JAN VAN KATWIJK. Lv Mienwe 9 Hoogstraat 47-49. JEievelincj- nee inca: A b o a n e e r 1 0 op ie Nieuwe ScMamclie Conrani JANSEN W0UTERL00D, Stotpaardjes-LelienfflBlt-ZEEP OPLEIDING VOOR EXAMEN EN PRACTUK. ut gratis SelMmril Zondagsblad grijs 10 c. p. weet, 0.45mi, f 1.35 p. 3 d FEUILLETON. De verdwenen erfgename. Land- en Tuinbouw. Ailver tcutiëu. wordt niet overtroffen.* Groote Markt 35. voor alle standen, Ziet de Etalage. bijzonder wordt aandacht gevesti SOUCH03 Amsterdam. ROTTERDAM, Haringvliet 96. Almelo. Opent op overeen te komen voorwaarden HANDELSCRB- DIETEN aan geaccrediteerde handelaars en industrieelen. Bureel van Administra-A P Public-Accountant, tieve Controle. |^B tl U Li It O, Leeraar M. 0. BoekhoR' Kantoor: Groote Markt no. 6. Interc. Telefoon no. 184. het uiterste, Key West, bjjna midden in de straat ligt, welke Florida tan Cuba scheidt. De Amri- kanen hebben deze riffen gebruikt als pijlers voor een reusachtige.) spoorwegbrug baan, waarlangs nu de van New-York komende treinen loopen tot Key-West. Daar gaat de trein op een stoompont en deze ponten brengen de treinen over naar Ha vana, de hoofdstad van Cuba. Op deze wqze heb ben zq een rechtstreeksche verbinding met Cuba verkregen. Het maken van deze baan of brug werd in 1904 begonnen en heelt rond 48 millioen gulden gekost. De eerste 10 KM. liggen nog op het vaste land, maar gaan door uitgestrekte moe rassen, waarvan de drooglegging groote moeilijk heden heeft opgeleverd. Niet ver van Homestad verlaat de baan bet vasteland en gaat over de Jewish-kreek naar Key-Lage, het grootste eiland der keten. Van daar uit vormen tegen groote viaducten de verbinding tusschen de eilanden. Daar de waarnemingen hadden gegeven, dat de golven in Florida-straat de hoogte van 8 meter niet over treffen, werd als minimum hoogte van de baan 9 aangenomen. De koraalriffen, welke in haar ge- heele lengte langs de baan loopen, werken als golfbrekers en beschermen de baan tegen de aan vallen van den Oceaan. De vermindering der petroleum. Wanneer er sprake is van vermindering van den steenkolenvoorraad der aarde, is men dikwijls ge woon te beweren dat als 't ooit zoover mocht komen, de petroleum als brandstof de steenkool wel zal vervangen. Het schijnt echter, dat wie zoo spreken zich vergist hebben betrekkelijk de aanwezige hoeveelheid petroleum, want thans gaan er stemmen er die beweren, dat het wel eens kon blqken, dat de petroleumvoorraad veel vroeger op zal zijn dan de steenkool. Uit alle wereldstreken wordt namelijk van jaar tet jaar een vermindering geconstateerd van de bronnen. Zoo leverde het grootste petroleum bekken der aarde, het Appala cniscne, dat Pennsylvanië, Virginië en Ohio om vat, in 1900 nog 54 millioen hecioluer petroleum en in 1905 was de pronuctie reeds tot 44 millioen geuaaia en dit niettegenstaande de boorgaten van jaar toi jaar dieper gemaakt waren. Nog ongun stiger ziju de verhoudingen in Texas en Louisiana, het district Humble in Texas leverde in Juni 1905 alleen 4.2 mimoen hectoliter petroleum, in Februari l90o nog slechts 42.0U0 hectoliter. Texas en Louisiana pioouceeiden nog 01 millioen hectoliter petroleum ïu het jaar 1905, een jaar daarna werd in du eerst zoo mooie district nog slechts de helft verkregen. Heizellde verschijnsel doel zich voor bq de peiroleumvelden in üahcië en te Ba koe. Overal vermindert de opbrengst, niettegen staande men de boorgaten steeds dieper boort. Te Bakoe is men reeds op een diepte van 500 meter gekomen, zonder dat men de oude opbrengst, toen men de nooiguien slechts 00 a 70 M. diep had, heelt kunnen hereiken. Dat stemt tot nadenken. Is waterdrinken gezond? Nu we weer in het jaargetijde verkeeren, waarin het drin ken, om zoo te zeggen, schering en inslag is, kan het zijn nut hebben, bovenstaande vraag te beantwoorden. Dikwijls en laat ons reeds vooruit zeggen ten onrechte hoort men, vooral tegenover kinderen, de vermaning om toch vooral geen water te drinken. Om een goed antwoord op de gestelde vraag to verkrijgen, is het in de eerste plaats noodig, eens na