üuitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten- Bomen! and eerste levensbehoeften van den arbeider èn zijn gezin, terwijl alcoholhoudende dranken in ieder geval zijn uitgesloten; 5. vrije woning of inwoning; vrije bouwgrond of weide; gebruik van werktuigen; 6. werkzaamheden door den werkgever yoor den arbeider te verrichten (bijv. wederkeerige hulp;) 7. onderricht, door of vanwege den werkgever aan den arbeider te geven. Andere toonvormen zijn onwettig. Worden die toch bij contract vastgesteld, dan kan de werk gever gedwongen worden, een vijfvoud in geld van het onwettig vastgesteld loon aan den arbei der te betalen, doch niet meer dan 1/3 boven het ter plaatse gebruikelijke loon. Gedwongen winkelnering. Deze is ongeoorloofd en nietig verklaard. Wel mag lusschen patroon en werkman bepaald wor den, dat de laatste deelneemt in zeker ziekenfonds, mits dit aan zekere eischen voldoet, alsook, dat de pairoon het loon van den jeugdigen arbeider gedeeltelijk belegd in een spaarfonds. De kanton rechter zal in het laatste geval echter ouders of voogden kunnen machtigen over de bespaarde gelden te beschikken, bijv. als de ouders het in hun gezin noodig hebben. Waar niettegenstaande de wet toch een contract voor gedwongen winkelnering tusschen patroon en arbeider gemaakt wordt, houdt de arbeider het recht het geld voor de te leveren of reeds geleverde winkelwaren te vorderen, terwijl hij niet verplicht is het reeds geleverde terug te geven. Staangeld, j Bij schriftelijke overeenkomst kan de werkge ver een zeker gedeelte van het loon achterhouden, als waarborg, dat de arbeider niet „wegloopt," binnen den vastgestelden termijn. Dit heet staangeld. Het moet ten name van den arbeider bij. de Rijkspostspaarbank belegd woiden. De werkgever zal er alleen aan kunnen komen na rechterlijk vonnis. Het staangeld kan nooit hooger zijn dan het loon voor den duur van den opzeggingstermijn en voor arbeiders van f 4 of minder per dag nooit meer dan het loon van 12 dagen. Bij elke loon- uilkeering mag niet meer dan een tiende als staangeld worden ingehouden. Opzeggingstermijn. Waar geen tijd is bepaald, moet van beide zijden een opzeggingstermijn in acht worden ge nomen. Voor arbeiders van f 4 of minder per dag mag die niet langer zijn dan 6 weken, tenzij het gebruik een langeren termijn wil. De dienstbetrekking eindigt wel door den dood van den arbeider, niet door dien van den werk gever. 1 Gedurende een proeftijd is dagelijks opzegging van weerszijden geoorloofd. Die mag echter niet langer dan 2 maanden duren. Bij onmiddellijke verbreking der dienstbetrek king zal schadevergoeding moeten worden betaald, zoo er geen dringende (door den rechter te beoor- deelen) reden is. j De wet noemt eenige gevallen, die voor den werkgever als dringende rede gelden, b.v. dief stal, dronkenschap, dienstweigering, roekelooze of opzettelijke beschadiging, verwaarloozing van plichten enz. Soortgelijke dringende redenen bestaan voor den arbeider. Zoo behoeft hij b.v. niet op last van zijn patroon voor een anderen patroon te werken, Getuigschrift. 1 Bij 't eindigen der dienstbetrekking moet de werkgever, als de arbeider zulks verlangt, dezen een getuigschrift geven. Op verzoek van den arbeider zal daarin wor den opgenomen, hoe hij aan zijin verplichtingen heeft voldaan. Omgekeerd kan de werkgever er in opnemen wat hem door den arbeider voor onrechtmatig is overkomen. NOORWEGEN. Koning Haakon van Noorwegen was in Dront- heim, om een ontmoeting met keizer Wilhelm te hebben. De Keizer komt daar echter eerst Zaterdag. Koning Haakon kon zoolang niet wach ten en vertrok. 