Verspreide berichten. Binnenland. het niet onduidelijk teeken dat zjjn ministerieel leven ten einde en ontslagname het eervolle eind was. ZWEDEN. Deze zomer staat zeker wel in het teeken van bezoeken van vorsten en staatshoofden. Nauwe lijks hebben de onderdanen van koning Gustaaf den president der Fransche republiek begroet ot zü worden in staat gesteld den Duitsehen keizer toe te juichen. Toen de door de kanonnen geloste saluutschoten gister-ochtend 10 uur de aankomst der «Hohen- zollern" op de reede van Stockholm meldden, waren alle aanwezigen leden der koninklijke familie in het ontvangstpaviljoen vereenigddaar voor bevonden zich de ministers van staat, de opperbevelhebber van Stockholm, de maritieme stationscommandant, de opperstadhouder en andere waardigheids bekleeders. Om half elf bracht de koninklijke sloep «Vasa- ordnen", welke de Duitsche keizerlijke vlag en de koninklijke vjag voerde, H. H. M. M. met gevolg aan land. Aan het gedonder van ,het geschut paarde zich het geestdriftige hoerageroep van de aan de kade verzamelde volksmenigte en van de in de haven liggende schepen. De muziek der eerecompagnie speelde het Duitsche volkslied. De voorzitter van den gemeenteraad von Friessen bracht een «Hoch" op den Keizer en de Keizerin uit. Koning Gustaaf geleidde den Keizer naar het paviljoen, waar de eerecompagnie opnieuw het Duitsche volkslied speelde. Het hooge gezelschap begaf zich daarop per rijtuig naar het Siockholm- sche paleis, den geheelen weg langs luide toege juicht. In het ver wulf van het paleis begroetten de rijksmaarschalk de Keizerlijke Majesteiten, die zich daarna in de voor hen gereserveerde vertrek ken terugtrokken. De Koning heeft den Keizer het grootkruis der Wasa-orde verleendde Keizer heeft den Koning tot commandant van het 34e Pruisische regiment infanterie en tot admiraal der Duitsche vloot be noemd. TURKIJE. De vorming van het nieuwe Kabinet het eerste onder de werking der nieuwe grondwet door den Sultan grootmoedig aan zijn volk ver leend is niet geheel geschied, zooals door de Turksche bladen is aangegeven. Said Pasja bljjft grootvizier, Abdoer Rachman wordt minister zonder portefeuille en geen minister-president, Hadsji Akef, nootd van het militaire beheer wordt ministes van Binneniandsche Zaken. Mehemet Ali, onder-staatssecretaris van het groot-viziraat, wordt minister van de vrome stichtingen. Tewfik Pasja; wordt directeur-generaal der posteiijen en telegrafie. De prinsen Andreas en Christophorus van Griekenland zijn door algezanten van het patriar chaat en den Sultan ontvangen; de Grieksche kolonie vond de gelegenheid voor een bondgenoot schap gunstig. De Kamer is tegen 14 November bijeengeroepen. De eedsaflegging op de grondwet door de troepen gaat voort. Bij een brand in de Duitsche buurt van de wijk der buitenlandsche gezantschappen te Peking, zijn eergisteren stallen en kantinelokalen vernield. Ook vond een aminunitie-ontploffing plaats, waarbij, twee Duitsche soldaten en een Fransch soldaat werden gedood, terwijl 17 Duit sche of Fransche soldaten werden gekwetst. De internationale trein kwam gisteren met vijf uren vertraging te Gonstantinopel aan; naar men zegt, wegens gebeurtenissen te Adrianopel, waar de militaire commandant het station zou hebben doen bezetten, als maatregel tegen oproé- rige officieren. Volgens bij. de consuls ingekomen berichten nopens een tegen-revolutie, die eergis teren te Adrianopel zou zijn uitgebroken, zouden twee infanterie-regimenten gehoorzaamheid gewei gerd hebben aan het jong-Turksche comité en zouden dezen oprukken naar Constan.tin.opel. De winkels zijn gesloten. Er heerscht een groote paniek. De ambtenaren zijn in het Fransche con sulaat gevlucht. Na de aankomst van den. internationalen trein gelooft men te Constantinopel, dat de toestand te Adrianopel verbeterd is. H. M. Koningin Emma. H. M. de Koningin-Moeder wordt Woensdag ochtend om elf uur voormiddags