te gaan, welke rol het water in het menschelijk lichaam vervult, en daarom zullen we eenige feiten mededeelén, die daarop betrek king Lebben. Het lichaam bestaat voor 63 pet. van zijn gewicht uit water. De hersenen bevatten 81 pet. het hart 73 pet., de beenderen 7 pet. en zelfs het glasharde tandivoor nog 2 pet. water. Zoo- als men weet, heeft de mensch groote behoefte aan lucht, zoo zelfs, dat hij sterft, als hem die lucht slechts eenige minuten wordt onthou den. Evenmin als lucht kan hij; water derven, al kan hij dit laatste desnoods ook 1014 da gen ontberen; dan echter stdrft hij in een toe stand van waanzin en vertwijfeling. Op water al- Naar hel Engelsch). 60) „En u wenscht u bent van plan die stap pen te meten?" „Lat is waarom ik hier ben, mevrouw Ocum- paugli. Om verlof te vragen dit onderzoek voort te zetten en den sleutel van het tuinhuis te verzoeken. Lie van mevrouw Carew is met langer beschikbaar; of liever, ik wensch er haar buiten te houden." Met plotselinge drift kwam zij snel naar mij toe. „Wat doet mevrouw Carew van morgen?" vroeg zij. „Toebereidselen maken voor haar vertrek. Zij is vast besloten, vandaag scheep te gaan. Wenscht u haar te spreken? Verlangt u haar bevestiging van mijn verhaal? Ik denk, dat zij wel komen zal, als u om haar zendt." „Dat is niet noodig." Dit werd gezegd na een oogerrblik aarzelens. „Ik heb het volste vertrouwen in mevrouw Carew; en ook in u," voegde erj er bg, met hetgeen bedoeld was ais een vriendelijke blik. Zij was van nature zender koketterie, en dit streven om te behagen, jte Ulidden van een ovenvo.digenjlj .sniart, dU leen echter, zonder dat hem ander voedsel wordt verstrekt, kan de mensch verscheidene weken leven. Blijkt hieruit niet, dat water een groote beteekenis heeft, een grootere levensbehoefte vormt dan ander voedsel? I Eer. en ander treedt echter ook duidelijk voor den dag bij de volgende feiten. J Een volwassen mensch, die bij gemiddelde tem peratuur b.v. 18 gr. C., arbeid verricht, scheidt dagelijks door uitademing ongeveer 1500 gram water af, langs de nieren circa 1400 gram en 200300 gram door verdamping langs de huid. Door zijn lichaam in normale samenstelling en zijn geest behoorlijk aan hot werk te houden, moet hij dus dagelijks ongeveer 3000 gram of 3 liter tot zich nemen. Behalve in den vorm van verschillende dranken, doet hij dit met zijn overige spijzenwant deze bevatten, de een meer dan de ander, zekere hoeveelheden water. Zoo beval brood 40 pet., rundvleesch 4560 pet. en eidooier zelfs nog i/2 pet. water. Gemiddeld bevatten vaste voedingsstoffen van een krachtig arbeider 300 gram water. Hei. lichaam van kinderen en oude menschen is eenigszins waterrijker dan dat van sterke men schen op middelbaren leeftijd. Bij alien echter zijn de voornaamste verrichtingen gebonden aan een goede vulling van het bloedaderstelsel, d.w.z. het aanwezig zijn eener voldoende hoeveelheid water. Spijsvertering, bloedsomloop, lichaams warmte, hersen- en zenuwwerking, kortom alle bekende schei- en natuurkundige processen in het lichaam, hangen af van den voorraad vloei stof, die zich in de bloedbaan bevindt. Als wij water drinken, hóuden we in de eers'te plaats den mond zuiver en dragen wij daardoor hij den smaak te veredelen, dus den eetlust te bevorderen, fn de maag werkt het water op lossend en verdunnend o"p de voedingsstoffen en daardoor 'zorgt het voor een snelle en gemakkelijk spijsvertering. Daar staat tegenover dat zeer groo te hoeveelheden water de spijsvertering, zij hét dan ook voorbijgaande, kunnen storen, hetgeen eveneens 'het geval is met ijswater of te heèt water. 'Dit brengt ons als van zelf tot de bekende waarschuwing om toch nooit met een verhit be zweet of vermoeid lichaam koud water te drin ken. 