1 RUSLAND. Een bericht uit Petersburg aan de „Standard" meldt zoo schrijft de „Kölnische Zeitung" dat er daar algemeene ongerustheid is, welke men toeschrijft aan een brief van keizer Wilhelm aan tsaar Nikolaas. Die brief is niet geschreven, zegt de „K. Ztg." Ook de bizonderheden, die de „Standard" geeft van het bezoek, dat de Duit- sche keizer van den herfst den keizer in Rusland gaal brengen, zijn onjuist, want een dergelijk bezoek, zegt de „K. Ztg." met nadruk, zal er van het jaar niet gebracht worden. DUITSCHLAND. Aangaande de laatste opstijging van graaf Zep pelin's luchtschip worden de volgende bizonder heden gemeld Geheel volgens het programma steeg de ballon om 2 uur op16 personen bevonden zich aan boord, onder wie majoor Sperling en kapitein Von Jena, die tot commandanten van luchtschepen zjjn aangewezen. Yoor het opstijgen werd een tele gram gezonden aan den Koning en de Koningin van Wurtemberg, die spoedig met hun jacht ver schenen en den luchtreizigers goede reis wenschten. Het luchtschip steeg snel op en dreef weldra boven het meer van Constanz. Te kwart voor drie uur zweefde het luchtschip boven de stad, en voerde het verschillende manoeuvres, op een hoogte van 200 M. Toen keerde het schip in de richting van Friedrichshafen. Te 3 u. 10 m. kwam het ter hoogte van Meersburg op het water, doch het steeg onmiddellijk weder. Te vier uur keerde de ballon in het ballonhuis terug. Het bleek, dat onderweg de koelwaterschroef van den voorsten motor gebroken was. Het on geval kon spoedig hersteld worden. Volgens de mededeelingen in de «Köln. Ztg." liep de ballon prachtigde wendingen die bet luchtschip maakte, zqn uitstekend geslaagd. Te Mannenheim heerschte Dinsdag, in afwach- der komst van Zeppelin's luchtschip, groote opge wondenheid. De straten stonden vol meascben. En daartusscheu vlogen automobielen met officie ren van den generalen staf, die steeds weder nieuwe telegrammen ontvingen en verzonden. Tegen vjjf uur, toen bekend werd, dat de reis was uitgesteld, en de signaalvlaggen werden inge haald, verspeidde de menigte zich. Niet alleen in de militaire wereld wordt met groote spanning naar den definitieven triomf van Zeppelin's luchtschip uitgezien. Ook de Duitsche nijverheid staat gereed om de vervaardiging van de «stijve" luchtschepen van het Zeppelin-systeem op zich te nemen. De automobiel-fabrieken waar van de meeste reeds luchtschipmotoren maken, zijn de aangewezen etablissementen voor de nieuwe industrie. Wel heelt de Duitsche regeering zich den verkoop bedongen van alle luchtschepen van het Zeppelin-systeem maar de levering van deze luchtschepen aan particulieren en aan het buiten land zal niet worden belet, evenmin als dit bij voorbeeld met het door de firma Krupp vervaar digde geschut gebeurt. Een uitvinding als die van Zeppelin is niet geheim te houden, en kan niet binnen een enkel land blijven beperkt. Zjj behoort aan de geheele wereld en dit heeft de Duitsche regeering dan ook ingezien. Nader wordt omtrent graaf Zeppelins lucht vaart nog gemeld Een nieuw incident heeft gisteren graaf Zep- pelm belet de reis voort te zetten, die door het breken van een schroef onderbroken was. Het voorschip van de bestuurbare ballon zweefde reeds 11 uur s'achtends in de lucht, toen op 't oogenblik dat de ballon uit de loods opsteeg, de kabel plotseling brak. Het voorschip werd daarna tegen de loods geslingerd en verschillende noodzakelijke bestanddeelen der bal lon werden ernstig beschadigd. De stoomsloep »Koningin Charlotte" werd gerequireerd om de vlottende loods op het meer te trekken, teneinde de bevrijding van de ballon te vergemakkelijken. Omstreeks den middag was de bestuurbare ballon geheel vrijgemaakt en had zjj hare plaats in de loods hernomen. FRANKRIJK. De „Echo de Paris" meldt, dat koning Alfons begin Augustus in strikt