Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 0 31ste Jaargang. Zaterdag 22 Augustus 1908. EERSTE BLAD. ino. uiui. Buitenlandsch Nieuws. Nederland en Venezuela. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagèblad. De „Zutphensche Courant" bevat de volgen de ,,Haagsche correspondentie" over het onder houd, dat een medewerker van die „New-York Herald" met onzen Minister van Buitenlandsche Zaken had: Nu het parlement er niet is om in het con flict met Venezuela licht te vragen, heeft de Mi nister van Buitenlandsche Zaken, blijkens een mededeteling in de bladen spontaan het Neder landsche volk licht gegeven door een interview in de Parijische editie van de „New-York Herald" te doen opnémen. Men kan dezen weg van in formatie ietwat omslachtig noemen, waar een Ne- derlandsch nieuwsagentschap op tien minuten af stand van 's Ministers departjeimient gevestigd, dus ver met succes dergelijke berichten wist te ver spreiden, maar hét licht voor de hand, dat Zijne Excellentie niet zonder opzet de primeur zijner uiteenzetting heeft verstrekt aan het internationale meest mondaine blad van Europa, dat door alle diplomaten gelezen wordt en welks inhoud oiotk den heer Castro niet onbekend kan blijven. Het interview aelf duidt er wel opzoo er iets bestaat, dat den President van Venezuela vreds kan aan jagen, dan is het de passage over Nederlandsch dusvei gehandhaafde, strikte onzijdigheid. Want zelfs voor onze oorlogsbodems behoeft de heer Castro zich niet al te benauwd te ma ken. Het blokkeeren der haven ran Venezuela zou vooral de daar gevestigde buitenlanders tref fen in hun belangen: zelfs door bombardemen ten van uit zee zouden slechts zeer weinig aan Venezuelanen toehehoorende goederen beschadigd kunnen worden; een landing ware Wellicht ge makkelijk uit te voeren; maar hoe dieper een Nederlandsche troepenmacht het land binnen drong, hoe minder de kans, dat zij het ooit weer zou verlaten. 1 Maar in 1894 heeft Nederland de verplichting °P zich genomen „om met alle middelen, die in haar macht staan, elke samenspanning, sa menzwering ot' handeling, die tegen de openbare orde in Venezuela indruischt, te verhinderen.'' He minister voegt aan deze verdragsclausule toe »Deza verplichting welke strikte onzijdigheid ten aandien van de wettelijke regeering verzekerde, omvatte toezicht op Venezolaansche uitgewekenen °P Curasao en het verbod van uitvoer van wa penen." 1 Men behoeft in deze volzinnen de woorden «openbare orde" en „wettelijke regeering" slechts <foor een naam tje [Vervangen, door den naam «Gastro", en men begrijpt, dat, gelijk de Minis- zeide, de handhaving van die onzijdigheid v°or de Venezolaansche regeering eien zaak van kerkelijk en bestendig belang is. Inderdaad het gist voortdurend in de Zuid- Amerikaansche republiek. Wel gchijnt Castro nog over een geweldigen aanhang bij het mindere Volk te beschikken, wél heeft hijj dusver zijn td- tpmstanders mak weten te houden, maar wan- neer Nederland zijn verbod van wapenuitvoer naar Venezuela ophief, zou de troon van den Heneraal beginnen te Wankelen, zou hij zich niet meer 'de alleenheerschei* onder de zijnén kun nen gevoelen. Zal de Nederlandsche regéèring f°t zoo krassen maatregel overgaan? De Minister van Buitenl. Zaken heeft zich wel gewacht het mee te deelèn. Maar de voornam© plaats, die in do officieuse regeeringsverklaring aan dit deel van het protocol in 1894 is gegeven, doet het dreigement te sterker uitkomen. Dastio heeft verdragen geschonden, diplomatde- Rd etiquette vertreden, daden van vijandschap in zijnen naam doen' bedrijven, tegen ons. land, dat steeds de meest mogelijke onpartijdigheid in acht genomen heeft, ja, misschien te lang reeds zijn lankmoedige houding handhaafdehet moment kon aanbreken, dat de Nederlandsche regeering, tot haar groot leedwezen, zich verplicht