar was volbloeid de laatste rozen waren onder onbeschrijfelijke smarten ont loken. Liduina, de maagd van smarte, was rijp voor de hemelsche glorie. Zy bad zelf in min of meer duidelijke wooftien baar naderend einde voorspeld. Een religieus door Haar uitgenoodigd om haar nog na het Paascbfeest te komen bezoe ken, deed Zy verstaan, dat by Haar wellicht niet meer onder de levenden zou vinden; hare bijzon dere vrienden hielden zich dan ook overtuigd dat Zy het eeuwig Alleluja in de hemelsche heerlijk heid zingen zou. Toen kwam het heerlijk Paaschfeest. Liduina ging geheel op in de beschouwing van den Hemel- schen Bruidegom, Die ook voor Haar na den langen Goeden Vrjjdag den blijden Paaschmorgen zou doen aanbrekenmaar hare smarten verdub belde en ontstelden zelfs hen die ze van nabij beschouwden. Op den derden Paaschdag werd de laatste strijd gestreden. Niet minder dan 9 lange uren van 's morgens 7 tot 's namiddags 4 - worstelde dat uitgeteerde, uitgeputte lichaam met den dood. Op haar aanhouden dringend verzoek weid Ze in dien laatsten siryd, slechts met een klein neefje, alleen gelaten; en ook die laatste aardsche getuige moest nog verdwijnen. Van hare eeuwige vereeniging met den Hemelschen Bruide gom, die Haar nog met eigen hand tot den laat sten stryd gesterkt bad, mocht niemand getuige zyn. O, m(jn kind, indien de goede Waiter (haar biechtvader) eens wist wat ik lyd ware de laatste van haar gehoorde woorden. Wil ik hem roepen tante, sprak het kind, en de daad by het woord' voegend, snelde hy heen. Zeer kort was de af stand van Liduina's laatste woning tot de kerk, waar Walter de Vigilie der Overledenen zong voor de juist overleden overste van het convent der Tertiaristen. Slechts drie Miserere's, zegt Brug man, had men in dien tyd kunnen bidden maar toch die tyd was te langtoen Walter verscheen, had Liduina opgehouden te leven. Groote wonderen wrochtte de Almachtige, reeds by die roemryke doodsponde: de handen waren te zamen gevouwen, die ze, aan de byna ontvleeschte armen gehecht, een ter nauwernood door het lichaam gehouden, nooit in haar leven had kunnen te zamen brengen; en toen men het schamelen dek opsloeg, vertoonde zich daar niet het bekende lichaam, door het vreeselijk lijden misvormd en mismaakt, maar de jeugdige Liduina, zooals zy was vóór haar veeljarig lyden, frisch en schoon, die hare beschouwers toelachtteop dat verheerlykt lichaam vertoonden zich nog slechts drie purperen wondteekenen, die welke haar door de woeste Picardische soldaten geslagen waren. In de weinige dagen van Dinsdag tot Vry- g dat Liduina boven aarde stond, kwamen in dien tyd van moeilyk reizen duizenden uit Rotterdam, Delft, Leiden, Brieile en andere Hol- landsche steden zich van dat wondervol schouw spel overtuigen. Zeil de graaf van Holland toonde zyne byzondere belangstelling. De magistraat der siad, Michel d'Esne, verbood alsnog het begraven, want de graal zou te Schiedam komen. Eerst toen Philips van Bourgondië had doen weten, dat hy niet zou kunnen komen, werd het begraven toegestaan. Na een plechtigen lijkdienst, met assistentie gecelebreerd door pater Josse. prior der religieuze kanunniken van Bnelle, vermoedelijk dezelfde die haar na Paschenzou komen bezoeken, werd Liduina's stolïelyk. overschot omtrent den noen begraven in het zuidelyk deel van het kerk hof by de groote St. Janskerk. Reeds een jaar na St. Liduina's verscheiden werd op deze dier bare plek een kapel opgericht, waarvan de sporen nog aan de aebterzyde der kerk te zien zyn. Zoo werd St. Lidmna 's eeuwig gedenkwaardige sterfdag haar geboortedag voor de hemelsche glorie. In dien zin wordt die dag door hare dank bare stadgenooten na meerdere eeuwen nog gevierd In onze katholieke kerken, waar hare beeltenis te midden van levend groen en schitterend waslicht troont, vorden heden-avond, na de plechtige Hoogmissen in den ochtend, de oefeningen van novene of triduum besloten. Voor de laatste maal worden dan in de O. L. VroHw Visitatiekerk hare kostbare overblijfselen in plechtigen omgang rond gedragen en den lol harer deugden verkondigd. Schiedam vergeet zelfs na vele eeuwen hare roem- (jke Ly densdochter nietde Passiebloem doorgeurt hare opvolgende geslachten. Blijve Zy tot in de verste toekomst de roem en de eerekroon dezer stad 1 R. K. Propaganda Club „St. Paulus". Wy ontvingen van de R. K. Propaganda- club sSt. Paulus" het volgend jaarverslag «Daar bovengenoemde propaganda zich ten doel stelt, door verspreiding van goede en goedkoope lectuur, de stortvloed van slecht persproducten tegen te gaan, zy het ons vergund in het kort uiteen te zetten hoe zy die taak opvat en met welke resultaten. In het afgeloopen jaar, Mei 4907-Mei 4908 werden door de propaganda-club j»St. Paulus" de volgende boeken, brochures en couranten verkocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2