Binnenland. aangekondigd. Koning Eduard zal op Maandag 10 gustus van Dover vertrekken om zich direct te begeven naar het kasteel van zqn nicht, prinses Karei van Hessen, te Cronberg bq Hamburg. Daar zal de Koning door den Keizer bezocht worden. In de diplomatieke kringen hecht men weinig aan dat bezoek, dat buitendien zeer kort zal zqn, daar de Engelsche koning voornemens is, den 13n Augustus te Mariënbad te zijn voor zijn jaarlqk- sche kuur. De werklieden van de meeste fabrieken in het Parel-kwartier te Bombay hebben gestaakt om hun sympathie te betuigen voor den veroor deelden journalist Tilak. Een werkman is gedood en zes zqn er gewond. Verschillende Europeanen en inlandsche agenten zijn gewond. De rust is nu weer hersteld. Nadat het de laatste dagen over Quebec jammerlijk geregend had, is de zon weer door de wolken gedrongen, om alles 'n lieflijker aanzien te geven. Te tien uur is de prins van Wales, eergis teren per auto uitgereden. De kanonnen van de schepen en de artillerie aan wal donder den. Doel van den tocht was, de beleeidheidsvisites, hem door de commandanten van Britsche en an dere schepen gebracht, te beantwoorden. Onder herhaald daverend gejuich keerde hjj in de citadel, waar de prins zjjn intrek nam, terug. Omstreeks vier uur ging de prins, evenals den eersten keer, vergezeld van den minister van Buitenlandsche Zaken, Grey, een krans leggen aan den voet van het standbeeld van Cham- plain. Daarna werd den burgemeester van Quebec gelegenheid gegeven, een welkomstrede uit te spreken, die in het Fransch was gesteld. De prins antwoordde eveneens in het Fransch. De Fransche admiraal Jauregueberry was bjj deze plechtigheid tegenwoordig. De zwemmer Wolf, wiens nieuwe poging om het Kanaal al zwemmende over te steken men met aandacht volgde, heeft weer échec geleden. Nadat hij 35 mqlen gezwommen bad, moest bjj het opgeven. Hjj werd 's avonds 10 ure te Dover ontscheept. Een verschrikkelijk ongeval had Dinsdag avond plaats in den schermcircus te Biaritz. De heer Devals, taalonderwijzer, maakte een assaut op de floret met een lid van de Spaansche kolonie, toen plotseling de punt van den scherm degen van den laatste brak. Het lemet drong in het onderljjf van den heer Devals, die spoedig be zweek. Hjj was 29 jaar oud. défilé. Dinsdag zal het 4e reg. huzaren, onder bevel van den commandant Mathon, voor H. M. en Z. K. H. defileeren. De ontvangst heeft vermoedelijk in het Koninklijk Park van Het Loo plaats, waar de manschappen worden onthaald. Raad van Defensie. H. M. heeft bepaald dat van de benoemde niet- militaire leden van den raad van defensie zitting zullen hebben in de tweede afdeeling van dien raad mr. D. Veegens en mr. P. v. 't Hooft en in de derde afdeeling van dien Raad F. B. 's Jacob en F. J. H. Evers, Minister Talma. Minister Talma heeft gister de residentie verlaten met buiten landsch verlof. De Minister begaf zich, naar Interlaken. Invoering wettelijke tijd. Van goed ingelichte zijde vernemen wjj, dat, in verband met de belangen van den dienst bjj de groote spoorwegmaatschappijen, de invoering van den wetteljjken tijd eerst op 1 Mei 1909 zal kun nen plaats hebben. king heeft op de aankemst van Toekoe Ben Blang Pidie te Koeta-radja, onder het geleide van kapitein Scheepens, aan wien dus wel, geljjk wjj reeds vermoedden, de eer te beurt viel, dit zoo lang ge zochte hoofd van het verzet, tot onderwerping te brengen". Slachting van Vee en keuring van Vleesch. De »St.-Ct." no. 169 bevat een Kon. Besl., waarbjj worden gegeven voorschriften aangaande het slach ten van vee en de keuring van vleesch. De paragrafen luiden ah volgt 1. Van de wjjze, waarop de diereD, waarvan het vleesch aan keuring onderworpen is, worden geslacht. Artikel 1. 