uit Soestdijk in den Haag verwacht. Ook Z. K. H. de Prins zal dan te 's-Gravenhage komen om de aubade ter eere van zyne Koninklijke schoonmoeder by te wonen. Nederland en Venezuela, Een der correspondenten van het »N. v. d- D seint Uit New-York komt bericht, dat president Castro de scheepvaart op alle Antiben heeft verboden, waardoor de gansche in en uitvoer naar Venezuela onmogelijk wordt gemaakt. De Engelsche koloniën hebben zich tot de regeering te Londen gewend met het verzoek om hulp. De «New-York Herald" verneemt, d.d. Zaterdag, uit Willemstad, dat de «Gelderland", by het ver trek naar La Guayra, een uitvoerig relaas van den loop der gebeurtenissen, die tot de Nederlandsch- Venezolaansche moeilijkheden hebben geleid, mee gekregen heeft voor den Duitsehen diplomatieken vertegenwoordiger te Caracas. Deze toch neemt voorloopig de belangen waar van Nederlandsche onderdanen in de Venezolaansche republiek. De ambtenaren bij de departementen van Algemeen Bestuur. Bij nota van wijziging werden de verschillende daarvoor vatbare begrootingshoofdstukken aan gevuld met het voorstel, om in de positie van sommige categorieën der ambtenaren aan de departementen van Algemeen Bestuur, verbete ring te brengen. Beoogd werd, in hoofdzaak, aan de adjunct-commiezen en commiezen periodieke verlioogingen loe te kennen, en de opklimming van de klerken eenigszins sneller te doen ge schieden. Die voorstellen werden toen aangehouden. Thans zijn voor de verschillende departementen (Binneniandsche Zaken, Buitenlandsche Zaken, Marine en Landbouw, enz., Justitie, Financiën, Oorlog, Waterstaat en Koloniën) afzonderlijke wijL zigings-voorstellen aanhangig gemaakt. Deze be treffen thans alle ambtenaren, wier bezoldiging zich tusschen een minimum en maximum be weegt. Voorts ligt 't in de bedoeling, de rangen van tweede- en eerste-klerk ineen te smélten en de klerken c.q. in 8 jaar tijds van hun minimum (f400) tot hun maximum (f1000) te brengen. De adjunct-commiezen zullen van hun minimum ad f 1200, tot hun maximum (f 1700) bij, gebleken bekwaamheid, geschiktheid en dienstijver opklim men in 7 jaar, terwijl het tijdsverloop voor de commiezen (minimum f 1800, maximum f 2300) op 8 jaar ware te bepalen. Den hoofdcommiezen is een verhooging toe gedacht van f200 na 2 jaar, een tweed© ver hooging van f200 na vier jaar, en een van f 100 na zes jaar dienst als zoodanig, terwijl eindelijk de referendarissen en administrateurs om de twee jaar een promotie van f200 zullen maken. i Daarnevens zal de gelegenheid blijven bestaan, om buitengewone gaven naar verdienste te, be- loonen, terwijl de rangsverhooging, die uit den yard der zaak electisoh zal blijven, mede steeds krachtig zal prikkelen. De eerste periodieke verhooging, krachtens de ze regeling, wenscht de regeering verleend te zien aanstonds bij het in werking treden der wet, terwijl dan telkens na een jaar een volgende zoodanige verhooging ware te verkiezen. Een en ander natuurlijk binnen de te stellen grenzen en ailéén bij gebleken geschiktheid en dienstijver. De bedoeling is, de nieuwe regeling nog met 1 October a.s. in werking te doen treden. Voorts is de bedoeling, om de huldiging van de secretarissen-generaal te verruimen, ten eindè thans bestaande wanverhoudingen te verbeteren, en wel die, dat na twee jaar dienst in den rang de bezoldiging met f500 en na vier jaar we derom met gelijk bedrag worden verhoogd. Nachtarbeid ran Bakkers. Naar «Het Volk" verneemt, betrof het onder zoek, dat Minister Talma in Engeland in verband met zyn wetje op den bakkersnachtarbeid liet ver richten, een daar bestaande instelling die over eenkomst vertoont met «Provinciale Kamers", aan welke hy zich voorstelt de beslissing op te dragen over de vraag of aan een zonder gezellen werkend bakkerspatroons vergunning tot nachtarbeid moet worden verleend. De bedoelde Engelsche instel ling zyn de zg. «Brewers Sessions", dat zyn com