Verspreide berichten. Binnenland Staiin- en (Gewestelijk Nieuws. (Gemengd Nieuws. w$ gaarne aan hen niet zoozeer lof Erengen als wel in het openbaar dank betuigen. Evenwel, mogen al door dusdanige zorg der bisschoppen meerdere geestelijken gelukkiglijk mèt hemelsch vuur zijn ontstoken, waardoor zij de genade Gods, in de priesterwijding ontvangen, hebben herwekt en versterkt, toch valt er nog te klagen, dat sommige anderen in verschillende landen zich niet zoo gedragen dat op hen als in een spiegel, gelijk het behoorde, het christen volk het oog kan slaan on; voorbeelden tot navolging te vinden. Tot hen ook willen Wij met dezen brief ons hart. richten, gelijk het hart van den Vader, dat bij het aanschouwen van een kranken zoon van bezorgde liefde klopt. Door deze gedreven voiegèn Wij onze vermaningen bij die der bisschoppen en Wij begeeren, dat onze aansporingen, hoewel zij vooral bedoelen de afgedwaalden en verkoelden tot den goeden weg terug te roepen, toch ook de overigen mogen treffen. Wij wiHen den weg toonen, waarlangs ieder dagelijks met meer ijver heeft te streven, opdat hjj waarlijk zij, gelijk de Apostel het zoo schoon uitdrukt, een man Gods en aan de rechtmatige verwachtingen der Kerk beantwoorde. Wij zullen niets zeggen, wat geheel ongehoord of voor iemand nieuw is, maar alleen wat allen zéker behooren ter harte te nemen: God geeft ons de hoop, dat Ons woord geen geringe vrucht zal dragen. De II. Vader geeft dan breedvoerig de middelen aan waardoor het gestelde doel kan worden be reikt en eindigt met de geestelijkheid aan te sporen om ze zoo toe te passen, „dat gij dage lijks meer en meer waardig wandelt der roeping waarin gij. geroepen zijt, uwe bediening eer aan doende en Gods wil' in u volbrengende, welke- inuners is uwe heiligmaking". Hierop immers, zijn onze voornaamste gedach ten en zorgen gericht; vervolgens met de oogen ten hemel geheven herhalen wjj voortdurend, smeekend over de geheele pries térschap, dé woor den van Christus den Heer: „Heilige Vader heihg hen". Wij verheugen ons, dat zoo velen uit alle rijen der geloovigen vol zorg voor uw heil en het welzijn der Kerk met Ons dit gebed opzenden: terwijl het een verheugend feit is, dat er niei weinige zielen zijn van edelmoedige deugd, niet alleen in de gewijde plaatsen, maar ook onder hen, die midden in de wereld verkeerén, die met dezelfde intentie zichzelven in onop houdelijke toewijding aan God ten offer opge dragen. l I J. j i j Moge God hun zuivere en kostbare gebeden als een welriekend reukoffer aanvaarden en ook onze nederige gebeden niet afwijzen. Wij smeekèn, dat Hij ze in zijn Liefde en Voorzienigheid moge verhooren en uit het Allerheiligst hart van Zijn beminden Zoon schatten van velerlei genade, lief de en deugd over de geestelijkheid moge uit storten. De H. Vader dankt de priesters ten slotte voor hun gelukwenschen bij zijtn vijftigjarig priester feest en vertrouwt zijn wenschen voor hen toe aan de Moedermaagd, de Koningin der Apostelen, die de eerste dienaars der Kerk mèt haar voor- beelu leerde, dat ze eendrachtig zouden volharden in hel gebed, om met bovennatuurlijke deugd te worden vervuld. TURKIJE. De nieuwe kieswet is reeds ondor de administra- ve autoriteiten rondgedeeld. De sandjanks van 25 —50.000 inwoners kiezen een afgevaardigde; 125 000 inwoners kiezen er twee, 175.000 drie en 220.000 vier. Kiezer is ieder Turk, in het bezit van zjjce buraelgke rechten, 25 jaar oud en belasting be- taleud. Militairen hebbeD bet recht kiezer te zjjn De leeftqd om tot afgevaardigde te kannen wor den gekozen, is vastgesteld op 30 jaar. Het ambt van minister en elk ander publiek ambt is onvereenig baar met de functie van afgevaardigde. De verkie zingen worden geleid door verkiezingscomité's, zonder inmenging van politieke autoriteiten. Officieel vordt