Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. ENGELAND. Do Engelsoh-Russische overeenkomst aangaande Macedonië, op het oogenblik het punt van be langstelling van alle diplomaten ter wereld, schijnt bijna gesloten. Een communiqué aan de bladen zegt niet veel anders dan dat het antwoord van de Russische regeering ingekomen is en dat de definitieve oplossing spoedig verwacht wordt, die dan een combinatie zal1 zijn van het Russische en het Engelsche voorstel, die alle voordeelen van beiden in zich vereenigen zal. Een gerucht als zouden Engeland en Rusland een Europeesche conferentie willen samenroepen, wordt gequalifi- ceerd als geheel uit de lucht gegrepen. In poli tieke kringen meent men natuurlijk als altijd, veel te weten, wat achteraf blijken moet waar te zijn. Men zegt daar het volgendeHet Engelsche voor stel' etn gouverneur-generaal te benoemen is niét aangenomen, maar de inspecteur-generaal neemt zitting in de financieel© commissie, wat even eens de civiele agenten zullen doen. De commissie wordt gemachtigd, de benoodigde gelden van de Staatsinkomsten voor bestuurs- en oeconomischc- aan gelegenheden te gebruiken. De rest zal worden besteed aan militaire1 uilgaven en de plaatselijke administratie. Men is niet van pllan d© Port© te verzoeken het effectief der Turksche troepen in de drie vilajets te verminderen, maar de gendarmerie zal belangrijk worden uitgebreid. Ten einde de sou- vcreiniteit van den Sultan te handhaven, zullen de Euiopeesche officieren in Turkschen dienst overgaan. Zij zullen echter door de Mogendheden benoemd worden. FRANKRIJK. In de Fransche Kamer hebben gister interpel laties plaats gehad over de Marokkaansche kwes tie. 1 1 Achtereenvolgens werd de regeering geïnterpel leerd door de heeren Gervais, Deschanel en Jau- rès. Getvais vroeg of de regeering getrouw is ge bleven aan de door de Kamer goedgekeurde poli tiek en welke bevelen aan generaal d'Amade zijn gegeven. Gervais gaf verder als zijn meening, dat Frankrijk zich niet moet mengen in den strijd tusschen de twee Sultans. Desthauel zeide van meening te zijn, dat Europa nimmer welken Sultan ook, zal kunnen erken nen, indien deze niet de acte van Algeciras oh- derschrijit. Hij voegde er aan toe, dat men niet aan ontruiming moet denken en eindigde aldus: Ons optreden in Marokko wordt gewettigd door onze stelling. Wij moeten de toegangen tot Algerië beschermen. de aan generaal d'Amade gegeven instructies en verweet in scherpe bewoordingen de regeéring haar dubbelzinnige politiek. Pichon, de minister van Buitenlandsche Zaken, antwoordde de interpellanten, terwijl een enkele maal ook Clemenceau en Picquart het woord voerden. Het belangrijkste van de redevoeringen van Pi chon was wel het volgende: 1 De regeering heeft in volle onafhankelijkheid en zonder eenigen druk, de generaals d'Amade en Lyautey hun instructies gegeven. Steeds heeft de regeering regelmatig Europa ingelicht. Wij zijn aldus de minister niet de vastgestelde gren zen te buiten gegaan. Wij hebben bekend gemaakt dat de bezetting, voor wat betreft de uitgestrekt heid van het gebied en den tijdsduur, een tijdelijk karakter draagt. t Hij bracht hulde aan generaal d'Amade, en aan den moed, de tucht en de menschlievendheid der Fransche troepen. Hij betuigde zijn verwon dering er over, dat hij aangevallen wordt door degenen, die ontruiming eischen, als hij partij trekt van de gunstigste omstandigheden om ge leidel gk Marokko te verlaten. Wij hebben zeide hij verder op "wettige wijze het te Algeciras moeielijk verkregen mandaat vervuld; wij hebben de erkentelijkheid van Europa verdiend; wij moe ten als wij ons terugtrekken in Marokko orde en veiligheid achterlaten. Als wij Abd-el-Azis