missies die het recht hebben te beslissen over het verleenen van drankvergunningen aan schouw burgen, danshuizen en dergeljjke. De aanvrager van een vergunningsrecht kan zyn belangen bij zoo'n commissie voordragen, waartegenover het publiek dan het recht heeft bezwaren in te brengen. De verjaardag van II. M. de Koningin-Moeder. Op het Loo is Zondag de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder met eene godsdienstoefening in de kapel, waarbjj met Koningin en Prins de verjarende Vorstin tegenwoordig was, gevierd. Men meldt uit Den Haag, d.d. 3 Augustus Zelden heeft men zulk een menscbenmassa aan schouwd, ter bywoning van de parade, ter gele genheid van den verjaardag van een lid van ons Koninklijk Huis, als heden op den 50sten verjaar dag van Koningin Emma. De provincie heeft een niet gering aantal tot de feestvierenden bijgedra gen. Das was zoo dadelijk te zien, by een blik tusschen die drommen van duizenden en duizenden, die het paradeveld omzoomde. Maar ook bin nen het revue-terrein, op de plek, waar de genoo- digden zich mochten opstellen, zag 't zwart van de menschen was 't een kleurige, fleurige haag van dames en heeren, eerstgenoemden in aller liefste zomertoiletjes. Een eindje verder stonden een reeks van militairen, officieren en gegradu eerden, niet ingedeeld, en wien vergund was, het militaire schouwspel van de plaats der bevoor rechten gade te slaan. Even vóór den aanvang der parade de in specteur, generaal Van Ermel-Scherer, gouverneur der residentie, was, onder de gebruikelijke eerbe wijzen, met zyn staf het Malieveld reeds binnen gegaloppeerd zag men de nog stoere gestalte van den veteraan, luitenant-generaal Verspyck, in burgerkleeding, zich voegen by de groep niet- ingedeelde officieren. Nauweljjks echter had de inspecteur der parade den generaal opgemerkt, of hy reed op hem toe, dankte hem voor zjjne vereerende tegenwoordigheid en noodigde generaal Verspyck uit, aan zyn zjjde plaats te nemen by het défilé van het garnizoen, aan welke uitnoodi- ging de bejaarde opperofficier gaarcie voldeed. De inspecteur had ook een vriendelijk woord voor de leden der vier deputaties, uit vereenigingen van militairen, die, met het vaandel, aanwezig waren. De parade had overigens het gebruikelijke ver loop. In verschillende formaties en tempo's trok het garnizoen op kranige wyze voorbij generaal Van Ermel-Scherer. De parade werd weder be sloten door den schijcaanval, in vollen galop, van de cavalerie op den inspecteur en zijn staf met halt houden plotseling vlak vóór dien opperofficier. De parade werd gecommandeerd door kolonel Greve, commandant van het 2e regiment veld artillerie. Nader meldt men nog uit Den Haag Het kinderfeest in den Koekamp had een ver bazend succes. Burgemeester Sweerts en wethou der Simons deden een rondwandeling op het terrein, waar duizenden kinderen onder het genot van versnaperingen voortdurend allervermakelykst werden beziggehouden. Een muziekkorps speelde de nationale wyzen en verhoogde verder door opgewekte marschen de vrooljjkheid. Omstreeks negen ure ging alles, ook van de kleine kermis aan de Prinsen- en Brouwersgracht, naar de Maliebaan, waar een schitterend vuur werk werd ontstoken. Na het vuurwerk gingen velen stadwaarts om de feestverlichtingen te bezichtigen, terwyl een ander deel der tallooze menigte naar het Bosch ging, waar in de Sociteitstent de grenadiers mu ziek gaven of naar den Dierentuin, waar de staf- muziek van het vierde regiment infanterie zich iet hooren. Bloemencorso te Baarn. Het bloemencorso, dat Maandag ter eere van den EOen verjaardag van H- M. de Koningin-Moe der, Ambachtsvrouwe van Baarn, aldaar vanwege de OraDjecommissie en de Vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer werd gehou den, is door duizenden menschen bvgewoond. Te hall drie verscheen Hare Majesteit op het feest terrein in het Prins Hendrikpark en werd ontvan gen door den burgemeester