Binnenland. roet water. Groote schade is over het geheel aangericht. Een draadbericht uit Lissabon meldt Een ontploffing had gisteren plaats in de artillerie kazerne van Trafuria. Een soldaat trachtte een spijker in een laars te verwijderen met oude Hotchkiss-grenaat toen deze ontplofte. Er zijn drie gewonden waaronder de bedoelde soldaat, die ernstig gekwetst is. De gevangenen te Tiflis kwamen gisteren in verzet tegen de overheid wat een schildwacht aanleiding gaf op hen te schieten, waarbij een persoon gewond werd. Daarna ontstond wanorde lijkheid onder de staatkundige gevangenen. Bij het bedwingen van den opsterd werden 30 personen gewond. Te Agbassar, provincie Omsk (Aziatisch Rusland) heeft er tijdens de jaarmarkt een ernstige botsing van Russen met Kurgiezen plaats gehad De troepen maakten gebruik van hun vuurwapens waardoor 10 personen gedood en 32 gewond werden. Maatregelen betrekkelijk werkloosheid. Blijkens het Voorloopig Verslag over het betrek kelijk wetsontwerp tot aanvulling van de begroo ting voo:- bet Dep. van landbouw, nijverheid en handel voor 1907, waren verscheidene leden van oordeel, dat de rijksoverheid beter deed zich voor alsnog van bemoeiingen in de gevolgen van werk loosheid te onthouden. Met voldoening hadden deze leden gezien, dat het aantal zich uitbreidt van de groote gemeenten die aan de beweging tot het in het leven roepen van eene verzekéring tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid steun veileenen of het voornemen hebben zulks te doen; maar het scheen hun geen gelukkige gedachte van het opgetreden Kabinet nu maar aanstonds 's rijks schatkist te willen openstellen om de gemeenten de taak, welke zij op zich namen, gemakkelijker te maken. Het vraagstuk van de werkloosheid, zoo merkten zij op, is nog niet genoegzaam opgehelderd, de oorzaken daarvan zijn nog niet voldoende bekend dan dat men thans reeds een juist oordeel zou vermogen te vormen en uit te spreken over de doeltreffendheid van de maatregelen, welke worden aanbevolen of hier en daar worden toegepast tot bestrijding van de gevolgen van dat verschijnsel. Zoolang het op dit gebied nog is een zoeken en tasten, is liet zeker nuttig dat de gemeentelijke overheid, in samenwerking met bestaande vakvereenigingen, er naar streeft de hardheid van de zich plaat selijk voordoende werkloosheid weg te nemen of te verzachten. Elk gemeentebestuur kan hier op tieden op de wijze, welke met de zich ter plaatse voordoende omstandigheden het best schijnt te slreoken. Zou nu de rijksoverheid bij den huidi- gen stand van het vraagstuk zich bereid ver klaren de gemeenten onder zekere voorwaardén bij haar pogingen te steunen, dan ontstaat twee ërlei gevaar. Worden voor het verteenen van dien sleun vaste regelen gesteld, dan staat het te vrcezen, dat men overal de organisatie der ver zekering in dier voege zal inrichten, dat men de meesle kans heeft op een rijksbijdrage. En zou de regeering, zooals in de bedoeling schijnt te liggen, om dit gevaar van uniformiteit te ont zeilen, geen vaste regelen stellen, dan staat weder de deur open voor willekeur. Beier dan door het geven van geld ter onder steuning, van werHoozen, zou, meenden sommi gen, de rijksoverheid handelen door het bevor deren van maatregelen, waardoor de werkloos heid zelve zou kunnen .worden tegengegaan. Be vordering b.v van het wonen der arbeiders ten platlfcfande in de nabijheid van middelpunten van nijverheid en werkverschaffing scheen alle aanbe veling te verdienen, omdat daardoor een stap zon worden gedaan om de arbeiders niet zoo licht bloot te stellen aan de voor hen <*n hun gezin zoo noodlottige gevolgen van werkloosheid. Door den bouw van arbeiderswoningen buiten de groote centra, aanmerkelijke verbetering der verkeersmiddelen, vooral door arbeiderstneinen en trams zou in deze richting veel kunnen worden gedaan. Eenige leden meenden de door de regèering voorgestelde geldelijke bijdragen te mogen ken schetsen als een middel om voor armoede te bewaren, dus als een soort armenzorg, ie zon