stads- m (nrewestelijk Nieuws. Kerknieuws. üemengd Nieuws. aan do vierde conclusie de volgende alinea toe te voegen: „Men zij echter zeer voorzichtig bij de keuze dier ontwikkelingslectuur, en were alle boeken en geschriften, welke het intellectueèl ver mogen van het gewone lezend publiek te boven gaan."' Afdeeling III. De heeren B. F. M. Mensing en C. Schade, bei den firmanten in de firma-Boekhandel C. L. van Langenhuyzen te Amsterdam stellen voor aan de vierde conclusie de volgende alinea toe te voe gen: „Tusschen de propaganda-genootschappen, die zich belasten met verspreiding en colportage van gcedkoope lectuur, en den R. K. Boekhandel moet een vergelijk getroffen worden, opdat niet een aanzienlijk onderdeel van den Roomschen mid denstand door onreëele concurrentie worde neer gedrukt."- Afdeeling IV. De heer dr. W. Kervel Wz. te Noordwijk stelt voor in de eerste conclusie suba achter het woord „ademend" in te voegen: „kwakzalversadverten ties werend". De Weleerwaarde heer H. A. Th. van Dam te Haarlem, stelt voor in de tweede conclusie tus schen b en c eene nieuwe alinea in te voegen, luidende c door voornamelijk in Katholieke bladen te adverteeren en diensten te vragen en aan te bie den." i De letters c en d te wijzigen in „d en e". Namens het Hoofdbestuur voornoemd, Mr. J. N. J. E. Thijssen, voorzitter. P. Bos, Secretaris. Kiesrechtrapport. Men meldt ons Ten einde verdere onjuiste gevolgtrekkingen te voorkomen, verzoekt het Dageljjksch Bestuur van den Algemeenen Bond van Katholieke Kiesvereeni- gingen ons te melden, dat als hoofdpunt voor de algemeene vergadering van 18 Mei a.s. op de agenda blijft het reeds by de Januari-ciculaire voor deze vergadering aangekondigde onderwerpbehandeling van het kiesrechtrapport. Niet onbevoegd. We lezen in de „Voorhoede": Gceden morgen. Ik heb een paar Roomsche kiezersvergaderingen bijgewoond, waarin de kies- rechtvragen van het Bondsbestuur behandeld wer den en ik moet toch heusch verzekeren „De Tijd" worde er s. v. p. niet boos om en „De Maas bode spare mij haar woede dat ze mij ver bazend meevielen. O ja, zal de een of andere welwillende lezer zeggen: de menschen spraken zeker in uw geest en dan is 't al gauw goed. Neen, beste vriend, zoo is het toch niet; er waren vertegenwoordigers van allerlei zienswij zen, die met elkaar aardig van gedachten wissel den, zoodat de uitspraken naar aanleiding der vragen maar niet zoo luk-raak uitvielen, doch wei-overwogen waren. In een dier bijeenkomsten wilde men ten aanzien der vragen omtrent het organisch kiesrecht zijn licht opsteken bij den voorzdter, die goed op de hoogte was, maar deze antwoordde: als de heeren het niet weten, moeten ze die vragen maar overslaan, want ik wil u mi,n meening niet opdringen. Als meerdere presidenten van dit standpunt zijn uitgegaan, rijzen de uitspraken in mijn oog nog in waarde. Bij de stemmingen was ik vaak verbaasd, als ik den een of anderen stillen en bedaarder man, dien ik zeker voor conservatief hal aangezien, zich gewoonweg vóór algemeen kiesrecht hoorde verklaren. Neen, zóó mal zijc die uitspraken der kiesvereenigingen heusch niet, al is 't mij een raadsel, hoe men te Utrecht zal kunnen komen tot een zoo gewenschte prac- tische conclusie. Wij moesten het zaakje nog maar eens commissoriaal maken, want vooreerst hebben we den tijd nog wel. Ik vind het intus schen een heel goed ding, dat de Roomschen zich nu eens om een kwestie warm maken. En als de honderden thuisblijvers flink nijdig wor den om uitspraken, die niet in hun geest zijn, dan zal me zulks hoogst welkom wezen, want dan komen ze misschien een volgende maal ook eens kijken. I ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis heelt plaats as. Woensdag 's morgens 11 uur van bet sterfhuis naar de begraafplaats