van Baarn en de regelingscommissie, terwyl het fanfarekorps het Wilhelmus liet hooren. Nadat door jongejuffrouw Esser aan H. M. een fraaie ruiker orchideeën was aangeboden, trokken de verschillende keurig ver sierde fietsen, rijtuigen en automobielen voorbjj de rijtuigen van H. M. en het gevolg. Met groote belangstelling werden door H. M. de verschillende groepen bezichtigd. Te drie uur verliet H. M. het feestterrein, hartelijk toegejuicht door de talrijke menigte. Hierna werd aan iederen deelnemer een zilveren herinneringsmedaille geschonken en werden de prijzen uitgereikt. De volgende eerste prijzen werden door de jury toegekend 1. Voor de schoonst met bloemen versierde fiets (voor dames), mej. G. Visser, te Baarn (voor heeren), L. S. Hannema, te Amsterdam. 2. Voor het schoonst versierde rytuig, toebe- hoorende aan landbouwers: D. van de Grift, te Baarn 3. Voor het schoonst versierde rytuig, toebe- hoorende aan stalhoudersA. G. J. Ambrosius, te Baarn. 4. Voor de schoonst versierde equipage (één spannen)mej. M. Wreesman, te Hilversum. 5. Voor de schoonst versierde equipage (twee en meerspannen): E. Swagerman, te Baarn. 6. Voor de mooist versierde automobiel met twee zitplaatsenR. R. toe Laer, te Baarn. 7. Voor de mooist versierde automobiel met meer dan 2 zitplaatsenF. Foeckéns, te Am sterdam. R.-K. Vakvereeuigingseongres. Zaterdagavond 7 uur nam in het St. Josephhuis, Obrechtstraat Utrecht, het eerste Ned. R.-K. Vak- vereenigingscongres een aanvang onder voorzitter schap van den heer J. van Rysewijk te Tilburg. Onder de aanwezigen werden o. a. opgemerkt de Kamerleden de heeren jhr. mr. Ch. Buys de Beerenbrouck, mr. P. J. M. Aalberse en W. C. J. Passtoors, alsmede prol. J, D. J. Aengenent, te Warmond, algemeen geestelijk adviseur van de Katholieke sociale actie en mgr. G. W. Konings uit Amsterdam, geestelijk adviseur van den Neder- landschen Roomsch-Katholieken Volksbond. De voorzitter zette de vergadering, die bijgewoond werd door vertegenwoordigers van 17 bonden en vaksecretariaten, in, met het uiteenzetten van de beteekenis van dit eerste Ned. vakvereenigingscon- gres, hieraan onder luid applaus der vergadering de mededeeling toevoegende, dat het congresbe- stuur hedenmorgen te Rijzenburg een lauwerkrans heeft gelegd aan den voet van het Schaepman- monument. Overgegaan werd vervolgens tot het zenden van telegrammen van trouw en aanhankelijkheid aan Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht en aan H.M. de Koningin. De heer P. J. J. Haazevoet, voorzitter van de Ned! R.-K. Diamantbewerkersvereeniging te Am sterdam, hield een inleiding over het onderwerp «Bureau voor de vakorganisatie", waarby de volgen de conclusies toegelicht werden Het Nederl. R.-K. Vakvereenigingsconges, d.d. 1 en 2 Augustus 1908 bjjeen te Utrecht, besluit op voorstel van de besturen der Nederl. en Dioce- sané vakbonden en R.-K. secretariaten, tot oprich ting van een Bureau voor de R.-K. vakorganisatie. Dit bureau hetwelk zal moeten bestaan uit afge vaardigden van genoemde bonden en secretariaten, zal zyn taak hebben a. het verzamelen van statistische gegevens, be treffende vakvereenigingsaangelegenheden aan daar bij belanghebbenden b. het bestudeeren van wetsontwerpen, welke dienstig zjjn voor de vakorganisatie ot waarmede zij rekening heeft te houden en het verstrekken van advies nopens deze aangelegenheden aan re- geerende lichamen. c het beheeren van een «Fonds tot uitkeering by werkstaking en uitsluiting". d. het organiseeren van vakvereeuigingseongres - sen. Op deze conslussies waren verschillende amen dementen ingediend, die langdurende discussies uitlokken. Het einde was, dat besloten werd, aan alinea nog toe te voegen«en bijeenkomsten ook in sa menwerking met andere organisaties" voorts een nieuwe alinea te laten volgen, luidende«het tot stand brengen van R.