heb ben erkend, dan geschiedde dit omdat deze nog de eenige wettige Sultan van Marokko is. De afgevaardigden van Moelai Hafid werden nergens door de kanselarijen ontvangen. Niet omdat Abd- el-Azis ten behoeve van Frankrijk zijn positie in de waagschaal stelde, werd hij door de Ma rokkanen verlaten, maar omdat hij beloofd l.aa zjjn beloften jegens Europa ten uitvoer te leggen. Wij heoben slechts een feit vermeld, toen wij zeiden dat Moelai Hafid een hinderpaal voor de pacificatie vormt. Zoolang Moelai Hafid den hei ligen oorlog tegen de Europeanen op zijn program heef', staan, zal Europa hem niet kunnen erken nen. Het staat aan de staten, onderteekenaars der acte van Algeciras, om te zien of de Sultan, met wien men de overeenkomst' sloot, deze over eenkomsten heeft ten uitvoer gebracht. Onze po litiek is een politiek van voorzichtigheid ©n recht schapenheid, die ik aldus eindigde minister Pichon u verzoek goed te keuren. De door de regeering aanvaarde motie van Ger vais en Lefébure, waarin was uitgedrukt, dat vertrouwen wordt gesteld in de regeering) werd met 343 tegen 126 stemmen aangenomen. Met 412 tegen 79 stemmen was het voorstel verworpen om aan de motie van Jaurès, inhou dende, dat de Kamer besloten is een einde té maken aan de expeditie in Marokko, den voor rang te verlfeenen. MAROKKO. De Franschen van El Kasar zijn te Larrache aangekomen, geëscorteerd door de soldaten op bevel van Mouley Hafid gezonden. Deze heeft ruiterij gezonden ter ontmoeting van Abd-el-Ma- ltck, chef van de mehallah van El Koar. De gevangene is van zijne ketenen bevrijd, gekleed en Mouley Hafid heeft een muildier ter zijner beschikking gesteld. De toestand te Larrache is zeer gespannen. Men verwacht er de proclamatie van Mouley Hafid. Te Tanger is het thans rustig. De mehallah is in de stad teruggekeerd ter voorkoming van incidenten. AMERIKA. Door de Republikeimche conventie te Chicago is als candidaat voor het vice-presidentschap gesteld James Sherman, lid van het Congres, van Utica, staat New-York. Naar aanleiding van zjjn candidaatstelhng voor het presidentschap, is Taft als minister van oorlog afgetreden, terwijl, naar gemeld wordt, vanaf 30 dezer Uka Wright van Tennessee hens opvolgt. De torpedoboot 191 is gisternacht gestrand bij Sati-Permeh, ten westen van Algiers, manoeu vres uitvoerende. De geheele bemanning is ge red, maar een andere torpedoboot, „de Pique" heeft een man verloren, haar te hulp snellend. Men tracht haar af te brengen, Gedurende de nachtelijke oefeningen is de torpedoboot „Sagaie" op de rots Petite Suzanne nabij Brest gestrand. De pogingen om-haar af te brengen, hebben gefaald. Sleepibooten zijn daar toe ter pxaatse gekomen. Het afbrengen zou op nieuw beproefd worden. Er heeft gisteren te Madrid eene sensatio- neele worsteling plaats gehad tusschen een Engel- schen boxer Ted Miller en een dito Japansche Raku. 't Was dus Europa dat met Azië in bot sing kwam. Europa heeft het daarbij verloren. Na verloop van tien minuten had de Japannees den Engelschman gelegd", die, zich verwoed op richtend, zich opnieuw op zijn Japanschen mede dinger wierp, met zooveel1 geweld, dat men de twee vechtenden moest scheiden om een dr,ama te voorkomen. 1 In ieder geval' is nu de mleerderheid der Japan sche worstelaars vastgesteld, hoe men ook over het gele gevaar clenke. 