1. Het dooden geschiedt door verbloeding, bq eenhoevige dieren, runderen en varkens na bedwel ming, of door aanwending van werktuigen, wier toepassing een onmiddelljjken dood ten gevolge heeft. 2. Toepassing van den neksteek of nekslag is verboden. 3. Bedwelming of aanwending van sub. 1 be doelde werktuigen mag slechts geschieden door geoefende, krachtige, onder goedkeuring van den inspecteur door den eigenaar of directeur van de slachterij aan te wjjzen personen. Het is verboden voort te gaan met slachten, voordat de dood zichtbaar is ingetreden. 2. Van de gemeente en de plaatsen, waar alsmede de tijdruimten waarbinnen vleesch ter keuring kan worden aangeboden. 3. Van den staat, waarin het vleesch ter keuring wordt aangeboden en voor uitvoer inge laden wordt. 4. Van de regelen voor de keuring, de steri lisatie, de onbruikbaarmaking als voedingsmiddel en de vernietiging. 5. Van de wjjze, waarop de merken worden ingericht en aangebracht. Woningwet. De woningwet veroorzaakt de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen een belangrijken schadepost: vele seinwachterswoningen langs de ljjn Bokstel—Vlissingen, voldoen niet aan de eiscben, welke deze wet aan een woning stelt en moeten dus veranderd worden. Tusschen Roosen daal en Bergen-op-Zoom liggen de meeste al tegen den grond, en zullen belangrijk vergroot dienen te worden. Houten keten met gegalvaniseerd qzer gedekt dienen den wachters voorloopig tot woning. Het conflict te Schoonhoven. De gemeenteraad van Schoonhoven besloot, in overeenstemming met een betrekkelijk schrijven van Gedep. Staten, den gemeente-ontvanger, den heer P. Versloot, eervol ontslag te verleenen. Vuilverbranding. B. er. W. van Dordrecht hebben praeadvies uitgebracht op het voorstel der heeren Roest ci s., in zake de benoeming eener raadscom missie van 5 leden, betreffende de mogelijkheid en wonsebe'ijkheid der vuilverbranding, en in hoever de verbrandingsgassen van daadwerkelijk nut kunnen zijn voor de te stichten electrische centrale. Zonder iets te kort te willen doen aan het recht van initiatief der raadsleden, merken 13. en W toch op, dat van dat recht een zeer spaarzaam gebruik dient te worden gemaakt. Met aanhaling van de gemeentewet, zetten B. en W. dit nader uiteen. Wat het onderwerp der motie betreft, dit heeft al lang de volle belangstelling en aandacht van hel college. Vergelijkingen echter met heèl groote gemeenten als Parijs treffen geen doel. De éérste te zijn ep eenig gebied zooals Dordt met het Liernur-stelsel kan financieel een gewaagd on dernemen zijn. Reeds geruimen tijjd geleden ont ving de directeur van gemeentewerken opdracht, eenigo buitenlandsche inrichtingen met deskundig oog te gaan bezien en evenzeer ligt het in het vr.oinemen, de aandacht te vestigen op dit onder werp van den ingenieur van het electrisch be drijf. 13. en W. meenen dan ook, dat aan de bedoeling der onderteekenaars van de motie in hoofdzaak za' zijn voldaan, wanneer B. en W. verzekeren, da* deze zaak reeds de aandacht had en zal houden van het college, en dat deskun dige voorlichting zal worden gevraagd van de betrekken hoofden van dienst. Indien de Raad zich hó rtoe bepaalt, meenen B. en W., dat hij in niets te kort schiet. Al kunnen B. en W. zich vooi stellen, dat de motie werd ingediend, zij vleien zich. dat de voorstellers, na lezing van hec vorenstaande, niet langer aanleiding zul len vinden zichzelf en hun mederaadsleden te bezwaren met een zoo tjjdroovende taak. daan door de Dordtsche Winkeliersvereeniging. 6 uur sluiting van de vergadering. Na afloop van de vergadering officieele feestmaaltijd. Te 8 uur feestelijkheden, aangeboden door de rege- lingseommissie te Dordrecht. 