ZEKER MIDDEL Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en (iewestelijk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. TABLETTEN Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Faillissementen. Scheepvaart. gen gedaan, die echter vruchteloos bleven. Zjjne woning bleef echter bewaakt. Allerhande geruchten over het lot van den ver miste liepen in 't rond, en dezen nacht was het gerucht algemeen, als zou de wisselwachter zich door een revolverschot gezelfmoord hebben. Er is niets van dit alles. De wisselwachter is gisteravond, rond 9 uur, als een zinnelooze in zijne woning te Contich, Duivelshoek, binnengestormd, en viel er als een blok neer. Er was om zoo te zeggen geen woord uit den man te kragen, en als een waanzinnige zag hij rond. De man moet door de vreeselijke ramp erg in het hoofd gesteld zijn. Gezien zjjnen toestand werd hij niet dadelijk meegenomen, om ter beschikking van den onder zoeksrechter gesteld te worden, doch het huis bleef bewaakt. Gansch den nacht bracht Van Tuyn in koortsen door en eerst dezen morgead kon men hem over het een en ander ondervragen. Van de ramp, of beter over de oorzaak der ramp, weet hij in 't geheel niets te vertellen wat er met den wissel gebeurd is kan men van hem niet vernemen. «Ik weet niets, ik weet er niets van" is zjjn eenig antwoord. Wat bij eergisteren gedaan heeft, daar zegt Van Tuyn meer over. Na de ramp is hij op den loop gegaan, zegt hij, maar hij weet niet hoe lang hij door velden en door bosschen geloopen heeft. Hij heeft maar al toos doorgerend, totdat hjj aan een kruisbeeld kwam, zich daarvoor op de knieën wierp en bad. 's Avonds keerde hij huiswaarts." Het ligt in de bedoeling der regeering de be voegdheden der Kamers uit te breiden. SERVIë. In tegenstelling met de Russische dagbladbe- richten, volgens welke koning Peter van Ser vië binnenkort een bezoek aan Pietersburg zou brongen, verluidt 't in hofkringen te Belgrado, dat de koning er in 't geheel niet aan denkt, een K-is naar Rusland te ondernemen. Het is 't onwrikbaar besluit van den koning, zijn eerste buitenlandsche reis naar Weenen te richten en wel zoodra het handelsverdrag met Oostenrijk- llongarije is afgesloten. Men houdt er rekening mede, dat koning Peter zich einde Augustus naar Weenen zal begeven, om keizer Frans Jozef met diens 60-jarig jubileum te gaan gelukwenschen. Dit bezoek zal het begin zijn van de troonsbe- stijgings bezoeken, die koning Pleter aan de Euro- peeschc hoven zal afleggen. PERZIë. De Perzische zaakgelastigd* overhandigde heden aan Iswolski, den minister van buitenlandsche zaken, een verzoekschrift van de Perzische regee- ging om den termjjn voor de vervulling der eischen van de Kaukasische overheid betreffende bestraf fing der schuldigen aan de overvalling van Rus sische posten bij de Perzisch-Kaukasische grens» zoomede betaling van een schade'oosstelling, met ongeveer twee weken te verlengen. De minister van buitenlandsche zaken deelde den Perzischen zaakgelastigde mede, dat hjj het verzoekschrift aan den stadhouder van den Kauka- sus zou doen toekomen. De correctioneel© rechtbank te S,aint-Omer heeft den. abbé Marmet, pastoor van Coulomby, beschul digd een. beleedigden brief te hebben geschreven aan den medicus Bacheler, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 1000 frcs. schade vergoeding. Tol Russisch gezant te Peking is benoemd de jeugdige diplomaat Korostoveno, die bij de vredesonderhandelingen te Portsmouth een der vertegenwoordigers van Rusland was. Te Roubaix is de algemeen© werkstaking afgekondigd. i De beruchte anarchist Placide Schouppe, die eenige maanden