'Als een bezweet wandelaar, een overhit veldarbeider of een beladen in dichte kolonnen marcheerend soldaat, drinkt, dan zal hem dit volstrekt niet hinderen, in zooverre hij, zijn ar beid dadelijk weer voortzet. Maar als het lichaam door loopen, dansen enz. is verhit, dan worden in de eerste plaats de deelen, die met dén kou den dronk in aanraking komen, belangrijk afge koeld. Die deelen zijn de maag, het darmkanaal de ie ver, ja zelfs de longen en hot hart; al deze deelen missen het warmteregelcnd, watèr- verdampend Vermogen dat de huid in zoo ruime mate bezit. Nu kan die plotselinge afkoeling wel eens goed afloopen, evenals de val van een dak niet altoos noodlottige gevolgen behoeft na zich te sleepen, maar in de meeste gevallen ontstaan zware stoornissen in het zenuwleven of wel er ontwikkelen zich voedingsstoornissen, die op al lerlei entstekingstoestanden uitloopen. Men ziet dus, dat de koude dronk alleen ge vaarlijk is voor hen, die, direct rust nemen, en niet zcozeer voor hen, die in beweging blijven. Een persoon, die veel water langs de huid verdampt, krijgt veel dorst. Wie echter veel drinkt, bevordert de waterafscheiding in be langrijke mate. Daarom dienen menschen, die arbeiden en daarbij mieenen, dat zij door te veel drinken hun overmatig zweeten tot bedaren zul len brengen, in aanmerking te nemen, dat zij van hun lichaam een distilleermachine maken, waarin zweeten dorst hebben, drinken en w*e- derom "zweeten elkander voortdurend afwisselen. Hij, die zijn eersten dorst weet te overwinnen zweet het minste, lijdt het minste en houdt het 't langste vol. Een andere werking, welke het opgenomen wa ter op het lichaam uitoefent, is eveneens van groote beteekenis. Het dient op zijn weg door het bl'oedaderstelsel en langs de verschillende al haar vermogens in beslag nam, trof mij als de meest deerniswaardige poging, welke ik ooit gezien had. Mijn sympathie voor haar maakte het een harde taak voor mij;, door te gaan. „Kan ik dus mijn onderzoek voortzetten?" zei ik. „Natuurlijk, natuurlijk. Ik weet niet, waar de sleutel -is; ik zal orders hebben te geven. Wilt u enkele minuten wachten, in een der aangrenzende kamers, terwijl ik mijnheer Atwa- ter opzoek?" „Zeker." Zij was bevende, koortsachtig, ongeduldig. „Wil ik mijnheer Afwater niet voor u opzoe ken?" vroeg ik. „Neen. Ik voel mij beter. Ik kan zelf gaan." Het volgende oogenblik had zij het vertrek verlaten, haar eigen voorstel vergetend, dat ik haar terugkomst in een aangrenzende kamer zou afwachten. 1 HOOFDSTUK XIX. Waanzin. Vijf minuten tien minuten verliepen en ik werd zeer ongeduldig. Ik liep heen en weer in de kamer; ik keek uit het raam; ik deed al het mogelijke, om die ondragelijke oogen- blikken van spanning met behoorlijke zelfbe- heersching door te brengen. Maar dit mislukte totaal. weefsels die dit doorloopt, tot opneming en ver wijdering van zeer vele afgeperkte, onzuivere stoffen. Als zoodanig werkt het water dus bloed zuiverend en staat het in dit opzicht gelijk met hel gebruik van andere in de geneeskunde ge bruikelijke z.g.n. bloedzuiverende middelen. Men kan aantoonen, dat, als iemand een liter water meer drinkt dan hij noodig beeft om te leven, hij dan niet alleen deze 1000 gram water meer afgeeft, maar zelfs een veel grooter gewicht, met name teweeggebracht door de op zijn weg door het lichaam opgenomen en opgeloste ontledings- producten. Hoogst belangrijk is de rol, die het water nog in een ander opzicht hjeeft te vervullen. Terwijl het zooals we zeiden, wordt gebruikt als schei kundig middel bij de spijsvertering, als bouw materiaal voor 'het lichaam, is het ook bestemd om de lichaamswarmte te behouden, te verdee- len over 'alle lichaamsdeelen en langzaam weer af te geven. Maar voorat doet het grooten dienst om de voortbrenging dier lichaamswarmte in overeenstemming, in 'evenwicht te houden met de waterverliezen, Waaraan het lichaam voort durend blootstaat. In dit opzicht zorgt het water voor liet in stand houden van den harmonischen gang van 'het levensproces en het herstellen van de daarin optredende stoornissen. We herhalen: le. dat water voor ons lichaam onontbeerlijk is; 2e. dat derhalve gebruik van water drin gend noodzakelijk 'is; 3e'. dat waterdrinken be vorderlijk is voor de spijsvertering; 4e. dat on matig, d. w. z. te veel, te heet of te koud water zeer