1 Donderdag 30 Juli, des morgens -9 uur pre cies Opening van het congres. Beraadslaging over „de Vakopleiding van den Middenstand". Behan deling achtereenvolgens van de praèadviezen van de hoeren J. N. Hendrix, dr. D. Bos, het rapport van de heer Keulemans, de nota's en rapporten van de vereenigingen over de vakopleiding en inleiding van den heer H. Lambrechts. Des namiddags te 2 uur preciesVoortzetting van do beraadslaging over de vakopleiding van den middenstand. Voortzetting van de behande ling van onderwerpen nog niet geheel afgedaan in de vergadering van Woensdag-middag. Rond vraag. Sluiting door den voorzitter. Het congres zal opThnsdagavond 28 Juli a.s. des avonds te 71/2 uur door het gemeentebestuur van Dordrecht, in het Raadhuis, officieel worden ontvangen. Daarna vinden, nog eenige feestelijk heden plaats, aangeboden door de regelingscom- missie, gevormd door de Dordrechtsche Winke liersvereeniging. r Evtntens zullen er na de vergaderingen fees telijkheden plaats vinden, het congres en de be volking van Dordrecht door de regelingscommissie aangeboden. 1 meer dan 4500 werklieden, totaal werkloos zjjn. Er zijn er, die nu van zeven tot veertien maanden al werkloos zijn, schreef kort geleden de secretaris van den A. N. D. B. in het Bondsweekblad, niet eenige tientallen, maar honderdtallen. Alle hoop is op Amerika gevestigd, waarheen ongeveer 80 pet. van de te Amsterdam bewerkte diamant wordt uitgevoerd. Velen verwaehten, dat er verandering ten goede zal komen na de presidentsverkiezing in de Unie. Maar hoe moet het gaan, als de tegen woordige economische crisis nog eenige jaren aan houdt? De toestand is waarlijk onhoudbaar. Het verzekeringsvak ljjdt ook schrikbarend onder den buidigen toestand. Ik zond, zoo vertelt de briefschrijver verder, deze week drie loopers uit met kwitantiën, tot een gezamenlijk bedrag van ruim 1900 gulden, vertelde mq een vertegenwoor diger van een paar verzekeringsmaatschappijen. Raad eens met hoeveel zq thuis kwamen Met z'n drieën ontvingen zq ruim 62 gulden Velen verzekerden vroegen of ze hun polis mogen beleenen anderen verzoeken hen maar te roieeren. In de café's komt vooral op avonden in de week de drukte niet in vergelijking met die in de voor gaande jaren. Soms openbaart zich de ellende in droevige fei ten, te droevig om hier te vertellen. En ik voorzie nog zeer veel treurigs, als er niet spoedig verbe tering komt of hulp geboden wordt. Liberaal dagblad. Naar men aan »de Bode" meedeelt, wordt in vrijzinnige kringen te Amsterdam het plan over wogen tot oprichting van een nieuw liberaal dag blad. Atjeli. De correspondent te Batavia seinde gisteren aan het »Hbld". het volgende «Toekoe Ben Blang Piedie meldde zich bq ka pitein Scheepens, die hem naar Koetaradja bracht". Het blad teekent hierbq aan «Men zal zich herinneren, dat ons reeds den 6en dezer werd geseind, dat Toekoe Ben Blang Pidie zich met 300 volgelingen had onderworpen, nadat eenige dagen te voren zijn zoon, Toekoe Banta zich had gemeld. Wq vermoeden, dat het vorenstaande bericht, in aansluiting met dat van 6 dezer, slechts betrek- Vijfde Middenstands-Congres. De agenda van het op 29 en 30 Juli a.s. te Dordrecht te houden Middenstands-congres, is ver schenen. De vergaderingen zullen gehouden worden in „Kunstmin" en aanvangen des Woensdagsmorgens te 9y.t uur precies (stadstijd). De dagorde luidt aldusj le. Openingsrede van den eere-voorzitter mr. Pa,tijn, commissaris der Koningin in Zuid-Hol land; 2e. redevoering van den bondsvoorzitter J. S. Meuwsen; 3e. notulen der 4e ajgemeene vergadering; 4e verkiezing bestuursleden; 5e jaar verslag secretaris; 6e. dito penningmeester en begrooting 1908; 7e leening tentoonstelling. Schorsing der vergadering. Opening der bui tengewone ajgemeene vergadering tot wijziging dei statuten. j i 's Middags 2 uur precies. Indien de behande ling van het voorstel tot wijziging