geleden uit Holland werd gezet, is 'thans te Brussel gearresteerd. Ook in België schijnt men dit gevaarlijk heerschap niet te willen hebben. Tot gezant van Noorwegen bij1 het Britsche Hof is benoemd de heer Irgens, tot nu legatie- secrelaris van het Noorsche gezantschap te Lon den. Een nieuwe stalen brug, van de New-York, Newhaven en Hartford Sporweg, te Baychester, is gisterochtend met dynamiet vernield. Men wist, dat stakers er het plan toe hadden, en had schild wachten geplaatst bjj de brug, die eerst den dag voor den aanslag was gereed gekomen, maar 's nachts hebben de stakers hun werk kunnen volvoeren. Koningin Emma in Kopenhagen. Reuter seint uit Kopenhagen d.d. gister H. M. de Koningin-Moeder der Nederlanden deed heden in den voormiddag een rijtoer door de stad om twee uur bracht H. M. met gevolg een bezoek aan het paleis, om vier uur reed H. M. met de Koningin van Denemarken, de prinsessen Thyra en Dagmar, en de prinsen Gustav en Hans naar het museum Rosenborg. Om half acht zette de Koningin-Moeder via Malmö de reis naar Stockholm voort. Naar oude gewoonte. Hier en daar verried zich de laatste weken in enkele organen van onze pers een altoos bedenke lijke onzekerheid, wat ons in 1909 zou te doen staan, schrijft de »Standaard" Geve men hieraan niet toe. Onzekerheid ver zwakt. Alleen wie weet wat hij wil en recht op zijn doel afgaat, staat zelf sterk en sterkt ande ren. Bovendien, er bestaat voor aarzeling of onzeker heid geeu schijn of schaduw van reden. We zullen in 1909 doen, wat we altoos hebben gedaan, en naar oude gewoonte het beproefde pad afloopen. Nooit is onze strijd om personen, maar altoos om beginselen gegaan. Voor die beginselen heb ben we, naar den stand van het oogenblik het eiscbte, de toepassing gezocht op die punten van Staatsbeleid die om regeling vroegen. Hiervoor gaf ons Program van Actie de formuleering. En had de Deputaten-vergadering zulk een Program van Actie vastgesteld, dan stelden we candidaten, die 't over dit program met ons eens waren. En waren eenmaal die candidaten gesteld, dan gingen we voor hen, als onze mannen, in het vuur. V Zoo gingen we te werk, onverschillig weft Kabinet er zat, in de hoop dat, stond bet Kabinet tegen ons program over, onze Kamerleden er met te meer warmte voor zouden opkomen, en bleek het Kabinet met ons program homogeen, onze Kamerleden zulk een Kabinet te ijveriger steunen zouden. Wat oorzaak zou er dan zijn, om in 1909 van dit beproefde pad af te wijken Kamers van Arbeid. Naar men verneemt, is een wetsontwerp tot herziening der wet op de Kamers van arbeid in voorbereiding. Het Hollandsche liuldigingscomitó bij Z. H. den Paus. De leden van het bovengenoemde comité wer den gisteren-ochten te half twaalf door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen, nadat te voren om 9 uur in de Hollandsche kapel der St. Joachimskerk de H. Mis gevolgd door het «Te Deum" en den zegen met het Allerheiligste was opgedragen door mgr. den Aartsbisschop. Van de 20 leden der deputatie (uit elk diocees 4) wa ren verschillende vergezeld van hunne dames of familieleden. Met de andere landgenooten, die zich bij hen aansloten bestond de Hollandsche pelgrimsgroep uit ongeveer 60 personen. Onder hen bevonden zich ook de hoogeerw. heeren mgr. Wiilemsen en pater Van Rossum C.SS.R., weleerw. heer Eras en dr. G. Brom. De beeren Van Water schoot van der Gracht en Laane droegen het kos tuum van kamerheer »di cappa e spada". Mgr. de Aartsbisschop las een adres voor in de Latijosohe taal. In dit stuk vertolkte Z. D. H. de gelukwen schen van het katholieke Nederland, dat God dankt voor het den Paus geschonken