Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Aluineer! U ep ie Nieuwe Scttank Courant ist iratis Mtotreeri Misted 3Inte Jaargang, Donderdag 24 September 1908 No. 9219 De Afrikaan, iiriiii 10 c. p. weet, ö.tóp.Ma,fl.3S|i.3iEl Officieelo berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. Büitenlaiidscli Nieuws. Verspreide berichten. Stuteu-Grüiiümai. [Wordt msolg&l u ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau BOTERSTRA AT 50 De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat bet kohier der belasting op bedrijfs- andere inkomsten No. 4 dezer gemeente, over bet dienstjaar 1908/9, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 23sten September 1908 executoir verklaard ,op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invor dering is overgemaakt. Voorts wordt by deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zjjnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termyn van zes weken ingaat, binnen welke be zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan alkondiging geschied, waar het behoort, den 24sen September 1908. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van hun College, gericht aan heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, pm vergunning tot oprichting van een pomp- ïnrichting voor riooltieinaling, op het perceel open grond, kadasrer sectie I no. 1469, gelegen achter de Hoogere Burgerschool alhier; Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 8=ten October a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen bet toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling °f schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen, vóór liet tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn 'ngekomen, kennis kan worden genomen en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet Kerechiigd zjjn zy, die niet overeenkomstig art. dier Wet voor het gemeentebestuur of een of 'neer zyner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21sien September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. 5ICKENGA. Afsluiting Broersvest en Heereupad. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat van Vrijdag 25 September a.s. tot nadere aankondiging, de Broers- Vest van at bet Heeren pad tot naby het zooge- n»amde Verenigingslokaal alsmede het Heeren- Roman van W. S. MAUGHAM. 3) Dick Lomas was jurist, met geld genoeg om zonder praktyk te kunnen stellen. Hij was de laatste verkiezing in het Parlement ge komen, waar by zich populair bad gemaak- floor zyne grappige en toch verstandige redevoe ingen. Hy verstond het geheim van iets ver- tandigs te zeggen zonder pedanterie en iets pun- 'Rs zonder hatelijkheid. Een kleine, welgedane an, met een schrander, goedmoedig gezicht en ®0 paar levendige oogen. Hy droeg zyne veertig «net blijgeestigheid. Maar by deze gelegenheid was hy heel onge woon ernstig. Lucy, reeds verbaasd over zjjnon- v<erwacht bezoek, las terstond in de uitdrukking in*1 r anc'ers 200 j°^K gezicht, dat er iets niet k "en haak was. Haar hart begon sneller te 1 "PP®?.- Dick Lomas dwong zich lot een glmi- een drukken van hare band, maakte haar Wa ^"inplimentje over haar uiterlijk, en zoo D" .1 -samen van bet station naar huis. ick sprak over onverschillige dingen, terwyl pad, voor bet verkeer met ry- en voertuigen zul len zyn gesloten. Schiedam, 24 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. De Marokkaansche kwestie. Gister hebben wy reeds gemeld, dat het ant woord van Duitscbland op de Fransch-Spaansche nota aan de vertegenwoordigers van Frankrijk en Spanje te Berlyn was overhandigd. Tbans is de inhoud van het antwoord bekend geworden. Het antwoord van Duitschland is in een ver zoenenden geest gesteld. Het doorloopt de