derlinger omdat de regeering zelve in de Memorié van Toelichting verklaard heeft, dat hetgeen de gemeente tot leniging van de werkloosheid ver richt, niet het karakter zal mogen dragen van armenverzorging. Anderen meenden evenwel, dat in geen géval het algemeen erkende feit, dat in zake de wérk- looshtid en de bestrijding harer gevolgen het laatste woord nog niet is gesproken, een veront schuldiging, ja zelfs een aansporing zijn voor het rijk om zich deze aangelegenheid niet aan te trekken. Van armenverzorging kan nier geen sprake zijn, meende men. De werkloosheidverzekering heeft juist ten doel, armoede te voorkomen en maakt mitsdien armenverzorging overbodig. Nu de gemeenten door den rijkswetgever met tal van uitgaven zijn bezwaard, tengevolge waar van vele in geldelijken nood verkeeren, schéén het niet meer dan billijk, dat het rijk haar ter zake van een zoo gewichtig volksbelang als de werkloosheidverzekering met een flinke bijdrage steunde. Trouwens ook om practische oveuwe- &ingen was die steun geboden, aangezien daardoor zal worden tegemoet gekomen aan bezwaren van iinancieelen aard, welke voor sommige gemeenten een beletsel mochten opleveren tegen hét volgen van het door Amsterdam en Utrecht gegeven voor beeld. De werkloozen in die gemeenten mochtén niet. van die bezwaren de slachtoffers wiorden. Volgens sommigen was de fout deze, dat de icgeciing zich wenscht te bepalen tot het steunen van het gemeentelijk initiatief en niet inziet, dat het initiatief juist van de rijksoverheid moest uitgaan. Be steun aan de werkloosheidverzekering zou, meenden sommigen, het best kunnen worden ver leend door bijdragen, niet aan enkele bestaande gemeentelijke fondsen, maar rechtstreeks aan die van de arbeidersorganisaties, evenals zulks b.v. in Frankrijk geschiedt. Anderen meenden, dat, behalve aan gemeenten ook aan arbeidsbeurzen, vakvereenigingen en an dere landelijke bonden van arbeiders uit 's lands kas bijdragen moeten kunnen worden toegekend, Weer anderen oordeelden, dat, nu onder de bestaande omstandigheden van eene over het ge heele land werkende werkloosheidverzekering bé- zwaarlij'k sprake kan zijn, het gevaar van een te sterke aantrekkingskracht van de groote ste den het best ware te keeren door aan alle ge meenten, die op welke wfijze ook, het euvel dér werkloosheid bestrijden, geldelijken steun te ver- leenen. Met instemming was vernomen, dat cTe regee ring gr-cde vruchten meent te mogen verwachten van ten stelsel, berustend op samenwerking tus schen plaatselijke overheid en vakvéreenigingen. Sommigen zouden gaarne zien dat een stap verder wt-rd gegaan en dat alleen steun iwerd verleend aan die gemeenten, die overéénkomstig de beginselen van het Gentsche stelsel door uit- keennger. aan vakvereenigingen ingeval van ge dwongen werkloosheid een bijslag verzekeren aan de bij die vereenigingen aangesloten arbeiders, welk denkbeeld echter van verschillende zijden werd bestreden. tiet ontwerp zou, zoo werd nog opgemerkt, in elk geval in dier voege dienen gewijzigd te wor den, dat eene aanvulling wérd voorgesteld niet van de begrooting voor 1907, maar van die voor 1908. In verband met het feit, dat Amsterdam en Utrecht thans niet meer de eenige gemeéntén zijn, die zich ten behoeve van de werkloosheid- verzekering uitgaven getroosten, zou waarschijn lijk ook bet aangevraagde bedrag wel eenige wij ziging dienen te ondergaan. Generaal Bergansius. De „Standaard", het hoofdorgaan der Anti-revo lutionaire partij, schrijft: Nu de „Staatscourant" het bericht bracht, dat Generaal Bergansius uit den Staatsdienst scheiden moest, voegt ons ook van Anti-revolutionaire zijde een woord van dankbare herinnering en niet minder van hartelijke sympathie in zijn leed. 