schadelijke gevolgen voor de gezondheid heli- ben kan. (Moleschott.) Boschbranden. Een telegram van gister uit Winnipeg meldt, dat er nieuwe boschbranden ten Westen van Fernie zijn uitgebroken, die de steden Kim lier ley, Sullivan en Cranbrock be dreigen. Men verlangt algemeen naar aanhouden den regen om nieuwe onheilen af te; wenden. Vlekziekte. Nu de vlekziekte onder de varkens zoo erg heerscht, dat er weinige onaange tast blijven, laten velen met spoed hun varkens nog inenten. Jammer echter zegt het «Haarl. Dbl." in een correspondentie uit Haarlemmermeer dat men daar nu toe overgaaf daar de inenting wel bedoeld is als voorbehoed-, doch niet als ge neesmiddel. Vandaar dat de inenting nog al eens komt als «mosterd na den maaltijd" en de inge ente dieren toch soms sterven. Bovendien ver hoogt het niet het vertrouwen op de inenting, dat bjj velen zelfs nog geheel ontbreekt. Broersveld 65. - Tefefoonnr. Interc. 239. goedkoopste pryzen. zeep aller dames is de alleen echte van BERGMANN Co., Radebeul want deze alleen geeft een zacht, rein gezicht, blozend, jeugdig uiterlijk, witte fluweel-zachte huid en schoone tint, a 50 Cts. per stuk verkrijg baar bijHENRY BATS, Coiffeur, Hoog straat 3, Schiedam. Volgestort Kapitaal f8000.000.— Roserve f 1.069.171.20. Gevestigd sedert 1894. deU C11Z. Inrichten, bijwerken, in orde brengeH, controleereu en geregeld bijhouden van administration van weiken aard ook. Leeraar in Staathuishoudkunde en Statistiek, Boekhouden, Uandelsrekenen en Handelsrecht. Toen het een kwartier werd en daarop een half uur, werd ik niet alleen ongeduldig maar ernstig ongerust, en het boek, dat ik als laatste hulpmiddel opgenomen had, wegwerpende, ging ik de kamer uit in de hoop iemand in de gang te ontmoeten, dien ik kon ondervragen. Maar het huis scheen zonderling rustig, en toen ik de volle lengte van de gang afgeloopen had zonder dienstboden of mevrouw tegen te kernen, begaf ik mij weer terug naar het ver trek, dat ik verlaten had en nam do vrijheid te bellen. Geen antwoord, ofschoon ik er lang op wachtte. Denkende, dat ik niet hard genoeg op den knop gedrukt had, deed ik een tweede poging, maar wederom kwam er geen antwoord. 'Was er iets gebeurd? Had zij: Ik gaf mijn gedachte geen tijd .zich te vol eindigen. In plotselinge vrees, voor ik wist niet wat, vloog ik de kamer uit en stormde de trap af. De onnatuurlijke stilte welke boven mijn aan dacht had getrokken heerschte ook op deze verdieping. Niemand in de kamers, niemand in de gangen. Ontsteld zooals ik nog niet geweest was door iets in verband met deze treurige zaak, liep ik naar de dichtstbijzijnde deur en stapte naar bui ten hel grasveld op. Mijn eerste blik was naar de rivier. Alles was daar zooals gewoonlijk. Mijn ergste vrees was hierdoor verdreven, maar toch bleef ik. ten prooi aan twijfelingen, waaraan ik nog geCl1 naam kon geven, en ik begaf mij naar de kcU.' kenramen, natuurlijk verwachtende daar iemate te zullen vinden, die mij kon uitleggen wat aan de hand was. Maar geen hoofd vertoond1^ zich op mijn geroep. Ook de keuken was ver' laten. „Dit 'is geen toeval," riep ik onwiJlekeur'J' uil, eri mij omdraaiende om naar de stallen t gaan, bemerkte ik een kind, het zoontje een der tuinlieden, die hard over het grasv'el' liep, en hem aanroepende, vroeg ik a iedereen heen was gegaan, daar het huis leCo scheen. Hij keek om maar bleef doorloo>pen, onderw'J schreeuwende: j „lk denk, dat zij allen naar het tuinhuis Ik ga daar ook heen. Mannen zijn den aan het opgraven. Mevrouw Ocumpaugh dal zij bang is, dat juffrouw Gwendolen's W daar begraven is." p Hevig verschrikt en misschien met een nig gewetenswroeging bleef ik beweging' g slaan in den zonneschijn. Dit was het wat. ik gedaan had I Haar tot waanzin gedrte' haar verbeelding in die inate opgewekt, haar lieveling steeds haar lieveling het eens dnders kind liggen zag onder klei, waarover ik eenvoudig getracht ha bewijzen dal het meisje heengedragen Wordt vervolgd' fessen-Jenever, TRADE MARK

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 6