ver schillende door de nota gestelde kwesties en maakt tegen geen een principieele bedenkingen. Het Kabinet te Berlyn maakt melding van den door Moelai Hafid onlangs aan het diplomatieke korps gerichten brief, welke handelt over de er kenning van de akte van Algeciras en spreekt den wensch uit, dat er rekening mede worde gehou den, dat de nieuwe sultan in algemeenen zin de door Frankrijk en Spanje voorgestelde waarborgen aanvaardt. Betreffende de kosten van de tus- schenkomst dezer twee mogendheden erkent de Duitsche regeering, dat het baar toekomt deze kwestie te regelen. Voorts geeft de Duitsche regeering als haar overtuiging, dat de twee be langhebbende regeeringen rekening zullen bouden met bet feit, dat de tegenwoordige fitiancieele toestand van Marokko een algemeen belang vormt. Er is reden te gelooven, dat de Duitsche nota een internationale overeenkomst mogelyk zal ma ken. PRIJS DER AD VERTENTIëN: Van 1—6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. js Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voorherhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- iijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer sa. Postbus no. Silo OOSTENRIJK-HONGARIJE. Nog steeds heerscht te Laibach groote opge wondenheid. Het Duitsche casino en alle plaat sen van samenkomst der Duitschers zyn door troepencordons om-ingeld. Er is geen enkel Duitsch uithangbord meer te bespeuren. Duitsche opschriften zyn met zwarte verf onleesbaar ge maakt. Reeds zyn 32 personen gearresteerd en aan het gerecht overgeleverd. Alle di-uren moeten om 8 uur 's avonds gesloten worden. De Sloweensche betoogers worden steeds drei gender en brutaler in hun optreden. De rust verstoorders hebben nog het Duitsche mei«jespen- sionnaat en bet Eli-abeth kindergastbuis aange vallen, dat voornamelijk met Duitsch geld gesteund wordt, maar waarin hoofdzakelijk Sloweensche kinderen verpleegd worden. Eergisteren reed de burgemeester, Bribar, door de straten van Laibach, om de betoogers tot kalmte aan te manenhy had met dit pogen echter bitter weinig succes. PERZIë. Eenigen tyd geleden deelde Reuter telegrafisch mede, dat Naileh e Sultaneh, de bekende oom en Lucy zich 't hoofd brak over de vraag wat er gebeurd kon zyn. Het tweede ontbyt stond voor hen gereed en Dick zette zich met gretig heid aan tafel en prees uitbunding de goede din gen, die hem werden opgedischt, Maar hy at even weinig als Lucy zalf. Hy scheen ongeduldig naar den afloop van bet maal, en toch huive rig om ter zake te komen. Zoo dronken zij koffie. Zullen wy een beetje in den tuin gaan op perde Dick. Wel zeker. Na zijn laatste bezoek had Dick een ouden zon newijzer gestuurd, dien bij ergens in Londen had opgeschommeld, en nu bracht Lucy hem naar de plaats die voor dit ornament bastemd was. Zy redeneerde er over, maar niet van harte. Dick stak vertrouwelijk zyn arm onder dien van Luey, en Lucy voelde bij deze ongewone teederheid een snik in hare keel rijzen. Zy gingen weer naar binnen en stonden in de zaal. Daar hing een portret door Reynolds, en een door Hoppner, en een prachtige afbeelding van bet Canale Granda door Cuardi, en ook nog een portret door Goya van een generaal Allerton. die onder Wellington had gediend in Sparj-, Dick zag er naar op en zyn bloed tintelde van bewondering. Hjj leunde te gen den schoorsteen. Uw vader beeft mij Verzocht u eens te komen opzoeken, Lucy. Hy heeft op het en schoonvader van den Perzischen Sjah, hakend om zyn vooruitstrevende sympathieën, overleden was. De correspondent van de «Frankfurter Zei- tungstelde onmiddellijk een onderzoek in, en kwam tot het resultaat, dat dit bericht hoogstwaar. scbynlyk volkomen onjuist is. De prins kon niet ontvangen, omdat hy een jichtaanval