gemeld, dat de Sultan heet: aangeboden de kosten van het bouwen van he. Parlementsgebouw te betalen. Men zegt, dat Rochik bey, die tot minister van politie was benoemd, om onbekende redenen, ont slag heeft gevraagd. Hjj wordt vervangen door Ziver bey, die titularis van dezen post was. De Sultan heeft den wensch te kennen gegeven een gedenkpenning te laten vervaardigen met het opschrift«Vrjjheid, Gerechtigheid en Geljjkbeid." De „Daily News", het orgaan van den minis- terieelen linker vleugel, stelt met leèdwèzèn vast., verschillende kranten weer sedert eenigén tijd een paniek trachten te verwekken, maar zij hoopt, dat die van lieverlede af zal drijven, evenals do ongerustheid voor Rusland's plannen ten aan zien van Indië verdwenen is. Het blad geloof: niet, dat Duitschland met de uitbreiding van zijn vloot boos opzet, bv. tegen België of Nederland, heeft. Het Deutsche scheepsbouwprogram zal wei uit een paniek voortkomen, die even ongegrond is als de in Engeland heerschende. Een ovei- eenkomst-tusscheh de twee volken over hun vloot zou het begeerlijkste punt van Engeland's politiek program zijn. Zij iigt binnen het machtsbereik ran een diplomatie, die van goeden wille is. Daarom ziet de „Daily News" ook met hoop en vertrouwen uit naar de conferentie betreffende de oorlogsvoering ter zee, die in het najaar te L,onden bijeen zal komen. Van alle kanten komen nu berichten over in aanbouw zijnde luchtschepen. Uit Rome wordt nu weer bericht, dat het bestuurbare luchtschip, hetwelk geconstrueerd wordt door de afdeeling luchtvaart der genie, bijna gereed is. Men zal in het laatst dezer maand of begin September begin nen met proefnemingen. Een rijk industrieel te Milaan, de heer Forlanini, is bezig met het vervaardigen van een luchtschip van eigen vinding, waarvan verscheidene deskun dige veel goeds verwachten. In het laatst van het najaar zullen de eerste opvaarten geschieden. Aan de Londensche «Standard" wordt uit New- York geseind Edison heeft aan den luchtschipper Farman de plannen van een nieuw bestuurbaar luchtschip voorgelegd. Farman zegt, dat Edison's uitvinding zijn schip verre overtreft. Op verzoek van Edison zal Farman eenigen tjjd in het laboratorium van den grooten uitvinder verwijlen, om de details van het nieuwe luchtschip te bespreken. Gisteren-nacht is de stad Uskub, voor de helft afgebrand. Er is voor 3,000,000 kronen schade aangericht. Uskub is een in de laatste dagen in de be richten over Turkije meermalen genoemde stad. Het is een vrjj belangrijke handels- en industrie stad in het vilajet Kosovo in Europeesch Turkjje aan den bovenloop van de Vardar gelegen. De stad heeft ongeveer 20.000 inwoners. De Argentjjnsche minister van Oorlog Da Fonseca en de Militaire gouverneur van Rio de Japeiro, Mendes de Maraes, zjjn naar Duitschland vertrokken om de groote najaars-manoeuvres bij te wonen. Zjj zijn daartoe uitgenoodigd door den Keizer. De »New Yerk Herald" verneemt uit Was hington, dat het ministerie van oorlog daar plan nen in gereedheid heeft voor een inval in Haïti, tot herstel van de orde. Zoo noodig, zullen 5000 man den veldtocht meedoen. Te Casablanca heeft Maandagavond om 6.20 uur een aardbeving plaats gehad. De aardschok duurde 3 seconden. Huizen stonden sterk te be ven. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Uit Athene meldt men, dat ook op het eiland St. Maure hevige aardschokken zijn gevoeld. De bewoners ontvluchtten hunne huizen. Men maakt geen melding van schade. Naoum pacha zal door de Porte worden be noemd tot gezant te Parjjs. Hjj is katholiek en oud onder secretaris van Buitenlandsche Zaken. Offleieele berichten. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de onder-voorzitter van den Raad van Bestuur en procureur-generaal bjj het Hof van Justitie in Suriname, mr. P. Hofstede Crull, destjjds waarnemend gouverneur van Suri name. Prins Hendrik nuar Mecklenburg. Gistermorgen te 8 u. 44 is Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van Zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haare, naar Dobbin vertrokken H. M. de Koningin deed den Prins tot op het bordes van 't paleis uitgeleide. Z. K. H. zal op Zgn reis ook Schwerin en Ra- bensteinfeld aandoen. Gouverneur Fock. Blijkens een bij het Departement van Koloniën, uit Paramaribo ontvangen telegram, heeft de gou verneur van Suriname, de heer mr. D. Fock, den lOen dezer het bestuur aldaar aanvaard. Audiëntie.- Vrijdag a. s. zal de minister van Koloniën geen audiëntie verleenen en Zaterdgg a.s. de minister van Binnenlandsche Zaken niet. Diplomatie. Na het tijdelijk vertrek van de Portugeeschen gezant, Graaf de Selir, is, naar anciënniteit vol gens de overhandiging der geloofsbrieven, als deken van het vreemde diplomatieke corps opge treden sir Henry Howard, gezant van Groot-Brit- tannië sedert 1896. Congres voor Teekenonderwijs. Als een bewijs hoezeer de geheele Nederland- sche inzending van schoolteekenwerk op de aan het Internationaal Congres voor Teekenonderwijs te Londen verbonden tentoonstelling de aandacht van deskundigen trekt, diene dat »The Schoolboard of Leeds" het verzoek aan het Nederlandsche eomité gericht heeft, de geheele Nederlandsche af deeling in September te Leeds te mogen tentoon stellen. Slechts aan enkele inzendingen viel deze onderscheiding te beurt. De belangstelling in het tentoongestelde werk van de Nederlandsche afdeeling is buitengewoon. Bijzonder talrijk zijn de aanvragen om leerplannen en schoolprogram ma's van onze scholen. Voornamelijk komen deze aanvragen van schooldirecties uit. Engeland, Frankrijk, Rusland en Finland. Louis Renault. H. M, de Koningin heeft prof. Louis Renault, lid van het permanente hof van arbilrage, gedele geerde bij de vredesconferentie en die voor inter nationaal privaatrecht, bevorderd tor ridder in het grootkruis der Oranje Nassau-orde. Gouden jubileum Rijksveidwacht. Ter gelegenheid van de herdenking van bet. 50- jarig bestaan van het korps Rijksveidwacht op 22 dezer te 's-Gravenbage, heeft de Rijkspolitievereeni ging in de Kon. Fabriek van Zilverwerken te Utrecht van C. J. Begeer een jubiié-medaille doen slaan. Ter jubilé-vergadering zullen, behalve verschil, lende autoriteiten, hoogstwaarschijnlijk aanwezig zijn twee veteranen van het korps, in 1858 aan gesteld, n.l. J. Wernpe (oud brigadier-majoor) te Dordrecht en J. D. de Leeuw (oud brigadier majoor) te Hontenisse. Het Analytisch Verslag. Naar ons ter oore kwam, zal op de aanstaande begrooting van binnenlandsche zaken een post van bjjna twee ton voorkomen tot aankoop van het Loge-gebouw op den Fluweelen Burgwal al hier. Dit gebouw zou dan dienen voor de uitbrei ding der Landsdrukkerij, noodig geworden door den dienst van het Analytisch Verslag de eou- rant, gelijk men weet, die de Tweede Kamer in de 36 uren, welke verloopen tusschen het uitko men der dagblad verslagen van haaj. debatten en de ontvangst van de offleieele «Handelingen", wenscht te doen verschijnen. Het gebouw der Landsdrukkerij is juist verbouwd en aanmerkelijk vergroot. (N. Crt.) De ontvoerder van Baron van Heemstra. Onder de duizend gevangenen, die bij de omwen teling in Turkije losgelaten zjjn, bevindt zich ook de beruchte roover en moordenaar Capitan Andrea, die onzen landgenoot baron Van Heemstra te Smyr na verleden jaar ontvoerde en gevangen hield. Andrea was ter dood veroordeeld en wachtte zjjn terechtstelling af. Zijn invrijheidstelling zal te Smyrna zeker veel bezorgdheid wekken. »N. v. d. D." Wereldtentoonstelling 1913. De door «Het Centr." aangestipte plannen om in 1913 een wereldtentoonstelling te organiseeren te herdenking onzer onafhankelijkheidsverklaring