1 TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 19 Juni, n.m. 3 uur Regeling van Werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor om de behande ling van het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot ten behoeve aan den spoorweg van Hontenisse naar Selzaete nog een drietal kleine wetsontwerpen aan de orde te stellen. Conform besloten. Wat de definitieve vaststelling der oorlogsbegroo- tirg voor 1908 betreft, daaromtrent kan de voor zitter nog geen voorstel doen, aangezien bjj hem nog geen bericht is ingekomen dat het eindverslag daaromtrent is uitgebracht. Wanneer hem dit bericht formeel bereikt, zal hjj met inachtneming van de bevoegdheid, hem verleend bjj artikel 65 Reglement van Orde, voorstellen de openbare be handeling daarvan te doen aanvangen binnen den voor openbare behandeling'bestemden termjjn. De vergadering wordt hierop verdaagd tot Dins dagochtend 11 uur. H. M. de Koningin naar Soestdijk. H. M. de Koningin komt hedenmiddag om 5.28 uur per ex-trein aan de halte Soestdijk aan. De Sultan vaB Assahan. Aan de „N. Ct." wordt uit de naaste omgeving van den Sultan van Assahan medegedeeld, dat deze geenszins hierheen is gekomen om H. M- de Koningin verandering te vragen van het kort geleden door hem gesloten politieke contract. In tegendeel ziet de Sultan volkomen in, dat aan deze, door den vertegenwoordiger van het Neder- landsche gezag in Indië met hem gesloten over eenkomst, door Hare Majesteit niets zal veran der! worden en het eenige doel van zijn komst is dan ook Europa te zien, na eerst door zijn Souvereine, de Koningin der Nederlanden, te zijn ontvangen en daarmede een lang door hem vurig geko taterden wensch bevredigd te hebben gézién. Gisting in Indië. De correspondent van de »N. R. Ct". te Batavia seint: De beweging ter Westkust van Sumatra is op gezet en wordt beheerscht door de geestelijkheid. De telegraaflijn in de kloof werd bjj Ajer Mantjoer doorgevfjld, maar is hersteld. Rotssteenen werden op de spoorrails gelegd de spoorweg wordt be waakt. Bfj Fort de Koek .zjjn luitenant Cheriex en kapitein Van Roijen gewond. Batipoe is formeel in opstand. Kajoe Tacam en PadaDg Pandjang worden door de optrekkende bevolking bedreigd. Het twintigste bataljon vertrekt morgenavond naar Padang. Atjeh-rapport. Hel Atjeh-rapport is gister door het departe ment van koloniën aan de Tweede Kamer ge zonden. Vanwege het departement is daarvan tele grafisch mededeel ing gedaan aan den gouverneur- generaal, opdat de openbaarmaking ook in Indië en Nederland kunne geschieden. Exploitatie gemeente-gasfabriek. De raadscommissie voor de financiën te Hilver sum stelt aan den raad dier gemeente voor, de gebeele netto-winst der exploitatie van de gemeente gasfabriek over 1907. totaal 150.180.52$, in de gemeentekas te storten. Enquête handels- en kantoorbedienden. Door den Nationalen Bond va,n Handels- eh Kantoorbedienden Mereurius wordt een onderzoek ingesteld naar den maatschappelijfcen slaat der leden, vooreerst om daardoor, een in 't algemeen werischelijk zuiveT beelt^ te verkrijgen van de omstandigheden, waarin de leden dier organisatie verkeeren, en in de tweede plaats, om dusdoendé het noodzakelijk materiaal te verzamelen, om er een verzekering tegen werkloosheid der beroeps gen-ooien uit op te bouwen. Men hoopt door dat onderzoek den deskundige op verzekeringsgebied bruikbaar materiaal te verschaffen, voor een diep gaand en zeer ernstig onderzoek. In de heden aan de léden toegezonden vragen lijst worden vragen gesteld betreffende den bur gerlijken staat, de opleiding en maatschappelijke positie, inkomsten, duur van werkloosheid gedu rende 1907 en over de jaren 1903 tot en met 1906 en of men van oordeel is, dat de verzekering tegen werkloosheid onafscheidelijk verbonden moet zijn aan het lidmaatschap van den Bond. Onderwijs. Op de voordracht ter benoeming van 3 onder wijzers aan school F. (wegens uitbreiding van per personeel) zjjn geplaatst Ie vacature: 1. de heer A. Meeuse, te Nieuwe Tonge2. de heer A. Dijksman, te Koudekerk a d Rijn 3. de heer G. Brouwer, te Nijverdal. 