voorrecht en zijn gebeden opzendt voor 's Pausen gelukkige regeering en voor zjjn langdurig behoud. Wij bewonderen, zeide mgr. de godsvrucht en de zacht moedige kracht van den Opperherder der Kerk, die de veelvuldige Communie aanmoedigt en de moderne dwalingen bestrijdt. Wjj bidden ook vooral tot onze martelaren van Gorkum, die bela ders tot-in-den dood èn van de H. Eucharistie èn van het primaat des Pausen en wij willen hun roemrijk voorbeeld navolgen om ertoe bij te dra gen, dat het den Paus gegeven worde de Kerk tot de overwining te geleiden en alles in Christus te herstellen. De Romeinscbe correspondent van de »Tjjd" seint nog de volgende bijzonderheden De audiëntie had plaats in de troonzaal'de aan weerszijden geschaarde dames en heeren werden ieder door den Aartsbischop voorgesteld, terwijl de Paus hen voorbijging. Toen de H. Vader op den troon bad plaats genomen, las mgr. het adres voor in het Latijn. De Paus antwoordde eveneens in het Latijn. Z. H. dankte voor de gelukwenschen, erop wijzende dat zijn vijfjarige arbeid voor de Kerk geen persoonlijke verdienste voor hem is. Z. H. dankte vooral'voor de groote vertroosting hem geschonken door alle goede Hollandsche Katholieken, die de twee genoemde deugden be trachtende, aHjjd vereenigd blijven met Christus en diens Plaatsbekleeder. Z. H. verklaarde zjjn zegen te schenken aan de bisschoppen, de priesters en de geloovigen, wie de Paus in zijn gebeden gedenkt. Vooral bracht de H. Vader dank aan de leden der deputatie, van zóóverre gekomen om hem geluk te wenschen. De Paus zegende hen, hun falilieleden en alle goedgezinde Hollanders, die den zegen des Hemels verlangen, waarvan deze apostolische zegen het onderpand is. Ik had het voorrecht aldus de correspondent 's Pausen antwoord in het Hoilandsch te mo gen vertolken. Mgr. de Aartsbisschop bood alsnu, voor den troon geknield, in een enveloppe de ju- bilégave aan. Opnieuw schreed vervolgens de Paus langs de rijen allen de hand latende kussen. De audiëntie duurde 12 minuten. Mgr. bracht met de deputatie daarna een bezoek bij kardinaal Merry del Val. Gesloten Retraites. Wij lezen in de «Nieuwe Venloosehe Courant": Na nog eenige werkzaamheden, die spoedig vol tooid zullen zjjn, zal het (Retraitehuis te Venlo) geheel worden overgegeven aan de eerw. Paters Jezuiëten, waarvan reeds een eerw. pater en drie eerw. broeders ter plaatse zijn, om zich met de vele voorbereidende werkzaamheden te belasten. De plechtige inwijding van het huis zal plaats hebben door mgr. Drehmanns op 4 Juni e.k., waarna de retraites zullen aanvangen. De eerste retraite voor Middenstanders uit Eindhoven zal aanvangen op Zaterdag voor Pinksteren, waarna de tweede retraitie zal plaats hebben voor oud- retraitanten uit Maastricht. In. het geheel zijn 64 kamertjes voor retraitanten beschikbaar, zoodat er voldoende ruimte aanwezig is. Verder vernemen we, dat de zomermaanden reeds voor een groot gedeelte bezet zijn door personen uit alle oorden des lands. Voorwaar een zeer verblijdend teeken voor hen, die den eersten stoot gaven om tot het doel te geraken. Kweekschool te Bergen. Van de kweekschool der Zusters Ursulinen te Bergen, N.