'Van zijn schitterende militaire loopbaan zwijgen wedie ging buiten het politieke leven ommaar twee malen is Generaal Bergansius Minister van Oorlog geweest in een ons bevriend Kabinet, eerst in het Kabinet-Mackay en later in het Kabinet- Kuyper, en van beide Kabinetten verhoogde hij door zijn uitnemende hoedanigheden de bewinds- kracht. Gedurende zijn eerste Ministerschap had hij den moed, tegen den zin van een groot deel zijner geestverwanten, een militieregeling voor te dragen, die den persoonlijken dienstplicht opnam, al wist hij bijna zeker, gelijk dan ook de uitkomst leerde, dat dit ontwerp hem ten val zou brengen. En in hot tweede Kabinet, waarvan hij lid was, heeft bijl een geheel andere regeling, die buitèn hém om was tot stand gekomen, nochtans trouw1 en eerlijk uitgevoerd. Daarna werd hij benoemd tot lid van den Raad van State, maar nauwelijks was hij hierin opgetreden, of een onverhoedsche aanval brak voor altoos zijn kracht. f Steeds verstond hij de kunst, om in elk dezer betrekkingen ook met zijn protestantsche mede leden op de hartelijkste en uitstekendste wijze om te- gaan Alle stroefheid was hem vreemd. En cok in de Kamer was hij een vaardig spreker, die wist te zeggen waar het op stond, en toch aller sympathie won. f En nu heeft het God behaagd dezen nobelen man voor den rustigen ouden dag, waarnaar hij verlangde, een zoo droeven levensavond te schen ken. Zijn krankekamer kan hij niet meer verlaten, alle beweging is hem ontzegd, en al is zijn geest nog vaardig, zoodat hij in alles meeleeft en nog van alles op de hoogte is, hij kan niet meer spre ken en niet meer schrijven, en ternauwernood zelf iets meer lezen. Als een hulpelooze wordt hij door zijn lieve dochter verzorgd. En in zulk een toestand verviel de man, die steeds warm aan elk gesprek deelnam, van alles een indruk ■ontving, en steeds drang voelde, om dien indruk in woorden te vertolken. Een donkere schaduw onderschept den zonne glans die steeds zijn leven bescheen, en op terug keer van dien zonneglans verviel elk uitzicht. 'Zoo moest hij dan ook zijn ontslag uit den Raad van State vragen; maar al scheidt hij hiermee uit den puhlieken dienst, en al is hij op zijn zieke- kamer van de wereld als afgesloten, zijn vrienden vergeten hem niet, en ook de Anti-revolutionaire partij herdenkt bij1 zijn scheiden met dankbare herinnering wat hij ook voor ons geweest is. Gedelegeerden ter Vredesconferentie. Uit Den Haag wordt gemeld De Duitsche Italiaansche en Oostenrjjksche gede legeerden ter Vredesconferentie 1907, die hier zijn ter onderteekening van eenige acten, brachten be zoeken van kennismaking aan den miuister van Ëuitenlandsche Zaken. Staatscommissie voor den Middenstand. Naar wjj nader vernemen, is op de gisteren te 's Gravenhage gehouden vergadering der Staatscom missie voor den Middenstand, langdurig beraad slaagd over de te houden enquête. Ten slotte is men er in geslaagd met de regeering tot overeenstemming te komen omtrent de wjjze, waarop de enquête zal geschieden. Deze enquête wordt gehouden over het geheele land, dat verdeeld zal worden in drie districten, t w. de noordelijke, de westelijke, en de zuidelijke provinciën. Iedere districts-commissie bestaat uit 3 personen Het onderzoek zal zoowel mondeling als schifte- Ijjk geschieden, zoowel individueel, als door tus- schenkomst van nationale en locale vereenigingen, plaats hebben. Bovendien bestaat het voornemen omtrent vele bedrjjven monografieën te doen samenstellen. (Tel.) Gisting in Indië. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië bjj het de partement van Koloniën ontvangen telegram gaat om te patrouilleeren een escadron cavalerie naar Su matra's Westkust. Alle bestuurszetels in de Padang- sche Bovenlanden worden thans doordetachementen beschermd. Het verzet bljjft zich uiten in plaatselijk gewelddadig optreden en terugvordering van reeds betaalde belasting. De »N. R. Crt." schrijft Hel regeeriDgstelegram geeft slechts tot eenige opmerkingen aanleiding. Het breDgt in de eerste plaats de bevestiging van hei door den correspon dent te Batavia van de Nieuwe Courant geseinde en door ons overgenomen nieuwtje, dat er een escadron cavalerie naar Padang gaat. «Om te patrouilleeren" voegt het regeeringstelegram er verduidelijkend bij. Wjj bljjven van meening, dat die cavalerie in dat terrein