2e vacature 1. de heer A. Dijksman, te Koude kerk a d Rijn 2. de heer G. Brouwer, te Nijver dal3. de heer J. C. Kotvis, te Noord Scharwoude. 3e vacature: 1. de heer G. Brouwer, te Njjnen- dal2. de heer J. C. Kotvis, Noord-Scharwoude 3. de heer J. P. W. v. d. Sluis, te Overschie. Ned. R. K. Volksbond. Wij herinneren onze lezers,leden en donateurs van den Ned. R. K. Volksbond atd. Schiedam, er aan dat de maandvergadering ditmaal, wegens bet anders samenvallen met de centrale raadsvergade ring, een week wordt vervroegd. In de vergadering op morgen te houden zal de voorzitter, de heer T. J. H. Mouwens, eene lezing houden over »Het Arbeidscontract, een onderwerp dat zeker bjj het aanstaand in werking treden van de wet op het Arbeidscontract zeer actueel mag worden genoemd. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie sleutel buskaart. Tebevragen aan de volgende adressenrolletje lappen japonstof, Gunnewegh, Laan ons genoegen 25; bont schortje. Bosch, Zijlstraat 26; gouden damesringetje, Jansen, Grofbaan 2 witte handdoek, Korpel,Strijensche straat 30;portemonnaie met eenig geld, Tams, Noordvestsingel 21. Eindexamen aan het Gymnasium. Het diploma A. verwierven de leerlingen der zesde klasse P. de Brujjn, A. Dirkzwager, J. J. L. Duyvendak, J. M. Lindemejjer, Ph. J. Vreugdenbil het diploma B J. W. Lelyhet diploma A. en BJ. D. Drost. Een leerling werd afgewezen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9$ tot 11$ uur voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrijdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbe idskrachten. vuurwerker halfwas vuurwerkers kuipers jongen kleermakersleerling verversjongen halfwas bakker halfwas smoutzetter dienstbode. Aangeboden Arbeidskrachten, timmerman stokers bakker portier koetsier huisknecht pakhuisknecht straatmaker schipper voorslager soldeerder metaalslqper bankwerker bankwerkers leerling verver grondwerker chauffeur kraandrijvers houtzager kurkensnijder mandenmaker boekdrukker personen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis ge vraagd naaiwerk aan huis gevraagd schoon maakster naaister breister strijkster dagmeisje. De heer M. Los, sinds een 13-tal jaren, als chef van het vrachtgoederenbureau aan de Holl. IJz. Sp. Mij. alhier werkzaam, en die voor enkele jaren onder veelzijdige blijken van belang stelling en waardeering zijn zilveren ambtsjubileum bij de Mg mocht herdenken, wordt, met 1 Juli e.k., naar Bussum verplaatst. Op de tentoonstelling van het Roode Kruis en Reddingswezen te 's Hage is door de Maat schappij „Oxygenium", zuurstof- en waterstoffa- briek alhier, een zilveren medaille behaald. Mijnheer de Redacteur Gelieve dit stukje te plaatsen in uw veelgelezen blad, bq voorbaat mijn dank. De reden van dit schrijven is de hulp van autoriteiten in te roepen tot onderzoek of er nu in werkelijkheid kwaue dampen in den rook der glasfabrieken medegevoerd worden en dan ten nadeele van land- en tuinbouw nederdalen en die ook schadelijk zijn voor bet vee in de wei. En bq aldien het zoo is, dan zou het zeer gewenscht zijn, er spoedig een einde aan te maken, daar het ongehoord zou zijn dat de land- en tuinman voor hard werken hongerlijden tot belooning krijgen zou. N. N. Oneerlijke dienstbode. De 23-jarige dienstbode S., in betrekking bij mevrouw de wed. K., aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage, bad trouwplannen, maar geen geld. Teneinde die plan nen toch te kunnen verwezenlijken, gaf zjj gevolg aan het denkbeeld, om door diefstal zich in het bezit van bet noodige te stellen. Zij wist zich meester te maken van den sleutel van de brand kast van haar mevrouw en nam daaruit een be drag van ruim f 400 aan bankpapier