had, maar was overigens wel. Een waarschuwing om voorzichtig te zijn met berichten uit Teheran. JAPAN. Het tweede Kabinet-Kaisoera heeft de hoop, die rnen in Japan op ;yn overnemen van het gezag had gevestigd, spoedig gerechtvaardigd. Met een energie, die geen maandenlang heen- eu weer- schommelen en voor den gek honden der openbare tneening kende, heeft een nieuw financieel program uitgewerkt en bekend gemaakt, dat het aannemen daarvan in het parlement reeds verzekerd is. De hervorming der financiën steunt vóór alles op de basis eener uitgavenbeperking, en niet op die van nieuwe belastingen, zooals in zoovele an dere landen, waar de geldmiddelen herzien moeten worden. Op het Japansche gezantschap te Berlyn werd aan een medewerker van het «Berl. Tagebl." o.a. medegedeeld, dat sinds de eenige weken geleden plaats gehad hebbenden hervormingen van het gansche Japansche kabinet, met markies Katsoeia als president, de financieele toestand van het land oneindig beter is geworden. Hiertoe beeft zeker ook veel bijgedragen het stygen van den koers der in Londen geplaatste Japansche leening. Zoo is er weder kalmte teruggekeerd in de Ja pansche geldwereld en daarmede tevens in die der ii'ilangheLheudea buitenstaanders. Ook wordt er weer veel meer gekocht, ook door het buitenland, met name door Duitschland, dat ook wel nooit reden tot byzonderen klachten zal gehad hebben. Intusschen he< fi ook markies Katsoera zelf in een te Tokio gehouden redevoering verklaard, dat de regeering geen nieuwe leeningen meer zal op nemen en een politiek an de uiterste spaarzaam heid zal volgen. Het bezoek van den Russischen minister van Buitenland.-che Zaken, Iswolski, aan Berlyn, waar hij besprekingen komt houden met Von Bii'ow, is, volgens het «Berl. T*g->bl." vastgesteld op half October; men gelooft, dat Iswob ki by die gele heid ook door den keizer in audiëntie zal worden ontvangen. Volgens een blad te Konstantinopel zal eerst daags een byzondere missie te S'. Petersburg aan komen met geschenken van den Sultan voor den Tsaar. Aan boord van het Fransche opleidingsschip «Latouch Tréville" heeft, een ontploffing plaats gehad, welke den dood van 11 jonge matrozen ten gevolge gehad. Twee matrozen werden zwaar gewond. Het opmerkelyk groot aan al dooien tegenover oogenblik te veel aan zyn hoofd, om zelf te kun nen komen. Lucy zag hem met ernstige oogen aan, maar antwoordde niets. Uw vader heeft in den laatsten tyd veel te genslag gehad. Uw vader verbeeldt zich verstand van geldzaken te hebben: maar hy kent er zoo veel van als een pasgeboren kind. Hij is een man van fantasie, en dus, als het een of andere plan hem toelacht als romanesk, dan verliest hy alle oog voor de nuchtere werkelijkheid. Dick hield een oogenblik op. Hy had den slag zoo gaarne willen verzachten maar hij zager geen mogelijkheid toe. Uw vader heeft gedobbeld op de beurs en een leelyke pluim er bjj laten zittm Hij beeft in Zuid-Amerikaansche spoorweglynen zyn laatste geld verspeeld. Ik weet niet of de schuldei?chers te vinden zullen zyn tot een accoord. Zoo niet, dan moet hy' zich failliet laten verklaren, fo elk geval vrees ik, dat Hamlyn Park zal moeten wor den verkocht. Lucy ging naar het venster en keek na ir bui ten. Maar zy zag niets. Hare oogen wur-n be neveld door tranen. Zy ademde g j"*gl, met moeite hare tranen bedwingend. Ik heb h.