in 1813, gaan uit van den beer J. W. Pellemans, secretaris-generaal der kleine internationalen ten toonstelling, die thans in het sportgebouw aan de Laan van Nieuw Oost Indië te 's-Gravenhage ge houden wordt. Vaststaat, dat de wereld tentoon stelling zal worden gehouden, niet in Amsterdam, maar in Den Haag. Reeds zijn de noodige fondsen bijeengebracht eri van vele zjjden is medewerking toegezegd óók voor het beschikbaar krijgen der noodige terreinen. Hiervoor heeft men het oog laten vallen op een complex aan de noordoostzijde der stad, bestaande uit Koekamp, Maliebaan en het door den meer te- raad voor schouwbargbouw bestemde terrein. Bin nenkort zullen de namen der leden van verschil lende commissies worden gepubliceerd. Doelmatige uitbreiding der Gemeenten. De prae-adviezen over de door de Vereeniging voor de statistiek gestelde vragen zijn verschenen. Die vragen luiden": «Welke gedragslijn moet aan de gemeente worden aanbevolen in het belang van hare doelmatige uitbreiding? Zjjn er wetswijzi gingen noodig om deze gedragslijn mogelijk te maken. Zoo ja, welke Prae-adviezen zijn uitgebracht door de heeren mr. J. H. Valckenier Kips te Utrecht, mr. H. J. Nieboer te Rotterdam en J. W. C. Teilegen te Amsterdam. Mr. H. J. Romeijn, die ook een prae- advies had toegezegd, heeft zich genoodzaakt ge zien op zjjn toezegging terug te komen. Mr. Nieboer behandelt achtereenvolgens de prijs vorming van bouwperceelen, de gemeentelijke over heid tegenover de particuliere bouwgrondspeculatie, en gemeentelijke bouwgrondspeculatie. Aan zjjn prae- advies zijn een paar bijlagen toegevoegd. Mr. Valckenier Kips handelt achtereenvolgens over stadsaanleg, technische vereischten voor doel- matigen stadsaanleg, de competentie van het ge meentebestuur, systematisch verband der rechts middelen, het stadsplan, bouwverbod, herverdeeling van bouwterrein, en onteigening. Behalve een drie tal bjjlagen is een ontwerp van wet bij dit prae- advies gevoegd. De heer Teilegen geeft eerst een stukje ge schiedenis en daarna het antwoord op de vraag, voorts een tiental bijlagen. Coöperatie. Onder voorzitterschap van mr. Aalberse had gister een vergadering plaats van de sub-commissie voor de coöperatie uit de Staatscommissie voor de Middenstand. De besprekingen liepen over de ver schillende vormen van coöperatie. Verlaging posttarief. Volgens den Brusselschen berichtgever van de «Figaro", voert de Hollandsch-Belgische commissie onderhandelingen met den Minister van Waterstaat over een verlaging van het posttarief tusschen beide landen tot vijf cents en een evenredige ver mindering van het tarief voor dagbladen en druk werken. Voorts zouden pogingen in het werk gesteld worden, om eeii overeenkomst tusschen België en Nederland te treffen in zake de bescherming van uitvindingen en die van den artistieken en literairen eigendom. Katholieke dugbladen. Men herinnert zich, dat verschillende berichten de ronde deden over nieuwe Katholieke dagbladen, welke berichten echter tegengesproken werden. Thans deelt de redacteur van bet Roomsch-Kath. «Deventer Weekbl.", de beer M. J. C. Kujjpers, mede, dat het Tweede-Kamerlid de heer H. W. Bogaardt plannen heeft te Arasterdam een R. K. blad op te richten, en dat het Tweede-Kamerlid de heer mr. P. J. M. Aalberse van het te Leiden verschijnende R. K. blad de «Voorhoede'' een dagblad zal maken. PROGRAMMA van het Concert door het Stafmuziekkorps van het iOe regiment Infanterie, kapelmeester de heer Eug. II. Rap, op Donderdag '13 Augustus in de Officieren-Vereeniging te geven. Eerste Afdeeling. 1. Scaldis Marscb, Herold. 2. Ouverture Berlin wie es weint und lacht, Conradi. 3. Kunstler- leben Walzer. Strauss. 4. Tooverlantaarn, Pot pourri {Op verzoek) Rap. Tweede Afdeeling. 5. Concert Ouverture, Tack. 6. L'invocation, Fantaisie Classique et Reiigieuse Delfort. 