-H., directeur de zeereerw. heer Smee- roan, zijn van de 12 candidaten, die bet examen voor onderwijzeres deden, 11 geslaagd. Een succes voor de welingerichte R. K. kweekschool v. onder wijzeressen. R. K. Herstellingsoorden. Naar men verneemt, worden door de bouwcom missie der bovengenoemde vereeniging ernstige onderhandelingen gevoerd over aankoop van een terrein voor een sanatorium voor zieke kinderen aan de Noordzeekust en van een ander terrein voor longlijders in een boschrjjke streek. Waarschijn lijk zal spoedig op voorstel der bouwcommissie een beslissing worden genomen door het Bestuur. Gemeenteraadsverkiezing. Gisteren-avond vergaderde de kiesvereèniging' „Schiedam" voor het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van den Raad. Een 'drietal voorloopige candidaten was bij het bestuur Voorgedragen. Hieruit werd officieel als candidaat gesteld de heer A. Vegtor, agent van de Rijksverzekeringsbank. een hond in het rechterbovenbeen gebeten, waar door een zoo ernstige wonde werd veroorzaakt, dat zij door een dokter moest behandeld worden. Concours «St Michael". Heden-avond en morgen-middag wordt in de Bundsgehoorzaal het internationaal schermconcours gehouden, door de Schermvereeniging »St Michael", onderafdeeling der Schiedamsche Bondsafdeeling uitgeschreven. Concours «St, Ambrosius". De jury voor het concours, dat uitgeschreven is dooi het Harmonie-orkest St. Ambrosius, be staat op Hemelvaartsdag uit de heeren: Cr. K. G. van Anken, Amersfoort, Jac. Kruining Rotterdam, Barend Kwast Amsterdam, C. v. d. Linden Amsterdam, J. F. M. Smits alhier. Op 2en Pinksterdag is de jury aldus samen gesteld: 1 D. M. H.. Bolsen, Den Haag, A. C. Brouwer Amsterdam, Barend Kwast Amsterdam, C. v. d. Linden Amsterdam en J. F. M. Smits alhier. Onder de gewonden bij het spoor- wegongeluk te Contich (België) behoort ook onze oud-stadgenoot, de heer Rosman, gistkooper te Brussel. De heer Rosman, een zeer bekend Brussélsch Katholiek, 80 jaar oud, was de leider van de bedevaart der congreganisten van Schaerbeek naar Lisp, waarvan er 70 in den trein naar Lier waren. Men heeft hem met een berrié naar huis gedragen. Zijn toestand is bedenkelijk. Nader wordt omtrent onzen oud-stadgenoot, den heer Rosman, nog gemeld De heer Rosman, de president van den pelgrims tocht, bevond zich in een der wagens die 't meest hebben geleden. Hij werd op den v*eg geworpen en werd ernstig gekwest aan de beenen en aan de knieën. Na te Contich en aan het Noorderstation te Brussel voorioopig verbonden te zijn, is de heer Rosman naar zjjne woning gebracht. Talrijke pel grims, waaronder er die zelt gewond waren, volg den de draagbaar, die den algemeen geliefden leider wegvoerde. De verslaggever van de Brusselsche «Petit Bleu", waaraan wij dit ontleenen, bracht den gewonde in zijne woning een bezoek en vond hem onder behandeling van twee spoorwegartsen. De toestand van den 80-jarige verwonde is zeer ernstig hij ijjdt veel en men vreest voor inwendige kwetsuren. Wij onimoetten vervolgt bedoelde verslag gever bjj den heer Rosman den heer Beernaerts, die een der oudste berriedragers van de processie is. Hij is aan het hoofd gewond en, nog geheel onder den indruk van de ramp, vertelde hij ons, telkens afbrekend, zjjne indrukken«Ik vond den heer Rosman onder het puin, zeide hjj, en stond er op hem thuis te brengen. «Wat eeu ongeluk! Ik- heb 23 reizen naar Lourdes meegemaakt en ben tweemaal in bede vaart naar Rome geweest en er is ons nooit iets overkomen. Ditmaal ook ben ik als door een wonder van den dood gered. De man begon daar bij te weenen en vertelde nog, dat bjj soldaten gezien had, geheel met bloed besmeurd en het ge laat als in tweeën gesneden. Velen die het vorig jaar met de Schiedamsche processie naar Kevelaer togen, zullen zich nog her inneren, dat de heer Rosman, getooid met 's Pausen ridderkruis, de leider van de Brusselsche processie was, die er toen tegelijkertijd vertoefde. Veel be langstelling werd toen nog door den waardigen grijsaard in zijne oud-stadgenooten betoond. Gisteravond is de 9-jarige Jan Touw, wonende aan de Hoofdstraat, aldaar door UIT VLAARDINGEN. De directeur-generaal der posterijen en telegra fie maakt bekend, dat, vanaf 31 Mei, de open stellingsuren op Zon- en feestdagen van het Rijks telegraafkantoor te Vlaardingen, ook voor den tele foondienst, vastgesteld zjj op 7.30 tot 8.30, 12.