zal zien een andere gedragslijn te volgen, ten aanzien waar van aldus de minister ■„ik met terughouding moet spreken". i De regeeringsverklaring in de „New-York He rald" is eigenlijk slechts duidelijk op dit stuk. Wat do oorlogsschepen in de West gaan doen, wordt zelfs niet aangeroerd; welke dwangmaat regelen overigens de regeering in de gégèven om standigheden ten dienste'' staan, wordt overigens niet beschreven. Zelfs over de houding, -xdoor de Vereenigde Staten in dit conflict aan te nemen, vindt men geen woord. Dat alles schijnt ook van gering belang in vergelijking tot de verklaring omtrent de onzijdigheid t©n opzichte van inwen dige gisting in Castro's republiek. Naar lieden, die in staat zijn den toestand vol komen te overzien, ons verzekerden, heeft de regeering thans den juisten toon getroffen. In Curacao zal het door dpni [minister; meegedeelde zonder twijfel algemeen instemming vinden; in Caracas kan het zijn effect niet missen. Reuter sejnL uit Brussel: Do „Indépendance Bptge" zegt., dat, wat Ne derland meent ook te moeten ondernemen om zijn belangen en zijn waardigheid te verdedigen, dc openbare meening in Europa aan zijn zijde zal wezen, wijl Nederland het. recht aan zijn kant heeft. Er kan geen aarzeling bestaan, zégt het blad verder, tusschen een natie als de Nederlandscne, die altijd bezorgd is om haar internationale ver plichtingen na te komen, en de ongelukkige Ve nezolaansche natie, die door de politiek van Cas tro in allerlei avonturen wordt rmedegesjeept. Reuter seint uit Willemstad, dato 21 dezer: De Koninklijke West-Indische Maildienst heeft besloten, tijdelijk haar dienst op Venezuela te staken Dit is een gevolg, naar men zegt, van de gebeurtenissen, der laatste dagen in verband met de qu'jantaine-maatregelen van naburige landen. Uit Willemstad wordt aan de Parijsche editie van de „New-York Herald" geseind: Dc „Ciudadana", een te Maracaïbo verschij nend blad, publiceert een artikel, waarin wordt gezegd, dat zijn collega te Puerto Cabello van mieiening is, dat de eer en waardigheid van dé Venezolaansche natie het onderhouden van be trekkingen verbiedt niet de Curasao naars in Venezuela, die alleen daarom niet over de gren zen zijn gezet, wijl de verachting dér Venezo- lanen een voldoende straf is voor de lieden, af kom.-tig van dit ellendige eiland, niet waard om te werden ontzien. "Mededeelingen, eveneens aan de „N.-Y. He rald" ontleend, melden, dat de stoomboot „Chris tians ted" het beficht heeft gebracht, dat de be volking van Aruba in oproer kwam bij de aan komst van het Venezolaansche kustvaartuig, dat den consul van Venezuela kwam afhalen. Diens vrienden brachten het volk, dat voor het con sulaat samenschoolde, tot kalmte. De correspondent van de „New-York Herald" te Caracas meldt, dat president Castro, vooruit loopend op mogelijke, krachtige maatregelen van de zijde van Nederland, de kanonnen der kust verdediging in gereedheid heeft doen brengen. De Venezolaansche vloot wordt met hetzelfde doel naar Puerto Cabello verplaatst. De „N. R. Crt." schrijft: Naar aanleiding van hetgeen het Haagsche correspondentiebureau, op grond van „inlich tingen, ter bevoegder plaatse ingewonnen", om trent het gebeurde met „De Gelderland", beeft medegedeeld, moeten wij: onzerzijds, tot onze spijt, blijven bij de meening, dat, na al hetgeen om trent diepte en ruimte in de Paardenhaar he kend was, eene poging, om haar met een schip als „De Gelderland" binnen te loopen, niet ver antwoord was. Met een schip van 4000 ton w a terverplaatsing en eene lengte van 95 meter, dat toegeladen 18 a 19 voet diep gaat, nieuw f3.058.000 heeft gekost en waarvan de laatste herstelling f475.000 vorderde, mag o.i. niet be proefd worden, eene door riffen begrensde kleine baai binnen te loeren, waarvan de ingang zeer nauw en ondiep is en