7. Driegesprek, Solo voor Piston, Trompet en Bugel, Rap. 8. De Fremersberg. Arbeidsbeurs. Van de Afdeeling Handel van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel ontving de Gem. Arbeidsbeurs het volgend schrjjven, dato 11 Augustus. «De Afdeeling Handel van het Departement van «Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de eer «er uw aandacht op te vestigen, dat blijkens van «de betrokken gemeentebesturen ontvangen be- «richten, in eenige gemeenten in Noord-Brabant «voortdurend, of voor het grootste gedeelte van «het jaar gebrek aan arbeiders bestaat, «hoofdzakelijk bij het landbouwbedrijf. «Dit is bjjv. het geval in de gemeenten Aalst, «Baarle-Nassau, Beek en Donk, Oploo(St. An- «thonis) Beek en Velp. «Afdeeling Handel meent, dat het voor U mis- «schien van belang kan zijn hiervan kennis te «ontvangen." De Directeur van de Gem. Arbeidsbeurs, is be reid, voor personen, die in genoemden gemeenten werk willen zoeken, zich met de betrokken ge meentebesturen in verbinding te stellen. Bij de politie is aangifte gedaan, dat uil een gang aan de Noordvest gistermiddag een rjjwiel is ontvreemd, hetwelk men daar eenige oogen blikken onbeheerd had laten staan. Een onderzoek wordt ingesteld. Het Hugo de flmu t-P uurtje Onder de historische bezienswaardigheden van Gorinchem mag ze lier in de eerste plaats wel genoemd wor den het Hugo de Groot-Poortje. Ieder herinnert zich nog wel uit zjjn schooljaren, door welke ge beurtenis dit Poortje zjjn vermaardheid heeft ver kregen en ieder vreemdeling, die Gorcum bezoekt, loopt even naar de Groote Markt om te kjjken, waar de Groote Huig indertjjd in zijne boekenkist werd binnengedragen. Reeds eeuwen lang is het Poortje verbonden geweest aan het huis van den omstreeks 1620 daarin wonenden Daetselaer en thans vernemen wjj uit goede bron, dat hoogst waarschijnlijk binnenkort het Hugo de Groot- Poortje onze oude veste zal verlaten, daar reeds onderhandelingen zgn aangeknoopt met een En- gelschman, die, belust op het bezit van genoemde Poort, reeds een bod heeft gedaan, teneinde het machtig te worden. In verband hiermede is door ons gouvernement reeds een poging aangewend het Poortje te behouden, doch het is jammer het te moeten melden weldra zal onze stad, ja misschien zelfs ons land, alweder een historisch gedenkstuk minder rijk zijn en zal ons alom be kend Poortje hier of daar in het buitenland wor den opgeborgen. (N. G Crt.) Een kind uit den trein gevalle» De trein, welke gistermorgen te 9 uur 25 min- Amsterdam naar Zandvoort vertrok, werd eve» voorbij Halfweg tot stilstand gebracht, doordat er aan de noodrem werd getrokken. Wat was het ge val Een moeder zat met twee kinderen in de» trein, en één der kinderen, van 3 jaar, had aa» de deurkruk gedraaid, met het gevolg, dat de deur opensprong en het kind aan de Zuidzijde uit den trein viel. Een medepassagier trok toen o»' middellgk aan de noodrem, en gelukkig, het kind werd ongedeerd door den hoofdconducteur op de» weg gevonden en de doodeljjk ontstelde, later va» blijdschap weenende, moeder weergegeven. Ju's' was een treiD, van Haarlem komende, voorbjj ge' reden. Was het ongeluk dus even eerder gebeurd- dan zou het ongetwijfeld zjjn overreden. De trein had door het voorval een minuut 0 tien oponthoud. De moord'te Amsterdam. Op het ker^' hof Vredenhof te Amsterdam is gistermorgen »e stoffelijk overschot van de wed. van Dam, ke slachtoffer van den moord in de Haarlemmerstra» aldaar, ter aarde besteld. Voor het huis va» verslagene had zich, tegen het uur waarop kleine stoet vertrok, een groote volksmenigte *er^ zameld, waarvan velen den droeven tocht maakten. Op de kist lagen drie kransenwaar* er een door de achterblijvende kinderen twee jo»» meisjes was neergelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2