der statuten des vooimiddags niet is afgehandeld, voortzetting der buitengewone ajgemeene vergadering, anders heropening van de vergadering. A. Voorstel om opnieuw aan te dringen op verlaging van personeele belasting voor winkels, hotels café's en dergelijke. r B. De voorstellen van het bestuur in zake de besluiten van het congres voor de ambachtsnij verheid, betreffende: le. het credietwezèn voor den middenstand; 2e. de bespreking over eene vereeniging voor het aankoopen van ambachts werktuigen; 3e. de cooperatiewet. C. Het rapport van de commissie, in 1907 be noemd naar aanleiding van de voorstellen, ge- Schadeloosstelling schutterij. Naar aanleiding van de aangenomen wet, om de mogelijkheid te openen schadeloosstelling te ver leenen aan hen, die, ten gevolge van de opheffing der schutterijen, inkomsten hebben moeten derven, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken den besturen der gemeenten, waar schutterqen beston den, door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin, staten gezonden ter invulling van de namen van de personen, die in genoemd geval verkeeren en ten minste tien jaren in dienst waren en te dezer zake ten minsten f 50jaarlqks genoten. De bedoeling is, den belanghebbenden jaarlijks toe te kennen een toelage, bedragende de helft van het genotene in het jaar, voorafgegaan aan 1 April 1903, het tijdstip van in voering der Landweerwet. In mindering van de uit te keeren toelagen zullen worden gebracht de inkomsten, welke de belang hebbenden ontleenen, hetzij aan bezoldigden dienst bq de landweer, hetzij aan wachtgeld en dergelijke, hun van gemeentewege verzekerd. Museum en archief van tijdmeetkuude. De Nederlandsche Bond van Horlogemakers, stichter en beheerder van het Museum en Archiéf van Tijdmeetkunde, dat eerstdaags wordt over gebracht naar het Stedelijk Museum te Amsterdam, heeft den gemeenteraad van 's-Gravenhage vér- zocht, de door wijlen den heer L. G. Brouwer aan het gemeentemuseum vermaakte kostbare vér- zameling uurwerken aan het Museum en Archief van Tijdmeetkunde in bruikleen te willen afstaan. Tarief van Invoerrechten. Hieronder volgen enkele van „de voornaamste beslissingen van het ministerie van Financiën, nopens de toepassing van het tarief van invoer rechten. Soeptabletten, waarin vleesch of bestanddeelen daarvan niet konden worden aangetoond, behoo- ren te worden gerangschikt onder de «aar- dappelmeel fabrikaten, niet afzonderlijk belast." Gymnastiektoestellen, bestaande uit houtwerki touwwerk en ijzerwerk zjjn als «kramerq" be last. Gegoten en getrokken ijzeren pqpen of buizen kunnen als gas- en waterleidingspjjpen vrjj ten invoer worden toegelaten, mits de afmetingen der pijpen er op wjjzen, dat zjj in den regel voor ge melde doeleinden worden gebezigd. Onafgewerkte ijzeren bodems, deksels en tus- schenstukken, ook al worden zij hier te lande aan gewend ter vervaardiging van melktransportbussen, kunnen niet gerangschikt worden onder de van invoerrecht vrijgestelde landbouwgereedschappen, doch zjjn belast als «ijzerwerk". De alcoholhoudende drank, genaamd Amer Cusenier, moet als zoete likeur worden belast. Gebrande koffrboonen, waaraan de koffeïne ig onttrokken, verpakt in zakjes en niet luchtdicht gesloten blikken busjes, kunnen vrjj van recht ten invoer worden toegelaten. Kunstleder, samengesteld uit afval van leder is vrjj van rechten. Haring en sardines, ook al zjjn zjj met zout of azjjn bereid, kunnen vrjj van rechten worden toe gelaten, indien zq worden ingevoerd, verpakt in groote of kleinen houten vaten van gewone sa menstelling. Verglaasde dakpannen worden voor de toepassing van het tarief gerangschikt onderspottenbakkers- werk", belast met 5% der waarde. Een door een electromotor gedreven lift, die behalve voor