-e al lang verwacht, zeide zij eidelyk. Ik h"l< hm mij uit het hoofd gezet, maar ik wi-t da1 bet er toe moest komen. Het doet mij erg leed, zeide Dick, zelf wei voe het kleinere getal gewonden, verklaart men tot nu toe hieruit, dat elf bediening^manschappen met het stuk opgesloten worden, terwyl twee andere munitie aandragen. Omtrent de oorzaken van de ramp is nog niets met zekerheid te zeggen. Wel ligt ook hier, ever als by de ramp op de Couronne, het vermoeden voor de hand, dat zelfontbranding plaats vond van het bekende poudre B, maar aan boord van het schip zelf zegt men, dat een brandend overblyfsel, dat in het kanon was gebleven en verwyderd werd, een hoeveelheid munitie, die achter het stuk lag, midden in den toren, deed ontploffen. Er werd ten minste een reeks ontploffingen gehoord, een ontzettende gasontwikkeling volgde en het dak van den toren werd weggeslagen. De lijken der ongeiukkigen waren geheel onherkenbaar door den hevigen gasdruk. Het waren meestal Bretons, allen jonge menschen. De Fransche marine woiat wel zwaar bezocht in den laatsten tyd. Brieven van Caracas melden, dat de buiien- gest daar opnieuw is uitgebroken en zien uit breidt. De Amerikaansche opleidingskruiser «Yankee" is op Martha's Vineyard (Massacnusetts) gestrand. Het schip zit gevaariyk op een roisacuugen no- demde voorste atdeeimg is volgeioopen. TWEEDE KAMER. Schriftelijk beantwoorde vragen Ryksklerken by de administratie der directe belastingen euz. Door den heer De Klerk zyn beuefleude bovengenoemden klerken de volgende vragen ge daan. By het begrootingsdebat begrooting 1908 is door den minister van Financiën een regeling besproken voor ryksklerken by 's ryks belastingen, tot het overgaan naar een hoogere klasse. Is uie besproken regeling reeds tot stand gekomen Wordt van den tijdelyken maatregel, toegestaan bij het slot van artikel 109 van bet organisatie- besluit 1904, reeds een ruim gebruik gemaakt voor particuliere klerken Op deze vragen is van den heer Kolkman, minister van Financiën, het volgende antwoord ontvangen I. By Koninklyk besluit van 6 Juni jl. zyn ten aanzien van de ryksklerken by de administratie der directe belastingen enz. eenige nieuwe bepalingen vastgesteld. Volgens die bepalingen zuilen particuliere klerken zouder examen tot ryksklerk der 3e klasse knnuen worden benoemd, terwyl de benoemoaur- heid tot de 2e klasse zal worden verkregen door het afleggen van een examen, uitsluitend betref fende het onderdeel van den dienst, waarin de ambte naar werkzaam is. De ryksklerken der 2de klasse zullen, bjj bruik baarheid, goed gedrag en yver, in den regel na een totalen diensttyd van 20 jaren zonder ver andering van werkkring tot de 1ste klasse worden bevorderd. De gelegenheid is gelaten voor bevor dering na korten diensttyd. Het aantal plaatsen voor ryksklerk der beide hoogste klassen, vroeger op minstens 225 vastge steld, is gebracht op een minimum van 3l0. We gens den minder gunstigen toestand, waarin 's lende hoe flauw dit zeggen wa', maar op het oogenblik geen andere woorden undend. Zy keerde zich driftig naar hem toe, en eene kleur schoot haar in de wangen. Maar zy hield zicb weer in en liet de bittere woorden, die haar op de tong gekomen waren onuitgesproken. Zij maakte enkel een dro*f wanboopig gebaar. Eu Dick deed er het zwijgen toe, omdat by geen troostwoorden had, die tot de grootheid van dit leed eenigernrate in verhoud ng stonden. Hoe nu met George? vroeg zij. George was achttien jaar en by stond juist op het punt om de school te Winchester te verlaten Het was vastgesteld, dat hij met het begin van den volgenden termijn naar Oxford op studie zou gaan. Lady KeRey beeft zich bereid verklaard zijne studiekosten te betalen, zeide Dick, en zy wil dat gjj verluopig bjj haar zult komen inwo nen. Wil dat zeggen dat wij bedelaars geworden, zyn, vroeg Lucy wanhopig. -- Het wil z-'ggen, dat ge van uws vaderskant niet veel tegemoetkoming meer hebt te wach ten. Lucy zweeg weer. De slag kwam toch nog zoo opeen? en hij kwam zooveel zwaar der op haar neer, dan zy zich ooit had voorge steld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1