niet veel zal kunnen presteeren. Alleen voor het begeleiden van ambte naren, die eens te paard door bun afdeeling willen rijden, kunnen afdeelingen ruiterjj van dienst zjjn, maar daarvoor is een escadron van 128 karabjjnen niet veel. De verklarende toevoeging van de regee- riDg bewjjst wel, dat het nut der zending van cavalerie niet zoo voor de hand ligt. A quelque chose malheur est bon 1 Nadat een onzer ambtenaren door de bevolking vermoord werd, doet men alle bestuurszetels door detache menten bewaken. Het zal hier te lande zoo moge lijk nog meer waardeering doen ontstaan voor de plichtsbetrachting onzer ambtenaren, die, voor een deel zonder dadeljjke bescherming, trouw op hun post bleven. Berichten over een beraamden aanval op Palem- bajon zullen den controleur Edie waarschijnlijk genoopt hebben naar Fort de Koek te vluchten. Het zou dan de derwaarts onder kapitein \\on Raesfeld Mejjer gezonden troepenafdeeling ter sterkte van 75 man zjjn. die met den thans geseinden uitslag dien aanval heeft teruggewezen. Niet aan te nemen is toch, dat die ambtenaar zijn post heeft verlaten, terwjjl een detachement ter zijner bescherming aanwezig was, tenzjj zjjn zenuw gestel door een tjjd van spanning gedurende drie maanden danig geschokt werdhetgeen geen ver wondering zou behoeven te wekken. Dat er een compagnie te Malang gereed gehou den wordt, om naar Padang te vertrekken, wordt door dit regeeringstelegram niet bevestigd. Bij de vermoording (zie de Nederlandsche Staats courant van gisteren) van den controleur Bastiaans, wiens gezin ongedeerd bleef, is tevens de contro leurswoning te Boea verbrand en de kas geplunderd. Op den 24en dezer is een aanval op Palembajan afgeslagen, waarbij de aanvallers 57 dooden bekwa. men, terwjjl één inlandsche fuselier gewond werd. Een Gemeentelijke Hyp.-Bank? Uit den Haagschen brief in de Zutpb. Ct. «En wil men nu maar sub rosa het aller nieuwste snufje Er schjjnt sprake te zjjn bjj de inrichting van ons grondbedrijf ze'fe een gemeen telijke hypotheekbank te organiseeren. Men zegt, dat de wethouder Simons op zijn onderzoekingsreis n Duitschland sympathie voor die instellingen heeft opgevat". Wijziging lager onderwijswet Het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft een adres gericht tot den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, waarin het vraagt, dat het initiatief worde genomen tot zoo danige wjjziging van de wet op het lager onder wijs. ie. dat de jaren vóór het voleindigde zevende jaar niet voor de vervulling van een, op een be paalde duur vastgesteldeD, leerplicht worden mee gerekend 2e. dat aan Gedeputeerde Staten der provinciën welke hun goedkeuring moeten verleenen voor den leeitjjd, waarop door de gemeentebesturen de leerlingen worden toegelaten op openbare scholen, ook worde opgedragen de goedkeuring daarvan ten aanzien van de bjjzondere scholen, met dien verstande, dat bedoelde leeftjjd van toelating voor beide soorten van scholen in dezelfde gemeente geljjk gesteld worde. Bisschoppelijk bezoek. Men meldt uit AmsterdamVan den streng eenvoudigen gevel van het gebouw «De Voorzie nigheid" in de Elandsstraat waaide gisteren de vlag uit. De stichting, een weeshuis, voor weezen en half weezen werd bezocht door den Bisschop van Haarlem. Z. D. H. Mgr. Callier. Z. D. H. kwam engeveer half elf in de stichting aan, bege leid door den secretaris en den directeur der inrichting den weleerw. heer W. H. J. Willeman. Monseignieur werd ontvangen door den president der stichting den hoogeerw. mgr. A. J. F. J. de Bouter, den secretaris mr. Wynand J. M. Koch en de eerw. zuster E. J. van der Lugt, de directrice der aan de stichting verbonden school. Na de rondgang door het gebouw ontving mgr. verschil lende hooggeplaatste geestelijken dezer stad, ender wie mgr. Jansen, deken van Amsterdam. Zooals te begrijpen was deze dag ook voor de vele ver pleegde meisjes een feestdag. Overheidsbemoeiing. In het «Friesche Dagblad" schrjjft Uitkjjk over Staatsbemoeiing in vroeger tjjden 't Was in 1545, toen