incognito te Parijs komt. MAROKKO. Berichten uit Marakesj bevestigen, dat er vol slagen regeeringloostaeid heerscht in een gedeelte der stad. Er wordt gebeden voor sultan Abdel- Azis. De stam der Rehama zal Abdel-Azis als sul tan uitroepen. Den 8en dezer werd uit Marakesj gemeld Men verneemt, dat ToSgui een nieuwe nederlaag heeft toegebracht aan de Hafidisten, die 100 dooden en 250 gewonden bekwamen. Er worden versterkingen gezonden. Een Engelsch geneesheer zal weldra iu Ma rokko vermoedelijk een belangrijke rol gaan spe len. Dokter Wilkinson, te Londen welbekend, zal binnenkort de lijfarts van Mouley Hafid zijin. De Engeische dokter kent Marokko zeer goed. Hij heef! e: langen tijd gereisd, kennis gemaakt met P.assouli en een oude vriendschap van acht jaren vereenigt hem met Mouley Hafid. Ondanks de sympathie die dr. Wilkinson van de Moorsche stammen verwachten mag, heeft de consul van Laiacbe hem ernstig geraden zijn reis te vertragen en zijn indiensttreding uit te stellen tot de rust in Marokko zal zijn weergekeerd. Maar dr. Wil kinson heeft besloten zich zoo spoedig mogelijk bij Mouley Hafid te voegen. TURKIJE. Volgens het „Berl. Tageblatt", dat een gesprek had met een Turksch diplomaat, verbonden aan de ambassade te Berlijn, heeft Turkije geen plan, zich te storen aan de Russo-Britsche hervormings voorstellen in zake Macedonië. Turkije wil baas blijven in eigen huis. HAITI. Een draadbericht uit New-York meldt Het nieuws van het bezoek van dr. Firmin te Was hington heeft, volgens een telegram uit Port-au- Prince, een geweldigen indruk gemaakt in bet paleis van generaal Nord Alexis. De gezant van Haïti te Washington, heeft zijne regeering over tuigd van de noodzakelijkheid, dat de grondwet door generaal Nord Alexis in de toekomst trouw worde gehandhaafd. De gezant heeft den presi dent doen weten, dat de Ver. Staten waarschijnlijk tusschenbeiden zouden komen, indien de staat kunde van den president zich niet wjjzigde. De toestand schijnt zich dus meer en meer te verwikkelen want het land is steeds meer ver ontwaardigd over de verfoeilijke fioancieele admi nistratie van den president, die slechts de weinige macht, welke hem overblijft, handhaaft door de zilveren staven van de schatkist. CHINA. De kranten willen thans weer, dat het ernst wordt met het invoeren van een constitutie in China, Te Peking is een edict van den keizer verschenen,- waarin de voorwaarden zjjh vervat, waaraan men moet voldoen, om lid le kunnen werden van de wetgevende vergadering. Ze laten in hoofdzaak de macht in handen van den keizer. Een instorting in het vlek Villa Nova bjj Turjjn heeft acht huizen vernield, waaronder een hotel van de gebroeders Peiradotta in het dorp. De familieleden en twee personen, die zich in het hotel bevonden, werden onder de puinen bedolven. Een der broeders Peiradotta, die zich op den drempel van het hotel bevond, heeft kunnen ontsnappen, maar men wanhoopt er aan, de an deren levend van onder het puin te halen. De troepen, die aan het reddingswerk deelnemen, stellen alles in het werk om de ongelukkigen te bevrijden. Naar men uit Milaan meldt, is, tengevolge van de staking in de landbouwbedrijven, de toestand zeer ernstig in de provincie Faenza, Forli en Rave- ma. Een conflict heeft zich voorgedaan in de om streken van Faenza tusschen de troepen en de stakers. De troepen moesten van de vuurwapenen gebruik maken, waarbij twee stakers werden ge dood en talrijke personen werden gewond. De directeur van de maatschappij der P&- rjjsche Seine-booten heett gister-uiorgen een biljet doen aanplakken, mededeelend, dat diegenen van het beambten personeel, welke binnen twee etma len niet het schriftelijk verzoek zouden gericht hebben om den dienst