Nieuw-Eik-en-Duinen. Afscheid Baron van Voorst tot Voorst. Men meldt ons uit 's Gravenhage De voormalige kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers, de sedert tot generaal- majoor benoemde en tot lid der Eerste Kamer verkozen baron Van Voorst tot Voorst, verliet gister de residentie om zich wetterwoon te Arnhem te vestigen. Hem en zjjn familie werd een hartelyk afscheid bereid door de officieren van het regiment, terwjjl de Kon. Mil. Kapel bjj aankomst van den gewezen commandant op het perron en by het vertrek van den trein, opwekkende muziek uitvoerde. Mevrouw van Voorst had menige bloemenhulde in ontvangst te nemen. By dit hartelyk afscheid, waarvoor baron van Voorst zich zeer erkentelyk betoonde, waren ook tegenwoordig generaal Kool, de commandant van het veldleger en den tegenwoordigen kolonel- commandent van de grenadiers en jagers. Door het ofïicierskorp8 was gezorgd, dat de oud kolo nel commandant by de aankomst in zyn woning te Arnhem mede een bljjk zou vinden van de achiing der officieren jegens hem. Sj. Bartstra. Te Breda is gisteren overleden de heer Sj. Bartstra, oud-secretaris-generaal by het departement van Financiën. 31 Augustus. Het Haagsch comité voor volksfeesten, dat 2 Augustus a.s., ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder een kinderfeest geeft, heeft reeds plannen gemaakt, om dit jaar den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus op luisterrijker wyze te vieren dan andere jaren, aangezien het dit jaar 10 jaar zal geleden zyn, dat H. M. de regeering aanvaardde. Reeds staat vast, dat in vier verschillende kerken concer ten zullen worden gegeven, terwyl nog andere plannen in voorbereiding zyn. Hoogstaangeslagenen. Ter voldoet) ing aan art. 105 der Kieswet worden in afzonderlijke bijvoegsels, behoorende tot num mer 105 der «St.ct.", medegedeeld de door Gede puteerde Staten der provinciën vastgestelde lysten voor hoogstaangeslagenen in de Rjjks directe be lastingen. De nestor van den Baagschen Raad. Men meldt ons dd. 4 Mei uit 's-Gravenhage De heer Van Malsen, de nestor van de leden van den gemeenteraad, werd heden by gelegen heid van den dag, waarop hjj 25 jaar geleden als raadslid zitting nam, te zjjnen huize door de leden der commissie van fabricage, waarvan de jubilaris wegens zyn bouwkundige kennis een der invloed rijkste leden is, met haren voorzitter, wethouder Lely, aan hoofd, gelukgewenscht op dien herinne ringsdag. De minister van Waterstaat, de heer Bevers, zoovele jaren wethouder-voorzitter der commissie van plaatselyke werken, nam aan deze hulde deel, waartoe hy zich by zyn vroegere medeleden had gevoegd. By hun bezoek boden de collega's een bloem stuk aan den heer Van Malsen aan, die zich heden ook van de zyde zyner mederaadsleden en tal van ingezetenen in bewyzen van belangstel ling en sympathie mocht verheugen. der bedoelde kennisgeving, doch sedert is er ver traging gekomen in de geregelde toezending. Naar aanleiding van dezen stilstand heeft, zoo lezen we in «De K. O.", de «Commissie van advies in pensioenzaken voor Onderwijzers van R. K. Bjjz. Scholen in het Bisdom Haarlem", zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken gewend, die antwoordde, dat de vertraging voor belanghebben den geen reden tot ongerustheid behoeft te zyn, wijl de eerste termijn der inkoopsom nog op ultimo December 1908 kan worden voldaan en zynerzyds zal worden zorg gedragen, dat het in te koopen tydvak en het bedrag der deswege verschuldigde bijdrage in elk geval zóó tydig zullen zyn vast gesteld, dat voldoende tijdruimte bljjft om den eersten teimyn tydig te kunnen voldoen. Bond van R K. Kiesvereenigingen in Friesland. De Landdag voor 1908 i» voorloopig vastgesteld op 29 Juni, den feestdag van de H H. Petrus en Paulus, te Joure. Pauselijk Jubilé. In den