-^0 tot 1.30, 6.30 tot 7.30 (Greenwichtijd). (Stct.) UIT ROTTERDAM. Gemeenteraadsver kiezin gen. Gisteren had de stemming plaats voor leden van den Gemeenteraad in de districten I, II en V- De uitslag was als volgt District I (vacature-P. Havelaar Jz.)A. C. v. Eyk (lib.). 1351 stemmenH. W. C. Stolle (soc.- dem.), 1328 stemmen J. Valk Jz (antirev.), 2199 stemmenalzoo herstemm ing tusschen de heeren J. Valk Jz. en A. C. Van Eyk. District II (vacature jhr. mr. D. J. de Geer)H. C. P. De Groot (vrjjz-dem), 724 stemmen; P. J. Heisdingen («oc. dem.), 1287 stemmen Mr. Abr. v. d. Hoeven (Chr.-hist.), 2843 stemmen; alzoo gekozen mr. Abr. v. d. Hoeven. District V. (vacature-F. J. B. v. Rijswijk); Jac, S. Hollander (lib 1558 stemmenC. Kerkhof (soc.-dem.), 551 stemmenH. W. G. Kortman (R.-K.), 1181 stemmen alzoo herstemming tusschen de heeren Jac. S. Hollander en H. W. G. Kortman. r«n 'lï KW hJ IiSuIt i iff v Ftj MOEDER i i W>' Te Schiedam verkrijgbaar o.a. bjj de HeereD KAPPELHOF HOVINGH, drogisten en te Vlaardingen bij A. S. BEEKRODE, drogist, De inbraak in het postkantoor te Apeldoorn. Naar wjj vernemen, moeten bij de inbraak in het hulppostkantoor te Apeldoorn een bedrag van ongeveer f 10.009 aan geld en 44 aangeteekende stukken ontvreemd zijn. Bij een vechtpartij verdronken. Eenige personen uit Klazienaveen-Noord, die onder invloed van sterkendrank verkeerden, takelden elkaar Maandagavond op onbarmhartige wjjze toe. Zulks voor de Nederlandsche Hervormde kerk aldaar. Een van de vechtersbazen, een zekere M., die een ander met een scheermes te ljjf wilde, geraakte in het Scholtenskanaal. Men bracht hem op het droge en droeg hem de kerk binnen. Hjj bleek het bewmtzjjn verloren te hebben. Aan den inmid dels toegesnelden geneesheer mocht het niet geluk ken, de levensgeesten weer op te wekken, M-, die kort geleden gehuwd was, laat een weduwe na, maar geen kinderen. (Ass. Crt.) De toestand van mgr. de Bouter, pastoor te Amsterdam, is in de laatste dagen iets beter. Tot Generaal der E E. P.P. Capucjjnen is gekozen de HoogEerw. Pater Pacificus van Seg' giaro. Eerste definitor is nu pater Benno Aurachter- RECHTBANK TE ROTTERDAM. Uitgesproken, M. Dujjvis, koopman, wonende te Rotterdam handelende onder de firma T. I. M. Cycles Manti' facturing Cy., te Schiedam. Curator: mr. D. Lod der. Rechtercommissaris R. Teltmg. in deze zaken mr, b. Zeilklaar. 23 Mei schoener «Democraat", kapt. A. de Jooë> naar Londen. New-Castle, 23 Mei. Vertrokken s.s. »Holmside kapt. Joh. J. Reed, met steenkolen, naar Schte dam. ZOOALS: Verlies van eet'ast, wincl, hoofdpijn, vermoei Huid, zijt, t f ilcecêu van slechte spi'ivsttcriög. Ze te verwaarloo/.en is waarlijk. Tenzij Uw vo: Isel vc'i -iien ver teert kunt ge niet gez.vid./ijn, omdat onverteerd voe t-el in plaats van- voedende stoêiVn ergift afstaat dat Uw lichaam uithongert en ver zwakt. Wat Uw gestel noodig heeft is een opwekkend digestief middel dat maag en lever helpen zal htm werk behoorlijk te vojorencen. Moeder Seigel's Tabletten, hot wereld beroemde plantaardige genees middel ter genezing van alle ziekten voortkomende uit slechte spijsver tering, zullen U bijstaan. Z N' EEN f TEGEN ALLE MAAG- EN LEVERZIEKTEN. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Prijs PI, 1.50 per fleschje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2