waarbinnen de ruimte om te ankeren en te manoeuvreeren zoo beperkt is, als de commandanten der kleine schepen, „Alkmaar" en „SommeMijk" hebben gerappor teerd. Dat bij een dergelijke poging, voor een schip als „De Gelderland", practisch geen ge vaar beslaat averij té beloopen, zal door de meeste 'zeelieden wel niet worden toegegeven. f (N. R. Ct.) De toestand op Curasao. In de laatste aflevering van «Neerlandia" wordt omtrent den toestand op Curapao het volgende geschreven Men moet op Curacao hebben vertoefd, en vooral, men moet den minderen man in zijn werk, in zijn dageljjksch leven hebben kunnen gade slaan, in zijn kleine barkjes met hem op zee zjjn geweest, men moet zjjn zwoegen en werken om den kost te verdienen, hebben nagegaan, om een juisten indruk te verkrijgen van den angst en verslagenheid, die het volk drukken, voor dat zwaard van Damocles, dat hun voortdurend boven het hoofd hangt. Men moet een schoener, aan welken onverwacht en volkomen willekeurig liet lossen in een Venezolaansche haven ontzegd was, onverrichter zake met al zjjn passagiers en goe deren hebben zien terugkeeren in de zoo juist verlaten haven van Curapao en den schrik en de woede van het volk hebben aanschouwd, men moet de berusting hebben bewonderd, waarmede de visschers, evenals de Russische boer met zijn «waarom ook niet u vertellen, hoe de vbscberjj op de Roques-eilanden, vroeger zulk een ruime bron van bestaan, nu bjjna geen voordeel meer oplevert, omdat Venezuela het visschen daar bijna onmogeljjk maakt; men moet de nijpende armoede kennen, die onder de mindere bevolking van Curapao heerscht, en de met hooghartigen trots verborgen gehouden verarming van meerdere vroeger gegoede families hebben aanschouwd om werkelijk in te zieD, van hoe overwegende beteekenis dit alles voor onze kolonie is, en ten volle te beamen de woorden van het adres, dat Curapao thans een crisis doorleeft, zoo hevig als nooit te voren, een crisis, die van het toch reeds verzwakte organisme zjjn laatste krachten vergt. Moge die crisis door de krachtdadige hulp van het moederland spoedig voorbij zijn want slechts van Nederland zelf kan op het oogenblik de red ding komen, en slechts eene regeling, die ook voor de toekomst vaste waarborgen geeft, kan hier helpen en den vroeger zoo krachtigen tak van onzen Nederlandschen stam voor afsterven behoeden." Het «Handelsblad" meent, dat b.v. door een beschermprjjs vast te stellen voor de op Curapao vervaardigde hoeden, thans reeds velen op het hoofdeiland der kolonie zouden kunnen worden geholpen, tot tijd en wjjle de afdoende regeling, waarvan hiervoren sprake is, zal kunnen zijn tot stand gekomen. DUITSCHL AND De Duitsche Katholiekendag is eergisteren ge sloten met de herkiezing van het leidend comité voor 1909. De vergadering beeft een telegram aan Z. H. den Paus verzonden, hem verzekerend van den trouw der Duitsche Katholieken, die al de dwalingen veroordeelen door den H. Vader zelf in zijne encycliek «Pascendi" veroordeeld. Bij de opening van het congres der esperan ti-ten te Desden heeft men gisteren een telegram aan den Duitschen keizer gezonden en een ander aan den hertog van Connaught, broeder van den koning van Engeland. Het Congres beefi daarna be sloten, om, teneinde zoo spoedig mogelijk de algemee- ne taal te verspreiden eene vereeniging van meesters esperantisten te vormen, evenals een esperantistisch internatioraal instituut, die de regels van E-pe- ranto onderwijzen zal, waken zal voor de veilig heid van die taal en gemachtigd zd zijn diploma's af te geven. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Fransche minister van Financiën, de beer Caillaux, is gisteren te Budapest aangekomen. Hjj werd aan het station ontvangen door burggraaf deFontenay,consul-generaal van Frankrijk, den heer heer Michel, vice-consul en de leden der Fransche kolonie. Caillaux zal drie dagen te Budapest blij ven bij zal er confereeren met dr. Weckerlé, president van den ministerraad, en minister van financiën. Burggraaf de Fontenay zal een diner geven ter eere van minister Caillaux, waaraan roet minister Weckerlé verschillende Hongaarsche staatkundige autoriteiten zullen deelnemen. Heden, Zaterdag, vordt er een diner gegeven, bij minister Weckerlé, morgen zal er een zjjn bij den heer Szell, oud-president van den Raad. Maandag vertrekt Caillaux naar Weenen. Zijn verblijf !e Budapest heeft geen enkel politiek doel. Hg wil zich slechts van de economische ontwik keling van Hongarije overtuigen. PORTUGAL. Ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag van den veldslag van Vimeiro, den 24d Augustus 1808 gewonnen door de Engelsch-Portugeesche troepen van Wellington op de troepen van Junot^ is koning Manuel, vergezeld van den minister van oorlog, van generaal Rodriguez Costa, gouverneur van het versterkt kamp van Lissabon, talrijke officieren en delegaties van regimenten gister ochtend naar Vimeiro gegaan, om voor te gaan bij het leggen van een gedenksteen ter herinnering van den gewonnen slag, verdedigend de onafhan kelijkheid des lands. Na de rede van den Koning, den minister van oorlog en generaal Rodriguez Costa, is de onthullingsakte geteekend op dezelfde tafel, waarop te Cintra het verdrag van vrede en vriendschap tusschen Portugal en Frankrijk geteekend werd. Koning Manuel zal op zijn terugreis naar Lissabon de wijnstreek van Torres Vedras pas- seeren, waar hem eene schitterende ontvangst is bereid. De gemeenteraad van Torres Vedras zal hem een ontbijt aanbieden. MAROKKO.. Generaal Lyautey trekt een vliegende kolonne van 8000 man te Colomb Bedzjar samen tegen de karka, die de Marokkanen in het grensgebeid van Algerië verzameld hebben. Men verwacht den eer sten aanval van de Marokkanen na de eerste wis seling in den stand van de maan, d. i. na ü5 Au gustus. Een draadbericht uit St. Petersburg meldt, dat het gouvernement Bakou (Kaukasus) door eene cholera-epidemie wordt bedreigd. In de bijeenkomst van de maatschappij van stoomvaart, den 25sten dezer te Londen te houden, zal men de kwesties betreffende het reizigers- vervoer op de Noord-Atlantische lijnen bespreken. De Middellandsche zeelijnen zullen niet ter sprake komen. Ook zullen de Italiaansche maatschap pijen niet vertegenwoordigd zjjn. De zwemmer Burgess heeft gisteren opnieuw beproefd het Kanaal over te zwemmen. Hjj is in den vroegen ochtend vertrokken en was weldra in een dikken mist gehuld. Men had gisteravond nog geen nader bericht. Het standbeeld dat de Dublin voor Parnell wordt opgericht, is bijna voltooid. De kosten zul len 250.000 fres. beloopen. De reuzenfiguur in brons is ontworpen door Saint-Gaudens, den beroemden Amerikaanschen beeldhouwer, die verleden jaar stierf. Koning Dinizoeloe is in het huis van bewa ring te Pietermaritzburg, waar hij zjjn geding wegens hoogverraad afwacht, ernstig ziek gewor den. Er is een bloedvat bjj hem gespoDgen. Zijn toestand is ernstig, maar niet onrustbarend. De Turksche ministerraad heeft besloten een Engelschen raad van bijstand voor de vloot en een Franschen raad van bijstand voor de Financiën te benoemen. Prins Hendrik naar Domburg. Men schrijft uit Domburg Hier loopt het gerucht dat Z. K. H, Prins Hen drik op 2 September een bezoek zal brengen aan den Groothertog van Mecklenburg, die zooals be kend voor enkele weken zjjn intrek heeft geno men in het strandhotel. i I i 4 Van Soestdijk. Men meldt uit Soestdijk Twee prinsjes van Erbach kwamen gister om 44 uur 47 aan het station Baarn aan, om enkele dagen te logeeren bjj H. M. de Koningin-Moeder, hunne Tante. Heden wordt Prinses VII van Reuss te Soest- djjk verwacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1