loop dezer maand zullen de aantebieden geschenken voor 's Pausen Gouden Priesterfeest, bestaande uit fraaie handwerken voor kerkelijk gebruik, in het Bondsgebouw alhier terbezichtiging gesteld worden. Heden-ochtend 11 ure had de 16- jarige Jan Eversen, werkzaam op de houtzagery van de firma Van Deventer aan het Westerhaven hoofd, het ongeluk met den duim beklemd te raken tusschen een ijzeren plaat, waardoor dat lichaaams- deel nagenoeg werd afgeklemd. De jongen werd door een kameraad naar een dokter geleid door wien hy werd verbonden. DIT DELFT. Men seint ons uit Delft De Senaat ontving officieel bericht,dat het Kon. Echtpaar het steekspel zal bywonen. Hooge eer. De bekende Nederlandsche en katholieke kunste naar Piet Gerrits, die in het H. Land vertoeft, is door Zyne Zaligheid den Patriarch van Jeruzalem als ridder opgenomen in de Orde van het H. graf. De plechtigheid werd door den patriarch per soonlijk geleid. Mr. J. W. Th. Cohen Stuart. Gister-nacht is te 's Gravenhage op 53 jarigen leeftyd overleden mr. J. W. Th Cohen Stuart oud-directeur van Justitie in Nederlandsch-Indiëj Gehuwde onderwijzeressen. Na eenige discussie is, op voordracht van B. en W. van Rotterdam aan drie gehuwde onder wijzeressen eervol ontslag gegeven. Louter wegens haar huwelijk. De kwestie was zuiver gesteld. Plichtverzuim was niet geconstateerd. Het ont- ontslag werd verleend met 28 tegen 12 stem men. Natuurlijk, zegt „De Rotterdammer", zullen nu de beüokkenen niet rusten. Gedeputeerde Staten zullen eerst te oordeelen hebben, of dezé béslui- tc-n van den Rotterdamschen Raad zullen wor den gehandhaafd. En daarna weer de Kroon. Het is een belangrijk vraagstuk, dat nu zijn oplossing tegemoet gaat. Het geldt de kwestie, of een onderwijzeres wegens haar huwelijk mag worder. ontslagen, niet omdat daarbij reeds plichts verzuim geconstateerd is, maar omdat ten gevolge van dat huwelijk schade voor dat onder wijs verwacht wordt en niet zal kunnen uit blijven. De Raad van Rotterdam beantwoordde thans andermaal deze vraag bevestigend, en liet zich niet verleiden den weg op te gaan hem door de heeren Spiekman en mr. van Aalten aanbevo len, dat men eerst moest afwachten, of zich ten gevolge van het huwelijk omstandigheden hij de gehuwde onderwijzeressen zouden voordoen, waardoor het onderwijs werkelijk schade leed. Rijks-veeartsenijschool. Naar de «Tijd" meldt, zal de Ryks-veeartseny- school, wanneer men overgegaan is tot den maat regel, om van den nu vigeerenden vierjarigen een zesjarigen cursus te maken, aan de Rjjks-univer- siteit te Utrecht worden ondergebracht als zesde faculteit, naast die der rechten, letteren, godge leerdheid, wysbegeerte en geneeskunde. Laatstge noemde faculteit zal van die verandering, door het alsdan beschikbaar komen van allerlei nu aan de Ryksveeartsenyschool verbonden praeparaten, wellicht een practisch voordeel trekken. Gerustgesteld. Bjj veel onderwyzers van R. K. Bjjz. scholen in het bisdom Haarlem ontstond eenige ongerust heid wegens het uitbljjven van de kennisgeving des ministers voor den inkoop van de diensten vóór 1 Januari 1906. Tot half Februari waren ongeveer een honderdtal onderwyzers in het bezit St. Liduinafeest. Het jaarfeest ter eere van onze hoogvereerde Stadsheilige gevierd, behoort weder tot het verle den. De oefeningen van novene of triduum, in de Jaatstverloopen dagen in de verschillende kerken gehouden, werden gister-avond op plechtige wyze gesloten. Een ontzaglyke menigte verdrong zich vooral in de O. L. Vrouw Visitatiekerk, waar het priester koor met de beeltenis van Schiedams Heilige in een stralenkrans van schitterend licht hoog op een bloementroon verheven gesierd ook in deze Meimaand aan de A. H. Moedermaagd gewjjd, met de uit bloemen tredende beeltenis van Haar, door alle geslachten