winstgrage korenhande laars een «trust" hadden gevormd, die zich over al de lage landen uitstrekte.er is nu eenmaal niet nieuws onder de zon 1 t Was een dure tjjd en 't koren, d&t er nog was, werd als goud gezocht. Doch waar het ter markt kwam en wie bieden wildede korenkoopers boden er tegen in, kochten en hoopten het op in hun pakhuizen met plan om dan pas te verkoopen, als de prjjs naar hun zin hoog genoeg was gestegen. Daartegen kwam Karei V op met een kras plakkaat, dat ook in Alkmaar werd afgekondigd en waardoor deze kwade machinatiën te eenen- male onmogelijk werden gemaakt, o.a. door den inkoop op de markten in het groot voor den be paalden tjjd absoluut te verbieden. Nog eensEen «tendenz" heb ik allerminst. Wat ik maar opmerken wou, is dat de Over heidsbemoeiing geen uitvindsel is van den laatsten tjjd, maar ook in vroeger eeuwen gevonden werd en soms zóo, dat wjj wellicht hard geroepen zou den hebben over zóó krasse inperking onzer per soonlijke vrjjheid, Kapitein-Spuitgast. De kapitein der artillerie J. S. Tromp heeft aan H. M. de Koningin een verzoek gericht om, in het belang van het aanzien van den militairen stand in het algemeen en van den officiersstand in het bijzonder, den Staten-Generaal zoodanige voorstel len te doen toekomen als leiden kunnen tot ophef fing der verplichting, ook op actief dienende militairen rustende, om desgevorderd brandweer diensten te verrichten bij een gemeente-brandweer in elke functie, waarvoor B. en W. hen, ongeacht hun rang, kunnen aanwjjzen. Men herinnert zich, dat kapitein Tromp, fort commandant te IJmuiden, was aangewezen om als spuitgast de oefeningen mede te maken van de Veisensche brandweer. De kapitein meende, dat hoogere plichten hem dat verboden, en dat »onthouding" bier vanzelf sprekend geacht zou worden, maar bjj werd veroordeeld. Werkloosheid te Siiedrecht. Met het oog op het groot aantal werkloozen, dat te Siiedrecht rondloopt, heeft de directie der Intern. Guano- en SHperphosphaat werken, te Zwjjndrecht, stappen gedaan, om een aantal dier werklieden in dienst te nemen. Donderdagvoormid dag vervoegde zich iemand, namens gezegde directie te Siiedrecht ten gemeente-huize, waar de gemeente secretaris hem verweesnaar den voorzitter van het burgeljjk armbestuur, en den secretaris der werk- liedenvereeniging, die hem behulpzaam zullen zjjn een 40 k 50-tal geschikte arbeiders te vinden tegen een loon, geheel geljjk aan dat wat op het oogenblik aan de Zwjjndrechtsche fabriek wordt uitbetaald. (D. Ct.) Passtoor Evers. In de «Leeuwarder Courant" komt een interview voor met pastoor Evers te Duivendrecht, naar aan leiding van diens benoeming in den Raad van Defensie. Op de vraag, waardoor hjj tot de studie van het marine-vraagstuk gekomen was, zeide de zeereerw- heer Evers «Ja, hoe ik daartoe gekomen ben. Zoo heel erg vreemd moet je d'r anders niet van opkjjken dat ik als Roorosch geestelijke over marine-zaken wat kan meepraten. Vermoedelijk zult ge 't niet eens weten, dat Engeland z'n pater L'Hoste heeft, van de Jezuïeten, wiens werken, o. a. over zee-tactiek, werkelijk meetellen onder 't beste, daarover ge schreven is. Wat mij betreft, dat is al heel gauw verteld. Van huis uit was er niet het minste wat mjjn marine-sympathiën zou kunnen verklareü. Eiganljjk is pater Van Meurs, u weet wel de dich ter, de schuld van alles. Ik had zoo eens iets ge schreven voor de «Katholieke Illustratie" en daar kreeg ik hem op 'n goeien dag bjj me. Hjj wilde hebben, dat ik doorging met schrjjven, iets waar ik eerljjk gezegd, aanvankelijk niet zoo heel veel voor gevoelde. «Je moet schjjven", bleef pater van Meurs, met den vriendeljjken aandrang, die hem zoo eigen was aangehouden. «De stof heb je immers maar voor 't grijpen. Je hebt maar uit je venster te kjjken..»" «Nu, daar had hij wel geljjk in. Want u moet weten, ik stond toen, 't was in '95 of '96, aan de kerk van «de Martelaren van Gorcum", op Fejje- noord. En van uit mjjn kamer had ik het mooiste

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2