-K. vakbonden of secretaria ten, benevens het verleenen van medewerking by het oprichten van plaatselijke vakvereenigingen" en «het verspreiden van lectuur ten dienste der vakbeweging", voorts «het oprichten van R.-K. vakvereenigingen tot bonden te vereenigen", voorts in den aanhef dezer conclusie achter het woord; vakorganisatie" te lezen Dit bureau zal bestaan uit afgevaardigden van genoemde bonden en secre tariaten, die een dagelyksch bestuur kiezen, het welk tot taak heeft«het zelf oprichten ot helpen oprichten van R.-K. vakvereenigingen, waar deze door direct belanghebben niet of zeer moeilijk tot stand gebracht kunnen worden." Inmiddels was van Z. D. H. den Aartsbisschop het volgende antwoord-telegram ingekomen. Moge God Congres zegenen, Aartsbisschop. En van H. M. de Koningin Koningin draagt my op u allen Haar welge- meenden dank over te brengen voor de hulde en betuigingen van trouw, H. M. en het Koninklijk Huis aangeboden, de adjudant van dienst Dumonceau. Hiermede werd de eerste congresdag besloten. Tweede dag. Deze tweede dag werd aangevangen met het opdragen van een H. Mis in de O. L. Vrouwekerk aan de Biltstraat, bijgewoond door vertegenwoor digers van verschillende vakvereenigingen. Vergaderd werd ditmaal in de groote zaal van het gebouw Tivoli. De Kamerleden Aalberse, Ruys van Beerenbrouck en Pastoors waren ook thans aanwezig. Na voorlezing van enkele bulde-telegrammen werd onder algemeenen bijval besloten een hulde-tele- gram aan H. M. de Koningin-Moeder te zenden. Daarop was het woord aan den heer Cools, voor zitter van den Diocesanen Textiel Arbeidersbond St. Severus, bisdom 's-Hertogenbosch, die een in leiding hield over het fonds tot uitkeering by werkstaking en uitsluiting. Het betrokken reglement werd vervolgens in behandeling genomen en na langdurige discussies, waarby hier en daar enkele wijzigingen werden aangebracht, aangenomen, In de namiddagvergadering hield dr. Alph. Ariëns zyne keurige rede over R. K. Vakvereenigingen en drankbostryding, waarin hy op het gevaar van de drankzucht, weesaan het debat werd ook door het Kamerlid jhr. Ruys van Beerenbrouck deel genomen. De conclusie van den inleider luidde Op den voorstander van vakorganisatie past volkomen, wat pater Weisz van den sociaal-poli ticus zegtDe strjjd tegen het alcoholisme is zoo dringend, dat een sociaal-politicus, die daarvoor geen bart heeft, als niet ernstig meer te be schouwen is. Deze conclusie, in stemming gebracht, werd onder algemeene instemming aangenomen. Vervolgens hield de eere voorzitter van het congres, de zeereerw. heer F. H. W. Bult, ee& slotrede, ter verheerlijking van de vakorganisatie; tegelijkertijd de roomsch-katholieke vakbeweging naast de sociaal-democratische stellende, en betoo- gende, dat beiderlei levensbeschouwingen elkaar volkomen uitsluiten. Spreker werd herhaaldelijk toegejuicht. Met een woord van dank, sloot de voorzitter daarna het vakvereeuigingscongres. Hollanders in Duitschland. Van welken omgang reeds de kolonisatie Nederlanders in het Ruhrgebied is, kan word®a opgemaakt uit het verslag eener feestviering Oberhausen, opgenomen in den »Noordbrabanter Daarin toch wordt vermeld, dat op Zondag 26 p onder leiding der Hollandsche paters Capucynt een feestviering heeft plaats gehad. Na een ker^ lyke plechtigheid in de St. Joanneskerk, waai" het vaandel der St, Jozefsvereeniging werd in!>V zegend, had een bijeenkomst plaats in een za waaraan door 2000 Hollanders, mannen en vr°u en allen uitsluitend Katholieken, werd deelgenoi0i Zy waren afkomstig uit Oberhausen en er deputatiën uit Mulheim-Styrum, Sterkradf; burgen en Essen. Zy hadden zich met hun vaa° in optocht naar de kerk begeven en de stra waren ter hunner eer met vlaggen versierd. De katholieke geestelijken ondervinden ef de burgerlijke autoriteiten goede medewerk'0^ P. N. Kooien, f De heer P. N. Kooien, die, vroeger te j,t& woonachtig, sedert vele jaren tot de meest g

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2