zalig geprezen een werke lijk grootschen, indrukwekkenden aanblik bood. Bjj de laatste oeteningen der novene, gister avond zeven ure door den hoogeerw. pastoor-deken Coppens van den kansel geleid, schaarde zich in het met feestlicht rjjkgetooide priesterkoor met den zeereerw. heer Wouterlood, pastoor te Vlaardingen. en zyne assistenten, de weleerw. heeren Querelle, kapelaan te Kralingen, en Blankenouw, kapelaan te Overschie, de zeereerw. heeren pastoors Van den Berg, uit Delftshaven, De Bruin, uit Overschie, en Dirken, uit Kethel, nog andere geestelijken en seminaristen, meerendeels uit de nabuurschap of zonen dezer stad. Zy allen volgden in de pro cessie, welke in een plechtigen stoet van koor knapen, eongreganislen, Eerw. Broeders, misdie naars, bruidjes en Eerw. Zusters, waartusschen een drietal fraaie vaandels werden gedragen, St. Liduinas kostbare overblijfselen in het fraaie re liekschrijn op hei sterlyk draaggestoelte door de rijen der geloorigen voerden. Onder afwisselende gebeden en liederen, door de overgroote menigte die de ruime kerk tot in de gangpaden bezette, geefdriftig medegezongen, werd deze laalste om gang met het heilig gebeente volbracht, waarbjj ook nu weder vele intentiën werden aanbevolen. Het plechtig Lof werd gecelebreerd door den zeereerw. pastoor Wouterlood met de genoemde assistenten, terwyl de eerw. heer Van der Tuin, theologant van Warmond, als ceremoniarius fun geerde. De feestrede werd gehouden door den wel eerw. pater Van Keulen, van de congregatie der EE. P.P. Redemptoristen. Naar aanleiding van den tekst in den brief van den H. Apostel Paulus aan de Corinthiers«Wees mjjne navol gers, gelyk ik het ben van Christus" schetste de gewijde redenaar het wondervol leven van Haar, die een volmaakt afbeeldsel was van den Godde- ljjken Zaligmakerdie vanaf het begin van haar leven was een kind des hemels, een kind van uitverkiezing. Hy maalde ons haar heldhaftig lyden, ook om anderer verdiensten gedragen haar innig zielelyden en het naamloos wee, dat Zjj ook van de zyde der menschen te dragen had. St. Liduina was daarin een treffende tegenstelling van de wereld, die slechts het zingenot zoekt en het lyden vlucht. Hierin is Zy ons ten heerlyk voor beeld, doet Zjj ons in haren persoon zien het Goddelyk Toonbeeld .T. C., en leert Zjj ons dat wij met alleen uitwendig aan Christus moeten behooren, maar ook inwendig Hem gewijd, met Hem nauw vereenigd moeten zyn. Dat wjj, volge lingen van Hem, die een doornenkroon droeg, ons niet moeten kronen met rozen, maar ons kruis dragen en het lyden niet ontvluchten moeten, leert ons de H. Liduina, die ons tot hare navolging aanspoort. Maar niet alleen een heerlyk toonbeeld, dorh ook eene machtige voorspreekster is Zij ons, die ons hare stadgenooten mogen noemen. Wist Zij reeds voor zoovelen uit den vreemde zoovele gunsten te verkrijgen, hoeveel te meer gunsten zal Zy dan niet verwerven voor de inwoners dezer stad. Hier toch is deze heerljjke bloem opgebloeid van hier is Zy overgeplant in het hemelsch Para dijs. Roepen wjj dan hare machtige voorspraak in en volgen wjj haar verheven voorbeeld na dan zal St. Liduina ons zeker in het lyden en de wederwaardigheden heerlyken troost bjj den lijdenden Verlosser en in het algemeen die kracht Gods verwerven welke wjj behoeven om ongerept door dit kortstondig leven tot de eeuwige heer lijkheid in te gaan. Nog onder den indruk van deze overrchoone feestrede werd bet «Te Deum" aangeheven. In breede accoorden jubelde de lofzang van dankzeg ging, door priesters en koristen in plechtigen beurtzang gezongen. Daarna werd der verborgen Godheid hulde gebracht in het «Tantum ergo", waarvan het slotvers door allen werd medegezon gen. Met een jubellied ter eere van Schiedams hoogvereerde Heilige werd de plechtigheid be