weg. Ook bleek, dat zij ten nadeele barer meesteres een aan tal goederen zich had toegeëigend, als gestikte de kens, traploopers enz. Het gestolen geld had zjj op een spaarbankboekje geplaatst, naar zjj bjj haar aanhouding verklaarde, om te dienen voor de in richting van haar aanstaande huishouding. Doordenspoortreinverpletterd. Een werkman uit de steengroeve van Dutoit, bij Ca- fonne, (België) Charles Delettrez, bewoner van Moncourt, ha! eergisteren het ongeluk met zijn voet beklemd te raken in de rails van den indus- trieelen spoorweg op 't oogenblik dat een loco motief naderde. Ondanks bovenmenschelijke po gingen kon de man zich niet bevrijden. Toen de machine hem nabij was, werd hij met geweld op zij geworpen en werd zijn dij verbrijzeld, terwijl de wielen hem den voet verpletterden. Planten als weerprofeten. E. Th. Witte schrijfi in het weekblad. „Buiten" over planten als weerprofeten. „Bekend mag het geacht worden, dat sommige planten of plantendeelen zeer gevoelig zijn voor weersveranderingen, en dat men aan haar verstand o! voorkomen zeer dikwijls kan zien, welk weer binnen korten tijd te wachten is. Het zijn baro meters, minstens even vertrouwbaar als die men vaak voor veel geld koopt. f In een oud Duitsch tijdschrift vonden wij de onderstaande planten vermeld als weerprofeten en aangezien enkele daarvan ook in onze tuinen worden aangetroffen, achten wij het voor vele lezers van „Buiten" dienstig, haar eigenschappen mede te deelen. Alsine media (Muur). Richt deze zich des mor gens vroeg op en blijven haar bloemen tot onge veer 4 uur in den namiddag open, dan kan men bijna zeker den volgenden dag goed weer ver wachten. Blijven haar bloemen later dan tot 9 uur 's morgens gesloten, dan is er dienzelfden dag bijna zeker regen te verwachten. Calendula of Dimorphoteca pluvialis. Blijven haar bloemen tot des morgens na 7 uur geslo ten, dan kan men dien dag bijna zeker regen verwachten. Carlina vulgaris en Carlina acaulis (gewone Driedistel en Zilverdistel). Blijven de fraaie, witte kelkschubben van deze mooie bloemplanten ge sloten, dan is er zeker regen in aantocht; blijve» ze geopend staan, dan kan men op mooi weef rekenen. Draba vema (geméene Vroegeling). Dit plantje slaat, wanneer er regen te verwachten is, haar bladeren terug. Galium verum (gele Walstroo). Bij1 goed weer hebben de bloemen van dit plantje een aangeha- men geur; verspreiden zij echter een sterke on aangename lucht, dan kan men daaruit opmaken, dat er binnen korten tijd regen te wachten is- Lapsana communis (gemeene Akkerkool). Blij ven van deze plant de bloemkorfjes des nacht3 open, dan kan men er zeker van zijn, dat hc' den volgenden dag regenen zal; sluiten zij zich echter tegen den avond, dan is goed w;eer te wachten Oxalis Acetosella (Klaverzuring). Is er re ge11' onweer of koude op til, dan trekt dit aardig® plantje haar drie kleine blaadjes samen. Iedere buitenbewoner heeft wellicht wel cé11 of meer van deze plantjes in zijn tuin, eh f'®' is een aardige liefhebberij, haar gevoeligheid v°°* weersveranderingen gade te slaan." Adverteeren door gemeentebest11 ren. In „M. J." no. 800 geeft W. Hill Reid overzicht van de wijze, waarop sommige geme<?1' ten vreemdelingen trachtea te trekken en 11 kosten daarvan. In den laatsten tjjd wordt Zens wel een geringe belasting geheven. De 151 thoden, welke worden gevolgd, bestaan o.a- 111 h-i. op aanvrage kosteloos beschikbaar stellen v' een gedrukten gids, welke in de bladen w'°r geadverteerd, soms ook doör advertenties in dag-, week- of maandbladen, hetzij bij nement of op andere wijze. Heele en halve bi" - Jamèa vroeg in tennis gesteld te worden met 1 1 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2