op de oude voorwaarden te hervatten, als ontslagen zouden beschouwd wor den. Minister Viviani heeft gister-ochtend de stakers in gehoor ontvangen. De heer Robert Mond, zoon van den grooten geleerde, die de „Gar Mond" heeft uitgevonden, is bezig een luchtschip te maken, dat niets op de bestaande machines zal gelijken. Door een journalist geinterviewd, verklaarde de heer Mond, dat hij niet geloofde aan de practische bruik baarheid der ballons van graaf Zeppelin, die, volgens hem, nooit aan een ietwat krachtigen wind zouden kunnen weerstand bieden. Het lucht schip van den heer Mond zou de geleerde we reld in beroering brengen, daar het op geheel nieuwe beginselen zou berusten. De geleerde inge nieur zou er weldra afdoende proeven mee ne men. 1 Officieels berichten. Bjj Kon. besluit is P. Van de Wetering te 's-Gravenhage, mede-oprichter en lid der aannemers firma L. Volker Azn en Co., benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Van het Loo. Maandag is op Het Loo aangekomen de officier beeldhouwer, die ook verleden jaar aldaar vertoefde en in opdracht heeft een marmeren buste van H. M. de Koningin te vervaardigen. Deze buste is bestemd voor het Duitsche 17e Huzaren-regiment, waarvan H. M. eere chef is. H. M. poseert iederen dag voor den beeldhouwer, die nu de laatste hand aan zjjn werk legt. In verband met de a.s. opdracht vertoefde de commandant van het 17e de vorige week op 't Loo. Gouverneur Feek. De nieuwbenoemde gouverneur van Suriname^ mr. Fock, ontving gisteren aan het departement van koloniën verschillende personen uit ambtelijke kringen van West-Indië. De minister van Koloniën biedt heden een afscheidsdiner aan den heer Fock aan, die den 24sten dezer vertrekt. Géén keiz-rlijk bezoek. De directie van het «Grand Hotel", te Zandvoort, deelt aan het »N. v. d. D." mede, dat haar niets bekend is omtrent de aanstaande komst van den Duitschen kroonprins en zjjn gezin aldaar. De nieuwe gezant van China. De nieuwbenoemde Chineesche gezant bjj ons Hof Lou Tseng Tsiang is reeds gisterochtend uit Berljjn in den Haag aangekomen in het Hotel den Ouden Doelen. Slechte tijden. Men meldt ons Van de samenwerkende arbeidsbeurzen is aan het centraal-bureau (de Gemeentelijke Arbeidsbeurs te 's-Gravenhage) na 1 Juli geen enkele aanvraag om werklieden ingekomen. Een treurig teeken Vereenvoudigde spelling. Door den schoolopziener in het district Zwolle en B. en W. van Zwollerkerspel is aan de hoof den van scholen in die gemeente toestemming ver leend leerboeken in vereenvoudigde spelling op de boekenljjst te plaatsen. Geleideljjk zullen nu de boekjes in de oude spelling door parallel-uitgaven in vereenvoudigde spelling vervangen kunnen worden. (N. Ct.) Belastingambtenaren te Tiel. Naar men aan de »N. R. Ct." mededeelt, heeft eergisteren een commissie van drie hoofdambte" naren, op last van den minister van Financiën, een onderzoek ingesteld naar de ambteljjke verhouding van den inspecteur en de ambtenaren der be lastingen te Tiel. Nachtarbeid bakkers. Eergisteren is te Amsterdam een vergadering gehouden van het nationaal comité voor afschaffing van nachtarbeid in bet bakkersbedrijf. Daarin brach ten de beeren Teboekpoort en Diemer rapport uit over hun bezoek aan minister Talma, die gaarne een audiëntie bad toegestaan. De minister bejjvert zich om door wettelijke regeling den nachtarbeid der bakkers, zoowel voor patroons als gezellen te doen ophouden. Hjj droeg reeds aan de commis sarissen der Koningin in de provincies, aan de bur gemeesters en inspecteurs van den arbeid op, om bijzondere aangelegenheden in bet bakkersbedrijf te onderzoeken. De minister hoopt zeer spoedig een wetsontwerp dienaangaande in te dienen, doch hij zal vooraf eerst het