sloten. Bloemen voor de Koningin. Wat zouden ze toch wel met die bloemen doen vroeg verleden week iemand te Apeldoorn, toen hy de Koningin met een aantal bloemen van haar bezoek aan Zaandam zag terugkeeren. «Och", zeide een ander, «die ruimen ze wel op". Dit laatste wordt door velen gedacht, maar is toch niet juist. Telkens na de aankomst op Het Loo neemt de tuinman de bouqetten en andere bloemstukken in ontvangst, wjjl hy van H. M. in opdracht heeft daarvoor nauwlettend zorg te dragen. Eiken morgen worden de nog goed ge bleven bloemen afgesnedeD, op vaasjes gezet en in de verschillende kamers geplaatst. Dit wordt herhaald, totdat de planten alle.geheel uitgebloeid zjjn, zoodat de Koningin deze bewyzen van gene genheid en hulde nog lang dagelyks kan zien. Ook de linten, welke daaraan bevestigd zyn, worden alle zorgvuldig bewaard. (N. v. d. D.) Een brutale oplichter. Een als heer gekleed, vrjj corpulent persoon, zich noemende Randevoort en mededeeiende in de Mariastraat no. 13 te wonen, vroeg gister in een goudsmidswinkel op de Meent te Rotterdam hem zes gouden dames horloges op zicht te zenden. Nadat aan dit verzoek voldaan was, kreeg de brenger van de horloges de opdracht 's avonds om 6 uur om antwoord te komen. Op dat uur aan de woning van den zich noemenden Randevoort terugkomende, was deze, die in de Mariastraat voor slechts enkele dagen een kamer gehuurd had, spoorloos verdwenen en met hem de zes horloges. Per rywiel was hy, bljjkens de ingewonnen informatiën vertrokken' welk rywiel door hem bjj den rijwielhandelaar v. D. in dezelfde straat was gehuurd en dat deze thans ook wel kwyt zal zyn De politie spoort hem op. Een levensgevaarlijke weg. Dat is, als de duisternis is aangebroken, de groote weg Amsterdam naar Haarlem, en de schuld hiervan draagt de electrische tram. Men weet, dat reeds menigmaal personen door de tram zyn overreden, die daar bjj veelal slacht offer waren van eigen onvoorzichtigheid doordat zy op de trambaan liepen of zelis lagen. Om dit te voorkomen, liet de directie der tram de motor wagens voorzien van electrische schijnwerpers, installaties, die een alles verblindend licht wel' 500 meter voor zich uit werpen en de bestuurders in staat stellen om op zoo voldoenden afstand het terrein vóór zich te overzien, dat zy tydig kunnen stoppen als zy onraad bemerken. Wetend, hoe alles verblindend die schynwerpers zjjn, hadden in den beginne de bestuurders de ge woonte om bjj de nadering van een automobiel den lichtbundel even stop te zetten, zoodat de chauffeur den weg kon blyven waarnemen. In den laatsten tjjd gebeurt dit echter niet en het gevolg is, dat als een automobiel komt in zoo'n lichtstraal, de chauffeur dermate verblind wordt, dat bij niets meer ziet, en zyn wagen niet meer kan besturen. Reeds een paar maal heelt het geen haar ge scheeld of er was een ernstig ongeluk geschied, tengevolge van dit teveel aan licht. Naar wjj vernemen, zal thans van de zyde der automobilisten een adres gericht worden aan Gedeputeerde Staten dezer provincie, met het ver zoek, maatregelen te treffen, die verhinderen, dat de electrische tram den weg onveilig maakt, vóórdat ernstiger ongevallen er door worden ver- oorzaakt. (N> v N De vischkoopersstaking te IJmui den is nu een voldongen feit. Sommige reeders laten hun vaartuigen naar andere plaatsen gaan als Rotterdam, Ostende, enz. Ook te Katwijk-aan-Zee kwamen de laatste da gen meer vischloggers binnen dan gewponlyk het geval is. Uit IJmuiden seint de berichtgever van het „Hbld.": Te IJmuiden zijn heden nog een aantal sloe pen, beugers, en 8 trawlers met mooie reizen visch binnengevallen. Men trachtte nog te ver- koopen, doch de handel staat unaniem pal. Le- yenda kabeljauw wgrd door des gebippet op-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2