goederentransport ook kan worden gebruikt voor het vervoer van personen, kan niet worden gerangschikt onder de van invoerrecht vrij gestelde fabriekswerktuigen. Malaise in de Hoofdstad. Flanor van de «Leeuw. Crt." heeft het over slechte tijdsomstandigheden, waardoor velen broo deloos worden. «Ik hoor van sommige plaatsen in de provincie, waar het ook alles behalve rooskleurig is, maar hier is het zeker het allertreurigst gesteld ma laise in de diamant-industrie. Wel is er 'een klein vleugje van beterschap merkbaar, maar wat be- teekent het al, of er een tweehonderd of driehon derd werk krqgen, terwjjl er nog meer dan 4000 leden van den A. N. D. B. alleen, alles samen Nederland en Venezuela. Men meldt uit 's-Gravenhage: Met het oog op den twijfel, die daaromtrent blijkt te bestaan, is het wellicht dienstig te weten, dat Venezuela noch een diplomatieken, noch een consulairen vertegenwoordiger te 's-Gravenhage meer gevestigd heeft. Een kleine 5 jaar geleden was hier een legatie van Venezuela met een vasten gezantschapsse cretaris gevestigd, welke post weer werd inge- tioxken, en niet meer hersteld. Het vice-consulaat van Venezuela alhier, dat destijds door een Nederlandsch onderdaan ver vuld werd, is reeds sedert een paar jaar opge heven. 1 Alleen was de republiek verleden jaar ter Vre desconferentie vertegenwoordigd door den gede legeerde Fortoul, zaakgelastigde van president Castro, te Berlijn, met toevoeging van den Venef- zuelaanschen consul te Amsterdam als secretaris. Monument Schaepman. „De Nederlander", het orgaan van mr. A. F. De Savornin Lobman, sohrjjft: Monumenten op te richten voor beroemde per sonen schijnt niet erg te vallen in den smaak van het N. dtrlandsche volk. Oi dit een deugd is, dan wel iets anders laten wij in het midden. Alles hangt af van de beweeg redenen, die ons volk schijnbaar ongevoelig ma ken voor het eeren zijner leiders en groote man nen. Treffend is het, bij de aanwezigheid van dien karaktertrek, te meer, dat het Roomsch-Katholieke deel der natie zich beijverd heeft ten spoedigste een monument op te richten voor zijn Schaep man. Zijn Schaepman Laat ons liever zeggen, onzen Srhaepman. 1 Gedeeld als ons Christenvolk nu eenmaal is, kan een man, die iets is, nu eenmaal niet be lmoren tot beide deelen; men kan niet tegelijk zijn Roomsch en Protestant. En Schaepman was Roomsch en „goed Roomsch" ook. Majqr hij was een man, die ons allen toebehoort. Een echt Nederlander; «die de vrijheid liefhad; die met het «geheele volk heeft meegeleefd; dié getoond heeft, hoe verdraagzaamheid gepaard kan gaan aan een zeer besliste geloofsovertuiging, ook al behoort men tot de R. K. Kerk. Want het was die eigenschap, die ruimte van blik, die hem in staat stelde te dwepen met een dichter als da Gosta; in eiken tegenstander op geestelijk gebied te waardeeren, wat hoog en goed uras- Van zijn jeugd af in aanraking gekomen met buitenlanders van grooten naam, had hrji een blik ever het geheel, die menigmaal hem in staat stelde op politiek gebied den juisten weg te zie» en aan te wijzen. Daarbij behield hij een eenvoud in den omgang, die bijzonder aantrekkelijk was. waardoor hij vele vrienden zich gemaakt heeft- Niemand ten onzent heeft tot de verheffing van de Roomsch-Katholieke bevolking in de oog®11 van het protestantsche volk zóóveel bqgedrage» als hij. Maar al behoort Schaepman allereerst en alle: metst tot het Roomsch-Katholieke volk» e'r zal eens een tijd komen, dat hem ook doof zeer velen buiten die Kerk hulde zal worde» gebracht. Hem, die met ons een zoo groot aandeel i11 den schoolstrijd heeft gehad, willen wij1 onZ» hplde niet onthouden. Het vertrek van gouverneur D. Fock. Onder groote belangstelling is Zqne Excelentté

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2