oordeel van dit comité inwinnen. Besloten werd de actie tot afschaffing van den nachtarbeid opgewekt te bljjven voortzetten. Tuberculeuse runderen. Door den minister van Waterstaat, Nijverheid en Handel is den Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën verzocht, nogmaals de aandacht van den burgemeester erop te vestigen, dat van de verzending van de door de burge meesters overgenomen tuberculeuse runderen, ais- mede van huiden van die dieren atkomstig, door hen telegrafisch bericht is te zenden aan den directeur der Rjjksserum-inrichting te Rotterdam en aan den directeur van het abattoir der plaats van bestemming. De Rijksmiddelen. Voor het eerst sedert vele maanden is te melden dat de schatkist een gunstige maand heeft gehad De ontvangsten bedroegen f 15.181.435 tegen f 15,059.728 Juni 1907, d.i. f121.707 meer. Voor namelijk heeft de wisselvallige post «successie rechten" medegewerkt tot dit gunstig resulaat, zoodat het feit niet al te optimistisch mag stem* men. Deze toch bedroegen f399.000 meer dan in Juni 1907. Voorts brachten de grondbelasting f210.000, het personeel f122.000, het accjjas op gedistilleerd f53.000 en de posterijen f43.000 meer op. Een minder opbrengt dan in 1907 gaven de be drijfsbelasting, met f34.000, de invoerrechten met f48.000, de suikeraccjjns met f356.000, de zegel rechten met f32.000; de wjjnaccjjns met f28000, ds zoutaccjjns met f21000, de registratierechten met f82000, de Staatsloterij met f83000 en de loodsgelden met f33.000. De opbrengst over de eerste zes maanden van 1908 bedroeg f75.894.853.— tegen f76.790.028.- over de eerste zes maanden van 1907. Wjj zjjn dus nog f 895.175 bjj verleden jaar ten achter. Fransch Invoerrecht op maniokwortel. Naar aanleiding van het nieuwe invoerrecht op maniokwortel in Frankrijk, deelt men aan bet «Handelsblad" mede, dat onze gezant te Parijs zeer veel moeite bljjkt te hebben gedaan om den bedoelden maatregel te voorkomen, maar ver geefs. Men heeft bjj deze gelegenheid onzerzijds ge" bruik gemaakt van de omstandigheid, dat de ver hooging van het Indische invoerrecht op wijn door ons nog steeds tijdelijk is teruggenomen- Maar eenerzjjds bleek de Fransche regeering, bij de noodkreten der aardappelhandelaars, voor de mogelijkheid van die verhooging niet gevoelig genoeg en andererzjjds schijnt men aan Neder- landsche zijde dit middel ook wel liever in petl° te hebben willen houden voor andere onderhan delingen die nu nog gaande zijn. De Fransche maatregel is voor de verbouwerS van den maniokwortel en voor de importeurs een zware slag. Men schat den export naar Frankrijk dit j®af op 20.000 ton, terwijl die zonder het inkomen^ recht zeker tot 30.000 ton zou zjjn gestegen. tfet product wordt ons uit Indië tot dusver alleen d<">r Java geleverd, waar de bevolking het verbouv' als «ketella". Aan schijven gesneden en in de zon gedroogd wordt het naar Europa vervoerd, indien het pr°' duet bestemd is voor tapioca wordt het aan andere bewerking onderworpen. Behalve van Java wordt in Frankrijk voerd uit Brazilië, doch niet meer dan een P"3^ henderd ton, en uit de Fransche koloniën P1® meer dan een paar duizend ton. Men scb»t import uit Ned.-Indië op niet minder dan 9® 95 pCt. van den geheelen invoer in ^k- heel Met het nieuwe recht houdt die invoer getl. op en een nieuw déboché zal moeilijk zjjn te vl° den. De contraeten loopen allen tot het eind v het jaar, zoodat de schade vrij aanzienlijk is- De Ned. regeering en onze gezant hebben, gens het «Handelsblad" met groote activiteit tracht den noodlottigen maatregel af te wen Ook de heer P. Voute te Amsterdam, zich nog tot dit doel naar Parjjs begeven, te vergeefs. eeh

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2